raamzE Zware terugslag in opgang ons volk na de oorlog van Koningin bezocht noodgebieden SPI Er is maar één woord: ontzettend! HUIVERENDE MENSEN WACHTEN IN DESOLATE TOESTAND OP HULP Fegsis BESTE KARAKTEREIGENSCHAPPEN TREDEN AAN DE DAG Prinses Wilhelmma in Zeeland De tocht van H. M. de Koningin Innig medeleven met getroffen bevolking Dinsdag 3 Februari 1953 Verdronken land in vogelvlucht (Van een speciale verslaggever) JUIST terug van een vlucht van anderhalf uur boven het verdronken land van Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant, kan men slechts één ding zeggen: de watersnood is ontzettend. Zesendertig uur van honderden rampberichten hebben niet zo veel indruk gemaakt als deze snelle tocht met een legervliegtuig over de eindeloze water vlakten, waarin men de vormen van sommige eilanden nog aan wat dijkkruinen en verdronken dorpskernen herkennen kan. Het water op het overstroomde land heeft doorgaans een grauwgele kleur van de lucht uit gezien, zodat hel ietwat afsteekt tegen de buitendijkse stromen. Goes als de spoorlijn gedeeltelijk over spoeld en weggeslagen zijn. West-Brabant Van de brede Oosterschelde af gezien, lijkt het of deze zeearm zich diep land inwaarts voortzet in het gebied van Woensdrecht, zuidelijk van Bergen op Zoom en noordelijk van die stad in de richting Halsteren-Steenbergen. Over een grotendeels gespaard geble ven Tholen ontwaart men dan in de verte reeds de geweldige watervlakte rond Dinteloord, Willemstad en Moer dijk. Vandaar komende lijken de over stroomde gebieden van de Hoeksche Waard, het eiland van Dordt en IJssel- monde minder ernstig, hoewel zij op zichzelve reeds rampzalig genoeg zijn. Een benauwende indruk daarentegen maken de Alblasser- en Krimpener- waarden. Duizenden landgenoten hulpvaardig in de we WIJ vlogen langs de kust naar de Hoek. Het lijkt als of de duinrand met een reusachtig scheermes is recht- gesneden. Voorbij Hoek van Holland het reservaat de Beer, dat er tamelijk ge teisterd uitziet. De verbindingsdijk door de Brielse Maas is gehavend, maar heel. Op Voorne-Putten ontwaart men de eerste overstroomde gebieden rond Hel- levoetsluis en Zuidland en dan, aan de overkant van het Haringvliet, Goeree- Overflakkee, een schier onafzienbare watervlakte, gemarkeerd door een droge duinrand langs de Noordzee en verder hier en daar een dijk, die soms door brede stroken water van doorbraken wordt onderbroken. Schouwen Duiveland Het gebied van Haamstede is het voor naamste gespaard gebleven gebied van Schouwen-Duiveland. Noord-Beveland lijkt gedeeltelijk door de zee verzwolgen al krijgt men de indruk, dat het water niet bijzonder hoog staat. Van sommige huizen kan men de voordeuren bijna geheel zien. Bij Kortgene en Geersdijk is de toestand ongetwijfeld het ergste. De rest van het p'land lijkt matig ge troffen. Het is in de lucht boven dit verdron ken land moeilijk navigeren. Doorgaans is het gemakkelijker zich op de duin- kust en de zeegaten te oriënteren, dan op de eilanden en hun dorpen. Walcheren Walcheren ziet er al bijna even troos teloos uit als de voorgaande eilanden. De vernielingen bij Vlissingcn lijken van boven af aanzienlijk. Het Oostelijke en Zuidelijke deel van Zeelands tuin is opnieuw verdronken. Langs de kust van West-Zeeuwsch Vlaanderen vliegend, lijkt de situatie daar gunstiger. In de buurt van Ter- neuzen in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen staan vrij veel polders blank. Ernstiger is de situatie bij Walsoorden en Honte- nisse. Bij eb ziet men het water dooi de gaten in de dijk de Schelde in stro men. Zuid-Beveland Zwaar, is de wonde, die aan de zware zeedijk in de punt van Baarland op Zuid- Beveland is toegebracht. De achterlig gende polders zijn volgestroomd. Ten Oosten van het kanaal Kruiningen-We- meldinge zit eveneens een groot gat in de dijk. Kruiningen is slechts herken baar aan de vorm van de veerhaven- hoofden en de daken der huizen. Een der veerboten ligt honderden meters landinwaarts. De streek van Krabben- dijke ligt als een eiland van gelukzalig heid tussen de grote watervlakten, die zich verder naar Rilland en noordelijk daarvan uitstrekken. De indruk wordt gewekt, dat zowel de grote weg naar Hulp allerwegen A AN de beweging van schepen en auto's in en rond de verdronken gebieden kan men zien, dat hulp ge boden wordt. Op de stromen zwoegen tal van grote en kleine schepen. Vliegtuigen van de marine, luchtmacht en K.L.M. snorren rusteloos af en aan, duiken zo diep mogelijk en werpen dan rubberboten, zakken brood en andere noodzakelijke materialen op af vlakbij droge plekken af. Wij zagen een klein pleziervaartuig, vol geredden, dat nog een rubberboot vol vluchtelingen naar \'eiliger plek sleepte. Ook elders voer men met rubberboten rond om geïso leerde mensen naar de dijken en zo mo gelijk vandaar naar een evacuatiecen trum te brengen. Langs vele dijken en op dróge plek ken ziet men dood of levend rundvee en paarden, doorgaans zonder dat er mensen bij zijn. In enkele, ten dele droog liggende dorpen draaien de molens in de felle koude wind. Nu en dan vagen hagel- en regenvlagen over de eindeloze water vlakten, waar mensen huiveren en wachten op hulp, die zij niet kunnen ontberen. Men kan het zich indenken hoe zij zich voelen, maar men zou het zelfde lot moeten ondergaan om zch ge heel te kunnen realiseren hoe afschu welijk hun toestand is. De hulp komt. Daarvoor is Nederland in de weer, daartoe zijn duizenden en tienduizenden paraat. Schepen zijn on derweg. Men ziet ze allerwegen op de stromen. Moeizaam worstelen gemotori seerde autocolonnes langs modderige wegen. En waar men niet snel genoeg komen kan, schieten vliegtuigen te hulp. Terug van een vlucht boven dit ver dronken land kan men slechts één ding zeggen: de watersnood is ontzettend. En wat verder aan indrukken wordt ge geven, is slechts een beeld in woorden. De werkelijkheid is veel, veel erger. EéN MILLIOEN VAN LANDBOUW- EN ZUIVEL BEREIDING Het Nationaal Rampenfonds deelt me de: Zo juist is f 1.000.000 toegewezen gekregen als bijdrage van de georgani seerde Nederlandse Landbouw en de georganiseerde Nederlandse Zuivelbe reiding, ter leniging van de nood in de door de stormramp getroffen gebieden. Een van onze grootste internationale bedrijven stelde een half millioen be schikbaar. Verder kwamen binnen van enige bedrijven f 100.000 en een overstelpen de stroom van bijdragen, variërende van 25 ct. tot enige tientallen guldens. Advertentie) De mond- en keelonismettênde tabletten Minister-president over de nationale ramp DORDTSE BIE3BOSCH ONDERGELOPEN Tot hun ontzetting hebben de land bouwers van de Dordtse Biesbosch hun prachtige polder, een gebied van 1400 a 1500 ha. gisteren toch nog verloren zien gaan. De naast de Biesbosch ge legen Prinsenpolder is Zondag al over stroomd. De scheiding tussen de Prin senpolder en de Dordtse Biesbosch, een kade, die de Oude Veerweg wordt ge noemd, is nu doorgebroken, zodat het water uit de Prinsenpolder in de Dordtse Biesbosch stroomt. De polder staat blank en de schade is, evenals overal elders op het eiland van Dordrecht, enorm. Alle polders ten zuiden van de Wieldrechtsezeedijk zijn nu verloren. T~)E Minister-president Dr. W. Drees heeft, gisteravond een radiorede gehou- den: waarin hij o.m. zei-de dat twee dagen lang een beangstigend aan zwellende stroom van berichten ons heeft, doen beseffen, welk een ramp over Nederland, is gekomen door het samentreffen van een springvloed en van een orkaan niet ongunstige richting. Ik behoef U de droevige bijzonderheden niet opnieuw te schetsen. Het zal allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze West kust, van Texel tot Zeeuwsch-Vlaanderen geteisterd is, en dat in hel bijzonder de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van het vasteland van Zuid-Holland zwaar getroffen zijn. Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle omgang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden omgekomen. Daaronder velen bij pogingen om anderen te redden. Wij herdenken hen met diepe eerbied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van hen, die slachtoffer toerden tan het watergeweld. „Gezamenlijk de dijk weer sluiten" ER. is veel geleden, ook door die ont- snapt zijn aan de dood in de gol ven. Het is een beklemmende gedachte hoevelen alles hebben moeten prijsge ven, die, na uren op zolders of zelfs op de daken temidden van de woedende storm, tenslotte, op het nippertje slechts, het vege lijf hebben kunnen redden. Nog beklemmender is het feit dat an deren wellicht nu nog in angstige af wachting uitzien of redding komt op dagen. Met alle middelen van de mo derne techniek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en .te redden. Maar steeds staan. En wij nog niet bij benadering, hoe weer talloze boerderijen en huizen ver- De ramp, die Nederland heeft getrof- fen en die volgens de laatste berichten het leven heeft gekost aan bijna 1000 mensen, heeft het gehele land in rouw gedompeld. Een luchtopname van de overstromingen op Duiveland. Op het dak van een huisheel alleen'in het ondergelopen land. dat een trieste aan blik geeft, zit een man, die zwaait naar het overvliegende toestel. Een rubber boot is blijven steken in dat. wat vóór de ramp waarschijnlijk een boomgaard is geweest. Luchtopname ANP-foto OORDAT H.M. de Koningin Maandagmorgen naar de noodgebieden ver trok heeft zij eerst haar eigen garderobe en die van haar vier kinderen nagegaan om te zien hoeveel zij voor de noodgebieden beschikbaar kon stel len. Een enorm pak is op de intendance van het Nederlandse Rode Krui» ontvangen. De automobielen van de koninklijke stallen zijn dag en nacht in de weer voor het vervoeren.van de slachtoffers van de ramp. Ook een gedeelte van de evacuatie van het vee zal door het materieel van de koninklijke stal len worden verzorgd. Prins Bernliard keert ijlings terug Z. K. H. de Prins der Nederlanden, die zich in opdracht der regering in New-York bevindt, heeft aan de minis ter-president het volgende, telegram ge zonden: „Diep getroffen door de ramp, die over land en volk is gekomen, ver zoek ik u mijn innige deelneming over te brengen aan hen, .die thans lijden". De prins heeft besloten zijn reis. dooi de Verenigde Staten te onderbreken en naar Nederland terug te keren. Hij H.M. de Koningin verliet gistermorgen om 7.00 uur Soestdijk voor een bezoek aan de geteisterde gebieden- Na een kort oponthoud in Den Haag heeft H.M. zich in Dordrecht ingescheept op een vaartuig van de Rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's-Gravendeel, waar de Koningin de evacuatie aanschouwde en gesprekken voerde met de burgemeester, èeh aatital dokters en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar H.M. zich onderhield met vele evacué's, die in een café waren ondergebracht. In Middelharnis, liet volgende doel, waadde de Koningin met water laarzen door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. H.M. had de bedoeling verder te varen naar Stellendam, maar moest door tijdgebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verantwoordelijkheid niet op zich nemen in het donker een haven binnen te varen, waar voort durend boten in en uit gingen. De Koningin keerde om 19.00 uur in Dordrecht terug en reed van daar naar Rotterdam, waar zij achtereenvolgens de evacuatiecentra in het Feyenoord-stadion en de Ahoy'-hallen bezocht. In de Alioy'- hallen sprak zij o.a. met vluchtelingen van Schouwen en Duiveland. Om 21.00 uur gisteravond kwam H.M. op Soestdijk terug. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Koningin vandaag opnieuw de geteisterde gebieden bezoeken- wordt Woensdagmorgen in ons land ver wacht. De prins deelde de A.N.P. correspon dent te New-York mede, dat hij voor nemens is, 'onmiddellijk na aankomst de overstroomde gebieden te bezoeken. H. K. H. Prinses Beatrix heeft spon taan het nieuwe rijwiel, dat haar op haar verjaardag' werd aangeboden door een rijwielhandel te Soestdijk, geschon ken aan dc hulpacties voor het Rode Kruis. Om kwart voor twaalf Mandagmorgen heeft Prinses Wilhelmina onverwachts bezoek gebracht aan het zo zwaar dooi de overstromingen getroffen plaatsje Kloosterzande, waar negen personen het leven lieten. Zij werd o.m. vergezeld door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, Jonkheer Mr. A. F. C. de Casembroot. Het was een zeer ontroerend ogenblik toen Prinses Wilhelmina, nadat het ge meentebestuur aan haar was voorgesteld, de gevoelens van deelneming van konin gin Juliana overbracht aan mevrouw De Smet, van wie 4 familieleden bij Dui- VEEL BRITSE VISSERS- VAARTUIGEN VERMIST De eigenaars van Britse Vissersvaar tuigen wachten op nieuws van meer dan 230 schepen die op zee door de storm van Zaterdag zijn verrast. Talrijke schepen bevonden zich nabij Schotland op het ogenblik dat de storm op zijn hevigst was. Twee vissersvaar tuigen zijn er Maandag in geslaagd de haven van Aberdeen binnen te lopen. Enige leden van de bemanning waren gewond. Ongeveer 60 schepen uit Lowestoft, aan de Oostkust,, zijn be houden teruggekeerd. Bijna al deze schepen hadden hun masten en red dingsboten verloren. NOORSE VISSERSBOOT MET 8 OPVARENDEN GEZONKEN De acht opvarenden van een Noorse vissersboot die' tengevolge van aanvaring met het Noorse vrachtschip „Norse La- dey" is gezonken, zijn om het leven ge komen. De aanvaring vond plaats ter hoogte-van de Noorse kust. venhoek, na de doorbraak van de dijk, de dood vonden in de golven. De prinses onderhield zich eveneens met het 80-jarig echtpaar Van Huffel uit Baalhoek, dat op de dag dat het zijn gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door het water uit zijn haardstede werd verdreven. De commandant van het garnizoen Weert (Limburg), kapitein Könings en luitenant Schreuders, die het detachement van de kaderschool uit Weert leidden, dat hier de gaten in de binnendijken heeft helpen dichten, wer den eveneens aan prinses Wilhelmina voorgesteld. Zij stelde zich op de hoogte van de door de kaderschool verrichte werkzaamheden en verzocht kapitein Könings haar grote bewondering aan zijn manschappen te willen overbren gen. Prinses Wilhelmina vertrok vervol gens naar Terneuzen, vanwaar zij per boot naar Hoedekenskerke in Zuid-Be veland overstak. Bij het verlaten van het gemeentehuis te Kloosterzande werd Prinses Wilhelmina door de toegestroom de bevolking hartelijk toegejuicht. Op doorreis naar Zeeland is zij Maan dag per trein in Antwerpen aangeko men. Onmiddellijk na haar aankomst reisde de Prinses per auto door naar het ge teisterde Zeeuws-Vlaanderen. MEER DAN 2 MILLIOEN VOOR NAT. RAMPENFONDS In het herenhuis cp de Statenlaan J 81 te Den Haag staat sinds Zondag- ochtend, enkele uren nadat het vre- J J selijke nieuws over de. ramp, die zich langzaam maar zeker over Ne- J derland aan het voltrekken was, be- s kend wa» geworden, de bel niet stil J en rinkelen vrijwel constant de tele- t foons. Daar, op het hoofdkwartier J van het Nationaal Rampenfonds, stromen van alle zijden de bijdragen binnen en worden aanbiedingen in de meest uiteenlopende vorm tot e hulp van de getroffenen gedaan, een spontane reactie op de oproep tot steun van het Rampenfonds. J Hoe zeer het Nederlandse volk met de slachtoffers meeleeft en ge- J troffen is door de ontzettende gevo!- gen van de watersnood, blijkt duide- J lijk uit de tot nu toe binnengekomen t gaven. Dinsdagmiddag omstreeks 17 uur was eèn bedrag van ruim 2 mil- J lioen gulden, uitgezonderd de J vele stortingen per giro die nog niet J binnen zijn, ontvangen, terwijl daarnaast duizenden en nog eens J duizenden kledingstukken aan de Roode Kruispost te Den Haag wa- J ren ingeleverd. laten, als eens op Walcheren en in de Wieringermeer. Wij weten niet wat ei-van zal blijven staan. En wij nog niet bij nadering, hoe groot de schade tenslotte zal blijken te zijn. Maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich juist duidelijker begon af te tekenen. Verheugend temidden van deze el lende is de geest waarmee ons volk dit i alles tegemoet treedt en de daadwerke lijke sympathie- die wij van alle zijden ook uit de overzeese rijksdelen en uit het buitenland mogen ondervinden. Het ging. en gaat er voor het ogenblik in de eerste plaats om mensen in vei ligheid te brengen onderdak en verdere Kuip te verschaffen. En daarnaast alle krachten in te spannen waar nog afweer van het wa ter mogelijk is en waar vee en voorra den kunnen worden geborgen. Overstelpend zijn de toezeggingen en aanbiedingen van medewerking die ons toestromen. Er zal in deze gehandeld worden in nauw overleg tussen de rege ring en het Nationale Rampenfonds dat de particuliere steun bundelt. Ernstige nederlaag Van regeringswege is een interdepar tementale commissie ingesteld die de werkzaamheden van de verschillende rijksorganen coördineert en het contact met het rampenfonds zal onderhouden. Ons volk heeft in de worsteling met liet water, dat in menig opzicht onze vriend is maar telkens ook weer een ons bedreigende vijand, voor het ogen blik een ernstige nederlaag geleden. Wij weten echter dat het op den duur in de worsteling telkens weer de over hand weet te verkrijgen en dat ons land daarbij is gegroeid en sterker ge worden. De tijding omtrent het ongeluk dat aan zovele landgenoten overkomen is en dat zijn weerslag heeft op onze algeme ne toestand heeft bij velen de beste ka raktereigenschappen aan de dag doen treden. Er is een vaste wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om gezamen lijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw te herstellen. Blijve deze wil u allen 'bezielen als ook verder op uw medewerking en uw of fervaardigheid een beroep wordt ge daan. KONINKLIJK JACHT WORDT NOODHOSPITAALSCHIP Op koninklijk bevel wordt het ko ninklijke jacht ..Piet Hein" op de rijks werf te Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. Vandaag vertrekt het schip naar Am sterdam, waar het snel tot noodhospi taalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drijven de koninklijke hospitaal naar de ramp gebieden vertrekken. waterwoestenij tond Zevenbergen en het ingesloten Willemstad. Een bed. maarvan men aanvankelijk vermoedde dat er nog een kind m lagwerd een prooi der golven. u üt-r"tüeuae

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3