Veelomvattende hulp van Amerikanen onderweg Vliegende spoorwegwagonswaterzuiverings installaties en amphibievaartuigen Men drinke geen ongekookte melk Ook uit andere landen hulp Propaganda voor de Kath. school Carnaval afgelast Hulpaanbiedingen uit het buitenland Vooral veel steun uit Duitsland en Scandinavië Coördinatie in de hulpverlening Initiatief zoveel mogelijk van de ramphaarden uit DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 DUIZENDEN GEALLIEERDE MILITAIREN Deze luchtopname laat wel heel duidelijk zien, hoe ernstig de overstro mingen nabij Ooltgensplaat zijn. De huizen staan tot aan de dakgoot 'in het water. (Luchtopname A.N.P.-foto) landse gemeenschap in Engeland ten bate van de getroffen gebieden in ons land. Op de Ned. Antillen beijvert men zich allerwege voor de hulpverlening aan het moederland. Dr. Gorsira, de gezagheb ber van Curasao is benoemd tot ere voorzitter van het comité voor de hulp verlening. De gouverneur van de An tillen heeft een oproep tot steun aan de bevolking gericht. De Antillen staan ge reed bij de eerste opgave van Nederland van middelen, waarnaar behoefte be staat, daadwerkelijk steun te verlenen. Het medeleven en de drang tot hulp verlening zijn algemeen. Zweden Het land dat ons ook in en na de oor log zo enorm veel hulp heeft gezonden, Zweden, heeft ook thans weer een zeer groot aandeel in de stroom van aanbie dingen. Gisteren berichtten wij reeds over een gift van de „Zwedcn-Amerika Lyn" van 50.000 kronen aan Vlissingen. Het Zweedse Rode Kruis zal voorts vijf ton kleding en verder hoeveelheden melkpoeder en kindervoedsel naar Ne derland zenden. Om deze goederen is telegrafisch door het Nederlandse Rode Kruis verzocht in antwoord op een Zweeds telegram, waarin gevraagd werd wat men het beste, kon gebruiken. De Zweedse legatie te Den Haag en het Nederlandse Rode Kruis overleggen ever de „behoefte en gewenstheid" om kinderen, die van de watersnood te lij den hebben gekregen, voor verzorging naar Zweden over te brengen. Ook liet Deense Rode Kruis heeft een dergelijk aanbod gedaan. Het Zweeds-Nederlands genootschap derlandse slachtoffers voorzien van de kens, babykleding, en onderkleding voor een bedrag van minstens honderd duizend Zweedse kronen. De Zweedse hulp-organisatie „Redt de Kinderen" zal zo spoedig mogelijk vijf ton kleding en voedsel-in-blik, speciaal voor kinde ren, naar het Nederlandse Rode Kruis zenden. - Het ZweedsNederlands genootschap en de Nederlandse club te Stockholm zijn in Stockholm en Gothenburg een inzameling van dekens en kleding be gonnen voov de slachtoffers van de ramp. Binnen enkel11 dagen zullen uit Joenkoeping in Zuid Zweden enige autobussen met kleding naar Nederland overtrekken. Het „Herinneringsl'onds" van Graaf Folke Bernadotte hcefi twintigduizend Zweedse kronen voor de watersnood slachtoffers geschonken. Overig Scandinavië Ook de andere Scandinavische landen leggen grote activiteit aan de dag. Maandag vertrok een vliegtuig van de K.L.M. uit Kopenhagen naar Neder land met een eerste lading hulpgoede ren van het Deense Rode Kruis, be staande uit 500 wollen dekens, die gra tis worden vervoerd, Het Deense Rode Kruis heeft verder een begin gemaakt met een actie tot verstrekking van war me kleding voor de watersnood-slacht offers in Nederland. Pers en radio heb ben het publiek opgeroepen hulp te ver lenen. De kantoren van vele bladen ne men bijdragen in ontvangst, in geld of natura, en vele vervoersondernemingen hebben gratis vervoer toegezegd. Honderd en vijftig Deense jonge lieden die als dienstweigeraars hun dienstplicht vervullen in een ar beidskamp in Jutland, hebben het Nederlandse gezantschap te Kopen hagen en het Deense Rode Kruis hun hulp bij de reddings- en oprui mingswerkzaamheden in Nederland aangeboden. Het betrokken Deense ministerie zal hiertoe toestemming moeten verlenen. Het Rode Kruis heeft in Kopenhagen tweehonderd centra geopend, waar ge schenkpakketten voor Nederland afge geven kunnen worden. Ook elders in Denemarken zijn dergelijke centra ge opend. Dinsdag zou daarnaast een ton eerste- hulp-uitrusting door het Noorse Rodo Kruis en de Scandinavische Luchtvaart maatschappij per vliegtuig -naar Neder land worden overgebracht. De Finse gezant in Nederland heeft zijn auto mqj;" chauffeur ter beschikking van het Rode Kruis gesteld. In Helsinki is men begonnen met de inzameling van geld en kleren. Duitsland Een onverwachte stroom van aanbie dingen tot hulpverlening uit Duitsland heeft velen' in ons land getroffen. De regering van de West-Duitse staat Noord-RijnlandWestfalen heeft Ne derland en België hulp aangeboden in de vorm van arbeidskrachten, pompen, bouwmaterialen en graafmachines. Aan alle staatswaterwegen, bouw en voor zieningsinstanties is order gegeven ter stond hulp te verlenen wanneer daarom verzocht wordt door de getroffen na buurlanden. Ook particuliere bouwon dernemingen zijn verzocht hulpaanvra- gen te behandelen. Particulieren in Sleeswijk-Holstein hebben reeds geld gezonden. De West-Berlijnse artsenvereniging heeft de hulp van Berlijnse doktoren W aar schuwing K ëurings- dienst van Waren De directeur van de keuringsdienst van waren voor het gebied Rotterdam, dr. Hoeke, waarschuwt de bevolking in de getroffen gebieden, welke wellicht uitsluitend is aangewezen op melk die rechtstreeks van de veehouder wordt betrokken, deze melk niet ongekookt te drinken. Ten overvloede wordt hierbij in herinnering gebracht de waarschu wing van de inspecteur van de volks gezondheid, om drinkwater, dat niet af komstig is uit de waterleiding, vooraf te verhitten pf te chloreren. aangeboden voor de overstroomde ge bieden in Nederland. ..Het Technische Hilfswerk" te Koblenz heeft de Neder landse consul-generaal tc Düsseldorf hulo voor de overstroomde gebieden in Nederland aangeboden. De consul-gene raal heeft terstond maatregelen geno men om de Duitse hulpkrachten, die naar Nederland onderweg zijn, ongehin derd de grens te doen passeren. De stad Dortmund heeft, voor eerste hulp. tien duizend Mark voor de Nederlandse overstromings-slachtoffers ter beschik king gesteld. De stad Keulen heeft Rotterdam hulp aangeboden, evenals de steden Diissel- 1 dorf, Duisburg en Homberg die alle in het. bijzonder Rotterdam willen helpen. Voorts berichtte het Hilfswerk der Evangelische kerk te Essen tweehon derd dekens te hebben afgezonden. Het verzoekt aanwijzingen op welke wijze verder kan worden geholpen. Dr. Von Holleben. de Duitse zaakge lastigde in Den Haag, heeft medegedeeld dat de Duitse rivierpolitie motorboten en pompinstallaties ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten stelt. Overige landen De consul-generaal van Italië in Am sterdam. de heer Rocco Stani. heeft in opdracht van zijn regering een bezoek gebracht aan de Commissaris van de Kningïn in Noord-Holland, en deze ver zekerd van de bereidheid der Italiaanse regering om. op welke wijze dan ook, te helpen bij het lenigen van de nood. De Belgische zaakgelastigde in Den Haag, heeft de jachtclub te Antwerpen telefonisch verzocht motorboten ter be schikking van de Nederlandse .autoritei ten te stellen. Mr. Susanto Tirtoprodjo, de waarne mend Indonesische Hoge Commissaris heeft het studentenhuis van de Indone sische studenten in Den Haag aangebo den ter huisvesting van evacué's. De Nieuw-Zeelandse Rode-Kruisver eniging heeft een som van honderd pond sterling aan Nederland overgemaakt. Het bureau van de KLM te Kaap stad heeft aangeboden gratis hulpgoede ren voor Nederland te vervoeren. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft zijn hulpbronnen ter beschikking van de overstromings-slachtoffers in Europa gesteld en aan Nederland, België en Engeland is het zenden van deskundigen op het gebied van hulpverlening aange boden. Het Jeugd-Rode-Kruïs heeft de getroffen landen aangeboden schoolkin deren, die van de ramp geleden hebben, in verzorging te nemen. Het Franse ministerie van Openbare Werken heeft medegedeeld dat het van plan is spoorweg-materieel en andere essentiële goederen naar Nederland te sturen. Het Franse comité voor hulp aan kinderen heeft gevraagd om bijdra gen voor de Nederlandse rampslacht offers. Via haar bureau in Genève heeft het Amerikaanse Rode Kruis aan de ge teisterde gebieden in Nederland. België en Groot-Brittannië de hulp van des kundigen aangeboden. De 20.000.000 kinderen, die lid zijn van de jongerenafdeling van het Ame rikaanse Rode Kruis, hebben hulp aan geboden voor cte jeugdige slachtoffers Zij hebben aangeboden zo nodig 60.000 geschenkpakketten en 50 kisten met leermiddelen te sturen. Elk geschenkpakket ter waarde van twee dollar bevat schrijfgerei e.d., be nevens dingen zoals zeep en tandenbor stels. De kisten met leermiddelen be vatten voldoende materiaal voor een klas van 40 kinderen. Het Interkerkelijk Hulpcomité van de Wereldraad van Kerken te Genève heeft aan het Nederlandse Bureau te Utrecht een bedrag van 6000 Zwitserse francs ter beschikking gesteld. Het Internationaal Secretariaat voor de Jeugd van de Europese Beweging heeft' een dringend beroep op de jeugdbewe gingen in de „zestien vrije landen van Europa" gedaan om een hulpactie te organiseren. Men wil kleding en dek king inzamelen om dit door bemidde ling van de Nederlandse ambassades en het Rode Kruis te verzenden. Ook heeft men plannen voor adoptie van ge meenten. Waterzuiveringsinstallaties, evacuatiematerieel met amphibievaartuigen en heli copters zullen in opdracht van de Amerikaanse generaal Mantön S. Eddy onmid dellijk uit Duitsland naar de Nederlandse rampgebieden worden gedirigeerd. Behalve twee compagnieën met amphibievaartuigen rukt ook een deel van de aan- voerafdelïng van het Amerikaanse hoofdkwartier in Duitsland uit. Deze man schappen zijn deskundig op hel gebied van het verpakken van goederen, die per parachute worden neergelaten. „Vliegende spoorwegwagons", 300.000 zandzakken cn lichte verkenningsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht worden ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten gesteld. Aanvullings-eenheden en aanvullend materieel voor de Amerikaanse troepen wor den over land naar Nederland gedirigeerd. Volgens U.P. zouden duizenden Ame rikaanse, Britse en Canadese militairen naar Nederland komen. gesplitst worden. Een gedeelte blijft te Antwerpen Een tweede gaat naar Bre da en het derde naar Den Haag. Medegedeeld werd nog, dat reeds achttien Amerikaanse hefschroefvlieg- tuigen te Antwerpen geland zijn. Het hoofdkwartier te Fontainebleau heeft een afdeling gevormd, die de luchtreddingsoperaties in het geteister- ling, die van een van de weinige nog in- ling, die van een van de weinig nog in tact zijnde telefoonlijnen gebruikmaakt, staat vrijwel voortdurend in verbinding met Den Haag. Engeland zal aan ,ons land ter be schikking stellen 'medische groepen, welke zijn samengesteld uit ongeveer tien artsen, enige honderden man schappen, konvooien vrachtauto's cn bulldqzers. Vier Engelse helicopters zijn reeds ingezet. Een vloot van landingsvaartuigen en motorbarkassen met Britse en Belgische bemanningen is van Duitsland uit on derweg naar de overstroomde gebieden, aldus heeft het Britse Rijnleger mede gedeeld. De vloot bestaat uit dertien landingsvaartuigen en di-ie motorbar kassen van de Britse vloot en twee lan dingsvaartuigen en vier motorbarkassen die door Belgen zijn bemand. De 27ste Canadese infanterie-brigade te I-Iannover heeft Nederland aangebo den drie afdelingen genie te zenden. Het Britse Rijnleger heeft twee regi menten genie met uitrusting aangebo den. Belgische eenheden nemen reeds sedert het begin van de watersnood daadwerkelijk deel aan de reddings werkzaamheden in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Omtrent de verlening van steun door Canadese pantsereenheden is nog overleg gaande. Maandagmorgen is generaal Eddy met zijn staf uit Heidelberg en Wiesbaden te Amsterdam aangekomen. Na een ver kenningsvlucht met een „Dakota" boven de noodgebieden en diepgaand overleg met de Nederlandse overheid is beslo ten de bovenomschreven hulp onmiddel lijk ter hand te nemen en te handhaven, tot de ergste nood gelenigd zal zijn. Generaal Eddy heeft overleg gepleegd met minister ir. C. Staf, staatssecretaris Kranenburg, luitenant-generaal Buur man van Vreeden, commandant van de Nederlandse territoriale troepen, luite nant-kolonel van de Wall Bake, bevoor radingsofficier van de generale staf en dr. J. van Veen, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat. Generaal Eddy verklaarde: „Wij zullen voor de ongeveer een millioen Neder landers, die in nood verkeren, zo veel en zo snel mogelijk al het mogelijke ter beschikking stellen." Gen. Ridgway, de opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, heeft generaal Eddy belast met de leiding van het Amerikaanse mili taire aandeel in het reddingswerk in de Nederlandse watersnoodgebicden*. Ed dy's hoofdkwartier zal in Den Haag gevestigd worden. Maandagavond is in 's Hertogen bosch een goederentrein uit Duitsland aangekomen met de door generaal Eddy beloofde goederen. Direct is een begin gemaakt met de lossing van driehonderdduizend zakken en twin tigduizend schoppen. Uit Frankfort zijn 6 hefschroefvlieg- tuigen en 15 verbindingsvliegtuigen naar Gilze-Rijen gezonden. Een Amerikaanse afdeling is van het hoofdkwartier van de geallieerde strijd krachten in midden-Europa te Fontai nebleau vertrokken om de telefoon- en telegraafverbindingen tussen Antwerpen en Den Haag, die door dé overstromin gen in het ongerede zijn geraakt, te herstellen. De afdeling zal in drieën Voor- van het K.O.V. in het Schoolblad „De ouders van tot de leerplichtige leeftijd gekomen kinderen moeten reeds weten, waar zij hun kind op de Katho lieke school kunnen plaatsen, voordat het bericht van de gemeente komt en Volksonderwijs op pad gaat", aldus schrijft de voorzitter van het Katho lieke Onderwijzersverbond, de heer J. Dcrkscn, in het Katholieke Schoolblad naar aanleiding van een actie voor de openbare school, welke door de Haagse Propaganda-Centrale van Volksonder wijs wordt gehouden. „Voor alle grote steden moet dit woord doorklinken en door allen wor den gehoord of verstaan. Hier ligt een werk voor de parochiële actiekérncn. Ook onderwijzers en onderwijzeressen zullen zich van dit werk niet afzijdig mogen houden. Er is in liet jongste verleden veel gesproken over de groei van het openbaar en de relatief gerin gere groei (dus procentische achteruit gang) van het bijzonder, speciaal ook van het Katholieke onderwijs. Vast moet voor ons staan, dat het volstrekt noodzakelijk is onze propaganda te stel len tegenover de neutrale". Naar aanleiding van de methode, die door Volksonderwijs wordt gevolgd, om de kinderen via de openbare kleuter school aan de neutrale lagere school te binden, zegt de voorzitter der K.O.V. nog: „De strijd voor de Katholieke school mag niet pas beginnen, bij de la gere school, zij moet aanvangen bij de kleuterschool. Zeer binnenkort komt het wetsontwerp voor het kleuteronder wijs aan de orde: Volkomen gelijkstel ling van openbaar en bijzonder kleuter onderwijs moet gezien ook de prak tijk van de propaganda voor de open bare school als een volstrekte eis worden gesteld", 5000 evacué's in Breda De carnavalsverenigingen van Weert, Mierlo, Roermond, Sittard, Maastricht en Kerkrade hebben besloten alle feestelijk heden van 2 tot 7 Februari af te gelasten. Zoveel mogelijk zullen zy financiële steun geven aan het „Rampenfonds". Ook te Breda heeft het algemeen be stuur van de Carnavalsvereniging be sloten de Carnavalsfeesten in de stad af te gelasten. Momenteel bevinden zich in Breda on geveer 5000 evacué's, waarvan êr velen zijn ondergebracht in kazernegebouwen. Getracht wordt hun zoveel mogelijk on derdak te verlenen bij particulieren, waarvoor de medewerking onder de burgerij zeer groot is. Eén der gebou wen van de Chassékazerne is inmiddels ontruimd voor de ontvangst van de Ca nadese troepen, die komen medewerken aan de hulpverlening. Geen postverkeer met Zeeuwse eilanden P.T.T. deelt mede, dat de postverbin dingen met de eilanden B.eijerland, Ro zenburg, Goeree en Overflakkee, Scliou- wen-Duiveland en Noord-Beveland nog geheel verbroken zyn en dat met de overige getroffen gebieden het postver keer aan grote vertraging onderhevig is. Het uiterst mogelijke wordt gedaan de verbroken verbindingen te herstellen, waarbij van iedere zich voordoende ge legenheid wordt gebruik gemaakt. Zo ging de post van Bergen op Zoom met een vissersboot naar Ierseke en vandaar per fiets naar Kruiningen, Post uit ons land heeft via België over Breskens "Walcheren bereikt. Het kaartje hier naast geeft een nauwkeurig over zicht van de om vang van de ramp. De gegevens wer den overgenomen van een leger-staf- haart, waarop nauw keurig aantekening wordt gehouden van dijkdoorbraken, bedreigde punten en overstroomd ge bied. Op Goeree en Overflakkee is de toestand momenteel wel het ernstigst. Vrijwel het gehete eiland is onderge lopen. slechts een klem gebied in hel Westen, dat tets ho ger is gelegen, bleef droog. Ook Schou wen Duivelend staat voor 't groot ste gedeelte oncler water. Op Duive lend is vooral de toestand in Zierilc- zee critiek. Een vloot van vissers scheepjes js naar deze plek onderweg om behulpzaam te zijn met de evacua tie. Het contact wordt onderhouden met een kleine amateur zender, die buitengewoon goe de diensten bewijst. Walcheren, Tholen en N.-Bevelmd' liggen gedeeltelijk on der water. In Oost-Zeeuivs-Vl-danderen, dat gisteren een bezoek van H. M. Prin ses Wühelmina kreeg, is op minstens vijf plaatsen de dijk doorgebroken. Een stuk land tussen Terneuzen en Hon te nisse staat blank. Ten Zuiden van de Nieuwe "Waterweg is Voorne en Putten een der zwaarst getroffen gebieden Het eiland van Dordrecht ligt nog droog; hier wordt gewerkt om dreigende dijkdoorbraken te voorkomen. Ten slotte staat het N.W. grensgebied van Noord-Brabant tussen Bergen op Zoom en Lage Zwaluwe onder water. De ver bïndingsarm tussen Brubant en Zuid Beveland is eveneens ondergelopen 1-Iet plaatsje Rilland is hier het centrum van het getroffen gebied. Talloze aanbiedingen tot hulpverlening stromen thans vanuit de gehele wereld binnen by de Nederlandse overheids- en particuliere instellingen, die zich met het reddingswerk hebben belast. Het aantal bewijzen van deelneming en mede leven van internationale en buitenlandse instellingen, Rode Kruisverenigingen en van buitenlandse regeringen is overstelpend. De steunaanbiedingen omvatten zo wel geld, goederen als dienstverlening en komen van heinde en verre, van offi ciële en particuliere zijde. Het ziet er bovendien niet naar uit, dat aan deze nieuwe vloed, een vloed van hulp en steun, vooreerst een einde zal komen. De Nederlandse organisaties in Frankrijk hebben een dringend beroep gedaan op alle Nederlandse onderdanen in dit land om geld en kleding voor hun getroffen landgenoten te deponeren bij het hoofdbureau van de K.L.M. in Parijs. In de Nederlandse ambassade te Pa rijs is een hulpcommissie gevestigd. De Nederlandse consulaten zullen alle te ontvangen giften aan de Nederlandse autoriteiten Het Canadese huis van afgevaardig den heeft eenstemmig een resolutie aangenomen om materiële hulp naar de rampgebieden van Engeland, Nederland en België te zenden, zodra men over de beste vorm van hulpverlening kan be slissen. De Canadese eerste-ministèr, Louis Saint-Laurent, heeft een boodschap ge richt tot de vorsten en de volkeren van Nederland, Groot-Brittannië en België, waarin hij uiting geeft aan zijn mede leven met de ramp De Wereldfederatie voor Dierenbe scherming tenslotte heef»; in een tele gram aan de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren een bedrag toegezegd voor hulp aan de dieren1 in nood. Tê Londen is onder ere-voorzïtterschap van de Nederlandse ambassadeur, mr. D.U. Stikker, een watersnood-comité gevormd, dat inzamelingen zal houden van geld en goederen onder de Neder- Grote gedeelten van Zeeland zijn door de overstromingen niet be reikbaar. In Rilland-Bath, het eni ge punt, dat van Bergen op Zoom uit nog bereikbaar is, is men, zoals de foto duidelijk 'laat zién, dag en nacht bezig de bewoners per boot uit de huizen te halen en in veiligheid te brengen. Met de ervaring van nauwelijks een dag hard werken aan de hulpverlening ver;- de door dc overstromingen getroffen gebieden en dank zij voortdurend overleg en nauwe samenwerking tussen de particuliere en overheidsinstanties is er in de organisatie van bijstand, welke op allerlei gebied wordt verleend, reeds een soepel werkende coördinatie gebracht. Vanzelfsprekend kon in dc eerste uren van de ramp alleen maar worden gespro ken van een chaotische toestand, waarin, hoe snel ook ieder, die helpen kon, reageerde, geen lijn viel te ontdekken en waarover in dc verste verte geen over zicht was te krijgen. Op punten, die beschikbaar waren ge steld om eventuele vluchtelingen of ge- evacueerden uit de noodgebieden onder dak te bieden, kwam men aandragen met ka iTe vrachten kleding, schoeisel en voedsel. Zo heerste er in de eerste uren na het bekend worden van de vrese lijke gevolgen van de rampzalige storm een uit medeleven en barmhartigheid voortspruitende bedrijvigheid, die ont roerde en herinneringen opriep aan de tijd van de bombardementen op Rotter dam, Den Haag en andere steden in Nederland, toen de burgers elkaar zo prachtig 'bijstonden, De Nederlands territoriaal bevelheb ber, luit.-generaal D. C. Buurman Van Vreeden, regelde de beschikbaarstelling van vaartuigen; de hoofdinspecteur van het Brandweerwezen leidde de hulp verlening van brandweren uit de niet getroffen gebieden, zoals bij het leeg pompen van kelders en lic-ht-aggregaten; de evacuatie werd geregeld door de hulpverleningsdienst; Rode Kruis en Oranje Kruis werden ingeschakeld. En tussen al deze instanties verzorgde het ministerie van Binnenlandse Zaken de telefonische coördinatie. Langzamerhand kwam er op deze wijze enig systeem in de hulpverlening, doch tegen vijf uur Zondagmiddag bleek mede in verband met de toene mende stroom van aanmeldingen van hulp op allerlei gebied dat uit alle delen van het land binnenkwam, dat het wenselijk was tot een nadere coör dinatie over te gaan. Een uur latei- werd op het ministerie van Binnen landse Zaken op het Binnenhof een be spreking gevoerd, waaraan werd deel genomen door mr. F. R. Mijnlieff, de chef van de afdeling openbare orde en veiligheid van het ministerie; de heer A. van Emden, directeur van het Rode Kruis, mr. Mulder, voorzitter van de centrale evacuatie-commissie en ma joor G. H. Olie van de Generale Staf. Na telefonisch overleg te hebben ge pleegd met de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, werd besloten de volgende regeling te treffen, die voorlopig tot vanochtend zou gelden. Financiële en materiële hulp loopt over het Rode Kruis. De intendance aan de Fluwelenburgwal te Den Haag regelt de inzameling en dc distributie van kleding enz. De Nederlandse territoriaal bevelheb ber regelt de militaire bijstand. Gezien de grote moeilijkheden van het waterverkeer in de rampgebieden, waarbij samenwerking onder leiding van de marine onvermijdelijk is, blijft dc beschikbaarstelling van vaartuigen in handen van de Nederlands territo riaal bevelhebber. Huisvesting is in de eerste plaats een gemeentelijke aangelegenheid, waarbij, de plaatselijke evacuatie-commissie en zo nodig de provinciale evacuatie-com missaris liet centrale punt is. Het Rode Kruis of Oranje Kruis heeft met de huisvesting geen rechtstreekse be moeienis. De Rijksverkeersinspectie regelt het wegvervoer. Militaire vervoersbijstand loopt over de territoriale bevelhebbers te 's-Hertogenbosch voor Noord-Brabant, te Den Haag voor Zuid-Holland cn tc Middelburg voor Zeeland. De voedselvoorziening ressorteert uiteraard onder het ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorzie ning. Acute hulp wordt door het Rode Kruis verleend met zonodig de bijstand van zgn. voedselteams van de Land macht. In nauwe samenwerking met de ge nerale staf behandelt de Rijkswaterstaat de werkzaamheden aan waterkeringen met dc daarbij behorende mankracht. Veevervoer is voorlopig een zaak, die plaatselijk wordt geregeld. Zonodig zal de provinciale voedselcommissaris lei ding geven in overleg met dc minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoor ziening. Aanbiedingen van persoonlijke hulp worden genoteerd, opdat bij gebleken behoefte kan worden gewaarschuwd. Gegevens ten aanzien van huisvesting worden verwerkt door de centrale eva- cuatieoommissie. Samenvattend is de hulpverlening voor de noodgebieden zodanig georganiseerd, dat het initiatief tot acties zoveel moge lijk van de ramphaarden uit wordt ge nomen. De buremeesters van de getrof fen steden en dorpen treffen regelingen, veelal in overleg en samenwerking met elkaar. Provinciale autoriteiten grijpen in waar nodig is en in laatste instantie wordt centrale leiding gegeven door het ministerie van Binnenlandse Zaken en de staf territoriale bevelhebbers. Deze beide instanties werken dus als toplei ding nauw met elkaar samen, doch zij arbeiden, wanneer hen het zo noemen niag, aan de buitenkant van de hulp- verlenings-organisatie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3