Onverniiiiderde liiilpyerieiiiïig IN ROOSENDAAL H. de Jong: „De vlonder voor 't kils HELICOPTERE BEWEES GROTE DIENSTEN West-Brabant wacht een derde bange nacht Een stad zet zich geheel in Tholen is nog geisoleerd Kromstaf-actie °Pg' geschort sloeg weg" Evacué's bij ongeveer 300 C particulieren ond er gebracht Nog steeds verkeren honderden in levensgevaar Gehucht Koeveringe is welhaast onbereikbaar Ontwikkeling van watersnood; één uit millioenen r 4 BRABANTS NIEUWSBLAD Dinsdag 3 Febr. 1953 GEEN COMMANDO OMGEKOMEN ROOSENDAAL, 2 Febr. De commandant van de Commando troepen deelt mee dat de be richten waarin melding wordt gemaakt van het omkomen van mannen van zijn onderdeel BESLIST ONWAAK zijn. THOLEN, 2 Febr Hier werd de zeedijk op drie plaat sen doorgeslagen. Voor zover bekend zijn hier nog geen slachtoffers. Tientallen beesten zijn verdronken. Tholen zelf is afgesloten. Er is schade aan ve le huizen. St Annaland kan het bij gunstig weer wel houden. De schade loopt in de honderd duizenden. Het aanbrengen van drinkwater is zeer gewenst. Het kustvaartuig Crescendo uit Rot terdam heeft gisteren 400 men sen aan boord genomen, waar onder zieken en gewonden, uit Stavenisse. AMSTERDAM, 2 Febr. (ANP). De organisatoren van de Krom staf-actie hebben alle acties met betrekking' tot de voorbereiding van de eeuwherdenking van het herstel der kerkelijke hiërachie voorlopig opgeschort. De organi satoren vinden het noodzakelijk dat alle medewerkers aan deze actie zich op het ogenblik con centreren en de hulpverlening bij de Avatersnood. ER ZIJN ER VEEL VERDRONKEN Urenlang in 't ijskoude water gesparteld (Van onze verslaggever) „Mijn vrouw stootte me wak ker". „Het regent in", zei ze. DEN HAAG, 2 Februari (ANP) De helicoptère-toestellen, die assistentie bij de reddingswerkzaamheden verlenen hebben de laatste dagen hun bruikbaarheid in ruime mate bewezen. Toen vanmiddag boven Flakkee een „Sea-Ottér" van de M.L.D. er na verschillende pogingen niet in geslaagd was de op een geïsoleerde boerderij neergestreken bewoners te redden bleek een helicoptère van de marine de oplossing. Boven de boerderij werd door de helicoptère een touwladder neergelaten, waarna de bewoners van de reeds gedeeltelijk ingestorte boerderij in het toestel konden klimmen. Een van de bewoners kon het ech- Maar toen ik beneden kwam spoelde het water over de drem pel". In de bus van Roosendaal naar Oud Gastel doet Manus de Jong uit Heyningen zijn triest verhaal. Hij ziet bleek en afgemat en ach ter zijn koortsige ogen steken tranen. Jk heb een eeuwige tijd in het water rondgespartsld; kóud! Maar de vrouw en de kinders waren al meegenomen door de Commando's. En mijn broer en mijn vader zijn door directeur Van Ma llandt van de suikerfa briek gered Om een uur of vijf zagen zij het water komen. De Jong had eerst zijn vrouw, de vier kinde ren en zijn vader, Dirk de Jong. die 67 is, naar de zolder gebracht. Daar zaten ze, in een paar haas tig aangeschoten kledingstukken. Bibberend van kou en angst. Uit het dakraam zagen zij de vloed zwellen, en de hele omgeving opslorpen. (Van onze verslaggever; ROOSENDAAL, 2 Februari In onverminderd tempo vindt de hulpverlening aan de honderden evacué's voortgang. Het is on mogelijk om er op het moment, waarop wij dit schrijven, een vol ledig beeld van te geven. Er worden prachtige staaltjes van mens lievendheid verricht. Zo goed als het maar enigszins mogelijk is worden dc vluchtelingen in de opvangcentra en hij de particulie ren verzorgd. Er wordt warm eten uitgereikt, voor slaapgelegen heid zorg gedragen, op grote schaal verstrekt de bevolking kleren, schoenen enz. Zes auto's reden vandaag van adres naar adres, om de goederen op te halen. Heel deze hulpverlening is uitgegroeid tot een groots gebaar. Een stad zet zich geheel in om de nood van dc medemens te lenigen, onbaatzuchtig, hartelijk en liefdevol De Paters van Mill Hill ontferm den zich over de grootste gezin- Moerland (Stadsedijk) en rechts 't gezin Nuyts uit Fijnaart. ter niet tot in het toestel brengen. Nadat hij zijn eerste stappen had gezet op de touwladder weigerde de hijsinrichting van het toestel waardoor hij op een dijk moest worden gezet. Wij hebben vandaag een lange tocht door de stad gemaakt. Op nieuw spraken we met vluchte lingen. Weer hoorden we trieste verhalen. En weer en keer be seffen we, dat niet genoeg ge daan kan worden. In een van de opvangcentra stond een klein manneke bij de deur. Hij kon nauwelijks bij de kruk. Maar hij duwde het portier zo wijd open, als hij maar kon. Hij was het leed al weer vergeten. Op een stapel kleren slapen twee klei ne kinderen. In de hoek staat 'n bedje, waarin een baby ligt te huilen. Een groepje kinderen speelden in het stro. De verzorg sters en verzogers sloofden zich uit. Lijsten werden aangelegd, odat iedereen, die naar fómilie- -.v«den kwam informeren, vlot sv.on worden geholpen. Een sla ger liet een gehaktbal van tien Idlo afgeven. Noodhospitaal In het noodhospitaal van het Rode Kruis in de cantine van de Philipsfabrieken was de organi satie voorbeeldig. Zondagavond was hier een colonne uit Eind hoven gearriveerd bestaande uit een dokter, twee verpleegsters en elf helpers. Vanavond kwa men weer nieuwe krachten aan. Er werd nauwkeurig aanteke ning gehouden van mensen, die kwamen en gingen. In het EK-huis werden de op gehaalde goederen gesorteerd en in de wasserij van de de heer Corthals gedistribueerd. Ook hier werd onder hoogspanning gewerkt. Lange rijen mensen stonden te wachten. Er was een enorme voorraad kleren, staoels schoenen. We zagen een bontjas, kinderkleertjes, jassen enz. enz. De politie zorgde voor een vrien delijke hulp. Auto's reden af en aan. In het kantoor was de tele foon geen ogenblik stil. Kinde ren kregen snoep uitgereikt. Mensen sjouwden met grote do zen. Leden van het Rode Kruis kwamen handen tekort. Verhalen In het Missiehuis van de Pa ters van Mill Hill waren de fa milie Nuyten (twaalf kinderen) uit Fijnaart en de familie Moer land (dertien kinderen) uit Stad" sedijk ondergebracht. De Paters hadden gisteravond reeds een honderd evacué's een gastvrij onthaal geboden. Later werden deze bij particulieren en in de andere opvangcentra onderge bracht. De beide families bleven. Het gymnastieklokaal en het recre- atielokae] waren er voor inge- richt. Zij kwamen niet uitge sproken over de vriendelijkheid en gastvrijheid van de Paters. De heer Nuyten verkeerde in onzekerheid over zijn huis. Zou het weggespoeld zijn? Toen de ramp losbarstte werden eerst de vrouw en de kinderen in veilig heid gebracht. De heer Nuyten keerde terug, om nog te redden wat er te redden was. Toen hij op een dijk stond langs de over. stroomde St Elisabethsoold?r kwam een jongeman op een bed voorbijdrijven. Hij kon hem geen NIEUWE ZENDING DEKENS Door bemiddeling van een textielhandelaar te Roosen daal werd de Twentse Textiel Maatschappij te Enschede be reid gevonden 2000 dekens tegen halve fabrieksprijs be schikbaar te stellen voor de in Roosendaal onderoebrnchie evacué's. Zondagnacht kwa men de dekens on de plaat" van bestemming. Een nieuwe zending van eveneens 2000 dekens, bestemd voor de evacué's te Roosendaal. Ber gen op Zoom en Goes, is on derweg. hulp bieden. Het water kolkte en spoeldde alles weg. Later hoorde hij, dat de jongen gered was. De heer Moerland had nog nic-ts vernomen van zijn vader. Ook zijn huis was vernield. Stad sedijk was er zelf vrij goed van af gekomen. Een broer van de heer Nuyten vertelde ons het verhaal van een moeilijke redding. Hij woont tn Oud-Gastel. Op het eerste sein was hij met zijn vriend M. Buys naar het bedreigde gebied ge sneld. Met twee soldaten - com mando's - en enkele burgers kwamen ze terecht op de Slob- begrosedijk. In de verte zagen ze een woning, waarin de ge broeders De Jong, een vrouw en een kindje, en het echtpaar van Drunen met hun schoon ouders in nood verkeerden. Met planken en hekken werd een vlot gemaakt. Over het wilde water voer men naar het be dreigde huis. Het water stond tot aan de dakgoot. Een voor een werden de mensen op het vlot getrokken. Men voer weer terug naar de dijk. Men was toen met vijftien nersonen, Ou dit moment werd»u zij door het water van de dijk yeslagen. De heer Nuyten wist niet wat er met de militairen gebeurd was. Hij zelf klemde zich vast aan een balk en dreef af naar de Suikerfabriek „De Dinteloord" On de Kwartiers- dijk werd hij door de comman- oo het dro°"e petrokken. Ook de anderen werden gered. „We zijn vier uur aan de gang geweest", verteld» de heer Nuy ten, „en de redding kwam net op het nippertje". De Paters doen alles, om het de gezinnen naar de zin te ma ken. De directeur Pater v. d. Patberg zette er zich persoonlijk voor in. In het Militaire Tehuis troffen we de heer A. den Hollandpr, die zyn woning heeft op de dijk tussen de Tonnekreek en Klun- dert. de buitendijk langs het Hollands Diep. Hij heeft goede hoop, dat hij zijn woning heeft kunnen behouden, omdat die aan de binnenkant van de dijk stond. Met zijn vrouw en vier kinderen is hij in Roosendaal en hij is buitengewoon tevreden over de verzorging. 150 koeien Om twee uur Zondagnacht stond het water tot aan de dijk. Spoedig begon het er over te stromen. Vanuit Klundert en Zwingelspaan kwamen auto's. Vrouwen en kinderen werden in veiligheid gebracht. De heer Den Hollander keerde terug om het vee te redden, terwij, tegelijker tijd de dijk in de gaten werd gehouden. Om elf uur leek het gevaar te minderen. Maar toen kwam het water weer opzetten. Zondag morgen om zeven uur werd het duidelijk dat er geen houden meer aan was. De dijk brak op twee plaatsen door. De Buiten- kil stroomde vol. Er werden nog zoveel mogelijk spullen gered. Ze werden od de zolder van het huis gezet. Toen de heer Den Hollander weg ging stond het water nog niet op die hoogte. Met vijf man heeft men 150 koeien over de dijk voortgedre ven. „Het was levensgevaarlijk. En we waren met veel te weini» man. In kre gen we gelukkig hulp. Het vee werd verder naar Oudenbosch geleid". De heer Den Hollander ging oer fiets terug naar Fijnaart. Hij ■vild» nr,r» verder naar K'nnd«rt maar hij was te moe. Hij ging naar Ondenbosch en vervolgens naar Roosendaal., om zich bii vrouw en kinderen fe voegen. Rode Kruis De pas opgerichte Roosendaal- se Rode Kruiscolonne heeft; ziel VOORNE-PUTTEN EN ROZENBURG NOG IN NOOD ROZENBURG, 2 Febr. (ANP) Op de eilanden Voorne-Putte en Rozenburg is de toestand van daag nog verslechterd. Er kwamen verschillende nieuwe dijkbreuken voor, waar door de eilanden nog verder on- cier water liepen. Volgens ruwe schattingen staat Putten voor 80% onder water; Rozenburg is minstens van 7/10 deel onder water ver dwenen. Het aantal mensen dat bij de ramp het leven verloor, valt nog niet precies te zeggen. Talrijke boerderijen in het geïsoleerde gebied zijn inge stort, terwijl ook in de dorpen grote schade is aangericht. Te Zuidland worden negen tien personen vermist. Op de beide eilanden wordt door de bevolking gewerkt aan het dichten van de gaten in de dij ken. bij de reddingswerkzaamheden ook zeer verdienstelijk gemaakt. Men was in Fijnaart, Ilcijningen, Nieuwe Molen, Ossendrecht, Pucphen, Zwingelspaan. Evacu é's werden afgevoerd.. Zieke mensen bijzondere hulp gebo den. Verwondingen verbonden en lijken geborgen. Er werd een geregelde pendeldienst onder houden, om zo snel en zoveel mogelijk vluchtelingen af te voeren. Zondagmorgen om half tien was de leiding in Fijnaart. De colonnen arwom onge veer tien uur. Van dat uur af is men ononderbroken in de weer geweest. Vanavond laat vernamen wij nog het volgende: Het totale aantal evacué's in Roo sendaal kan geschat worden op 2000. In de loop van de dag zijn de vluchtelingen vanuit de opvangcentra ondergebracht bij ongeveer 300 particulieren. In de opvangcentra bevinden zich nu nog in totaal een twee honderd mensen. Er is de ge hele nacht vrijwel doorgewerkt, om de administratieve regeling te verzorgen. Honderden stuk; geëvacueerd ks vee Dringend gebrek aan onderkomens en voer (Van onze verslaggever) ROOSENDAAL, 2 Februari De aanvoer van honderden stuks vee uit de overstroomde gebieden heeft voor de boeren, waarbij de dieren zijn onderge bracht, een onhoudbare toe stand geschapen. Er is zeer dringend behoefte aan onderkomens voor de bees ten, even als aan voedsel. Aan wie op enigerlei wijze hulp kan verlenen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de secretaris van de N.C.B., de heer Koning, telefoon 2467 in Roosen daal. Er worden nog grote aantallen dieren verwacht uit de omgeving van Kruisland en Steenbergen. (Van onze verslaggever) NOODGEBIED, 2 Febr. Voor de tweede maal hebben wij voor U een tocht gemaakt 'door Westelijk Noord-Brabant en weer hebben we met tranen in de ogen op de dijken toegezien hoe mensen in doodsnood op de daken hunner huizen vergeefs op hulp wachten. Zij gaan een derde nacht in. waarvan de ellen de zich niet in woorden laat uitdrukken. Door en doornat, zonder eten of drinken met hun kleine kinderen tegen zich aan gedrukt moeten zij een nieuwe dageraad afwachten, die hun uiteindelijk redding zal moeten brengen. Met man en macht wordt er geschiedt, vordert uiteraard zonder onderbreking gewerkt. Maandag heeft men de overle venden uit de Halsterse polders gehaald. Het gehucht Koeveringe onder Lepelstraat is zeer moei- lijk te bereiken, daar de vaartui gen door de even onder water staande prikkeldraadafrasterin- ringen dit gebied slechts met de allergrootste inspanning kunnen benaderen. En het is hier dat zich o.a. nog zeer vele mensen in doodsnood bevinden. Slechts tweemaal is er een in Steenbergen vertrokken boot in geslaagd slachtoffers te bergen. Men hoopt, dat de huizen nog enige tijd aan de druk van het water, de gelukkig wat vermin derde door de gunstige Oosten wind, weerstand zullen bieden. Helaas zijn reeds in de onheils volle nacht van Zondag vele hui zen in de omgeving van de Thoolse weg, eveneens onder Halsteren, bezweken, zodat er rekening mee moet worden ge houden, dat de 70 vermisten al len onder de in het water liggen de brokstukken hunner wonin gen de dood zijn ingegaan. De berging, die door de mariniers LONDEN, 2 Februari Een samengaan van wind en getij, dat volgens weerkundigen slechts een keer op millioenen keren plaats vindt, is verantwoordelijk voor de storm, die dood en verderf heeft gezaaid over grote gebieden in Neder land, Engeland en België. Volgens meteorologen heeft de ont wikkeling van wat een ramp is geworden zich als volgt toe gedragen. 1. Eind vorige week vormde zich in het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan een cycloon. 2. Gelijk met de ontwikkeling van de cycloon begon een laag van warme lucht, die zich uitstrekte van Afrika tot IJsland, zich gestadig naar het Oosten te bewegen. 3. Een gedeelte van deze warme lucht vermengde zich ver volgens met de cycloon, die daarna aanwies tot een groot storm- centrum, dat door de warme lucht naar West-Europa werd gestuwd. 4. Bij Schotland aangekomen kreeg dit stormcentrwn aan knoping met het springtij, wat tot gevolg had dat de normale wassende kracht van het wa,ter aangroeide tot een niet te tem men watermassa's, die dijken deed breken als waren het glazen stolpen. slechts moeizaam. Hartverscheurende tonelen spe len zich hier af, wanneer een der geborgen slachtoffers door de in angstige spanning wachtende fa milieleden wordt herkend. Met strakke gezichten en op hun tan den bijtend om hun ontroering te bedwingen zien de in oorlogs uitrusting optredende militairen zwijgend toe. Hier baten geen woorden. Hard, zeer hard is ook het werk der leidende functionaris sen, die op een verzoek om in lichtingen over verwanten, vrouw of kinderen, slechts kunnen ant woorden dat deze dierbaren ook door het watergeweld omkwa men. Evacuatie van Rilland Bath Maandagvoormiddag kon ook een begin worden gemaakt met de evacuatie van Rilland Bath. Over de onder water staande Kreekrakdamweg haastten zich de highspeedcarriers van het Le ger naar deze plaats, weer reeds tientallen mensenlevens betreurd worden. Eerst heeft men de ou den van dagen en kinderen naar het hoger gelegen Brabantse land gebracht. De geredden bezaten niet meer dan zij aan hadden. Zondag stond in deze plaatsen het water tot aan de zolders en eerst Maandag zakte het tot hal ve raamhoogte. Een oude Zeeuw se boer ontdekt onder de aan wal gebrachten zijn dochter en bei de mensen kunnen elkaar slechts ontroerd omarmen. „Ik heb dit alleen maar meer", zegt de met de Zeeuwse kap getooide boeren dochter terwijl zij een bood- schappentasje in de hoogte steekt. „Dat komt wel weer goed'" troosten de omstaanders, die zelf aanvoelen hoe hol deze woorden klinken. „Maar wij zijn toch levend en gezond bij elkaar gekomen en daarvoor danken wij naast God de dappere redders van nu, en vooral diegenen die hun uiterste krachten gaven ir de eerste uren van de ramp spoed", zo ongeveer drukt zich een andere Zeeuw uit. Kruisland en Moer straten bedreigd Het water dat reeds Zondag ook de weg Halsteren-Lepel- starat-Steenbergen overspoelde is Maandag zo ver landinwaarts gedrongen, dat Moerstraten en Kruisland worden geëvacueerd. De situatie bij het dorp Dintel- oord verbeterde enigermate, zo dat het allergrootste gevaar hier geweken scheen. Steenbergen is langzamerhand herschapen in een grote leger plaats waar ontzaglijke hoeveel heden reddingsmateriaal bijeen gebracht zijn. Maandag heeft zich de gehele reddingsactie in hoofdzaak geconcentreerd op Nieuw-Vosmeer. Stromen vluch telingen worden hier afgevoerd naar Roosendaal, Rucphen, Bre da en meer Oostelijk gelegen Benauwend Daar gaat het huis van Achter- denbosch! riep Manus de Jong. Langzaam wankelde de woning de golven in. De zoon van die fa milie is op een ledikant wegge dreven en nog behouden aange spoeld", zegt De Jong. In de ver gaven nog enkele huizen het verzet tegen de sleurende gol ven op, de hele rij langs de dijk zakte weg. „Er zijn er veel verdronken", zeggen de mannen met een brok in de keel. We konden niet meer wegko men, vertelde De Jong, voor ons huis ligt een diepe dijksloot. De vlonder was bij de eerste golf al weggeslagen. Op zolder moesten we maar afwachten. Het was be nauwend. Jo, een meisje van veertien snikte zenuwachtig. De 9-jarige Jantje huilde en de moe der koesterde beangst de kleine Betsie, een baby van anderhalf jaar. Achter het huis jankte de hond in zijn hok. We hadden hem niet meer los kunnen maken. Maar vrij snel kwamen de Commando's aangevaren op een vlot van samengebonden weide- hekken. Een voor een werden de De Jong's uit het dakraam ge tild. Een voor een werden zij naar de dijk gebracht. „De Com mando's hebben prachtig ge werkt", zegt hij. „Maar toen wij over de dijk naar Fijnaart wilden lopen, sloeg er een gat in en we werden mee gesleurd. Mijn vader, mijn broer en ik plonsden het water in. Ook een paar Commando's stortten in het water. Ik ben toen tot aan de Stampersgatse dijk gezwommen. Op verschillende p?aa(s»g«,jQs;: beerde ik aan land Te k'oïuv.. maar het lukte maar niet; er dreef teveel wrakhout en rom mel. Maar bij de Stampersgatse dijk stak Toon van Gaans me een. stuk hout toe. Ik was verstijfd en bijna bewusteloos van kou. Ik had bijna geen kleren meer aan. Zwemmend heb ik mijn laarzen en mijn jas uitgetrokken, ik had nog geld in mijn zak, maar daar denk je niet aan. Van Gaans heeft me droge kle ren gegeven en toen ben ik naar het ziekenhusi gebracht. Niet dat ik iets mankeerde, maar ik was bijna bevroren en doodmoe. En wat gaat u nu doen? De bus stopte op de Markt te Oud Gastel en Manus de Jong uit Heyningen hoorde niets meer. In de deuropening van nummer 19 kwam een kleine jongen staan. De Jong zwaaide naar hem. Het kind zwaaide terug. En toen rende het naar achteren. Een ogenblik later was zijn vrouw er, met de kleinste op de arm. „Mijn vrouw en de kinde ren", zei De Jong slikkend. Hij huilde bijna van geluk. HERSTELLENP NA ZIEKTE versterkt met PLEEGZUSTER RTOPTWTTISr Naast de indrukwekkende hulp middelen van het leger staan vrachtauto's uit alle delen van Nederland klaar om te redden, wat te redden valt. Aan aards bezit rest de zwaar beproefde fa milies in dit West Brabantse land letterlijk niefc. De kleren die zij dragen zijn vaak nog door en. door nat iengevolge van het lan ge verblijf in het overstroomde gebied. Schrik en ontsteltenis tekent hun gezichten en eerst na een urenlang verblijf op veilige grond komen zij tot het besef dat zij tot de weinigen behoren, die gered konden women. In Zwingelspaan werkte men de hele dag koortsachtig aan het be houd van de dijlc. De toestand, was precair. Alom in onze streek ontmoetten onze verslaggevers deze taferelen. i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3