Provinciale NoorchBrabantse Courant Het Huisgezin Het aantal doden tot bijna 1000 gestegen In bomen en op daken wachten nog vele slachtofïers op redding HULP UIT DE LUCHT Rouw en verbijstering over nationale ramp t Volk in rouw DE nationale ramp, die ons vaderland getroffen heeft, blijkt meer en meer van een afmeting en een omvang te zijn, die verbijsterend is. Rouw heerst in onze lage landen om de honderden slachtoffers, die een rampzalige dood in de golven vonden. Het tomeloze watergeweld heeft een verwoesting teweeg gebracht, welke nauwelijks haar weerga in de historie van ons volk vindt. Helicopters kwamen te hulp DE TRIESTE LIJST Rubberboten werden afgeworpen Trieste aanblik overstroming op Duiveland Directeur: A. SCHOTTEN Hoofdredacteur: Drs. JOEP NANINCK „PRO AR1S ET FOCIS" KANTOREN VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: EMMAPLEIN 2, 's-HERTOGENBOSCH TEL. K 4100-82; plus 10 cent Incasso: FRANCO PER POST f 5.85 Kleine advertenties „Provinciaaltjes" bij vooruitbetaling f 1.— 9 (2 lijnen) GIRO 438100 ABONNEMENTSPRIJS 42 ct. per week, 1 5.45 per kwartaal voor de eerste 10 woorden, teder woord meer 10 cent; brieven onder nummer 25 cent extra Dinsdag 3 Februari 1953 181e Jaargang No. 28 ligt een vreemde stemming over het volk van dit lage land. Iets van een doffe verbetenheid: de zwijg- -zame onverzettelijkheid, waarmee men vecht tegen eefc stomme en redeloze vijand, die geen .ander antwoord heeft dan graaiend' geweld. Het geweld van een spookachtig log dier, dat onder zijn zware lijf- gehele streken neerdrukt. Er heerst, nu de razernij van de or kaan is geluwd, een beklemmende stilte. Het is alsof een geheel volk met ingehouden stem spreekt uit ontzag voor de honderden doden. Alsof men slechts duidt fluisteren, om hun gewijde rust niet te storen, en met geen onbeschei den geluid wil indringen in de intimi teit van het leed der duizenden getrof fenen. Wie kan de volle diepte van de el lende peilen? De paniek, die zich mees ter moet hebben gemaakt van hen, die door het roofzuchtige water in hun slaap werden overvallen. De slag, die zij hebben gevoeld, die in een korte stonde hun arbeid van jaren zagen te niet gedaan. De brandende begeerte, waarmee men een afmattende wedloop hield tegen de aanrollende dood. De hartverscheurende hulpeloosheid, waarmee vaders machte loos moesten toezien, hoe het wurgende water hen, wier sterke stut zij steeds geweest waren, meedogenloos naar de keel greep. De prangende zielesmart, waarin de moeders beseft moeten heb ben hun beangstigd kroost, met zo veel liefde en leed ter wereld gebracht, volslagen niets meer te kunnen bieden. De radeloosheid, die in de omsingelde kinderen moet zijn gevaren, omdat zij niet vatten konden, waarom het ter gend stijgende water hun jonge leven alle uitzicht en kans ontnam. De wezen loosheid van hen, tot wie het niet wilde doordringen wat zij met hun eigen ge redde leven nog moesten beginnen, toen zij hun dierbaren zagen wegspoelen in de slurpende golven. De martelende doodstrijd van hen die, op hun huis gevlucht, met feilloze zekerheid wisten, dat binnen enkele minuten het kolkende monster hen in de zwartheid van de naoht zou verzwelgen. Het menselijke voorstellingsvermogen schiet hier totaal te kort. Men kan slechts een fractie bevroeden van de onmetelijke zee van benauwend leed, die zich hier geopend heeft. Alleen God kan daarvan de volle diepte doorschou wen. Hij ook alleen kent het waarom van wat voor ons, mensen, duistere zin loosheid lijkt. Wij kunnen slechts dee moedig het hoofd buigen voor Zijn Almacht, daarbij bedenkend, dat Hij tevens de oneindige Wijsheid, Recht vaardigheid en Goedheid is. Wij kunnen slechts hopen en smeken, dat Hij de doden genadig zal zijn en1 de slachtoffers Zijn barmhartigheid niet zal onthouden. Ons rest niets dan een nederig gebed en de inspanning van al de krachten, die Hij ons gegeven heeft, om de ge troffenen onze troost en steun te bieden. Alleen dit kan ons in dit grote lijden van ons volk enige voldoening schen ken: het besef dat ieder van ons geeft wat hij heeft voor zijn geteisterde medemensen. Alleen dan mag ons hart rust vinden, als wij weten, dat wij ons aandeel in dat lijden hebben genomen. Alleen ons offer voor de overlevende slachtoffers kan ons waardig maken een oprecht rouwbeklag te betuigen bij het massagraf van de honderden, wier deur post door de Engel des Doods getekend werd. Help mee cle nood lenigen! J Stort Uw giften bij: J NATIONAAL RAMPENFONDS, J Statcnlaan 81, 's-Gravenhage, post- J giro 9575, of zencl Uw gaven aan: I NED. R. K. HUISVESTINGS- COMITc, Centraal bureau, He- Z kellaan 6, "s-Hcrlogenboscb, tele- J foon 8491, postgiro 3 43 4 8. J H. VADER TOONT MEDELEVEN Z.H. cle Paus heeft liet volgende tele gram aan de Nederlandse regering doen zenden: Met diepe ontroering over de ver schrikkelijke ramp, welke Nederland heeft getroffen, maakt Zijne Heiligheid deze zo' grote nood tot de Zijne smeekt de Goddelijke Barmhartigheid af over de slachtoffers en de getroffen bevolking en zendt tot troost Zijn Apostolische Zegen. Wij hier in Nederland, maar ook alle andere volkeren ter wereld staan met ontzetting geslagen over zo veel leed en ellende, die in mateloze vormen over uitgestrekte gebieden werden uitgestort. Het mede leven is groots en algemeen, hier en in het buitenland. Op allerlei wijzen wordt hulp geboden en diepe deer nis getoond. Intussen is het aantal slachtoffers/ de duizend reeds genaderd en nog zijn vele tiental len vermist en moeten talrijke achtergeblevenen in de overspoelde gebieden een vreselijke dood onder liet puin van ingestorte huizen en hoeven gevonden hebben. De luchtvaart heeft zich bij de hulpverlening aan de noodgebieden niet onbetuigd gelaten. Op het vlieg veld Valkenburg zijn bergen werk verzet. Grote hoeveelheden geconserveerde levensmiddelen, brood, rubberboten en vele andere artikelen en materialen zijn in eendrachtige samenwerking door vliegtuigen van de marine-luchtvaartdienst, de L.S.K., de Rijksluchtvaartschool, de K.L.M. en niet te vergeten door twee vliegbolen van „Rescue-Service" van de Amerikaanse luchtmacht boven" de overstroomde delen van ons land afgeworpen. Ook heeft de helicopter van de marine-luchtvaartdienst zijn goede diensten bewezen. In Yerseke troffen wij ook een van de mensen die zojuist uit Schouwen en Duiveland zijn overgebracht. Het is de 39-jarige Catshoek, die bij het gemaal woont, 67 K.M. van Zierik- zee. Om 5 uur 's nachts werd hij door zijn buurman gewekt. „Binnen het uur stroomde het water met geweld langs mijn huis", zo zeide hij. Dit werd ook veroorzaakt door het enorme gat, dat bij Burgsluis is geslagen en waarbij tien mensen verdronken. Later vielen ook verder nog enige gaten in de dijk. .y-, katoen naar de zolder gegaan", 4A Catshoek, „maar ik zag a&KoSKtSdi-i het mis zou gaan en ben nasiAhet cfefé aan de dijk gegaan, waar ik nachts ben gebleven, 's Morgens kwam er een scheepje uit Bruinisse aan de dijk en daar ben ik met nog een aantal anderen opgestapt". „En uw vrouw?" vroegen we. „Die zat Zater dagnacht op Noordwelle, maar daar is het mis. Ik hoop, dat ze nog op de duinen by Renesse zit". Zwaar getroffen Kruiningen is een der zwaarst getroffen plaatsjes in Zeeland. Het dorpje staat blank en op het hoogste punt, de markt, staat thans bij hoogtij een meter water. In de polder er omheen staat het water twee en een halve meter hoog. De rails van de spoorbaan steken ergens midden in het land recht de lucht in, een mach teloze aanklacht tegen dit geweld. Ook hier wekte het klokgelui de inwoners uit hun slaap en tientallen slachtoffers zijn daar te betreuren. Zeeland is zonder twijfel de zwaarst- getroffen provincie en wel geen enkele plaats buiten Zeeuwsch-Vlaanderen is zonder schade en het aantal doden is nog niet te schatten. De leerlingen van het internaat voor schippers en schippers kinderen te Hansweert zijn met grote moeite gered kunnen worden. In het Zeeuwse wapen staat de spreuk „Luctor et emergo". Het worstelt nóg, maar Zeeland zal voor de zoveelste keer uit deze ellende naar boven komen. „Het ziet er somber uit, maar we zullen er komen", zijn de woorden van de com missaris der koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. de Casembroot. rpOEN in de namiddag een „Sea-otter" een marine-amphibievliegtüig tussen Oude- en Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee was geland en vergeefs probeerde een rubberboot af te leveren aan een geïsoleerde boer derij de stroom was te sterk kwam de helicopter te hulp. De inwoners hadden zich op het dak voorlopig in veiligheid kunnen stellen. De toestand werd echter met het uur gevaarlijker: de boerderij was al gedeeltelijk inge stort. Een touwladder werd uit de helicopter neergelaten en na enige aar zeling waagde de zoon de luchtreis. Zijn jongere zusje en tenslotte zijn bejaarde moeder overwonnen hierop haarvrees, waarna het drietal veilig naar Niéuwe Tonge kon worden overgebracht. Staaltjes van heldhaftige redding TNE oudste zoon, die nog in de boer- derij was achtergebleven, trof het minder gelukkig. Nadat de helicopter weer boven de boerderij was terugge keerd, stapte ook hij op de touwlad der. Zo onder op de touwladder kon hij behouden op de dichtstbijzijnde dijk worden afgezet. Hij kon niet aan boord worden genomen, doordat de hijs- inrichting onklaar was geraakt. Maar tegenover deze en vele andere geslaagde reddingspogingen staan de gevallen van slachtoffers, die nog steeds niet uit hun benarde positie zijn be vrijd en vannacht de derde nacht op het dak of de zolder van hun woning hebben doorgebracht. UW verslaggever die Maandag in de namiddag een vlucht meemaakte met een vliegtuig van de MLD, dat rub berboten in het gebied ten noorden van Zierikzee uitwierp, zag hier nog enke le bijna onder water gelopen boerde rijen, waarvan de bewoners waren sa mengehokt op het dak en die met de nationale vlag, beddelakens en andere tekens de aandacht van de overvliegen de toestellen wisten te trekken. Wel licht zullen zij hun leven te danken heb ben aan" de rubberboten, die voor hen werden afgeworpen. Tientallen malen werd dit geteisterde gebied overgevlogen om te kunnen vast stellen, of er in de talloze verdronken landerijen nog slachtoffers waren achtergebleven. Waar tekenen van le ven werden bespeurd, werd een boot neergelaten. Uitgestorven land Eindeloze watervlakten, waarin men zich nog nauwelijks kon oriënteren aan de hand van dijkkruinen en half ver dronken dorpskernen. Van Stellendam op Goeree waren nog slechts daken en boomkruinen te zien. Bij Brouwersha ven op Schouwen-Duiveland was het niet veel beter. Zierikzee leek vrijwel droog, maar er waren verschrikkelijke verwoestingen aangericht. Op Zuid-Beveland, dat even als Walcheren een troosteloze aanblik bood', waren duidelijk de geweldige ten te zien, die de woedende golven in de dijken geslagen hebben. Middelburg lag vrijwel droog. Op de hoger gelegen delen, ook waar het uit- i gestrekte gebieden betrof, viel nauwe- lijks iets waar te nemen van mensen oi i verkeer. Het land leek uitgestorven.. Op verschillende eenzame boerderij en. die tot aan de zolderverdieping in het water staan, zitten nog mensen op gesloten. Rond Dinteloord, Willemstad en Moerdijk, via welke plaatsen wij te rugvlogen, bevindt zich een geweldige De ramp, die Nederland heeft getroffen en dte volgens de laatstet berichten bijna 1000 mensen het leven heeft ge-V kost, heeft het gehele land in rouw ge-1; dompeld. Een luchtopname van de l overstromingen te Ooltgensplaat, de huizen staan tot aan de dakgoot onder |p wateroppervlakte. Daarbij lijkt de si tuatie rondom Dordrecht minder ern stig. Moedige redding EEN andere verslaggever ging mee met een der eerste boten met passa giers, die van Bergen op Zoom vertrok. Een ruwe tocht, met aan boord mensen die familieleden op de eilanden hebben en met een bang hart de reis naar hun relaties begonnen. Naast mij, aldus deze rapporter, zit een jonge Hagenaar, G. Schillemans, die zijn beide bejaarde pleegoudei's in Zierikzee heeft. Hij heeft haast, doch eerder dan Dinsdagochtend zal hij niet naar Zierikzee kunnen ver trekken. Als hij althans de kans krijgt. Zeven Belgische militairen zitten thans in Yerseke, met zes stormboten. De Ne derlandse kapitein van de stoottroepen W. van Besouwen is uit Antwerpen ge haald en bij Kruiningen hebben deze mannen voortreffelijk werk gedaan. Honderden mensen zijn er uit bomen en van daken gehaald. En deze zes Belgen en hun Nederlandse commandant ken nen geen vermoeidheid. In Yerseke troffen wij Swennen u:t Gorinchem, die de ramp in Vlissingen heeft meegemaakt. Hele stukken van de boulevard zijn daar weggeslagen. De bewoners werden in de stormnacht door klokgelui gewekt. Het is het meest lugubere geluid dat men in nachten als deze kan horen. De mensen uit de oude stad werden, met achterlating van twee slachtoffers, direct geëvacueerd en naar de hogere nieuwe stad gebracht. Wat de woedende zee van kostbaar Ne derland in een enkele dag overspoelde. Het aantal slachtoffers van tl© watersnood was tegen de morgen uren gestegen tot tenminste 950. Willemstad 45; Moerdijk 13; Honte- nisse 8; Krabbendijke 4; 's-Gravehdeel 55; Dinteloord 3; ierneuzcu 4; Vlissin gen 3; Hoedekenskerke 1; Hondsbosse- zeewering 1; Sliedrecht 1; Maaassluis 1; Halsteren 17; Kruispolder 8; Rotterdam 1; Nieuwneuzenpolder 1; Heyningen 25; Numansdorp 67; Auvergne 17; Helle- voetssluis 5; Texel 7; .S't. Philipsland 1; Veere 2; Kortgene 40; Raamsdonksveer 2; Hoeksewaard 7; Oosterschelde 4; Kruiningen 11; IJselmonde 3; Brand wijk 2; Abbenbroek 1; Oudelande 2; Ouddorp 1; Rilland 1; Stormpolder 6; Burch 10; Zierikzee 19; Kloosterzande 9; Fijnaart 46; Goese Sas 7; Oudekerk a.d. IJsel 2; Papendreoht 1; Wolf aarts dijk 6; Geersdijk 1; Klundert 13; Ierseke 10; Stavenisse (Tholen" 200; Goeree- Overflakkee 180 (waarschijnlijk bij Oude- en Nieuwe Tonge), Burghsluis 10; Krimpen a.d. IJsel 6; Nieuw Vosse- meer 50. NUMANSDORP HEEFT 67 DODEN Alle inwoners van Numansdorp, die zich nog in nood bevonden, heeft men gisteren kunnen redden. Het aan tal slachtoffers in deze gemeente is gestegen tot 67. De geredden zijn ondergebracht in Klaaswaal. Koningin Juliana heeft gistermorgen ook een bezoek ge bracht aan bet zwaar getroffen Nu mansdorp. Voedsel en kleding voor de noodgebieden EEN Dakota van de KLM is Maandag morgen opgestegen van het vlieg veld Valkenburg om boven de geteister de gebieden rubberboten en leeftocht af te werpen. De Dakota had aan boord o.a. rubber boten, 10.000 broden van de civiele dienst van de KLM en alle kleding, uit de af deling gevonden voorwerpen dezer maatschappij. Deze kleding zou binnen kort in het openbaar worden verkocht. water. Luchtopname ANP-foto. Een tweede „Dakota" van de KLM steeg van Schiphol op met zandzakken en voedsel aan boord. De marinevliegtuigen zijn bij dag- worden vanmorgen voortgegaan met de hulpverlening. De Helicopter is bezig op Goeree en Overflakkee personen weg te halen, die op boerderijen ge- isoleerd zijn en brengt ze over naar droge plaatsen. Een harpoenvliegtuig heeft 'bij Stavenisse, Voortvliet en Maar tensdijk (op Tholen) 15 rubberboten uit geworpen. Twee Seza-otters gaan ook naar Goeree en Overflakkee om rub berboten uit te werpen. Een Oxford van de marine-luchtvaartdienst is met twee hoofdingenieurs van Waterstaat ver trokken om waarnemingen te doen en vast te stellen, waar de plaatsen zijn met de grootste urgentie voor hulpver lening. Vijf troepentransportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht van het ty pe C-119 werden Maandag op de lucht basis Rhein-Main bij Frankfort gereed gehouden om met valschermen voedsel pakketten en technische uitrustings stukken boven het overstroomde gebied in Nederland neer te laten, zodra van dc Nederlandse regering een verzoek hiertoe wordt ontvangen. 100 SCHEPEN NAAK ZEELAND Naar schatting honderd schepen, waaronder mijnenvegers van de ko ninklijke marine zijn Maandagavond te acht uur de Oranjesluizen op weg naar Zeeland gepasseerd. Het merendeel is afkomstig uit plaatsen rondom het IJsselmeer. Van Volendam zouden bo vendien twintig vissersschepen, geschikt voor het doen evacueren van zeven tot achthonderd personen, uitvaren. De burgemeester van Wilnis heeft zeven kleine motorboten ter beschik king gesteld. Het tvoord is aan: V BEAUMONT De ware toetssteen der men~ sen is de rampspoed.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1