ALGEMEEN HANDELSBLAD Jfócutre Jlmstcröam^c^c ^ourant Vooral Noordelijk Zeeland door de ramp getroffen Stavenisse op TholenSchouwe n-Duiveland en Goeree en Overflakkee zijn er zeer erg aan toe Willemstad telt 46 doden De Koningin vloog boven geteisterd gebied Trciler uitIJmuiden vergaan Geen export van aardappelen Pier Hein wordt hospitaalschip 126e JAARGANG - No. 41014 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Weinigen uit de polders gered (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester Van den Hooft van Wil- lemstad heeft vandaag aan commando's kunnen verklaren, dat de oude vesting de situatie onder controle heeft. Alleen de buitenwijken van Willemstad zijn ondergelopen. Het stadje zelf biedt op het ogenblik althans, voldoende veilig heid voor de werkzame bevolking, die niet minder waakzaam en strijdbaar ie als de oude poorters eens geweest moe ten zijn. Willemstad houdt rekening met 46 doden. Het aantal vermisten groeit nog met het uur. Men weet dat slechts weinigen uit de polders konden worden gered en dat zich daar de meest afgrij selijke taferelen hebben afgespeeld. Maar het leven gaat verder en de zorg geldt thans het eerst de levenden, die het zonder licht, radio en telefoon moeten stellen en bróód te kort komen. De ravi- taiilering is namelijk nog niet voldoende op gang gekomen. Het gemeentebestuur heeft dan ook verschillende noodmaat regelen uitgevaardigd. Bij de eerste acht commando's, die in Willemstad voet aan wal zetten, bevond zich ook dr Steen beek, de arts van het dorp, die tijdens het weekeind naar Limburg was gegaan en dolgelukkig was, dat hem de moge lijkheid werd geboden op zijn standplaats terug te keren. Het stadje zelf heeft schade opgelopen aan de havenwerken: het Belgische soldatenkerkhof aan de rand van het Hollandsch Diep is volledig weggespoeld. ZEEUWS-VLAANDEREN WORDT NORMAAL Heden zal kunnen worden begonnen met het droogmalen van de polders in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Men heeft de breuk in de Kampersluis kunnen dich ten, zodat de polders om Kloosterzande en Walsoorden droog zijn gebleven. Ook is een begin gemaakt met het dichten van de breuk in de zeedjjk by Ossennisse. De toestand in Terneuzen wordt even eens iets hoopvoller beoordeeld. Het water is uit de stad weggelopen. In de gemeenten Zaamslag, Hoek en Ossenisse zy'n drie kinderen om het leven gekomen. Indonesiërs in Nederland helpen mede Indonesische medici, verbonden aan de staf van het Indonesische Hoge Commis sariaat te Den Haag hebben hun dien sten aangeboden ten behoeve van het reliefwerk voor de slachtoffers van de overstroomde gebieden. Motorvoertuigen van het Indonesische Hoge Commissariaat zijn reeds in de ge troffen gebieden ingezet. Indonesische studenten van de ge- meenteiyke universiteit van Amsterdam en van de militaire- en marineacademies te Breda en Den Helder werken momen teel als vrijwilligers in de overstroomde gebieden. De waarnemend hoge commissaris, mr Susanto Tirtoprodjo bezocht de Indone sische staatsburgers in de getroffen ge bieden bij Dordrecht en Rotterdam. Noord-Beveland voor 25 onder water HOE halsreikend heel Nederland ook uitziet naar berichten over de overstromingen in het Westen die er op zouden kunnen duiden, dat het ergste geleden is, het mag helaas nog niet zijn. Steeds stijgt het cijfer van het aantal doden. Officieel is medegedeeld dat van 627 personen reeds vaststaat dat zij zijn omgekomen, maar zeer waarschijnlijk zal dit getal nog met 250 moeten worden verhoogd. En men koestert bange vrees dat ook dan nog de maat van het onheil niet vol zal blijken te zijn. Druppelsgewijs komen thans de eerste berichten binnen over de omvang van de ramp in Zeeland. Viel er de eerste dagen niets te vermelden over Noord-Beveland, over Schouwen en Duiveland, over Tholen en over het tot Zuid-Holland behorende Goeree en Overflakkee, thans worden de ver moedens bewaarheid, dat het juist deze eilanden zijn die in de onheilsnacht van Zaterdag op Zondag de zwaarste slagen hebben moeten verduren. Van Noord-Beveland staat ongeveer tweeduizend hectare onder water, hetgeen een vierde deel van het gehele eiland is. In Kortgene is de toestand het ergst; volgens tot dusverre ontvangen berichten zijn daar 35 a 40 doden, het is mogelijk dat zich nog slachtoffers in ingestorte huizen bevinden. Geersdijk is eveneens ondergelopen, er valt een dode te betreuren. Dooi de provinciale stoombootdienst is een verbinding tot stand gebracht tussen Kamperland op Noord-Beveland en Veere op Walcheren. Ook bestaal verbinding met Katseveer op Zuid-Beveland. Vliegtuigen hebben gisteren boven Noord-Beveland rubberboten uitgeworpen; er bestaat een nijpend j tekort aan boten, de mensen zitten nog steeds op zolders en op daken huizen. Ook is er gebrek aan drinkwater. De toestand op Tholen is ernstig. In de gemeenten Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, Oud-Vossemeer en St. Annaland zijn op het ogenblik ten minste tien slachtoffers te betreuren, terwijl St. Maartensdijk vier doden telt Stavenisse is zwaar geteisterd door een dijkdoorbraak op drie plaatsen van Zondagnacht, er zijn verschillende doden te betreuren, waarvan het aantal nog niet vast staat: vele huizen zijn verwoest. Tientallen stuks vee zijn verdronken. Aanbrengen van drinkwater is gewenst. Gelukkig zal bij ;unstig weer St. Annaland het wel kunnen houden. He i EDENOCHTEND, aldus meldt onze correspondent uit West- Brabant inmiddels, is de evacuatie van het eiland Tholen met volle kracht begonnen. Eindelijk zijn de commandotroepen er in gesla, verbinding te krijgen met het tot nu toe geïsoleerde eiland. De eerste evacué's zijn reeds aangekomen in Roosendaal, Steenbergen en Dintel- oord. De meeste dorpjes op Tholen hebben het er goed afgebracht. Slechts één naam wordt met schrik uitgesproken: Stavenisse. Uit dit dorp zijn reeds honderden mensen overgebracht naar het stadje Tholeïi. De evacuatie van St. Philipsland is voltooid. Heel het eiland staat onder water en 40 huizen zijn ingestort onder het geweld van de zee, die door zes gaten van 50 meter elk is binnen gestroomd. Men heeft slechts zeker heid over het lot van acht mensen, die reeds in de eerste uren om kwamen. Verontrustend zijn ook de berichten van Schouwen en Duiveland. Op Schou wen, dat, de duinen uitgezonderd, geheel onder water staat, stond gisteren zulk een sterke stroom, dat de door vlieg tuigen uitgeworpen rubberboten weg dreven. Dat gebeurde bv. te Brouwers haven, waar men thans dringend be hoefte heeft aan rubber vlotten. Dit geldt trouwens voor het gehele eiland. Bij VORSTELIJK HUIS LEEFT MEE KONINGIN JULIANA, die gisteren de Zuidhollandse geteisterde ge bieden bezocht, heeft in Middclharnis met waterlaarzen door de vloed moeten waden om het gemeentehuis te bereiken. Het bezoek aan Stellendam moest worden uitgesteld, omdat de kapitein van de boot de verantwoording niet aandurfde, in bet donker de haven binnen te varen, waar voortdurend schepen in en uit moesten. Na haar bezoek aan de Eilanden keerde de Koningin te zeven uur in Dordrecht terug en reed toen naar Rotterdam, waar zij de evacuatiecentra in het Feyenoordstadion en in de Ahoy-hallen bezocht, waar zij o.m. zich onderhield met vluchtelingen van SchouwenDuiveland. Te negen uur in de avond was koningin Juliana op Soestdijk terug. Hedenmorgen halftien is koningin Juliana per vliegtuig vertrokken naai de overstroomde gebieden, welke zij eerst van de lucht uit in ogenschouw zal nemen. Vervolgens zou H.M. op een vliegveld in Noord-Brabant landen, waarna zij de geteisterde gebieden in deze provincie zou bezoeken. Prinses Wïlhelmina in Zeeland Eerbied dwingt de inspanning af, die prinses Wilhelmina zich onvermoeid getroost om zich plaatselijk op de hoogte te stellen van de ramp. Na haar bezoek aan Zeetiwsch-Vlaanderen, stak zij met de veerboot Prins Willem 1 over naar Hoedekenskerke voor een tocht 7iaar Zuid-Beveland en Walche ren, die gisteravond eindigde in Middelburgwaar de Prinses de nacht door bracht. Het plan van H.K.H. voor vandaag betreft een tocht via Veere en Kamperland naar Noord-Beveland en vervolgens naar Srhouwen-Duiveland. Prins Bernhard morgen terug Zoals bekend, heeft prins Bernhard voorlopig zijn verdere bezoeken in Amerika afgezegd om naar Nederland terug te keren in verband met de overstromingsramp, na de opening der tentoonstelling in het Metropolitan Museum te hebben bijgewoond. De Prins hoopt binnen enkele weken naar .Amerika terug te keren om zijn programma af te werken. In overleg met de Nederlandse regering vertrekt Z.K.H. vanmiddag vier uur van Idlewild en hoont Woensdagmorgen te ongeveer kwart over negen op Schiphol te lan^n. Prinses Piwrix schenkt haar nieuwe fiets Prinses Beahiu heeft spontaan haai nieuwe fiets, die zij Zaterdag voor ïaar verjaardag cadeau had gekregen, weggeschonken aan het Rode Kruis ID or gebruik bij de hulpactie. Brouwershaven zijn tot nu toe drie do den geborgen, enkele personen worden nog vermist. In de buurt van Capelle zijn ook drie mensen verdronken. Bruinisse dat geheel is ondergelopen zal worden geëvacueerd, het gaat hier om 2500 mensen. Nog vele personen zijn aanwezig in Oosterland en onmiddellijke omgeving. Er valt één dode in Bruinisse te betreuren. De havendijken van Zierikzee zijn ernstig gehavend. De voedseldroppings op de markt zijn uitstekend gelukt. Vier hospitaalschepen zijn in Zierikzee aan gekomen. Er is groot gebrek aan lies laarzen. Helaas telt Zierikzee 19 doden In de woningen van de stad staat het water van een tot anderhalve meter hoog. In de loop van de dag zal evacuatie worden overgegaan. In Zuidland worden 19 personen ver- nfist. Veel vee is verloren gegaan. De toestand voor het ziekenhuis te Noord- Gouwe is kritiek; een groot aantal oatienten heeft een toevlucht op zolders gevonden. De burgemeester van Haamstede vraagt om voedsel, butagas en medicamenten: hij acht evacuatie noodzakelpk. Volgens de laatste berichten is men thans zo ver, dat een grote reddings actie is ingezet om de mensen die tussen Burg en Zierikzee in nood ver keren uit hun benarde positie te red den. Er zijn vele vletten, uitgerust met walkie-talkies, onderweg. Met man en macht wordt gewerkt om de mensen uit de Schelhoek, ten Zuid- Oosten van Haamstede, weg te halen. Men schat dat er nog ongeveer 1500 mensen op huizen en schuren zitten Honderden vermisten te Stavenisse Geëvacueerd en uit Stavenisse ma ken melding van 400 doden en ver misten in deze plaats. Wij geven dit cijfer onder voorbehoud. De kapitein van een Rotterdams kustvaartuig, dat aan de evacuatie van Stavenisse bad leelgenomen, verklaarde dat in Sta- renisse mensen vermist worden. Er zijn rubberboten over de dijk.ge zet. Ook de marine is hier in actie. Ook de toestand op Goeree is eritiek. Verschillende plaatsen zijn, evenals trou wens in de andere geteisterde gebieden, voor telegraaf en telefoon onbereikbaar. Honderden mensen in de gemeente Oolt- gensplaat zitten op dijken en op boven verdiepingen van woningen. Zij hebben dringend behoefte aan medicamenten en levensmiddelen, vooral melk voor zuige lingen. Directe hulp met motorboten of rubberboten is nodig. Gisteren is een Ne derlands hefschroefvliegtuig te Stellen dam geland, doch het moest onverrich- terzake terugkeren, daar geen der in woners wenste mee te gaan. Een Bel gisch hefschroefvliegtuig heeft echter twaalf! inwor»r.\ --.-.'Onevee-Overflak- kee gered. Het lichtschip Goeree is af gedreven tot vijftién mijl van de oor spronkelijke positie. Mijnwerkers zullen twee uur langer werken Opbrengst van één millioen verwacht In de Limburgse steenkolenmijnen zal men a.s. Zaterdag 7 Februari in plaats van zes uur, zoals gebruikelijk op Zaterdag, acht uur werken. De mijnwerkers en de mijnbeambten zullen het extra loon, dat zij op deze wijze verdienen, afstaan aan het Nat. Rampenfonds. Tevens zullen de directies van de mijnen de opbreng sten van de meerproductie afstaan aan dit fonds. Men verwacht, dat deze actie ongeveer éénmillioen; gulden zal opleveren. De Provinciale Staten van Limburg stelden 50.000 beschikbaar, de ge meenteraad van Heerlen 10.000. Koers Duitse mark Het Internationale Monetaire Fonds heeft de officiële koers voor de Duitse Mark vastgesteld op 4.2 per dollar. Deze koers is op de volgende basis berékend: 0,211588 gram goud per Duitse Mark, 147 DM per ounce fijn goud, 23.8095 Amerikaanse dollarcents per DM In deze dagen, nu ons land in rouw is gedompeld, laten wij de rode kleur in het opschrift van onze krant vervallen. Zestien man om het leven gekomen (Van onze correspondent) IJmuiden, 3 Februari. IJmui'den heeft de hoop op de terug keer van de motortreiler Catih. Duyvis IJm. 60 practisch geheel opgegeven. Gis termiddag heeft de rederij de familie leden van de opvarenden er van in ken nis gesteld, dat zij zich op het ergste moeten voorbereiden. Men neemt aan, dat het schip in de golven is verdwenen. Hieronder volgen de namen van de bemanning, die op 21 Januari van En geland uit met het schip ter visserg is uitgevaren: schipper Arie Glas, IJmui den, gehuwd, geboren 12-2-1903; stuur man W. Hoek, IJmuiden, gehuwd, geb. 18-9-1900; eerste machinist J. J. P. Tack, IJmuiden, gehuwd, geb. 6-5-1888; tweede machinist J. Vrolijk, IJmuiden, gehuwd, geb. 15-7-1912; stoker H. O. Bakker, IJmuiden, gehuwd, geb. 15-7-1916; sto ker C. Prins, IJm., geh., geb. 12-5-1910; tremmer C. de Kok, Den Haag, gehuwd, geb. 29.6.1898; kok W. den Heyer, IJ muiden. gehuwd, geb. 22.12.1891; ma troos G. Visser, IJmuiden, gehuwd, geb. 2S.5.1925; matroos C. Dekker. IJmuiden, gehuwd, geb. 6.12.1902; matroos L. Paap IJmuiden. gehuwd, geb. 18.8.1894; ma troos P. J. Vink. Noordwijk-Binnen, ge huwd, geb. 3.2.1922; matroos C. Blok, IJmuiden, ongehuwd, geb. 13.10.1925; matroos A. Pronk, Den Haag, gehuwd,, geb. 13.7.1893; matroos J. van der Hólst Noordwijk-Binnen, gehuwd, geb. 5,10- 1921; matroos T. Zwart, Bloemendaal, gehuwd, geb. 7.6.1918. (Ongecorrigeerd.) De toestand op Voorne en Putten schijnt enigszins stabiel te zijn gewor den. Het water stijgt practisch niet meer en in enige polders is zelfs val te bespeuren. Deze kaart tracht een overzicht te geven van de situatie, zoals deze thans bekend is. De bron voor deze publicatie is in hoofdzaak de stafkaart, die generaal Buurman van Vree- den ons toonde tijdens een conferentie, welke wij op de Generale Staf met hem mochten hebben. Maximum verkoopprijzen in overweging Ten einde de voorziening van het Nederlandse volk met aardappelen zo goed mogelijk te verzekeren, zijn, in afwachting van een nader overzicht van de aardappelpositie, alle uitvoer- machtigingen voor aardappelen in getrokken. Het bedrijfschap voor aardappe len overweegt, zo daartoe voldoende aanleiding mocht bestaan, maximum verkoopprijzen voor de verkoop van aardappelen in te stellen. Deze maatregel is het directe gevolg van de overstromingen, waarbij een be langrijk deel van de aardappelverbou- wendc gebieden onder water is komen te staan. Ofschoon wordt verwacht, dat de 'Olgen ook merkbaar zullen zijn bij "de export van uien en suiker, neemt men niet aan, dat !het binnenlandse verbruik van beide producten zal worden beïn vloed. Naar het A.N.P. nader verneemt, zal het ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening vandaag maxi mum prijzen afkondigen voord aardap pelen. Naar de directeur van het directoraat Voedselvoorziening, ir J. A. P. Franke, heeft medegedeeld, zijn in de door de watersnood getroffen gebieden veel kleiaardappelen verloren gegaan. De ex-! port van aardappelen is stopgezet met uitzondering van die leveringen aan het buitenland, waartoe ons land contrac tueel is verplicht. Deze maatregel geldt totdat een volledig overzicht van de situatie zal zy'n verkregen. Er is voors hands echter geen reden om aan te nemen, dat de beschikbare voorraden aardappelen niet toereikend zullen zijn, al zal gedeeltelijk moeten worden over geschakeld op zandaardappelen. In Noord-Beveland zijn grote hoeveel heden klei-aardappelen gered. Per schip zijn 25.000 zakken naar dit gebied over gebracht om deze voorraden in veilig heid te brengen. Tot het afkondigen van maximum prijzen is in de eerste plaats overgegaan om ongewenste speculaties die op sommige plaatsen reeds zgn gesigna leerd tegen te gaan. Spoorwegverkeer met het Zuiden over Den Bosch De directie van de Ned. Spoorwegen heeft de bedreigde en ontzette punten van het spoorwegnet bezocht. Er is snel opgetreden om verbeteringen aan de brengen. Dordrecht is weer bereikbaar RotterdamMaassluis is weer in ge bruik. Vandaag is het gehele traject Hoek van HollandSchiedamRotterdam Gouda intact. De busdiensten konden weer worden opgeheven. De grote moeiiykheid blijft echter het traject DordrechtLage Zwalmve. Hier is de schade zo groot, dat de eerste weken van herstel der verbindingen geen sprake kan zijn. Alle verkeer tussen het Noorden en het Zuiden zal voorlopig dus over UtrechtD?n Bosch worden afge wikkeld. Een nauwkeurig onderzoek is ingesteld tussen Dordrecht en de Moer- dykbrug. Hier is 3 km spoorbaan weg gespoeld. Ook aan de kant van Lage Zwaluwe is een enorme trechter. De Spoorwegen kunnen hier niets beginnen, zolang Waterstaat de gaten in de zee wering niet heeft gedicht. Alle inwoners van Numansdorp, die zich nog in nood bevonden, heeft men vandaag kunn'en redden. Het aantal slachtoffers in deze gemeente is geste gen tot 67. De geredden zijn onderge bracht ln Klaaswaal. Koningin Juliana heeft gisteren ook een bezoek gebracht aan het zwaar getroffen Numansdorn Naar thans bekend is geworden, zijn zes personen in Krimpen aan de IJssel, die in de totaal ondergelopen Storm - polder wonen, verdronken. In Ouderkerk aan de IJssel verdronken twee personen. Overstroomd Schouicen, bij eb ge fotografeerd. (Luchtfoto A. N. P.) Weersverwachting WEINIG WIND De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Zwaar bewolkt met later verspreide opklanpgen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noordoost en Noord. Temperaturen even boven het vriespunt, maar vannacht en mor genochtend "plaatsehjk lichte vorst. (Opgemaakt ts 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) S.40 u,, 1.0 c C, luchtdruk 1029.9 millibaren of 772,5 mm, windrichting en -kracht N.N.O.-3, max. temp. gisteren 4.6 min. temp. 0.5 neerslag 1.1 mm. Zon morgen op 8.16 u., onder (i J 17.33 u.maan morgen onder 9.35 u.. op 23.5S u. Laatste kwartier 7 Februari. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Oslo onbew. N 2 -1 —10 0 Stockh. geh. bew. NNO 5 1 —4 5 Copenh. sneeuw N 11 0 —2 0,4 Londen regen regen NNO 4 7 2 0 A'dam NO 4 5 1 1 Brussel geh. bew. NO 3 5 0 2 Parijs geh. bew. NNO 5 1 2 Bordeaux onbew. N 1 6 —4 0 Vice onbew. NNW 3 14 4 0 «Varschau nevel NO 4 1 —6 2 Berlijn zw. bew NNW 5 3 1 1 Prankf. nevel NNO 5 3 0 0,3 Munchen nevel W 3 -0 —3 2 Zurich sneeuw windst. 2 —3 3 Wenen sneeuw W 6 3 0 2 A. windrichting: B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren D. tempera- tuur hedenochtend; E. neerslag afgel. 24 u. n mm. Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden •anochtend: Mannheim 257 (—0.03). Trier 25S (+0.16), Keulen 2S4 (+0.24). Ruhrort 520 (+0.18), Lobith 113S (+0.30). Nijmegen 90S (+0.31). Arnhem S99 (+0.29). Eefde 502 0.35). Deventer 301 (+0.27). Kamen la Plante 210 0.15), Borgharen 4250 0.60). Beifeld beneden 1340 0.55). Venlo 1295. Grave beneden 590 0.35), Vreeswijk 1.0S 0.56), Lith 244 (—0.24). Op koninklijk hevel wordt het ko ninklijke jacht Piet Hein op de Rijks werf te Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. Dinsdag vertrekt het schip naar Amsterdam, waar het snel tot nood- hospitaalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drij- ende koninklijke hospitaal naar de ampgebieden vertrekken. Belangstelling in de Russische pers De Sowjetpers heeft vandaag meer aandacht besteed aan de stormen en overstromingen, die West Europa heb ben geteisterd, dan aan enige andere ituurramp. welke de laatste jaren in et buitenland is voorgevallen. De Pravda bevat een uitgebreid overzicht van de aangerichte schade in Engeland en Nederland. In negen afzonder lijke berichten werd van de bijzonder heden over het verlies aan mensen levens en de materiële schade een over zicht gegeven. Bij Zuidland verloren hedennacht zes mensen het leven, toen een rubberboot het prikkeldraad geraakte. Op dit moment zijn ongeveer 10.000 personen van Voorne en Putten geëva cueerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1