ENGELAND getroffen door ergste natuurramp sinds 1703 Ook België zwaar door het noodweer geteisterd Amerika ziet af van „bescherming van Commun. China Scheepsramp in Ierse Zee Drie meter water op de kustwegen Vlucht voor de vloed s AANTAL DODEN MISSCHIEN DUIZEND Slechts enkele minuten tijd om te vluchten RUIM HALF MILLIARD FRANC SCHADE o Minstens 17 doden te Oostende, Antwerpen en elders „Thuis kunnen we niet helpen..." „PIET FIEIN" TROONREDE VAN EISENHOWER West-Europa zal steun krijgen naar aandeel in strijd in „Koude oorlog" Verwijten van Labour Positieve politiek BRABANTS NIEUWSBLAD Dinsdag 3 Febr. 1953 (Associated Press, Reuter, Agence Fr. Presse) LONDEN, 2 Februar" De stormramp, welke Engeland Zaterdagnacht en Zondag heeft geteisterd, blijkt in zijn gevolgen de erg ste te zijn geweest, die in de Britse geschiedenis sinds 1703 is opgetekend. Vanavond werd het totaal aantal doden geschat op bijna 400, maar algemeen wordt met een veel hoger cijfer reke ning gehouden. Sommigen vrezen, dat niet minder dan duizend oersonen bij deze ramp zijn omgekomen. He', aantal daklozen be draagt, voor zover men het berekenen kan, 50.000. Koningin Elisabeth, die haar vacantie Vanaf de Humber tot de mon ding van de Theems, een afstand van 250 km, hebben geweldige golven zich uitgestort over ste den en dorpen. Het water overviel de mensen zo snel, dat ouders slechts enke le minuten tijd hadden om met hun kinderen naar de daken te vluchten. Vele oude mensen wa ren niet snel genoeg en verdron ken alleen al om die reden. Op sommige kustwegen stond het water drie meter hoog. Op verschillende plaatsen werden dikke betonnen muren, zes me ter hoge zeeweringen, door de kracht van het water aan stuk ken geslagen. Talloze huizen werden door het kolkende water verzwolgen; in vele gevallen werden de bewoners daarbij het slachtoffer. Bij Harrich alleen al zijn 3000 mensen dakloos gewor den. In Lowestoft roeiden redders een kerk binnen en redden daar 40 kinderen, die in het koor waren gevlucht. Te Whitstable zijn 500 mensen door vissers van de bovenverdiepingen der huizen gehaald. 40 Amerikaanse militairen vermist Koningin Elisabeth bezocht vandaag o.m. de zwaar getroffen streek van Hunstanton in Nor folk, vergezeld van haar echtge noot en de hertog van Glouces ter. Hier zijn de lijken geborgen van twee Amerikaanse piloten :n van_ vier van hun familiele den. VT'.i ug Au. :,n van de hier gelegen luchtmachtbasis worden nog vermist. Men ge looft dat. zij zijn verdronken. Het water drong de onderkomens binnen, waar zij met hun gezin nen woonden. 1 Het water drong ook in Lon den door. In de voorstad West ern werden 5000 mensen geïso leerd; honderden vluchtten in het raadhuis. In Whitechapel stond het water bijna een meter hoog in de straten. Ook in de voorsteden Blackwall en Putney drong het water door. Een jon gen van zeven jaar werd gered, terwijl hij in de gootsteen tot zijn hals in het water stond. Twee van de grootste olieraffinaderijen van Europa, een van de Shell en een van de Vacuum Oil. zijn vol komen ondergelopen. Hier werk ten tesamen 15000 man. Bij de monding van de Theems zijn 1500 stuks hoornvee ver dronken. De onderzeeër Sirdar is te Sheerness gezonken. Een fre gat van' 100 ton sloeg om. Het ergste gevreesd voor Canvey Het ergste wordt gevreesd voor de mensen, die op het kleine ei land Canvey in de Theemsmon- ding zijn gebleven, ondanks waarschuwingen om zich in vei ligheid te brengen. Een sneeuw storm welke in de loop van de middag losbrak heeft de ellen de nog aanzienlijk verergerd. Voor de kust is de zee overdekt met wrakstukken van kleine kapotgeslagen bootjes. Dertien duizend personen werden van 't eiland gehaald, maar honderden wilden hun huizen niet verlaten. Canvey werd in 1622 door de Nederlander Vermuyden droog gelegd; de door hem aangelegde dijk is nog nooit beschadigd ge weest, thans evenwel werden er veertien gaten in geslagen. Tot de zwaargetroffen gebieden be horen hier verder Sheerness, Benfleet, Felistowe en Hun stanton. Bovendien explodeerde hier een magnesiurmfabriek. Men schat, dat zeker 160 perso nen zijn verdronken. Vijfhonderd anderen worden vermist. Uren lang zaten de bewoners op de daken en in bomen, tot zij gered werden of van uitputting in het water vielen. Een ander eilandje in de Theemsmonding, Foulness, staat geheel onder water. Vliegtuigen hebben geen teken van leven waargenomen. Men vreest voor het lot der 350 bewoners. Tussen de wrakstukken heeft men lijken onderbrak, bracht heden voor de tweede maal een bezoek aan de geteisterde Oostkust. Het kabinet heeft een spoedzitting gehouden en Churchill legde gisteren in het Lagerhuis een verklaring af. Grote convooien van de strijd krachten zijn bij het reddingswerk ingescha keld. Het meest ongerust is iedereen over het lot van de bewoners van twee eilandjes in de monding van de Theems, Canvey en Foulness, men vreest dat hier vele honderden mensen, die te lang talmden, een graf in de golven hebben gevonden. van mensen en van duizenden huisdieren zien drijven. De lijken van nog tientallen vermisten drijven ook elders langs de Oostkust in de wijde zeeën rond, temidden van een chaos van wrakstukken. Een le ger van soldaten en vrijwilligers is doende om - de dood zijn slachtoffers te ontrukken. Op sommige geïsoleerde plaat sen hebben vliegtuigen levens middelen en andere benodigdhe den afgeworpen en de gehele dag is men vandaag doorgegaan met het opwerpen van versterkingen tegen nieuwe vloedgolven. Te vens zijn maatregelen genomen om het uitbreken van typhus en andere ziekten te voorkomen. Premier Churchill heeft van daag een centraal comité ge vormd voor 't nemen van maat regelen i.v.m. de noodtoestand. Verklaring van Churchill Minister-president Churchill was bijna zijn gevoelens niet meester toen hij vanmiddag in het Lager huis verklaarde, dat de Britse troepen, die in de oorlog ook voor hete vuren hebben gestaan, „naar de ontredderde gebieden gezonden zullen worden om de bres die in de Britse verdediging is geslagen te dichten en de vei ligheid van het Britse volk te verdedigen". „Het is nog niet mogelijk de ramp in volle omvang te over zien en het verlies aan mensen levens en materiaal bij benader ring vast te stellen, maar het is thans reeds duidelijk, dat de ca tastrofe van zodanige aard is dat hier op nationale basis ingegre pen zal moeten worden", zo zei- de Churchill. (Advertentie) Ter gelegenheid van haar 15e verjaardag kreeg prinses Beatrix uit naam van de Koninklijke Marechaussee een fraai beeldje aangeboden. Het beeldje werd vervaardigd door de Limburgse beeldhouwer Jos Wong-Lun-Hing, die het persoonlijk op Soest- dijk kwam overhandigen. Bij de overhandiging waren ook Koningin Juliana en prinses Irene aanwezig. Tot de andere ge schenken, die Beatrix ter gelegenheid van haar verjaardag kreeg, behoorde ook een nieuw rijwiel, dat haar werd aange boden door een rijwielhandel in Soestdijk. Dit rijwiel heeft de prinses Maandag spontaan ter beschikking gesteld aan het Rode Kruis, dat een hulpactie heeft ingezet voor de bevolking van de door watersnood geteisterde gebieden. (Van onze correspondent) BRUSSEL, 2 Februari Ook België heeft een zware tol moeten betalen aan het natuurgeweld, dat West-Europa gedu rende het week-end heeft geteisterd. Vanmiddag schatte men het aantal doden (in het Antwerpse en in de kuststreek) op 15, de totale schade werd voorlopig geraamd op ruim een half milliard francs. Koning Boudewijn bezocht heden hc< geteister de gebied rond Oostende, welke stad nog gedeelteijk onder water staat. In hei gebied van Antwerpen heipen èOCThulitairen van de Britse basis nabij de stad mee aan het beteugelen van het water. ZEVEN DODEN TE OOSTENDE Oostende, wel de zwaarst ge troffen stacl in België, stond Zon. dag voor twee derde blank. Min stens zeven personen zijn hier omgekomen, de schade bedraagt enkele tientallen millioenen frs. Er heerste Zondagavond tekort aan voedsel en drinkwater, door- dat de stad van de buitenwereld was afgesloten en 't pompstation van de waterleiding was onder gelopen. Bij Knocke is de zeedijk op minstens vijf plaatsen doorge broken, 't vliegveld in de buurt liep onder water. Honderd sol daten en 20.000 zakken zand werden naar de bedreigde plaat sen gezonden. In Knocke en te Heyst alleen reeds wordt de schade geschat op meer dan 200 millioen fr. Te Heyst werden de funderingen van het Hotel des Bains vernield, zodat het kapi tale gebouw instortte. Het was gelukkig tijdig ontruimd. Ruim 4 millioen kubieke meter zand werd door de storm van 't strand weggeslagen. Óveral langs de kust werden Vijf doden in West- Duitsland FRANKFURT, 2 Febr. (Reu- ter) De stormen van Za terdag en Zondag hebben in West-Duitsland vijf mensen levens geëist. Door zware sneeuwval, hier en daar twee meter dik, werd in het gebied van Keulen en Wuppertal het spoorwegverkeer stil gelegd. Auto's en autobussen liepen vast en moesten door de in zittenden verlaten worden. In Wenen heerste Zondag lenteweer. De zon scheen mild en er woei een zacht lentebriesje! De ondergang van de Britse veerboot Princess Victoria die tot Zaterdag de veerdienst onderhield tussen Ierland en Engeland, eiste aan 132 men sen het leven. Slechts 44 van de 176 personen konden door reddingsboten worden opge pikt, nadat het moderne schip in een ommezien van tijd door de golven was verslonden. Het Britse ministerie van Verkeer heeft een onderzoek gelast om de omstandigheden na te gaan, waaronder het schip ten onder ging. Foto links: een der geredde schipbreukelin gen komt op verhaal, foto rechts: de Princess Victoria" in volle glorie. Zondag dijkdoorbraken gemeld. Bij Nieuwpoort is de dijk over 'n lengte van anderhalve km weg geslagen. Ook de Schelde is op tal van plaatsen door de dijken gebroken. De grote wegen langs de kust. o.m. ook de grote weg van Nederland naar de Franse grens, zyn onbegaanbaar. Zij staan onder water of zyn door de golven vernield. In het na tuurreservaat Zwin zijn naar schatting 10.000 konijnen ver dronken. Voor de badplaatsen is het 'n harde slag. De hotelhouders zijn van mening dat ?t zomerseizoerf dit jaar een mislukking zal wor den. Antwerpse polders onder water Benoorden Antwerpen zijn niet minder dan zeven dijken tussen de Kruisschanssluis en de Neder landse grens onder de druk van storm en water bezweken. Hier door liepen alle weilanden in de gemeenten Lillo, Berendrecht en Zandvliet onder. Te Lillo-fort verdronk een vrouw, die in haar bed door het Abater verrast werd. Ook mevr. Grosveld, van 't hotel „Scaldis" kwam om het leven. Zij trachtte Zondagmorgen te 5 uur nog een en ander van haar inboedel te redden en begaf zich in de kel der. Zij gleed uit en stortte in de kelder, die vol water stond. Te Antwerpen zelf is de gro te tunnel overstroomd, welke echter weer heropend is kun nen worden), zodat het ver keer naar Gent en Vlaanderen ever Brussel mo«*st omgeleid worden. Het telefoonverkeer ligt in Antwerpen geheel stil. De oude Antwerpse stadswij ken werden door het Schelde- water overstroomd; hier is een ware ravage achtergelaten. Ook de droogdokken schoten tijdens de springvloed onder. Een der gedokte schepen, de „Flandres" kapseisde in het dok. Langs de dokken zijn hier en daar de kei wegen verzakt. Op sommige plaatsen stroomde het water bij na een kilometer de stad bin nen. De schade in het haven kwartier beloopt vele millioenen francs. Zondag was de stad door het uitvallen van de electrische centrale tijdelijk van stroom ver stoken. Op de Kruisschans zijn twee personen verdronken, twee an deren personen worden nog ver mist. Twee meter sneeuw in de Ardennen Terwijl het westelijk deel van België door wind en water werd geteisterd, ontredderde in het gebied van Luik een zware sneeuw het verkeer. Verscheide ne dorpen werden geïsoleerd. Bastogne is door -de enorme sneeuwval van buitenuit niet meer te bereiken. Te Fleron bereikte cle sneeuw een hoogte van twee meter. In de Ardennen ligt de sneeuw op tal van plaatsen meer dan twee meter hoog. Het verkeer is in de provincie Luxemburg bijna ge heel gestremd. De regering heeft op grote schaal maatregelen genomen om hulp te verlenen en de nood te leningen. Politie, brandweer, 't Nationaal Hulpkorps, de Rijks wacht, het Rode Kruis en deta chementen van het leger ver keerden Zondag en Maandag in complete alarmtoestand. Schade in Frankrijk Bij Duinkerken is de zeedijk op twee plaatsen doorgebroken. Enkele honderden hectaren lie pen onder. Van de Belgische grens tot Boulogne-sur-Mer kwa men de kustwegen onder water te staan. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers. Twee jonge Schouwense vrachtrijders zwierven van plaats naar bedreigde plaats (Van onze verslaggever) NOODGEBIED BOVEN STANDDAARBUITEN, Maandag „Wij komen van Schouwen" zegt de jonge kerel achter het stuur van de vrachtauto. „Van Schouwen „U wilt zeker vragen waarom we ons eigen eiland niet helpen redden?" zegt zijn maat. Het zijn W. Locker van Dreischor en J. Paauwe uit Zierikzee. Zij reden een zware vrachtauto vol zandzak ken over de kronkelige dijk van Standdaarbuiten in de richting Fijnaart. „We zijn vanmiddag in Made weggereden" zegt Locker. En dat we niet in Zeeland zitten is een heel verhaal". Een fantas tische geschiedenis is dat verhaal. We waren naar Willemstad hadden we wel in de gaten dat gereden om aardappelen te bren- zegt de jonge vrachtrijder. We wilden terug over het water. Maar de pont kwam niet meer. Het woei te hard werd er ver teld. Er was geen wagen aan. Te gen een uur of een zijn we toen uit Willemstad weggereden om te trachten langs de andere kant Zeeland te bereiken. We hadden er eerst willen overnachten, maar toen we merkten dat het water kwam opzetten, zijn we toch maar gegaan. Meer er was nog niet veel water en we had den in de verste verte niet aan een ramp gedacht. We kwamen in Anna Jacoba-polder aan. Maar ook daar konden we niet blijven. ITet water! We reden door naar St Philipsland. Om ongeveer half drie kwamen wij daar bin nen. Maar ook daar kwam het water. We hebben nog een tijdje in een café gezeten, maar toen Ingericht tot nood- hospitaalschip 1 DEN HELDER, 2 Febr. (ANP). Op koninklijk bevel wordt het koninklijke jacht „Piet Hein" op de Rijkswerf te Den Helder niet man cn macht vaarklaar ge maakt om naar Amsterdam t? kunnen vertrekken, waar het snel tot noodhospitaalschip zal Worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drijvende koninklijke hospitaal naar de rampgebieden vertrek ken. WASHINGTON, 2 Febr. (AP-Reuter) - In zijn State-of-the-Union- Message heeft president Eisenhower vandaag bevestigd, dat hij het bevel heeft gegeven de zevende vloot, „niet langer meer te gebrui ken om Communistisch China te beschermen". „Dit hevel, aldus Eisenhower, impliceert geen agressieve bedoeling onzerzijds. Maar we hebben zeer zeker geen verplichting een land, dat ons op Korea bevecht te beschermen". Deze passage uit de rede van de president werd door de Congres-leden met luide instemming ontvangen. Het programma, dat Eisenho wer schetste voor zijn buiten landse politiek, is bijna geheel identiek met dat van de rege- ring-Truman als men afziet van zijn beslissing ten aanzien van 't terugtrekken van de zevende vloot uit de Straat van Formosa. De president, liet echter duide lijk uitkomen, dat de V.S. hun hulpverlening aan het buiten land afhankelijk zullen stellen van positieve resultaten van de ze landen. „We zullen alle landen hulp verstrekken aan de hand van de mate, waarin zij er naar streven hun volle aandeel te leveren aan de gemeenschappelijke taak: overwinnaar te worden in de koude oorlog". Voor 't bereiken van dit doel acht de president een positieve politiek t.o.v. het communisme onontbeerlijk. Zijn mening over de Europese eenheid vertolkte de president als volgt: ..Slechts een nauwer aaneen gesloten economisch en politiek stelsel kan de sterk vergrote economische kracht opbrengen, die vereist is om de noodzake lijke militaire paraatheid en een tamelijke hoge levensstandaard te handhaven. Volgens de president kan door een dergelijk stelsel de sfeer worden geschapen, „die ons er toe zouden brengen uiterst be langrijke hulp te verlenen". Hulpverlening De hulp, die hij in het voor uitzicht stelde omvat in de eer ste plaats de bovengenoemde ziging VVJJZi van de invoerbepalin- gen en de uitbreiding van de wet op de wedei'kerige handels overeenkomsten. die de presi dent in staat stelt, tarieven vast te stellen op basis van wederke righeid. Verder zal de Ameri kaanse regei'ing het investeren van Amerikaans kapitaal in het buitenland aanmoedigen, gebruik makend van de mogelijkheden overzee van voortbrenging van producten die voor de wederzijd se verdediging noodzakelijk zijn en die niet een al te grote con currentie met de normale vre- desproductie in de Ver. Staten zullen teweegbrengen. Ook willen de Vei-. Staten hel pen door grotere hoeveelheden grondstoffen, die de Ver. Staten niet in voldoende hoeveelheid bezitten, van het buitenland af te nemen. Rusland bezit atoombom De verdere punten in zijn pro gram behandelden o.m. de Mac- Carran-wet en de kwestie van de Russische atoombom. Het stond volgens de presi dent als een paal boven water, dat Rusland atoombommen be zit, Daarom is een effectieve or ganisatie van bescherming van de burgerbevolking een levens noodzaak geworden. De immigratie-wet van Mac- Cai'ran diende naar de mening van de president geamendeerd. „We moeten bedenken" aldus de president, „dat wij allemaal zonen of dochters van immigran ten zijn". Stap vau Eisenhower: LONDEN, 2 Februari (AP). De beslissing van Eisenhower om de Amerikaanse vloot formeel terug- te trekken uit de Straat van Formosa, heeft in Engeland reeds de volledige Labour-partij in het geweer gebracht. In het Lagerhuis werden van. middag door de verschillende so cialistische woordvoerders ver wijten gericht aan het adres van Churchill, die volgens hen stil zwijgend zou hebben toegestemd in Eisenhowers' stap. Churchill heeft deze aantijgingen echter van de hand gewezen en verwe zen naar de mededeling van de Amerikaanse regering, dat nie mand van tevoren van de beslis sing van de Eisenhower-i'egering op de hoogte was gebracht. Dins dagmiddag zal minister Eden een verklaring afleggen in het Britse Lagerhuis over de kwestie. het niet pluis was. Om half vier hebben we het stuur maar weer gepakt. We kwamen in Steen bergen terecht. De hele nacht hebben we opgezeten en des Zondagsmorgens hoorden we van de ramp. We hebben nog wat geholpen en zijn daarna doorgereden naar Breda. Naar Schouwen-Duivelond konden we niet meer komen, dat was wel duidelijk. „Het is ontzettend te weten, dat je hele familie nu waars- schijnlijk in 't water zit zonder dat je er iets aan kunt doen", zegt Paauwe. Maar we hebben ons in Breda toch maar gemeld. Je moet toch iets doen. „Konden we maar op ons eigen eiland helpen....! U begrijpt, dat zouden we duizend maal lie ver doen. Maar ook hier is het nodig". Een volle vrachtauto zandzakken laadden zij af bij de kreunende dijk aan de Blaak. Toen keerde zij. „Volgende la ding" zei Paauwe en hij keek verdrietig naar de woedende plassen die links en rechts tot aan de horizon reikten. Foster Dulles: WASHINGTON, 2 Februari. (Reuter). John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een op gramofoonplaten opge nomen interview, verklaard, dat een „positieve krachtige buitenlandse politiek het oor logsgevaar zal verminderen, inplaats van vergroten". „Groot oorlogsgevaar komt voor uit het feit, dat een mo gelijke aanvaller zich misre kent. Hij meent, dat hij iets in de wacht kan spelen en er zich mee uit de voeten kan maken. Dan grijpt hij en merkt, dat hij het niet kan." „Wat ons te doen staat is van tevoren volkomen duide- lyk maken wat ons doel en onze voornemens zijn."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3