RPJ i ia a 31 0 rci T: I I Dr. W. DREES belooft krachtige aanpak Redders bij hulpver lening omgekomen Britse vaartuigen zijn onderweg Prov. Opbouworgaan coördineert aan- en afvoer van goederen CONCERT Y00R GETROFFENEN Amerika stuurt onmiddellijk hulp Mgr. Leven S.V.D. f DIENST MAATSCRAPPELIJKE ZORG IS OPGEHEVEN Aan Engelse Oostkust neemt het aantal slachtoffers nog steeds toe Meer dan 50.000 daklozen Beveiliging bij werk aan gasleidingen Het Katholicisme houdt stand in Oekraine GAAN DE KERKEN IN OOST-DUITSLAND EEN MOEILIJKE TUD TEGEMOET? Dinsdag 3 Februari 19331*' Pagina 6 Een algemeen overzicht van de Ahoy-hal, u:aar de mensen voor de ontvangst van de getroffenen uit de overstroomde gebieden, die in groten getale Rotterdam binnenkomen. Enorme hoeveelheden voedsel, kleding, bedden en andere goederen zijn m deze hal ondergebracht, ter leniging van de eerste nood van de slachtoffers. De binnenkomenden worden er liefderijk verzorgd, door UW-sters, padvinders en. -sters. Een algemeen overzizcht van de Ahoy-hal, waar de mensen een veilig onderdak vinden. Regering weet zich gesteund door geheel het volk DEN' HAAG, 2 Febr. Minister-president dr. TV. Drees heeft Maandagavond over beide Nederlandse radio-zenders het woord gericht tot het Nederlandse volk in al zijn ge ledingen. Na de vele omgekomenen te hebben herdacht en de nabestaanden van die slachtoffers van het watergeweld van zijn en der regering medeleven te hebben verzekerd, vervolgde dr. Drees: ..Er is ?:eei geleden, ook door die ontsnapt zijn aan de dood f» de golven. Het. is een beklemmende gedachte hoevelen alles hebben moeten prijsgeven, die, na uren op zolders of zelfs cp de daken temidden van de woedende storm, tenslotte, op het nippertje slechts, het vege lijf hebben kunnen redden. Nog beklemmender is het feit dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt opdagen. Met alle middelen van de moderne techniek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebieden weer talloze boerderijen en huizen verlaten, als eens op Walcheren en in de Wieringenneer. Wij weten niet wat ervan zal blijven staan. En wij weten nog niet by benadering, hoe groot, de schade tenslotte zal blijken te z\jn. Maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het gebeurde belekexit een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog, een opgang, die zich juist duidelijker begon af te tekenen. Verheugend temidden van deze ellende is de geest waar mee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wij van alle zijden ook uit de overzeese Rijks delen en uit het buitenlayid mogen onden:iy\den. Het ging en gaat er voor het ogenblik in de eerste plaats om mensen in veiligheid te brengen. oyiderdak en verder hulp te verschaffen. Eyi daarnaast alle krachten in te span nen vxiar nog afweer v<tn het water yyxogelijk is en waar vee en voorraden kunnen worden geborgen. Uit de berichten zult gij, vertrouw ik, hebben begrepexi dat gemeentelijke-, provinciale en rijksorganen zich daar voor onmiddellijk tenvolle hebben ingezet. Prachtig is daaryiaast de geestdriftige bereidwilligheid van zeer velen, om zich persoonlijk voor alle arbeid en alle stevnverleyiing beschikbaar te stellen. Prachtig ook de krachtdadige mede werking van vele organisaties. Overstelpend zipi de toezeg gingen en aanbiediyigeyi van medewerking die ons toestro men. Er zal in deze gehandeld worden iyi nauw overleg tus sen de regering en het Nationale Rayxxpenfonds dat de par ticuliere steun bundelt. Van regeriyigswege is een interdeparteyyientale coyynnissie ingesteld die de werkzaamheden van de verschillende rijks- orgayien coördineert exi het coxxtact met het rampenfonds zal oyidex-houden. In de statexi-generaal hoop ik movgexi nadere mededéliyigen te doen over de toestand en over de verdere voomeixiens ten aaxizien van de hulpverlening, de fixxancie- ring van het herstel en de voor de gifteyi te verleneyi be lasting faciliteiten enzovoorts. Thayxs moet ik my bepalen tot een zeer Icort algemeezxx woord. Maar de betrokkeyien kunyxen- rekeyien op een krach tige aatipak waarbij de regering zich gesteund weet door u allexi. Ons volk heeft in de icorsteling met het water, dat in menig opzicht oxize vriend is maar telkens ook weer een ons bedreigende vijand, voor het ogexiblik een exnstige ne- aerlaag geleden. Wij weten echter dat het op den duur in de worsteling telkeyxs weer de overhand weet te verkrijgen en dat o)is land. daarbij is gegroeid en sterker geworden. De wapenspreuk van de provincie Zeeland, nu weer een van van de ergste nood gebieden, is „Luctor et. Emergo", „ik worstel en kom boven", boveyi uit de zee. De mededelingen die ons van alle kanten bereiken getuigen hoezeer dit woord thans weer de leuze is van heel ons volk. De tijding omtrent het ongeluk dat aa?i zovele landgeno ten overkomen is en dat zijn xvecrslag heeft op onze alge mene toestand heeft bij velen de beste karaktereigen-schap- pexi aan de dag doexi treden. Er is een vaste wil oxyi geza menlijk de slachtoffers te helpen, om gezameyilijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opniexno te herstellen. Blijve deze xoil u allen bezielen als ook verder op uw mede werking en uw offervaardigheid een beroep wordt gedaayi." O BERGEN OP ZOOM, 3 Febr. Zonder aarzelen zijn, overal waar dit nodig was of is, militairen te hulp gesneld om mensen te redden en have en goed in veilig heid te brengen. De manier waar op b.v. de commando's van de Stormschool te Roosendaal hun reddingswerk verrichten, dwingt diep respect af. Dubbel tragisch is het, dat een aantal militairen het slachtoffer van hun menslie vende taak is geworden. Rond Bergen op Zoom kwamen zij tij dens reddingswerk om het leven. DüSSELDORF, 2 Febr. Een vloot van landingsvaartuigen en motorbarkassen met Britse en Belgische bemanningen is van Duitsland uit onderweg naar de overstroomde gebieden in Nederland, al dus is door het Britse Rünleger mede gedeeld. De vloot bestaat uit dertien lan dtngsrvaartuigen en vier motorbar kassen van de Britse vloot en twee lan dingsvaartuigen en vier motorbarkas- Ben, die door de Belgen zijn bemand. De 27e Canadese infanterie-brigade te Hannover heeft Nederland aangeboden drie afdelingen genie te zenden. Deze manschappen staan onder bevel van majoor R. Potts van Kingston in Onta- ria en zijn thans gelegerd in Hameln. Zij kunnen vertrekken zodra Nederland het wenst, aldus de woordvoerder. De Royal Air Force heeft door middel van de Britse luchtmaoht-attaché te Den Haag vijfhonderd man met genie-uitrus ting en voorraden en een medische af deling aangeboden. De ter beschikking van de Nederland se regering gestelde twee Franse batal jons genie zijn uit hun garnizoen naar Bergen op Zoom vertrokken. Intens gemeen ROTTERDAM, 2 Febr. Naar de hoofd commissaris van politie te Rotterdam mededeelde, hebben aldaar sommige ge wetenloze schurken zich niet ontzien misbruik te maken van de rampzalige toestand, waarin de getroffenen zich be vinden. Door middel van zelfgemaakte intekenlijsten met gefingeerde bedragen collecteren zij bij voorkeur 's avonds langs de huizen. In Zeeland zwerven lieden rond, rie stelen en misbruik van de toestand ma ken. Het menselijke verstand staat bij het overdenken van deze intens gemene daden bijna stil. Het uu-zeA - tot hedenavond: Iets kouder. Veranderlijke bewolking met. op de meeste plaatsen enkele sneeuwbuien. Krachtige tot matige noordoostelijke wind. Iets kouder met in de ochtend plaatselijk lichte vorst. Zon np 8.1", onder 17.31 Maan op 22.46, onder 0.24 In opdracht van de gouverneur: TILBURG, 2 Febr. De Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant heeft aan het Provinciaal Opbouworgaan opdracht gegeven, ln nauwe sa menwerking met het Rode Kruis en het R.K. Huisvestingscomité, de asn- en afvoer van kleding, schoeisel en dekking te coördineren. In samenwerking met de gemeentebesturen zullen centrale magazynen worden ingericht in Helmond, Eindhoven, Den Bosch, Tilburg, Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom, Oudenbosdh en Oosterhout. De geteisterde gebieden en de evacuatie-centra kunnen .aan het Brabants Opbouworgaan telegrafisch of telefonisch de benodigde goederen aan vragen. De burgemeesters worden verzocht in samenwerking met de so ciale en charitatieve organisaties in bovengenoemde plaatsen deze maga zünen in te richten, voorzover dit nog niet is gebeurd. Telefoon Provinciaal Opbouworgaan: K 4150, de nummers 2654 en 4991. Telegramadres: Prov. Opbouworgaan Noord-Brabant Tilburg. De verenigingen en de gemeentebesturen, ook van boven niet genoemde plaatsen, in onze provincie, worden verzocht de handen ineen te slaan om de slachtoffers van de watersnood spoedig en effectief te helpen. De Commissaris der Koningin heeft de burgemeesters telegrafische in structies gezonden. De burgemeestersvrouwen en de contactpersonen van de plaatselijke Federaties voor Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverlening wer ken mede aan het inzamelen van geld en goederen ln de verscliillende ge meenten van Noord-Brabant en zo nodig ln de evacuatie-centra. BRABANTS ORKEST GEEFTj DEN BOSCH. 3 Febr. In het kader van de provinciale hulpactie ten be hoeve van de slachtoffers in de getrof fen gebieden hebben de leden van het Brabants Orkest spontaan een bijzon' der concert aangeboden, dat onder lei ding van Hein Jordans op Donderdag 5 Februari om 8 uur zal worden geven ln de Grote Kerk te Breda. Het concert zal worden ingeleid door de commissaris der Koningin in Brabant, dr. J. E. de Quay. Het programma bevat de volgende werken: Koraal „O Mensch, bewein dein Sïinde grosz" van Joh. Seb. Bach in de bewerking van Max Reger. Vierde Symphonie van Anton Bruckner. De toegangsprijzen voor dit concert bedragen 5.—. 4.en 3. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het Bureau van de V.V.V. tc Breda (tel. K 16008838) van 912 en 25 uur en op de dag van het concert van 7 uur af aan de Grote Kerk. Filmreportage van ramp AMSTERDAM, 3 Febr. Polvgoon- Profilty zal van heden af in de Neder landse bioscopen een uitgebreide film reportage doen vertonen van de wa tersnood die ons land heeft getroffen. Acht volledig uitgeruste equipes zijn Zondag cn Maandag onafgebroken in de weer geweest om voor binnen- en buitenland deze reportage te maken. Maandag zijn opnieuw zes equipes uit gestuurd om de gevolgen van de na tionale ramp ook vanuit de lucht op de film vast te leggen. Uit vrijwel alle landen ter wereld zijn telegrammen ontvangen met het dringend verzoek filmmateriaal te zen den. Duizenden meters film zijn van daag per vliegtuig verzonden onder meer naar Amerika, Indonesië. Curasao, En geland en andere landen. Advertentie. Film van en voor de de noodgebieden AMSTERDAM, 2 Febr. De Cine- tone heeft in samenwerking met de Mutual Security Agency te Parijs de cineasten Herman van der Horst, Bert Haanstra, Ytze Brusse en Van Haren Noman naar de noodgebieden gestuurd met gemotoriseerde jollen en een eigen voedselpakket, om een groot aantal filmshots op te nemen, waaruit een film zal worden samengesteld, die men hoopt te gebruiken in de grote hulpactie voor de slachtoffers van deze gebieden. De mond en keelontsmettende U abletten NA WOORDEN... DADEN DEN HAAG. 2 Febr. Waterzuiverings installaties, evacuaftiematerieel met amphibievaartuigen en helicopters zul len in opdracht van de Amerikaanse generaal Manton S. Eddy onmiddellijk uit Duitsland naar de Nederlandse ramp gebieden worden gedirigeerd. Behalve 2 compagnies met amphibievaartuigen rukt ook een deel van de aanvoerafde- ling van het Amerikaanse hoofdkwar tier in Duitsland uit. Deze manschappen zijn deskundig op het gebied van het verpakken van goederen, die per para chute worden neergelaten. „Vliegende spoorwegwagons", 300.000 zandzakken en lichte verkenningsvlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht worden ter beschikking van de Neder landse autoriteiten gesteld. Aan vullings eenheden en aanvullend materiaal voor de Amerikaanse troepen worden over land naar Nederland gedirigeerd. Generaal Eddv verklaarde: „wij zul len voor de ongeveer een millioen Ne derlanders, die in nood verkeren, zo veel en zo snel mogelijk al het mogelijke ter beschikking stellen." STEYL, 1 Febr. In de nacht van Vrij dag op Zaterdag is in het missiehuis van de Paters van het Goddeiyk Woord piot- Reling overleden de vroegere apostolisch vicaris van de kleine Soenda-eilanden, mgr. Henricus Leven. Mgr. Leven werd in 1883 te Lank bij Krefeld in Duitsland geboren. Hij maak te zijn lagere studie te Steyl, zijn hoge re studies te St. Gabriël by Wenen. In 1910 werd hy priester. In 1933 volgde zjjn bisschopswijding als apostolisch vi caris van de Kleine Soenda. Eind 1951 keerde mgr. Leven voorgoed naar Ne derland terug. Dordrecht is weer per trein bereikbaar UTRECHT, 2 Febr. Maandagmiddag omstreeks 15.00 uur is de dienst Rot terdamGouda volgens de normale dienstregeling hervat in bede richtin gen, zij het, dat wat langzamer wordt gereden. Er is een pendeldienst inge steld over enkel spoor tussen Dordrecht en Zwrjndrecht, waarmede Dordrecht dus practisch weer per trein bereikbaar is .Het werk tot herstel van de spoor baan tussen de brug over de Oude Maas en het station Dordrecht vordert. Men heeft er 3 zandtreinen gelost ter stop ping van het gat, dat in de baan was geslagen. Om 16.50 is de spoorbaan MaassluisHoek van Holland vrijge maakt. Zij is weer bereikbaar over één spoor. Hiermee is de gehele baan Hoek van HollandRotterdam D.P. weer be schikbaar. AMBTENARENGERECHT Uitspraak over ontslag van twee politiemannen Het ambtenarengerecht te Den Bosch heeft Maandag uitspraak gedaan in de zaak van de agenten der rijkspolitie te Hoge Mierde E. v. d. Z., opperwacht meester en W. L., wachtmeester, tegen de algemene inspecteur der rijkspolitie. De algemene inspecteur der rijkspolitie had hen uit de dienst der rijkspolitie ontslagen naar aanleiding van hun hou ding tijdens het grensincident aan de Belgische grens te Hoge Mierde op 2-5 Augustus 1950, waarbij W. L. een Bel gische stroper op Belgisch grondgebied had doodgeschoten. Beiden hadden hij het ambtenarengerecht een klaagschrift tegen dit ontslag ingediend. Het ambte narengerecht heeft het besluit van de algemene inspecteur van de rijkspolitie t'ot het ontslag van de opperwachtmees ter E. v. d. Z. nietig verklaard en het beroep van W. L. tegen zijn ontslag door de algemene inspecteur ongegrond ver klaard. Onbekende gulle gever AMSTERDAM. 2 Febr. Iemand, die onbekend wenst te blijven, heeft aan een afdeling van het Nationaal Rampenfonds, de algemene verenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland te Am sterdam (opgericht in 1852) een be drag van honderdduizend gulden ge schonken. Aan het departement van maatschappelijk werk is een afdeling landelijk contact" ingesteld DEN BOSCH. 1 Februari. De dienst maatschappelijke zorg, welke in De cember 1947 in het leven was geroepen en ressorteerde onder de departementen van binnenlandse zaken en van unie zaken en overzeese rijksdelen, heeft by ministeriële beschikking van 10 Jan. j.l. als zelfstandige tak van dienst opge houden te fungeren evenals aan deze dienst verbonden inspecties. By besluit van de minister van maatschappeiyk werk, mr. F. J. van Thiel, is op liet be treffende departement een afdeling „landelijk contact" ingesteld, welke als buitendienst van het departement zal fungeren. Deze buitendienst heeft tot taak ge kregen, voor de onderscheidene departe mentale afdelingen contact te leggen en te onderhouden met kerkelijke en parti culiere instellingen alsmede met provin ciale en gemeentelijke instanties, welke werkzaam zijn op het gebied van het maatschappelijk werk. -J HONDERD JAAR KROMSTAF: Parochie-actie na de zesde week AMSTERDAM, 1 Febr. De uitslag van de zesde week der parochie-actie van de Stichting 18531953, de inza meling voor het geschenk van katho liek Nederland aan het Episcopaat -ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der huidige hiërarchie, is als volgt: De wisselvlag in in het aartsbisdom Utrecht gewonnen door de parochie van de H. Plechelmus te Saasveld (Ov.) de opbrengst was f 1836.Deze parochie heeft daarmee tevens voor deze week de landelijke standaard verdiend. De vlag voor het bisdom Den Bosch werd gewonnen door de parochie van de H. Petrus Banden te Leende, met het resultaat f 1060.13 De parochie van de H. Gertrudis te Ossendrecht won met f 1292.76. De vlag in het bisdom Breda. In het totaal is na zes weken actie bijeengebracht f 46.593.57, dat is bijna een en eenkwart cent per katholiek Nederlander. „Kromstaf-actie" is voorlopig opgeschort AMSTERDAM, 2 Febr. De stich- ting 18531953, ter voorbereiding van de eeuwfeestherdenkïng van het her stel der kerkelijke hiërarchie in Ne derland, deelt mede het volkomen vanzelfsprekend te achten, dat alle krachten, dus ook die welke zich in dienst hebben gesteld van de „Krom staf-actie", zich thans concentreren op de hulpverlening primair. Haar actie' en plannen handhaafd zij tot een overzicht van de ramp is verkregen. Alsdan zal zij ten spoedigste mede deling doen van eventuele wijzigin gen in die actie en plannen. E.B.U.-overschot Januari f 27 millioen AMSTERDAM, 2 Febr. De Ned. Bank deelt mede, dat blijkens de voor lopige gegevens Nederland gedurende de maand Januari 1953 in het beta lingsverkeer met aan de Europese Be- talïngs Unie deelnemende landen een overschot van ca. f27 millioen heeft verworven. 273 doden en duizend vermisten in Engeland LONDEN, 2 Febr. In de vroege och tenduren van Maandag waren de ver schrikkelijke gevolgen van de vloedgol ven, die Zondag voornamelijk de Engel se Oostkust over een afstand van 25il km. hebben geteisterd, nog nauwelijks te overzien. Officieel werd het aantal slachtoffers toen opgegeven met 164; er werden echter nog zeer velen vermist. De gehele dag door werden lijken van omgekomenen langs de gehele kust ge borgen: de stoffelijke overschotten wer den veelal onder de modder en tussen O G ZEIST. 31 Jan. De Britse rayonchef van het Zeister gemeentegasbedrijl, l'. Ouwerkerk, heeft in zijn vrije tijd een toestel uitgedacht dat de werkman moet beschermen 3ls hij aan een zgn. „open gasleiding" werkt. De gasleiding, waar in een gat geslagen wordt, wordt met gat en al in een soort couveuse gehuld waarin rubber handschoenen uitmonden, waarmee de installateur zijn werkzaam heden in het toestel aan de gasleiding kan verrichten. Door een glazen dek sel kan hij zien wat hij doet. Het toestel is speciaal bedoeld om aan het „blazen-zetten", waarmee onlangs in De E:lt een dodelijk ongeval geschied de, ieder gevaar te ontnemen. Naar wij vernemen heeft de uitvin der niet de bedoeling patent aan te vragen. Hij stelt zijn vinding beschik baar aan alle gasinstallateurs in Ne derland en het buitenland, die er ge bruik van wensen te maken. de puinhopen vandaan gehaald. De Lon dense avondbladen gaven als voorlopig cijfer van het aantal slachtoffers: 273 doden en duizend vermisten. Gevreesd wordt, dat het definitieve cüfer aanzien lijk hoger zal liggen. Het aantal dak lozen werd op dat uur op 50.000 geschat- Amerikaans luchtmachtpersoneel maak te gebruik van reddingboten voor vlieg tuigbemanningen om honderd mannen, vrouwen en kinderen te redden, die te Hunstanton in het graafschap Norfolk in hun onderkomens door het water waren geïsoleerd; men vermoedt dat al leen hier zestig personen zijn verdron ken. Men vreest het ergste voor de men sen, die ondanks waarschuwingen, op het eiland Canvcy zijn gebleven, het eiland, dat 8 km. lang is. ligt thans on der water. 13.000 mensen zijn van het eiland gehaald, doch honderden wilden hun huizen niet verlaten. Volgens offi ciële schattingen worden 400 tot 500 in woners van liet eiland Canvey vermist. Om twaalf uur Maandagmiddag waren hier ongeveer honderd lijken geborgen. Een vliegtuig, dat een verkennings vlucht over Foulness, een eiland in de monding van Crouch, heeft gemaakt meldt dat men geen teken van leven heeft waargenomen. Over het lot van de 350 inwoners heerst grote ongerustheid. Een groot aantal barken, vissersboten en amphibicvoertuigen is op weg naar 't eiland, dat grotendeels onder water staat. Men hoopt dat een deel der be volking zich op de nabijgelegen oever van de rivier in veiligheid heeft kunnen stellen, voordat de dijk bezweek. Ook drong het hoge water tot Lon den door. In de Londense voorstad Westham werden vijfduizend mensen door het hoge water geïsoleerd. Honder den brachten de nacht in het stadhuis door. In de Londense wijk Whitechapel stond het water bijna een meter hoog in de straten. Twee van de grootste olie raffinaderijen in Europa, Vaccuum Oil Company, die pa3 is ge bouwd, en een van de Shell, zijn vol komen ondergelopen. De raffinaderijen liggen op de noordelijke oever van de Theems. Bij deze bedrijven werkten res pectievelijk 7.000 en 8.000 man. De scha de is zeer groot, doch er zijn geen slachtoffers. Koningin Elizabeth van Engeland heeft Maandag een bezoek gebracht aan geteisterde gebieden. Premier Churchill heeft een centraal comité gevormd voor het nemen van maatregelen i.v.m. de noodtoestand. Het is samengesteld uit ministers en hoge beambten. Voorzitter is de minister voor huisvestingszaken, Harold NacMillan. Landelijke specialisten vereniging over de prijzen- beschikking AMSTERDAM. 31 Jan. Het centraal bestuur der Landelijke Specialisten vereniging heeft met zorg kennis ge nomen van de afkondiging van de prij- zenbeschikking medisch-specialistische verrichtingen voor ziekenfondsverze kerden in de Staatscourant van 30 Ja nuari j.l., ook al is de prijzenbeschik- king niet van toepassing ten aanzien van de leden der L.S.V. Afgezien van de ernstige theoreti sche en practische bezwaren die kun nen worden ingebracht tegen een prij- zenbesehikking op dit terrein, betreurt het centraal bestuur de afkondiging te meer, daar officieuse persoonlijke be sprekingen, welke in de afgelopen week werden gevoerd, de hoop wet tigden dat op zeer korte termijn bij rechtstreeks overleg tussen partijen een basis zou worden gevonden tot voortzetting der onderhandelingen Admiraal Robert Carney, opper bevelhebber van de NAYO-strijdkrach- ten in Zuid-Europa, vertoeft in Ankara voor besprekingen met de Turkse mi nister van defensie en cle chef van de een. van de Turkse generale staf. DE OVERSTROMINGEN IN ENGE LAND. Ixi het vacayitiedorpje Jay wiek yxabij Clactoxi in Essex, verloren 8 wen sen het levexi exi werdexi dxtizexidexi dak loos door de overstroyxi'mgexi. Op som- xnige plaatsen, in de omgeving van Jay- wick, staat het land van 10 lot 12 voet onder water. Ieder, die daartoe in staat vjas, moest helpexi, kinderext, oudexi van dagen, vrouwen en wonnen te redden. Brandxveerlieden brexigen inwoyiers van Jay wick in veiligheid. Het doel van de afdeling „landelijk contact", welke is samengesteld uit de in de provinciale hoofdsteden gevestig de „bureaux van het departement van maatschappelijk werk", is o.m. het vra gen en geven van adviezen, het uitwis selen van inlichtingen en het verlenen van bemiddeling. Verder is de afdeling „landelijk con tact" belast met het houden van toe zicht op de uitvoering van onder het de partement ressorterende verzorgings regelingen door andere dan rijks- orga nen en met het uitvoeren van de bij do wet huisvesting gerepatriëerden 1950 toegekende vorderingsbevoegdheid. Het arbeidsterrein van deze buiten dienst wordt bepaald door de taak, wel ke aan de verschillende departementale afdelingen is toevertrouwd. De werkzaamheden van de inspecties van de dienst maatschappelijke zorg zijn voorzover zij lagen op het terrein van de maatschappelijke zorg en van 't maatschappelqk werk mede toever trouwd aan de per besluit van 10 dezer ingestelde bureaux. Voor verzorging van gerepatriëerden in opvangcentra en voor het verlenen van huisvesting aan gerepatriëerden is aan de afdeling „bij zondere maatschappelijke zorg" een spe ciaal bureau verbonden. De huisvesting en de maatschappelijk© verzorging van de woonoorden hier te lande tijdelijk verblijvende Ambonezen zijn in hun geheel van de overige werk zaamheden van het departement afge scheiden gehouden. Daartoe is een com missariaat van Ambonezenzorg inge steld. De commissaris volgt het door de minister aan te geven beleid. Het commissariaat is verdeeld in drie dis tricten: noord, midden en zuid. WESTEN HEEFT GEEN NOTIE VAN VERVOLGING DOOR MOSKOU VATICAANSTAD 2 Febr. Z.H. Exc. mgr. Jan Buclce, apostolisch visitator van de uitgeweken Oekraïnse katholie ken, heeft te Rome een Witboek doen verschijnen, dat een overzicht geeft van waaraaan de katholieken in de Oekraïne zijn blootgesteld-. Vooreerst bevat het boek een lange lijst van belijders en martelaren. Door feiten en cijfers toont het document tevens aan, met welk een koude berekening Moskou te werk gaat bij zijn pogingen de Kerk in de Oekraï ne te vernietigen. Dit alles geschiedt on danks de beloften van vrijheid van gods dienst, die werden gedaan toen de Oe- kraïe bij de Sovjet-Unie werd ingelijfd. Ook vermeldt het Witboek feiten, die aantonen, hoe levendig het geloof nog in de harten der katholieken wordt be waard ondanks de hevige vervolging, waarvan de Westerse landen zelfs geen flauwe notie schijnen te hebben. Dank zy de hulp van de weinige priesters, die zich in de bossen en de bergen schuil bouden, wordt het geloof in alle stilte hewaard, ook worden van tijd tot tijd d« H. Geheimen gevierd. De priesters, die hun bovcnmenselükc taak blijven vervullen, lopen van uur tot uur gevaar voor hun leven, maar zy schenken het volk de troost en steun der Kerk. kondigde verscherping van de verhou dingen nu spoedig zal Intreden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de ontwikkeling in de richting van de vorming van nationale kerken zal gaan. Vorig jaar zijn reeds priesters, predi kanten en hulpkrachten uitgewezen, die hun opleiding in West-Duitsland hadden gehad. De Kerken zijn daardoor voor byzonder grote moeilijkheden geplaatst daar in Oost-Duitsland zelf niet vol doende opleidingsmogelijkheden bestaan. Vorig jaar is men reeds begonnen met het verhinderen van reizen van kerke lijke functionarissen naar het Westen. Het schijnt, dat men het contact met het Westen voor hen thans nog moei lijker wil maken. In Januari zijn in het geheel geen interzónepassen aan kerke lijke personen meer uitgereikt. Afgezien van de Oudpruisische Unie, een evange lisch kerkverband, zijn de Kerken nog altijd in het genot van con sfaatstoc- lage. Waarschijnlijk wil men nationale kerken vormen BONN, 2 Februari. De politieke zuive ring in Oost-Duitsland zal naar men te Bonn aanneemt ook een nieuwe ver scherping van de verhouding tussen de Oost-duitse regering en de kerken lel den Alle functionarissen, die tot voor kort in de regeringsbureaux van Pankow met de behandeling der kerkelijke aange legenheden waren belast', zijn nu ver dwenen. De bij het bureau van de mi nister-president bestaande hoofdafdeling Verbinding met de Kerken ls opgeheven. Haar leider, Gruenbaum, een oude mede werker van de rijksminister voor de Kerken, Kerrl, was reeds in October weggezonden. De gevolmachtigde voor kerkelijke vraagstukken van het cen trale comité der eenheidsparty. Wolf, ls enige dagen geleden gearresteerd. De drie verbindingslieden van de regering hij de evangelische, de katholieke en de loodse Kerken zijn naar West-Berlijn gevlucht Tenslotte is minister Otto Nusclike, die in de regering zelf als de specialiteit voor kerkelyke vraagstukken gold, met een zenuw-instorting naar een ziekenhuis gebracht. Men leidt uit deze ontwikke ling af, dat de vorig jaar reeds aange- Het- gemeentebestuur van West- Berljjn heeft de onmiddellijke ontbinding gelast van de vereniging „Werkcomité voor een Europese natie". De vereni ging werd er van verricht fascistische crieleinden na te streven. Zy telde In ge heel West-Berlijn slechts 70 leden De Amsterdamse politie neeft Maandagnacht in een pcrcccl aan de Sloestraat elf personen aangehouden we. gens het spelen van hazardspel. Twee personen zyn in bewaring gehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4