Nederland reikt slachtoffers van ge teisterde gebieden de helpende hand IERSEKE BELEEFDE INVASIE van duizend verkleumde vluchtelingen NATIONAAL RAMPENFONDS GIRONUMMER 9575 \DRES: STATE MAAN 81 DEN HAAG ■Mmpai Arbeidskrachten voor geteisterde gebieden Inzameling van goederen neemt in alle provincies geweldige omvang aan Pagina 4 last meer van water. Uit dankbaar heid wil de bevolking alle medewer king verlenen. HULP UIT ANDERE STEDEN Ook andere steden bieden de hel pende hand, Amsterdam kan duizend evacué's herbergen. Gehele pensions en hotels, ook buiten de stad. staan open voor de vluchtelingen. De Ri- vierahal te Rotterdam is geheel gevuld met kleding en voedsel, dat van alle kanten is aangeboden. Een speciale afdeling op het stadhuis is thans be zig een grote zaal te vinden voor de opslag van kleding, voedsel e.d. Ook Den Haag heeft maatregelen getrof fen. Vierduizend vluchtelingen kunnen in de Residentie een onderdak krijgen. Grote kookinrichtingen worden inge schakeld voor de voedselvoorziening. In Eindhoven, neemt de inzameling van goederen een geweldige omvang aan. De grote Philips Industrie Hal, achter het Ontspanningsgebouw, is ge vuld met textiel-goederen, huisraad, speelgoed etc. etc. Op verschillende punten in de stad zijn posten inge richt, vanwaar een stroom goederen naar de centrale post in de Industrie Hal vloeit. Er zijn reeds tientallen vrachtwagens, beschikbaar gesteld door tal van industrieën, geheel ge vuld met kledingstukken, voedsel e.d. naar de geteisterde gebieden gereden. Ook Tilburg is druk bezig met het verlenen van hulp. De dienst Bescher ming Bevolking in samenwerking met het Rode Kruis en tal van andere orga nisaties sloegen de handen in elkaar. In de avonduren arriveerden 1500 evacué's uit Zevenbergen op het station. De men sen werden met autobussen naar het Trappistenklooster gebracht, waar zij van spijs en drank werden voorzien. La ter in de avond werden de vluchtelin gen naar hun nachtverblijven gebracht (kloosters, parochiehuizen, e.d.) ANDERE HULPVERLENING Ook op andere manieren wox-den talloze hulpverleningsacties op touw gezet. Het is vaak treffend te verne men hoe de Nederlanders zich in spannen om gelden bijeen te brengen voor de slachtoffers uit de rampge bieden. Bij deze en al die vele andere acties kwamen de beste eigenschap pen van het Nederlandse volk tot uiting. Op Woensdag wordt in het Utrechtse Stadion een voetbalwed strijd gehouden tussen het Utrechts provinciaal elftal en DOS. De op brengst van deze wedstrijd wordt aan het rampenfonds overgedragen. De Nederlandse Bridge Bond houdt Za terdag een grote nationale bridge drive in overleg met en ten bate van het rampenfonds in hotel Noord Bra bant te Den Bosch. Het Concert Ge bouw Orkest gaat binnenkort onder leiding van Rafaël Kubelik een wel dadigheidsconcert geven. De op brengst wordt gestort in het rampen fonds. In de Nederlandse bioscopen wordt vanaf Dinsdag 3 Februari lot en met 12 Februari een collecte ge houden. De federaties van drie krui deniersbonden hebben een actie in gezet ten bate van de getroffen krui deniers. De sectie standwerkers zal te Amsterdam op de Dam met het rad van avontuur en per Amerikaanse verloting hun steentje bijdragen aan de hulpverlening. De Peulvruchten-studiecommissie te Wageningen heeft 2000 kg groene erw ten beschikbaar gesteld. Alle boeren, handelaars en grossiers mogen dit voorbeeld volgen. Zij kunnen zich te Wageningen, tel. K 8370-2645 opgeven wat ze beschikbaar willen stellen. De Dierenbescherming heeft haar dierenhuis te Haarlem beschikbaar gesteld voor kleine huisdieren uit de getroffen gebieden. HULP UIT DE LUCHT Uit alle delen van het land komen voorts aanbiedingen binnen voor het verlenen van directe hulp, in de vorm van het leveren van zandzakken, bo ten radiotelefonische hulpzenders e.d. Enkele Dakota's van de K.L.M. zijn in de loop van Maandag opgestegen van het vliegveld Valkenburg om boven de geteisterde gebieden rubberboten en leeftocht af te werpen. Een ander vliegtuig wierp grote hoeveelheden zandzakken naar beneden boven die gebieden, waar groot gevaar bestond voor dijkdoorbraak. Ook militaire vliegtuigen verlenen hulp. De DRA- DEX HAAG, 2 Febr. Daar de spontane aanbieding van ar beidskrachten voor hulpverlening in de geteisterde gebieden tot nu toe via verschillende adressen verliep, is het wenselijk gebleken thans een definitieve regeling hiervoor te treffen. Het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid deelt in dit verband mede, dat arbeiders uit de omgeving van de geteister de gebieden zich kunnen aanmel den bij de arbeidsbureaux. Door deze gedragslijn wordt het moge lijk een centraal overzicht te ver krijgen van het aanbod van ar beidskrachten voor de geteisterde gebieden, zodat zij, indien nodig, naar die plaatsen gezonden kun nen worden, waar hulp noodza kelijk is. De arbeidsbureaux dienen aan het rijksarbeidsbureau te Den Haag (toestel 312 of 324) op te geven, over welke categorieën en aantallen arbeiders zij voor dit doel kunnen beschikken. KA-fabrieken stelden ruim zestig plastic reddingsvlotten beschikbaar, door een toestel van de marine boven de overstroomde gebieden zijn afge worpen. De Nederlandse Heide Maat schappij hield een landelijke inzame ling van zakken, welke 150.000 stuks opbracht. Door de iegerluchtmacht zijn deze zakken naar Oud-Beierland en Walcheren getransporteerd en daar afgeworpen. De Rotterdamse Rederijen hebben drie boten beschikbaar 'gesteld, ter wijl op verzoek van minister Beel de Kon. Noord- en Zuidhollandse Red ding Maatschappij vier reddingboten voor hulp in de noodgebieden hebben afgestaan. Behalve de grote Noord- zeekotters, die reeds op het terrein van de ramp zijn, zullen meer dan twintig kleine IJsselmeerkotters van de Urkerhaven naar de noodgebieden vertrekken. Dan worden er voorts op tal van plaatsen noodzenders inge richt. Het hospitaalkcrkschip „De Hoop" is uit Amsterdam vertrokken met als voor lopige bestemming Hellevoetsluis, alwaar het instructie zal krygen van het Ne derlandse Rode Kruis ter inschakeling bij de hulpactie. in totaal veertig vissersschepen van alle types en grootten kiezen thans zes uit IJmuidcn en stomen zwaar be mand en geproviandeerd on naar het Zuiden met bestemming Zierikzee. De schepen zullen proberen bet geteisterde Zceuwsch-Vlaandcren te helpen. Met deze vloot hoopt men tienduizenden per sonen te kunnen evacueren. In korte tijd ls m IJmuidcn een organisatie opge bouwd onder de reders en het ligt in de bedoeling in de loop van de nacht nog meer vissersschepen vrij te maken voor de hulpverlening. GOEDE ORGANISATIE De organisatie van de hulpverle ning voor de noodgebieden is uitste kend georganiseerd. Het initiatief tot verdere acties wordt zoveel mogelijk genomen vanuit de ramphaarden, waar men natuurlijk het beste kan oordelen over hulpaanvragen. Gedu rende de eerste uren van de ramp was het min of meer een chaotische toestand. Lieden kwamen zich met auto's, paard en kar, ja zelfs met fie'e- sen aanmelden. Er heerste na het he kend worden van de rampzalige storm een uit medeleven en barmhar tig nüd voortspruitende bedrijvigheid, die ontroerde en herinneringen op riep aan de tijd van bombardementen op Rotterdam, Den Haag, Eindhoven en andere plaatsen in Nederland, toen de burgers elkaar zo prachtig bij stonden. Dinsdag 3 Februari 1953' GEMEENTEN ADOPTEREN ELKAAR De burgemeester van Zaandam, dat al in 1945 hulp aan Walcheren heeft verleend, heeft aan de burgemeester van de gemeente Kitthem het volgen de telegram gestuurd: ,.U kunt ons vragen wat U wilt. Zaandam zal U helpen zoveel wij kunnen." Hiermede was Zaandam de eerste gemeente, wel ke een van de getroffen plaatsen adopteerde. De gemeente Oosterhout adopteert Walcheren. Maandagavond werd een lange colonne met ingezameld meubi lair, kledingstukken en voedingsmid delen naar 't eiland geoznden. Het ge meentebestuur van Doetinchem be sloot Middelharnis te adopteren. Te vens bood de gemeente aan, om een twintigtal leerlingen van de middel bare scholen uit de getroffen gebie den, die dit jaar eind-examen doen, onder ta brengen in een internaat, zo dat de jongens hun studie kunnen voortzetten. Bovendien hebben perso neelsleden van verschillende kantoren een percentage van hun loon afge staan. De burgemeeser van Ai-nhem, mr. Matser, heeft meegedeeld de gemeen ten Vlissingen, de plaats Hoedens- kerke bij Terneuzen te adopteren. Gz'ote groepen evacué's zullen in Arn hem geherbergd kunnen worden. Voorts is een grote colonne van der tig particuliere auto's en 17 autobus sen naar het geteisterde gebied afge reisd. De plaats van bestemming is Roosendaal, terwijl men de bevolking van Fijnaart met de auto's zal helpen evacueren. In de loop van de dag zijn nog twee van deze colonne's naar het rampgebied vertrokken. Almelo heeft de gemeente Zierikzee geadopteerd. Alles staat in Almelo gereed om hulp te bie den. Almelo moet echter nadere mede delingen van Zierikzee afwachten in wel ke mate hulp kan worden geboden. Soest zal Nieuw en St. Joostland op Walcheren helpen en Baarn de gemeen te Renesse. Caözand is geadopteerd door Nieuw Leusen. De gemeente Urk gaat Zierikzee helpen. Vijfentwintig IJselmeerkotters en een sleepboot vertrokken met be stemming Zierikzee. De schepen zijn volledig bemand. Verder vertrokken nog drie grote schepen met radio-, zend- en ontvang-apparaten aan boord, twee autobussen met motor schippers voor aflossing, vier tractors, geladen met motorvletjes volledig be mand. Men herinnert zich nog, dat in 1916 de watervloed Urk voor twee derde overstroomde. Nu, na de afslui ting der Zuiderzee, heeft men geen Deze foto werd gemaakt m de industrie hal van Philips ami de De Jonglüaan in Eindhoven. Zij geeft een overzicht van de schoenenhoek. Het, schoeisel wordt gecontroleerd en gesorteerd. Daar is in de eerste plaats de gift van één millioen gulden als bijdrage van de georganiseerde Nederlandse Landbouw en de georganiseerde Neder landse Zuivelbereiding, ter leniging van de nood in de door de stormramp getroffen gebieden. Dit deelde de voorzitter van de stichting voor de Land bouw, de heer H. D. Louwes, Maandagmiddag voor de Hilversumse zender mede. Deze koninklijke gift is gestort op de rekening van het „Nationaal Rampenfonds" en werd beschikbaar gesteld na overleg met de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond. Advertentie), 'Royaal gebaav ten bale van fMeerlands gebilsvevxovging DRIE WEKEN GRATIS TANDEN FOETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte ge had, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tandpasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoonheidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijk schuimvorming en door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. Dc prijs van Castella- Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ont vangt men dus een heerlijke, nieuwe schoonheidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig moge lijk van dit aanbod gebruik te maken., de fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen! De studenten te Amsterdam hebben een actie georganiseerd voor het inzamelen van kledinghuisraad e.d. voor de getroffen gebieden. Allen werken samen om zoveel mogelijk, in zo kort mogelijke tijd bijeen te garen. Het sorteren van de goederen in het Sociëteitsgebouw van het Amsterdamse Studentencorps aan de Sarphati te Amsterdam. Gemeenten adopteren elkaar Dan is er een van onze grootste in dustrieën, welke een half millioen gulden beschikbaar stelde. Philips in Eindhoven bood 100.000 gulden aan; de Unilever 250.000 gulden; de Neder landse Bioscoopbond en de stichting BIO-vacantie-oord eveneens 100.000 gulden. De Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem ook 100.000 gulden; een collecte, die gehouden is voor het rampenfonds op de Maandagbeurs te Rotterdam bracht bijna 70.000 gulden op; het NVV en de bij het NVV aan gesloten bonden tezamen 100.000 gul den; de Centrale Arbeiders Verzeke ringsbank te Den Haag 50.000 gulden; van de Arbeiderspers te Amsterdam, het partij-bestuur van de P. v. d. A. en het hoofdbestuur van de VARA is te zamen 50.000. gulden ontvangen. De Algemene Ned. Bedrijfsbond staat 10.000 gulden af: de directie van de Hoogovens 50.000 gulden: de KAB bracht 75.000 gulden bijeen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond en de aangsloten organisaties stellen een bedrag van 80.WO gulden beschikbaar. De gezamenlijke kernen van de Kon. Rotterdamse Lloyd hebben een dag loon aangeboden het personeel sloot zich hierbij aan en zo kwam 20.000 gulden hijeen. Na een middagcollecte in Alme lo is 110.000 gulden bijeengebracht. Het bestuur van de Vereniging voor het Ef fectenbedrijf in Nederland schonk 10.000 gulden. De Twentse textielfabrieken, di rectie en personeel, stelden tezamen 650.000 gulden beschikbaar. Dit zijn zo enkele (belangrijke) giften, waarvan mededeling is gedaan. Natuurlijk zijn er van veel meer be drijven, industrieën, verenigingen, in stellingen, kerkgenootschappen e.d. gelden binnengekomen. Te veel om op te noemen. De stroom van financiële bijdrage varieerde van een kwartje tot honderdduizenden guldens. Zonder nog te rekenen de be dragen die per giro zijn binnen gekomen, hebben de giften de twee millioen al ruimschoots overschreden. OVERWERK TEN BEHOEVE VAN DE SLACHTOFFERS De Mijn-Industrie-Raad heeft in een telegram aan de minister van Econo mische zaken meegedeeld, dat de raad zal bevorderen, dat op Zaterdag 7 Februari in de mijnen twee uur extra zal v/orden gewerkt. Het loon en de meer-productie over deze uren zai .geheel worden afgestaan aan de ge- j troffen landgenoten. De arbeiders en 1 beambten hebbenvolledige mede werking toegezegd. Ook het personeel van Philips te Eindhoven, circa 25.000 man .heeft het besluit genomen in de Jn de omgeving van de Amer- en de Dongencentrale van de P.N.E.M, is het krach tige water over de weg gespoeld. Waar eens de rijbaan was, heeft het water een roeiboot achtergelaten. De betonnen platen rechts op de foto zijn de overblijfselen van de fietspad. (Foto „Visie" Zes Belgische militairen haalden honderden mensen uit bomen en van daken Kinderen van internaat met moeite gered IERSEKE, 2 Febr. In Ierseke zitten thans ongeveer 1000 vluchtelingen uit Bruinisse, Schouwen en Duiveland, Noord- Beveland en Tholen. Duizend verkleumde mensen die ternau wernood aan de dood zijn ont snapt, dank zij het dag en nacht in touw zijn van de vissers van Ierseke. Zij worden ingekwar tierd bij de burgers van dit dorp en het kleine stadhuisje is gelijk een bijenkorf waar honderden in- en uitlopen. Vanavond arriveerden wy in Ierseke, met een der eerste boten met passagiers, die van Bergen op Zoom is vertrj*.:ken. Een ruwe tocht, met aan boord mensen die familieleden op de eilanden hebben en met een bang hart de reis naar hun relaties zyn begonnen. Naast mij zit een jonge Hagenaar, G. Sehillemans. die zyn beide bejaarde pleegouders in Zierik zee heeft. Hij heeft haast, doch eerder dan morgenochtend zal hy niet naar Zierilezee kunnen vertrekken. Als hy al thans de kans krygt Zeven Belgische militairen zitten thans in Ierseke. met zes stormboten. De Ne derlandse kapitein van de stoottroepen, W. van Besouwen, is uit Antwerpen ge haald en hy Kruiningen hebben deze mannen vanmiddag voortreffelijk werk gedaan. Honderden mensen zijn et- uit bomen en van daken gehaald. En deze zes Belgen en hun Nederlandse comman dant kennen geen vermoeidheid. Zojuist hebben zij een met moeite gevonden bed gevorderd, maar ik gun het deze mannen liever dan wie ook op dit ogenblik. In Ierseke trof ik J. Th. Swennen uit Gorinchem. die de ramp in Vlissingen heeft meegemaakt. Hele stukken van de boulevard zijn daar weggeslagen. De be woners werden in de stormnacht door klokgelui gewekt, Het is het meest lu gubere geluid dat men in nachten als de ze kan horen. De mensen uit de oude stad werden, met achterlating van twee slachtoffers, direct geëvacueerd en naai de hogere nieuwe stad gebracht. Kran ten komen er in Walcheren niet uit. Het papier van de „Provinciale Zeeuw- sche Courant" is in Vlissingen aan het water ten prooi gevallen, maar vanavond kwam men toch weer met een kleine noodeditie op straat. Bij Rammekens is op dezelfde plaats, waar in 1944 de bom men vielen, een gat van 75 meter uit de dijk geslagen. Veere stond onder water, twee mensen zijn daar verdronken. BINNEN HET Ul'R In Ierseke troffen wij ook een van ds mensen, die zojuist uit Schouwen-Duive- land zijn overgebracht. Het is de 39-ja- rige Castshoek, die bij het gemaal woont, 67 km van Zierikzee. Om 5 uur 's nachts werd hij door zyn buurman ge wekt. ..Binnen het uur stroomde het wa ter met geweld langs myn huis", zo zeide j hij. Dit werd ook veroorzaakt door het enorme gat, dat bij Burgsluis is geslagen en waarbij tien mensen verdronken. La ter vielen ook verder nog enige gaten in de dijk. „Ik ben toen naar de zolder gaan", zo vertelde Castshoek, „maar ik zag aankomen, dat het mis zou gaan en ben naar het café aan de dijk gegaan, waar ik vannacht ben gebleven. Vanmor gen kwam er een scheepje uit Bruinisse aan de dijk, en daar ben ik met nog een aantal anderen opgestapt". „En uw vrouw?" vroegen we, „Die zat Zaterdag nacht op Noordwelle, maar daar is het mis. Ik hoop, dat ze nog op de duinen bij Renesse zit". Kruiningen is een der zwaarst getrof fen plaatsjes in Zeeland. Het dorpje staat blank en op het hoogste punt, de markt, staat thans by hoog tü een meter water. In de polder er omheen staat het water twee en een halve meter hoog. De rails van «le spoorbaan steken ergens midden in het land recht de lucht een machteloze aanklacht tegen dit ge weld. Ook hier wekte het klokgelui de inwoners uit hun slaap en tientallen slachtoffers zijn daar te betreuren. In Rilland Bath is bij het reddings werk de burgemeester verdwenen en men vreest het ergste. Zeeland is zonder twijfel de zwaarst- getroffen provincie en wel geen enkele plaats buiten Zeeuwsch Vlaanderen is zonder schade en het aantal doden is nog niet te schatten. De leerlingen van het internaat voor schippers en schippers kinderen te Hansweert zijn met grote moeite gered kunnen worden. In het Zeeuwse wapen staat de spreuk „Luctor et emergo". Zeeland worstelt nog, maar het zal voor de zoveelste keer uit tlcze ellende naar boven komen. „Het ziet er somber uit, maar we zullen er komen", zyn de woorden van de com missaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A, F. de Casembroot. De ramp, die Nederland heeft getroffen, en die volgens de laatste berichten meer j Een luchtopname van de overstromingen te Ooltgensplaat, de huizen staan tot dan 600 mensen het leven heeft, gekost, heeft het gehele land in rouw gedompeld. aan de dakgoot onder water. (Luchtopname ANP-foto. komende week twee uur over te wer ken voor de slachtoffers. Het bedrag, dat daarmee verkregen zal worden, zal door de directie van Philips wor den aangevuld rhet de resultaten,' komende uit deze extra arbeid. De' mensen van de BATA te Best gaan deze week een halve dag overwerken, de directie van dit bedrijf zal een groot aantal schoenen beschikbaar stellen. Het pex-soneel van Van der Heem N.V. heeft zich eveneens bereid verklaard een dag loon af te staan. De directie legt er een even groot be drag bij. Bij de AKU zal ten behoeve van het rampenfonds vier percent van het loon der ax-beiders en beamb ten worden afgestaan. Onder het per soneel van de Hoogovens wordt voorts nog een collecte gehouden tei'wijl bcf- vendien gesuggereerd wordt vier uur loon of twee percent van het maand salaris af te staan. Dit waren ook enkele grepen uit de grote hoeveelheid van mededelingen, welke ons in de loop van Maandag bex'-eikten. Op rekening van Naiionaal Rampenfonds" (post giro 9575) zijn al meer dan 2 millioen gulden gestort EINDHOVEN, 2 Febr. In het gehele land wordt op alle mogelijke manieren hulp geboden aan de slachtoffers van de geteisterde gebieden De aanbiedingen van kledingsstukken, huisraad e.d. is enorm. In grote hallen, fabrieksruimten, magazijnen, parochiehuizen, verenigingsgebouwen, etc. etc. liggen duizenden textielgoederen, schoe nen, tafels, stoelen, kasten, haarden, fornuizen, kachels, opgestapeld. Regelmatig worden van deze opslagplaatsen de schenkingen naar de getroffen gebieden vervoerd. Dit gebeurt in vrachtauto's, gratis beschikbaar gesteld door vervoersorgani saties .industrieën en middenstanders. Het is eigenlijk zó: door de overdadige aanbiedingen van goederen was het noodzakelijk comité's op te richten, welke voor het afhalen, sorteren en ver voeren van de goederen zorg moeten dragen. Dus niet, dat er eerst comité's zijn geformeerd, welke het initiatief in handen namen, neen, iedere Ne derlander begon spontaan en zonder terughou dendheid te geven. Er zijn steden, welke plaatsen in de noodge bieden adopteren, er zijn industrieën, die grote bedragen op de rekening van het „Nationaal Ram penfonds" te Den Haag hebben gestort, er zijn bedrijven, waarvan de werknemers spontaan be sloten uren over te werken ten behoeve van de slachtoffers van de ramp; kortom van alle zijden worden hulpverleningsacties ingezet.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3