Kalmte, moed en hardnekkigheid Het Opbouworgaan helpt centraal GOED ONTHAAL voor VLUCHTELINGEN PER STORMROOT op redding uit Nog steeds gevaar rond Dinteloord Belangrijke mededelingen Kledingschoenenvoedsel Kromstaf-actie opgeschort Tranen van dankbaarheid Ellendeniets dan ellende Y erkeers wegen gesloten De evacuatie rond Zevenbergschenhoek Amerikaanse amphïbie-auto's (Van onze redacteur). j 'ern'al'wernood was de dageraad aangebroken of de reddingsploe gen togen er op uit, om het Zondag slechts voor een gering deel ge slaagd werk: de geïsoleerde bewoners van Zevenbergschen Hoek. Lage- Zwaluwe en Moerdijk uit hun benarde posities te verlossen. Met de pon tons zonder krachtaandrijving kon dit ook nu weer niet geschieden, maar drie boten met buitenboordmotoren van de genie boekten als vrij spoedig succes. Zij slaagden er in de ruim dertig mensen, die hun toevlucht in iiet stationnetje Moerdijk hadden genomen, ongedeerd in de boten over te brengen en toen was het slechts een kwestie van tijd om de dol-ge- lukkige mensen naar veiliger oorden te transporteren. Met gereedstaan de auto's werden zij in de richting Breda geëvacueerd. KRANIGE HULPTROEPEN LIET WEER liet zich aanvankelijk goed aanzien. Nu en dan brak de zon door, maar het was en bleef buiig en rondom het ogenblik, dat de wol ken uiteenspatten wakkerde de wind aan, waardoor de onafzienbare wa tervlakte door de hoogopgaande gol ven het karakter van een zee kregen. Een zee, inderdaad, daar had het aan weerszijden van de hoofdverkeers weg Breda-Moerdijk, veel van weg, want zo ver het oog reikte, tot de verste einder toe zag men een onme telijke watervlakte, slechts doorsne den door de sr Jorlijnen Breda-Lage- Zwaluwe en Lage-Zwaluwe-Roosen- aaal, die enkele plaatsen uitgezon derd, nog juist boven de watervlak ten uitstaken. Dit was verder ook het geval met enkele binnendijken, waarop de ogen van de mensen der Rijkswaterstaat onafgebroken gericht bleven. Immers, als ook deze dijken en de spoorweg Breda-Lage-Zwaluwe het zouden begeven werd ook het ge hele gebied rondom Zevenbergen en de stad zelf de prooi van het alles verslindende water Om dit trachten te voorkomen werd «11e hulp, hoofdzakelijk van militai ren van overal hierheen gezonden, geconcentreerd op de genoemde spoor lijn en de daar in de omgeving zich bevindende duikers. Ook de zoge naamde Dwarsdijk moest worden verstevigd, teneinde de Oudlandse Polder, tot nog toe volkomen droog gebleven door zijn typische ligging en het feit, dat deze een eigen gemaaltje bezit, in deze toestand te kunnen be houden en daarmede tegelijkertijd het uitgestrekte 7 km. lange gebied tot aan Zevenbergen toe. acuut gevaar. tact gebleven dijk de zogenaamde Bredase Dijk een nieuwe belemme ring voor het in te geringe male zak kende water zou kunnen vormen. Deskundigen verklaarden ons name lijk, dat het getij weliswaar vrij nor maal was geweest, des ochtends om 8 uur. namelijk plus 2 meter, doch dat bij laag water slech'.s een kleine meter daling was geconstateerd, een en ander als gevolg van het gat in de buitendijk tussen Moerdijk en Roode Vaart waardoor het water uit het Hollandsch Diep onverminderd door blijft stromen. Nu de wind uit N.N.West. richting bleef waaien en de windkracht nu en dan groot was, moest het voor ieder een duidelijk zijn, dat geen enkele maatregel, hoe gering ook, mocht orden verwaarloosd. Maar van een goed overzicht van de toestand, was deze middag nog altijd geen sprake. ""TERWIJL nabij Hotel Princeville te Princenhage onafgebroken zand werd gela'den voor de vulling van zakkén, dienstig voor het zoeven ge noemde bedreigde gebied, waren na bij Zevenbergschen Hoek nog steeds boeren doende om met onbetaalbare hulp van militairen vee in veiligheid te brengen. Het lukte een eigenaar nog een groot aantal kostbare dieren van de verdrinkingsdood te redden. TWEE VERMISTEN. 70NDAGAV0ND rond acht uur, was het ter plaatse plotseling acuut gevaarlijk geworden, doordat het oude spoorlijntje van Lage-Zwa- luwe naar Den Bosch door de Lang straat dus doorgebroken was. Dit had tot gevolg, dat het gehele omrin gende land met inbegrip van Wagen berg en een deel van Terheijden door de vloed werd overspoeld, zomede de weg van het Wit Huis tot enkele kilo meters verder in de richting Zeven bergschen Hoek. In verband daarme de werd dit weggedeelte voor het verkeer afgesloten en wie Zevenberg schen Hoek nog wilde bereiken, diende de grote verkeersweg naar Moerdijk te nemen en voor het derde viaduct de enige nog drooggebleven 1 tertiaire weg te gebruiken. Het was maar goed, dat de autori teiten Zondagsavonds het bevel tot evacuatie hadden gegeven. Zodoende bicven in dat gebied slecht enige hul zen en boerderijen geïsoleerd liggen. I>e bewoners daarvan konden in de loop V3n Maandag met Amerikaanse amphibie-auto's worden bevrijd. Toen het Maandagmorgen was ge worden keerden de hulptroepen uit de gemeente en van elders ook leden van de brandweer en van het Rode Kruis uit Breda weer naar Zeven bergschen Hoek terug, waar in café de Zwaan, evenals daags tevoren de centrale post was ondergebracht. Wethouder Balemans en de heer Her mus, ambtenaar ter secretarie gaven hierbij leiding bij het zenden van mi litairen, die in grote getale en met spoed naar de hiervoor genoemde be dreigde punten werden gedirigeerd. Zij brachten zandzakken aan tegen de laag gelegen dijklichamen en stutten, met alle macht om des avonds tegen zeven uur gereed te kunnen zijn met de onmisbare dam welke de dan op komende vloed zou kunnen keren: hetgeen althans gehoopt werd, want wie kon zeker zijn daartoe met de genoemd* hulpmiddelen in staat te zijn'. troosteloos. "Terwijl we ter plaatse van hotel Bra- bant de verrichtingen van al deze helpers volgden vernamen wij, dat een nabij het stationnetje Moerdijk staande woning was ingestort en dat de twee bewoners daarvan werden vermist Voorts deelde men ons mede, dat de in het station en het seinhuis te Lage-Zwaluwe zich bevindende ge- isoleerde mensen deze ochtend uit hun netelige positie waren kunnen wor den gered en dat dit eveneens het geval was geweest met de vele per sonen die tegenover dit station in ho tel Buijs een onderkomen hadden ge vonden. Het gerucht ging verder, dat ook de in het dorp Moerdijk van de bui tenwereld afgesloten bewoners in vei- Rhenmatische Fijnen? Stram en stijl vóór Uw tijd leem daa toch Kruschen Salts en verjaag de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiveren de taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regel matig, iedere dag.Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of dro gist en begin morgenochtend die heilzame kuur. 741-oo ligheid gebracht waren kunnen wor den, blijkbaar door een grote boot. die vanuit het Hollandsch Diep de haven en het ondergelopen dorp had kunnen bereiken. Maar definitieve be vestiging was hieromtrent op het mo ment, dat wij deze mededeling ont vingen nog niet te verkrijgen. En evenmin over het eventuele aantal slachtoffers. Wel kregen wij zeker heid pmtrent het lot van de bewoners der grote boerderij van Maris; deze waren namelijk later op de ochtend eveneens in veiligheid gebracht kun nen worden. e reddingsboten bleven intussen uitvaren naar de alleen liggende wo ningen en boerderijen, die er nog een flink aantal waren. Wij hopen in een deze avond te geven reportage ook over al deze gunstige berichten te kunnen verstrekken, 1~)E toestand ten Noorden van Din- teloord was Maandagavond onge veer hetzelfde als Zondag. In de pol ders zaten nog veel mensen ingeslo ten, enkele boerderijen zijn ingezakt en men mag aannemen, dat de bewo ners onder het puin bedolven zijn. Vier personen worden in Dinteloord nog vermist. De lijken van twee zijn aangespoeld. Het waren de 55-jarige mejuffrouw v. Meeberg uit Fijnaart en de 9-jarige Johanna van Opdorp. CEN Brits lijnvliegtuig met 39 perso- nen aan boord is, naar aangeno men wordt, op 650 km. ten Oosten van Gander fNew-Foundland) in de noordelijke Atlantische Oceaan ge stort aldus heeft de Canadese Lucht macht medegedeeld. pR IS een commissie gevormd om afslachting en verkoop van in aanmerking komend vee te regelen. Studenten van de veeartsenijkundigc- Faculteit te Utrecht krijgen bevoed- heid vee tegen mond- en klauwzeer in te enter.. De waarnemende commandant van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bevolen, dat alle militairen met verlof vóór Dinsdag 12 uur zich moeten melden op de marechaussee-kazernes te Ter- neuzen of Oostburg. De Pensioenraad deelt mede, dat geëvacueerde pensioengerechtigden hun evacuatie-adres spoedig aan haar adres moeten afzenden. Er zijn schepen onderweg met nood- zenders voor Zierïkzee, Val van Ouwerkerk. Bruinisse. Hansweert. Rilland en Ellcwoutsdijk. De te schenken kleren, enz. voorde noodgebieden zouden van papiertjes moeten worden voorzien met maten of nummers. Dit versnelt de verde ling onder de getroffenen. Zuid-Holland verzoekt om aanbie dingen van medische hulp. Ook aan biedingen van vervoerders en ge meentebesturen worden gaarne tege moet gezien. De mensen in de getroffen gebieder, wordt aangeraden geen ongekookte melk te drinken. Ook drinkwater moet voor gebruik worden verhit of gechloreerd. Nieuwsgierigen vormen een ernstige hinder voor de hulpverlening. Zij worden daarom verzocht uit de buurt te blijven. De diverse aanbiedingen voor ver voer dienen te geschieden aan cen trale oosten. Motorvoertuigen knnnen b-s^hikbaar worden gesteld bii de rl'ksinsoecteur van verkeer. Schepen by de bevrachtingscommissaris. Advertentie) TTET PROVINCIAAL OPBOUWORGAAN „NOORD-BRA- BANT" is van mening, dat het noodzakelijk en goed is de zo spontaan en groots van alle kanten aangeboden hulp te bundelen tot een centrale actie. Dan is er de meeste kans op het bereiken van het prachtige doel, dat alle gevers voor ogen staat: een zo goed mogelijk bestede hulp op de juiste plaats! Daarom deze oproep, in nauwe samenwerking met het Huisvestingscomité, Rode Kruis, Federatie Vrijwillige Vrou welijke Hulpverlening, gemeentebesturen en organisaties. Het gaat erom kleding, voedsel (in blik), schoenen, de kens en alles wat daarmee als hulp voor de slachtoffers kan samen worden genoemd in te zamelen en te brengen naar de dichtst bijgelegen magazijnen. Voor Breda in het Oudeman nenhuis Boschstraat, voor Roosendaal vragen bij de burge meester, voor Bergen op Zoom vragen bij de burgemeester, hetzelfde geldt voor Oudenbosch en Oosterhout. De geteisterde gebieden kunnen zich om hulp wenden tot het Opbouworgaan, Willem II straat 37 te Tilburg. Telefoon K 4150, nummers 2654 en 4991. Dit centrum stelt zich gaar ne in verbinding met de magazijnen. LIET *u en bleef een troosteloos beeld, dat de toeschouwer in zich op kon nemen, maar de bewonderens waardige rust en de kalmte, de moed en de hardnekkigheid, die allen hier bezielde en ten toon spreidden en niet hier alleen maar overal waar men kwam, deden de mens goed: daar werd inderdaad iets groots verricht! Zeer veel hulptroepen waren ook geconcentreerd op het punt enkele kilometers van de Moerdijkbrug ver wijderd: ter hoogte van Hotel Bra bant, dat alleen maar met bootjes kon worden bereikt. De verkeersweg ter plaatse was door de vloedstroom on dermijnd en over practisch de gehele breedte weggeslagen. Door dit deel van de weg bulkte het water van het hoger gelegen weggedeelte naar be neden en daarom besliste de Water staat, dat in dit weggedeelte 'n stuw zou worden gebouwd, welke aanslui tend aan de ter weerszijden nog in- In Roosendaal, Rucphen en Oudenboscli Gift uit Arnhem Durenhulp in de beste zin van het woord hebben de burgers van Roo sendaal, van Rucphcn en Oudenbosch betoond bij het opnemen van vluch telingen uit Fijna'art, Oude Molen, Willemstad. Heiningen, St. Philips- land. de Heen, kortom uit alle delen an het geteisterde gebied. In Roosendaal waren de zaken pri ma voor elkaar. De heer Hauser had als aangewezen evacuatiecommissaris de leiding van de hele evacuatie. De dienst van Sociale Zaken nam de so ciale verzorging van de vluchtelingen op zich. De eerste stroom vluchtelin gen. die met bussen en treinen wer den aangevoerd, konden worden op gevangen in de wachtkamers van het station. Na een kleine versterking werden de evacué's overgebracht naar de verschillende ontvangstcentra die waren ingericht in verschillende fa- briekscantlnes, scholen en zalen. Van daar konden de vluchtelingen worden verwezen naai particuliere adressen, zodat in de beschikbare zalen steeds ruimte overbleef voor nieuwe „aange- spoelden". Circa twee duizend men sen hebben aldus in Roosendaal een goed onderdak gevonden. In de loop van gisteren kwamen uit Arnhem drie volle wagens met kle- ding. schoeisel en dekking aan. Deze gift werd in grote dankbaarheid ont vangen, Roosendaal deed natuurlijk zelf ook een duit in het zakje en zodoende kon met guile hand wanne kleding en schoeisel worden uitgereikt. Dat was wel nodig, want de meesten hadden huis en haard op een slof een schoen moeten verlaten. menslievendheid kleine kinderen werden dadelijk bij de burgers opgenomen. Noodgebied Rucphen weet dat er nog grotere noodgebieden zijn en het handelt daar ook naar. In Oudenbosch en Oud-Gastel ver blijven momenteel duizend geëva- cueerden. Gisteravond kwamen in Ou- der.bosch nog een groot aantal ge- evacueerden uit Dinteloord aan. Er is een ding. dat troost en moed geeft aan deze duizenden getroffenen: te weten en te ondervinden, dat ieder een waar men ook komt, bereid is hen te helpen en te steunen in deze moeilijke ogenblikken van hun leven. Gisterenmiddag hield de stroom van vluchtelingen nog onverminderd aan. Met particuliere auto's, vrachtwagens en bussen werden de West-Brabantse evacué's naar Breda vervoerd. Op de foto komt juist een bus met MoerdRk- se vluchtelingen aan. p)E STICHTING 1853—1953, die het eeuwfeest van het herstel der kerke Iüke hiërarchie voorbereid, heeft de „Kromstaf-actie" opgeschort. Zü wenst, dat alle krachten, die zich voor die actie inzetten, thans hun werk doen voor de leniging van de watersnood, Zü handhaaft haar plannen tot een overzicht van de ramp is verkregen. Dan zal zü eventuele wijzigingen in haar actie en plannen mededelen. T\e gemeentelijke diensten hadden de beschikking over zeshonderd militaire dekens en een groot aantal matrassen, zodat de meeste vluchte lingen de tweede nacht na de ramp konden doorbrengen op en zacht ma tras in plaats van op het minder zachte stro. Met het eten liep alles ook van een leien dakje. In de ont vangst-centra kon gistermiddag een warme maaltijd worden verstrekt, dank zij de goede zorgen van de kloosterbewoners en vooral -bewoon sters. op bepaalde plaatsen sloeg men de handen ineen. In zaal Vilhelmina b.v. ging het er zeer amicaal toe. Slager de Klerk bracht een paar kilo gehakt naar de overkant. Een bak ker kwam met broden aanrukken. Een vrouw uit Oude Molen, die in de haast nog een zij spek uit haar huis had meegegrist, deelde haar „enigst bezit" gelijk op met haar lot genoten en zo was het mogelijk stevi ge maaltijden te bereiden. In de met stro bezaaide zalen deden de gekste verhalen de ronde, maar de menslievendheid en behulpzaamheid wonnen het overal van het verdriet. IEDEREEN BEREID Dit »g de Bredase burgemeester ty- dens xyn bezoek aan het geteisterde Terheijden. De noodwoningen staan al ln het water, evenals het huls van Frans Damen (geheel links). De red ders doen nog wat ze kunnen GEEN COMMANDO TROEPEN OMGEKOMEN TAE commandant van de commando- troepen Roosendaal verzoekt ons mede te delen dat de berichten waar in melding wordt gemaakt van het omkomen van mannen van zijn on derdeel beslist onwaar zijn. Tn Rucphen verliep het al niet an ders. De grote ontvangstpost was daar het militaire kamp. waar hon- i derden konden worden ondergebracht. Ouden van dagen en moeders met Marinus Baks en xes van zijn kinderen veilig in het patronaat op 't Fort te Bergen op Zoom. Het gezin heeft tot Maandagochtend op de Rolaf (Nieuw-Vossemeer) Ingesloten gezeten. Ook de moeder en een baby konden worden gered. De redding van honderden in Klundert T~\e tranen op de wangen meester tiraver van an burge meester Drayer ran Klundert, veertig uren achter elkaar in de weer hielden de redding in van honder den mensen, verrast door het water in de buurtschap Noordschans, enkele kilometers ten Noorden van het stadscentrum. Mensen, zij werden van de daken en bovenverdiepingen eer huizen ge haaid. Zij werden uit de bomen ge trokken waarin zij meer dan dertig dolle uren hadden gezeten. Er ging ondanks alle verlies, alle elende. dood en verderf toch een juichkreet door Klundert. Een kreet van opwinding en onbeschrijfelijke waardering voor het werk van de pontonniers, de otoottroepers en kma- milit&iren. De evacuatie van Moerdijk T^EN ONZER VERSLAGGEVERS kreeg Maandagmiddag gele- genheid om met een stormboot der genietroepen te Breda een tocht mee te maken naar geisoleerde huizen en boerderijen ten Noordoosten van Zevenbergschen Hoek. Zijn verhaal volgt hieronder. knapte bomen, huisraad en verdron ken vee door. ZEVEN GERED WANUIT Zevenbergschenhoek. ter hoogte van Hotel Brabant heeft Maandagmiddag een vijftal stormbo- ten, bemand met militairen en enkele burgers, die als loods fungeerden, de toen nog altijd in levensgevaar ver kerende bewoners van een aantal boerderijen in veiligheid kunnen bren gen. De weg naar de Moerdijkbrug was. nog vóórdat de vloed opkwam, tot aan genoemd hotel onder water en de be tonnen platen, die tevoren het weg dek vormden, waren op soirtnige plaatsen meters ver weggedrukt. De boot, waarin wij mee konden, een met buitenboordmotor, slaagde er in een gezin te redden, terwijl de an dere er vijf in veiligheid konden bren gen. Een prachtig succes dus! De chaos in Lepelstraat kalf tussen fruUkisten veel strubbelingen bij het wegva ren. omdat in het ondiepe water naast de kapotte weg de motoren niet voluit konden draaien. Twee aan twee zijn de boten daarop gestart, zoveel moge lijk over wat eens de snelweg was, varend. Men had namelijk op te pas- schroeven stuk geslagen zouden zUn geworden. Daar de spoorvw pas op een af stand van ongeveer twee kilometer de gelegenheid Lood om via een gesla gen gat er overheen te varen, moest die afstand slechts in langzaam tempo, tegen striemende regen en sneeuwvla gen in. worden afgelegd. ook daar: UNP een afstand van circa 1500 meter van onze boot verwijderd en links van de Moerdijkverkeersbrug, zagen wij in de verte grote boten bezig met de evacuatie van het dorp Moerdijk, Zij voeren met lange slepen platte vaartuigjes achter zich aan, deze laatste volgeladen met uit hun isole ment verloste Moerdijkers. BU het kerkdorp Rode Vaart (gemeente Ze venbergen) werden deze geredden in grote boten overgezet en vandaar naar Zevenbergen gebracht, waar een trein met bestemming Breda gereed stond, waar allen onmiddellük liefde rijk werden opgenomen. Vrij spoedig hadden wij de verniel- TN het eerste huis, dat bereikt kon worden, bevonden zich zeven men sen, die sinds Zondagnacht in doods angst hadden verkeerd, omdat de ge hele zoldering, waarop zij een heen komen hadden gezocht, nog slechts op twee balken steunde en dat terwijl het water nog slechts twee voet van de zoldering verwijderd stond. De bewoners waren volkomen door weekt van het nat, omdat voor hun vlucht naar de zolder, een angstig ge worden koe, die de stal wilde verlaten doch door de vloed verrast werd, de trap had vernield, waardoor -/ij niet snel genoeg boven konden komen. als ef.n kaartenhuis MA de2e eerste succesvolle reddings- 1 poging zette onze boot koers naar het stationnetje Moerdijk, waar ai Ve- re reddingsploegen reeds kort tevorer enige gezinnen hadden kunnen be vrijden. doodmoe, door en door koud. maar dol-ge!ukkig het er levend te hebben afgebracht Wij konden met een nog hulp bieden bij het afladen. Kort in onze nabijheid had een an dere boot nog maar juist een aantal bewoners van een daar staand huis in veiligheid gebracht of de woning zakte, als was zü van karton, in el kaar en slechts een paar stukken muur bleven als trieste resten over- lende! Want weet wel, dat deze w ning pas 17 dagen tevoren was be trokken, nadat de familie sinds de oorlog in een eigen gebouwd noodwo- ninkje gehuisd had. trieste beelden ceder, onbeschrijfelijk goed ZO GOED ALS "N WONDER A AN de overzijde van Hotel Brabant lagen de tafels en stoelen bij hon derden tegen de dyk aangesmeten. Op een fauteuil, waarvan de valling en dc veren door de zitting staken, rustte de kop van een der ontelbare ver dronken stuks veeHeel deze dyk vormde een lugubere aanblik vol riet en ontwortelde bomen, kasten met linnengoed, vogelkooitjes etc. en dat alles in ontelbare mate. Een eindje verderop lagen de cada vers van een zevental koeien, de kop- touwen nog aan elkaar gebonden, ken nelijk verrast door het water en daar om hulp ontberend van hun eigenaar. Wat verderop, geen mens kon er bij komen, stond een levend paard, het hoofd troosteloos naar beneden, ge doemd om by de nieuwe vloed te ver drinkenEn om te illustreren hoe meedogenloos de elementen in het Hollandsch Diep tekeer gingen, vlak daarbij twee losgeslagen boeien v de scheepvaart in dat vaarwater. ONVERZWAKTE ACTIVITEIT de spoordijk toch nog achter ons kun-1 eind staan. nen laten, waarop de rails bijna recht- Van de woning van een andere 1 overeind de lucht in staken, maar toen. milie was de achterzijde geheel wé begon de ellende en het moeilijke kar-1 gerukt: het splinternieuwe huisrr TNTUSSEN bleef dc activiteit der mi- 1 litairen en burgers onverminderd gehandhaafd. Uit alle delen van het land. zelfs uit België, stroomden zij toe en allen staken de handen uit de mouwen bij het lossen van de zakken zand en Baily-materiaal, nodig voor het opwerpen van een verbindings- dam over de snelweg. Alles ging in ijltempo en met optimistische gezich ten. In het nog intact gebleven café- tje tegenover Hotel Brabant konden de mensen en de wagenvoerders de honger en de dorst op behoorlijke af stand houden.... Tegen half vier des middags kwam de chef van de generale staf, generaal Hasselman ter plaatse de toestand in ogenschouw nemen. De deta-hemen- 11 deze keer niet harder 1 Sen da* geen'kiïometérpaaRjes ïnTiet I w~<Ti ms goed. Er moest gelaveerd wor-J zag je langzaam naar de spoordijk j ten gjm I vaarwater kwamen, waardoor del den tussen paaltjes en borden, afge-1 toedryvenEIfc«4g, mets dan el- ken, omdat dat eenvoudig met kon Zondagnacht, toen het water iets kalmer was, maar nog altijd ont zettend rumoerig. werden de boten neergelaten. Militairen, gekleed in gummipakker. stapten in en ..stuw den" naar de boerderijen en huizen, waarvan alleen de daken nog waren te zien. Hoe groot was de vreugde van de mensen, die in ce boten piaais namen. „Ik heb nooit, in mijn hele leven lang. zulke taferelen gezien", vertelde een pontonnier, „Het was een opwin dend werk om bij de boerderijen te geraken. De boten bleken echter te gen dit noodweer bestand te zijn. Wij konden de hofsteden naderen, en men sen van de daken halen. Hoe dit al lemaal precies is geluk: is niet te zeggen, want elke redding was zo goed als een wonder. Ze kwamen in Klundert aan. dc geredden. Het waren er tientallen en nog eens tientallen. De gebeïo familie Lodders arriveerde, daarna kwamen de Sneijtier'sen aan de beurt... toen volg den de Bottema's en zo ging dat maar door... De watersnood in Klundert was in vergelijking met Zondag practisch niet gewijzigd. Het water stond iets hoger. Veren en pendeldienst LIET VERKEER ondervindt in alle geledingen ernstige hinder van dc watersnood in Nederland. De verbin dingsweg Breda-Rotterdam is tussen Zevenbergschen Hoek en Dordrecht gestremd. evenals de weg Broda- Utrecht, die van Oosterhout toi Go- rinchem onberijdbaar is. Ook de ver keersweg via Zuid-Beveland naar Walcheren is voor het verkeer geslo ten. De A.N.W.B. zal in dit gebied noodwegwyzcrs aanbrengen. De Wegenwacht heeft enige extra- patrouilles ingelegd. Tussen Vlissingen en Goes is inmid dels het personenvervoer hervat. Al leen bij de Sloedam moeten de reizi gers een kwartier lopen. Maandagmorgen hebben do N.S. een pendeldienst georganiseerd tussen Rotterdam (D.P.) en Zwijndrecht. Bij Geertruidenberg is een versperring op de spoorbaan opgeruimd. De veerverbinding tussen Vlissingen en Bieskens is weer dag en nacht in dienst. Overdag wordt de veerdienst Terneuzen-Hoedekenskcrke onderhou den. De Harwich-boot is Maandag ook weer uitgevaren. Toch zal het boot- verkeer op Engeland nog stagnatie van de watersnood ondervinden, want een van de aanlegsteigers is onbruik baar geworden. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3