MM Schokkende ellende, ontroerende hulpvaardigheid In Halsteren: Nog 50 vermisten Vijf doden SCHEPEN IN NOOD Voorstel I Tegen De Noodtoestand op de Bevelanden en Schouwen Ontstellende taferelen Toestand Biesbosch vrij goed Twee nachten op zoldertje Evacué's stromen naar Ahoy-hal te Rotterdam ZEVENBERGEN stad aan het front Vliegende weldoener Dam aan spoorlijn L. Zwaluwe- Breda aereed Aantal doden nog onbekend Piraten gearresteerd 1 Vier doden j Hoog bezoek aan de nood gebieden De Verborgen Schat RADIO DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 T^AN DE slachtoffers in het rampgebied Halsteren zijn er totnutoe veertien geborgen. Dit betekent dus, dat er nog al tijd meer dan vijftig mensen vermist zijn. De meesten hier van kwamen, zoals gemeld, uit de Beijmoerpolder. Van Slik- kenburg en uit de Polders ten Westen van Lepelstraat. Het overstromingsgebied hier vorm de één groot geheel met het ge bied van Notendaal-Koevering (gemeente Steenbergen) en met dat van Nieuw-Vossemeer. We vermelden het echter afzonder lijk, omdat de gegevens omtrent de ramp in dit gebied zo'n ont stellend aantal slachtoffers maakte en omdat de gevolgen waren te overzien aan de hand van gegevens die op het ge meentehuis binnenkwamen. TOCH NOG HOOP ■"TOEN Maandagochtend wind en wa- A ter waren gekalmeerd kon men zich, beter nog dan Zondag, een in druk vormen van wat hier, tussen Halsteren en Tholen, was gebeurd. In de verte zag men brokstukken van huizen die door het water waren weg gevaagd, huisraad spoelde naar de scheidingslijn tussen water en land. cadavers van varkens en koeien lagen temidden van kisten, planken en aan gespoeld stro Tientallen boten dreven de hele dag op het water. Men zocht de huizen af, tegen beter weten in misschien, maar altijd nog met een vage hoop, enkelen van de vele vermisten op een zolder, een dak of «en ander toevluchtsoord aan te treffen. Een meisje van 19 Jaar heeft uren lang aan een telefoondraad gehangen voor zij In een der boten kon worden geholpen. Men wist ook, dat zich in sommige boerderijen nog vee bevond. Zondag Sng het om het naakte leven van de gesloten bewoners, nu, bij kalmer weer, kon men ook zoeken naar vee en huisraad, dat nog niet al te zeer door het water was aangetast. Nu en dan werd een der slachtoffers van Zondagmorgen opgehaald. HET EOODE KRUIS ren deed het Roode Kruis wat het kon. Het waren nu vooral mensen uit WOENSDRECHT ("NOK IN WOENSDRECHT bltfkt hel water slachtoffers te hebben ge elst Het gezin Nijssen uit de Volle- kerpolder, geen gezin van vyf per sonen, Is om het leven gekomen. De Verduinspolder onder Woens- drecht heeft enig water gekregen, doordat een sluis het begaf. De sluis in de Hinkelenoordpolder hoopt men te kunnen behouden. De Zuidbadpol- der is niet meer bedreigd. De gezin nen die uit deze polder waren geëva cueerd, zullen spoedig terug naar hun woningen kunnen. Het patronaat in deze gemeente is eveneens ingericht als ontvangstlokaal voor de vluchtelingen. De brandweer gaat vandaag de - waterstanden peilen, om een overzicht schepen gezonken. Bij Gameren zonk van de toestand te kunnen krijgen. de aak Vulkaan. de polders ten Noorden en Noord- Westen van Lepelstraat die werden binnengebracht. Eerst Maandagoch tend konden zij gered worden, evenals de bewoners van Nieuw-Vossemeer, waarover men elders in dit blad meer kan lezen. Marinus Baks, zijn vrouw en zeven kinderenToen hun huisje op de Rolaf (tussen Lepelstraat en Vosse- meer) instortte, zijn zij naar een an dere boerderij gevlucht, worstelend met het water. Twee nachten en een dag hebben ze daar gezeten. Maan dagochtend werden ze opgehaald. Nu zitten ze hier in het schoolgebouw en later treffen we ze in Bergen op Zoom. Ook daar worden ze met lief derijke zorg omringd. Moeder Baks heeft een baby op haar schoot. „M'n kinderen zijn er gelukkig allernaar', zegt ze. En zo zitten hier meer gezin nen. Ze moeten geholpen worden, hoe dan ook. [DIJKGRAAF BROOUMANS uit Kruisland had Maandag telefo nisch contact met zijn zoon in de Biesbosch, woonachtig op een boer derij. De zoon deelde mee, dat de toe stand in de Biesbosch over het alge meen vrij goed wa3. Er waren geen slachtoffers *- betreuren voor zover hij het kon bezien. Het water heeft de polder over spoeld, de halzen en scharen zijn op zogenaamde terpen gebouwd en deze omstandigheid heeft ervoor gezorgd, dat het water slechts een meter hoog kwam te staan in de halzen. Daardoor werd ook het vee gered. Brooijmans vertelde de enige te zijn, die nog telefonisch contact met de rest van Brabant had. FNE vliedende storm, die mede oor- zaak Is van de enorme waters nood heeft ook voor de kust van Ne derland talrijke slachtoffers gemaakt. Op practisch alle reddlngsstations kwamen dringende oproepen om hulp binnen. Verscheidene binnen- en bui tenlandse schenen raakten in de groot ste moellilkhedcn. Ook voor de En gelse en Deense kust verkeren sche pen in nood. De grootste ongerustheid ging aan vankelijk uit naar een Duitse lichter, die van de sleepboot was afgeslagen. Dit gebeurde voor Texel. Men vreesde eerst voor het leven van de zes run ners, die zich aan boord bevonden, doch na enkele helse tochten slaagde de reddingsboot Prins Hendrik erin dezen te redden. Over het Zweedse schip Aspo, dat voor Jutland noodsei nen uitzond is niets meer bekend ge worden. Men vreest het ergste. In IJmuiden bestaat bovendien onzeker heid over het lot van de trawler Ca- tharina Duyvis. die het laatst met 'n kapotgeslagen brug werd waargeno men. Verder wordt de aandacht gespan nen gehouden door de vele meldingen, die practisch onophoudelijk binnen stromen. Van het lichtschip Goeree heeft men onder meer het bericht ontvangen, dat het is afgedreven. Het bevindt zich vijftien mijl boven zijn normale positie. Ook In de binnenwateren viel scha de. Op de Waal zijn vier schepen ge zonken. Ter hoogte van Heeselt zijn eveneens drie met kunstmest geladen Zo was het op vele plaatsen pen kar staat óp een dijkweggetj© vóór een klein In het water weg gezakt huisje. Door een gat In het dak worden wat stoelen, een kastje en verder huisraad naar bulten doorge- reven om opgeladen te worden. Door de open ramen van het benedenhuis ziet men het water golven door de kamers. Mel. Van Boxel. die twee bange nachten op het zolderkamertje van dit huisje heeft doorgebracht. Is de laatste die naar bulten komt. JHet hula begon al maar te schudden en te kraken", zei ze. „We wonen hier eigenlijk met drie gezinnen. Eerst do familie Vrolijk en dan wij met het gezin van onze broer We zijn toch al zjo zwaar getroffen met de oorlog. Een broer gesneuveld -n mijn moeder zwaar gewond Nu zijn we onderge bracht in de Ceresstraat in Breda". Ze loopt met haar fiets lang3 de buurman, die juist bezig is een tien tal dode kippen, zojuist opgevist, op een hoop te gooien. „0OSTERHOUT heeft onze ge- i meente geadopteerd", zegt burgemeester Eikhuizen van Hal- f steren. En hij toont zich blij over t t dit genereuze gebaar. Overal waar t men hem nodig heeft, is hij. Meer dan honderd gezinnen in J t zijn gemeente, vertelt hij ons, t hebben have en goed verloren, t Gezinnen van landarbeiders, maar J ook boerengezinnen. „We moeten J t die mensen weer op de been hel- t i pen", zegt hij. En dan doet hij een suggestie, die we hier graag t weergeven, omdat ze inderdaad t t tot prachtige resultaten zou kun- t nen leiden: J „Als de boeren uit de niet-ge- t troffen gebieden allen eens een kleinigheid konden afstaan. Als zij eens een varken konden mis- sen, een stuk gereedschap of wat t t dan ookOveral zouden we blij t mee zijn en kleine bec 'e maken zo gauw een groot geheel. Kijk J t eens naar de kleding die binnen- t komt en naar het schoeiseL Een schoenfabrikant uit Kaatsheuvel, J de heer van Boxtel, heeft 200 paar i schoenen beschikbaar gesteld. Op dezelfde wijze zouden de boeren kunnen helpen. Ik twijfel er niet i aan of ze zullen het ook doen. Als t ieder geeft wat hij missen kan t kunnen we veel mensen een beet- je op weg helpen 1 En wat burgemeester Eikhuizen voor zijn gemeente bepleitte, wil- J len we graag tot een suggestie ma- 2 ken die alle getroffen plaatsen t geldt! Zuinig met Uw telefoon De directeur van het Telefoon district Breda doet een dringend beroep op alle telefoongebruikers, het telefoneren tot het uiterste te beperken, teneinde te voorkomen dat het in verband met de wa tersnood noodjikeiyke telefoon verkeer, vertraging ondervindt. Advertentie» VERZAMEL UW KRACHTEN met PLEEGZUSTER BLOEDWIJN. ]~)E Markt van Zevenbergen ziet er uit als het hart van een stadje ach ter het oorlogsfront. Bussen en trucks staan er zy aan zy .Ze komen van al le delen des lands en de openbare ge bouwen zien er uit als noodkazernes. In de St. Josephschool zijn de 350' verkenners uit Eindhoven onderge bracht, die hier spontaan hulp kwa men bieden. Stoere knapen die men herkent aan das en hoed. Maar verder ziet men overalls en waterlaarzen. De vestibule van de katholieke kerk is volgetast met soldatentassen en een hoek staat er vol houwelen. Het Sint Jansgebouw is er veranderd in een soort hoofdkwartier. Uit Tilburg kwamen 120 studenten, een groot aantal ook uit Amsterdam. Eveneens uit Utrecht. Een hele groep Deventer landbouwstudenten en stu denten die uit Arnhem kwamen. Men kan ze best gebruiken, deze helpers, maar waar ze te verspreiden? Want de handen van deze jongeman nen jeuken om aan de slag te gaan. Maar allen worden ze naar de be dreigde punten gedirigeerd. Naar Klundert, naar Moerdijk, naar Roode- vaart. En als men vraagt waar ze zo juist vandaan komen dan zeggen ze: „We kennen hier al die namen niet, maar we hebben geholpen". Aan de Suikerfabriek worden ber gen zand verwerkt tot balen in jute zakken, allemaal door die knapen. In Roodevaart staat de verkennerscom missaris Serry Hooydonk uit Breda, druk in de weer met het evaeuëren van zieken. De studenten zyn blij als we hun een krant geven. „We hebben hier nog niets gehoord of gezien van wat er allemaal verderop gaande is", zeggen ze. Ze hebben er geen Ujd voor ge had! Advertentie) De grote Ahoy-hal te Rotterdam is in gereedheid gebracht voor de ont vangst van de getroffenen uit de overstroomde gebieden, die in groten getale Rotterdam binnenkomen. Enorme hoeveelheden voedsel, kle ding, bedden en andere goederen zyn in deze hal ondergebracht, ter leni ging van de eerste nood van de slacht offers. De binnenkomenden worden er liefderijk verzorgd, door U.V.V.-sters padvinders en -ster». Gerard Trémerie: FNE BELGISCHE piloot Gerard Trémerie heeft met zijn hef- schroefvliegtuig ontzaglijk veel goed gedaan. Hij heeft tochten over de verdronken Zeeuwse ei- landen gemaakt, waarbij hij kerk- i torens moest tellen om zich te 1 oriënteren. Op een slijkerig stukje grond landde hij en nam er post in voor i Woensdrecht. Trémerie heeft ge- 1 zien hoe men op Schouwen stra- ten opbreekt om de dijk te ver- sterken. ingesloten bevolking i tracht met auto-radio's nieuws van het rasteland op te vangen. j De vlieger meent, dat 20 helicop- i tères zeker 14 dagen nodig hebben om de dringendste behoefte aan j transport te lenigen. Zoeklichten ondersteunen nachtelijk werk o Vloedlijn enkele centimeters gedaald (Van onze redacteur). ZEVENBERGSCHEN HOEK, Maandagavond. TN DE REPORTAGE, elders in dit blad, spraken w\j de hoop uit, des avond» als de vloed weer zou komen er van te kunnen gewagen, dat men mei de versterkingen die naby Hotel Brabant en aan de spoorlyn Lage-Zwaluwe- Breda werden opgeworpen, gereed zou zUn gekomen. Dit is inderdaad het geval geweest. Bovendien was er nog een andere buitengewoon gunstige omstandigheid bij nameiyk, dat op het moment toen het gety zyn hoogste punt had bereikt te circa acht uur bet water in stede van gewassen enkele decimeters was gedaald! Dit maakte, dat op genoemd tydstip de bewoners in het overstroomde gebied een heel wat rustiger nacht tegemoet konden gaan, maar bovendien de bevolking ran Zevenbergen en Prinsenbeek, omdat deze volkomen afhankelyk was gewor den van de ontwikkeling daar en al of niet ran evacuatie sprake zou worden. Militairen terug Tn een ander relaas, vandaag even- 1 eens in dit blad afgedrukt ls ver teld, hoe eensgezind en energiek mili tairen en burgers hebben gezwoegd en geploeterd om. voor het water weer zou gaan wassen, dat was te omstreeks zeven uur. gereed te zijn met her. aan brengen van versterkingen op de pe nibele plaatsen. En, zoals gezegd het is volkomen gelukt. Driewerf hulde! Nadat met enthousiasme geconsta teerd was, dat het waterpeil niet steeg, werd bevel gegeven aan de mi- Vlak bit de molen van Terheijden staan- burgemeester mr. Kortmann en ir Gooöen directeur van Openba re Werken. „Ook wl.1 hebben belang te weten wat hier gebeurd In verband met de aangrenzende Bredase polders" zegt de burgemeester, die naar het tobben van de Terheijdenaars voor de onder gelopen woning van Frans Damen staat te kijken. Ir. Gooden heeft berekend, dat het water gisterenmiddag 7 c-m. was ge stegen sedert zondag. „Verderop staan nog vier varkens op een wagen, midden in het water", zegt een boerenjongen. „Maar nie mand kan er bij." Een veewagen voorzien, beeft zich in het water vastgereden langs een andere route. Daar Wol- en poogt met geredde koeien op vaste faartsdyk onderliep, wordt nu geva- grond te komen. Keel Terheijden, sa- fien van Kortgene naar Katseveer en mengestroomd bij dc molen, ziet bet omgekeerd. Motorkotters uit Yerseke getob aan en wacht in vreze, of het I zijn te hulp gesneld voor de aanvoer water nog verder het dorp zal binnen- I van voedsel en zoet water, zodat de dringen. I grootste nood nu gelenigd is. (Van onze redacteur). DE ELLENDE welke men op een tocht langs de geteisterde streken ziet en hoort, is schokkend; de hulpvaardigheid en opoffering, die men ook waarneemt, echter ontroerend. Gisterennacht heeft veerman Noordhoek b.v. met enkele Goesenaren een verkenningstocht gewaagd naar Noord-Beveland en Colijnsplaat zowel als Kortgene bereikt. In laatstgenoemde plaats, waar de nood het grootst was, werden de meegebrachte levensmiddelen, waaronder 700 liter melk, uitgereikt. De verslagenheid te Kortgene, waar het aantal slachtoffers de veertig be nadert, was groot. De meeste inwoners waren gevlucht naar de hoger gele gen dorpen Wissekerlte en Kamperland. Cotynsplaat ls boven gebleven, maar Kais daarentegen heeft zwaar van het water te lyden. Communicatie tussen de dorpen onderling is mocilyk, docli niet geheel en al onmogelijk. T"NE NIEUWE provinciale veerboot heeft, toen zij van stookolie was de dienst hervat, Wolfaartsdyk heeft zyn motorvaar tuig gekregen: een grote sloep van de Heemskerk, die resoluut door het gat in de dijk voer, heeft de mensen bij tientallen uit de verdronken huizen gered. Het was de hoogste tijd, want véle gezinnen hadden anderhalve dag zonder eten en drinken op de zolders gezeten van hun door de golv en konden vrachtwagens de dorps kom bereiken, zodat daarna de eva cuatie in snel tempo verliep. Vrese lijk heeft het water onder de vrij staande huizen gewoed; verschillende zijn ingestort en ook hier vreest men, dat het aantal doden belangrijk hoe- ger zal zijn dan de elf, die opgegeven zijn. Droeve verhalen doen de ronde. Er is geleden en gestreden op een on beschrijfelijke wijze. In de Zak van Zuid-Beveland be dreigde het water, dat bij Ellewouts- dijk binnenstroomde, steeds meer de dorpskommen van Baarland, Elle- woutsdijk en Oudeland. Aan de evacuatie der bevolking zal men niet kunnen ontkomen. SCHOUWEN-DUrVELAND. TWTET SCHOUWEN-DU1VELAND is A er ook enig contact geweest. En door luchtverkenning met een Dako ta bleek, dat de meeste polders zijn ondergelopen. Duiveland is er het ergst aan toe en heeft veel doden te betreuren. Ook in de omgeving van Zierikzee is het erg gesteld, maar om dat het Westelyk deel van Schouwen hoog ligt. kon men daar de gevluch- ten onderbrengen. Maatregelen om de levensmiddelenvoorziening op gang te krijgen zyn getroffen. Vandaag va ren boten met levensmiddelen naar "t eiland toe. De Brede Watering op Zuid-Beve land is ook gisteren voor overstro- beukte huizen, waarvan er enkele be* ming behoed gebleven Aan de be- rirplorip 7ppnïik nn Kattpnmikp worrit. zweken. Officiëel heet het, dat er zes doden zijn, maar zij, die wij spraken, schatten het aantal veel hoger, Giste renmiddag om half vyf waren alle in woners geëvacueerd naar Goes. Bij eb was gisteren de rijksweg naar Kruiningen bijna van water bevrijd dreigde zeedijk bij Kattendijke wordt dag en nacht gewerkt om de gaten in de kruin van de dijk te dichten. Als het weer maar even minder slecht wordt is ér goede hoop, dat men dit grote waterschap droog houdt. Aangrijpend is het te zien wat er 2 In de nacht van Zondag op Maan- t dag spoelde in Ierseke een vlot aan, waarop zich drie personen J uit Ouwerkerk op Schouwen be- f vonden. Vier anderen waren van t het vlot afgeslagen en verdronken. bij de dyk aanspoelt. Een beeld van verschrikking! Cadavers van vee, meu bels van allerlei soort, wrakhout en helaas ook lyken van slachtoffers, die haastig geborgen en in de Grote Kerk te Goes worden opgebaard. Te Goes stroomden heel de dag de vluchtelingen binnen en deze wer den door de hulporganisaties aan kle ren, voedsel en onderdak geholpen. Wat er door burgers en zaken wordt gegeven is reusachtig en bij honder den stellen de mensen hun huizen voor de stakkers open. Gisterenmiddag zat Goes vol, zodat de andere slachtoffers met auto-co lonnes naar Kloetinge, Arendskerke en andere dorpen werden gebracht. WALCHEREN. QP WALCHEREN is de situatie veel verbeterd. Vlissingen is practisch droog, maar de materiële schade is groot. Ook vallen hier vier doden te betreuren. TWEE PIRATEN (jonge kerels), die aan het plunderen waren geslagen hoe is het mogelyk werden gear resteerd. Bij Rammeltens heeft men het gat in de dijk gedicht en ook te Veere en Arnemuiden is het niet zo précair meer. litairen, met uitzondering ran een kleine groep die des nachts de wacht zou houden, om hun legerplaats in Breda weer op te zoeken. Zij kenden nu. en vele anderen met hen, weer eens wat rustiger het moede hoofd neerleggen. Meer dan verdiend. En. ook om andere redenen was dit een geluk, want de temperatuur was tot rond het nulpunt gedaald en bij tus senpozen viel er ook natte sneeuw... ZOEKLICHTEN... pn nog altijd gingen landbouwers door met hun vee verderop in vei ligheid te brengen. Aan de Noordrand van Zevenbergen schoten lichtbundels van militaire zoeklichten hun kilome ters ver reikende stralen tegen de donkere hemel. Zij maakten het mo gelijk de ook iel de nachtelijke uren werkende arbeiders aan de versterking van. de omringende dijk daarmede te iacen doorgaan. Het was een fantas tisch gezicht, dat weer een ogenblik aan de oorlogstijd deed denken... Op onze terugweg namen wij nog twee onderofficieren mee in onze wa gen, mannen van het detachement pontonniers, die twee dagen in touw waren geweest, tot het laatst op hun post waren gebleven en nu zonder- vervoermiddel stonden... En hun leger plaats was Zevenbergen I 1 Zij vertelden, dat in het gebied van Zeven bergschenhoek een vijftiental personen, van verschillende huizen in een boerderij tezamen levend, mèt 25 koeien, al.e nulp om met een storm- boot te worden verlost batiden afge- suigen: zij wensten daar te blijven, au© eventuele gevaren trotserend. Zij konden er niet toe besluiten have en goed te verlaten. Het is te iiopen, dat oeze mensen niet te ve*il zuhen heb ben geriskeerd.... En nu maar afwachten hoe de naen verlopen zal zyn. Straks als de dageraad aanbreekt zal het oog van tie op wacnt staanden opnieuw het rampgebied kunnen overzien. Misschien en aat geve God, is vandaag net wa ter nog verder gezakt. En aan maar hopen, dat Koning Wimer, die in net dagelijks wetroverzicht werd aange kondigd. zijn vries-adem van dit nooagebied af zal wenden... 2 ISTEREN brachten Mgr. J Jos. Baeten, bisschop van Breda, Mgr. W. Koen- 2 t raadt, vicaris-generaal en J 2 directeur Jos. van Campen J J een bezoek aan de noodge- 2 bieden in het bisdom Breda. EMART KINSBVRy 43) We hebben een oude schoener, die de Chinezen te Ensenade inlaadt. Die vertrekt uit noordelijke havens met hout voor Ensenade en San Diego en keert dan schijnbaar met ballast naar het Noorden terug. De man. die voor dat deel van het werk zorgt, is er uitstekend voor berekend. Hij weet de Chinezen te vinden en brengt hen naar het Noorden toe. Dan gaan wij hem met de Confederate tegemoet en brengen de Chinezen van de schoener aan land Daar nemen twee man hen over en brengen hen in de nacht te voet naar San Francisco. Traganza is de leidende persoon lijkheid. Een wonderbaarlijke vrouw, mijnheer Troy. Ze werkt als kellnerin in de houtzagerij-stadjes langs de kust. Honderden mensen hier in de streek kennen haar als Mary Gould. Ongeveer vier of vijf jaar geleden, toen Traganza haar plannen beraamde voor deze grote smokkelpartij, ont moette zij in een kamp bij een zaag molen uw halfbroer, mevrouw Troy. En dat. is de reden van al uwe moei- lykheden sedert uw vertrek uit Ri- verdale. Uw halfbroer was in de hout zagerskampen bekend als Kokomo de Kraai. Hij was een echte zwerver. Ik weet, dat u hiervan op de hoogte bent. anders zou ik er niet over gesproken hebben. Het schijnt, dat hij hopeloos verliefd is geworden op Traganza. Ik veronderstel, dat ze hem niet veel aandacht geschonken heeft ze was al getrouwd moet u weten Getrouwd? herhaalde Madrona. Ja zeker, heb ik dat dan niet verteld? Gaat u, alstublief door! Ze stelde in elk geval niet veel belang in hem en, vermoedelijk om meer indruk op haar te maken, duid de hij erop, dat hij finantiëel wel eens mettertijd meer te betekenen kon heb ben, dan zijn uiterlijk deed vermoe den. En dat trok haar blangstelling. Ze wendde al haar bekoorlijkheid te genover hem aan en eindelijk vertelde hij haar de geschiedenis van Manuel Vincente. En terstond beloofde ze hem, de zijne te worden als hij haar als deelgenoot wilde aanvaarden bij zijn zoeken naar die schat. Dat deed hij tot op zekere hoogte. Maar hij was te slim om haar de kaart te laten bekij ken. Hoe hy die voor haar verborgen heeft weten te houden, is mij een raadsel, want bij mijn weten heeft ze altijd weten te krijgen, wat ze ver langde. Maar ik denk toch, dat hij eigenlijk bang voor haar was, want ze heeft nooit een oog op die kaart ge slagen. voordat Kleine Pete haar dat ding in handen gaf. Ter wille van haar eigen veiligheid durfde zij hem niet vertellen, dat ze geld te over had om de ene expeditie na de andere op zoek naar dat goud te sturen. Ziet u, hoe voorzichtig ze was? Ze bleef als kellnerin aan het werk en spaarde al haar geld schijnbaar op voor haar tochtjes naar Crazy Valley. Maar on danks ai haar moeite kwam ze niet meer to weten, ^an dat die schat er gens in de buuU van dc Mc.iderbion- nen verborgen lag. Ze kon er natuur lijk niet met hem alleen naar toegaan, en daarom bracht ze een broer op de proppen, die feitelijk haar eigen man was. Ze stuurde hem een boodschap en hy kwam uit San Francisco, waar hij juist de schoener en de Confede rate had aangekocht. Hij ging in de houtzaagmolens aan het werk en ze legden met hun drieën hun verdien sten bijeen en trokken naar Crazy Valley. Maar, viel Madrona hem hier in de rede, in het dagboek staat geen woord over die vrouw. Er staat in, dat Miguel op onderzoek uitging in gezel schap van een zekere Joe Annesley. Danny Deever wierp verrast een snelle blik op Madrona. Wat is dat nou? vroeg hij vinnig. Joe Annesley! Annesley.. wat weet u van iemand, die Annesley heet, af? Madrona herhaalde wat ze gezegd had. Ik zal het dagboek gaan halen, zei hij opstaande. En even later kwam hij terug met het bekende, in rood leder gebonden dagboek van Kokomó de Kraal, dat hij aan Madrona over handigde. U moogt het nu wel weer hebben, zei hij. Kleine Pete heeft het van de eerste tot de laatste letter doorgelezen en beweert, dat er geen woord in staat, dat bezwarend voor ons zou kunnen zijn. Zoekt u, alstublieft, de door u bedoelde passage even op. Madrona sloeg de bladzijden om, tot ze aan de eerste vermelding van het zoeken naar de schat kwam. Danny Deever las over haar schouder de vol- -de aantekeningen: 12 Juni 1907 Cowlick Creek zaag molen verlaten en hogerop getrokken met veertig dollars te goed. Die avond Annesley ontmoet bij Beaver Dam molen. 13 Juni 1907. Joo Annesley en ik verlieten Beaver Dam molen 's mor gens om zeven uur. Annesley heeft vijftig dollar opgenomen. Die avond.. Juist., juist, mompelde Danny Deever lachend. U hebt natuurlijk aldoor naar Joe Annesley gezocht en er geen idee van gehad, dat een vrouw in het spel was. Joe is de man van Traganza en, in de mening van Koko mo, haar broer. De ware naam van Traganza is Annesley, mevrouw Troy. Als uw halfbroer wat nauwkeuriger met zijn leestekens was geweest, dan zou hij geschreven hebben: Joe, An nesley en ikbegrUpt U! Ze had hem dus haar ware naam verteld! Dat moest dan geweest zijn in de tijd, dat ze al haar best deed, hem rustig te houden. Wel, u weet nu iets, wat slechts heel weinigen we ten. Ik ben er ook slechts bij toeval achtergekomen. Hmm! Wat kan het weglaten van één komma toch veel verwarring stichten!.Maar., waar waren we gebleven? vervolgde hij. Op het punt meen, ik dat Kokomo er achter kwam, dat Joe en Traganza man en vrpuw waren. Hij had wel verwacht, dat er iets los zat, want hij bespiedde hen en kwam ten slotte iets van de smokkelparty te weten. En dat beetje schreef hy in zijn dagboek, om er Traganza mee te kunnen drei gen. Ze deed al haar mogelijke best, om zyn vertrouwen te henvinnen. Maar toen ze haar belofte niet hield, begreep hy, dat ze slechts uitstel zocht, tot de schat gevonden zou zijn. We zijn hem toen met een paar man achterna gegaan, om het dagboek goed- of kwaadschikt in handen te krijgen, maar hij was ons te glad af en we raakten zijn spoor totaal bijster, tot we, ongeveer vier weken geleden,, zijn doodsbericht in de krant zagen staan. Toen gingen we op zoek naar het dagboek en kwamen er niet alleen ach ter, dat u ons voor geweest en er van door gegaan was, maar ook dat een der immigratie-ambtenaren er van af wist en u achterna zat. Als die kerel niet om eigen voordeel op eigen houtje was blijven werken, dan onder gingen we nu allen het jaar gevange nisstraf, dat ons boven het hoofd hangt. Maar Kleine Pete wist overal achter te komen en trok meteen mee met u en met Boston en hy ls echt ge schikt om een dergelijk zaakje op te knappen. Jammer, dat hij zo graag to neelspeelt! Die zet van een kaartje te laten drukken met Boston's naam zou voor Traganza reden genoeg geweest zijn om hem ontslag te geven.En nu moet u nog weten, dat Kleine Pete het spoor van uit het Zuiden gevolgd was, zonder in verbinding te blijven met Traganza, die hier zat. Ze wist niets van zijn werk af. totdat wij met ons vieren naar de kust teruggekeerd waren, nadat u het., boek verbrand had, mevrouw Troy. Danny keek Ma drona bewonderend aan, totdat ze haar donkere ogen neersloeg. Nadat u het boek verbrand had, mevrouw, zei ik, herhaalde hij veelbetekenend. De telefonische orders van Kleine Pete hadden mij geen tijd gelaten, me met Traganza in verbinding te stellen. (Wordt vervolgd). WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953. HILVERSUM I 402 meter VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoonmuziek8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo- foonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 GramofoonmuTzek; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuzlek; VPRO; 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11,00 RVU: Prof. Dr Ir M. J. Dols: ..Wereldvoedselproblemen"; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Instrumentaal trio; 12.30 Land- en tuinbouwmededelln- gen; 12.33 Voor het pla teland; 12.38 Gra mofoonmuziek; 13.00 Nieuws, 13.15 Com mentaar; 1320 Accordeonmuziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 ,.De Weg Om hoog", causerie; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Pianorecital; 16.10 Voor de jeugd: 16.45 Voor de zie ken; 17.15 Dansmuziek: 17.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending: ..De brie venbus gaat open". Correspondentieclub olv. Regina Zwart; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.30 RVU: Dr A. Saalbom: ..Studies in ver gelijkende literatuurgeschiedenis: Van Eden en To'stoj, een parallel"; 19.00 Dis. cussie; 19.20 Gramofoonmuziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd: VARA: 20 Nws.; 20 05 Politiek commentaar: 20.15 Concert gebouworkest en soliste; 21.10 „Het laat. ste recept", hoorspel; 22.20 Amusements, muziek: 22.45 „Tranen op Anjouan", cau serie; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.20-24.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II 298 meter NCRV: 7,00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gramofoonmu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw: 9.35 Gramofoonmuziek; 10.15 Idem; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.13 „Het Conflict", hoorspel; 12.00 Bas-ba riton en piano: 12.30 Lar.d. en tuinbouw- meriedalingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Tweede acte uit „Lakmé", opera (gr.pl.); 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.15 Kamerorkest; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Viool, cello en clavecimbel: 18.30 „Spec trum van het Chrstelijk Organisatie- en Verenigingsleven"; 18.45 Avondmaalslie. deren; 19.00 Nieuws en weerbenchtcr.; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gramofoon muziek; 1930 Buitenlands overzicht; 19.S0 Gramofoonmuziek; 20.00 Radiokrant: 20.20 Meisjeskoor en instrumentaal ensemble; 20.45 „Jezus Christus en de Wereldreli gies". causerie; 21.05 Omroeporkest en soliste: 21 45 Gramofoonmuziek; 22.00 Pianorecital; 22.30 Internationaal Evan gelisch Commentaar; 22.40 Gramofoon- muzlik; 22.45 Avoncoverdenking; 23.00 SOS-beriehten; 23.15-24.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL. VLAAMS, 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Omroeporkest; 12.30 Weerber.chten; 12.34 Gramofoonmu_ ziek; 13.00 Nieuws: 13.15 Gramofoonmu- ziek; 13.30 Omroeporkest; 14.00 School, radio; 15.40 Symphonie-orkest en solis ten: 16.40 Gramofoonmuziek; 16.55 Idem: 17 00 Nieuws: 17.10 Gramofoonmuziek: 17.30 Voordracht; 17.45 Gramofoonmu ziek; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Kamer, muaek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Zang en piano; 20.00 Hoor spel; 21.00 Gramofoonmuziek; 22.55-23.00 Nieuws. BRUSSEL. FRANS. 484 meter 12.05 Zigeunerorkest: 13,00 Nieuws: 13.10 en 15.00 Gramofoonmuziek: 16.00 Lichfe mu ziek; 17.00 Nieuws: 17,15. 18.30, 19.20 en 19.40 Gramofoonmuziek; i9.45 Nieuws; 20 00 Gramofoonmuziek: 20.15 Groot sym phonie-orkest en solist; 21.55 Gramofoon muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4