Hulpverlening geconcentreerd op Tholen, Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Nieuw-Vossemeer betreurt 50 doden, Halsteren 13 en telt 60 vermisten UITGAVE VAN DE STICHTING „OOST-BRABANT" Drie eilanden geven iefs van geheim prijs Afgeslofenen hebben dringend behoefte aan voedsel en drinkwafer Schepen ter redding uitgevaren Geen enkele inwoner van getroffen Willemstad kwam in water om 605 slachtoffers ff Oost - Brabant Dinsdag 3 Februari 1953 Negende Jaargang No. 77 ff Hoofdredacteur J E F DE BROUWER Redactle-Burfeau: Wal 2 - Eindhoven Telef. K 4900-2526 Administratiebureau Wal 2 - Eindhoven Télel. K 4900-2526 GETEISTERD GEBIED, 2 Febr. Het hoog tepunt van de slag tussen Nederland en het alles vernietigende water verplaatste zich in de loop van Maandag naar de drie bij elkaar liggende eilanden Schouwen-Duiveland, Goeree-Overflak kee en Tholen. De berichten over deze eilanden waren tot dan toe erg schaars geweest, omdat con tact vrijwel onmogelijk was. Tal van dijken op Schouwen-Duiveland zijn weggeslagen, vele huizen zijn ondergelopen en vernietigd. Een amateur-zender te Zierikzee verzocht drin gend om hulp, daar andere de gevolgen niet zouden zijn te overzien. Vanuit Tholen werd per mobili- foon bericht, dat de zeedijk bij St. Annaland op drie plaatsen doorgebroken is en dat dringend hulp vereist was. De ramp was de grootste, die het eiland tot op heden heeft getroffen. Er zijn slacht offers, wier aantal Maandagavond 30 bedroeg, tientallen beesten zijn verdronken en de materiële schade beloopt in de honderdduizenden. De kapi tein van het kustvaartuig „Crescendo" slaagde erin Stavenisse te bereiken en ongeveer 400 men- Uiteraard werd de hulpverlening Maandag op deze drie eiland en geconcentreerd. Vliegtuigen van het leger, de marine en de K.L.M. vlogen af en aan, wierpen rubberboten uit en ook voedsel aangezien hieraan langzamerhand een grote behoefte is ontstaan' Speciaal boven Goeree-Overflakkee (Middelharnis, Sommelsdiik Dirksland en Stelledam) werden rubberboten, voedsel en zakken gedropt. Hier en daar ziet men een eenzame koe op een kleine ver hoging van het land, paarden steken alleen nog met hun hoofd boven het water uit, ten prijs aan een vrijwel zekere dood. Zestien Urker botters, die in Breskeps lac©*--, v«mwaar «ii ringvangst gaan, zijn naar hét bedreigde'"Stéllenaam bp Goeree onderweg; uit Urk zelf zijn acht botters naar het getroffen gebied vertrokken. Later volgde de rest van de gehele vissersvloot uit Bres- kens en een amphibie-vaartuig uit Den Haag. Stellendam was Maandag noch per telegraaf, noch per telefoon bereikbaar. slagen, waardoor de bewoners uit de twee polders konden evacueren, De ge hele bevolking heeft twee dagen lang gewerkt om de Noordkust tegen door braak te beveiligen. Dit is gelukt. De bevolking gedraagt zich zeer rustig. Er bestaat geen direct gevaar voor de slachtoffers van de watersnood. Er is veel vee verdronken. Het gebied benoor. den Ouddorp is nagenoeg droog. Oud- dorp heeft dringend behoefte aan lijf goed en dekens voor de geëvacueerden van het havengebied. Tegen het vallen van de avond bereikte een dei' Urker botters het geteisterde plaatsje en kon daardoor een zendapparaat afleveren, waarom dringend was verzocht. Aan de VL 70, die op weg is naar Flakkee. is radiografisch medegedeeld, dat Dinsdag een aantal vissersschepen uit Vlaardingen zal vertrekken. De schepen, zullen 50 balen hooi, 2000 bro den, 2000 dekens, zo nodig margarine en een tankiboot met drinkwater meene men. Deze zending is in eerste instand- tie bestemd voor Middelharnis en Oud dorp. SCHOUWEN-DUIVELAND Op SchouwenDuiveland verkeren vooral Zierikzee en de streek rondom deze plaats in onvoorstelbare moeilijk heden. Vissers, die er in de buurt zijn geweest, spreken van tientallen doden en van huizen, die on instorten staan, geen licht, geen verwarming en weinig voedsel. Zevenduizend mensen zitten daar nog te wachten, ongeteld de andere veertienduizend van het eiland, die over geleverd z\jn aan snelle hulp van de rest van het land. In een proefuïtzending met de aan boord aantal is niet bekend. Talrijke huizen zijn weggeslagen. Overal op het eiland bestaat een dringende behoefte aan drinkwater, vooral in Brouwershaven, datr ernstige noodkreten heeft laten ho ren. Tankers met drinkwater zijn on- ir.iódeiUik .ütgeveren In de loop van Maandag heeft de Zeeuwse hoofd-inspecteur van de volks gezondheid met een helicopter een ver- boven Schouwen-jjuive- Een poging; om op de een dijk nabij Middelharnis was met i markt van Zierikzee te landen mislukte, Mndat daar te veel personen op eengehoopt stonden. Vlak bij het grote ziekenhuis van Noordgouwe kon men lan den. Alle valide mensen zyn daar aan de dijk bezig. De straten worden er op gebroken om met de stenen de dijk te versterken. sen aanboord te nemen, onder wie verschillende zieken en gewonden. Op Goeree-Overflakkee heeft.. CM de ramp een verschrikkelijke omvang aangeno-|7and gemaakt, men. Op een dijk nabij Middelharnis kalkletters de noodkreet: „Rubberboten s.v.p, zakken" geschreven, een treffend teken van de barre omstandigheden, waarin de bevolking aldaar verkeert. In Stellendam, waar alleen al volgens niet bevestigde berichten 70 doden te betreuren zijn, verblijven nog steeds getroffenen in de bo men. Honderden mensen in de gemeente Ooltgens- plaats op Goeree gingen op dc dijken en op de bovenverdiepingen van woningen met sombere voorgevoelens een nieuwe angstaanjagende nacht tegemoet. Zij hebben sinds Zaterdag geen verbin ding kunnen krijgen met het vasteland en heb ben dringend behoefte aan levensmiddelen en medicamenten, vooral melk voor de zuigelingen. Een Belgisch hefschroeftuig heeft twaalf inwoners van het eiland Goeree-Overflakkee gered. De scha de loopt er in de millioenen. De vrees bestaat, dat op het eiland ruim 200 personen de verdrinkings dood hebben gevonden. Rond Zierikzee is toestand zeer critiek De burgemeester van Oude Tonge op het Oostelijk deel van Overflakkee heeft aan de Belgische Sabenapiloot Ge rard Tremerie medegedeeld dat zijn ge meente vermoedelijk 60 doden heeft te betreuren. De piloot legde deze verkla ring te Brussel af. Kij heeft met zyn hefschroefvliegtuig en in gezelschap van de Nederlandse kapitein-vlieger Derks tal van tochten over het verdron ken land gemaakt. Zondag maakte ka pitein Tremerie een vlucht van Brussel naar Oude Tonge, dat hij met behulp van een wegenkaart en het tellen van kerktorens kon bereiken. Hy landde daar op een stukje slykerigc grond van enige vierkante meters, bleef er de nacht over en vloog met post van dit dorp naar Woensdrecht. De slachtoffers te Oude Tonge zouden in him bedden door het water zyn ver rast. Ongeveer 400 mensen zitten in het dorp in razende angst en verbijsterd door de gebeurtenissen opeengepakt. Het plaatsje Ouddorp in de kop van Goeree staat voor de helft onder water, dat met vernietigende kracht door één groot en. negen kleine gaten iin de zeedijk bij Ouiddorp-haven is gegulpt. Tien hui zen nabij de bres van 60 meter breedte werden in enikele minuten als strohal men weggevaagd en later vlogden nog meer huizen. Er bestaat geen verbinding met het overige gedeelte van het eiland en de vaste wal. Twee vissers hadden tijdig alarm ge opgestelde mobilofooninstallatic, heeft de gemeentesecretaris van Zierikzee het ANP vannacht medegedeeld, dat in af wijking van vorige berichten de toestand in het ziekenhuis te Zierikzee niet van dien aard is dat de patiënten op de zol ders in veiligheid zyn gebracht. Er is zo zeide de secretaris waarschynlyk verwarring ontstaan met het ziekenhuis te Noordgouwe, gelegen op een afstand van zes kilometer van Zierikzee. Hier de toestand wel critiek. De patiënten hebben zich daar op de zolders verza meld. Tn de loop van de dag zal tot eva cuatie van Zierikzee worden overgc- aan. De voorbereidende maatregelen uur vannacht als volgt: de algemene si tuatie zeer verward. Zierikzee, als cen trum van Schouwen-Duiveland, doet al- hel mogelijke om in verbinding te ko men met de kleinere gemeenten in de polders, die totaal zijn geïsoleerd. Het aantal doden is volgens de gemeente-se cretaris niet te benaderen. Er is thans hoog water. In de woningen te Zierik zee heeft het water thans een hoogte bereikt van één tot anderhalve meter. Men boopt dat een Zuid-Oostelijke wind het water zal doen zakken. In Bron wershaven is de toestand zeer kritiek. De dijk is bezweken of zal het spoedig begeven. Volgens de zender „Maybe" die op het noorvarkeersnet werkt, be draagt het aantal doden in Zierikzee thans 18. Ongeveer 50 pet. van de boer derijen is verwoest. Nog Maandagavond zette het kabel schip „Poolster" van de PTT met een dokter en een staf EHBO-ers en met me dicamenten aan boord koers naar Zie rikzee, dat het in de morgen van Dins dag hoopt te bereiken. Maandagavond werd Zierikzee de order gegeven on middellijk alle lichten en vuren te ont steken om vliegtuigen gelegenheid te geven rubberboten te droppen. Verder zijn marine-amphilbievaartuigen van de marine en 7 schokkers uit Scheveningen naar het geteisterde stadje onderweg. De schokkers voeren de Rode Kruisvlag in top. Zij hebben voeding, kleding, een radio-installatie, medicamenten en roei boten aan boord. Behoudens de Westrand staat geheel SchouwenDuiveland onder water. Bij Den Offenihoofd, Dreischer, Burch Sluis, Stevensweert en Sintamsland zijn de dij ken weggeslagen. Het eerste contact kwam tot stand via de radio-installatie van het dezer dagen gestrande Finse schip „Bore VT'. Er werd gemeld, dat in Zierikzee ongeveer 20 doden te be treuren zijn, en in Burch 10 a 12. Ook op de rest van het eiland zijn dodelijke slachtoffers gevallen, doch het juiste THOLEN De Sabena-pïloot Tremerie, van wie hierboven sprake is, heeft verscheidene „droppings" gezien. Jammer genoeg wer den soms rubberboten door wind en gol ven meegeslturd. Mededelingen van per soonlijke aard werden op briefjes en op lucifersdoosjes gekrabbeld. Waar mo gelijk probeert de ingesloten bevolking met behulp van auto-radio's nieuws van het vasteland op te vangen. Naar de me ning van kapitein Tremerie zouden twintig hefschroefvlïegtuigen gedurende zeker veertien dagen druk werk hebben om de dringendste behoeften aan trans port te lenigen. De kapitein van het kustvaartuig „Crescendo" van Holscher's kustvaart- bedrijf ,fe Rotterm, die vanmorgen naar Stavenisse op Tholen was vertrokken om hulp te bieden, heeft aan zijn rederij geseind, dat hij tot Maandagavond zeven uur ongeveer 400 mensen aan boord heeft genomen, onder wie verschillende zieken en gewonden. Dinsdag hoopt hij de rest van de daar aanwezige personen, naar sachatting een vijftigtal, aan boord te kunnen nemen. De kapitein acht de si tuatie ter plaatse kritiek. Schepen voor personenvervoer zijn daar echter niet meer nodig, wel enikele platboomvaar- tuigeïi.' Sis zwaar geteisterd. Er zijn v: >r:To- yje hiü/--u riir mobilofrioninstallatie medegedeeld, dat in de gemeente Tholen, Poortvliet, Scher- penïsse.OudyVossemeer en St. Annaland tien slachtoffers zijn te betreuren. Te St. Maartensdijk zijn waarschynlyk vier doden. Volledige gegevens zyn nog niet beschikbaar, maar de toestand wordt zeer ernstig geacht. Het aantal doden zou op dit eiland aanzienlijk zyn. Telkens komt men m het geteisterde gebied voor dit beeld te staan: het land verloopt in het eindeloze water. En schrijnend is het, dan te bedenken.dat ergens ver op die gramoe, beang stigende watervlakte nog altijd mensen wachten op hulp, al dagenlang. (Foto „Visie") De ramp in Brabant BERGEN OP ZOOM, 2 Febr. Eerst Maandag is aan het licht gekomen, welk een omvang de ramp voor het plaatsje NIEUW-VOS SEMEER, 10 kilometer noordelijk van Bergen op Zoom, heeft aange nomen. Zondag was door militaire reddingsploegen getracht contact met het dorp te krijgen; dit lukte echter niet. Bovendien was de tele foonverbinding verbroken, zodat geen berichten doorkwamen. Na een nacht van moeizame strijd met het water slaagden de militairen er in met boten in het dorp te komen. Vandaag konden de bewoners, die zich op zolders en daken in veiligheid hadden weten te brengen, uit het bedreigde gebied gebracht worden. Tegen de avond waren alle 1600 inwoners via Steenbergen verder Brabant in geëvacueerd. Door de snelheid, waarmee de vloed heeft overvallen, zijn vele huizen ingestort. Volgens onofficiële gegevens zijn een vijftigtal mensen jammerlijk in het water omgekomen. In Steenbergen zijn 13 lijken aangespoeld, vermoedelijk slacht offers uit Vossemeer. Een luchtopname van de overstromingen op Duiveland. Op het dak van een huis, heel alleen in het ondergelopen land, dat een trieste aanblik geejtzit een man, die zwaait naar het overvliegende toestel. Een rubberboot is blijven steken in dat, wat voor de ramp waarschijnlijk een boomgaard is geweest. Maar de man kan niet bij die boot komen Luchtopname ANP-foto Enorme oppervlakten staan onder water IN HALSTEREN waren Maandag: 13 lijken geboren. Er worden nog ruim 60 personen vermist, 400 stuks rundvee is verloren gegaan, alsmede 165 varkens, 100 paarden en 1500 kippen. De gemeen te Halsteren is geadopteerd door Oos terhout, dat vanmiddag reeds een inza meling heeft gehouden en veel materiaal heeft verzameld. Dit materiaal werd vanavond door het gemeentebestuur van Oosterhout met vrachtauto's naar Halsteren getransporteerd. De op twee plaatsen doorgebroken spoorbaan Lage ZwaluweDen Bosch Geertruideraberg is voorlopig her steld. doordat daar het water kon worden gekeerd. De naast de spoorbaan gelegen verkeersweg naar Den Bosdh, welke over een lengte van 20 meter was door geslagen, is thans nagenoeg vrij van wa ter. Vijftig gezinnen van employe's van de PNEM, wonende in de omgeving van de Amer-centrale in het lage pol derland, zijn naar Geertruidenberg ge- evacueerd. De eerste noden zijn door de burgerij zelf gelenigd. Geertruidemberg heeft 500 a 600 evacués uit Hank. Voor opname van nog een 600 evacué's wordt thans alles in gereedheid gebracht. De burgerij van dit stadje zorgt voor de voedselvoorziening van ongeveer 300 in- geslo tenen in het noodgebied van Hank en Dussen. eD militairen bereiden war me maltijden en brengen het voedsel met pontons naar het overstroomde ge bied. Hank is geheel ontruimd. Geer- truidenberg heeft nagenoeg geheel blank gestaan. Het water is daar reeds een heel eind gezakt. Een conservefabriek verloor de gehele oogst, de schade van dit bedrijf wordt geschat op ongeveer 1.000.000. in Kaamsttonksveer zyn twee doden, onder wie een baby van 6 weken Er zyn geen vermisten. De materiële schade in Raamsdonksveer is aan-'cn- Iyk. 25 huizen zijn volledig verwoest en ongeveer 40 huizen zyn onbewoonbaar geworden. In verzamelplaatsen heeft de ze gemeente ongeveer 500 evacué's kun nen bergen. De sterke stroming heeft veel schade aan de openbare werken toe gebracht. WILLEMSTAD Ondanks de geruchten zijn er volgens officiële gegevens geen doden in Wi"°*n- stad. Burgemeester T§r Haar van Fijn aart heeft vanmorgen met zij:-, in het bedreigde stadje gesproken cn kreeg de mededeling dat er s!°"" man met een gebroken been was. Wel heeft men grote behoefte aan Kaaiden en petroleumlantaarns. Voedsel is er voorlopig in voldoende mate. Men heeft, thans een pendeldienst georganiseerd lussen de dijk ten Noorden van Fijnaart. en Willemstad en hoopt zo een aantal mensen over te brengen. Willemstad heeft zichzelf gered. Toen de dijkdoorbraak dreigde begon men on middellijk met man en macht zandzak ken te vullen en sloot daarmee de ope ningen in de vestingwallen af. Toen het water kwam lag het stadje weliswaar provisorisch maai' veilig ingedijkt. Wil lemstad vormde als het ware een kom in de watermassa's. In de stad stond slechts op enikele punten water doch_ ook daar niet hoger dan ongeveer 20 a 36 centimeter. FIJNAART Erger staat het met de polders rond om F ij n a a r t. Hier zyn volgens de of ficiële gegevens vanmorgen 46 doden en voorts wordt nog 'n aantal mensen, o.w. enige militairen vermist. Van de polders rondom het dorp is de Fijnaartzeepolder de enige die tot nu toe gespaard is ge bleven. hoofdzakelijk dank zy het voor treffelijk werk van de militairen en stu denten die de gehele nacht als paarden hebben gewerkt- Rond de Moerdijk wachten nog ongeveer 1000 mensen op redding. Enige honderden daarvan zyn samengedrongen op het station te Lage Zwaluwe. De ramp in de polders rond Fijnaart heeft zich in twee phases afgespeeld. Het water is de laatste 36 uren practisch niet gezakt. De harde wind stuwt het water op en het teruglopend tij kan de water massa's vrijwel niet verwerken. Volgens ambtenaren van de rijkswaterstaat' be draagt het verschil tussen eb en vloed hoogstens een meter. Vooral de polder bij Heiningen is zwaar getroffen. Enor me watermassa's stortten door het gat. teen de dijk bezweek en in dit gebied zijn dan ook de meeste slachtoffers rond Fijnaart gevallen. Oudenbosch is thans het opvangcen trum van de getroffenen van dit gebied. Vandaar worden zy per bus naar Breda, Tilburg en Roosendaal gebracht en in 't achterland staat het vee, voor zover men het heeft kunnen redden, in g-rote troe pen op de drassige landen. OVERZICHT VERMOEDELIJK: DEN HAAG, 23 Febr. Het aantal slachtoffers is vermoe delijk gestegen tot 605. In Oude Tonge zouden namelijk 60 en in Nieuw-Vossemeer 50 personen zijn omgekomen, doch dit staat nog niet geheel vast. In Brabant is overstroomd alles ten westen van de lijn OssendrechtWoens drechtBergen op ZoomHalsteren en Steenbergen. De weg Halsteren-Steenbergen dreigt thans te overstromen; op één plaats spoelt het water reeds over deze weg. Men poogt met zakken zand een door braak te voorkomen. De Kruislandse polder loopt gevaar en daarom wordt op last van de burgemeester Kruisland ge ëvacueerd. Verder is overstroomd het gebied ten noorden van de Steenbergse Vliet en ten zuiden van de Dintel en voorts alles ten westen van dc Prinsland. se polder langs het Volkerak.. Deze pol der zelf is echter nog intact. Ook is overstroomd het gebied ten noorden van de Dintel en de Mark, westelijk be grensd door de spoorlijn bij Zeven- bergsehoek tot aan het Hollands Diep. Ook is ondergelopen het gebied van Ho ge Zwaluwe Lage Zwaluwe, Wagenberg cn Drimmelen en dat ten noorden van do lyn Geertruidenberg—Waalwijk tot de Maas. Dc Biesbosch is geheel over stroomd. Het land van het' Land van Housden en Altena is overstroomd ten westen van de lyn W'erkendam, Almkerk i en Dussen. Er zyn enkele doorbraken I bij Almkerk. Boerderijen als burchten in het polderlandMaar het water kwam en verjoeg het leven, de arbeid, het geluk. De boerderij ligt machteloos, dood, in het water. Hout, riet, stro en gerei, het drijft bijeen cn ge zoudt denkenals ge de foto (voorgrond) ziet, dat het vaste grond is, maar er onder zuigt en trekt het water. Foto „Visie")

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1