hmt - - MASSALE HULP voor getroffen land In Engeland ook reeds honderden doden I - - De droeve dodenlijst Drama op Schouwen en Duiveland Overweldigende stroom uit binnen- en buitenland De oostpunt van Goeree-Overflakkee: Ooltgensplaat vanuit de lucht Eenzame man, ingesloten door het water Ook in Bel gie watersnood Zware terugslag jn- opgang van ons volk" STORM over West-Europa VIJFTIG DODEN STAGNATIE bij Spoorwegen Gemeenten adopteren elkaar TWEEDE BLAD DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Georganiseerde landbouw schonk een millioen ntO OVERSTELPEND als de stroom van alarmerende berichten was, die ons Zondag bereikte betreffende dijkdoorbraken, overstromingen en verdrinkingsgevallen, even eindeloos was gis teren de reeks berichten, die melding maakten van hulp aan de rampgebieden in werkelijk iedere vorm. Met onverminderde kracht zette zich de militaire hulp voort, die Zondag reeds zo doeltreffend werd verleend bij het redden van mensen, het dichten van dijken e.d. Ongetwijfeld is hierdoor de ramp tot niet nog groter omvang gegroeid. Even spontaan echter werd gisteren aan de getroffen bewo- nersv-van het overstroomde land van iedere zijde hulp verleend: geldelijke hulp, giften in natura en alles wat maar enigszins tot leniging van de hoge nood kon bijdragen. Grote groepen vluchtelingen kregen op de K.M.A. te Breda een prima verzorging. Natuurlijk was het behelpen, maar deze mensen waren toch al heel erg dankbaar, dat ze in een warme gymnastiekzaal een zacht rust plaatsje konden vinden. ter en helpsters, benevens een colon ne van 30 particuliere auto's en 17 autobussen, dekens .kleding en medi camenten naar Roosendaal en Fy- naart. Uit Groningen én Friesland ver trokken 500 autobussen met kleding en anderegqederen naar Rotterdam. Nadat dé hulp hoe kan het an-- ders Zondag in de eerste uren min of meer chaotisch was verlopen, werd dit alles, om het goede effect niet ver loren te laten gaan, gecoördineerd. De territoriale bevelhebber, in ons land regelde de beschikbaarstelling van vaartuigen, de hulpverlening door de brandweer' werd gebundeld, de eva cuatie werd geregeld'door de Hulpver leningsdienst cn niét in het minst moet de grote hulp van Roode Kruis en Oranje Kruis worden gememo reerd. „PIET HEIN" hospitaalschip C*EN van de eerste zorgen was het *-* onderbrengen van de duizenden daklozen. In verscheidene plaatsen rondom het verdronken land werden evacuatiecentra ingericht, waar stro men vluchtelingen ondergebracht werden: zowel bij particulieren als in grote gebouwen. Maar ook Rotterdam, Amsterdam en Den Haag waren er al -"""spoedig bij; om pensions, rusthuizen e.d, beschikbaar te stellen. Amsterdam liet weten, dat het duizenden vluchte lingen kon bergen, evenals Rotterdam trouwens, dat daarvoor het Feyen- oordstadion beschikbaar stelde un de Ahoyhal. De Rivièrahal werd langza merhand gevuld met gul geschonken goederen van allerlei slag. Den Haag meldde, dat er 4000 evacué's konden worden ondergebracht. Arnhem liet zich al evenmin onbe tuigd. liet bood de adoptatie aan van Vlissingen of Hoedekenskerke, had daarnaast plaats voor een groot anntal daklozen en stuurde bovendien nog een gemeentelijke sleepboot met dok HONDERD SCHEPEN', waaronder 4 mijnenvegers van de Kon. Marine zijn Maandagavond te ach*, uur de Oran jesluizen te Amsterdam op weg naar Zeeland gepasseerd. TEN PALKLZE SOESTDI.TK is Zater dag staatssecretaris Dr. W. H. van den Berge beëdigd, Maandagmorgen staatssecretaris mej. Dr. A. de Waal. DE KAPITEIN' van een Japanse vissersboot heeft per radio mede gedeeld dat hij zes eilandbewo ners uit de Stille Oceaan heeft opgepikt vijf mannen en een vrouw die meer dan drie maan den in een gehavende boot op de Zuidwestelijke Pacific hadden rondgedreven. De motor van de was in een orkaan onklaar ge raakt. HET FINSE stoomschip Wukini heeft via Scheveningen-radio aan Hoek van Holland gevraagd een apotheker aan boord te sturen, omdat er tengevolge van een ongeval aan boord een lid van de bemanning is overleden. PRESIDENT en Mevr. Eisenhower zijn Zondag als lid van de nationale presbyteriaanse kerlc toegelaten. De president werd met vijftig anderen in een kerk te Washington gedoopt. Eisenhower had lang over deze stap nagedacht, zei de predikant. DE BEVELHEBBER van de Chinees- Nationalistische vloot, viee-admiraal C. C. Ma, zal in het begin vaii deze week naar Washington gaan voor be sprekingen met leidende Amerikaanse vlootautoriteiten. I^ONINGIN ELISABETH en de Her tog van Edinburgh zullen 23 Nor- véwber een reis beginnen naar de Bermuda-eilanden, Jamaica, Nieuw- Zceland, Australië en Ceylon, waar zy in April 1954 zullen aankomen. Kouder Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele sneeuw buien. Krachtige tot matige N.- Oostelïjke wind. Iets kouder met in de ochtend plaatselijk lichte vorst. Vandaag: Zon onder 17.31 uur. Maan op 22.46 uur. Morgen: Zon op S.16 uur. Maan onder 9.35 uur. BUITENLAND HIELP MEE QNTROEREND was de spontaniteit, waarmee het buitenland onze ge troffen landsdelen te hulp kwam. Ge neraal Manton Eddy, opperbevelheb ber van het Amerikaanse leger in Europa, maakte gisteren een vlucht van een uur boven de overstroomde gebieden. Nadat hij een overzicht had gekre gen van de ellende, die daar heerste, beloofde hij, dat Amerikaanse strijd krachten in Duitsland zullen zorgen voor zoveel mogelijk vliegtuigen, he- licoptèrs, zandzakken, vervoermidde len e.d. De Amerikaanse luchtmacht stelde vijf troepentransportvliegtuigen beschikbaar voor het neerlaten vsn voedsel en technische uitrustingsstuk ken. Roode Kruisverenigingen uit Dene marken, Zweden en Noorwegen bo den voedsel, kleding en medicamenten aan. Het Canadese Roode Kruis ver klaarde zich bereid hierbij aan te sluiten. De Britse luchtmacht stelt medische groepen ter beschikking, samenge steld uit ongeveer tien artsen, enige honderden manschappen, konvooien vrachtauto's en bulldozers. Zuid-Afri- ka zendt goederen, die in Nederland niet te krijgen zijn. Ze worden gratis door de K.L.M. vervoerd. Ook uit Duistland kwamen ver scheidene aanbiedingen- van dokters hulp, arbeidskrachten, pompen en bouwmaterialen. De „Europese Beweging" heeft een dringend beroep gedaan op de jeugd bewegingen in de „zestien vrije lan den van Europa" ,om hulpacties ten bate van Nederland te organiseren. De beweging spreekt over kleding en dek king en ze heeft plannen voor adop tatie. Op Koninklijk bevel werd gisteren het koninklijke jacht ,Piet Hein" op de Rijkswerf te Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. Vandaag vertrekt het schip naar Amsterdam, waar het snel tot noodhospitaalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drijvende koninklijk hospitaal naar de 'rampgebieden vertrek ken. GELD EN GOEDEREN 'N EIGEN LAND is eveneens - met gulle hand gegeven. Het Rampenfonds deelde giste renavond mee, dat het f 1.000.000 had ontvangen als bijdrage van de georganiseerde Nederlandse landbouw en zuivelbereiding, ter leniging van de eerste nood. Voor het verder te verrichten Een luchtopname van de overstromin gen te Ooltgensplaat: de huizen staan tot aan de dakgoot onder water. (Luchtopname ANP-foto), Een van onze grootste internationa le bedrijven stelde een half millioen beschikbaar. Een ander internationaal bedrijf schonk een.kwart millioen. Van enige bedrijven ontving men schenkingen van f 100.000. De K.A,'. gaf f 75.000. De overige bijdragen, die op het adres Statenlaan 81 in Den Haag. het adres van het Nationaal Rampenfonds, werden gestort, varieerden van 25 ct. tot duizenden guldens. De Vereniging voor de Effectenhan del gireerde f 10.000, een collecte op de Maandagbeurs te Rotterdam bracht f 68.750 op. Almelo, dat Zierikzee adopteerde, collecteerde f 110.000 bij een. Ook op ander gebied wordt hulp ge boden. Rafaël Kübelik zal het Con certgebouworkest ten bate van de hulpverlening dirigeren, enkele brid gedrives zijn al ten bate van hetzelfde doel georganiseerd, evenals voetbal wedstrijden e.d. Advertentie) EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open fiuidplekken werk, zó vertelde de heer Lou-mét de desinfecterende ;rr— wes, Voorzitter van de Stich-j en snel genezende /fa ting voor de Landbouw, zal nog i Oïr>k'n9rneb een beroep worden gedaan, zo wel op personen als op organi saties. DEBRAL1NL (heldere vloeistof) ZEVEN DODEN QOK LANGS de Belgische kust heeft het water vernietigend toe geslagen. Tot dusver zijn er minstens acht mensen het slachtoffer gewor den, maar men acht het waarschijn lijk, dat het aantal zal stygen. De Belgische badplaats Ostende, het zwaarst getroffen, is veranderd in een troosteloze ruïne, Daar zyn tot nu toe zeven slachtoffers geteld. Het -stroomgebied van de Schelde werd geteisterd door diverse over stromingen. Nabij Dendermonde en Antwerpen zijn dijkdoorbraken ge rapporteerd. Belgische en een handje vol Engelse militairen zijn inde strijd tegen het water, ingezet. Koning Bouclewï.jn is in de loop van de dag naar Ostende en omgeving vertrokken. Men schat de schade, alleen reeds in de badplaatsen, op twee milliard Belgische fres. Veertig Amerikaanse militairen vermist J-JET AANTAL SLACHTOFFERS van de overstromingen in Engeland was gisterenavond gestegen tot 273. Er zijn echter nog duizend ver misten. Er zijn tenminste 50.000 personen dakloos en de schade bedraagt naar eerste schatting meer dan 200 millioen gulden. Eiland zonder leven Z^EWELDIGE golven sloegen over steden en dorpen langs de Engel se Oostkust, over een afstand van 250 km. van de rivier de Humber tot de monding van de Theems. Verkleumde gezinnen klommen in pyama op da ken van huizen om hun leven te red den. Redders in allerlei, soorten vaartui gen, van rubberbootjes, tot amphibie- W#* m $01 0/A Een luchtopname van de overstro mingen op Duivcland. Op het dak van een huis, heel alleen in het onderge lopen land, dat een trieste aanblik geeft; zit een man, die zwaait naar het overvliegende toestel. Een rubberboot is blyven steken in dat, wat voor de ramp waarschijnlijk een boomgaard is geweest. (Luchtopname ANP-'foto). Dr. Drees over de stormramp TVTIJ WETEN nog niet bij be nadering, hoe groot de schade zal zijn, zei minister president Dr. W. Drees gisteren avond in een radiorede over de stormramp. Maar zeker ?is zij buitengewoon ernstig Het ge beurde betekent een zware te rugslag in de opgang van ons volk na de oorlog, een opgang, die zich juist duidelijker begon af te tekenen. Verheugend temidden van deze el lende is de geest waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt op de daad werkelijke sympathie, die wij van alle zijden, ook uit de Overzeese Rijksdelen en uit het buitenland, mo gen ondervinden, Van regeringswege is een inter departementale commissie ingesteld, die de werkzaamheden van de ver schillende Rijksorganen coördineert en het contact met het Rampenfonds zal onderhouden. In d'e Staten-Gcneraal hoop ik mor gen nv.dera mededelingen te doen de toestand en over de verdere ten aanzien van de hulp verlening, de financiering van het herstel en de voor de giften, te ver lenen belaslingfaciliteiten enzovoorts, aldus de - minister-president. BELASTINGFACILITEITEN. LJET A.N.P. weet reeds te melden, dat de aangekondigde belasting- faciliteiten waarschijnlijk o.m. zullen betreffen een verruiming van de vrij stelling van loonbelasting, inkom stenbelasting en vennootschapsbelas ting voor giften, aan het Nationale Rampenfonds. jeeps van het leger, konden vaak de in het water ronddrijvende lijken niet bergen, doordat zij zich moesten spoe den naar de overlevenden, die door het water waren ingesloten. In Hunstanton in Norfolk worden veertig Amerikaanse militairen van de in de nabijheid gelegen luchtmacht- bases vermist. Men gelooft dat zij zijn verdronken. Het water drong de on derkomens binnen, waar zij met hun gezinnen woonden. Een jongen van zeven jaar werd in Kent gered, terwijl hij in de gootsteen van de keuken tot zijn hals toe in het water stond. In Mablethorpe konden velen gered worden, doordat zij op het balkon van de bioscoop klommen, waar de film „Orkaaneilanö" werd vertoond. Op het eiland Canvey waren Maan dag twaalf uur ongeveer honderd lij ken geborgen. Er werden echter, tus sen boomtakken en op daken van hui zen, nog meer stoffelijke overschotten waargenomen. Men vreest, dat het to tale aantal wel tot 400 zal stygen. Het merendeel van de 12.000 inwoners, is intussen in veiligheid gebracht. Een vliegtuig, dat een verkennings vlucht over Foulness, een eiland in de monding van Crouch, heeft gemaakt, meldt dat men geen teken van leven heeft waargenomen. Over het lot van de 350 inwoners heerst grote ongerust heid. HT'ENGEVOLGE van de stormen, die de laatste dagen West-Europa hebben geteisterd, zyn in West-Duits- land vijf personen om het leven ge komen en is zware schade aangericht. In dc hoofdstad Düsseldorf kwamen twee mensen om het leven door het instorten van een tijdens dc oorlog gebombardeerd huis. Zondag, woedden in de Zwitserse Alpen en de Jura sneeustormen met een windkracht van 100 tot 150 km. per uur. In Noord-Zweden werden door sneeuwstormen weg-, spoor- en tele foonverbindingen verbroken. Op het Italiaanse eiland Sardinië werden honderden daken door wind stoten van de huiAn gelicht. Te Duinkerken zyn de verdedi gingswerken door hét water onder mijnd. Honderden mensen zijn ge- evacueer d uit de laag gelegen delen van Duinkerken, die zijn ondergelo pen. Ook in i—l gebied v.m Calais overstroomden honderden hectaren cultuurgrond. V^OLGENS de tot nu toe bin- nengekomen berichten is 't aantal slachtoffers van de wa tersnood in Nederland gestegen tot 485. Hieronder volgen de plaatsen met de slachtoffers, die er zijn te betreuren: Abbenbroek 1; Anvergue Theodo- ruspolder 17; Brandwijk 2; Bin-ch 10; Dimteloord 3; Fijnaart 46; Geersdijk 1; Goeree en Överflakkee 40; Goese Sas 7; "s-Gravendeel 55; Halsteren 17; Hellevoetsluis 5; Heijningen 25; Hoe dekenskerke 1; Hoekse Waard 7; Hondsbosse zeewering 1; Hontenisse 8; Ierseke 10; Kloosterzande 9; Kort- gene 40; Krabbendijke 4; Kruiningen 11; Kruispolder 8; Maassluis 1; Moer dijk 13; Nieuw Neuzenpolder 1; Nu- mansdorp 67; Oostersehelde 4; Oud- Radio-amateurs leveren prachtig werk Het eerste contact pje eerste berichten, die gistermorgen van Schouwen en Duiveland wer den ontvangen, hebben helaas de ban ge vrees, dat zich hier een drama van ontzettende omvang heeft afgespeeld, bewaarheid. Vrij spoedig werd bekend, dat er op zijn minst 49 doden te be treuren zijn. In Zierkizee moeten ne gentien mensen zijn verdronken. In de vier Banncnpolder twintig en in Burgh 10. Het hele eiland staat onder water op uitzondering van de binnen stad van Zierikzee en er is een schreeuwend gebrek aan drinkwater, levensmiddel»n cn rubberboten. Min stens 10.000 mensen moeten zo spoedig mogelijk van het eiland worden ge- tvacueerd. Het eerste contact kwam tot stand door- een gemeente-ambtenaar van Zierikzee, die kans had gezien met n visserscheepje naar Wemeldinge te komen. Hij vertelde, dat drie tot. v00 huizen volkomen zijn vernield. Er is in de loop van de dag een tankschip met leidingwater vanuit Wemeldinge naar Schouwen vertrokken. De drop ping van 75 rubber boten bij Zierikzee. is mislukt. Getvecht wórdt, bij het ziekenhuis te Noordgouwe opnieuw bo ten neer te werpen. SCHEEPSVERBINDINGEN FAe Prins Bern-hard" onderhoudt sinds gistermiddag 2 uur de nor male uurdienst op het traject Vlis- singenBreskens. Getracht wordt de „Koningin Juliana" buitengaats te brengen en eveneens in te zetten. Tussen Kruiningen en Perkpolder zal het de eerste tijd niet mogelijk zijn, de verbinding le onderhouden. Bij Kruiningen is de aanlegsteiger of ver nield of volkomen ontzet. De „Prins Hendrik" heeft zich.' Zaterdagavond kunnen redden door bij het vertrek uit Kruiningen de motoren op volle kracht te doen draaien. Het schip ar riveerde zonder schade bij Perkpolder. Gistermiddag is het naar Vlissingen gevaren, waar het als reserve-schip dienst kan doen. De passagiers van de Prins Hendrik zagen tijdens de laatste vaart tot hun grote verbazing, dat de Moerdijkpont als een steigerend paard door het grote gat in de dijk schoot. Dit schip ligt nu ergens onder Waarde bij een boerderij. De „Koningin Em ma" vaart weer tussen Terneuzen en Hoedekenskerke. Het restaurant bij de veerdam te Kruiningen is volkomen weggespoeld. In het restaurant zaten Zaterdag nacht - Zondagnacht nog talrijke rei zigers, toen het gebouw ging instorten. Zij zochten beschutting tegen de zee dijk, maar de golven moeten hen kor te tijd later hebben verzwolgen. Het is nog niet bekend, hoeveel doden hierbij gevallen zijn. SPONTANE HULP I_Iet provinciaal watersnood-comité in Zeeland is gisteren zijn hulpactie gestart. De eerste oproep via de radio tot het beschikbaar stellen van levens middelen voor Zierikzee had Lot re sultaat. dat onmiddellijk mensen be pakt en bezakt zich kwamen melden op Dam 51 te Middelburg, het bureau van de stichting Zeeland, waar de hulpactie is geconcentreerd. Om vier uur gistermiddag is een motorboot vol met, levensmiddelen naar Zierikzee vertrokken. De ver-deling van de inge zamelde goederen (de .Graanbeui's te Middelburg ligt al tjokvol) en gelden, zal geschieden in samenwerking met het Ned. Rode Kruis. DE RADIO-AMATEURS Woor het eerst in de geschiedenis van Nederland zijn bij een ramp de radio-amateurs ingeschakeld. Wij hebben gistermiddag een praatje ge maakt met <le heer C. Kunst te Mid delburg, die in zijn zolderkamer aan de Lange Delft dag en nacht in de weer is. In nauwe samenwerking met zijn collega, de heer P. Neve, heeft hij een prestatie gelegerd, die wer kelijk boven alle lof vérheven is. De provinciale autoriteiten hebben zeer terecht ingezien, dat, nU de tele foon verbindingen grotendeels uitvie len, er maar één mogelijkheid meer bestond om contact te krijgen met de geïsoleerde delen der provincie, na melijk door <je radio-amateurs in te schakelen, zondagmiddag werd be gonnen en er is aan één stuk doorge werkt tot vier uur Maandagnacht, toen PTT uit Den Haag een seintje gaf aan het adres van P.A.O.W.Z., de radio-roepnaam van de heer Kunst, dat hij voorlopig kon stoppen en dat men hem zou oproepen als zijn dien sten opnieuw nodig waren. Dat was reeds korte tijd daarna het geval. Het zolderkamertje heeft ai die tijd. dienst gedaan als centrum voor het in ont vangst nemen en doorgeven van tien tallen boodschappen van en voor alle hulpdiensten in de provincie. De eer ste uren was er ai een intensief con tact met een collega amateur in Zaamslag. Toen met het invallen van de duisternis .de verbinding uitviel, werd via een omweg een nieuw con tact tot stand gebracht. HIJ MAAKTE EEN ZENDER Dadiocontact met Schouwen en Dui veland was helaas uitgesloten. Totdat er in de loop van de Maandag nacht vanuit Zierikzee een noodzen- der in de aether kwam. Pas gistermor gen lukte het de onophoudelijke op roepen van deze noodzender te be antwoorden. Het bleek, dat een inwoner van Eindhoven, de heer Hossfeld. die niet meer uit Zierikzee weg kon, kans had gezien in de loop van dc nacht een zender inelkaar te zetten. Dat móest met primitieve middelen en onder nog primitiever omstandigheden ge beuren, maar het contact kwam er en dat was het vóórnaamste. dorp 1; Ouderkerk a, d. IJssel 2; Ouöelande 2; Papendrecht 1; St. Phi- lipsland 1; Raamsdonksieer 2; Rilland 1: Rotterdam 1: Sliedreeht 1; Storm- polder 6; Terneuzen 4; Texel 4 Veere 2; Vlissingen 3; "Willemstad 12; Wol- faartsdijk 6; IJselmonde 3; Zierik- Ir den Hollander naar Brabant en Zeeland £)E WATERSNOOD heeft de N.S., vooral in de noodgebieden, grote moeilijkheden berokkend. Een aantal lijnen, waaronder Dordrecht-Breda en Bergen op Zoom-Vlissingen werd ge stremd. De D-treinen zullen daarom over Den Bosch en Roosendaal naar Par'ijs vertrekken. Ook de dienst Den Haag- Luxemburg is voorlopig gewijzigd. De trein zal uit Roosendaal vertrek ken. De diverse expresses naai" het buitenland zullen eveneens doorgaan. Ir. den Hollander, prs. dir. van de N.S.. zal vandaag naar Brabant en Zeeland reizen om de toestand van het spoorwegnet 'daar in ogenschouw te nemen. Men schat de schade van het net op millioenen. Nood wordt gelenigd MEDERLAND herinnert zich uit de oorlogsjaren niet enkel hoe nood geleden, maar zeker ook hoe nood gelenigd wordt. Dat blykt uit meer dere berichten die wij al ontvingen betreffende gespaarde gemeenten, die getroffen plaatsen adopteren. Spontaan was het aanbod van Zaandam, dat aan de Zeeuwse ge meente Ritthcm seinde: „U kunt ons vragen wat U wilt. Zaandam zal U helpen zoveel wij kunnen". Oosterhoi.it, dat Halsteren adopteer de. zond reeds gisteren een voorraad goederen naar het kleine dorp bij Bergen op Zoom. Zierikzee is geadopteerd door Al melo. Daar staat alles gereed om hulp te bieden. Ook Urk wil Zierikzee de helpende hand toesteken. Nieuw-Leusen heeft besloten Cad- zand te adopteren, de gemeente Soest heeft zich ontfermd over Nieuw- en St. Joosland.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2