Redde 700 mensen MILITAIREN vochten als helden Slachtoffers Fijnaart en Klundert Minstens 50 doden in N.-Vossemeer Overzicht van de nationale ramp Overzicht van het rampgebied in Noerdbrabant en Zeeland Militaire hulp Rondom Fijnaart- Heiningen-Willemstad Eén keerde niet terug.... DDD Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging Gisteren eerste contact ;De Burgemeester DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 SOEKSffl^rïSS^Un, z- ven mensen zouden zijn verdronken. „Crom Strijen" is ondergelopen. Daar na brak dijk naar Numanspolder door. Buitendijk van Zomerlandse polder is bezweken. Bewoners van Heinenoord bevinden zich in (voorlopige! veilig heid op de dijken. KRUINTNGEN. Minstens eli doden te betreuren. Gemeente geheel onder water. Er wordt met alle beschikbare mannen gewerkt om erger te voorko men. Gebrek aan materieel KLOOSTERZANDE. Toestand zeer critiek. Zeer grote verliezen voor de veestapel. KRIMPENERY7AARD. De Storm- polder onder water. Vier personen kwamen om het leven. Verdere dijk doorbraken konden worden voorko men. MAASSLUIS. 1500 hulzen een prooi van het water. MADE. De kinderen, die als pen- sionnaires te Made verblijven, bevin den zich buiten gevaar. NUMANSDORP. Zwaar getroffen. Zondag zijn 3000 van de 4500 inwoners naar omliggende dorpen geëvacueerd, de meesten naar KlaaswaaL Het wa ter steeg 40 cm. en bereikte toen op enkele plaatsen in de polder een hoog te van twee meter. De dijken zijn op verschillende plaatsen doorgebroken. Vermist worden 25 inwoners. Vermoe delijk zijn verscheidene personen ver dronken. onder wie een gezin, be staande uit man, vrouw en tien kinde ren. Tal van woningen zijn ingestort. De burgemeester verzoekt dringend hulp van een amphibievaartuig of mo torboot, om degenen, die nog in hun huizen zijn, te redden. OUDDORP. Het stadje Ouddorp staat voor de helft onder water. Het Noordelijke en Noordwestelijke deel is nog droog, hoewel het water in de sloten stijgt. Er is een groot gat in de zeedijk bij Ouddorp-haven geslagen, waarbij on geveer tien huizen verloren gingen. Vele huizen licht en zwaar bescha digd. Een persoon is verdronken. Mensen ,cie door het water waren in gesloten, zijn met eigen hulpmiddelen gered en naar hoger gelegen gebieden overgebracht. Er bestaat geen verbinding met de rest van het eiland en de vaste waL Behoefte aan een zendapparaat, OUDERKERK. In Krimpen zijn 6 personen verdronken. In Ouderkerk verdronken twee personen. Door la ge waterstand op het ogenblik geen nieuw gevaar. OUDENHOORN. De Oudenhoomse Zeedijk bij Hellevoetsluis is op drie plaatsen doorgebroken. De polderlan den zijn volgestroomd, honderden stuks rund- en klein vee verdronken. De gemeenten Oudenhoorn, Zuid- land en Abbenbroek zijn geëvacueerd. De polder Nieuw Hellevoet is vol wa ter gelopen. In Hellevoetsluis zijn vijf mensen verdronken. Een man wilde zijn vrouw redden, waarbij hij eveneens verdronk. OUDE TONGE. Vermoedelijk 60 do den. De slachtoffers zouden in hun slaap verrast zijn. Ongeveer 400 men sen zitten in het dorp bijeengepakt, ST. PHILIPSLAND en NIEUW- VOSSEMEER worden geëvacueerd. Zeer zwaar getroffen. Een lijk aange spoeld, RIDDERKERK. Buitendijk - van de Noord over groot gedeelte weggesla gen. De bevolking is aangeraden de kens en mondvoorraad gereed te hou den. Tachtig hectaren staan onder wa- ROTTERDAM. De toestand is-rede lijk. De Ahoyhalien werden ingescha keld bij de hulpverlening. ROZENBURG. Zeventig procent on der water. In de dijk langs de Nieuwe Waterweg zijn twee gaten geslagen van 60 en 40 meter. De bevolking is niet geëvacueerd. RAAMSDONKSVEER. Spoorbaan Lage ZwaluweDen Bosch en Geert- ruidenberg voorlopig hersteld. 300 In- gcslotenen in Hank en Dussen, eva cuatie verloopt vlot. Zeer groot ge deelte van de bevolking geëvacueerd. Twee doden. STELLENDAM. Toestand zeer ern stig. Bevolking moet worden geëva cueerd. Marine zal hulp bieden. Vis sersvloot van Breskens is naar Stel lendam gevaren voor hulpverlening. TEXEL. Toestand niet ongunstig. Indien het weer zich goed houdt be staat er alle kans, dat men de dijken met zandzakken kan houden. Tot dit doel worden alle mannelijke bewo ners opgeroepen. Over het aantal slachtoffers is nog steeds geen zeker heid. VLAARDINGEN. Veel schade aan ha venwerken en fabrieken. VLISSINGEN. In Vlissingen $8 het water verdwenen. Men is de stiuatie meester. De schade wordt beperkt tot huisraad. De weinige geëvacueerde Vlissingers zijn naar het oude stads deel teruggekeerd. VOORNE PUTTEN. Oudenhoorn en Zuidland worden geëvacueerd. Ook uit Abbenbroek worden de bewoners heengevoerd. De toestand wordt steeds ernstiger. Er bevinden zich nog veel mensen in onder water staande boerderijen. In 's-Gravendeel is de toestand hopeloos. Nieuwersluis-Heen- vliet wordt bedreigd. WASPIK. Alle polders ondergelo pen. Drie huizen ingestort. Verbin ding naar Kaatsheuvel nog open. WIELDRECHT. Dramatische tocht van twaalf mannen, vrouwen en kin deren. Zij werden van zolders en da ken gehaald door soldaten. De be schikbare vletten sloegen om, na vol water gelopen te zijn., juist toen men de spoorbaan bereikt had. Drie uur worstelen tegen wind en hagel over bielzen en verbogen rails belemmerde de doodvermoeide mensen het verder gaan. Een hulpcolonne kwam hen met lijnen en stokken tegemoet Ze wer den tenslotte in Dubbeldam onderge bracht. IJSSELMONDE. In de loop van Maandagmorgen dijk gebroken. Pol ders Middeldijk en Achterzeedijk on dergelopen. Er bestaat hier weinig ge vaar. Ook bij Rhoon is het gevaar gewe ken. In de loop van de nacht van Zondag op Maandag geraakte een va der met twee kinderen in een onder gelopen sloot en alle drie verdronken. ZANDVOORT. Schade aan wegen, toegangen tot het strand en gemeen telijke gebouwen voorlopig geschat op f 100.000. Zuidelijke strandafgang na bij de strandweg wordt weer voor de motorstrandreddingsboot „Dudok de Wit" berijdbaar gemaakt. ZIERIKZEE. Situatie betrekkelijk hopeloos. Alleen door middel van ra dio-installatie contact met buitenwe reld. In Wemeldinge zal vandaag een transport zieken uit Zierikzee aanko-: men, gebracht door Urker schepen. In Zierikzee 19 doden. ZUIDLAND. Toestand stationnair, i grote hoeveelheden vee zijn verloren gegaan, militairen zijn bezig de gaten te dichten. Scheveningse colonne pen hulpcolonne uit Scheveningen heeft Maandag ongeveer 700 men sen uit het verdronken land rondom Abbenbroek en Zuidvliet op het eiland Putten geëvacueerd. De mensen werden in twintig sloe pen, die uit Scheveningen warer. mee gebracht vervoerd. Het reddingswerk wordt voortgezet. Een bus met Scheveningse vissers is onderweg om de roeiers en veerlie den, die van Zondagavond af al in touw zijn. af te lossen. Elke sloep is oemand met vier roeiers en een veer man. Lr zijn 2eer sterke stroomversnel lingen en slechts met inspanning van alle krachten kan men soms in bijna drie uur een afstand van twee kilo meter afleggen. Uit een molen redden de Scheve- ningers ongeveer 300 mensen. Men loest de zware sloepen over een dijk heentrekken die later op vier plaatsen is doorgebroken. Een sloep sloeg tijdens het transport om tengevolge van de sterke stromingen voor een eat in een der dijken. De op varenden konden worden gered. De Scheveningse reddingscolonne heeft dringend behoefte aan buitenboord- i motoren, daar men niet langer be stand oiijkt tegen de sterke stroom- versnellingen. betreuren. Er werd gecijferd, maar memand kon zeggen hoe groot het; aantal slachtoffers wei zou zijn. De huizen bij Fort Oranje waren reeds Zondag voor een goed deel ver nield. Een nieuwe vloedgolf teisterde de woningen Maandag zozeer, dat er practisch niets van overbleef. Tussen de puinhopen van hun woningen zoch ten de mensen naar hun laatste be zittingen Aan de rand van het wa ter lagen de tientallen cadavers van paarden en koeien. Midden op de weg een varken, omgekomen in de stroom. Slechts een enkele boerderij was nog bereikbaar. Boerenzonen en knechten hielden de hoogte van de waterstand in de gaten. Zagen zij kans, aan wipten zij in het water en zwommen naar de hofsteden ora te rug te keren met een paard, dat be houden wat gebleven in de stal van een vrij hooggelegen schuur. FORr DE HEL EN WILLEMSTAD Vit het buitenland: gij DE HULP, die het buitenland ons heeft geboden om de water ramp te bestrijden, behoort ook een intensieve militaire hulp. Het aanbod hiertoe wordt door de Nederlandse auoriteiten in grote dank aanvaard. Voorlopig blijft deze hulp beperkt tot redding en evacuatie. België zond ons gisteren reeds twee compagnieën genie, die in Temeuzen arriveerden Met zes motorboten van de genieschool hebben deze mannen zich ingezet bij het wegbrengen van de getroffenen van Rilland Bath. Frankrijk stelde twee bataljons ge nietroepen ter beschikking. Deze ver trokken vannacht uit hun garnizoen naar Bergen op Zoom. Het Britse Rijnleger heeft een vloot uitgezonden, die bestaat uit dertien landingsvaar tuigen en drie motorbarkassen van de Britse vloot en twee landingsvaartui gen en vier motorbarkassen die door Belgen zijn bemand staan drie afdelingen cp verzoek van Neder- onmiüdellijk kunnen afmarche ren. De RAF heeft 500 man met ge nie-uitrusting en een medische afde ling aangeboden Op het vliegveld Gilze-Rijen arriveerden gistermiddag vier helicoptères. die door Engeland ter beschikking zijn gesteld. Canadese troepen uit Duitsland arriveren heden morgen in Breda. Zij zullen daar worden gelegerd in de Chasseekazeme. (Van onze redacteur). jy^AANDAGNACHT OM DRIE T*UR trokken afdelingen van het korps commandotroepen uit Roosendaal, gesteund door militairen van an dere onderdelen in bootjes naar de afgelegen boerderijen in het polder land van de buurtschap Heiningen onder Fijnaart. Rustig en kordaat werden de bevelen gegeven door de officieren. Nauwelijks bevonden zich de soldaten op het kokende water of schelle stemmen schreeuwden de duizenden moeilijkheden uit, die overwonnen moesten wordn om de mensen te redden van de daken van de huizen, te halen uit de boven verdiepingen van de geteisterde woningen, die op invallen stonden. De militairen vochten tegen het water met een moed, die aan het ongelofelijke grensde. Zij streden om elke meter en speelden het inder daad klaar om boerderijen te bereiken. Met zaklantaarns zonden „de jongens" seinen uit naar de niet te troosten mensen, die vermoedelijk alle hoop op redding hadden opgegeven. De landbouwers Munters, Timmers en Korteweg kwamen „aan de wal". Vliegtuigen bóven Willemstad ("Ver die wal lag haast, ondanks de storm, een stilte. Zouden alle com mando's levend terugkeren van deze expeditie? De officieren, die zelf ook de tochien meemaakten, controleerden nauwkeurig de aanwezigheid van de manschappen. Toen de reddingen bij Heiningen volledig waren en tien tallen mensen nat en ontzettend ver moeid. naar Fijnaart werden vervoerd, ontbrak er één soldaat De makkers van de vermiste militair voeren op nieuw uit. Zij zochten de omgeving af, waar de boten hadden gedooberd, maar vonden niets-.. Huilend van geluk en droefheid, om dat zij zoveel mensen hadden gered en omdat zij een vriend hadden ver loren. keerden de commando's terug. Zij werden door de hulpcolonnes, die gereed stonden om drenkelingen te vervoeren ontvangen met een blik van intense dankbaarheid. Nieuwe dijk doorbraken werden aangekondigd. Noodklokken luidden. Sirene's loei den. Fijnaarti centrum liep gevaar... GEVECHT BIJ ZWINGELSPAAN gedicht, maar zelfs verteld kon wor den, dat Indien de vloed niet met een storm gepaard zou gaan de polder ten Noorden van Fijnaart gespaard zou blijven. De wind raasde echter over het land.-. BIJ FORT ORANJE port de Hel was via Zwingelspaan opnieuw bereikbaar. Daar waar de springvloed de eerste dijk inbeukte, werkten honderden soldaten en bur gers. Zij probeerden met man en macht de dijk te dichten. Talrijke mensen geloofden niet, dat het zou lukken, maar zij wilden het proberen. Vanaf Fort de Hel. gelegen op en kele honderden meters van Willem stad. was een uitstekend overzicht te krijgen van de situatie m het ..ram penstadje". Dat overzicht was onheilspellend, haar toch kwamen er gunstige be richten uit Willemstad binnen. Arie van der Linden, hij had een been ge broken en was met een vaartuig ver voerd, vertelde, dat de toestand h» Willemstad niet hopeloos was. Het water stond enkele meters hoog in de straten. De mensen waanden zich voorlopig nog veilig, ofschoon de angst natuurlijk zeer groot waa. "s Nachts waren er lichtseinen te zien van de Willemstad'ters, die ver moedelijk duidden op de gevaren. Toen het licht werd cirkelden de eerste vliegtuigen over het oude stadje. Zij vlogen laag over de huizen. Een en kele boot danste naar burgemeester van der Hcoft's gemeente toe. ver teld werd. dat de burgemeester con tact had gehad met zijn collega in Fijnaart. De heer ter Haar demen teerde dit bericht. Hij had van Wil lemstad alleen gehoord uit de verha len, hem verteld door de enkeling, di» er vandaan was gekomen. OVERZICHT Op de weg van Dussen naar Hank doen de pontonniers hun best, ieder op veilige grond te brengen voor het te laat ls. Dienstweigeraars.... LIONDERD en vijftig jonge lie- 1 11 den, die als dienstweigeraars hun dienstplicht vervullen in een i arbeidskamp in Jutland, hebben 1 het Nederlandse gezantschap te Kopenhagen en het Deense Rode i Kruis hun hulp bij de reddiings- i en opruimingswerkzaamheden in Nederland aangeboden. Het be- trokken Deense ministerie 2al i 1 hiertoe toestemming moeten ver- 1 lenen. TTPTTT7 N*,et krabben. De helder iB r.I I ft vloeibare D.D.D. kal- -Li <U Aw meert de jeuk ln enkele seconden, uoodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de liuldportën. G&JEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN A'og geen overzicht van het aantal vermisten A angezien zoveel mogelijk reddin gen moesten worden verricht, kon den de gemeentebesturen van Fijnaart en Klundert zich nog nier intensief bezig houden me; het uitmaken van he: aantaj slachtoffers, verdronken door de watersnood Burgemeester Drayer van Klundert kon geen definitief cijfer geven van he„ aantal vermisten. .Minstens tien doden zijn er reeds te betreuren", zo zelde hij ..Ik durf verder geen cijfers •c noemen." In Fijnaart waren Maandagavond de namen bekend van een aantal per sonen. waarvan het zeker is, dat zij zijn verdronken. Het aantal vermisten kon niet worden opgegeven. Het was zeer groot. In Fijnaart zijn voor zover bekend omgekomen: G. van Maurik en zijn vrouw; het zoontje van H Hollemans; de vrouw van G. de Geus en drie kndleren; M. Leijdekkers- twee kinderen Koetsen- ruijter; Wllhelmina Knook; kind van familie van Opdorp; Anna den Hol lander-Knook; Teunt.ie den Hollander. R.I-P. r~)c Kwartlersedljk was niet sterk ge- noeg gebleken om het water te gen te houden. Er werden gaten ia geslagen en spoedig stroomde het wa ter in een reusachtig tempo naar het ctrum van de gemeente. In een mini mum van tijd werd de verbindings weg van Fijnaart naar Stampersgat overstroomd. Dieper nog drong het water het polderland ln. Het rukte op naar Standdsarbuiten. Het verspreidde zich verder naar Sampersgat... Alleen het Noordelijk deel van Fij naarts centrum, in de polder, waarin de kerk Ls gelegen, was nog geen wa ter. Om te zorgen, dat deze polder vrij zou blijven, moesten honderden per sonen worden gerecruteerd naar Zwingelspaan. Even bezijden dit ge hucht was een gat geslagen in de dijk, een gat, dat nog gedicht kon wor den. Militairen waren beonnen zandzak ken ln de opening te werpen. Zij werkten ontzettend hard. Een zucht van verlichting dreef door de massa soldaten, toen meer dan honderd studenten uit Wapenin gen, professoren incluis, assistentie kwamen verlenen. Het werd eb en het water zakte. Het grote gevaar van een nieuwe doorbraak bleef dreigen. Om negen uur was de toestand ook voor Noord Fijnaart critiek. Om tien uur was er nog geen verandering in getreden. Om elf uur was het weer iets gunstiger. Om twaalf uur werd gezegd. dat de dijk in elk geval behouden zou blij ven tot circa zeven uur, het moment, waarop de vloed weer zou komen op zetten. De soldaten en studenten had den inmiddels zoveel zand in heit gat geworpen, dat de dijk niet alleen was pen triest en troosteloos beeld gaf Oranje te zien. Weliswaar heerste daar vreugde over het. feit, dat in de afgelopen nacht zoveel mensen waren gered en dat de soldaten zulk een on verbeterlijk werk hadden geleverd, angstig telden de mensen he# aantal slachtoffers, dat Heiningen had te |7r kwam geen einde aan de stroom van berichten. In Fil- naart werden meerdere dijken ern stig bedreigd. Het water rukte op naar Standdaarbulten. Kruisland zou worden geëvacueerd, omdat het water de polder inliep nabij het Groenewegje. Het water kwam weliswaar wel de polder ln, maar van evacuatie was geen sprake. In Klundert was de toestand niet veel verschillend van Fijnaart. Ook daar werden mensen gered. Opnieuw viel de avond over het land. De golven beukten tegen de dijken. Wat zouden de volgende urende vloed brengen. DRIE WEKEN GRATIS TANDENPOETSEN Er is in Nederland een tand pasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tand pasta, De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismaldngstube Castella Tand pasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoon- heidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuimvormingen door een romig, naar lentebloesem geurend schuim. De prijs van Castella- Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heer lijke, nieuwe schoonheidszeep... en een tube Castella Tandpasta, ge noeg voor drie weken, Het mag verstandig heten, zo spoedig moge lijk van dit aanbod gebruik te makende fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen! pERST IN DE LOOP VAN MAANDAG Is duidelenk geworden, welke verschrikkelijke gevolgen de watervloed voor het dorpje Nieuw-Vos semeer heeft gehad. Tientallen huizen aan de rand en in dc verdere om geving van het plaatsje zijn ingestort en het aantal slachtoffers moet groot zijn. Mensen uit het dorp en leden van de reddingsploegen noem den een getal van vijftig. Zij voegden er aan toe, dat dit aantal aan de lage kant is geschat. Dat eerst gisteren de eerste berichtten omtrent de toestand ln Nieuw- Vossemeer binnen kwamen, laat zich verklaren uit het feit, dat tot Maan dagochtend vrijwel geen contact met het dorp mogelijk was. Eerst toen slaagden de commando's, tesamen met andere legeronderdelen, erin, met hun boten de dorpskern te bereiken. Er waren 1600 geïsoleerderi Tn de loop van Zondag bleef men 1 goede hoop houden dat de bewo ners van de plaats zich allen op de hoge dorpskern in veiligheid hadden weten te brengen. Deze hoop blijkt ijdel geweest te zijn. Het water is met zo'n woedende kracht door de dijken geslagen, dat veel mensen in de laagte van het dorp geen kans meer hebben gezien, een veilige plaats te bereiken. Aan de Pelsendijk zijn vele huisjes ingestort Zij weiden voor een groot deel bewoond door landarbeiders en de constructie van deze woninkjes was zodanig, dat zij niet tegen een watervloed van deze omvang bestand waren. Zondagmiddag en Zondagnacht, te gen wind en ontij, zijn de commando's aan het werk getrokken Het reddings werk bleek echter op zoveel moeilijk heden te stuiten dat de pogingen om in het plaatsje te komen vrijwel ho peloos konden worden genoemd. VERBINDING Mieuw-Vossemeer is. anders dan St. Philipsland, door smalle dijken met de hoofdweg naar steenbergen verbonden. De afstand van de Slaak- dam naar het dorp was te groot dan dat men in korte tijd de meer dan 1600 ingesloten mensen kon bereiken Alle binnendijken waren over stroomd. In de ochtenduren van Zondag heeft het water hier zijn vernielend werk al gedaan Maar ook Zondagavond zijn nog veel huizen en huisjes door de druk van de vloed bezweken. Maar dit alles bleek eerst later, toen de militairen een verbinding met het dorp tot stand hadden gebracht. Maandagochtend zakte het water en enkele binnendijken kwamen droog te staan. De commando's en hun makkers van veldartillerie en infanterie, samen werkend met genietroepen, zagen toen kans vanaf een dijk. in de buurt van de schiethoek, tot in dc dorpskern te geraken. De eerste mensen brachten zij binnen, mannen, vrouwen en kin deren, verkleumd en haveloos, maar toch nog gelukkig lachend, omdat de ze verschrikking eindelijk achter de rug was. HET GROTE WERK "Toen begon eerst het grote werk. De mensen die van de daken en zol ders werden gehaald, moesten naar het kilometers verder gelegen Steen- Durgemeest/er Janssens van NiuwVossemeer is tot het t laatst toe in zijn gemeente geble- ven. Maandagavond moesten alle Inwoners geëvacueerd zijn. De t burgemeester was toen nog niet in t steenbergen gearriveerd. Mensen uit de plaats, die ln veiligheid wa- J ren gebracht, vertelden echter, dat. t de heer Janssens besloten had, t eerst met de laatste inwoners van Nieuw-Vossemeer ln de redding- J boten te gaan. bergen worden vervoerd. Berichten gingen naar andere plaatsen en eer het middag was, reden de auto's naar Steenbergen af en aan. De rode Kruis-colonne uit Arnhem was naar dit rampgebied gekomen met bussen van de gemeentelijke autodien sten. Die colonne heert met de mili tairen prachtig werk gedaan Tientallen militaire wagens, luxe auto's, de bussen uit Arnhem... In één lange file begaven zij zich naar de dijk. vanwaar de militairen hun bo ten uitzonden. Mensen werden aan land gezet: zij moesten nog enkele henderden meters lopen voor zij on der de hoede kwamen van wie hen verder verzorgden. Uit het gemeentehuis in Steenber gen werd zoveel mogelijk bij het red dingswerk en bij 't vervoer geholpen De radio hield verbinding met andere gemeenten berichten over de toestand werden doorgeseind. In de hal van het gemeentehuis za ten jongens van de commandotroepen en van de infanterie. Een nacht en een ochtend waren zij in touw ge weest; eerst met weinig, nu gelukkig met verblijdend resultaat. Doodmoe hadden ze zich een rustplaats ge ïmproviseerd; op de trappen tegen de in de stadhuishal. De Markt te Zevenbergen, een centrum van activiteit. Militairen, 350 EIndbovense verkenners en studenten uit alle delen des lands hebben hier hun centrale posten. Tegen de avond had men naar men kon aannemen, alle mensen van Nieuw-Vossemeer in veiligheid ge bracht. Voorzover zij zich althans een tijdelijk toevluchtsoord in het dorp hadden kunnen verschaffen. Het aantal vermisten noemden we hier boven reeds. En de toestand was Maandagavond nog te verward dan dat men over dit getal zekerheid kon krijgen. Helicoptères. een Dakota en Beech- crafts. van Gilze Rijen hebben de he le dag over het gebied gecirkeld om naar slachtoffers te speuren. In en rond het dorp iufn ih' Een- dracht hebben zich verschrikkelij ke tonelen afgespeeld. Een vader, die met drie kinderen tegen het water in- worsteUle, moest de strijd opgeven en toezien, hoe zijn knideren verdronken. Een andere vader kwam op het ge meentehuis te Steenbergen aangeven, dat drie van zijn kinderen van de kou waren omgekomen.. Men bespare ons echter het op sommen van al te veel détails van dit drama. Namen van mensen die om kwamen kunnen we neg niet geven. Het gebied is nog niet geheel afge zocht en in tegenstelling met Hals.e- ren. waar van gemeentewege vrij nauwkeurige gegevens konden wor den versterkt, kon hier. uiteraard, geen oificiëie opgave worden gedaan. Toen we Maandag de in act geble ven dijk bij de Schiethoek kon-n. be reiken, bleek cok waarom Zondag te lefoonverkeer mei Nieuw-Ves.- meer niet. mogelijk was Alle loieiouUi-aleii waren weggeslagen!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3