Werkendam werd door het water overspoeld In Nieuwendijk zijn honderden mensen geïsoleerd Duizenden militairen voorbeeldig in actie BEZOEK AAN HET KERKJE VAN ONZE LEZERS UIT DE HERTOGSTAD MEER WATER DAN LAND Aan de rand van de Biesbos TEKORT AAN MOTORBOTEN EN AMPHIBIE-VAARTUIGEN Dinsdag 3 Februari 1953 (Van een onzer redacteuren! Na een enerverende rit over de dijk van Heusden via Wijk en Aalburg, Veen, Andel. Woudriehem en Sleeuwijk hebben wij Werkendam bereikt. Dat was gistermiddag omstreeks vier uur. Toen was daar het ergste leed geleden, al zullen ook hier de sporen, die de ramp achterliet niet in luttele woorden zijn uitgewist. En natuurlijk hebben wij ook een bezoek gebracht aan het kerkje, ons kerkje, mogen wij wel zeggen. En ook dit kleine Gods huis aan de rand van de Biesbos werd niet voor het water gespaard. Rondom heeft er Zondag- en Maandagmorgen om en nabij twee meter water gestaan. De opgehoogde grond is gedeeltelijk weggespoeld en dat niet door een dijk doorbraak, maar door de wateroverlast, die over de dijken heen sloeg. Een vloedgolf En ook hier weer hadden wij het zelfde verhaal: Een vloedgolf was ovei de dijken van de Maas geslagen en had zich een weerzinwekkende weg door het dorp gebaand. Het water, dat reeds tot aan de dorpels van de huizen stond, steeg in luttele seconden tot ongeveer zestig centimeter in het dorp. Sommige huizen verdwenen tot aan het dak in het water, in vele stond bijna 2 Meter water. In de straten werden hele stukken van het wegdek weggeslagen. De in de haven liggende woonschepen zagen zich plotseling hoog verheven boven de hui zen en moesten aan bomen vastgebon den worden. Och U weet nu wel welke een ellende een overstroming is. En Werkendam heeft er de gevolgen in al zijn ruwe felheid van ondervonden. Water en electriciteit waren uitgevallen. Het dorp stond blank. Maar een geluk was er: Geen doden. Werkendam heeft welis waar een zware materiële tol moeten betalen aan het water, maar mensenle vens waren er niet te betreuren. Triest Toen wij daar gisterenmiddag in een zwiepende sneeuw- en hagelbui en in (Advertentie) DE OPBRENGST VAN DE BRIDGE-DRIVE welke Woensdag a.s. 4 Februari, zal ge houden worden in café „Moderne", Markt 8 te Vught, ten bate van de Jeugd beweging in de parochie van St. Petrus te Vught, zal thans worden afgestaan VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE GETEISTERDE GEBIEDEN. Aanvang: 8 uur n.m. precies Inschrijfgeld f 1.50 p. p. te voldoen aan de zaal. Opgeven: A. Fasting, Taaistraat 122, Vught (Tel. 7211) en J. Jonkers, Schapenmarkt 13, Den Bosch (Tel. 6485 g. g. 5362). een stormachtige wind door Werken dam liepen, voelden wij ons triest. Triest om zoveel rampspoed. De weg naar het kerkje, dat de lezers van onze bladen daar hebben opgericht, was vol kuilen en gaten. Modder en brokstukken van huizen en schuren la gen er in het wilde rond. Reeds uit de verte zagen wij hoe hoog het water rond dit kerkje stond. Het was op de nog nieuwe muren goed te zien. Wij hebben toen de sleutel gevraagd, die de koster in een van de huizen in bewaring had gegeven. En met pijn in het hart betraden we de kerk. De schade De schade viel hier gelukkig nogal mee. De vloer was weliswaar modderig en het water was niet geweken voor deuren of andere obstakels, maar het altaar, de banken, en al die andere prachtiee zaken waren niet vernield. Natuurlijk zal er veel opgeknapt moeten worden, maar over het algemeen, zo ge loven wij, valt de schade erg mee. Maar toch was er iets treurigs in die aanblik van de wanorde n dit Godshuis. In de buurt van de kerk stond nog veel water. Enkele honderden meters er vandaan was een houten huis inge stort. En reeds zagen wij gistermiddag, omdat het water omstreeks een uur of twee was gezakt, enkele gezinnen, die aanvankelijk waren geëvacueerd, hun huis weer intrekken. „We wachten het water maar weer op de zolder", riep een der mannen ons toe. Pastoor Moeskops was, zo vernamen wij, in de loop van de dag al in zijn parochie geweest. Bulldozers Het is moeilijk om enige totaalindruk te krijgen van de ellende, die de ramp ook maar in het kleinste gebied heeft aangericht. Het is niet te overzien. Wij zagen wel hoe men overal de dijk ver sterkte en hoorden, dat de dijk bij het Kop van 't Land voor een deel wegge slagen is. Daar heeft men echter met bulldozers gewerkt en het gat gedicht. Een doorkijkje in de sacristie van het Werkendamse kerkje. Een zwart kasuifel hangt over een bidstoel, overal verspreid liggen de voorwerpendie werden weggespoeld. Op de grond ziet men water staan, dat nog niet kon loegtrekken. N.V. Confectie-industrie Lambooy-Kluncler schonk voor f 10.000,- klediug De N.V. Confectieindustrie Lambooy- Klunder te 's-Hcrtogenbosch heeft voor een waarde van f 10.000 aan dames- en kinderkleding uit haar bedrijf beschik baar gesteld ten behoeve van de ge troffenen door de watersnood. De goe deren zijn het R. K. Huisvestingscoïnité ter distribuering toevertrouwd. V< Land van Altena staat blank Weer zijn wij gisteren liet bedreigde gebied binnengetrokken. Met, we mogen bet eerlijk zeggen, met meer moed als Zondag. Want toen wij gisteren de Brabantse hoofdstad verlieten fleurde een prettige lentezon de hemel op. En wij zagen de gevolgen voor "tons: rustiger weer en tenminste een aange namere situatie om onder te werken dan de vorige dag. Maar naarmate we hel bedreigde gebied naderden, werd het weer slechter. Zo slecht zelfs, dat wij tegen zessen met moeite het stuurwiel konden beheersen. Wat we zagen? Water, schier oneindige barrières water. Het scheen vredig dat blanke water tussen de bomen en huizen. Maar nog gruwen we elk ogenblik van de bittere rampspoed, die dit water over ons land bracht. Verkenning Op deze tweede dag hebben wij het gehele gebied van Den Bosch tot aan de Biesbos verkend. En U weet het treurige nieuws natuurlijk al, in dit hele gebied is thans meer water dan land te zien. Bij Dussen en Hank, waar de toe stand van de dijken nog altijd kritiek is, staat het water. Het leek ons toe of het triomfantelijk ringelde tussen de hui zen, de bomen en de struiken. De ca davers van het verdronken vee dreven rond, de resten van wat eens een boe renhoeve of een boerenschuur was, dat alles stemde de toeschouwer treurig. In Nieuwendijk zijn ettelijke honder den mensen door het medogenloze wa ter bijeengedreven. Zij zijn nog volko men afgesloten van de wereld. Slechts een enkele maal kan met een roeiboot vanuit Almkerk de bedreigde gemeen te benaderd worden. Maar het is een gevaarlijke onderneming zo'n tocht. Maar ons vaderland heeft mannen, die voor gevaar en dood niet terug schrik ken. De nood daar in Nieuwendijk is hoog gestegen. De bewoners, die bovendien vanuit de omliggende polders nog vluch telingen hebben opgenomen, verblijven al sinds de rampzalige Zaterdagnacht op de zolders. En wachten op redding op het water Strijd Het was hier, toen wij tijdens een periode van goed weer, de verrichtingen van de vliegeniers konden waarnemen. Wij zagen enkele Thunder jets, vermoe delijk van de vliegbasis Volkel, in sier lijke bochten boven het water zwieren. Kennelijk werden er foto's genomen. Even later kwam een Harvard over, daarna een Dakota en tenslotte, naar wij menen, een tweetal Britse Vampire- straaljagers. Het was een groots gezicht te zien hoe de mens al zijn hulpmidde len aangrijpt om de natuur te bena deren en te bedwingen. Rode Kruispost Op deze middag hebben we ook een kort bezoek gebracht aan een van de honderden, ja duizenden in ons land ingerichte Rode Kruisposten. Er was wat beweeg van militairen en vrijwil ligers. In een aparte kamer lagen twee knapen, die bij reddingspogingen een flinke verkoudheid hadden opgelopen. Twee van de velen. Er werd soep en koffie gereed ge maakt En verder liep men dooreen. Al wachtend om wat te kunnen doen. Het is verschrikkelijk bij deze ram pen: te weten hoe groot de nood is en niets te kunnen doen. Het is de men sen aan te zien, dat zij dit moeilijk kun nen verwerken. Het werkt op hun ze nuwen. Maar het water laat zijn prooi niet los. Nieuwendijk is door het water vol komen geïsoleerd. En met de eenvoudige en straks misschien ook niet met andere reddingsmiddelen kan weinig Burgemeesters uit noodgebieden bijeen Algehele situatie besproken Op het stafkwartier van de bevelheb ber van de 3e militaire afdeling te Vught is het sinds Zondagmorgen vroeg de grootste drukte geweest welke men daar tot dusver heeft gekend. In dit stafkwartier wordt de gehele militaire bijstand geregeld en verschil lende burgerlijke instanties hebben ook daar hun bureaux ingericht. Gisteren heeft er in tegenwoordig heid van generaal J. Warringa en on der leiding van de Commissaris der Koningin prof. dr. J. de Quay een be sprek ng plaats gehad met een groot aantal burgemeesters uit de getroffen gebieden. De algehele situatie werd besproken en verdere maatregelen voor de ge coördineerde hulp vastgesteld. uitgericht worden, wacht Evacuatie Op onze weg door het bedreigde ge bied van het Land van Altena zagen wij hoe met veewagens uit alle delen van het land, het vee, dat aan het water ontsnapte, werd weggebracht.l Overal op de dijken en in de straten kwamen we de veewagens tegen. Om ieder mens, maar ook om iedere beest wordt ge vochten om het te ontrukken ,aan de greep van het water. INZAMELING VAN KLEREN ENZ. Maten of nummers aangeven s.v.p. Overal in ons land worden al grote hoe veelheden kleren, schoenen, dekens, la kens enz. voor de noodgebieden ingeza meld. Het is de bedoeling dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of num mers. De verdeling onder de getroffenen Wördt daardoor aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt er op gevestigd dat er vooral grote behoefte is aan dekens en lakens. Harmonie „Glorieux" thans toegerust met dieptrommen Zondag is de harmonie „Glorieux" in het bezit gesteld van de dieptrom men, welke door ware vrienden der harmonie zijn geschonken. De vervaar digers zelf, de heren C. Verbruggen, G. Schuring en M. Couwenberg hebben ze vader overste aangeboden. Hij aan vaardde het kostelijke geschenk met grote blijdschap en dankbaarheid, waar na hij de trommen over droeg aan het bestuur. Begrijpelijkerwijze zijn de nieuwe trommen nog diezelfde dag „ge probeerd". In de toneelzaal van het St. Jozef huis werden ze gedemonstreerd. STUDIEDAGEN VOOR DE GESCHIEDENIS VAN DE NEDERLANDSE VROOMHEID Op de Abdij Berne te Heeswijk zul len van Vrijdag 10 tot Zondag 12 April d.i. de week na Pasen Studiedagen voor dè geschiedenis van de Nederlandse Vroomheid worden gehouden. Als al- geme enonderwerp is gekozen: De Christusvroomheid van St. Bernardus in de Nederlanden. Een groot aantal inleiders, zowel leken als geestelijken, zullen beschouwingen houden. „Johan van Oldenbarneveldt" weer passagiersschip Voor het eerst sinds vele jaren is het ms. „Johan van Oldenbarnevelt" gister middag om half drie weer als gewoon passagiersschip uit de Amsterdamse ha ven naar Indonesië vertrokken. Zoals bekend maakt dit schip twee reizen naar het Verre Oosten ter vervanging van het n\s. „Oranje". Onder de 650 passagiers bevinden zich dertig geestelijken, die naar hun mis siegebieden in Indonesië reizen. De „Jo han van Oldenbarnevelt wordt 25 Fe bruari in Tandjong Priok verwacht. De civiele dienst van de Mij. Neder land heeft o.m. door het aanbrengen van lopers op de gangen, het leggen van talrijke tapijten en het plaatsen van bloemstukken het sdhip iets van zyn oude glorie hergeven. Mijn smaak is Hunter Navy Cut Ed beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER HeerÜjk! De strijd tegen het watergeweld (Van een onzer verslaggevers) ^ESTIENpUIZEND militairen zijn reeds ingezet bij de hulpverlening aan de ondergelopen gebieden, hulpverlening, die erop gericht is de bedreigde Nederlanders te redden en vernielde of beschadigde dijken te herstellen. Twin tigduizend andere militairen staan klaar om aan aanvragen voor verdergaande assistentie te voldoen. Vele buitenlandse legerkorpsen hebben hun diensten aangeboden. De Nederlands territoriaal bevelhebber, de luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, die met de leiding van dc militaire hulpverlening is belast, vertelde dit gistermorgen, toen hij over het aandeel van zijn Ook buitenlandse batal jons helpen mee OP eigen initiatief had dë genei aal- majoor J. G. Warringa, de bevel hebber van de derde militaire afdeling, waaronder de t ernstigst geteisterde ge bieden vallen, reeds alle ilitairen van zijn ressort per radio opgeroepen. Kort daarna volgde een bevel van de chef van de generale staf voor al het in de kazernes in Nederland verblijvende per soneel om deze verblijfplaatsen niet te verlaten. Om half tien Zondagmorgen werd alle militairen opgedragen naar de standplaats terug te keren. Uiteraard valt de hulpverlening in de eerste plaats onder de civiele diensten, zo vertelde de heer Buurman van Vreeden. „Wij moesten hun dan ook onze medewerking aanbieden. Behalve man kracht stelden wij ook de transport afdelingen, genie en geneeskundige dienst beschikbaar". Teneinde een indruk te krijgen van de nog bruikbare verbindingswegen werden vliegverkenningstochten boven de getroffen gebieden gemaakt. Boven dien werden voorraden overgebracht, hulp verleend bij evacuatie en bij herstel der dijken. De bevelhebbers in de "militaire afde lingen kunnen zelf uitmaken, naar welke landsdelen versterkingen gezonden moe ten worden. Komen zij mensen tekort, dan kunnen zij de beschikking krijgen over personeel uit de niet bedreigde gebieden. Buitenlandse hulp T*\IRECT nadat de ramp in brede kring bekend werd, kreeg de Nederlandse landmacht uit het buitenland toezeg gingen voor hulp. De Amerikaanse troe pen in Frankfort zegden genietroepen en materialen toe. Gisteren maakten Ame rikaanse legerautoriteiten vliegverken- ningen boven de gebieden om na te gaan waar en welke hulp nodig is. Deze ver kenning was ook dienstig om te bepalen, waar de twee aangeboden Franse genie bataljons ingezet zouden kunnen wor den. Twee Canadese bataljons staan ook beschikbaar. Twee Belgische bataljons werken reeds met succes in Zeeuws- Vlaanderen. Het Britse, in Duitsland, gedomici lieerde leger wil ook hulp zenden. „Mannen hebben we genoeg", aldus de generaal, „wat wij het meest nodig hebben is materieel, met name motor boten en amphibievaartuigen." Nederlandse militairen werken thans voornamelijk ten Zuiden van Willem stad, in het gebied rond Halsteren en rond Kruiningen en ten Noorden van de Moerdijk. Op verschillende bedreigde plaatsei konden alweer troepen terug genomen worden, op andere moest ver sterking komen. Van belang is verder de aanbieding van twintig Amerikaanse en vier Britse helicoptères. Zondag landde reeds een helicoptères van de Nederlandse marine in Stellendam. De bevolking weigerde echter te evacueren. De generaal toonde zich zeer tevreden over het tempo en de geestdrift, waar mee de militairen hun verlof hebben onderbroken. Binnen twaalf uur was het overgrote deel van de troepen in de kazernes terug. (Advertentie) EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende Eenzaam staat het kerkje van Werkendam, het kerkje van onze lezers, in het water. Het water spoelde grote hoeveelheden zand weg, evenals het trouwens in het hele dorp verwoestingen aanrichtte. Duidelijk ziet men op de muur de donkere plek, die aangeeft hoe hoog het water hier heeft gestaan. De schade aan het kerkje is niet zo groot, maar het dorpje zelf is er, evenals zovele ander in deze omgeving, ernstig aan toe. fERD'.MAND Het gevolg van zijn milddadigheid

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3