ALS ÉÉN MAN HELPT NEDERLAND 633 Slachtoffers tot heden bekend Détails onthullen verschrikkelijke toestanden Plunderaars gegrepen Eerste berichten van liet uiterst zwaar getroffen Se hou wen en Duiveland Welke plaatsen verliezen leden Koninklijk jacht drijvend hospitaal Begrafenis van slachtoffers Personenauto's niet meer nodig Zeeuwse dijken worden gedicht Hulp van V.S.? Koningin vloog boven noodgebied Weinig wind HOED AF VOOR DE RADIO De Dotfdtenaar Dinsdag 3 Februari 1953 DIRECTEUR-HOOFDREDACTEUR L. W. A. DE BOT 8e Jaargang No. 28 Verschynt dagelijks ABONNEMENTSPRIJS 47 CENT PEK WEEK DORDRECHT: Centrum van hulpverlening (pag. 3). 's-GRAVENDEEL: Een der zwaarst getroffen plaatsen (pag. 3 Verdronken land. ZEELAND: Reportage uit de lucht (pag. 5), WEST-BRABANT: Boten te kort (pag. 6). ALBLASSERWAARD: Vijfduizend hectaren water (pag. 4). HULP UIT BUITENLAND: Fransen, Belgen en Amerikanen komen ons helpen (pag. 7). TOCHT DOOR ZEELAND Prinses Wilhelmina spreekt met de getroffen bevolking (pag. 2). Abbenbroek Anvernege Theodoruspl17 Brandwijk 2 Bruinisse 1 Burgh (Schouwen) 10 Dinteloord 3 Fijnaart 46 Geersdijk 1 Goeree Overflakkee 40 Goese Sas 7 's-Gravendeel 55 Halsteren 17 Heijningen 25 Hellevoetsluis 5 Hoedekenskerke 1 Hoekschewaard 7 Hondsbosschezeewering 1 Hontenisse 8 lerseke Kloosterzande 9 Kortgene 40 Krabbendijke 4 Krimpen a.d. IJssel o Kruiningen 44 Kruispolder 8 Maassluis 1 Middelharnis 10 Moerdijk 18 Nw. Neuzepolder 4 Nw-Vossemeer 5W Nuimansdorp 67 Oosterschelde 4 Ouddorp 1 Oudekerk a. d. IJssel 2 Oudelande Oude Tonge bU Papendrecht 4 Raamsdonksveer 2 Rilland 4 Rotterdam 4 Sliedrecht 1 St. Maartensdijk St. Philipsland 9Jn Stavenisse (vermoedelijk) 2uu Stellendam (vermoedelijk) 70 Steenbergen 7 Stormpolder b Terneuzen 4 I"0A Tholen 1U Veere 8 Vlissingen 4 Willemstad 12 Wolfaartsdijk 6 IJsselmonde 8 Zierikzee 18 Zuidland De rijkspolitie te 's-Gravendeel heeft gisteravond laat drie perso nen naar het politiebureau van Dordrecht overgebracht, die ervan worden verdacht zich aan plunde ring te hebben schuldig gemaakt. Het betreft hier een Haarlemmer, een inwoner uit Zeist en een Dord- tenaar. De Dordtse recherche heeft het onderzoek van de rijkspolitie overgenomen. De gearresteerden zijn vannacht naar het Huis van bewaring overgebracht. DEN HAAG. (A.N.P.) Het Konink lijke jacht Piet Hein. dat voor zijn jaar lijkse revisie in Den Helder ligt, wordt met spoed vaarklaar gemaakt. Morgen vertrekt het sohip naar Amsterdam Daar zal het tot noodhospitaal worden ingericht. Het zal zo spoedig mogelijk naar de noodgebieden vertrekken. Een groot aantal kledingstukken van haarzelf en van haar gezin heeft ko ningin Juliana ter beschikking gesteid aan het Roode Kruis. Ook een wieg werd door de Koningin aangeboden. Zoals men weet zijn de auto's van de Konink lijke stallen al bij de hulpactie inge schakeld. Prinses Beatrix heeft spontaan net nieuwe rijwiel, dat op haar verjaardag werd aangeboden, geschonken aan de hulpacties voor het Roode Kruis. Twee Drentse autobusmaatschappijen, de D.A.B.O. te Meppel en de E.D.S. te Hoogeveen, hebben plannen een fusie aan te gaan. Het rijk, dat het grootste deel van de aandelen van de E.D.S. be zit, 1b bereid deze in geval van fusie ut te staan. Zo benauwend troosteloos en zo grauw in doodse verlatenheid is het beeld, dat het geteisterde land van de lucht uit biedt. Geen levmd* wezen is te zién, water niets dan golvend de ondergelopen dorpen verloren schijnen. Twee opnamen, die boven Goeree werden gemaakt: één van Stellendam, waarop dui delijk de doorbroken dijken zijn te zien, terwijl de andere het plaatsje Goedereede toont. Alleen in de buurt van de kerk is het nog wat droog. (Speciale lue'.itfoto) Vier van de tientallen der 's-Gra- vendeelse slachtoffers van de waters nood zijn vanmorgen voorlopig ter aarde besteld op de algemene begraaf plaats te Dubbeldam. Aan de klamme groeven met de ruw withouten kisten stond een dozijn familieleden en be langstellenden, onder wie de burge meester van Dubbeldam, de officier van justitie en de rechter-commissaris te Dordrecht. Dubbeldams burgemees ter, de heer J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, achtte bij een gebeur tenis als deze slechts weinige woorden van pas; het enige gebaar, dat Dub beldam voor zijn zwaar getroffen buurgemeente kan maken, is enige gastvrijheid te. .verlenen. Het is een- eer deze zo tragisch omgekomen mensen de rust te geven, die zij ver dienen. De heer Beelaerts hoopte, dat de familieleden van de getroffenen de kracht gegeven mocht werden, dit leed te dragen. De namen van deze overledenen zijn: Mej. Van Steensel, die gewoond heeft aan de Renooishoek, Van Appel doorn, Molendijk, het meisje Maike Kranendonk, Prins Bernhardstraat en mej. St. Nicolaas, Borneo. Coördinatie van de hulpverlening DEN HAAG. De ryksverkeers- inspecties van de verschillende districten in Nederland verzoeken bezitters van personenauto's zich niet meer te melden voor het verlenen van diensten aan de door de overstromingen getroffenen. Aan personenauto's heeft men namelijk geen behoefte meer. Zy, die beschikken over auto's, die ge schikt zijn voor het vervoer van goede ren kunnen zich wenden tot de rijks verkeersinspectie in hun district. Hun auto's worden dan geregistreerd en zy kunnen weer naar huis gaan. Zij, die de beschikking hebben over varend materieel en hulp willen bie den, kunnen zich melden bij de bevrach tingscommissie in hun district. Zodra men een behoorlijk overzicht heeft en de hulpverlening is gecoördineerd, krij gen dogenen, die zien., hebben gemeld bericht om zich naar een bepaalde plaats te begeven. Het is op het ogenblik bij de tiendui zenden aanbiedingen, die worden ge daan om hulp te verlenen, i iet mogelijk onmiddellijk iemand in te schakelen. Op deze wijze zou men een chaos krijgen. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid deelt mee, dat arbeiders uit de omgeving van de geteisterde ge bieden zich voor hulpverlening kunnen aanmelden bij de arbeidsbureau's. Door deze gedragslijn wordt het mogelijk een centraal overzicht te verkrijgen van het aanbod van arbeidskrachten voor de ge teisterde gebieden, zodat zy, indien no dig, naar die plaatsen gezonden kunnen worden, waar hulp noodzakelyk is. Vrijwillige arbeidskrachten uit ver van de geteisterde gebieden gelegen provin cies zijn voorshands nog niet onmid dellijk nodig. Dringend wordt verzocht aanbiedingen van medische hulp te richten tol het Roode Kruis. Aanbiedingen voor vervoer met vracht auto's en personen-auto'8 richte men tot de rijksverkeersinspectie te Rotterdam, Telefoon K-1800—35843. Het herstel begonnen MIDDELBURG. In Zeeuwsch- Vlaanderen wordt de situatie op het ogenblik niet ongunstig geacht. Dat geldt ook voor Walcheren waar de voorzitter van de polder Walcheren meedeelde dat de toestand niet meer verontrustend is. Bij fort Rammekens is het gevaar voorlopig geweken. Vele honderden vrijwilligers hebben hier gewerkt om het gat in de dijk te dich ten, maar men moest ten slotte terug vallen op de binnendijk die nu als zee wering dienst doet. Tussen Veere en Vrouwenpolder, waar een gat ontstond, kon de dijk worden gestoten. De Kattenpolder staat nog steeds onder wateer, maar dank zij de vrijwilligers is de schade beperkt. De duinafslag tussen Oostkapelle en Oranje zon is zeer aanzienlijk geweest. De West- kapelse zeedijk heeft een gat waaraan nu met men en macht wordt gewerlot. In Noord-Beveland is de schade minder ernsteig dan aanvankelijk werd gedacht. De dyk langs de Oosterschelde heeft grote schade evenals de Torendijk. De gewonden en zieken worden naar Vlis singen en Middelburg gebracht. Bij Kort gene is de ravage het grootst en de red ding lijdt door gebrek aan boten. In Zuid-Beveland is de dijk bij Baar land nog niet dicht en de achtergelegen polders zijn overstroomd. Aan de Katten- dijkse dijk wordt met vierhonderd vrij willigers gewerkt. lerseke is een opvang centrum voor ecocué's. Bulter, Schouwen-Duiveland blijkt de situatie in Zeeland dus wel bijzonder érnstig te zijn, maar niet van de ramp zalige omvang die in het begin werd ver moed. Langzaam, begint er een globaal overzicht te komen cn de hulptroepen kunnen worden verdeeld. Eigen Nieuwsdienst DORDRECHT. Over het lot dat de bewoners van Schouwen hebben ondergaan was nog niets bekend totdat de kustwacht van West-Schouwen aan Scheveningen-radio seinde, dat de dijken op verschillende plaatsen door braken en de toestand kritiek was. Oe kustwacht had gebruik kunnen maken van de radio-installatie van het toen voor Schouwen vastgelopen Finse schip Bore 6. Nu weet men dat geheel Schouwen, de duinen uitgezonderd, onder water staat Maar in de aan de duinen grenzende streek is de toestand ook zeer gevaarlijk. Want via de kust wacht heeft de burgemeester van Haamstede gevraagd om voedsel, buta- gas en medicamenten. Tevens verzocht hij medische hulp en een chirurg- Evacuatie van de bevolking aan zee acht hij noodzakelijk. Gisternacht spoelde er te Lerseke een vlot aan met drie mensen uit Ouwerkerk. Eén was er ernstig aan toe. Ze verklaar den dat vier anderen van het vlot waren gespoeld en verdronken. In een brief uit Zierikzee per boot via lerseke verzonden wordt gezegd, dat er in lerseke 19 men sen zijn omgekomen. De dijken bij Offenhoofd, Dreischor. Burgh. Sluis, Stevensluis en Sir Jansland zijn weggeslagen. Men dient er mee re kening te houden, dat het niet zekei is dat bewoners die als vermist staan opge geven omgekomen zijn. De Iersekse vissersvloot zal trachten' hulp te bieden. Zeven kotters zijn uit Scheveningen onderweg naar Zierikzee. Op een van de schepen bevindt zich een arts. Van Ymuiden zijn alle botters, kot ters en loggers uitgevaren. Het schip de Drie Gebroeders heeft dertig geredden aan boord. Het bericht werd gegeven toen het vaartuig zich op acht kilometei van Zierikzee bevond. Een politieboot verricht in Zierikzee ook red dingswerk, De Schevëmngse kotters zou den vannacht in Zierikzee kunnen zijn. Ze worden begeleid door het visserijon- derzoekingsschip Anthonie van Leeuwen hoek. Er zijn nog meer schepen onderweg voor Schouwen, uitgerust met noodzen- ders. Ze zijn bestemd voor Kortgene, Zie rikzee. Ouwerkerk en Bruinisse. Nader wordt gemeld: Zierikzee en Bruinisse zullen vandaag worden geëvacueerd. De toestand in het ziekenhuis te Noordgouwe is uiterst cri- tiek. De patiënten liggen op de zolders. De toestand in Brouwershaven is even eens critiek. De dijk is bezweken of zal het spoedig begeven. Volgens een bericht van de burgemees ter van Bruinisse zijn nog vele mensen aanwezig in Oosterland en omgeving. DEN HAAG. Een woordvoerder van het bureau voor wederzijdse veilig heid heeft aan de Nederlandse regering te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten in principe welwillend zullen staan tegenover het gebruik van tegen waardefondsen van de vroegere Marshall-hulp ten behoeve van herstel werkzaamheden in de door de storm vloed getroffen gebieden. DEN HAAG. Koningin Juliana is hedenmorgen half tien per vliegtuig vertrokken naar de overstroomde ge bieden, welke zij eerst van de lucht uit in ogenschouw zal nemen. Vervol gens zal zij op een vliegveld in Noord- Brabant landen, waarna zij de ge teisterde gebieden in die provincie zal bezoeken. Regering over ramp Eigen Nieuwsdienst. DEN HAAG. Na de opening van de vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, dr. L. G. Korten- horst, vanmiddag gesproken over „de gruwel der verwoesting, die zich onver hoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort en die door de ganse natie wordt ondervonden als een onheil dat ons allen in rouw heeft gedompeld". Namens de regering sprak minister president dr. W. Drees. De regering ge denkt met het gehele volk met diepe eerbied de slachtoffers, die bij de ramp zijn omgekomen. •Lvjn Verwachting tot -i Woensdagavond. Zwaar bewolkt niet later verspreide opklaringen. Over wegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord. Tempera turen even boven het vriespunt maar vannacht en mor genochtend plaatselijk lichte vorst. Miesje: Ja, storten op gironummer 9575. Vermoedelijk echter 270 meer) HOEWEL, zij het voor ons ongeduld zeer langzaam, steeds meer berichten binnenkomen uit de getroffen gebieden blijft de toestand voorshands nog zeer onoverzichtelijk. De bange vraag: hoe groot zal uiteindelijk het aantal slachtoffers zijn, is nog niet be antwoord en het laat zich aanzien dat de vraag niet zal kunnen worden beantwoord voordat het overstroomde land is komen droog te liggen. Ook is nog niet bij benadering vast te stellen hoe groot de directe schade is en zeker is er nog geen kijk op hoever de rampzalige gebeurtenissen zullen doorwerken in het economische leven van ons land. Wat wel zeker is en onomstotelijk bewezen: de ramp heeft een nationaal réveil veroorzaakt. Het is een grote troost in de diepe ellende, te kunnen ervaren dat niemand achterblijft nu er te helpen valt. Over alle politieke, economische en andere meningsverschillen heen koepelt zich de grootse demonstratie van nationale saamhorigheid. Hier volgt het overzicht van wat er in dit nummer over de toestand wordt gemeld: Wie in deze vreselijke dagen aan de radio heeft gezeten, zal van bewondering vervuld zijn voor het prachtige werk dat de nieuwsdienst en de radio omroepverenigingen hebben verricht. Een schier niet ein digende stroom van mede delingen vond via de radio zijn weg naar de inwoners van de getroffen gebieden, en dank zij de radio konden er mensen worden opgeroe pen, veevoeder, zandzakken, auto's worden gerequireerd, dank zij de radio konden bur gemeesters met elkander con tact krfjgen, konden polder besturen worden gewaar-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1