het verdronken Vliegveld Valkenburg biedt hulp aan Rotterdam neemt duizenden vluchtelingen liefderijk op Droppingen boven West- Souburg en Stavenisse Wat gedaan kan worden gebeurt Electriciteits- voorziening Dr. DREES: „Wij herdenken de vele doden met diepe eerbied'5 Grote lof voor de vele hulp Maasstad eensgezind als in oorlogsdagen Prins Bernhard onderbreekt reis en keert terug naar ons land Ahoy-hal en het Feijenoord-stadion centra van verlichte ellende Telegrammen uit buitenland aan Koningin en regering DE TIJD DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 OPERATIONELE VLUCHT MET DE XI Als u thuis aan uw radiotoestel zit en die lawine van rampberichten op u in laat werken, kunt u in opwinding geraken om de ellende van die duizenden mensen in nood; wie een paar uur lang boven de Zuid-Iiollandse en Zeeuwse eilanden heeft gevlogen en aldus een totaal beeld gekregen heeft van de niet te meten schade, welke daar werd aan gericht, is helemaal niet geënerveerd meer om te begin nen alleen maar triest. Wat zullen wij u nog opsommen van de steden en dor pen, waar het erg is en nog erger. Onze verslaggever, die er gisteren met een Dakota van de K.L.M. op uittrok, heeft dit alles al beschreven; het is allemaal zo desolaat, zo'n overstelpende portie misère er vanuit de lucht daarop neerziend gaat ge u pas enigszins realiseren hoe groot het drama is dat zich in deze hoek van Nederland in de afge lopen dagen heeft voltrokken. Een schoorsteen steekt nog een eind boven het water uit; daaronder m,oet ergens de fabriek staan als ze er ten minste nog staat. Een sprieterige rij boomtoppen wijst de lijn aan, waar een weg is geweest. Hoeveel gaten en wat voor gaten in dijken wij hebben gezien, weten wij niet meer. Men moest soms raden of men nu boven de Zuid-Hollandse of Zeeuwse stromen vloog dan wel boven ondergelopen land; het enige herkenningsteken was dan de wat bruinige kleur van het water op verdronken land, El ders slechts de smalle strepen van dijken, zich op sommige plaatsen nog onrustbarend verder versmallend. Het water vreet er aan. En dan opeens in een streek, die gespaard' is gebleven, Holland, dat zich niet verloochent: Het is Maan dag en Maandag is wasdag en dus hangen daar breeduit de boerenkleren te wapperen aan de lijnen. Te Fijnaart spoelde gistermiddag dit kinderledikantje aan, dat afgedreven was vanuit het geïsoleerde Willemstad. een technische storing terugkeren, maar kon zijn lading later overgeven aan een K.L.M.-toestel. Verwacht werden gis- Het leven moet verder gaan en ook dit relaas is niet alleen maar desolaat. Per slot van rekening is het enorm ge lukkig, dat met moderne technische hulpmiddelen toch nog iets aan redding gebracht kan worden aan de geïsoleer de gebieden. Het vliegveld Valkenburg is het cen trum voor de hulpverlening uit de lucht. Een hele hangar ruikt er naar brood. Duizenden broden en pakjes margarine liggen hier opgestapeld en gaan ijlings de hele dag door van hand tot hand. In razend tempo worden al lerlei zakken volgestouwd en contai ners, waarin ook tankjes met drink water, in vrachtauto's geladen. Men ge raakte er gisteren door de parachutes heen, maar er zouden ergens anders wel weer nieuwe vandaan komen. Iedere twee uur steeg een Dakota van de luchtstrijdkrachten op om met waardevolle hulpmiddelen naar de wa- tersnoodgebieden te vliegen. Harpoons en Mitchells van de marine-luchtvaart- dienst trokken eveneens, o.a. met rub berboten, naar de geteisterde eilanden. Een Dakota van de L.S.K- moest wegens Buiten rampgebied in Z.-Holland normaal Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat in de provincie Zuid-Hol land, met uitzondering van de eilanden en het voorzieningsgebied van Rotterdam, de electriciteitslevering normaal functionneert. De centrale te Rotterdam aan de Galilei- straat heeft de productie voorlopig moeten slaken. Doordat uit het landelijk koppelnet hulp kan worden geboden, kan evenwel in de electriciteitsbehoefte worden voorzien. Mededelingen betreffende de vereiste be perking van het verbruik van electricïtelt te Rotterdam zullen worden verstrekt door het gemeentebestuur. De voorziening van electriciteit in de rampgebieden is afhankelijk van de staat waarin de distributie-apparaten ter plaat se verkeren. Hierover bestaat nog een on voldoende inzicht. De directie van de electriciteitsbedrijven in de getroffen gebieden kunnen zich ter verkrijging van hulp (monteurs, materiaal, gereedschappen en montagewagens) wenden tot de Vereniging Electriciteitsbedrijven, Ütrechtseweg 210, Arnhem tel. K. 8300-21441. de 250 zakken voor zand. Een to taal gewicht van 1500 kg., bestemd om gedropped te worden bij Stave nisse en West-Souburg. Deze opera tionele vlucht stond onder comman do van majoor S. de Jong. Stavenisse op de uiterste ipunt van het eiland Tholen biedt thans een aller- troosteloze aanblik. O zeker, er zijn plaatsen, die nog zwaarder getroffen zijn maar die zijn dan ook vrijwel helemaal verdwenen onder het water. In Stavenisse stond gistermiddag nog zo het een en ander overeind vraag echter niet in welk een toestand: ge ruïneerd op honderdtallen punten. Naar dit gehavende Stavenisse vloog de X 1 en wij verlangden er te komen, want als je dan met zoiets nuchters als een partij jutezakken mensen en goede ren kunt redden van verdere onder gang, laat het dan gauw zijn. De manschappen in het toestel met lijnen aan de koppels vastgehaakt aan een staaldraad in de Dakota lagen en stonden bij de open deur gereed om de pakken naar buiten te trappen en te duwen; een fikse regenbui deed het de gezagvoerder wenselijker voorkomen eerst door te vliegen naar West-Sou burg bij Vlissingen. Ja, zoals gezegd: op Walcheren valt het gelukkig nog wel mee, maar daar bij de Deurloo was de overstroming toch verre van onschuldig. Het is voor een leek volkomen onbegrijpelijk, dat men op die iele resterende stroken land nog een geschikte plek weet te vinden om met succes wat neer te smyten. Twee belstoten in het toestel om de mannen achterin te waarschuwen: op de plaats waar wij nu vliegen moeten wij straks droppen. De Dakota vliegt verder termiddag nog Amerikaanse Packets: en keert met een grote bocht terug, deze „flying boxcars" kunnen door de *--*-* - j open achterzijde van het toestel para chutes neerlaten. Vanuit dit centrum zijn wij gis termiddag met de X 1 de Dako ta van de Chef Luchtmachtstaf, generaal Aler, uit welk toestel die morgen het interieur was gesloopt meegevlogen naar Zeeland. Aan boord dertig pakken, elk bevatten- Weer een belstoot en daar gaat de last. Men ziet hier en daar wat mensen; zij wui ven ons toe; het zijn er niet veel. Wat zullen zy beginnen met onze pakken? Vanavond in het donker nog zullen zij er ergens aan een gehavende dijk mee staan te werken. O, wist ie nu maar of ze het er mee zullen redden Terug naar Stavenisse met zijn be schadigde huizen, gehavende daken, in elkaar gezakte boerderijen, onderge lopen wegen en daartussen wat stippen van mensen. Voor ons uit vliegt een Dakota met o.a. levensmiddelen. DeX-1 brengt zakken stomme dingen, die hier ook van belang zijn. Even buiten het dorp staan vier witte vlaggen uitgezet; op een afstandje twee auto's wachtende. Twee belsignalen; verder vliegen, terugkomen; derde bei signaal, ja precies op de goede plaats komt de last terecht. De laatste drop ping gelukt eveneens goed als wij laag aanvliegen over een dijk. De mensen kijken ons na wat gaat er in hen om? Zijn zij blij tenminste niet vergeten te worden of ergeren zü zich, omdat alles natuurlijk nog veel te langzaam gaat voor wie staat te popelen om hulp. In ieder geval, zij rekenen op ons: de piloot van een andere Dakota heeft gisteren b.v. ergens in grote witte letters het woord RUBBERBOTEN ge zien. Men kan maar zo weinig doen te genover deze grote nood, maar wat er gedaan kan worden, gebeurt tenminste. Op alle Zuid-Hollandse en Zeeuwse stromen voeren schepen naar de wa- tersnoodgebieden. Terugvliegend weer opkomen. zagen wij de vloed Op krachtige aanpak kan worden gerekend Minister-president dr. W. Drees heeft Maandagavond een radiorede gehouden, waarin hij o.m. het volgende zei: „Twee dagen lang heeft een beangsti gend aanzwellende stroom van berichten ons doen beseffen, welk een ramp over Nederland is gekomen door het samen treffen van een springvloed en van een orkaan uit ongunstige richting. Ik be hoef u de droevige bijzonderheden niet opnieuw te schetsen. Het zal allen dui delijk zijn geworden, dat heel onze Westkust, van Texel tot Zeeuwscli- Vlaanderen, geteisterd is, en dat in het bijzonder de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van het vasteland van Zuid-Hol land zwaar getroffen zijn. Groot zijn helaas de verliezen aan Woensdagochtend op Schiphol verwacht Direct na aankomst bezoek aan rampgebied Prins Bemhard heeft, in verband met de overstromingen, die Nederland heb ben geteisterd, en na telefonisch over leg met de Nederlandse regering beslo ten zijn reis door de Ver. Staten te onderbreken en naar Nederland terug te keren. De Prins zou terugreizen met het K.L.M.-lijnvliegtuig, dat vanmorgen van het vliegveld Idlewild bij New York zou vertrekken en dat Woensdagochtend 9.15 op Schiphol wordt verwacht. Prins Bernhard heeft te kennen gegeven on middellijk na zijn aankomst de over stroomde gebieden te zullen bezoeken. Z.K.H. deelde de A.N.P.-correspondent te New York mede, dat hij verschillende afspraken heeft kunnen uitstellen, zodat hij over enkele weken naar de Verenig de Staten hoopt terug te kunnen keren. De Prins heeft in zijn programma voor Maandagmiddag geen 'verandering ge bracht en, zoals hij voornemens was, de Nederlandse tentoonstelling in het Me tropolitan Museum geopend. Tijdens een lunch die gisteren aange boden werd door de New Yorkse Kamer van Koophandel, heeft Prins Bernhard een rede uitgesproken, waarin hij sprak oover de ramp die Nederland getroffen heft en waarin hij vervolgens het dol lar-tekort van Nederland besprak. Het noodlot heeft gewild, aldus de Prins, dat juist op de dag waarop ik in dit land aankwam, om de viering van New Yorks driehonderd jarig bestaan als gemeente bij te wonen, het moederlnd van deze stad door de grootste catastrophe ge troffen is, die in vredestijd ooit sinds de Middeleeuwen aldaar heeft plaats ge- vonden.Ik zou u en het Amerikaanse volk willen vrag ente bidden voor uw (Van onze speciale verslaggever) Rotterdam heeft gisteren duizenden van de Zuid-Hollandse eilanden ge vluchte mannen, vrouwen en kinderen liefderijk ontvangen. Sinds de poorten van de Ahoy-hal Zondagmiddag om vijf uur voor de hulpactie van het Rode Kruis opengesteld waren, hebben vrachtwagens en personenauto's aan- en afge reden met mensen en goederen. De hulpvaardigheid van de Rotterdammers en de inwoners van andere steden, die naar het grootste verzamelpunt van evacuê's kvjamen, steeg zelfs tot dusdanige omvang, dat de politie, die met een geluids wagen voor de hoofdingang van de Ahoy-hal post had gevat, de vloed helpers voor een deel terug moest sturen. Buiten de hal was de toestand nu en dan chao tisch te noemen, m.aar in één adem moeten we hierbij aantekenen, dat de ver zorgers van het Rode Kruis, „Sociale Belangen" en de vrijwilligers in het bin nenste van dit enorme glazen toevluchtsoord voor een goed functionnerend apparaat hadden gezorgd. En dat wil wat zeggen wanneer men bedenkt, dat op een gegeven moment honderden gezinnen tegelijk van kleding en voedsel moes ten worden voorzlien, terwijl de organisatoren daarnaast voor zo snel mogelijke onderbrenging dienden te zorgen. Maar aan spontaan aangeboden onderdak ontbrak het gelukkig niet. Talrijke Rotterdamse gezinnen hadden hun adres opgegeven en automobilisten brachten de evacuê's naar hun voorlopig verblijf. De getroffenen, die om een of andere reien niet bij inmmart van de ««■»«- zind hulpvaardige Maasstad konden worden ondergebracht, bleven m de Ahoy- hal slapen. Trucks met opleggers voerden de hele avond door bedden aan Koningin bij evacuê's in het stadion Er was nog een tweede punt, waar de vluchtelingen en geredden in alle mogelijke vervoersmiddelen binnen stroomden: het Feijenoord-stadion. De gewelven van de sport-kuip waren doeltreffend ingericht door Rode Kruis en Sociale Belangen. Af.wisse- lend gingen de grootste groepen mannen, vrouwen en kinderen, die moe en vuil, met niet veel meer dan 'een sloop vol kleren bij zich, zwij gend naar Rotterdam reden, naar de Ahoy-hal en het stadion. Hierdoor kregen de beide staven van helpers nu en dan gelegenheid om op verhaal te komen. De mensen in de foyers en kleedkamers van het stadion verkeerden juist in een dergelijk sta dium, toen wij na een tocht langs ge deeltelijk duistere straten tot hun post konden doordringen. In de hal zaten ongeveer vijftig chauffeurs van de KNAC, die zich gereed hielden om zo spoedig mogelijk een nieuwe stroom vluchtelingen te transporteren. Manne lijke en vrouwelijke leden van de Rode Kruis-troepen dronken hete koffie of hielden zich bezig met de enkele eva cuê's, die op dat moment aanwezig wa ren. De commandant van de Rode Kruis-colonne Den Haag, dr. J. de Rui ter, zetelde in een klein kantoor, voor zien van mobilofoon en andere speciale verbindingen. Rechts van de hal wacht te de vluchtelingen een enorme hoe veelheid geselecteerde kledingstukken, die in kleedkamers en kantoortjes wa ren opgeslagen. Nederlandse bondgenoten in hun uur van beproeving". De Prins wees op het belang voor Nederland van handel met het buiten land, welks totale volume van importen en exporten ongeveer gelijk is aan zijn nationaal inkomen, terwijl voor de Verenigde Staten dit totaal minder dan tien procent uitmaakt. Snelle bevol kingsaanwas maakt zowel industriali satie als emigratie noodzakelijk. Prins Bernhard noemde het een gelukkige omstandigheid, dat in de laatste jaren meer en meer Amerikaanse industrieën fabrieken in Nederland hebben geves tigd. Oplossing van het dollarprobleem is een taak zowel voor Europa als Amerika. „Ofschoon naar -mijn mening Europa meer kan en moet doen dan het reeds doet ter oplossing van het dollarprobleem, kunnen de Verenigde Sta/ten ook verchillende dingen doen om bij te dragen tot het doen verdwij nen van het dollar-tekort", alsdus de Prins. Hij noemde in dit verband de hoge Amerikaanse invoerrechten op sigaren (130 pet.) en wollen dekens (50 pet.), voor welke typisch Neder landse producten in de Verenigde Sta ten een markt zou kunnen worden ge schapen. Prins Bernhard sprak de hoop uit, dat het Congress de „Customs Simplifications Act" zou aannemen. De onzekerheid of een invoerrecht niet plotseling verhoogd zal worden, werkt, volgens de Prins eveneens belemme rend. Prins Bernhard zeide niet te ge loven, dat de Verenigde Staten behoe ven te vrezen voor concurrentie op grote schaal met Amerikaanse produ centen en hij gaf als voorbeeld, dat „dit grote land meer kaas kan consumeren dan het thans doet en dat daarom zo wel binnenlandse als buitenlandse kaas producenten gebaat zouden zijn bij een ruimere markt". gekregen en ziek waren, bijzonder aan getrokken. De tranen sprongen de Rode-Kx-uis- mensen in de ogen, toen een koortsige vrouw en enkele zieke kinderen door de glazen deur van het stadion werden binnengedragen. De zieken werden ter plaatse verzorgd en in bed gestopt. Onder Rotterdams sportieve middel punt werd prachtig werk geleverd. Ver schillende verzorgers waren sinds Zon dagmiddag zo goed als onafgebroken ir touw geweest, maar ze vergaten hun vermoeidheid. Ze vonden een krachtige stimulans in de grootse medewerking van de bevolking, die, aldus een ver pleegster, even solidair is als in de oor logsdagen. En ook het bezoek van onzë Koningin, die in de namiddag plotseling en onverwacht de hal binnenkwam, gaf de helpers morele steun. Want de vorstin, die, naar een verpleegster ons zeer onder de indruk vertelde, met zwaar bemodderde laarsjes eenvoudig als helpster in het midden van de ver plegers en evacuê's was verschenen, had bij getroffenen zowel als by helpers de juiste snaar geraakt. Terwijl de heer De Graaf, die als hoofd van Sociale Belangen het re gistreren en vervoeren van de binnen- gevoerde vluchtelingen regelde, in spanning de eventuele aankomst van twee schepen evacuê's. waarover ge ruchten gingen, afwachtte, zijn wij nogmaals naar de Ahoy-hal gegaan. Buiten de poort van het stadion stond een kleine auto met er naast een pad vinder. Weggedrukt in de hoek van de achterbank zat een nog jonge man te slapen, met een kind in een wollen deken stevig tegen zich aangeklemd. De anders zo stille weg naar het sta dion was nu vol lawaai van autobus- seu en luxe wagens. Werklieden, die zwaar bemodderd, vermoeid en triest uit de polders terugkeerden om enkele uren naar bed te gaan, stonden op de tram, waar het Rotterdamse medele ven culmineerde in lange gesprekken vol lichte overdrijving mensenlevens. De volle omvang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn hon derden omgekomen. Daaronder velen bij pogingen om anderen te redden. Wy herdenken hen met diepe eerbied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van hen die slachtoffer werden van het watergeweld. Er is veel geleden, ook door degenen lie ontsnapt zijn aan de dood in de jedven. Het is een beklemmende gedach te hoevelen alles hebben moeten prijs geven, die, na uren op zolders of zelfs op de daken temidden van de woedende storm, tenslotte, op het nippertje slechts, het vege lijf hebben kunnen redden. Nog beklemmender is het feit dat anderen wellicht nu nog in angstige af wachting uitzien of redding komt op dagen. Met alle middelen van de mo derne techniek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebieden weer talloze boerderijen en huizen verlaten, als eens op Walcheren en in de Wierin- germeer. Wij weten niet wat ervan zal blijven staan en wij weten nog niet bij benade ring, hoe groot de schade tenslotte zal blijken te zijn, maar zeker is zij buiten gewoon ernstig. Het gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich juist duidelijker begon af te teke nen. Verheugend temidden van deze ellen de is de geest waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerke lijke sympathie die wij van alle zijden ook uit de Overzeese Rijksdelen en hel buitenland ondervinden, j Prachtig is de geestdriftige bereidwil ligheid van zeer velen, om zich persoon lijk voor alle arbeid en alle steunver lening beschikbaar te stellen; prachtig ook de krachtdadige medewerking van- vele organisaties. Overstelpend zijn de In de eindeloze woestenij van het water, ergens op Walcheren, staan twee paarden temidden van de vloed, verlaten en waarschijnlijk verloren. (Luchtfoto A.N.P.) toezeggingen en aanbiedingen van mede werking die ons toestromen. Er zal in deze gehandeld worden in nauw over leg tussen de regering en het Nationale Rampenfonds dat de particuliere steun bundelt. Van regeringswege is een interdepar tementale commissie ingesteld die de werkzaamheden van de verschillende Rijksorganen coördineert en het contact met het Rampenfonds zal onderhouden. Thans moet ik mij bepalen tot een zeer kort algemeen woord. De betrok kenen kunnen rekenen op een krach tige aanpak waarbij de regering zich gesteund weet door u allen. Ons volk heeft in de worsteling met het water, dat in menig opzicht onze vriend is maar telkens ook weer een ons bedrei gende vijand, voor het ogenblik een ernstige nederlaag geleden. Wij weten echter dat het op den duur in de worsteling telkens weer de over hand weet te verkrijgen en dat ons land daarbij is gegroeid en sterker ge worden. De wapenspreuk van de provincie Zee land, nu weer een van de ergste nood- gebieden, is „Luctor et Emergo", „Ik worstel en kom boven", boven uit de zee. De mededelingen die ons van alle kanten bereiken getuigen hoezeer dit Texel is situatie meester Maandagmiddag om vijf uur is uit be trouwbare bron medegedeeld d'at op Texel tot nu toe twee lijken zijn geborgen, t.w. van de 56-jarige smid R. IJska uit De Waal en de 36-jarige melkhandelaar D. Kuip uit De Koog. Nog vier personen zijn door familie ais vermist opgegeven. De kans dat zij levend zullen worden teruggevonden wordt klein geacht. Tot dusverre zijn geen aangiften over verloren vee gedaan. Men heeft de indruk de situatie meester te kunnen blijven, vooral indien er, zoals De Bilt heeft voorspeld, geen sterkere wind dan die van het ogenblik gaat op steken. Maandagmorgen zijn 185 DUW- arbeiders en vijftig mariniers uit Den Hel der naar het eiland gekomen om bij het werk aan de dijk behulpzaam te zijn woord thans weer de leuze is van heel ons volk. De tijding omtrent het ongeluk dat aan zovele landgenoten overkomen is en dat zijn weerslag heeft op onze algemene toestand, heeft bij velen de beste ka raktereigenschappen aan de dag doen treden. Er is een vaste ivil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw te herstellen. Blijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewerking en uw offervaardigheid een beroep wordt gedaan". Suriname vormtStormrampcomité De enorme drukte rond de Ahoy-hal was enigszins geluwd. De politie ver sperde ons niet langer de weg naar de plaats, waar de vluchtelingen werden „gesoirtéerd", als we het zo mogen zeg gen. In het voorportaal stonden enkele mannen nog steeds met ijver koffie te schenken. Tegen een pilaar zat een oude boer. Over zijn schoongewreven klom pen vielen de pijpen van een gerafelde broek. Hij had zich tegen de kou be schermd door twee jassen over elkaar aan te trekken en op zijn zwaar verbon den verweerde kop had hij met een shawl z'n pet vastgebonden. Een mage re, in een enorme omslagdoek gehulde vrouw kwam in z'n half dove oren schreeuwen, dat de auto er was. Met een klein buideltje kleren in de hand strompelde het echtpaar weg. Dit was slechts een van de vele tafe reeltjes, die de leiders van de actie in de Ahoy-hal hebben meegemaakt. En kele families uit 's-Gravendeel vonden elkaar terug in dit ijzeren en glazen gebouw, dat de zwaar getroffen bevol king van de Zuid-Hollandse eilanden onschatbare hulp biedt. Terwijl in de linkervleugel meisjes uit de tot de nok toe opgetaste hoeveelheid dekens, la kens, kleding en schoenen passende exemplaren zochten, tuurden bleke, vermoeide, halfzieke mensen langs de grote rijen lotgenoten, op zoek naar fa milieleden en kennissen. „Morgenochtend beginnen we te tel len", zei een van de helpers. „We we ten nog niets, we kunnen geen bekend maken". Een truck met oplegger reed de laat ste vracht bedden, waarop zich weldra dodelijk vermoeide gezinnen zouden uit strekken, naar binnen.... Een nadrukkelijk anonieme helpster eerste klasse leidde ons vol trots langs de collectie heren-, dames-, kinder- en babykleding, de vrucht van één dag in zamelen in Den Haag. Een afzonderlijke hoek herbergde honderden paren schoe nen en ergens anders troffen we tussen babykleertjes en luiers een lange tafel aan, waarop de binnenkomende baby's onmiddellijk werden verschoond en ge wassen. Enkele vrouwen hadden zich het lot van de allerkleinsten, die soms twee worden dagen lang geen schone luier hadden Rotterdam is in gereedheid gebracht voor het ontvangen van de vluchtelingen uit de overstroomde geb'ieden. Zodra de mensen binnenkomen, voorzien van voedsel en een warme drank. Het uitdelen van het voedsel in volle gang. Naast de vele en velerlei bewyzen van deelneming, welke uit het buitenland via diplomatieke kanalen aan het Ne derlandse volk werden toegezonden ont vingen de Koningin en de regering tele grammen o.m. van buitenlandse vorsten en staatshoofden, alle getuigend van diep medeleven. President Eisenhower heeft het vol gende telegram aan Koningin Juliana doen toekomen: „Mijn landgenoten en ik zijn diep geschokt door de tijding van de verwoesting, in uw land aangericht door storm en vloed. Zij en ik wensen uwe majesteit ons innig medeleven in deze tragische omstandigheden te be tuigen." Koning Haakon van Noorwegen zond de Koningin dit telegram: „Aanvaard mijn diep gevoelde deelneming in de ramp, veroorzaakt door de storm". Groot-Hertogin Charlotte van Luxem burg zond de telegrafische boodschap: „Zeer ontroerd door de ramp, die uw land zo smartelijk getroffen heeft, betuig ik u en uw dapper volk mijn innige deelneming." Het telegram van president Auriol van Frankrijk luidde: „Diep geroerd door het bericht van de verwoesting, die de storm in Nederland heeft veroorzaakt, zend ik u mijn levendige deelneming. Ik verzeker u, dat het Franse volk deel neemt in het ongeluk van het Neder landse volk." De apostolisch-vicaris van de Ned. Antillen, mgr. A. L. J. Th. van der Veen Zeppenveldt O.P. heeft een telegram aan de Koningin gezonden. De gouverneur van de Ned. Antillen, mr. Struycken, heeft eveneens de Ko ningin een telegram gezonden. Ook de Gouverneur van Suriname, mr. J. Klaasesz, zond de Koningin een tele grafisch bericht van medeleven en wel: „Betuig mede namens landsregering en bevolking Suriname innige deelnemiug met zware ramp, welke Nederland heeft getroffen. Regeringsraad besloot in spoedvergadering zelve te vormen het Stormrampcomité voor hulpverlening aan getroffenen". In Suriname hebben de berichten over de watersnood in Nederland grote in druk gemaakt, vooral onder de Neder landers en Surinamers, die verwanten in Nederland hebben. Voortdurend infor meert men naar het laatste nieuws." Koning Frederik van Denemarken en de Zwitserse Bondspresident hebben hun leedwezen en deelneming betuigd aan de Nederlandse en de Engelse Koningin. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft bood schappen aan de permanente afvaardi gingen van Nederland, Groot-Brittan- nië en België voor de regeringen van cieze drie landen doen toekomen, waarin hij zijn deelneming met het zware ver lies aan mensenlevens betuigt. De president van Finland, de minis ter-president van Luxemburg en de secretaris-generaal van de Benelux hebben minister-president Drees tele grafisch hun deelneming betuigd met de overstromingsramp. René Mayer, de Franse premier, heeft dr. Drees het volgende telegram gezonden: „Ik ben diep getroffen door de verschrikkelijke ramp, die het Ne derlandse volk treft op het ogenblik, dat het door zijn moed en zijn arbeid het herstel van de oorlogsschade vo1- tooide. Ik verzoek uwe excellentie overtuigd te zijn van het diepgevoelde medeleven van de Franse regering". Voorts heeft de Franse minister van Openbare Werken, André Morice, aan zijn Nederlandse collega, minister Al- gera, deze boodschop gezonden: „Diep getroffen door de tragische toestand in Nederland tengevolge van de storm en de overstromingen, betuig ik u mijn persoonlijk medeleven en xk geef u de verzekering, dat ook het Franse Ver voerswezen geheel met de Nederlan ders meeleeft". Ook de Deense minister van Buiten landse Zaken, Kraft, zond namens zijn regering sympathie-betuigingen aan de Nederlandse en Britse regeringen. Ook de ambassadeur van de Sovjet- Unie te Den Haag heeft uitdrukking gegeven aan het diepe medeleven van zijn regering met de ramp, welke Nederland heeft getroffen. België en Israël betuigen deelneming Telegram aan dr. W. Drees van Indon. H.C. De ambassade van België heeft naar aanleiding van de nationale ramp die Nederland heeft getroffen, vanochtend de Nederlandse regering het rouwbeklag van de Belgische regering en van het Belgische volk overgemaakt. Tevens is de Nederlandse regering gevraagd te willen meedelen met welke goederen België nog hulp kan bieden. De gezant van Israël heeft eveneens de Nederlandse regering de sympathie van zijn regering overgebracht in verband met de natio nale ramp. De wnd. H.C. van de repu bliek Indonesia, mr. Susanto Tirtoprodjo, heeft de minister-president, dr. W. Drees. een telegram gezonden, waarin hij na mens de regering en het volk van In donesië zijn innige deelneming betuigt met de ramp, die Nederland heeft ge troffen. De wnd. H.C. heeft daarbij te vens „Huize Voorhout" (het logeerge- bouw voor Indonesische studenten aan het Lange Voorhout in Den Haag) ter beschikking gesteld om onderdak te ver lenen aan slachtoffers van de ramp. Italië betuigt deelneming De gezant van Italië, de heer Gasto Caruso, heeft aan de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, de heer Beyen, zijn diepste medeleven betuigd, daarbij de gevoelens vertolkend zowel van de Italiaanse regering en het Itali aanse volk als ook van de in Nederland woonachtige Italianen, „die allen de broe derlijke solidariteit indachtig zijn welke door het Nederlandse volk werd betoond toen een soortgelijke ramp verschillende streken van Italië teisterde en die daar om diep getroffen zijn door het bericht van het onheil, dat ook in Nederland verwoestingen en rouw heeft gebracht". Zweedse deelneming De Zweedse gezant in Den Haag, de heer Sven Dahlman heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan minister president Drees. waarbij bij uitdruk king gaf aan de- gevoelens van deelne ming van de Zweedse regering en het gehele Zweedse volk in de natio nale ramp1, die Nederland heeft ge troffen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4