Vliegtuigen spelen belangrijke rol in hulpverlening <3> Uit buitenland stroomt velerlei hulp toe voor geslagen Nederland Velen danken hun leven aan rubberboten Prins Bernhard Woensdag trug Heilige Vader zond telegram KONINGIN BEZOCHT GEHELE DAG DE GETEISTERDE GEBIEDEN Tientallen doden Noord-Beveland BELGIE, FRANKRIJK EN DUITSLAND KWAMEN ER VRIJ GOED AF Koningin Juliana helpt persoonlijk NUMANSDORP: 67 doden Texel: twee doden vier vermisten Zware strijd op Voorne-Pntten BUITENLAND betuigt diepe deelneming met ramp Dinsdag 3 Februari 1953(>) Pagina 5 Werk onder hoogspanning Familie, gered door helicopter, moest oudste zoon op dijk achterlaten (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG, 2 Febr. De. luchtvaart heeft zich vandaag bij de hulpverlening aan de noodgebieden niet onbetuigd gelaten. Op het vliegveld Valkenburg zijn bergen werk verzet. Grote hoeveel heden levensmiddelen, brood, rubberboten en vele andere artikelen en materialen zijn in eendrachtige samenwerking door vliegtuigen van de marine-luchtvaartdienst, de L.S.K., de rijksluchtvaartschool, de K.L.M. en niet te vergeten door twee vliegboten van „Rescue- service" van de Amerikaanse luchtmacht boven de overstroomde delen van ons land afgeworpen. Vandaag ook heeft de helicopter van de marine-luchtvaartdienst zijn goede diensten bewezen. dyk worden afgezet. Hy kon niet aan boord worden genomen, doordat de liysinrichting onklaar was geraakt. Maar tegenover deze en vele andere geslaagde reddingspogingen staan de ge vallen van slachtoffers, die nog steeds niet uit hun benarde positie zijn bevrijd en vannacht de derde nacht op het dak of de zolder van hun woning tegemoet zien. Uw verslaggever, die Maandag in de namiddag een vlucht meemaakte met een vliegtuig van de M.L.D., dat rubber- Toen in de namiddag een „Sea-Otter" (een marine-amphibievliegtuig) tus- een Oude- en Nieuwe Tonge op Goerec- Overflalikee was geland en vergeefs pro beerde een rubberboot ai te leveren aan een geïsoleerde boerderij de stroom was te sterk kwam de helicop ter te hulp. De inwoners hadden zich op het dak voorlopig in veiligheid kunner, Btellen. De toestand werd echter met het uur gevaarlijker: de boerderij was al ge deeltelijk ingestort. Een touwladder werd uit de helicopter neergelaten en na eni ge aarzeling waagde de zoon de lucht reis. Zijn jongere zusje en tenslotte zijn bejaarde moeder overwonnen hier op haar vrees, waarna het drietal veilig naar Nieuwe Tonge kon worden over gebracht. De oudste zoon, die nog in de boerdery was achtergebleven, trof het minder gelukkig. Nadat de helicop ter weer boven de boerdery was terug gekeerd, stapte ook hij op de touwlad der. Zo onder op de touwladder kon hij behouden op de dichtstbijzijnde DEN HAAG, 2 Febr. Z.K.H. prins Bernhard, die zich in opdracht der regering in New York bevindt, heeft aan de minister-president het volgen de telegram gezonden: „Diep getrof fen door de ramp, die over land en volk is gekomen, verzoek ik u mijn innige deelneming over te brengen aan hen, die thans lijden". Van de zyde van het kabinet der koningin is medegedeeld, dat z. k. h. Woensdagmorgen in ons land aankomt. De prins heeft verschillende afspraken In Amerika kunnen uitstellen. Over enkele weken hoopt hij naar de Ver enigde Staten terug te keren. Z.k.h. beeft te kennen gegeven, dat hij, on middellijk na aankomst de overstroomde gebieden van Nederland zal bezoeken. PRESIDENT EISENHOWER TELE GRAFEERDE AAN KONINGIN Z.H. de Paus heeft aan mgr. P. Giobbe, pauselijk intemuntiusy'net vol gende telegram gezonden „Zijne Heiligheid, diep bewogen door de vreselijke ramp, die Nederland heeft getroffen, deelt in de onzegbare smart, smeekt Gods erbarming over de slacht offers en de in nood verkerende bevol king af en zendt zijn apostolische ze gen". De president der Verenigde Staten, Eisenhower, heeft het volgende tele gram aan koningin Juliana doen toe komen: „Mijn landgenoten en ik zijn diep geschokt door de tijding van de verwoesting, in uw land aangericht door storm en vloed. Zij en ik wensen uwe majesteit ons innig medeleven in deze tragische omstandigheden te be tuigen." M.S.A. voor hulpverle ning aan rampgebieden DEN HAAG, 2 Febr. Een woordvoer der van het bureau voor wederzijdse vei ligheid M. S. A. heeft aan de Neder landse regering te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten in principe welwil lend zullen staan tegenover het gebruik van tegenwaardefondsen van de vroe gere Marshall-hulp ten behoeve van her stelwerkzaamheden in de door de storm vloed getroffen gebieden. Goirle gaf op één avond zeven mille GOIRLE, 2 Febr. Op verzoek van de burgemeester en de beide pastoors is hedenavond in Goirle een collecte gehou den, die 7000 heeft opgebrach't. De to neelvereniging „Rooms Kunstgenot", ge lastte haar feestavond af en schonk een bedrag van 75. Binnen enkele dagen wordt een inzameling van goederen ge houden. Buitenlandse journalisten naar getroffen gebied DEN HAAG, 2 Febr. Vele buitenland se journalisten hebben zich naar Ne derland begeven om reportages te ver zorgen van de noodtoestand waarin thans een belangrijk deel van Neder land verkeert. boten in het gebied ten Noorden van Zie- rikzee uitwierp, zag hier nog enkele bij na onder water gelopen boerderijen, waarvan de bewoners waren samenge hokt op het dak en die met de nationale vlag, beddelakens en andere tekens do aandacht van de overvliegende toestel len wisten te trekken, Welliaht zullen zij hun leven te danken hebben aan de rub berboten, die voor hen werden afgewor pen. Het was een lang niet eenvoudige taak voor de bemanning van dit vlieg tuig een ,,Harpoon"-bommenwerper de meegekregen twaalf rubberboten op de goede plaatsen af te werpen. Het duurde dan ook ruim twee uur. voordat de laatste boot een bestemming had ge kregen. Tientallen malen werd dit ge teisterde gebied overgevlogen om te kunnen vaststellen, of er in de talloze verdronken landerijen nog slaohtoffers waren achtergebleven, Waar tekenen van leven werden bespeurd, werd een boot neergelaten. Het was tegen schemer, dat de „Har poon" de terugreis naar het vliegveld Valkenburg aanvaardde. De bemannin gen van al de vliegtuigen, die in de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood zo'n grote rol spelen, en de talloze leden van de organisatie, die er voor zorgen, dat de vliegtuigen ge reedstaan om met nieuwe voorraden te vertrekken, werken deze dagen onder hoogspanning. Dit doen zij zonder één wanklank: zy weten wat op het spel staat. DEN HAAG, 2 Febr. H.M. de Koningin verliet hedenmorgen om 7.00 uur Soestdijk voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Na een kort op onthoud in Den Haag heeft H.M. zich in Dordrecht ingescheept op een vaar tuig van de Rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's Gravendeel, waar de ko ningin de evacuatie aanschouwde en gesprekken voerde met de burgemeester, een aantal dokters en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar H.M. zich onderhield met vele evacué's, die in een café waren ondergebracht. Rotterdam, waar zij achtereenvolgens de evacuatiecentra in het Feyenoordstadion en de Ahoy-hallen bezocht. In de Ahoy- hallen sprak zij o.a. met vluchtelingen van Schouwen en Duiveland. Om 21.00 uur hedenavond kwam H.M. op Soestdijk terug. Naar alle waarschijn lijkheid zal H.M. morgen opnieuw de geteisterde gebied bezoeken. Zet Hare Majesteit bezoek verder voort? In Middeliharmis, het volgende doel, waadde de koningin met waterlaarzen door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de siutatie. H.M. had de bedoeling verder te varen naar Stellendam, maar moest door tijdgebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verantwoordelijkheid niet op zich nemen in het donker een haven binnen te va ren, waar voortdurend boten in en uit gingen. De koningin keerde om 19.00 uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Prinses Wilhelmïna naar geteisterd gebied KLOOSTERZANDE, 2 Febr. Om kwart voor twaalf hedenmorgen heeft Prinses Wilhelmina onverwachts bezoek gebracht aan het zo zwaar door de over stromingen getroffen plaatsje Klooster- zande, waar negen personen het leven lieten- in de vloedgolf. Zij werd onder andere vergezeld door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jlir. mr. A. F. C. deCasembroot en door haar rentmeester van het kroondomein, H. A. A. baron Collot d'Escury. Het was een zeer ontroerend, ogenblik toen prinses Wilhelmina de gevoelens van deelneming van koningin Juliana overbracht aan mevrouw De Smed, van wie vier familieleden bij Duivenhoek, na de doorbraak van de dijk, de dood von den in de golven. De prinses onderhield zich eveneens niet het 80-jarig echtpaar Van Huffel uit Baaihoek, dat op de dag dat het zijn gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door -het water uit zijn haardstede werd verdreven. De com mandant van het garnizoen Weert (L.), kapitein Könings en luitenant Schreu- ders, die 'het detachement van de kader- school uit Weert leidden, dat hier de gaten in de binnendijken heeft helpen dichten, werden eveneens aan prinses Wilhelmina voorgesteld. Zij stelde zich op de hoogte van de door de kader- sobool verrichte werkzaamheden en ver zocht kapitein Könings haar grote be wondering aan zijn manschappen te wil. len overbrengen. Daarna vertrok prin ses Wilhelmina naar Terneuzen. op CATSEVEER, 2 Febr. Byna, geheel Noord-Beveland, van waar (le eerste be richten eerst Maandag binnen kwamen, staat onder water. Alleen in Kortgene zyn er naar schatting ongeveer 35 a 40 doden te betreuren. Het is mogelyk, dat zich nog slachtoffers In ingestorte hui zen bevinden. Alleen Wissekerke en Camperland zijn droog gebleven, en ver moedelijk eveneens een deel van Co- lynsplaat, maar met deze laatste plaats heeft de rest van het eiland geen ver binding. Er is door de provinciale stoombootdienst een verbinding tot stand gebracht tussen Kamperland op Noord-Beveland en Veere op Walcheren. Veere staat niet meer onder water. Op het eiland is een groot gebrek aan rubberboten. Voorts moet uit Zuid-Beve land zoet water worden aangevoerd, aangezien er geen waterleiding op Noord-Beveland is, Ook levensmiddelen worden aangevoerd. Van Catseveer zijn enkele boten onderweg. De Dakota Ph-TDW van de KLM met gezagvoerder Bik heeft vanmiddag twee rubberboten uitgeworpen boven geiso- lecrde boerderijen op Noord-Beveland. Een vertegenwoordiger van de KLM, die de tocht heeft meegemaakt, vertelde dat een van de boeren erin geslaagd is, -tot zyn nek in het water over zijn erf lopend zo'n boot te pakken te krijgen. (Advertentie) Duizelig door zorgen? drink nieuwe kracht uit Pleegzuslerhloedwijn Hulp van Liga Rode Kruis verenigingen aangeboden GENEVE, 2 Febr. De Liga van Rode- Kruisverenigingen heeft hulp aangebo den aan het Engelse, Belgische en Ne derlandse Rode Kruis. De Liga heeft de drie organisaties verzocht, te willen me dedelen wat voor hulp gewenst is. Een kijkje in Rilland-Bath, het enige punt van Zeeland, dat\ hier nog bezig de bewoners per boot uit de huizen te halen, bereikbaar is vanuit Bergen op Zoom. Dag e,n nacht is men en in veiligheid te brengen. Kustgebieden werden het ergst getroffen BRUSSEL, 2 Febr. In Brussel la vandaag officieel bekend gemaakt, dat dc verliezen aan mensenlevens tengevol ge van de storm en de daarmede ge paard gaande overstromingen tot dusver op acht is vastgesteld. De schade wordt voorlopig op twee milliard Belgische francs geraamd. Koning Boudewijn heeft een bezoek gebracht aan Ostende, de zwaarst ge troffen stad in België, die nog gedeel telijk onder water staat. In het zuide lijker gelegen Heist is de dijk bestand gebleken tegen de vloed van Zondag avond. Het water daalt ihier langzaam. Te Lille, een dorpje in de omgeving van Antwerpen, was de toestand Maan dag nog zeer ernstig. De hoge vloed KONINKLJIK JACHT NAAR RAMPGEBIEDEN DEN HAAG, 2 Febr. Op be vel van koningin Juliana wordt het koninklijke jacht „Piet Hein" op de rijkswerf te Den Helder met man en macht vaarklaar ge maakt. Dinsdag vertrekt het schip naar Amsterdam, waar het snel tot noodhospitaalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mo gelijk zal dit drijvende koninklijke hospitaal naar de rampgebieden vertrekken. Voordat koningin Juliana Maandag morgen naar de noodgebieden vertrok, ging zij eerst haar eigen garderobe en die van haar vier kinderen na om te zien, hoeveel zij voor de noodgebieden beschikbaar kon stellen. Een enorm pak werd daarna op de Intendance van het Nederlandse Rode Kruis ontvangen. Naast 'n groot aantal kledingstukken werd een wieg met toebehoren ter beschikking gesteld van de hulpactie van het Rode Kruis. De automobielen van de koninklijke stallen zijn dag en nacht in de weer voor het vervoeren van de slachtoffers van de ramp. Ook een gedeelte van dè evacuatie van het vee wordt door het materieel van de Dit is ergens buiten St, Geertruidenberg op de weg naar Oosterhout. Met een tafel v.n een balk is een huis gestut en men probeert nog wat van. de inboedel te redden. Maar het water heeft dit huis, als zovele, ondermijnd en er is geen stutten meer aan. (Foto „Visie") van Maandagochtend heeft de dijkbreuk die hier had plaats gevonden, verergerd. 600 militairen van de Britse basis nabij Antwerpen zijn ter beschikking van de autoriteiten van Antwerpen gesteld bij de strijd tegen het water. De scheep vaart op de Schelde is aan aanzienlijke vertraging onderhevig. Talrijke schepen liepen, na van hun ankers geslagen te zijn, averij op. Het Belgische Rode Kruis werkt op volle kracht om de getroffen gezinnen te helpen. Ook in de andere West-Europese lan den heeft de storm aanzienlijke schade toegebracht. IN FRANKRLIK zijn uit de ondergelopen laaggelegen delen van Duinkerken honderden men sen geëvacueerd. De schade in het ge bied van Duinkerken en Galais wordt geschat op vele millioenen francs. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De gehele nacht van Zondag op Maan dag heeft men gewerkt aan het dichten van twee gaten in de zeedijk, een van 100 en een van 60 meter breed. De ha ven van Duinkerken, die ernstig ge troffen is, staat tot Woensdag slechts in beperkte mate voor de scheepvaart open. Bij Calais zijn honderden hecta ren vruchtbaar land overstroomd. IN WE ST -D U IT S L AN D zijn door de stormen vijf personen om het leven gekomen en is zware schade aangericht. De staat Noord-RijnlandWestfalen werd het zwaarst getroffen, In de hoofd stad Düsseldorf kwamen twee mensen om het leven door het instorten van een tijdens de oorlog gebombardeerd huis. Door zeer zware sneeuwval in het gebied van Keulen en Wuppertal werd het spoorwegverkeer stil gelegd. Op sommige plaatsen lag de sneeuw twee meter dik. Auto's en autobussen, die in de sneeuw bleven steken, werden door de inzittenden achtergelaten. OP SARDINIë bereikte de storm Zondagavond een snel. heid van 125 km. per uur. In de steden Cagliari, Sassari en Neroso werden hon derden daken van de huizen gelicht. Bo men werden ontworteld, ksSjcis van het electrische net en de telefoon afgesne den en wegen versperd. Vijf personen werden gewond. NOORD-ZWEDEN werd Zondagavond door een verblin dende sneeuwstorm bezocht: weg-, spoor. en telefoonverbindingen werden ver broken. In het midden en zuiden van het land ondervond het verkeer vertra ging tengevolge van zware regen en nat te sneeuwbuien. Grote gedeelten van Zeeland zijn niet bereikbaar, door de overstromingen, die in de nacht van Zaterdag op Zondag plaatsvonden. Dag en nacht is men er nog bezig bewoners van huizen en boerderijen per boot en, voorzover dat kan Amerikaanse generaal Eddy siuuri iwiniig hefschroeivliegtuigen DEN HAAG, 2 Febr. De nationale ramp, welke over Neder land gekomen is, heeft in alle delen van de wereld verslagenheid teweeg gebracht. Onmiddellijk zijn uit tal van landen aanbiedin gen van hulp gedaan. Generaal Manton Eddy, opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, is hedenmorgen uit Wies- baden in Nederland gearriveerd om te zien welke hulp de Ameri kaanse militaire autoriteiten kunnen verlenen bij de reddingswerk zaamheden in de geteisterde Nederlandse gebieden. Hij maakte een vlucht boven de rampgebieden om zich per- soolijk een beeld van de toestand te vormen. Luitenant-generaal Buurman van Vreeden heeft medegedeeld dat hij de beschikking krijgt over twintig Ameri kaanse hefschroeftuigen en vier heli copters van de Britse marine. (De Britse toestellen zijn reeds in het land gearriveerd.) De Amerikaanse troepen te Frankfort hebben genie-onderdelen beschikbaar gesteld. Ook het Franse leger heeft twee genie-bataljons aangeboden. Canada stuurt personeel van de Canadese bri gade, die deel uitmaakt van het Britse Rijnleger. Het Britse Rijnleger heeft zelf genie-materiaal voor hulpverlening gereed en zal dit in beweging brengen zodra Nederland dit vraagt. De Britse legereenheid, die in Hoek van Holland ligt, is, na de eerste berichten over de ramp, meteen te hulp geschoten. De Britse luchtvaart attaché in Den Haag heeft namens Sir Robert Foster, commandant van de tweede groep tactische luchtstrijdkrachten, ons land hulp aangeboden. Ter beschikking wordt gesteld medische groepen, wel ke zijn samengesteld uit ongeveer tien artsen, enige honderden manschap pen, konvooien vrachtauto's en bull dozers. Twee Belgische bataljons helpen reeds in Zeeuws-Vlaanderen, België heeft ver der twee compagnieën van de achtste genie naar Terneuzen gezonden. Zes motorboten van de genieschool brengen getroffenen van Rilland in veiligheid. Officieren en manschappen van de thans in de Amsterdamse liaven Jiggen- üe Amerikaanse torpedojagers „Bris tol" en „Johnson" verzamelden zich van. ochtend aan boord, waar zij in kennis werden gesteld van de natuurramp, die Nederland geteisterd heeft. Spontaan Duitsland blijft bij hulp- veiletiing niet achter Daarna zegde hij toe, dat de Ameri kaanse strijdkrachten in Duitsland zoveel mogelijk zullen afstaan: vlieg tuigen, helicopters, zandzakken, zoek lichten, vervoermiddelen, walkie-tal kies en halacone-tabletten, deze laat ste om het water te zuiveren. Hij zeide dat hij reeds machtiging had ge geven ,tot het zenden van zes helicop- tres uit Duitsland. over de weg, in veiligheid te brengen. Over een gedeelte van een loshangende spoorlijn brengen de evacué's zichna per boot uit de huizen te zijn gehaald, in veiligheid. hielden de Amerikanen een geldinzame ling voor de slachtoffers van de waters nood. Hun verlof aan land is ingetrok ken en zü hebben de instructie gekre gen zich gereed te houden voor hulpver lening. De Finse gezant in Den Haag heeft ?ljn auto en chauffeurs ter beschikking van het Rode Kruis gesteld. In Helsinki is men met de inzameling van geld en kleren begonnen. DUITSLAND De Nederlandse kolonie in Kleef en omgeving houdt een inzameling van kle ding en schoeisel voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. De Nederlandse ambassade in Bonn heeft in Duitsland wonende Nederlanders ver zocht hun bijdragen in geld, individueel of bij de Nederlandse consulaten. Huisvrouwen, journalisten, architec ten en ambtenaren uit Sleeswijk-Hol- stein hebben de Westduitse bondskan selier dr. Adenauer geld gezonden voor de slachtoffers van de watersnood in West-Europa. Zij stelden bovendien voor, leden van de grenswacht en van de reservepolitie van de Westduitse landen naar de noodgebieden te zen den. Ook Dortmund heeft hulp aange boden. Het Noorse Rode Kruis is met een collecte begonnen. De „Zweden-Ameri- kalijn" heeft een bedrag van 50.000 Zweedse kronen gestuurd. Ook het Zweedse Rode Kruis heeft gevraagd aan welke hulp het meest behoefte is. Denemarken wil concentreren op het zenden van geneesmiddelen en voedsel. Het Canadese Rode Kruis stelt zijn voorraa.d kleren en beddegoed, die in Genève is opgeslagen, ter beschikking. De wereldraad der kerken geeft zesdui zend Zwitserse francs. Het Hilfswerk der Evangelische kerk te Essen zond tweehonderd dekens. De K.L.M. voert goederen uit Zuid.-Afrika aan, waar in tal van steden hulpcomité^ zijn opge richt. De Zweedse vereniging „Redt het kind" stuurt voedsel in blik en kleding. In Londen is door de Nederlandse ver eniging het „Rampencomité Londen" opgericht onder erevoorzitterschap van mr. D. U. Stikker. Soortgelijke comité's zijn o.m, in werking in Parijs en Ottawa. Uit de Nederlandse Antillen komen berichten over acteis voor hulpverle ning. Het dagblad „Vandaag" schrijft, dat het aardig zou zijn als Amerika nu de economische hulp, die Neder land voor '53 niet meer heeft aange vraagd, toch zal geven voor de geteis terde gebieden. Schade in Zandvoort ongeveer een ton ZANDVOORT, 2 Febr. De schade aan wegen, toegangen tot het strand en ge meentelijke gebouwen wordt te Zand voort voorlopig geschat op ongeveer 100.000. NUMANSDORP, 2 Febr. AUe inwo ners van Numansdorp (Hoekse Waard) die zich nog in nood bevonden, heeft men Maandag kunnen redden. Het aantal slachtoffers in deze gemeente is geste gen tot 67. De geredden zyn onderge bracht in Klaaswaal. DEN BURG, 2 Febr. Maandagmid dag is van Texel uit betrouwbare bron medegedeeld, dat, behalve het 56-jari- ge slachtoffer van wie al melding werd gemaakt, officieel nog een dode is ge noteerd. Voorts worden vier personen vermist. Wat de dijk betreft wordt het gevaar voorshands overal geweken genoemd. De zee is rustiger, het water staat lager. Het vee is voor het groot ste deel gered en naar alle kanten ge borgen. De verbinding met Den Hel der is hersteld. Over de vier vermis ten houden onbevestigde berichten aan dat zij zouden zijn omgekomen. ROZENBURG voor 70 percent overstroomd ROZENBURG, 2 Febr. Het eiland Ro zenburg staat voor 70 percent onder wa ter. De kom van het dorp Rozenburg echter is droog. In de dijk langs de Nieuwe Waterweg zajn twee gaten ge slagen van 60 en 40 meter breed. De be volking is niet geëvacueerd en er zijn geen ongevallen voorgekomen. Van het grote vee zijn 10 koeien verloren gegaan. Pogingen worden in het werk gesteld om de gaten in de dijk provisorisch te dichten. BRIELLE, 2 Febr. Hoewel ook van Voorne-Putten een aanzienlijk gedeelte is overstroomd wordt hier om het be houd van een groot gebied zwaar ge vochten. In bepaalde gevallen heeft men zich achter verder terug gelegen water keringen moeten terugtrekken. Waar het water hier ten slotte tot staan zal worden gebracht, valt nog moeilijk te zeggen. Het dichten van de dykgaten is met kracht aangevat. In Brielle worden vijftienhonderd eva- vué's ondergebracht. Persoonlijke onge lukken hebben zich in deze plaats niet voorgedaan. Het ergste op Voorne-Put- ten is Zuidland getroffen: er worden 19 personen vermist. Putt staat voor 80 percent onder water. Donderdag is op het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken een handelsovereenkomst tussen Nederland en Egypte ondertekend. Oo/c België werd door overstromingen geteisterd, die het treinverkeer ontwrichtten en velen uit hun woningen verdreven. Vooral de kustplaatsen hadden zeer te lijden onder de storm en de springvloed. Koning Boudeioijn heeft zich in de loop van Maandag naar de getroffen gebieden begeven, om de ellende in ogenschouw te nemen. Een straat in Ostende. DEN HAAG, 2 Febr. Overstelpend en daardoor troostend voor ge troffen Nederland zijn de talloze bewijzen van deelneming, die het buiten land naast zijn daadwerkelijke hulp, het Nederlandse volk aanbiedt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft telegrafisch aan zijn verslagenheid over de ramp uiting gegeven. De gezanten van Venezuela, Peru en Columbia hebben hun deelneming reeds Zondag betuigd. De gezanten van Finland, Israël, Turkije en Dene marken deden dit vandaag in de vroege ochtend. De pauselijke internuntius in Den Haag, mgr. Paolo Giobbe, heeft na mens Z.H. Paus Pius XII aan de Nederlandse regering zijn deelneming aan geboden. Voorts zijn betuigingen van deelneming ontvangen van de ambassadeur van India, de gezanten van Noorwegen, Spanje, Italië, Ierland, Zweden, de Sovjet-Unie, België. Mr. Susanto Tirtoprodjo, de waarnemend hoge commis saris heeft namens zijn regering medeleven aan de minister-president betuigd en het studentenhuis van de Indonesische studenten in Den Haag aangeboden ter huisvesting van evacué's. Koningin Juliana heeft een aantal telegrammen ontvangen van staats hoofden, o.m. van Koning Haakon van Noorwegen; Groothertogin Charlotte van Luxemburg; Vincent Auriol, president van Frankrijk. Ook de gouverneur van Suriname, mr. J. Klaasesz zond een telegram van deelneming. Al deze telegrammen spreken van diep medeleven met het zo zwaar beproefde Neder landse volk. De premier van Nedersaksen, Kopf, heeft de Nederlandse, consul te Hannover en de Britse commissaris in zijn ambtsgebied namens de bevolking van Nedersaksen zijn medeleven betuigd met de rampzalige gebeurtenis in beide landen. De regeringsvertegenwoordigers te Osnabrück en Aurich zullen opdracht krijgen om aan de Nederlandse noodgebieden hulp te zenden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3