Amerikaanse hulp aan bevriende landen naar gelang deze zelf bun best doen r- DAGBOEK ASSURANTIëN! ADAAiSON NIET-AGRARISCHE EMIGRATIE NAAR CANADA IS VERRUIMD Dulles en Stassen van Rome naar Parijs Twee nieuwe Engelse straalvliegtuigen Eisenhower nodigt Mayer en Bidaultuit DE PLAATS VAN HET ZIEKENHUIS IN DE SAMENLEVING LETLANDSE SCHIPPER BEREIKTE MET ZIJN TREILER GOTTLAND PROCES TE KRAKAU TOONT KENMERK VAN OPZETTELIJKE VOORBEREIDING Stoeipartij met dodelijke afloop Hans Dekkei (gezond) blijft wielrennei Radio-1 ptoqeamma iNSX STORMSCHADE Dinsdag 3 Februari 1953 Pagina 7 Eisenhowers eersie „staie of union "-boodschap Amerikaanse zevende vloot zal rood-China niet langer beschermen Ver Staten herzien hun handelspolitiek WASHINGTON, 2 Februari. Pre sident Eisenhower heeft in zijn Maan dag tot Congres gerichte eerste „State of the Union"-boodschap o.a. medege deeld, dat hy heeft besloten tot „decen tralisering" van Formosa en in deze zin aan de Amerikaanse zevende vloot in structies heeft verzonden. Volgens Eisen hower was de zevende vloot in feite op getreden als een verdedigend wapen van communistisch China. Zyn nieuwe opdracht hield geen agressieve bedoeling in, „maar wij hebben stellig niet de plicht een volk te beschermen, dat in Korea tegen ons strydt", aldus de pre sident Over de houding van de nieuwe Ame rikaanse regering in de koude oorlog verklaarde Eienhower, dat de nieuwe Amerikaanse regering weet, dat de vrije wereld niet onbepaald in een toestand van spanning kan blijven, waarin zij aan de aanvaller de keuze van tijd en plaats laat. De president gaf de landen die met de Ver. Staten zyn verbonden in de stryd tegen het communisme te kennen, dat zyn regering op grond van het Ameri kaanse program van de wederzijdse be veiliging hulp zal geven aan andere landen al naar gelang deze landen ern stig er naar streven Jiun volledig aan deel in de gemeenschappelijke taak op zich te nemen. Hy verklaarde in duldelyke taal wat zijn mening over de Europese eenheid is. „Slechts een nauwer aaneengesloten economisch en politiek stelsel kan de sterk vergrote economische kracht op brengen, die vereist is om de noodzake lijke militaire paraatheid en een tame lijk hoge levensstandaard te handhaven". De president' drong er ook op aan, dat de Westeuropese landen het initiatief zullen nemen tot het scheppen van rui mere markten en een hechtere valuta om een grotere onderlinge ruil van goe deren en diensten mogelijk te maken. Zware luchtaanval op Noordelijke stellingen TOKIO, 2 Febr. Amerikaanse reuzen- forten hebben Maandagochtend de zwaar ste aanval op communistische stellingen ondernomen sedert een jaar. Meer dan honderd ton bommen werden door tien reuzenforten op doelen geworden over een frontbreed'te van ongeveer 250 km. Andere bommenwerpers vielen een be- voorradingscentrum ten Zuiden van Si innam po aan. Geallieerde troepen hebben een stel ling te Zuidwesten van een heuvel, „de oude kale", opgegeven om hun artillerie gelegenheid te geven aanvallende Chi nezen onder vuur te nemen. De stelling werd een uur later zonder tegenstand weer door de verbondenen bezet. Ten Oosten van „Kelly-heuvel" sloegen ver bonden troepen een aanvallende afdeling Chinezen terug. Elders aan het front was alchts activiteit; van patrouilles DEN HAAG, 2 Febr. De commis saris voor de emigratie deelt mede, dat de Canadese regering tot een be langrijke verruiming in de emigratie- mogelijkheden voor niet-agrariërs heeft besloten. Werkers in tal van be roepen kunnen thans naar Canada emigereren. Hierbij is overeengeko men, dat een even groot aantal fami lies en alleenreizende nietragrarlërs mogen vertrekken als er agrari sche „eenheden' 'emigreren. Bij de be handeling van emigratieaanvragen van niet-agrariërs zal voorrang worden verleend aan diegenen, die hun aan vrage reeds hebben ingediend, doch nog geen beslissing ontvingen. Er zijn in 1951 en in 1952 zovele aanvragen voor emigratie naar Canada ingediend, welke moesten blijven wachten, dat hun aantal vooralsnog voldoende 'is om een vrijwel volledig gebruik van de nieuwe mogelijkheden te maken. De emigratie van hen, die naaste bloedverwanten in Canada hebben, die als „sponsor" optreden, gaat op de gebruikelijke wijze door. Het aantal agrarische emigranten, dat naar Ca nada kan vertrekken, is onbeperkt. Vertrek in 1952 kan echter alleen nog worden gegarandeerd, aan hen, die zich zo spoedig mogelijk aanmelden. Van de niet-agrarische emigranten die onder de „een op een"-regeling emi greren verwacht de Canadese rege- De Griekse premier Papagos heeft de commissie voor de Nobelprijs- voorge steld de volgende prijs voor de vrede te verlenen aan ex-president Truman, zo wordt officlëel te Athene meegedeeld. Een Amerikaanse „B-50" bommen werper is by het opstijgen van een basis in de staat Georgia omlaag gestort en in brand gevlogen. Vier der zeven inzit tenden zijn gedood, tenvyl de drie an doren werden gewond. HURKOS IN SPANJE DE „GAZET VAN ANTWERPEN' meldt uit Madrid dat de Nederlandse helderziende Peter Hurkos aldaar eeD erfenis van 350 millioen pesetas heeft opgespoord. Hurkos was naar Madrid gegaan om een fabelachtig fortuin op te sporen, dat daar nagelaten werd door een zekere Amols in de vorm van goud, juwelen en aandelen. Het be rustte in de kluizen van verschillende Madrileense banken. De enig overle vende erfgenaam, een neef van AT- mols, die buiten Spanje woont, kon. zijn rechten evenwel niet doen gelden we gens het ontbreken van belangrijke do cumenten. Deze waren namelijk ver dwenen uit de archieven van de bewaar der der hypotheken. Peter Hurkos nu heeft deze documenten teruggevonden. Zij werden verduisterd door een oneer lijke ambtenaar, die thans in de gevan genis zit. Volgens een tussen de erfge naam en Peter Hurkos gesloten con tract ontvangt laatstgenoemde vijftig percent van de ei'fenis. Wanneer de Europese landen op deze wijze te werk zouden gaan, zouden zij „economische sfeer scheppen, die ons er toe zou brengen uiterst belang rijke hulp te verlenen". De hulp, die hy in het vooruitzicht stelde, omvat in de eerste plaatte de bovengenoemde wijziging van de in- voerbepalingen en de uitbreiding van de wet op de wederkerige handels overeenkomsten, die de president in staat stelt .tarieven vast' te stellen op basis van wederkerigheid. Verder zal de Amerikaanse regering het in vesteren van Amerikaans kapitaal in het buitenland aanmoedigen, gebruik makend van de mogelijkheden over zee van voortbrenging van producten, die voor de wederzijdse verdediging noodzakelijk zijn en die niet' een al te grote concurrentie met de nor male vredesproductie in de Ver. Staten zullen teweegbrengen. Ook willen de Ver. Staten helpen door grotere hoeveelheden grondstoffen, die de Ver. St'aten niet in voldoende hoeveelheid bezitten, van het buiten land af te e nieuwe politiek heeft, zo zeide Eisenhower tot de Europese landen, ten doel, het ontstaan van de practische eenheid in West-Europa aan te moe digen. Eisenhower was van oordeel, dat de Europese landen een aanzienlijke bij drage hebben geleverd tot liet behoud van de veiligheid van de vrije wereld. „Van de oerwouden van Indo-China en Malakka tot de noordelijke kusten van Europa hebben zij hun defensieve kracht in st'erlce mate vergroot". De president wees op de noodzaak van burgerlyke verdediging, omdat het volgens hem zeker is, dat de Sovjets Unie over atoomwapenen beschikt. BINNENLANDSE ZAKEN Als punten van de binnenlandse poli tiek noemde hij het in evenwicht' bren gen van de begroting, het verminderen van de federade uitgaven en het zo spoedig mogelijk verlagen van de be lastingdruk. De nieuwe regering is niet van plan opnieuw de instelling van de loon- en prijsbeheersing te vragen, wan neer de huidige regeling op 30 April af loopt. De wet-TaftHartley zal in dien zien worden geamendeerd, dat de pre sident het recht zal krijgen een staking voor tachtig dagen op te schorten. Zonder de wet McCarren te noemen, waarbij de toelating van vreemdelingen in de Ver. Staten Js geregold, zeide de president, dat de bestaande wetgeving inzake de toelating van vreemdelingen onrechtvaardigheden inhoudt. Er zijn echter al ruim voldoende aanvragen ring, die hen in een werkkring zal plaatsen, dat zij met grote nauwge zetheid in Canada zullen aankomen op het tijdstip dat door haar wordt aan gegeven. Het bezit van een werkge vers- en huisvestingsverklaring geeft geen voorrang, noch grotere zekerheid over aanvaarding. De aanmeldingskantoren zijn in het bezit van alle gegevens omtrent de beroepen, welke aanvaard worden, de vereiste tijdstippen van aankomst en andere bijzonderheden van de rege ling. H. Vader bijna geheel hersteld VATICAANSTAD, 1 Febr. Naar het K.N.P. van Vaticaanse zijde verneemt is de H. Vader bijna geheel van zijn ziekte hersteld. Zijne Heiligheid is echter nog niet in staat om op 2 Fe bruari aan de ceremonieën ter gelegen heid van Maria Lichtmis deel te ne men. Daarom is mgr. Montimi aange wezen om Z. H. de Paus bij deze plechtigheid te vervangen. HOME, 1 Febr. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Foster Dulles en de administrateur voor de wederzijdse beveiliging Stassen zijn Zaterdagochtend per vliegtuig in Ro me aangekomen ten einde zich op de hoogte te stellen van de vorderingen die gemaaikt zijn met betrekking tot de Europese verdedigingsgerneenschap. „Dit moedige en verstrekkende plan, dat door de continentale landen zelf is opgezet," aldus Dulles, „spreekt tot de verbeelding van het Amerikaanse volk. Onze regering en volksvertegen woordiging beschouwen het als een zeer belangrijk deel van het program voor nauwere samenwerking tussen de landen van de atlantische gemeen schap. Het is thans niet onze bedoeling te praten. Wij willen alleen maar luisteren, opdat onze regering haar be. sluiten kan nemen rekening houdend met de richting waarin u zelf ga De Amerikaanse staatslieden hebben drie uur met de Italiaanse premier De Gasperi en vier Italiaanse ministers beraadslaagd. Zondag vertrokken Dul les en Stassen per vliegtuig naar Pa rijs. „Wij vertrekken bemoedigd er wij zullen dit aan president Eisenho wer mededelen," zeide Dulles voor het vertrek. o C LONDEN. 2 Fébr. De vliegt ui genfa- briek van Vickers Armstrong heeft be kend gemaakt dat haar vergunning is ver leend het prototype te bouwen van het „Vickers 1000"-straalvliegtuig voor mili tair vervoer. De „Vickers 1000" zal een spanwijdte hebben van 45 meter en een lengte van 48 meter. Het toestel heeft pijlvleugels, waarin, zoals in alle tot dusverre ontworpen Engelse straalvlieg tuigen, de straalmotoren zijn onderge bracht, Dit vliegtuig zou over zeer lange afstanden kunnen worden gebruikt der tussenlanding en met een hogere snelheid dan die van het geluid. De nieuwe verkeersnuachine van Vic- kéï's Armstrong, de „Vac 7" zal onge veer gelijken op de „Vickers 1000". Het aantal passagiers dat door deze „Vac 7" kan worden vervoerd varieert van 100 tot 150, dat is afhankelijk van de ka juit-inrichting. Er worden geen bijzondel-heden mede gedeeld over prestaties der toestellen, noch ovèr aantal en type der straalmo toren. Verklaring van Dulles WASHINGTON, 2 Felbr. John. Forster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in een op gramofoonplaten opgenomen interview, dat Zondag te Washington is uitgezon den, verklaard, dat een „positieve krach tige buitenlandse politiek het oorlogs gevaar zal verminderen, in plaats van vergroten". „Groot oorlogsgevaar komt voort uit het feit, dat een mogelijke aanvaller zich misrekent. Hij meent, dat hij iets in de wacht kan slepen en er zich mee uit de voeten kan maken. Dan grijpt hij merkt, dat hij het niet kan. Wat ons te doen staat is van tevoren volkomen duidelijk maken wat "óns doel' en ónze voornemens zijn". Naar zijn mening zouden „de commu nisten niet getracht hebben zich van Korea meester te maken, indien zij ge weten hadden wat de Ver. Staten daar zouden gaan doen. PARIJS, 2 Febr. President Eisenho wer heeft René Mayer, de Franse pre mier, en Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, uitgenodigd eind Maart een bezoek aan Washington te brengen. De uitnodiging werd overge bracht door Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, die op het ogenblik een reis door Europa maakt. Eisenhower lid van Pres byteriaanse kerk WASHINGTON, 2 Febr. President en mevr. Eisenhower zijn Zondag als lid van de nationale Presbyteriaanse Kerk toegelaten. De president werd met vijftig anderen in een kerk te Washington ge doopt. Een geestelijke verklaarde, dat de president lang over zijn stap had na gedacht Tsjechische minister van huitenl. zaken ontslagen LONDEN, 2 Febr. Radio-Praag meldt dat de Tsjechoslowaakse presi dent Gottwald de minister van buiten landse zaken, Viliam Siroky, van zyn ambt heeft ontheven. Siroky wordt op gevolgd door Vaclav David. Verder is de Tsjechoslowaakse rege ring ingrypend gereorganiseerd. Nederlands verzet wil politieke gevangenen in Sovjet-zone helpen BERLIJN, 2 Febr. De algemeen se cretaris van de Ned. Ver. van Ex-poli tieke gevangenen van 1940-'45 de heer K. R. van StaaJ. en vice-voorzitter de heer W. Bakker vertoeven zoals be kend, in West-Berlijn om de situatie waarin de politieke gevangenen en de vluchtelingen uit de Sovjet-zone zich bevinden te bestuderen. Als gasten van de „Untersuchungsausschuss frei- heitlicher Juristen" hadden zij naar wij van de organisatie van vrije juris ten vernemen gelegenheid uitgebreid documentatiemateriaal over „rechts- schendingen in dé Sovjet-zone" te be studeren. Zij spraken met talrijke be zoekers uit de Sovjet-zone en familie leden van politieke gevangenen. Het ligt in de bedoeling na terugkeer in Nederland in samenwerkng met de Bond voor vrijheid en recht een hulp actie voor de politieke gevangenen in de Sovjet-zóne te organiseren. Geneeskundige afdeling van Thijm-genootschap hield symposion te Tilburg (Van onze correspondent) TILBURG 31 Jan. De Geneeskun dige afdeling van het „Thijm-genoot- schap", vereniging tot het bevorderen der wetenschap onder de Katholieken in Nederland, is Zaterdag in de aula van de R.K. Leergangen, onder voorzitter schap van dr. P. Nijst uit Den Haag, bijeengekomen, voor een symposion over „de plaats van het ziekenhuis in de sa menleving". Voorzitter dr. Nijst legde er in zijn begroetingswoord de nadruk op, dat het Katholicisme het centrale punt blijft, waarom het doen en laten van de Ka tholieke Arts zich beweegt, maar dat elke vorming buiten de geneeskundige kring van het Thijm-genootschap, zo deze slechts gericht is op verhoging van het wetenschappelijk peil der medici van liavte welkom is. Tenslotte deelde spreker mede, dat Dr. J. B. Stolte, geneesheer-directeur van het St. Elisabeth-ziekenhuis' te Til burg behandelde de positie van de spe cialist in het ziekenhuis. Hij stelde op de voorgrond, dat een ziekenhuis alleen optimaal kan functionneren, indien het een vaste staf van medici heeft. De specialist moet een volkomen zelfstan dige figuur zijn en een waardig répré- sentaat van zijn belangrijk beroep. On juist achtte spreker het beslissingen te treffen buiten de huisarts om. De posi tie van deze laatste, ten opzichte van 't ziekenhuis in Nederland is ongeregeld en er dient derhalve een oplossing ge vonden te worden, die de continnilect der behandeling verzekert. Dr. H. Festen, voorzitter van de Til- burgse Geneeskundige Kring, leverde 'n beschouwing over het ziekenhuis in het werk van de huisarts. Hij betoogde dat de huisarts in het ziekenhuis aanpraak J moet kunnen maken op faciliteiten bij de organisatie volgend jaar 'n jubileum j het vervolgen, resp. viert, by welke gelegenheid het vraag- van zijn patiënten, stuk van het „wonder" van diverse zij- den zal worden belicht. mede-behandelen Een zestal inleiders voerde 't woord. Pater prof. S. Frooster S.J. uit Maas tricht betoogde dat waarlyk christelijke hulpverlening aan de zieke méns moet gedragen worden door „caritas". Naar zijn mening verdienen dus religieuse krachten, mits zij bekaam zijn in een Kath. Ziekenhuis de voorkeur boven le ken, omdat zij de „caritas" als professie beoefenen. Prof. dr. W. R. Heere, hoogleraar aan de Kath. Economische Hogeschool bezag de plaats van het ziekenhuis in de samenleving vanuit een Sociologisch oogpunt. De gewone mens te plattelan- de zal meer hospitaal-minded gemaakt moeten worden en dit zal gemakkelijker kunnen geschieden naar gelang- de pa tiënt het gevoel heeft als „mens" geno men te worden en niet als „geval". Spreker pleitte in dit verband voor het scheppen van een meer huiselijke sfeer in de ziekenhuizen. Drs. J. M. Susante, onderzocht de mo gelijkheid van bedrijfs-psychologische toepassingen in het ziekenhuiswezen, en gaf enkele methoden daartoe aan. In tussen moet niet alles zoals in Engeland gebeurt, aan de organisatie worden op geofferd, maar dient de gehele opzet zo te 'zijn, dat de verwachtingen van de mens worden bevredigd. Nog elke nacht „ver dwijnen" er mensen STOCKHOLM, 2 Febr. „Elke nacht verdwijnen er in de Sovjet-rus- sische republiek Letland (in het be gin van de tweede wereldoorlog door de Russen ingelijfd) mensen, die door de geheime staatspolitie van hun bed worden gelicht", deelde de schipper van een Letlandse treiler mede, die een week geleden met zijn vaartuig een haven van het in de Oostzee ge legen Zweedse eiland Gottland is bin nengelopen. „Er hebben echter in de laatste tijd geen wegvoeringen op grote, schaak plaats gevonden", ver volgde hij. Steeds meer Letlanders trekken van het platteland naar de steden, in hoofdzaak omdat daar meer levens middelen te verkrijgen zijn. Dit is een gevolg van de politiek der Russen, die IN INDO-CHINA zijn de eerste verkiezingen in volkomen rust en orde verlogen. Men ziet hier een kiezer uit vooraanstaande kringen in Vietnam zijn stembiljet in de bus deponeren. de steden boven het platteland be voordelen. Het leeuwendeel van de voortbrenging der gemeenschappelijke boerderijen gaat naar de steden en wordt daar verkocht. In sommige delen der Sovjet-Unie zien op gemeenschappelijke boerde rijen te werk gestelden wel kans niet alle landbouwproducten aan de beambten af te dragen. Dit is echter in Letland onmogelijk, daar het toe zicht te scherp is. Onder de op de gemeenschappelijke boerderijen werkende landarbeiders vindt men vrijwel geen Russen. Dezen werken of in de steden, of zij hebben ^leidinggevende posities in dé land bouw. De afgelopen zomer was in Letland koud en nat, waardoor de oogst niet goed was. Er is veel tekort aan vee voeder. Er wordt in de Sovjetrepubliek Let land veel gesproken over een nieuwe oorlog. Geruchten hieromtrent wor den in hoofdzaak verspreid door de echtgenoten van in Letland werkende Russische beambten. De Letten zelf vrezen dat er, in geval van oorlog, nieuwe wegvoeringen zullen plaats vinden. Elke twee maanden komt er een andere bemanning te varen op de in de Oostzee vissende Letlandse treilers. Men is hiermede in de afgelopen zo mer begonnen, toen vijf Letlandse vissers met hun treiler Gottland wis ten te bereiken", aldus de medede lingen van deze Letlandse treiler- schlpper. De schipper, afkomstig uit de Let- Ialidse haven Libau (Liepaja), wist een week geleden met zijn treiler Gottland te bereiken, na zijn uit vier koppen bestaande bemanning, onder bedreiging met een revolver, in het vooronder te hebben opgesloten. Hij en drie andere Letten, die zich, met zijn voorkennis, in het ruim hadden verborgen, hebben tot de Zweedse autoriteiten het verzoek gericht als politieke vluchtelingen in Zweden te mogen blijven. Dit verzoek is thans in behandeling. De vier andere opvarende van de treiler zijn, met hun vaartuig, naar Letland teruggekeerd. Start voor een uitge breide campagne? FREIBURG, 2 Febr. Op Dinsdag 27 Januari heeft, zoals gemeld is, de militaire rechtbank van Krakau in Polen drie priesters en drie leken schuldig verklaard aan spionnage en verraad. Een geestelijke, Josef Lewito en twee leken, Michael Kowalik en Eduard Chachlica, werden ter dood veroordeeld, de paters Wit Brzycki en Jan Pochopien en een vrouw, Ste phanie Rospond, werden respectieve lijk veroordeeld tot 15, 10 en 8 jaar gevangenisstraf. Enkele gedeelten uit het proces werden door de communis tische radio te Warschau uitgezonden. Het Zwitserse persbureau Kipa heeft deze uitzendingen kunnen opvangen en publiceert hierover de volgende opmerkelijke verklaringen: 1. De beklaagden hebben zich schul dig verklaard met een gelijktijdigheid, die een uitzonderlijke voorbereiding ver raadt; hun uitdrukkingen wezen ondub belzinnig uit, dat de bekentenissen zyn afgeperst, zoals in dergelijke processen gebruikelijk is. Verscheidene beschuldig den spraken, alsof zij luid stukken voor lazen, die tevoren waren klaargemaakt. Hun bekentenissen waren doorspekt met uitdrukkingen, die vreemd liggen in de mond van katholieken en zeker in die van een priester. Zo spraken verscheide ne priesters over liet „Heilige Vaticaan" in plaats van over de Heilige Stoel; eni ge zinswendingen wekten de indruk, als of zij rechtstreeks uit liet Russisch wa ren vertaald. 2. De getuigen van wie enigen in de gevangenis zijn opgesloten, schenen ook al „in stjjl'te zyn gebracht. Zij legden verklaringen af, die zo goed als niets met het proces te maken hadden. Som migen getuigden tegen de H. Stoel en anderen tegen de oorlogszuchtige geest van Amerika. Ook dit wees op grondige voorbereiding der sprekers. Zo legde een der beschuldigden ver klaringen af tegen kardinaal Sapieha. Toen de voorzitter der rechtbank hem ondervroeg omtrent de bezoekers, die deze kardinaal ontving, noemde hij on middellijk opperofficieren van de Ame rikaanse Generale Staf, twee Ameri kaanse kardinalen, kardinaal Griffen enz., allen zeer onwaarschijnlijke bezoe kers; een andere beschuldigde herkende een geweer, dat men hem voorlegde, als een wapen, dat zijn eigendom was ge weest en dat kardinaal Sapieha in het water zou hebben gegooid. Weer een ander wist onder de personen, die door kardinaal Sapieha ontvangen zyn, nie mand anders te noemen dan een groep voorvluchtige verzetstrijders, die door de oommunistische regering veroordeeld is, en bovendien noemde hy nog uit Polen gevluchte politici. 3. Het grootste deel van het proces was rechtstreeks tegen de in 1952 over leden Poolse kardinaal Sapieha gericht, die ervan beschuldigd werd wapens te bewaren in zyn bisschoppelijk paleis, con tact te hebben onderhouden met Engel sen en Amerikanen, dollars te hebben ontvangen van de Paus, zonder ze te ge bruiken voor de Poolse soldaten, voor wie ze bestemd waren; spionnen te hebben beschermd, samengewerkt te hebben met de nazi's; naar buitenlandse zenders te hebben geluisterd en kunst schatten onder zich te hebben gehouden. 4. Het proces was ook gericht tegen mgr. Gawlina, titulair aartsbisschop van Mariammo, oud-legerbisschop van Polen, die tegelyk met 't Poolse leger is uitge weken en thans te Rome verblijf houdt, en tegen de opvolger van kardinaal Sa pieha, mgr. Baziak aartsbisschop van Lwow, Vicaris Capitularis van Krakau, die in de gevangenis van Warschau is opgesloten. Van deze werd tydens het worden over het boren van een tunnel proces een acte voorgelezen, waarin de door de Mont Blanc, welke de Franse bisschop zich van voor hem zeer on- regering graag tot stand wil zien ko- waarschijnlyke misdaden beschuldigt. men. Kort en goed: wie in staat was de uitzending van het proces rechtstreeks te volgen, kreeg de indruk, dat het proces en de veroordelingen van Kra kau op 27 Januari de start is van een uitgebreide campagne tegen het Pool se Episcopaat, juist nu vele bisschop pen in de gevangenis zuchten. Boven dien vertoont het communistische op treden in Polen van de laatste dagen een opmerkelijke overeenkomst met de procedures welke in andere lan den achter het IJzeren Gordijn de grote slachtingen zijn voorafgegaan. Internationale Vervoers- conferentie te Parijs PARIJS, 1 Febr. De ministers van vervoer van Oosten-ijk, België, Lu xemburg, Nederland, Zwitserland, West- Duitsland en Frankrijk hebben tijdens een conferentie te Parijs beslo ten de reeds bestaande „pool" van spoorwegwagons uit te breiden tot acht landen. Binnen niet al te lange tijd zou het aantal wagons van de pool tot 200.000 kunnen aangroeien. Verder werd overeengekomen een politiek van standaardisatie van het materieel te bevorderen welke standaardisatie een essentiële voorwaarde is voor een beter gebruik van het materieel. Er werden 19 internationale weg- routes vastgesteld. Binnenkort zal op een te houden internationale wegen- conferentie de financiering van de voorgenomen werken worden bestu deerd. De noodzakelijkheid van verbe tering van de waterwegen der acht laaiden werd erkend. De bereikte over eenkomsten staan open voor alle an dere landen. De ministers kunnen in de komende maanden op verzoek van een hunner weer bijeengeroepen wor den. De Franse minister van openbare werken en vervc-er, André Morice, heeft tijdens de conferentie medege deeld, dat binnenkort in het Franse parlement debatten gehouden zullen Rector A. Sanders pr.-directeur van het zieken-apostolaat te Wassenaar, ten slotte wees het Kath. ziekenhuis aan als een zeer belangrijk ziekenzorgcentrum, dat naar kerkelijk recht onderworpen de Bisschop: Het is eis dat in het bestuur mensen zitten, die hun taak technisch aankunnen, dus Katholieke leken. Alleen de zielsroep dient physiek krachtige priesters te worden overgelaten. Onder leiding van dr. J. B. Stolte vond een gedachtenwisseling plaats. In de namiddagzitting hielden 26 spe cialisten, o-ver drie afdelingen verdeeld, korte voordrachten over bizondere me dische onderwerpen. LEERDAM, 30 Jan. Een stoeipartij tussen twee leerlingen van de Rijks- H.B.S. te Dordrecht heeft het leven gekost van de 18-jarige F. K. uit Leer dam. De 21-jarige medescholier draai de de das van de Leerdammer zo vast om diens nek, dat K. kwam te vallen en daarbij met zijn hoofd de trottoir band raakte. K. heeft zich toen nog naar zijn klas begeven, maar werd daar onwel, waarna men de jongen naar het ziekenhuis in Dordrecht liet overbrengen. Vandaar is hij naar het Leerdamse ziekenhuis gebracht. Twee Leerdamse medici achtten overbren ging naar Utrecht evenwel noodzake lijk. Tijdens de reis daarheen is het slachtoffer overleden. Café en twee boerde rijen uitgebrand EEN DODE (VAN SCHRIK) WOGNUM, 1 Febr. Door nog onbe kende oorzaak zijn in de afgelopen nacht te Wo-gnum. (N. H.) het café „De vier heemskinderen" en twee belen dende boerderijen uitgebrand. Een van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Een paard kwam in de vlammen om. De schade wordt op honderdduizend "gulden geschat. Staking in de haven van -New-York NEW YORK, 2 Febr. De vakbond van van pei-soneel op sleepboten en oliebe- voorrad'ingsschepen in de haven van New York heeft zijn 3500 leden opgeroe pen om Zaterdag te middernacht het werk neer te leggen. Tevoren hadden vertegenwoordigers van de bond, een onderdeel van de A.F.L., een aanbod van een loonsverhoging van 8Vz dollar cent per uur van de hand gewezen. De staking, waardoor 450 schepen in de haven worden geta-offen, bedreigt de voedsel- en brandstofvoorziening van de stad. Ook militaire verschepingen zullen worden belemmerd. Training Brabant- grensrit TILBURG, 2 Febr. Op Zondag 22 Februari wordt, georganiseerd door de Tilburgse automobielsportclub „St. Christoffel", een trainingsrit gehou den over 150 km, die dezelfde opzet zal dragen als de op 20 en 21 Maart te verrijden Brabant-Grensrit. Zoals reeds is gemeld zal deze 10e Brabant- Grensrit een geheel ander karaker dragen dan de vorige. L. Steinvoorte in techni sche commissie K.N.V.B. LEEUWARDEN, 2 Febr. De heer L. Steinvoorte uit Leeuwarden is door het bestuur van de KNVB tot lid be noemd van de technische commissie, die hiermedee dus voltallig is gewor den. Per 1 Januari 1853 bestond de Ne derlandse koopvaardijvloot uit 1288 scnepen, metende o.zss.öb» D.rt. tegen 1221 schepen met 3.142.575 b.r.t. per 1 Januari 1952. EINDHOVEN, 2 Febr. Het weekblad „Sport-Sportwereld" bracht in zijn editie van Maan dag het sensationele bericht, dat de nationale wielerkampioen Hans Dekkers een punt moet zet ten achter zijn carrière in ver band met een hart-aandoening, die zijn dokter geconstateerd zou hebben. Dit bericht is volkomen onwaar: Hans Dekkers, die zich door dit bericht zwaar gedupeerd voelt, is kerngezond en volop in training teneinde in zo goed mo gelijke vorm aan de start te ver schijnen van wedstrijden, waar onder klassiekers van naam, waaraan hij in binnen- en bui tenland van plan is deel te ne men. Dit werd ons door Hans Dekkers persoonlijk medegedeeld. Farina wint grote prijs van Buenos Aires BUENOS AIRES, 2 Febr. De Ita liaan Giuseppe Farina met Ferrari heeft de Grote Prijs van Buenos Aires gewonnen. In een tijd van 1 uur 36 min. 52,9 sec. over de 188.277 kilome ter (40 ronden) ging hij als eerste over de eindstreep. Zijn landgenoot Villoresi, eveneens met Ferrari, werd met slechts 0,1 sec. verschil tweede in 1 uur 36 min. 53 sec. Mike Hawthorn (G. B.), die ook aan het stuur van een Ferrari zat, eindigde als derde in 1 uur 38 min. 18 sec. Wereldkampioen Albert Ascari, die 14 dagen geleden de Grote Prijs van Argentinië op zijn naam bracht, moest in de 3e ronde wegens motorpecht opgeven. WOENSDAG 4 FEBRUARI Hilversum I 402 m VARA: 7.00 Nieuws. 7.30 Gram. 8.00 Nieuwe en weerberichten. 8.18 Gram. 8.50 voor de huisvrouw. 9.00 Gram. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA; 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Causerie. 11.30 Gram. 12.00 Instrumentaal trio. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Accordeonmuziek. 13.50 Gram. 14.00 causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmu ziek. 17.50 Regeringsuitzending: Cor respondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Causerie. 19.00 Discussie. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Concertgebouwor kest en soliste. 21.10 Hoorspel, 22.20 Amusementsmuziek. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc.' nieuws in Es peranto. 23.20 Gram. Hilversum H 298 m NCRV; 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde mu ziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de husvrouw. 9.35 Gram 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Hoorspel. 12.00 Bas-bariton en piano 12.30 Land- en tuinbouwmedelingen 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Intei'kerke- lijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek 13.50 Grarp. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gram. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Viool, cello en claviercimbel. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie en Vereni- ginsleven". 18.45 Avondmaalliederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Meisjeskoor en instrumentaal ensemble. 20.45 Causerie. 21.05 Omroeporkest en so liste. 21.45 Gram. 22.00 Pianorecital. 22.30 Interna. Evangelisch Commen taar, 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S -berichten 23.15 Gram. Brussel 324 11.45 Gram. 12.00 Omroeporkest 12.30 Weerberichten. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.30 Omroepor kest. 14.00 Schoolradio. 15.40 Sympho- nie-orkest en solisten. 16.40 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.30 Voor dracht. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang en piano. '20.00 Hoorspel. 21.00 Gram. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Voordracht en muziek. 22.55 Nieuws. Brussel 484 m 12.05 Zigeunerorkest. 13.00 Nieuws. 13.10 Gram. 16.00 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Gram. 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.15 Groot symphonie- orkest en solist. 21.55 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Gram. 22.50 Nieuws. Geeft Uw haarden en kachels een blijvende diepzwarte glans! BAtüüERS 'g-Hertoyenbosch, traat 1 De vreselijke ramp, die Zaterdagnacht en Zondag tal van landgenoten getroffen heeft, kan OOK II treffen Sluit daarom een VERZEKERING TEGEN VRAAGT ONS INLICHTINGEN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4