Familieleden van slachtoffers worden spoedig ingelicht Duizenden werken in noodgebieden Geldelijke steun aan de slachtoffers Rede van dr. Drees in Tweede Kamer NOODUITKERING AAN DE GETROFFENEN Vde belastingfaciliteiten bij schenking De belasting faciliteiten Marine redt 45 personen Succesvolle droppings Catastrophe van enorme omvang Sommige ploegen kunnen niet worden afgelost Verklaring van Prins Bernhard DOE HET NU SCHOTH Dijken bij Kloosterzande niet besweken Dank zij hulp van de militairen DE TIJD DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 8 van giften en goederen (Van onze Haagse redactie) In de vergadering van de Tweede Kamer heeft minister-president dr. VV. Drees vanmiddag namens de regering een verklaring afgelegd omtrent de toestand in de door de watersnood getroffen gebieden. Dr. Drees, die het nog voortdurend stijgend aantal slachtoffers verontrustend noemde, deelde mede, dat getracht zal worden een overzicht te krijgen van de namen van de slachtoffers, waarvan op dat moment reeds van 627 de dood met zeker heid vaststond. Aan de hand hiervan zal men de familieleden van de slacht offers trachten zo snel mogelijk in te lichten, dit ter geruststelling van hen, wier verwanten zich niet onder de omgekomenen bevinden. Wij gedenken niet alleen hen, die bij de ramp rechtstreeks zijn omgekomen, doch ook een aantal mensen, die te hulp snelden en bij hun reddingspogin gen het leven lieten, zo zeide dr. Drees. Naast waterstaatkundige werken zijn tienduizenden hectaren van onze vruchtbaarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaatsen, waar zout water binnendrong, kan, indien het niet zou gelukken het zeewater spoedig te lozen, de schade zeer aanzienlijk zijn. Duizenden stuks vee zijn verloren gegaan. De Minister-President besloot met te zeggen, dat de regering, de volksver tegenwoordiging en het gehele Nederlandse volk meeleven met de getrof fenen en de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. Prins Bernhard voor zitter Nationaal Rampenfonds Sprekende over de hulpverlening, verklaarde de Minister-President, dat de wijze waarop geheel Nederland te hulp snelt, boven alle lof is verheven. Ook uit Suriname en de Antillen zyn berichten binnen gekomen, waaruit blijkt, dat hulpacties worden georgani seerd. Vele landen hebben aanbiedingen tot financiële en materiële hulp gedaan. De regering stelt deze blijken van mede leven op hoge prijs. Zjj heeft deze voor een belangrijk gedeelte reeds kunnen aanvaarden. Naast de aanbiedingen van landen als Canada, Indonesië, Duitsland en vele andere zijn het voornamelijk die van Amerika, Engeland, Frankrijk en België, welke tengevolge van de vorm van de hulpverlening en de situatie van het ogenblik in een onmiddellijke behoefte voorzien. Zo zijn en worden naast Ne derlandse militairen van zee-, land- en luchtmacht Amerikaanse, Britse, Franse en Belgische troepen, voorzien van waardevol materieel, ingezet. Niet elk aanbod kon reeds worden aanvaard, aangezien de omstandigheden zulks niet toelieten. Maar mochten deze zich wij zigen, dan zal alsnog gaarne van het aangebodene gebruik worden gemaakt, 50.000 evacué's Onmiddellijk na de ramp is een aan vang gemaakt met evacuatie van de slachtoffers; deze is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 personen naar elders moeten wor den ondergebracht. Maar dit cijfer kan slechts met het grootste voorbehoud worden gegeven. Goede en vlotte sa menwerking tussen de overheidsdien sten, die bij de hulpverlening en het herstel betrokken zijn, zal worden be vorderd door de instelling van de co- ordinatiecommissie-watersnood 1953, welke onder leiding van minister Beel aan het werk is gegaan. De minister-president gaf daarna een opsomming van activiteiten van het Nederlandse Rode Kruis en van het Nationaal Rampenfonds. Z.K.H. Prins Bernhard. die morgen weer in ons land terug hoopt te zijn, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in ver band met het aftreden als zodanig van jhr. Beelaerts van Blokland. Het Natio naal Rampenfonds wordt gesteund door de Nationale Commissie voor Vluchte lingenhulp. De regering heeft besloten voor giften aan het Rampenfonds ver schillende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de in komstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk be wezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke be palingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepas sing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder be grepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goe deren. die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslachtoffers aan het Nederlandse Rode Kruis en H.M. de Koningin schenkt kleding Reeds Maandagmorgen is door H.M. de Koningin een groot aantal kledingstuk ken van haarzelf en van haar gezin als mede een wieg met toebehoren ter be schikking gesteld van de hulpactie van het Rode Kruis. De automobielen van de Koninklijke stallen zijn dag en nacht in de weer voor het vervoeren van de slachtoffers van de ramp. Ook een ge deelte van de evacuatie van het vee zal door het materieel van de Koninklijke stallen worden verzorgd. Kleding voor de getroffenen Maten of nummers bijvoegen Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kleren, schoenen, dekens, lakens enz. voor de noodgebieden in gezameld. Het is de bedoeling dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of num mers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt er op gevestigd dat er vooral grote behoefte is aan de kens en lakens. eventueel andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting ge heven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Natio naal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan. de ontvangers opgedragen ver zoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zijn getrof fen, op ruime schaal in te willigen. Begonnen zal worden met de ver strekking van nooduitkeringen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waarbij de be trokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoe- ing te belasten. Vervolgens zal het her- Zelfde regeling als 1945 De bijzondere kosten, die waterschap pen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten- Generaal zullen nu met de regering van oordeel zijn, dat hier het Rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgronden, boerderijen en bedrijfsinrichtingen zullen dezelfde or ganen werkzaam zijn als in 1945. Op pagina 5 van ons blad hebben x een mededeling gepubliceerd t.a.v, reeds bestaande faciliteiten op belastingge bied met betrekking tot giften aan charitatieve instellingen. Thans heeft de minister-president dr. W. Drees zijn verklaring aan de Tweede Kamer speciale belastingfaciliteiten aangekon digd voor schenkingen ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. Derhalve zijn de reeds door ons genoemde facili teiten voor wat de giften voor de wa- tesnood betreft vervangen door de dr. Drees aangekondigde faciliteiten. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oor logsschade. De omvang van de overstro mingsramp is zo groot, dat de offerzin van het Nederlandse volk alleen hier geen redding kan brengen en dus zullen ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de schatkist komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarderekening, ver kregen uit de dollarhulp. De Staten-Generaal zullen over een en ander, wanneer meer volledige ge gevens beschikbaar zijn, nader worden ingelicht. Rede Kortenhorst Bij de aanvang der vergadering heeft de voorzitter dr. L. G. Kortenhorst een rede uitgesproken, waarin hij o.m. „Onze gewone werkzaamheden mogen heden geen aanvang nemen voordat ik namens u een sober woord gesproken heb over de gruwel der verwoesting die zich onverhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort. Het Nederlandse volk, dat de verse herinnering aan de oorlog nog steeds als een beklemmende huivering met zich meedraagt, vraagt zich af, of deze nieuwe gesel het vroeger ondergane leed niet in omvang en ellende over treft. Ten overstaan van de zondvloed van collectief ondervonden leed, lijken ge voelens van medegevoel en medelijden hoe vanzelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Hier past slechts een diep beleven van het Goddelijk ge bod: zijn naaste lief te hebben als zich zelf. Dr. Kortenhorst besloot met een bede tot de almachtige en algoede God om troost te storten in de harten der bedroefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizen den, die op redding en bijstand wach ten. De Koninklijke Marine heeft thans 122 motorvaartuigen, 10 sloepen en een groot aantal rubberboten ingeschakeld bij het reddingswerk. Hierbij zijn 7 mijnenvegers, die hedennacht uit Den Helder over zee zijn vertrokken. Van Duitsland uit zijn naar ons land onder weg 13 landingsvaartuigen en 3 motor barkassen van het Britse Rijn flottielje. Hierbij hebben zich 4 motorvaartuigen van de Belgische marine aangesloten. De Marineluchtvaartdienst is tot heden nacht 24.00 uur doorgegaan met het af werpen van rubberboten en voedsel, o.a. bij Zierikzee en Middelharnis. De helicopter van de Marinelucht vaartdienst heeft tot nu toe 45 mensen uit benarde posities gered. De Sea-Ot- ters brachten geïsoleerde gewonden naar Valkenburg. Het reddingswerk met vliegtuigen wordt ook heden op volle kracht voortgezet. Een amphibievaartuig uit .Bloemen- daal zou vanmiddag bij Middelharnis in actie komen met medewerking van de Bloemendaalse reddingsbrigades is het uitgerust met „Walkie talkies". Door K.L.M.-Dakota 's De K.L.M. deelt mede, dat tot gister avond elf uur K.L.M.-Dakota's bezig zijn geweest met het uitwerpen van rubber boten en levensmiddelen. Nabij Som- melsdijk werd dit werk bijgelicht door auto's. Hier werden succesvolle drop pings verricht. Vandaag zijn twee Dakota's van de K.L.M. behulpzaam. Een twintigtal ste wardessen heeft zich ter beschikking gesteld van de U.V.V. (Unie van Vrou welijke Vrijwilligers) te Amsterdam. Volendam zendt 17 kotters naar noodgebied Volendam, dat in de boze winter van 1916 zelf aan den lijve heeft ondervon den wat watersnood betekent, heeft niet achter willen blijven bij de hulpver lening in de noodgebieden. Zeventien kotters zijn uit Volendam vertrokken en hebben zich op het verzamelpunt, bij de onderzeedienst te Rotterdam, ge meld. Ook uit andere IJsselmeerhavens, zo als Enkhuizen en Urk, zijn met dezelfde bestemming schepen vertrokken. Ned. Rode Kruis Het Nederlandse Rode Kruis heeft per telegram het Internationale Rode Kiuis medegedeeld, dat de overstroming thans de vormen heeft aangenomen van een catastrofe van enorme omvang en dat de situatie nog steeds moeilijker wordt. J Majoor Edward Winsall, een van de directeuren van het Internationale Rode Kruis, die z7ch voornamelijk bezig houdt met hulpverlening aan zwaar ge troffen gebieden, is Maandag uit Lon den naar Den Haag vertrokken om met Nederlandse Rode Kruis-autoriteiten een bezoek te brengen aan het over stroomde gebied en na te gaan op welke wijze Nederland het best geholpen kan worden. (Van onze Haagse redactie) Onze buurjongen, een leerling van een Haagse middelbare school, is van avond teruggekomen uit Alblasserdam. Hy is een van de eersten geweest die zich Zondag hadden gemeld bij het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland, het centrale punt van waaruit hij op een truck naar de ergste noodgebieden werd gestuurd. Daar heeft hy dertig uur aan de dijken staan spitten en sjouwen en hij heeft geholpen met evacueren. Hij is hongerig, stil en doodmoe op zijn mod derlaarzen teruggekomen met de schop over de schouder, ryker aan ervaringen dan hij tot voor kort op zijn leeftijd voor mogelijk had gehouden. Er moest met alle macht getracht worden een dyk waar een huis bovenop stond en waarin een gat was geslagen zodanig te versterken dat dit gat niet verder zou scheuren, zo vertelde hy. Een karwei dat onbegonnen leek, omdat het gat on der de handen verder afbrokkelde. Maar door aan beide kanten zandzak ken te stouwen is het tenslotte toch ge lukt en het huis kon gespaard blijven. Zo konden hier en daar met de uiterste krachtsinspanning toch nog kleine over winningen worden behaald op de over machtige vijand. De evacuatie brengt soms zelfs niet onvermakelijke overwinningen. Een zeug van ongewoon gewicht en omvang, die door de eigenaars op hoop van zegen naar de zolder was gehesen, werd er door de evacuatiemannen aan de vier poten weer afgesleurd en op zijn rug in een kano weggevoerd, in het vaartuig passend als een cake in de pan. En na tuurlijk zijn er ook schrijnende herin neringen waarvan het vinden van een kinderlijkje deze jongeman wel nooit meer los zal laten. Hij was een van de eersten van de tweeduizend uit Zuid-Holland die in het afgelopen etmaal werden uitgezonden. Sindsdien zijn er vele aanbiedingen binnengekomen, zelfs hele scholen heb ben hun leerlingen afgestaan, maar het waren er meer dan men organisatorisch verwerken kon, zodat gisteravond de aanmeldingen voorlopig zijn stopgezet. Zijn ploeg kon nog worden afgelost, maar in het provinciehuis dat sinds Zondagmorgen als een bijenkorf gevuld is met nerveus werkende mensen heeft men dat lang niet kunnen bereiken met alle ploegen die weggestuurd zijn. Ve len staan nog ergens ver weg in het overstroomde land1 te ploeteren en de organisaties die hen af en aan moeten halen moeten nog grotendeels op gang komen. Hetzelfde vertelde men ons bij het hoofdkwartier van het Rode Kruis, waar gisteravond een stafbij eenkomst is gehouden, die eindigde met de conclusie, dat het bij een der gelijke massale ramp na anderhalve dag nog niet mogelijk is. de zaak te overzien, laat staan organisatorisch in handen te krijgen. Men weet zelfs nog niet hoeveel Rode Kruis-colon- nes uit verschillende delen van het land er eigenlijk aan het werk zijn. Er zij er uit Arnhem, Zutphen en Nijmegen, maar men weet evenmin waar zij zijn en wat zij hereiken. Men improviseert zo goed en zo kwaad als het gaat en laat de initia tieven voorlopig aan de plaatselijke commandanten over. Het Rode Kruis heeft naast het ope reren met zijn eigen parate colonnes ook tot taak landelijk de inzameling van de financiën en van de goederen te regelen. Het heeft dit deel van de organisatie van het Nationaal Rampen fonds voor zich opgenomen. Bij dat fonds zijn behalve het Rode Kruis ook de provinciale besturen ingeschakeld voor het organiseren van mankracht, de rijksverkeersinspecties voor de ver voermiddelen te land en de bevrach tingscommissies voor die te water. Het ministerie van Landbouw heeft zich daarbij belast met de organisatie voor de voedselvoorziening. Het regelt o.m het afwerpen van voedselpakketten door vliegtuigen in de noodgebieden. Het Na tionale Ramoenfonds, waarbij voorts ook de E H.B.O.'s en het R. K. Huisves tingscomité zijn aangesloten, steunt dus op een reeks van bestaande organisa ties. Zelf heeft het sinds zijn oprich ting in 1936 nog nooit voor een derge lijke taak gestaan, maar het is nu snel tot activiteit gewekt. De leiding behoort bij de vroegere wethouder van Open bare Werken in Den Haag. dr. v. Lut- tervelt. Maar bij alle organisatorische gebrek kigheden staat één ding vast: de hu ln die door het Nederlandse volk spontaan wordt geboden overtreft alle verwach tingen. Bedrijven en particulieren heb ben hun voorraden aangesproken en de meest uiteenlopende zaken naar Den Haag gebracht, waar nu ook in de Houtrusthallen een verzamelpunt van goederen is ingericht, omdat het pak huis aan de Fluwelenburgwal te klein was geworden. Behalve de kleren» de kens en schoeisel die naar Den Haag werden gebracht zijn er nog honderden telefonische aanbiedingen met artikelen die niet tot de roerende goederen be horen, zoals ruimte in stallen voor het onderbrengen van vee, beschikbare woonruimte in zomerhuisjes en minder mobiele artikelen als aggregaten, meu belen, jachten en vaartuigen. Op vliegveld Idlewïld Prins Bernhard heeft vandaag voo zijn vertrek naar Nederland, met een gewoon lijntoestel van de K. L. M„ op het vliegveld Idlewild de volgende ver klaring afgelegd: „Ik heb mijn bezoek aan de V. S. afgebroken en vertrek thans naar mijn land, dat de grootste catastrophe heeft ondergaan die het land in vredestijd ooit, sinds de middel eeuwen, heeft geteisterd. De worsteling tegen de zee is altijd een vooi'tdurende strijd geweest voor het Nederlandse volk, welks historische taak het ge weest is en nog is om grote stukken vruchtbaar land aan het water te ont worstelen. De huidige catastrophe herin nert er aan dat Hollands gevecht tegen de zee pog steeds voortduurt. Ofschoon de overstroming uitgebreide gebieden onder water heeft gezet, waarvan som mige nog slechts kort geleden de oor logsverwoesting te boven waren geko men, weet ik dat ons volk deze beproe ving met dezelfde kalmte opneemt als het altijd getoond heeft in zijn eeuwen oude strijd tegen de elementen. Ik ben diep erkentelijk voor de vele uitingen van sympathie van het Amerikaanse volk die mij gedurende de afgelopen twee dagen hebben bereikt. Alles wat ik u thans wil vragen is, dat gij uw Nederlandse bondgenoten uw morele steun en gebeden zult geven in hun uur van beproeving." Koop 'n solide PARAPLUIE! Speciale aanbieding ISamespaarapIaiies ff 7.90 Herenparapluies ff 12.50 Alléén NIEUWENDIJK 180, A'dam, Telefoon 46568 Eigen Reparatie-inrichting 16.000 militairen ingezet 20.000 in reserve In totaal zijn voor de hulp aan de ge teisterde gebieden 16.000 militairen in gezet. Voor het hulpverleningswerk worden nog 20.000 in reserve gehouden. Het personeel, dat is Ingezet verleent hulp bij evacuatie en by het dichten van dijken. Ten Noorden van de Moerdijk, dit is het eiland van Dordrecht, was de toe stand heden dusdanig opgeklaard, dat enige troepen van de eerste militaire afdeling, die hier waren ingezet, naar hun garnizoenen terug konden worden gedirigeerd. Residentie-orkest speelt voor Rampenfonds Verkooptentoonstelling in Pulchri Het bestuur van het Residentie-Orkest heeft in samenwerking met het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen met de leden van het Residentie-Orkest, met de dirigent Willem van Otterloo en met de concertmeesters Herman Krebbers en Theo Olof, besloten een bijzonder con cert te geven ten bate van de slacht offers van de watersnood. Dit concert wordt gegeven op Zondagmiddag 8 Fe bruari half drie onder leiding van Willem van Otterloo met medewerking van Her man Krebbers en Theo Olof. De toe gangsprijzen bedragen f 5 en f 2.50, alles inbegrepen. Er zal aan niemand vrij toegang worden verleend. De Haagse kunstenaarsleden van de „Haagse Kunstkring", „Verve" en „Pul chri Studio", hebben het initiatief geno men op korte termijn een tentoonstelling te organiseren in de zalen van Pulchri Studio. Iedere kunstenaar zendt min stens één werk in, dat hij voor dit doel wenst af te staan. De werken moeten voor een lage prijs worden verkocht. Eventueel niet verkochte werken zullen met voorkennis van het ministerie van Justitie worden verloot. De opbrengst zal geheel worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. De tentoonstel ling wordt gehouden van Zaterdag 7 tot en met Vrijdag 13 Februari, „Wij hebben thans de indruk, dat de binnendijken het verder wel zullen hou den en het overgrote gedeelte van de polders in het Oostelijke deel van 2'eeuwsch-V laander en gered is", zo ver klaarde hedenmorgen de burgemeester van Kloosterzande, de heer Houtegem. Dunk zij de spontane en massale hulp door de van heinde en verre toegesnelde hulp heeft men het ergste kunnen voor komen en is het aantal slachtoffers in dit gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen tot negen beperkt gebleven. Waren de dijken van de binnenpolders bezweken, dan zouden Walsoorden en Klooster zande thans geheel onder water staan. Hedennacht zijn in Kloosterzande twee honderd militairen van de kaderschool uit Weert aangekomen. Zij hadden Zeeuwsch-Vlaanderen slechts kunnen bereiken via Brussel en Gent en deden niet minder dan twaalf uur over deze reis. Onmiddellijk na hun aankomst wer den honderd mannen te werk gesteld op de bedreigde punten. Mede dank zij hun hulp kon men de critieke toestand bij de Kampensluis meester worden. Vijftig studenten uit Amsterdam zijn eveneens in Kloosterzande aangekomen. Zij zijn Het vraagstuk van de overbevolking Interfacultaire leergang Aan. de Groninger Rijksuniversiteit zal dit jaar de achtste interfacultaire leergang worden gehouden, bestaande uit zes colleges door docenten van ver schillende faculteiten, te geven op Don derdagen, te beginnen op 29 Januari a.s. Het onderwerp zal dit jaar zijn: de aspecten van het vraagstuk der over bevolking. Donderdag 29 Januari zal prof. jhr. dr. P. J. van Winter spreken over de overbevolking als historisch verschijn sel. De week daarop spreekt prof. dr. M. J. Sirks over het biologisch karak ter van overbevolking. Prof. dr. J. H. Tuntler behandelt het medisch-hygie- nisch aspect der overbevolking (op 12 Februari) en prof. S. Korteweg zal 19 Februari de overbevolking uit econo misch oogpunt bezien. Prof. dr. H. de Vos spreekt 26 Februari over „Overbe volking en ethiek" en prof. mr. E. H, s' Jacob spreekt 5 Maart tenslotte over staat en overbevolking. Verschuiving ondergronds personeel (Van onze correspondent) In verband met het feit, dat de Staats mijnen Emma en Hendrik een tekort heb ben aan ondergronds personeel zijn een aantal ondergronders van de Staatsmijnen Maurits en Wilhelmina naar de Emma en de Hendrik overgeplaatst. Op de Maurits en Wilhelmina bestaat namelijk een over schot aan ondergronders. Op staatsmijn Emma bestaat een vrij groot tekort aan ondergronders. terwijl ook staatsmijn Hendrik in de ondergrondse bezetting enigszins onder de norm bleef. De onjuiste verhouding van thans, kon voorlopig alleen tot een oplossing wor den gebracht door een overplaatsingsmaat regel. Voor kosten noodzakelijk levensonderhoud Met het Nationaal Rampenfonds, dat de particuliere financiële hulpverlening coördineert en met welk fonds de re gering ten nauwste samenwerkt, is overleg gepleegd over het verlenen van noodzakelijke uitkeringen voor levens onderhoud aan slachtoffers van de ramp, welke ons land op 1 Februari 1953 heeft getroffen. Als uitvloeisel van dit overleg heeft de minister van Maatschappelijk Werk alle burgemeesters en wethouders ge machtigd evengenoemde slachtoffers, %'oor zover deze niet of onvoldoende in staat zijn om in hun eigen levensonder houd te voorzien, voorlopig een uitke ring ter voorziening in de kosten van noodzakelijk levensonderhoud toe te kennen, overeenkomstig de regeling Hulpverlening Oorlogsslachtoffers (1940 —1945), De hoofden van de bureaux van het betrokken departement in de provincies zullen desgewenst hierbij van voorlich- Pauselijk hulp comité Een pauselyk hulpcomité Is reeds be. gonnen met het mobiliseren van een internationale organisatie voor hulpver. lening aan de bewoners van de geteis terde gebieden in ons land, aldus meldt Reuter uit Vaticaanstad. ting dienen. Deze geldelijke hulpverle ningsregeling ten behoeve van de slacht offers van de ramp wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Februari j.L Nadere uitvoeringsvoorschriften op de getroffen regeling zullen, binnen korte tijd zodra het inzicht in de omvang en in de verschillende aspecten van de te lenigen nood is verkregen aan B. en W. worden toegezonden. onmiddellijk opgenomen in de reddings afdelingen. De dijk in de Krimpenerwaard blijkt ernstig beschadigd. De stormpolder is geheel onder water gelopen, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. Er is geen gas of electriciteit, doch er is voldoende hulp aanwezig. Te Zuidland is de toestand station- nair. Negentien personen worden vermist en voor zover tot nu toe bekend, zijn grote hoeveelheden vee verloren gegaan. Militairen zijn bezig de gaten in de dijken te dichten. By Ossenisse is het lijkje gevonden van een in de golven omgekomen kind. Eerste algemeen militair tehuis geopend (Van onze correspondent) Winterswijk zag er feestelijk uit met zyn vele vlaggen in de smalle straatjes. De gebeurtenis van de dag, welke dit feestvertoon gold, was de officiële ope ning van het algemeen militair tehuis. Dit tehuis is een unicum in Nederland, want het is het eerste, dat zowel door katholieke, protestantse als humanisti sche militairen zal worden gebruikt. Dit is de vrucht van een gelukkige samen werking tussen de verschillende geeste lijke leiders ter plaatse. Deze samenwerking vormde een voor naam thema van de verschillende toe spraken, welke tijdens een bijeenkomst in de raadzaal werden gehouden. Alge meen roemden de sprekers de burgerzin, waarvan de totstandkoming en inrich ting van het tehuis getuigen. Ten overstaan van de talrijke genodig den bracht burgemeester Kneppelhout hulde aan het stichtingsbestuur voor zijn vasthoudendheid tegenover de vele moeilijkheden welke zich bij de voor bereidingen voordeden en aan de dames van de U.V.V. welke vereniging als gé- rante van het tehuis zal optreden. De burgemeester wees op de verplich tingen van de burgerij ten opzichte van de mannen van de Luchtmacht, die in Winterswijk zijn gelegerd, sinds daar in Maart 1949 een navigatiestation van de L.S.K. werd gevestigd. De burgerij heeft deze verplichting begrepen. Zij bracht niet minder dan 5000 bijeen om het tehuis voor het doel geschikt te maken. Namens de minister van Oorlog sprak lt.-generaal G. A. Aler. Lustrumcommissie Tilburgs Studentencorps „St. Olof" Voor het lustrumjaar 19521953 heeft het Tilburgs Studentencorps „St. Olof" ter organisatie van zijn vijfde lustrum het vertrouwen geschonken aan de vol gende commissie: L. J. C. Horbach, praeses; W. L. A. Lockefeer, vice- praeses; J. W. C. van Casteren, ab- actis; J. J. F. A. Schürmann, quaestor en F. J. J. de Boot, assessor. Het ab-actiaat van de vijfde lustrum commissie is gevestigd: Lovensestraat 64, Tilburg. Prof. Schlichting spreekt voor Albertus Magnus (Van onze correspondent) De R.K.S.V. Albertus Magnus zal Vrijdag 13 Februari de 56e Dies Natalis vieren. In de aula van de universiteit zal die middag een buitengewone Open bare vergadering worden gehouden. Tijdens deze vergadering zal prof. mr. L. Schlichting spreken over „Culturele verscheidenheden in internationale ver houdingen". Het bestuur zal na afloop recipiëren in de Senaatskamer. Dr. Stapert legt functie neer (Van onze correspondent) Dr. H. H. C. Stapert, geneeskundig in specteur van de Volksgezondheid in Lim burg, heeft per 1 Februari zijn functie neergelegd. Zijn taak zal voorlopig wor den waargenomen door dr. P. J. V. van Wesemael, geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid in Noord-Brabant. In de te Arnhem gehouden algemene ledenvergadering van de vereniging van directeuren van electriciteitsbedrijven in Nederland is prof. dr. ir. H. Gelis3en, directeur der N.V. Provinciale Limburgse Electriciteitsmij. te Maastricht, met alge mene stemmen tot voorzitter gekozen. In alle delen van het land is de inza meling in volle gang. Centrale op slagplaatsen zijn ingericht, waar vooral studenten zich onderschei den. Van alle kanten worden goede ren binnengebracht. Kort er na rij den dan grote vrachtwagens volge laden met kledingstukken e.d. naar de getroffen gebieden. Residentie-orkest biedt B. en W. een concert aan Evenals in het vorig jaar heeft het be stuur van de vereniging het Residentie orkest dit jaar een concert aangeboden aan B. en W. van Den Haag voor door hen aan te wijzen genodigden, als blijk van erkentelijkheid voor de waardering bij voortduring van de zijde van de gemeen te ondervonden en gemanifesteerd in de verstrekking van subsidie. Vertegenwoordigers uit alle lagen der be volking zijn tot het bijwonen van het con cert uitgenodigd. Het zal worden gege ven o. 1. v. Willem van Otterloo, Maan dagavond 16 Februari in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Rotterdamse Studenten toneelvereniging Ter gelegenheid van hel zesde lustrum van de Rotterdamse Studententoneelver eniging, zal 11 Februari in de Rotterdamse Schouwburg „De Cirkel" van W. Somerset Maugham, de Engelse schrijver die juist vorige week tachtig jaar geworden Is, wor den opgevoerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5