Bewoners van Moerdijk, Klundert, Lage Zwaluwe en Zevenbergen Veiligheid voor N.W.-hoek begint bij Oudenbosch STROOM VLUCHTELINGEN IN BREDA Wagenberg ook geisoleerd en water in Terhevden 16.000 militairen ingezet bij reddingspogingen Interne evacuatie WILLEMSTAD: 46 doden Iedere tien minuten 'n volle auto met goederen Zuiiiis: met telefoneren Gulle giften aan Rampenfonds Hulp voor de getroffenen komt van alle kanten binnen Fabrieken werken gratis over voor getroffen bevolking A.S. ZONDAG Actie „zandzak" redt Stoofdijk 7 BRABANTS NIEUWSBLAD Dinsdag 3 Febr. 1953 ti (Van onze speciale verslaggever) BREDA, 2 Febr. In een onafgebroken stroom kwamen de schamel geklede, dodelijk vermoeide vluchtelingen uit de over stroomde en geteisterde dorpen: Klundert, Fijnaart, Moerdijk, Hoge Zwaluwe, Lage Zwaluwe, Wagenberg, het tot aan de Molen onder water staande Terhevden en nog uit andere plaatsen, tot zell's Goes toe, gisteren Breda binnen. In het ontvangstcentrum Concordia werden zij hartelijk ontvangen. Het Rode Kruis deelde er brood uit en melk en koffie. Velen waren nog niet in staat iets te gebruiken. Een hartverscheurend toneel. Hun kleren zijn nat en verfom faaid. Hun gezichten strak en grauw van de doorgestane ellen de. Het zijn mensen die voor het water kwam wég waren en inge- slotenen, die een verschrikkelij ke nacht op de zolders van hun huizen hebben doorgebracht. Marinus Luyten uit Lage Zwa luwe is een van hen. .,Ik was op tijd weg, want ik dacht aan „m'n hoop". En hij wijst op zijn vrouw en.negen kinderen. „We zijn alles kwijt". Een dochtertje van dertien zit zenuwachtig te hui len. Ze is wanhopig en niet te troosten. Een gezin, zoals er hon derden in deze schouwburgzaal op gruwelijk dramatisch wijze bijeenkomen. Kleine kinderen met hoogrode kleurtjes van de doorgestane emoties. Moeders met babies En naarmate meer boten en pontons voor de redding van de ingeslotenen in de gebieden bo ven Breda beschikbaar komen, komen er meer slachtoffers. Snel gaan zij verder naar burgers, die achter in de zaal gereed staan. Honderden automobilisten, tot zelfs uit Amsterdam toe, zorgen voor het vervoer. De slachtoffers die Zondag arriveerden, moesten zich vandaag melden op het Bre dase gemeentehuis om te wor den geregistreerd. In de hal van het gemeentehuis zaten vrijwilli gers aan lange rijen tafeis om de formulieren in te vullen. De hoofdambtenai-en met de leiding belast konden onmogelijk mee delen, hoeveel vluchtelingen in Breda zijn opgenomen. Zij die dit nodig hadden, kregen sociale bijstand. De vluchtelingen zijn behalve bij burgers, onderge bracht in de K.M.A., enkele ka zernes, welke echter zo spoedig mogelijk worden ontruimd en zalen. Gistermiddag was een aan tal kinderen uit Klundert op de K.M.A. al weer druk aan het voetballen. Het stadsbeeld in Breda wordt beheerst door de iuchteiingen. die dikwijls ver wanten en vrienden zoeken. Tus sen Breda en Terheyden werd de gehele dag een druk verkeer on derhouden. Het water is in Terheyden tot aan de Molen gekomen. Wagen berg is geisoleerd en geëvacu eerd. Van Terheyden is een deel ontruimd. Het in dit dorp gesta- tionneerde circus Van Bever be gon Zondagmiddag reeds wagens weg te rijden. Nabij de spoorlijn Goerce-Overflakkee Toestand nog uiterst criliek MIDDELHARNIS, 2 Febr. (A.N.P.) Het ergst getroffen is wel het eiland Goere"-Overfak- kee. Vijf grote gedeelten van 't eiland staan onder water, ter wijl in vele dorpen, vooral Stel lendam. doden zijn te betreuren. In Stellendam zouden meer dan zeventig doden te betreuren zijn. De mensen zarin daar nog in de bomen. Hoewel critiek is de toestand in Middelbands niet hopeloos. De schade op het eiland loopt in de millioenen. In de dijk bij Ouddorp sloeg een gat van zes tig meter waardoor direct acht huizen werden weggespoeld. In ce zeedijk tèn noorden van Ouddorp zijn tien gaten gesla gen. Men slaagde erin de noord kust tegen doorbraak te bevei ligen. Maandagmiddag om 5 uur arriveerde een Urker boot met een zendinstallatie. Over het gehele eiland was de toestand nog uiterst critiek. in Breda slaan tientallen woon wagens. Het vee is in grote ge tale naar Breda gedreven en in de dorpen daar rondom onder gebracht. Er staat nu veel vee in de weilanden. Vele boeren en boerenzoons blijven bij het eigen erf zo lang als dit kan. Hulpacties Vanuit de Middelbaar Techni sche school in Breda werd giste ren begonnen met een inzame lingsactie. waarvoor auto's wer den gevraagd en verkregen. De R.K. Vrouwenorganisatie, leer lingen van de R.K. Huishoud school, verkenners en andere or ganisaties werken hierbij samen. De leidster van de centrale post voor hulpverlening aan de eva- cué's, gevestigd in de Chassé ka zerne, vraagt speelgoed, speel kaarten, fruit, versnaperingen, schoenen en kousen. O Ook militaire hulp uit buitenland DEN HAAG. 2 Febr. (ANP). - In de noodgebicden waren van avond in totaal reeds meer dan 16.000 Nederlandse militairen in gezet bij de reddingswerkzaam heden. Het grootste gedeelte van deze mensen is te werk gesteld in Zeeland cn West-Brabant, waar in de loop van de dag ook enkele bataljons genie-troepen uit Belsrië en Frankrijk arriveer den om te helpen. Volgens luitenant-generaal van Buurman van Vreeden zijn er nog 20.000 militairen in reserve, die elk ogenblik kunnen worden ingezet, indien dit nodig mocht zijn. „Mannen hebben we genoeg", zo zei lt. gen. Buurman v. Vree den vanmiddag op een perseon ferentie, hetgeen we echter hel meest nodig te hebben is materi eel, met name motorboten en amphibie-vaartuigen. Van de Nederlandse militai ren is het leeuwendeel ingezet bij het helpen dichten of ver zwaren van dijken. Bij deze werkzaamheden is een groot te- Licht, radio, telefoon uitgevallen; gebrek aan brood. Belgisch kerkhof weggevaagd (Van onze speciale verslaggever) Het volk van de oude vesting Willemstad is een dapner volk. Aan alle kanten heeft het water de verbindingen me' de rest van het land opgeslorpt. Verscheidene belangriike dijken zijn bezwe ken onder het springtij. De Haven is op drie plaatsen vernie'd. Naar men aanneemt hebben 46 mensen het leven verloren. Er is geen licht, men vraagt om brood. De situatie was hoogst kritiek in de afgelopen Zondag. Maar met man en macht hebben de in woners van het stadje aan het Hollands Diep geploeterd voor hun veiligheid en voor die van hun vrouwen, kinderen, zieken en oude van dagen. Vandaag vertelt burgemeester v. d. Hooft, dat alles ouder controle is. Er is nu ook een verbinding tot stand gebracht, Acht Com mando's .zijn in hét stadje birw nen gekomen. De Rijksambte naar de Visser uit Breda h^eft de overtocht gehaald. Dokter Steenbeek, de arts van WiUem- stad, die in Maastricht vertoefde heeft zijn woonplaats weer kun nen bereiken. Schip gezonken In Willemstad is meteen na de ramp. die het plaatsje volko men isoleerde een communiqué uitgegeven door het gemeente bestuur. Rooskleurig wordt de toestand er niet in geschetst; men verwacht dat het langer clan enkele dagen duren zal. Het bevat voornamelijk richtlijnen voor de evacuatie van de bui tenwijken, waarbij bepaald wordt, dat volwassenen 15 kilo mogen meebrengen naar de kom van de plaats en kinderen 7,5 kilo. In ae polders rond de plaats zijn de slachtoffers gevallen. Wel werd om twaalf uur Zater dagnacht het alarmsein gegeven, maar het water brak van enke le kanten zo snel door, dat 46 mensen de veiligheid niet meer hebben kunnen halen. In Hotel Bellevue is een nood ziekenhuis ingericht. Het Rode Kruis, waarvan Willemstad een uitstekend corps bez't heeft enorm veel werk verzet. Bij de doorbraak van de Ha ven, op drie plaatsen tegelijk, is het ere-kerkhof voor de ge sneuvelde Belgische mi'itairen volkomen vernield. Een scvp dat in de Haven verankerd was is gezonken. Een autobus, die bij het uit- Roosendaal: stad van liefdadigheid (Van onze verslaggever). ROOSENDA A Tj, 2 Februari. „Als Roosendaal zich ooit van zijn beste zijde heeft laten kennen, dan is dat nu gebeurd", al dus de heer Rademakers tijdens een vanavond gehouden bijeen komst van het Oranje-comité, wijkbesturen en andere vertegen- woordigers uit het gemeenschapsleven in het oude gemeentehuis ter voorbereiding op de op 3 Februari te houden collecte voor het rampenfonds. Hedenmiddag om twee uur begon de inzameling. De bijdragen waren enorm. De heer Rademakers schatte, dat ongeveer voor drie spoorwegwagons op een middag werden verzameld. Om de tien minuten arriveerde een volle auto met kleren, schoenen en andere nog zeer goed bruikbare spullen. Vijftig lyceïsten hielpen met de inzameling; voor de administratieve diensten werd in onbeperkte mate personeel ter beschikking gesteld. 60 a 70 man waren in de weer. Voertuigen werden ter beschikking gesteld. „We kunnen hen, die hielpen niet dankbaar genoeg zijn", al dus de heer Rademakers. Roosendaal toonde zich een stad van de grootste liefdadigheid. Er waren ook financiële bijdragen". Dinsdag 3 Februari begint de uitdeling opnieuw. De vergadering, welke een buitengewone belangstelling had en welke werd geopend door Burgemeester Freijters, besprak de organisatie van de op 3 Februari te houden collecte. Er wordt gecolecteerd met lijsten. O.a. de Paters Redemptoristen stelde een corps van 50 man ter beschikking als collectanten. Er zal getracht worden een cineac in te stellen, waar films zullen ge draaid worden over de overstroming. De baten zijn bestemd voor de evacué's. breken van de ramo de plaats wilde verlaten kon bij het mo nument uit de vorige oorlog niet meer voor of achteruit. Vermisten Met grote spoed is men on middellijk gestart met de red ding en evacuat'e. Uit de Rui- genhilse polder konden nog ge red worden, de gezinnen de Hartog, Blokland, Kers. Woets, P. Bom. de Pender, v. d. Hil, v. Gene en Knook. Men zoekt nog naar Teun Klop, Jan Denen. Bij de Nieuwe Sluis, de West- diik. de vuurtoren en Fort Hel len werkt men in ploegen van 35 man. Op enkele plaa .ren werd de waterleiding ver ie'd. maar ze is nog intact. De d" k in dc Landjioortstraat is nog de gevaarlijkste plaats. Er is, uit wrakhout en zand een barrica de van 3 meter opgericht. Men heeft gevraagd: „Waar om niet meer boten, motorboten vooral, om het stadje te berei ken. De reden is, dat de moto ven in de grond vastslaan en dus niet gebruikt kunnen wor den als het water niet. veel ho ger staat. Er is veel vernield en er is veel onzekerheid. Er is gebrek aan vele onmisbare zaken. Maar die van Willemstad hou den het hoofd boven water. kon aan bulldoze s. Er is bij de reddingswerkzaam heden ook steun gekregen van de Britse luchtmacht en van de Amerikaanse Luchtmacht in Duitsland. Na een vliegtocht, boven de getroffen gebieden heeft de opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland, genei-aal Hardy, on- imddellijk bevel gegeven om 24 helicopteres uit Duitsland over te laten komen. De Britten heb ben vier helicopteres ter be schikking gesteld. Dank zij en kele helicopteres konden van daag verschillende mensen wor den gered. Een helicoptere van een Belgische particulier kon al leen reeds 17 mensen behouden op een veilige plaats brengen. In het dorpje Stellingerwevf weigerden enkele geïsoleerde be woners in een helicoptere te gaan toen een piloot naar beneden was gekomen om hen op te pik ken. Een dergelijke apathische hou ding ten opzichte van een moge lijkheid tot redding deed zich in verschillende an*°re plaatsen voor, waar mensen weigerden de door Nederland sse vliegtui gen afgeworpen rubberboten te pakken en er de voorkeur aan "■ai'en in hun door water omge ven woningen te blijven. Op de meeste plaat-en konden door de rubberboten echter ver schillende p'ersonen worden ge red. De rubberboten werden af geworpen door Mitchells. Sea- o'ters cn Harpoo-.s van de Ma rine Vliegdienst. De gehele dag vlogen deze toestellen van de vliegvelden Nydensdrecht en van Valkenburg op en neer om rub berboten af te werpen. Dinteloord begroef zijn doden Maandag zijn 4 slachtoffers van de watersnood in Dintel oord ter aarde besteld. Er zijn nog 4 vermisten. Er werd nog onafgebroken gewerkt mët zak ken zand om de binnendij' en te beschermen, om te voorko men dat meerdere polders on der water lopen. Meny. heeft ook nog met boten veè/Sït de ondergelopen polders kunnen redden. Onder water staan. 14 boerderijen en 14 arbrfderswo-" ningen, waardoor 107 personen daklos zi.in. Deze zijn in Din teloord onder gebracht. 1124 H.A. land gingen verloren. O De directeur van het tele foon-district Breda doet een dringend beroep op de tele foongebruikers het telefo neren tot het uiterste te be perken teneinde te voor komen, dat het i.v.m. de wa tersnood noodzakelijke te lefoonverkeer vertraging ondervindt. B.B.A. WERKT DOOR Twee bussen verloren Ook de B.B.A. heeft met groot materiaal getracht te helpen waar dit mogelijk was. Tot het uiterste hebben de employé's zich ingezet om bij vervoers- moeilijkheden hulp te bieden. Op alie „droge" lijnen zijn de autobusdiensten normaal in tact gebleven. De lijn Breda Terhey den wordt slechts tot aan de kerk van Terheyden onderhou den. Twee bussen zijn bij reddings pogingen verloren gegaan bij 'evenbergschen Hoek. (Advertentie) Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tand pasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poet sen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de ge lukkige gedachte gehad, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Caste1 la van Castella-Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men Tandpasta verpakken bij ieder dus een stuk heerlijke, nieuwe stuk van de t nieuwe Castella- Spécial Schoonheidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuit puttelijke schuimvorming.en door een romig, naar lentebloe sems geurend schuim. De prijs zeer tijdelijk doen! schoonheidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aan bod gebruik te makende fabrikanten kunnen dit slechts DEN HAAG, 2 Februari (ANP) Een bemoedigend lichtpunt valt er waar te nemen in de zee van leed, die de laatste dagen over ons land kwam: de snontane hulp van het gehele volk en van vele buitenlanders. In aller ijl zijn Zondag en Maandag comité's in het leven geroepen om het leed van de getroffenen te verzachten. opbrengst geheel ten goede zal komen voor hu1" aan de getrof fenen. wet voorbeeld van het Concerteebnuw-orkest is reeds door andere culturele instellin gen nagevolgd. Hulp uit buitenland HULP-COLLECTE Uit naam van de bisschop van Breda doet het Diocesaan Charitatief Centrum een be roep op alle katholieken, ka tholieke organisaties en - in stellingen om zoveel mogelijk hulp te verlenen aan de slachtoffers, tevens wordt ge vraagd de activiteit algeheel in te zetten in samenwerking met de hulpacties. Medeleven is niet alleen een Christen plicht, het is in deze omstan digheden niet meer dan men selijke plicht. Tevens zal Zon dag in alle kerken van het bisdom een collecte worden gehouden voor de getroffen gebieden. De schade, welke aan kerken en kloosters is toegebracht, valt zelfs bij be nadering nog niet te over zien. On de door het Nationaal Ram penfonds geopende rekening werden de eerste dag reeds meer dan 2.5 millioen gulden gestort. De grootste gift kwam binnen van de georganiseei-rle Neder landse landbouw en de georga niseerde Nederlandse zuivelbe reiding. die een millioen ter be schikking stelden. Andere grote bedragen kwamen binnen van verschillende industrieën, vak verenigingen en talrijke andere organisaties. Particulieren bleven niet ach ter. De georganiseerde midden standers zetten een actie in voor steun aan hun getroffen collega's; het personeel van verschillend" grote ondernemingen, waaron der Philips en de Staatsmijnen in Limburg, hebben aangeboden gratis over te werken voor de getroffen bevolking. Alleen al door overwerken van hef nevsoneel van d° Staats mijnen hoont men meer dan 1.000.000 gulden bijeen te garen. Weer anderen hebben inzame lingsacties georganiseerd onder de bevolking van de niet-getrof fen gebieden. Bij deze inzame lingen is alles welkom. Geld. kleding, schoeisel en wat er maar gemist kan worden is wel kom voor de getroffenen. Verder hebben verschillende reders boten ter beschikking ge steld en hebben een aantal fa brieken zakken ter beschikking gesteld om de diiken te kunnen dichten en verzwaren. Het Concertgebouw-orkest zal een concert geven, waarvan de Rheumatisehe Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tiid? Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatisehe pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nie ren en ingewanden. Als die weer inet jeugdige energie hun bloedzui verende taak verrichten, weet U van peen rheumatisehe pijnen meer. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwij. derd. regelmatig, iedere dag. Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en- begin morgenoch tend die heilzame kuur. Ook het buitenland is niet ir>hf ergehlevon. In Djakarta, Londen en Suriname en de Ne derlandse Antillen zün organ'sa- 'ies in het leven gernenen om hef lot van de geteisterde bevol king te helnen verlichten. De regering van Riinland- Wpstfalen (Duitsland) wil ar beidskrachten, pompen, bouw materialen en graafmachines naar Nederland laten komen. Uit Noorwegen is een Rode Kvuis- afdeling op weg naar ons land. De K.L.M, in Zuid-Afrika zal alle goederen, die hier worden inge zameld voor de Nederlandse be volking gratis naar Nederland vervoeren. Om de hulpverlening georga niseerd te doen verionen zün een aard al nieuwe maatregelen ge troffen. Financiële en materiële hulp loont over het Rode Kruis, huisvesting is voor alles een ge- meenteliike aangelegenheid, het wegvervoer berust bij de R.V.Tvoorzover militaire ver- vnersbiistand nodig is dient, men zich te vervoegen bij de terri toriale commandanten De Voed selvoorziening berust onder lei ding van het departement van Landbouw. AFVOER VAN EVA- CUAT1E-VEE In het noodgebied Halsteren Lepelstraat, Steenbergen. Kruis land, Moerstraten en St Phi- lipsland zijn sedert Zondagmid dag ongeveer 500 koeien afge voerd uit de bedreigde hoeven en stallingen door het veetrans portbedrijf fa. A. Bernaards en Zonen te Bergen op Zoom, dat met inzet van alle beschikbaar materiaal en personeel tracht te redden van het vee wat nog gered kan worden. Met 8 grote veewagens is men Noodtoestand volledig in Fijnaart Oudenbosch en Fijnaart zijn de middelpunten van de acties in het rampengebied van de Noordwesthoek. Het „Brabantse Rome" ronkt de hele dag van automotoren. Met een frequentie van twee honderd per uur schieten er onafgebroken heen ei terug langs de bocht van de weg naar Standdaarbuiten. Ze komen uiteindelijk alle maal in Fijnaart terecht, waar vanaf de vroege ochtend driehonderd militairen en honderdvijftig Wageningse studenten onder leiding van hun grijze professor Dewez, een man in dt vijftig, stukgeslagen dijken dichten in Zwingelspaan en elders. Bijna 35.000 van de 51.000 bewoners van de gemeente Fïjnaart zijn geëvacueerd. Het gemeentehuis is voor een deel militair hoofd kwartier geworden. Daar worden de activiteiten geleid. De nood toestand is nog steeds van kracht in Fijnaart. Men mag er niet komen zonder toestemming van, de burgemeester. Een hele nacht en een dag lang hebben militairen en stu denten gewerkt om de Zwingel- spaanse dijk te redden. Ruim 2000 zandzakken zijn er neer gesmeten. in gaten en bressen. Meer gevaar voor Fijnaart Een ogenblik scheen het er uit te zien, dat heel Fijnaart ont ruimd zou moeten worden, op gevaar van geisoleerd t° raken De bocht in de dijk „de Blaak", boven Standda-'rbuiten. wordt ondergraven door een klein sluisgat. Het water joeg door die zwakke plek die be dreigd werd door het wassende warir van de Klu^dertse kant de vroege namiddag keken de brandweerlieden, die niet een groot aantal vrijwilligers zand zakken voor de opening sjouw den, nog bezorgd. Maar 's avonds kon men met grote zekerheid melden dat de dijk behouden was. Dus ook de boerderijen van Knook en Dingemans. En dat was voor een groot deel aan Oudenbosch te danken. Vanuit die buurplaats werd een enorme actie geleid. Honderden vrachtauto's reden af en aan geladen met zandzakken, uit Bosschenhoofd en andere plaat sen. „De Stoofdijk moeten we be houden" zei burgemeester Funk en van de zijde van Fijnaart. In Honderden zandzakken werden er heen gereden. Tot 's avonds was de toestand ernstig, maar later in de avond antwoordde Oudenbosch' burgemeester „Ik denk dat we haar houden". Dat betreft de dijk tussen Stand daarbuiten en Zevenbergen die zwaar onder druk stond, en vooral -bedreigd werd doordat e zo laas is. Vanuit Roterdam werden hon derdduizenden zakken met zand gestuurd naar Oudenbosch „Doorvoerhaven" In Fïjnaart zelf was het ge vecht nog lang niet ten einde. Met rietmatten en zandzakken .werden de kleinste gaten ge dicht, Ook hier ondervond men dat vele diiken te laag zijn. Bij verschillende is het wegdek vol komen weggevreten door de golfslag. Ook bij de evacuatie van vluchtelingen heeft Oudenbosch een belangrijke rol gespeeld. Op het gemeentehuis staat de tele foon de hele dag witgloeiend. Onafgebroken is er een lange rij vluchtelingen voor de loketten. Tweeduizend evacués zijn er in die plaats verzorgd en gedistri bueerd naar andere plaatsen: '"oosendanl. Oud Gastel, Ruc- phen. Er hebben nu nog zes honderd vluchtelingen onderdak in Oudenbosch. In het Pensionaat St Anna zijn er een kleine 100 gehuis vest, o.a. in de gymnastiekzaal. In het St Elizabeth-ziekenhuis zijn er 49 opgenomen. Een ge ring aantal daarvan is slechts gewond of ziek. Het Instituut St Louis heeft nog maar een klein aantal vluchtelingen gehuisvest. Men wil de lokaliteiten reserveren voor het opvangen van erger en plotselinger nood. De rest van de 600 verblijft bij particulieren Men wil in Oudenbosch dat voornamelijk gefungeerd heeft als doorvoerhaven zoveel mo gelijk ruimte beschikbaar hou den voor ernstiger en plotselin ge rampen. Tien doden in Zevenbergen In Oud-Gastel is een kleine driehonderd vluchtelingen on dergebracht bij particulieren. „We lopen niet veel gevaar" zegt de burgemeester. De Gas- telse polder heeft wel even „doorgelekt", maar met zand zakken heeft men gevaar van doorbraak kunen keren. Zevenbergen is voor het zui delijk deel geheel overstroomd. De Zevenbergseweg staat onder water tot bij de boerderij van de landbouwer Punt. Er schijnen tien doden te zijn. Schijnwer pers lichtten tot laat in de avond het werk aan de Stoof dijk bij. Klundert is geheël ontruimd. Alleen op de Noorschans zitten nog inwoners geïsoleerd. Er is geen direct gevaar. Pogingen om hen te ontzetten zijn slechts ten dele gelukt. Meer geluk hadden ca. 150 militairen die bij Moerdijk ge isoleerd waren. Na enkele uren wisten hun makkers een ver binding tot stand te brengen. Het circus van Bever, dat in Ter Heiiden haar winterkwar tier heeft, is geëvacueerd. Zondag begonnen het vee af te voeren uit de bedreigde plaat sen en te transporteren naar vooral Roosendaal en Wouw, naar Chaa-fn, Oudenbosch, Standdaarbuiten, Breda. Ossen- drecht en Bergen op Zo m. waar getracht wordt het eva cuatie-vee bij boeren onder U brengen. Er zijn boeren op dt hogergelegen en dus niet ge troffen gedeelten, die weigeren dit evacuatie-vee op te nemen. Van het aantal ingezette vee wagens zijn er reeds twee in dc vette modder blijven steken. Een derde is vanwege overbe lasting stuk gedraaid. HULP BIJ WATERS NOOD In Oudenbosch zijn thans ruim 1000 geëvacueerden onder gebracht die een plaats hebben gevonden in de gebouwen van Sr Anne. St Louis, Ziekenhuis. Sancta Maria en bij vele parti culieren. Aan de oproep van de burge meester om werkzaamheden te verrichten aan de dijk bij de Noord'noek van Standdaarbm- ten is spontaan door velen ge hoor gegeven. Thans is men druk bo:-:g met de inzameling van gelden, kle ding en schoeisel om de eerste nood van de vluchtelingen te le nigen. Per telefoon niet te bereiken plaatsen 's-GRAVENHAGE, 2 Februari. (A.N.P.) Door de watersnood z»jn de volgende plaatsen op het ogenblik telefonisch onbereikbaar: Ablasserdam. Nieuwendïjk, Anna Jacobapolder, Numansdorp. Anna- land, Ooltgensplaat, Colijnsplaat, Oud Vossemcer; Drogendijk. Pul- tershoek, Hank, Poortvliet. Heinin gen N.Br.. Raamsdonkveer, 's-Gra- vendeel, St Philfpsland. Hoge Zwa luwe, Sc.herpenisse. Kats, Stavenis- se, Klundert. Streefkerk, Krutnin- gen, Slrijen. Lage Zwaluwe. Waar de. Langeweg. Willemstad, Nw. Lekkerland. Wissekorkke. Maar tensdijk. Wolphaartsdiik. Middel- harnls en omgeving alleen burge meester. Zterikzee, Zwingelspaan, Moerdijk. Schouwen en Duïveland, Nieuw Vossemeer. marktberichten Aanvoer in totaal 76S: vette koeien cn ossen 2R7: varkens 4S1 Prijzen: vette koeien en ossen 1e kw, 2.S'i—2.90. 2e kw. 2.60—2 75, 3e kw. 22.30 p. kg; varkens (lev. ge wicht) le kw. 1.S0, 2e kw. 1.76. 3c kw. 1.72. Marktnotering: vette koeien en ossen aanvoer wegens omstandig heden klein, handel kalm, prijzen hoger, zeer onstabiel, enkele prima's boven notering; varkens aanvoer korter, handel kalm, prijzen van wege kortere aanvoer iets stijver. BERGEN OP ZOOM VEILING B.B.B. VAN 2 FEBR. Rode kool 33—IS; Boerenkool 3S 22; Prei 2536: Waspeen 13—15, Kroten S—12: Spruiten 60—7S. Mcj. Vos (Klundert) nam haar poes mee Onder de honderden evacué's in Oudenbosch is ook mejuf frouw M. Vos uit Klundert. Zij had oorspronkelijk In haar woonplaats willen blij ven. al is zij ook diep in ae zestig. Alleen verhuisde zij naar haar bakker, in hot ho gere deel van de plaats. Haar mooie Siamese poss Maupie nam zij mee. Maar later, toen het meer critiek werd in Klundert gaf men bevel, dat de ouden van dagen weg moesten. „Ik sloeg een ude doek om en liet al mijn ,ioe- den hangen" vertelde zij. Ik trok zelfs mijn beste japon niet aan. Alleen mijn geld en de papieren stopte ik in mijn tas. Ik werd met een roei boot weggevoerd en later moest ik in een andere over stappen". Zij is behouden aangekomen en heeft onder dak gevonden in ons bijkan toor te Oudenbosch. Z\j en Maupie, de Siamese poes die zij vanzelfsprekend in die angstige uren niet verlaten heeft. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4