J Een troostende Prinses reed door geteisterd Zeeland Vlissingen herstelt zich Militaire apparaat deed en doet prachtig werk Reddingvloot van .veertig vissersschepen onderweg DE NATUUR Uit de Kerken De Afsluitdijk heeft zich goed gehouden Nationaal inkomen Overschot bij E.B.U. Giften - ook grote stromen binnen Als het moeten het moest Van IJmuiden naar Zierikzee Rode Kruis in Unilevergebouw Overwerk toegestaan Verzoek een uur loon af te staan 1 in en om uw huis I E De Dordtenaaf Dinsdag 3 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 2 Tocht vol ontroerende ogenblikken Eigen Nieuwsdienst GOES.Prinses Wilhelmina heeft gisteren in gezelschap van haar hof dame mejuffrouw J. C. M. M. Geldens de getroffen gebieden van Oost- Zeeuwsch Vlaanderen, Zuid-Beveland «n Walcheren bezocht. Met een be wonderenswaardig doorzettingsver mogen heeft de 72-jarige Prinses zich door de commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en het lid van Gedeputeerde Staten de heer Philipse naar de meest bedreigde plaatsen laten leiden. Als een moeder tot haar kinderen heeft zij met de wanhopigen gesproken en overal waar zij kwam klaarden de sgmbère gezichten even op en kwamen weer flikkeringen in de betraande ogen. Zij heeft getroost en opgebeurd en als zij met de mannen had gepraat, zakelijk en concreet, de vrouwen had bemoedigd en de kinderen door het haar had gestreken, leek het alsof het niet zo ernstig was en dat er nog hoop was op nieuw leven. Gistermorgen tegen 10 uur kwam prin ses Wilhelmina mot de D-trein uit Ne derland in Antwerpen aan. Hier stond haar hofauto gereed, waarmee zij naar de Zeeuwsvlaanse grens reed. Daar werd prinses Wilhelmina begroet door de commissaris der Koningin, die van morgen vroeg vanuit Vlissingen de Westersehelde was overgestoken. Via Hulst reed het gezelschap naar Kloos- terzande en Ossenisse, waar prinsses Wil helmina het eerste overstroomde gebied in Zeeland rag, en wear zij zich terdege van de situatie op de hoogte liet stellen. Met de veerboot „Prins Willem I" stak men over naar Hoedekenskerke, waai de prinses om 1 uur werd begroet door de burgemeester van Hoedekenskerke mr Slieger. Zij sprak geruime tijd met de weduwe Leys, die haar man Zaterdag avond had verloren. Hij verdronk tijdens het meren van de veerboot. Een half uur later stond zij bij het on dergelopen land van Kruiningen. Grote ruwe kerels, die urenlang aan de dijk hadden staan ploeteren, zagen plotseling de landsmoeder voor zich staan en me nigeen kon zijn ontroering niet meer bedwingen. Bewogen sprak de Prinses «net hen, die have en goed en ook fami lieleden hadden verloren. Niet minder roerend was het toneel in het ziekenhuiszaaltje in het Schutters hof te Goes. Het scheen of de sfeer van verschrikking en dood hier even was verdwenen. De gewonden en zieken zieken maakten r® deze verschrikkelijke Uugen ogenblikken mee, die zij zich steeds zullen herinneren als een koste lijke schat. In Wolphaertsdljk sprak prinses WiQhebmina de werklieden be moedigende woorden toe en prees zij het doorzettingsvermogen. Via Goes, 's-Gra- venipolder en Kwadendamme reed het gezelschap r.aar het ondergelopen land van Baarland, op een afstand van 500 meter van Kwadendanune. Prinses Wil helmina liet zich over de ramp vertel len door de burgemeester van Baarland de heer Van Liere. Hij getuigde van de heldhaftige houding van de bevolkirtg en het onmiddellijk leed. Ook, hoorde prinses Wilhelmina, en dit was de klacht die telkens terug keerde, van-het gebrek aan reinigings middelen, hei gebrek aan warme kle ding en dekens. In het huis van de politieman Aarts bij Kwadendamme werd de heer Meulenberg aan de prinses voorgesteld en voor de zoveel ste maal deze dag hoorde zij hoe iemand alles verloren had. De kleren die hij aan had waren niet eens van hem. Groeten aan uw vrouw, waren de eenvoudige woorden van de prinses. Zij leeft immers nog. En officiëler voegde zij er aan toe: namens H.M. de Koningin moet ik u haar oprechte deelneming overbrengen. Zij leeft met u allen mee. In dait eenvoudige kamertje sprak zij met vele getroffenen. Tijd om thee te drinken was er niet. Verder ging de ramptocht nu naar Driewegen. Om kwart over vier stopte de stoeit voor het gemeentehuis. Een klein groepje mensen stond daar. Leve de prinses, riep er een. Deze roep werd overgenomen door anderen en het klonk als een welkomstgroet. Burge meester T. J. Andriessen van Ovezand, de heer van Oosten van Driewegen en wethouder J. van Oosten werden hier aan de prinses voorgesteld. Een kwartier later by Oudeland, waar de prinses stond met de mannen van vluchtelingenhulp, speelden zich onver getelijke ogenblikken af toen de prinses daar was. In de verte naderden over de spoordijk die nog droog was en zich als een zwarte streep door het water trok, een groepje vluchtelingen. Zü waren per boot naar de spoordijk gebracht. Wild joeg de sneeuw en ijzig koud was de wind. Verkleumd en apathisch van el lende stonden zij later bij de hofauto. Een jong vrouwtje droeg een baby in haar armen in een natte deken gewik keld. Het drong nauwelijks tot deze DEN HAAG. De Afsluitdijk heeft zich tijdens het stormweer buitengewoon goed gehouden. Er is wel op drie plaatsen enige schade aan de steeniglooiing, maar die levert geen gevaar op. De dijk heeft het zogenaamde „maximum" te verdu ren gehad, waarop hij berekend is, dat is 3.75 m boven normaal Amster dams peil. Ook de Zuiderzeewerken hebben zich prachtig gehouden. Aan de dijk van de Noordoostpolder is zeer ge ringe schade geconstateerd. Ook de werken van de Oosterpolder hebben slechte zeer weinig schade opgelo pen. Advertentie Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van ïheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak aware pijnen. Zodra gij Uw kwaai beatrijdt met Akkert Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep In de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrljfmiddel be zit. Niet voor niels zegt men al lang: Akkert Kloosterbatsem„Geen goud zo goed". armen door dat prinses Wilhelmina die oude dame was die hen zo bemoedigend toesprak. Via 's Heerenhoek, Lewedorp, de Sloe- polder werd om kwart over vijf "Wal cheren bereikt. Tegen half zes maakte de burgemeester van Vlissingen zijn op wachting aan de grens der gemeente. Een daverend gejuich ging op toen de stodl even later voor het weeshuis in de Badhuisstraat stopte. Tegenover burge meester Kolff sprak de prinses latei- haar grote bewondering uit over de wijze waarop men in Vlissingen de zaak on middellijk heeft aangepakt. Langzaam reed men daarna over de zwaar geteis terde boulevard van de stad, waar kort tevoren het geweld van de golven vrij spel had. Het laatste wait prinses Wilhel mina gisteren van de ramp in Zeeland zag was de zwaar geteisterde binnenstad van Vlissingen, waar de nijvere bewo ners weer hard werkten aan het herstel. Uitvoeringen ten bate van de getroffenen De Botterdamse Comedie geeft van avond om 20.15 in de schouwburg De Lantaarn te Rotterdam een extra-voor stelling van het stuk Moord bij open doek. De baten komen geheel ten goe de van het Nationaal Rampenfonds. Ui teraard zijn couponkaarten voor deze voorstelling niet geldig. Het Concertgebouworkest te Amster dam zal een concert geven ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Dit concert wordt geleid door Rafael Kubelik. De datum wordt nog nader bekend gemaakt. Het gezelschap van Wim Sonneveld, dat in het nieuwe De La Mar theater te Amsterdam optreedt met het programma Het meisje met de grote voeten, stelt de gehele recette van 2 tot en met 7 Febr. ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds. Oude Tojige op Goeree zoals onze fotograaf het gistermiddag uit het vliegtuig zag. VLISSINGEN Toen Zondagmid dag bij het nieuwe hoge tij de srovi- sorisch met ongeveer duizend man vrijwilligers herstelde zeeweringen het hielden, mocht men te Vlissingen zeg gen dat de stad voor nieuwe rampen was behoed. Maar voor de schade, door het tot drie meter hoge water in de oude stad aangericht, zal zijn hersteld zal heel wat tijd zijn gemoeid. De veer- verbinding Vlissingen.—Bresk ens func- tionneert weer dag en nacht. Het veer 1 BreskensTerneuzenHoedekensker ke vaart overdag. Elders op het eiland Walcheren is vrij veel schade aangericht, met name aan de Westkappelse zeedijk, de duinen bij Oost- kapelle, waar enorme stukken zijn weg geslagen. Ook aan de Waterwinplaats van de gemeente Middelburg werd aan zienlijke schade toegebracht, en in de om geving van Veere. Het gevolg van de scha de aan de waterwinplaats is, dat de wa tervoorziening van de Zeeuwse hoofdstad ernstig in gevaar is gekomen Men hoopt door distributie op zeer beperkte schaal de bewoners voorlopig van het allernood zakelijkste drinkwater te kunnen voor- In de omgeving van het bekende fort Ramrnek-ns in de Zuidoosthoek van het eiland is ook grote schade aan de dijk onstaan. waardoor een gedeelte van de poldeis rond de dorpen Rithem, Nieuw en St Joostland en Arnemuiden blank zijn komen te staan, DEN HAAG. Uit een berekening van het C B.S ovei het nationale inko men in 1952 blijkt, dat het nationaal product (tegen marktprijzen) in 1952 met 450 millioen is toegenomen tot 20 150 min., hetgeen een kleinere toe neming is dan in beide vorige iaren, toen het nationaal product met ca. f 2 milliard is gestegen. De productie in de bedrijven wordt geschat op 15.530 min. tegen 15,210 min. in 1951. De pro ductie van de overheid beliep 1520 min. 1480 min.). De netto inkomsten uit het buitenland bedroegen 400 min. 330 min.). Het reëel nationaal inkomen per hoofd van de bevolking is (basis 1948 is 100) berekend op 106, tegen eveneens 106 in AMSTERDAM. Volgens de voorlopi ge gegevens van de Nederlandse Baftk heeft Nederland gedurende de maand Januari in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalingsunie deelnemende landen een overschot van circa f 27 millioen verworven. DEN HAAG. Het Nationaal Rampenfonds had in nog geen 24 uur nadat de inzameling van gelden ten bate van de slachtof fers was opengesteld al meer dan een half millioen gulden binnen. Van de grote giften noemen we: Philips gloeilampenfabrieken hon derdduizend gulden, Algemene Kunstzqde Unie 100.000, Hoog ovens 50.000, dagelijks bestuur N.V.V., bij N.V.V. aangesloten bonden, Centrale Arbeiders Ver zekeringsbank, Arbeiderspers, Par tij van de Arbeid en Vara tezamen twee honderdduizend gulden, Uni lever een kwart millioen, Neder landse bioscoopbond en hio-va- cantieoord 100.000, georganiseer de landbouw en zuivelbereiding één millioen, collecte op de Maan- dagbeurs te Rotterdam t 68.750, gemeenteraad van Arnhem 25.000, Ver. v. d. Effectenhandel, A'dam, 10.000, van iemand die onbekend wil blijven 100.000. De Zweden-Amerikalijn zond 50.000 Zweedse kronen aan de burgemeester van Vlissingen ter leniging van de nood. De provinciale staten van Lim burg hebben 50.000 beschikbaar gesteld, het christelijk nationaal vakverbond schonk 80.000. Een uur nadat gistermiddag het eerste half millioen aan giften bij het Nationaal Rampenfonds was binnengekomen kon reeds het verrassende bericht worden ver strekt. dat de twee millioen gulden was overschreden. Bondgenoten terstond tot hulp bereid Modern materieel uiterst welkom DEN HAAG. Zestienduizend man heb ik op het ogenblik al onmiddellijk ter beschikking voor de hulpverlening en daarvan is sedert Zondag al een groot deel aan het werk, aldus ver telde luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, de territoriaal troepen commandant ons gisteren. Twintig duizend militairen zijn in reserve ge houden. Eenvoudige mankracht met de hand aan de schop heb ik voldoende, maar het gaat nu om het technische personeel met het speciale materieel voor de overstroomde ge bieden, zo verklaarde de generaal, die zeer tevreden was over de snelheid, waarmee in de loop van Zondag de kleine, gedwongen „nood-mobilisatie" juist in een 24-uurs verlol was uitgevoerd. Binnen twaalf uur waren alle militairen bij hun onderdelen terug. Eerst wisten we' uiteraard niet waar we moesten beginnen. Daarom was de generaal bijzonder ingenomen met het initiatief van generaal-majoor Warringa, de commandant van de vierde afdeling (Zuiden), die Zondagochtend al om acht uur over de radio zijn eigen mensen van verlof liet terugroepen en in de loop van de dag al hulp kon verlenen. Gisteren kwam er veel meer tekening in de toestand en bovendien kon er overleg worden gepleegd over de bui tenlandse militaire hulp. Een groep van vijftien Amerikaanse genie-deskundigen, onder leiding van een generaal, kwam in Den Haag aan, om met generaal Buurman van Vreeden te praten over de hulp, die zij zouden kunnen ver lenen. De Hoop ingeschakeld bij hulpactie DEN HAAG. Het hospitaalkerk schip De Hoop zou vannacht om half twee uit Amsterdam vertrekken met als voorlopige bestemming Hellevoet- sluis, alwaar het instructie zal krijgen van het Nederlandse Rode Kruis ter inschakeling bij de hulpactie. In totaal veertig vissersschepen van alle typen en grootten uit IJmuiden stomen zwaar bemand en geprovian deerd naar het Zuiden met bestem ming Zierikzee. Met deze vloot hoopt men tienduizend personen te kunnen evacueren. In korte tijd is in IJmuiden een organisatie opgebouwd onder de reders en het ligt in de bedoeling in de loop van de nacht nog meer vissers schepen vrij te maken voor de hulp verlening. Tot gisteravond waren bovendien on geveer honderd vissersschepen de Am sterdamse haven gepasseerd, hoofdzake lijk afkomstig uit Urk, Volendam, Mak- kum, Wieringen en andere vissersplaat- aan het IJselmeer op weg naar Zee land. Het transport gaat binnendoor Ook passeerden vier mijnenvegers van de Marine. Duizenden moeten inderdaad nog wor den geëvacueerd. In lerseke zitten thans ongeveer 1000 vluchtelingen uit Brui- e. Schouwen en Duiveland, Noord- Beveland en Tholen. Duizend verkleum de mensen die ternauwernood aan de dood zjjn ontsnapt, dank zij het dag en nacht in touw zjjn van de vissers van lerseke. Zij worden ingekwartierd bij de burgers van dit dorp. Aan de overkant van de Oosterschelde zitten zevenduizend mensen nog te wach ten. En dan zijn er veertienduizend van het eiland Schouwen en Duiveland, die overgeleverd zijn aan snelle hulp van de rest van het land. De Marine heeft op het ogenblik 2000 man ingeschakeld. Vandaag zal een aantal vissersschepen uit Vlaardingen vertrekken. De schepen zullen 50 balen hooi, 2000 broden, 2000 dekens, zo nodig margarine en een tank boot met drinkwater meenemen. Deze zending is in de eerste plaats bestemd voor Middelharnis en Ouddorp. Twee convooien, elk van dertig Urker vissersschepen, zjjn vannacht Alphen aan den Ryn gepasseerd op weg naar Zeeland en de andere getroffen gebieden. LONDEN (Reuter). Koningin Eliza beth en de hertog van Edinburgh zullen aan het einde van dit jaar 'n reis maken door de landen van het Britse Gemene best Daartoe vertrekken zij in Novem ber per vliegtuig naar Bermuda en Ja maica. ROTTERDAM. Hedenmorgen heeft het Kringcommissariaat Rotterdam van het Rode Kruis zijn bureaux geïnstal leerd op de derde etage van de nieuwe vleugel van het Unilevergebouw aan het Museumpark, welke ruimte door de directief van Unilever ter beschikking' gesteld is. Een gedeelte van deze étage is ingerich voor het klaarmaken van belegde broodjes voor de slachtoffers. Het Kringcommissariaat in het Unile vergebouw is telefonisch bereikbaar on der nr. 114400, het telefoonnummer van Unilever. Op dit nummer zijn de onder scheidene functionnarissen als volgt te bereiken: Kringcommissaris mr Muntz, toestel 490; mr. Muntz en pl.v.v. Kringcommis saris v. d. Hoop, toestel 491; de heer v. d. Hoop, toestel 492; secretariaat( me vrouw Woltjer) 493 en 494; Gewestelijk commando Rode Kruis Corps (dr, de Groot en dr. de Heer) toestel 495; Afde ling Rotterdam Nederlandse Rode Kruis toestel 435 en 486; secretariaat toestel 497, 488 en 489. ALLE NUMMERS ZIJN DAG EN NACHT BEREIKBAAR. DEN HAAG. H«K ministerie van sociale zaken en volksgezondheid maakt het volgende bekend: Ingevolge de arbeidswet 1919 is voor arbeiders van zestien jaar en ouder vergunning verleend om in ondernemin gen, waarin werkzaamheden worden verricht ter voorziening in de behoeften der getroffen gebieden eventuele steunacties hieronder begrepen lan ger te werken en wel tot het max. aan tal uren, dat krachtens de arbeidswet bij vergunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Februari. AMSTERDAM. Ket bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft besloten een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood, die over zovele tienduizenden is gekomen, de navolgende maatregelen ten uitvoer te brengen: 1. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgever een bijdragé worden gestort in het nationaal ram penfonds ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk bëdrag wordt verhoogd; 2. Op een bedrijfstaks- of ondernemings gewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werk nemers ten minste acht uur worden overgewerkt. Hetgeen daarmede ver diend wordt, zal, verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgever, eveneens worden afgestaan aan het nationaal rampenfonds. Inge val overwerk mSt'mogelijk-is; dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer een geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de stichting is er zich van bewust, dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer be perkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid doet bij deze gelegenheid tevens een beroep op de werkgevers, wier ondernemingen, als gevolg van de over stromingsramp tijdelijk zijn stilgelegd, indien mogelijk, het dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan. In opdracht van generaal Eddy zullen waterzuiveringsinstallaties, evacuatie- materieel met amphibievaartuigen en helicopters onmiddellijk uit Duitsland naar de Nederlandse rampgebieden wor den gedirigeerd. Behalve twee compagnieën met amphibievaartuigen rukt ook een deel van de aanvoerafdeling van het Ameri kaanse hoofdkwartier in Duitsland uit. Deze manschappen zijn deskundig op het gebied van het verpakken van goederen, die per parachute worden neergelaten. Verder worden 300.000 zankzakken en lichte verkenningsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten gesteld. Frankrijk stuurt twee geniebataljons, één uit het eigen land en één uit Duits land. Er komt een deel van de Cana dese brigade uit Duitsland in ons land. Twee Belgische bataljons zijn Zondag al begonnen. De chef-staf van het Brit se Rijnleger heeft inlichtingen gevraagd over de manier, waarop hij met zijn mensen en materieel steun zou kunnen verlenen. Het geallieerde commando to West-Duitsland stelt twintig helicopters ter beschikking, de Britten zelf nog vier. De buitenlandse militaire hulp zal to hoofdzaak technische onderdelen om vatten en zij is daarom zo belangrijk, daar er veel materieel mee zal komen, dat juist voor deze watersnood nood zakelijk is. Het gaat om motorboten, amphibische tractors en dergelijk ma terieel. karakter van de militaire hulp, die alle wapens omvat, is „stand by" zo als generaal Buurman van Vreeden het uitdrukte. Dit betekent, dat hij niet op eigen houtje aan het helpen gaat, maar slechts zyn mensen en materieel ter be schikking stelt van het burgerlijk ge zag, dat in alle gevallen de leiding van de maatregelen voor redding, hulpver lening en herstel blijft behouden. Op verzoek van het civiele apparaat kon men Zondag al onmiddellijk bij springen met een transportcompagnie, een colonne van de geneeskundige dienst en een ziekenauto-compagnie. De magazijnen gingen open, troepen ver plaatsten zich naar dicht bij de ramp gebieden gelegen garnizoenen, in 't kortt 't gehele militaire apparaat, voor zover het de territoriale troepen betreft, kwam in werking. Gisteren was het genieper soneel, dat op en om de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden aan het werk was gegaan, al tot het drievoudig# versterkt. Een voortreffelijk staaltje van snell# en doeltreffende hulpverlening noemde generaal Buurman van Vreeden de pres tatie van de groep van de onderzee dienst der Koninklijke marine, die on der commando van kapitein ter zee O. de Booy Zondag van de Waalhaven in Rotterdam met boten naar Goeree» Overflakkee vertrok, om daar de men sen té evacueren. De eerste poging mis lukte, maar de tweede slaagde. De punten, waar de voornaamste hulp werd verleend zijn: ten Zuiden van Willemstad, bij Halsteren, bij Kruinin gen op Zuid-Beveland en op het eiland van Dordt. Zondag reeds en ook giste ren is varend materieel van de marine uit Den Helder zowel binnendoor als over zee naar het Zuiden getrokken, om zich daar beschikbaar te stellen. Ook vele particuliere vaartuigen van allerlei aard zijn voor de hulpverlening gereed. Zoals men weet kan men de vaartuigen aanmelden bij de bevrach tingscommissarissen. Transportmiddelen voor het verkeer over de weg dienit men te melden bij de rijksverkeersin spectie. Wanneer mer. een gazon in de tuin wenst, is het over het algemeen goed> koper dat door middel van zaaien te verkrijgen. Daarvoor is het nu echter nog te vroeg, graszoden kan men nu echter wel legden. Voora' voor smalle randen kan men beter gebruik maken van zoden. Zorg er voor dat de zoden onkruidvrij geleverd worde— zt dienen dus van onkruidvrij land gestoken te worden. De grond waar de zoden ko men. dient eerst goed los pespit te wor den en moet oo<' wel wat nest hebben, daarna vast- trappen, want op losse grond mag men geen zoden leggen. Na dien als alles goed vlak ligt. leet men ze netjes naast elkaar neer er. strooit men er wat fitoe grond overheen; ze gloeien dan ook tegen elkaar aai veel sneller vast en het behoedt hen ook te gen vorstschade. Dp cOue Mtu&etiekd nam dp beroemde avonturenroman vaa Hèxfznde.t Harnas 95 Zijn kapitale vergissing had d' Artagnan in een moeilijk parket gebracht en hij zat nu met het probleem hoe een redelijke ver klaring te vinden voor het feit dat hij de naam de Wardes ontijdig had genoemd. Mi- lady scheen op deze uitleg grote prijs te stellen, haar zelfbeheersing doorstond een ware vuurproef, ze stond op, pakte d'Ar- tagnan bij de handen en trachtte in zijn ogen te lezen, dewelke, naar men zegt, toegang geven tot het diepste der ziel. Maar veel wij zer werd ze daar niet van. In die anders zo klare blikken lag nu iets stompzinnigs typisch de oogopslag van een man, die zich ergaloppeerd heeft. Zeg, op, zeg op! eiste milady. Hoe kotm ie daarbij? Hoe weet je dat het de Wardes is? Tja, begon d'Artagnan breedsprakig om tijd te winnen en hopende dat hem onder tussen wet iets bruikbaars zou invallen, - het is een eigenaardige geschiedenis met die graaf de Wardes. Zo te zien lijkt het een fatsoenlijk man van gedistingeerde ma nieren. Ook schijnt hij nogal bemiddeld te zijn. Zeg, schiet op, en hou me niet aan het lijntje, viel milady woedend uit. Waar wou ie heen? Naar de Wardes, zei d'Artagnan ad rem, die plotseling een heldei idee kreeg. Gisteren ontmoette ik hem toevallig ergens in éen gezelschap en daar liet hij een ing zien waarvan hij beweerde, dat hl, ^m van u gekregen had. Hü scheen er zich nog al vrolijk over te maken. Dus ligt het voor de hand. dat u hèm op het oog moet hebben. O, kreunde milady, ik haat hem! Doe wat. d'Artagnan, doe wat om het die ellen deling betaald te zetten! Je moet me wre ken, hoor je? Wanneer zal je het doen? Als 't moet morgen meteen, opperde d'Artagnan royaal, hoewel hij niet het min ste plan had de Wardes naar het leven te staan. Morgen zal ik met hem afrekenen, tenminste als ik er niet zelf het loodje bij leg. Nee, zei milady beslist dat is uitgeslo ten. je zal niet sterven Hij is een lafaard. Tegenover vrouwen misschien, gaf d' Artagnan toe, maar tegenover mannen ze ker niet. Dat duel dat ik met hem heb ge had heeft bij mij de levendige indruk achter gelaten dat hij verduiveld goed met het rapier weet om te gaan Dat duel is anders niet onfortuinlijk voor je verlopen, hielp milady hem herinne ren Nu hoe zit het, ben je soms weer aan het twijfelen geslagen? Welnee, stelde d'Artagnan haar gerust. Twijfel is voor mij een leeg begrip. Maar ik zit er juist over na te denken dat het toch wel een beetje onbillijk is om mij de dood in te jagen zonder mij ter beloning iets anders geschonken te hebben dan alleen een vaag soort hoop. Daar kan een man in mijn omstandigheden het moeilijk mee doen. Wat wou je dan? vroeg milady met een tegemoetkomende oogopslag. Ik zal u wreken, maar ik vraag een kus als loon, stelde d'Artagnan bescheiden voor. Of beter: als voorschot, want na afloop heb ik er natuurlijk nog een paar verdiend. Is 't anders niet. zei milady gedistin geerd, wel, ik vind, dat je groot gelijk hebt. Maar luister eerst nog even. Kom vanavond om ell uur terug, dan bespreken we de zaak nog eens grondig en dan zal ik je mijn verdere instructies geven. Maar De- loof me vooraf plechtig dat je met 'niemand over die de Wardes zal spreken. Dat beloof ik, zei d'Artagnan, achteloos, en wilde haar naar zich toe trekker teneinde zich van zijn voorschot te bedienen. Milaay'. gemakkelijke natuur kwam tegen deze aan matiging niet noemenswaardig in opstand, doch wel leek het haar nog niet het geschikte moment voor dergelijke vertrouwelijkheden, omdat zij op dit uur van de dag elk ogen blik gestoord kon worden en het niet handig zou zijn haar nieuwe vriendschap reeds te doen uitlekken, eer de oude de wereld uit was. Bovendien kon het ook geen kwaad de vurige minnaar een poosje te laten hunkeren en daarom duwde ze hem met tedere hand van zich af en lispelde met een blos van verwarring, welke zich als op bestelling op haar wangen vertoonde, nee nee, er komt iemand! Tot vanavond. Zorg op tijd te zijn! D'Artagnan groette haar pathetisch bij de deur, keerde zich toen om en liep naar huis, denkend: dat schepsel is inderdaad tot alles in staat Ik mag wel bijzonder oppassen. Wordt vervolgd R is zó ontzettend niet genoeg geld kunt geven! Gironummer 9575 van het Nationaal Ram penfonds weet er raad Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwijndrecht W. L. Tukker, Delft; te Nieuw-Dordrecht N. Warns, Wanneper- veen. Bedankt voor Utrecht H. W. Waardenburg, Rotterdam. Benoemd tot hulp-pred. te Enschede H. J. Nijland, voorheen voorganger aldaar. Geref. Kerken. Beroepen te Gees H. W. Noordman, cand. Kampen. Aan genomen naar VleutenDe Meern J. Banga, cand. Noordbergum. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Beroe pen te Roozenburg G. v. d. Brink, Voor burg. Oud-Geref. Gemeenten. Bedankt voor Aalburg T. Wöudwijk, R'dam-Z. Examens. Voor het cand. ex. theo logie is aan de V.U. geslaagd J. Wes- sel, Lèiden. Voor het doctoraal examen zijn geslaagd ds P. J. N. Smal, Pretoria en ds R. Kooistra, 's-Gravenhage Moerwijk (cum laude). Bagijmhof 31 - Dordrecht Kantooruren: 8.4517.30 uur 's Zaterdags: 8.15—-13.uur TELEFOON: Advertentie-afd. 5841 Directie, Administra tie, Abonnementen afdeling 5842 Advertentie-afdeling 5843 Redactie §844 Klachtendienat (18.30 19.30) 6939 Postbus 54 Giro Nr. 510835 Bankiers: Twentsche Bank Nod. Middenstandsbank Abonnementsprijs 47 et, per week, 2.p. maand; 6/— p. kwartaal. Postabonnement 5.75 p. kwartaal

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2