Verdronken land in vogelvlucht De watersnood is ontzettend Hulpverlening Militaire hulpverlening Oost Zeeuws-Vlaanderen begint met droogmalen De toestand in Kloosterzande Reeds meer dan 2 millioen voor Nationaal Rampenfonds Royaafr gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging W.U. Taarl MISBRUIK Juist, terug van een vlucht van anderhalf uur boven liet verdron ken land van Zuid-Holland en Zeeland, kan men slechts één ding zeggen: de watersnood is ontzettend. Zesendertig uur van honderden rampberichten hebben niet zo veel indruk gemaakt als deze snelle tocht met een legervlieg tuig over de eindeloze watervlak ten, waarin men de vormen van sommige eilanden nog aan wat dijkkruinen en verdronken dorps kernen kan herkennen. Het wa ter op het overstroomde land heeft doorgaans een grauwgele kleur van de lucht uit gezien, zo dat het ietwat afsteekt tegen de buitendijkse stromen. Wij vlogen langs de kust naar de Hoek. Het lijkt alsof de duin rand met een reusachtig scheer mes is rechtgesneden. Voorbij Hoek van Holland het reservaat De Beer, dat er tamelijk geteis terd uitziet. De verbindingsdijk door de Brielsche Maas is geha vend, maar heel. Op Voome-Put- ten ontwaart men de eerste over stroomde gebieden rond Helle- voetsluis en Zuidland en dan, aan de overkant van het Haringvliet, Goeree-Overflakkee, een schier onafzienbare watervlakte, gemar keerd door een droge duinrand langs de Noordzee en verder hiel en daar een dijk, die soms door brede stroken water van door braken wordt onderbroken. SCHOUWEN DUTVELAND. Het gebied van Haamstede is het voornaamste gespaard geble ven gebied van Schouwen-Duive- land. Noord-Beveland lijkt ge deeltelijk door de zee verzwolgen, al krijgt men de indruk, dat het water niet bijzonder hoog staat. Van sommige huizen kan men de voordeuren bijna geheel zien. Bij Kortgene en Geersdyk is de toe stand ongetwijfeld het ergste. De rest van het eiland lijkt matig getroffen. Het is in de lucht boven het verdronken land moeilijk navi geren. Doorgaans is het gemak kelijker zich op de duinkust en de zeegaten te oriënteren, dan op de eilanden en hun dorpen. WALCHEREN. Walcheren ziet er al bijna even troosteloos uit als de voorgaande eilanden. De vernielingen bij Vlis- singen lijken van boven af aan zienlijk. Het oostelijke en zuidelij ke deel van Zeelands tuin is op nieuw verdronken. ZEEUWS-VLAANDEREN. Langs de kust van West Z. Vlaanderen vliegend, lijkt de si tuatie daar gunstiger. In de buurt van Terneuzen staan vrij veel polders blank. Ernstiger is de si tuatie bij Walsoorden en Honte- nisse. Bij eb ziet men het water door de gaten in de dijk de Schel de in stromen. ZUID BEVELAND. Zwaar is de wonde, die aan de zware zeedijk in de punt van Baarland op Zuid-Beveland is toe gebracht. De achterliggende pol ders zijn volgestroomd. Ten oos ten van het kanaal Kruiningen Wemeldinge zit eveneens een groot gat in de dijk. Kruiningen is slechts herkenbaar aan de vorm van de veerhavenhoofden en de daken der huizen. Een der veerboten ligt honderden meters landinwaarts. De streek van Krabbendijke ligt als een eiland van gelukzaligheid tussen de gro te watervlakten, die zich verder naar Rilland en Noordelijk daar van uitstrekken. De indruk wordt gewekt, dat zowel de grote weg naar Goes als de spoorlijn gedeeltelijk zijn overspoeld en weggeslagen. Van de brede Oosterschelde af gezien, lijkt het of deze zeearm zich diep landinwaarts voortzet in het gebied van Woensdrecht, zuidelijk van Bergen op Zoom en noordelijk van de stad in de rich ting HalsterenSteenbergen. THOLEN. Over een grotendeêls gespaard gebleven Tholen ontwaart men dan in de verte reeds de gewel dige watervlakte rond Dintel- ooder, Willemstad en Moerdijk. Vandaar komende lijken de overstroomde gebieden van de Hoeksche Waard, het Land van Dordt en IJsselmonde minder ernstig, hoewel zij op ziehzelve reeds rampzalig genoeg zijn. Een benauwende indruk daarentegen maken de Alblasser- en Krimpe- nerwaarden. HULP. Aan de beweging van schepen en auto's in en rond de verdron ken gebieden kan men zien, dat hulp wordt geboden. Op de stro men zwoegen tal van grote en kleine schepen. Vliegtuigen van marine, luchtmacht en K.L.M. snorren rusteloos af en aan, dui ken zo diép mogelijk en werpen dan rubberboten, zakken brood en andere noodzakelijke materia len op of vlakbij droge plekken af. Wij zagen een klein plezier vaartuig, vol geredden, dat nog een rubberboot vol vluchtelingen naar een veiliger plek sleepte. Ook elders voer men met rubber boten rond om de geïsoleerde mensen naar de dijken en zo mo gelijk naar een evacuatiecentrum te brengen. Langs vele dijken en op droge plekken ziet men dood of levend rundvee en paarden, doorgaans zonder dat er mensen bij zijn. In enkele, ten dele droog lig gende dorpen draaien de molens in de felle koude wind. Nu en dar vagen hagel- en regenvlagen over de eindeloze watervlakten waar mensen huiveren en wach ten op hulp, die zij niet kunner ontberen. Men kan zich indenker hoe zij zich voelen, maar men zoi hetzelfde lot moeten onderga aj om zich geheel te kunnen realise ren hoe afschuwelijk hun toe stand is. De hulp komt! Daarvoor i.' Nederland in de weer, daartor zijn duizenden en tienduizendei paraat. Schepen zijn onderweg. Men ziet ze allerwegen op de stromen. Moeizaam worstelen gemotoriseerde autocolonnes langs modderige wegen. En waar men niet snel genoeg kan ko men, schieten vliegtuigen te hulp. Terug van een vlucht boven het verdronken land van Zuid- Holland en Zeeland kan men slechts één ding zeggen: de wa tersnood is ontzettend. En wat verder aan indrukken' kan wor den gegeven is slechts een beeld in woorden. De werkelijkheid is veel, veel erger. SCHEVENINGSE REDDINGS COLONNE REDDE 700 MENSEN. De hulpcolonne uit Sehevenin- gen heeft Maandag ongeveer 700 mensen uit het verdronken land rondom Abbenbroek en Zuidvliet op 't eiland Putten geëvacueerd. De mensen werden in de twintig sloepen, die uit Scheveningen zijn meegebracht, naar een café ver voerd, vanwaar het Roode Kruis voor het verdere transport zorg droeg. KONINKLIJK JACHT „PEST HEIN" WORDT HOSPITAALSCHIP. Op koninklijk bevel wordt het koninklijke jacht „Piet Hein" op de rijkswerf Den Helder met man macht vaarklaar gemaakt. Heden vertrekt het schip naar Amsterdam, waar het snel tot noodhospitaalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drij vende koninklijke hospitaal naar de rampgebieden vertrekken. FRANSE GENIE NAAR NEDERLAND. De ter beschikking van de Ne- DUIZELIG DOOR ZORGEN? drink nieuwe kracht uit PLEEGZUSTER BLOED WIJN Zoals reeds eerder gemeld, zijn alle strijdkrachten, die in de loop van Zondag 1 Februari op dracht kregen naar hun sche pen, inrichtingen, garnizoenen en standplaatsen terug te keren, gesteld onder het centrale bevel van de Nederlandse territoriale bevelhebber lui.enant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. Reeds werden onder bijzonder slechte weersomstandigheden 'n 15-tal verkenningsvluchten door de luchtmacht uitgevoerd en dropten 2 Mitchells van de marine-luchtvaar .dienst rub berbootjes boven Goeree. Er zijn verder maatregelen genomen om de gemeente Kruiningen te eva- cuëren en ook zal het bedreigde deel van Goeree en Overflakkee alle hulp worden verschaft, die voor een vlotte evacuatie der be woners noodzakelijk is. Hiertoe zijn reeds marine-eenheden in gezet. Door de Amerikaanse autori teiten zijn ten behoeve van de dropping vliègtuigen ter be schikking gesteld, die hun basis hebben in de Amerikaanse zone van Duitsland. Reeds wordt op ■diverse plaa.sen door de troepen incidenteel hulp verleend. Zo1 zijn militairen ingezet in Vlaar- dingen, Waalwijk, Willemstad, Fijnaart, Steenbergen, Hoge- en Lage Zwaluwe, bij Hellevoetsluis, Putten en Oudenhoorn. In de gehele Krimpenerwaard, Vlis- singen en de zogenaamde Zak van Zuid-Beveland. Uit Weert werden troepen ge dirigeerd naar Terneuzen. Deze militairen hebben via België de bedreigde plaats bereikt. Zoek lichten zijn ingezet om de nach telijke werkzaamheden te verge makkelijken. Naast de onmiddellijke hulp die geboden dient te worden, is het op het ogenblik nog een eerste vereiste de uitbreiding van de watersnood te beletten. Het herstellen van schade aan dijken en het terugdringen van het water kan volgens de des kundigen van de rijkswaterstaat nog niet worden voorzien en ge pland. In talloze garnizoenen zijn maatregelen getroffen voor massale vulling van zandzak ken. De staf van de Nederlandse territoriale bevelhebber deelt nog mede, dat de minister van Oorlog en Marine, Ir- C. Staf en de staatssecretearis van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, zich Zon dag persoonlijk op de hoogte stelden van de voorbereidingen en de getroffen maatregelen voor onmiddellijke hulpverle ning. Ook de belangstelling en medewerking van buitenlandse zijde is zeer groot. Amerika en Canada zegden algemene mili taire hulp toe. Frankrijk stelde 2 picniersbataljons ter beschik king. Van Nederlandse zijde is gevraagd deze bataljons voorlo pig gereed te houden in afwach ting van de luchtverkenningen die in de ochtenduren worden uitgevoerd. Uit de Amerikaanse zone van Dui.sland komt een Amerikaanse legercommandant met 50 officieren over, die geza menlijk met deskundigen van waterstaat en Nederlandse autoriteiten luchtverkenningen zullen uitvoeren om tenslotte 'n gedetailleerd plan voor de hulp verlening op te stellen. De Brit se marine stelde toen het corps ter 'beschikking, die op de vlieg basis Woensdrecht was ge- stationneerd, voor evacuatie van geïsoleerde boerderijen en k'ei- ne geïsoleerde groepen zullen worden ingezet. derlandse regering gestelde twee Franse bataljons genie zijn gis teravond uit hun garnizoen naar Bergen op Zoom vertrokken. TE NUMANSDORP 67 DODEN. Alle inwoners van Numansdorp die zich nog in nood bevonden, heeft men Maandag kunnen red den. Het aantal slachtoffers in deze gemeente is gestegen tot 67. De Ned. Spoorwegen Gisteren is een nauwkeurig on derzoek ingesteld naar de situatie by de Moerdijkbrug. Daarbij is gebleken, dat tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug onmiddel lijk ten Noorden van de brug drie kilometer spoorbaan vrijwel is weggeslagen. Ten Zuiden van de brug is een gat van 700 meter in de spoordijk ontdekt. De spoorwegen verwachten dan ook, dat de herstelwei'kzaam- heden aan de spoorbaan bij de Moerdijkbrug een kwestie van ten minste weken zal worden. Alle verkeer van het Zuiden naar het Noorden, dat van deze verbinding gebruik placht te ma ken, wordt voorlopig via Utrecht Den Bosch afgewikkeld. De spoorwegen verwachten vandaag in het begin van de na middag het baanvak Rotterdam Dordrecht geheel hersteld te heb ben, nadat reeds gisterenochtend een spoor RotterdamZwijn- drecht was hersteld. Als dit he denmiddag gelukt, dan hopen de spoorwegen de half-uur-dienst op de lijn DordrechtRotterdam, Den Haag, Haarlem, Amsterdam te hervatten. Het emplacement Lage Zwa luwe staat onder water. Ten Zuiden van Woensdrecht in de spoorlijn Bergen op Zoom Vlissingen is het spoor over twee kilometer weggeslagen. Het staat daar zelfs met eb onder water. Bij Rilland-Bath is het spoor over vier kilometer onder water. MEDEDELING VAN DE REDACTIE. Tijdens het afdrukken van ons nummer van Maandag liepen de electro-motoren van onze persen, die in de nacht van Zaterdag op Zondag tijdens de overstroming van de Markt en omgeving onder water hebben gestaan, warm, waardoor zij werden uitgescha keld. Hierdoor ontstond een grote vertraging en kon ons Maandag nummer voor een groot gedeelte eerst in de namiddag verschijnen. OPROEP Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk Het moderamen van de Neder lands Hervormde Kerk, in deze handelend namens de generale synode deelt het volgende mede: 1. Het moderamen steunt met alle kracht de oproep tot mede werking aan de nationale inza melingen, welke oproep tot mede werking aan de nationale inza melingen, welke oproep mede in zijn naam gedaan is door de oecumenische raad van Kerken in Nederland. 2. Het moderamen heeft met grote instemming begroet het initiatief van de diaconale raad van de Nederlands Hervormde Kerk om sociale werksters, en andere hulp van haar provincies ter beschikking te stellen. 3. Het moderamen heeft het voornemen de gemeente op te wekken in de morgengodsdienst oefeningen van aanstaande Zon dag 8 Februari te komen tot bij zondere verootmoediging, gebed en offer. 4. Dinsdagochtend 3 Februari zal door het moderamen overleg worden gepleegd met de verte genwoordigers van verschillende andere kerkgenootschappen, die alle de uitnodiging hebben aan vaard. 5. Waar in de evacuatiegebie- den de geestelijke hulp te kort schiet door gebrek aan predikan ten stelle men zich in verbinding met ds M. D. Gysman, telefoon K 1700—116306. Predikanten, die voor deze bij stand beschikbaar zijn, gelieven zich daar te melden. Wind en weder dienende zal vandaag met het droogmalen van de Oost Zeeuws-Vlaamse polders worden begonnen. Dit zijn de Nieuw Neuzenpolder, Nieuw Othenepolder en Kruispolder. De toestand te Terneuzen ont wikkelt zich gunstig. De 250 mili tairen van de kaderschool uit Weert zijn met herstelwerkzaam heden aan de dijken van de pol ders rondom Terneuzen begon nen. Gistermiddag kwamen te Kloosterzande de burgemeesters van de getroffen Oost Zeeuws- Vlaamse gemeenten onder voor zitterschap van het lid van gede puteerde staten de heer A. L. S. Lockefeer, bijeen. Men besloot tot het oprichten van een coördi nerend lichaam, dat zich met het herstel zal bezighouden. Rond het getroffen Hontenisse staan 2000 hectaren blank. Men is onder leiding van de rentmees ter van het kroondomein I-I. A. A. baron Collot d'Escury, met het dichten van de polder begonnen. Gisteravond is men erin ge slaagd de dijk van de Kruispolder te dichten en heden hoopt men ook hier bij goed weer met droog malen te kunnen beginnen. Zowel in Hontenisse als in Graauw, Zaamslag en Hoek zijn de gemeentelijke autoriteiten van mening, dat men, behoudens onvoorziene omstandigheden, de situatie meester is. In deze streek is zeer veel vee verloren gegaan. „Wij hebben thans de indruk, dat de binnendijken het verder wel zullen houden en het over grote gedeelte van de polders in het Oostelijke deel van Zeeuws- Vlaanderen gered is", zo ver klaarde Maandagmorgen de bur gemeester van Hontenisse, de lieer Van Hootegem. Dank zij de spontane en mas sale hulp door de van heinde en verre toegesnelde hulp heeft men het ergste kunnen voorko men en is het aantal slachtoffers in dit gedeelte van Zeeuwsi-Vlaan- deren tot negen beperkt geble ven. Waren de dijken van de binnen- polders Zondagnacht bezweken, dan zouden Walsoorden en Kloos terzande thans geheel onder wa ter staan. Een kwartier na de eerste oproep kon men reeds over eerste vrachtauto's en vrijwil, ligers beschikken. De onderge- stroomde polders in de omgeving van Kloosterzande bieden een troosteloze aanblik. Overal drij ven kledingstukken en beddegoed op de hoogschuimende golven en ziet men de dode koeien, schapen In het statige herenhuis op de Statenlaan 81 te Den Haag staat sinds Zondagochtend, enkele uren nadat het vreselijke nieuws over de ramp, die zich langzaam maar zpker over Nederland aan het voltrekken was, bekend was ge worden, de bel niet stil en rinke len vrijwel constant de telefoons. Daar, op het hoofdkwartier van het nationaal rampenfonds, stro men van alle zijden de bijdragen binnen en worden aanbiedingen in de meest uiteenlopende vorm tot hulp van de getroffenen ge daan, een spontane reactie op de oproep tot steun van het rampen fonds. Hoe zeer het Nederlandse volk DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabri kanten hebben de gelukkige ge dachte gehad, om Nederland massaal en gratis te laten ken nismaken met deze unieke tand- Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tandpasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella- Spécial Schoonheidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputte lijke schuimvormïngen door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke nieuwe schoon heidszeepen een tube Cas tella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te maken de fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen! (Advertentie) met de slachtoffers meeleeft en getroffen is door de ontzettende gevolgen van de watersnood, blijkt duidelijk uit de tot nu toe binnengekomen gaven. Maandagmiddag omstreeks 17 uur was een bedrag van ruim 2 millioen gulden, uitgezonderd de vele stortingen per giro, die nog niet binnen zijn, ontvangen, ter wijl daarnaast duizenden en nog eens duizenden kledingstukken aan de Rode Kruis-post te Den Haag waren ingeleverd. De georganiseerde landbouw en de georganiseerde Nederlandse zuivelbedrijven schonken teza men 1 millioen gulden. Een voor aanstaande Nederlandse industri eel voegde daar een half millioen gulden aan toe. Vier andere fir ma's zegden elk een bedrag van 100.000 toe. Maar het waren niet alleen de grote industriëlen, "die hun plicht begrepen, want af en toe komen honderden en honderden goede gevers op de Statenlaan brengen wat zij missen kunnen. Schoolkinderen, die in de klas een inzameling hebben gehouden of die hun spaarpot 'hebben om gekeerd, ouden van dagen, die van een klein pensioen een ge deelte afstaan voor him zwaar getroffen landgenoten, na de niet onbemiddelde zakenman, die met de wagen voorrijdt en uit een be hoorlijk gevulde portefeuille 100 overreikt, klopt het oude Scheve- ningse vissersvrouwtje aan, dat met tranen in de ogen enkele van de weinige guldens, die ze heeft, overhandigd. En zo gaat het door, jong en oud, rijk en arm, zij allen begrijpen wat er op het spel staat. Alle ontvangen gelden worden geregistreerd, bij welk geweldig werk de rijksaccountantsdienst is ingeschakeld. Over de te ver richten uitgaven wordt door het bestuur van het fonds, dat zich bepaalt tot het ontvangen en be heren van de gelden, met het mi nisterie van Binnenlandse Zaken overleg gepleegd. Naar de aard van de ramp worden de bedra gen over de vier aangesloten ver enigingen verdeeld. door Allan Penning 15) (Nadruk verboden). „Mijn God... kapitein Born- sen..." en aan de enkele secon den die hij wachten moest, voor dat de werkelijke boodschap kwam, scheen geen einde te ko men. Hij drukte op de bel en be val de steward, die juist met zijn lunch binnenkwam, ogenblikke lijk zijn eerste machinist te roe pen. „City of Malvern roept... Roer onklaar en gebroken krukas... Kan op eigen kracht niet binnen komen... City of Malvern vraagt assistentie... S.O.S.... S.O.S...." wederom gevolgd door opgave van de juiste positie. Het juichte in Peter Wins... Stel je voor, de „City of Malvern", hulpeloos ronddrijvend op nog geen 100 mijl afstand. De trotse kapitein Bomsen, die van hem, Peter Wins, de paria, de verachte vrachtzoeker, hulp zou moeten accepteren. Het was niet te ge loven, het was werkelijk te mooi om waar te zijn. „Bill", riep hij tot de meester, die met zijn pet in de hand de hut binnenkwam, „stook op, wat je stoken kan. Je raadt nooit wat er aan de hand is, maar je moet uit de „Ping Ho" halen, wat er .uit te halen is... Stel je voor man, de „City of Malvern" roept om assistentie op nog geen 100 mijl afstand. Als je er niet voor zorgt, dat we de eerste zijn, ver moord ik je... Man, heb je ooit van zo'n bof gehoord!" „Komt in orde, kapitein. U kunt op 18 knopen rekenen, dus als alles meeloopt, liggen we binnen de vijf uur broederlijk naast elkaar." HOOFDSTUK V. Waarin Peter, dank zij Bill een fortuin kan verdienen, maar er tenslotte een ander fortuin voor in de plaats neemt. Bill stookte op tot zijn mano meter gevaarlijk boven de rode streep klom en de „Ping Ho" kliefde het water met een snel heid, die het buiswater tot de ankergaten deed opkrullen. On geduldig ijsbeerde Peter Wins op de commandobrug. Elite vijf mi nuten weer tuurde hij door zijn zeekijker naar de horizon, totdat hij tenslotte als een klein stipje de boot van kapitein Bornsen aan de gezichtseinder ontdekte. Het liep nu tegen half zes en hy liet maar vast een sloep klaar maken om te strijken. „Zes man goeie witte plunje aantrekken", instrueerde hij de bootsman en na een kwartier zaten zes Lascaren in witte broek en buis in de sloep. Het zag er allerminst uit of dit de beman ning van een „tramp" was. De bootsman in zijn blauwe jekker en witte broek stond nog op dek, wachtend op verdere bevelen. Een uur later klonk de tele graaf van de commandobrug en was de „Ping Ho" aan het einde van zijn wilde jacht gekomen. Op 200 meter afstand lag de „City of Malvern", uiterlijk on gedeerd, maar volkomen hulpe loos. Nog even liet Peter Wins zijn vaart uitlopen, toen gaf hij het commando aan Bill over, ter- i wijl hij naar de sloep ging. Met de riemen fier opgeheven, zakte de sloep uit de davids en op het bevel van de kapitein plonsden de riemen volkomen gelijktijdig in het water. Een sloep van een oorlogsschip had geen beter fi guur kunnen slaan en kapitein Bornsen, die het gebeuren door zijn kijker had gevolgd en van zelfsprekend van woede brieste, dat die vervloekte „Ping Ho" juist in de buurt moest zijn, kon een goedkeuring niet onderdruk ken. „D'r schijnt tenminste discipli ne te heersen aan boord... Meer dan ik eigenlijk van zo'n schar relaar verwachtte..." bromde hij in zijn baard. De eerste officier wachtte reeds aan de valreep, terwijl een hele kliek passagiers nieuwsgierig over de verschansing hing. Een hoeraatje klonk op. Toen de zes roeiers hun riemen als saluut rechtop brachten en Peter uit stapte, kon Bornsen het niet lan ger harden. „Wat denkt die vent eigenlijk... Het lijkt wel, of ze een schout bij nacht roeien." Maar innerlijk deed het toch zijn oude zeemanshart goed. Peter Wins salueerde correct, toen de eerste stuurman hem begroette. „Het spijt me, dat u in de knoei zit, maar ik vreesde natuurlijk wat ergers, toen ik het eerste sein opving. Zal ik maar naar kapitein Bornsen gaan?" en snel liep hij het promenadedek af naar de trap, die naar de com mandobrug voerde. „Morgen kapitein" begroette hij de man, die hij tot schoonva der had gedoodverfd, „ik had niet gedacht, dat ik zo spoedig weer het genoegen zou hebben." „Kapitein Wins, ofschoon ik voor mijn passagiers blij ben, dat er assistentie is gekomen, kan ik toch niet aan de gedachte ontkomen, dat ik persoonlijk elk ander schip had geprefereerd", zei de ouwe zuurtjes. „Kom, kom, kapitein, niet zo somber. Hulp is hulp en het is toch maar beter, dat het geldje in de familie blijft. Het klinkt akelig voor een trots schip als de „City of Malvern", maar u bent in de legale zin van het woord een wrak en een wrak bergen is een karweitje dat dik geld op brengt. U krijgt een schoonzoon in bonus." (Wordt vervolgd). en paarden liggen. Zondagnacht zijn in Klooster zande tweehonderd militairen van de kaderschool uit Weert aangekomen. Zij hadden Zeeuws- Vlaanderen slechts kunnen berei ken via Brussel en Gent en de den niet minder dan 12 uur over deze reis. Onmiddellijk na hun aankomst in Kloosterzande wer den honderd mannen te werk gesteld op de bedreigde punten. Mede dank zij hun hulp kon men de kritieke toestand bij de Kam- pensluis meester worden. De windsterkte was Zondag nacht belangrijk afgenomen. Het waterpeil was Maandagmorgen belangrijk lager dan de nacht te voren. Om acht uur stond het water bij vloed niet veel hoger dan Zondagmiddag bij eb. Ook de golfslag had veel aan kracht verloren. Thans is het evenwel zaak, de vele gaten in de zeedij ken te dichten. Dit kan niet met scheppen en spaden alleen ge beuren. Hiervoor is groot mecha nisch materiaal nodig. Hier en daar staan nog koe en paarden in de ondergelopen landerijen, dikwijls nog slechts met de kop boven water. De dieren zijn zo verkleumd, dat zij stuk voor stuk uit het water getrokken moeten worden, hetgeen zware eisen stelde aan de reddingsploegen. Maandagmorgen is een vijftig tal studenten uit Amsterdam in Kloosterzande aangekomen, die onmiddellijk zijn opgenomen in de reddingsafdelingen. CADZAND GEADOPTEERD. De gemeente Nieuw Leusden heeft besloten de gemeente Cad- zand te adopteren. Kloosterzande werd geadop teerd door Venray. In Zeeland zwerven ook lieden rond, die stelen en misbruik ma ken van de toestand. Zeeland is zonder twijfel de zwaarst getroffen provincie en wel geen enkele plaats buiten Zeeuws Vlaanderen is zonder schade. Het aantal doden is nog niet te schatten. De leerlingen van het internaat voor schippers en schipperskinderen te Hans- weert zijn met grote moeite ge red. In Rilland Bath is bij het red dingswerk de burgemeester ver dwenen. Men vreest het ergste. In het Zeeuwse wapen staat ook de spreuk „Luctor et Emer- go". Het worstelt nog, maar Zeeland zal voor de zoveelste keer uit deze ellende naar boven komen. „Het ziet er somber uit, maar we zullen er komen", zijn de woorden van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Naast de stroom van geld heeft het hoofdkantoor te Den Haag ook enorme hoeveelheden kle dingstukken, dekens, schoeisel, enz. enz. te verwerken gekregen. Al deze gaven worden doorge stuurd naar het Roode Kruis. De stroom van deze goederen heeft een dergelijke omvang aangeno men, dat men deze Maandagmid dag de Houtrusthallen voor het opslaan van een en ander requi- reerde. LANDELIJKE SPECIALISTEN VERENIGING OVER DE PRIJZENBESCHIKKING. Het centraal bestuur der lan delijke specialistenvereniging heeft met zorg kennis genomen van de afkondiging van de prij zenbeschikking medisch-specia- listische verrichtingen voor zie kenfondsverzekerden in de Staatscourant van 30 Januari j.l., ook al is de prijzenbeschikking niet van toepassing ten aanzien van de leden der L.S.V. Afgezien van de ernstige theo retische en practische bezwaren die kunnen worden ingebracht te gen een prijzenbeschikking op dit terrein, betreurt het centraal bestuur de afkondiging te meer, daar officieuse persoonlijke be sprekingen, welke in de afgelopen week werden gevoerd, de hoop wettigden dat op zeer korte ter mijn bij rechtstreeks overleg tus sen partyen een basis zou worden gevonden tot voortzetting der on derhandelingen, senator McCarthy op het oorlogspad. De republikeinse senator Jo seph Mc Carthy heeft in de se naat verklaard, dat de speciale commissie van onderzoek, waar van hij voorzitter is, bezig is een verontrustende en „schandalige" toestand bij het bureau voor we derzijdse veiligheid te ontdekken. Dit bureau is belast met de hulp aan het -buitenland. De senaat heeft voor het onderzoek een be drag van 200.000 dollar goedge keurd. Volgens McCarthy heeft de commissie ontdekt, dat een in koper van de regering een con tract met een Europese firma heeft gesloten voor de aankoop van strategische grondstoffen tegen prijzen die het drievoudige bedragen van de prijzen die op de New Yorkse markt gelden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2