Zevende Vloot moet Rood- China niet „beschermen" Geheime clausules van Yalta sullen worden opgezegd Amerikaanse hulp aan Europa DE TIJD. T andengeknars 287 doden en 600 vermisten bij overstromingen in Engeland Formosa uit de ijskast Mayer en Bidault door Eisenhower uitgenodigd GRIEP zz.ï-Srsp»- cIJlontieA Hevig noodweer teistert Belgische badplaatsen Sneeuwstormen hinderen reddingswerk de muur J DE TIJD DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Eisenhower in sijn State of the Union Message In zyn „State of the Union Message" heeft president Eisenhower gister avond medegedeeld, dat hij besloten heeft een einde te maken aan de „neutrale" positie van Formosa en aan de zevende vloot instructies in deze zin heeft gezonden. De president zeide, dat de V.S. „het onweerlegbare bewijs bezitten, dat de Russen atoomwapens hebben." Hy gaf te verstaan, dat hij weldra aan het Congress zal vragen de geheime clausules van de overeenkomsten van Yalta en Potsdam op te zeggen. De V.S. zullen de verwezenlijking van de Europese eenheid aanmoedigen. Er was reeds voortgang gemaakt, maar de veiligheid eist een nog nauwere samenwerking dan reeds thans bestaat, aldus Eisenhower. Zijn regering zou het belang van een rechtvaardige en voordelige wereldhandel erkennen. Hy verzocht het Congress de Amerikaanse invoerbepalingen te wijzigen en beloofde Amerikaanse kapitaalsinvesteringen in het buitenland te be gunstigen, in ruil voor de levering van grondstoffen voor de Amerikaanse industrie. De president verzocht voorts aan het Congress herziening van de wet- McCarran, welke betrekking heeft op immigratie en naturalisatie. Deze wet bevat, zo zeide hy, bepaalde onrechtvaardigheden. Hij beloofde al het mogelijke te doen om de discriminatie van de negers in Washington, in de federale regeringsdiensten en in het leger op te heffen. West-Europa aan te moedigen. Hij was van oordeel, dat de Europese landen een aanzienlijke bijdrage heb ben geleverd tot het behoud van de veiligheid van de vrije wereld. „Van de oerwouden van Indo-China en Malakka tot de Noordelijke kusten van Europa hebben zij hun defensieve kracht in sterke mate vergroot. De president wees op de noodzaak van bunrgelijke verdediging, omdat het volgens hem zeker is, dat de Sovjet unie over het atoomwapen beschikt. Als punten van de binnenlandse oo- litiek noemde hij het in evenwicht bren gen van de begroting, het verminderen van de federale uitgaven en het zo spoedig mogelijk verlagen van de be lastingdruk. De nieuwe regering is niet van plan opnieuw de instelling van de loon- en prijsbeheersing te vra gen wanneer de huidige regering op 30 April afloopt. De wet-Taft—Hartley zal in die zin worden geamendeerd, dat de president het recht zal krijgen een sta king voor tachtig dagen op te schorten. Zonder de wet-McCarren te noemen, waarbij de toelating van vreemdelingen in de Verenigde Staten is geregeld, zeide de president, dat de bestaande wetgeving inzake toelating van vreem delingen onrechtvaardigheden inhoudt. De woorden, waarmede president Eisenhower in zijn boodschap aan het Congress de „geheime overeenkom sten van het verleden met buiten landse regeringen, wanneer deze het in slavernij brengen van volkeren toe laten" van de hand wees, hebben op Britse diplomatieke kringen te Lon den een vrijwel even grote indruk ge maakt als zijn afzwering van de neu traliteit van Formosa, aldus meldt een correspondent van Reuter. Eisenhower doelde met deze woorden op de zo genaamde „geheime clausules" van' de overeenkomsten van Yalta en Pots dam tussen Amerika,, Engeland en de Sovjet-Unie. Velg van deze clausules hadden nog betrekking op de toe stand van vlak na de oorlog en zijn reeds sedert 1947 niet meer geheim. Zij omvatten evenwel zeker enige de licate kwesties, waarvan men kan zeggen, dat zij het „in slavernij bren gen van volken" betreffen. De over eenkomst van Yalta van 1945 stond Sovjet-Russisch bestuur over de Koe- rillen en Zuid-Sachalin toe. Volgens de clausules van Yalta zouden voorts de Oekraïne en Wit-Rusland afzonder lijk in de V.N. vertegenwoordigd zijn. Varder werd in de overeenkomst van Potsdam bepaald, dat de conventie van Montreux aangaande de status van de Dardanellén en de Bosporus zou wor den herzien. Pogingen tot een dergelijke her ziening leden echter schipbreuk, toen de Sovjet-Unie poogde bases op Turkse bodem te verkrijgen. Te Lon den gelooft men echter niet, dat Eisen hower van plan zou zijn de Russen uit Zuid-Sachalin en de Koerillen weg te dringen noch gezien de jongste verklaringen van Foster Dulles dat hij voor de „in slavernij gebrachte' staten.een rechtstreekse militaire actie zou willen ondernemen. Een paar uur nadat Eisenhower de boodschap had uitgesproken, waarin hij verklaarde „zekere geheime overeen komsten" van de hand te wijzen, dien de een lid van het Congress een resolu tie in. Deze resolutie noemde de gehele overeenkomst van Yalta van 1945 tussen Stalin, Churchill en Roosevelt" van nut en gener waarde" en niet bindend voor de Verenigde Staten. Nadir verluidt werd deze resolutie door het Congresslid op eigen initiatief ingediend en staat zij los van de resolutie die Eisenhower te Zijner tijd zelf zal indienen. Michael McDermott, officieel woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren Over de houding van de nieuwe re gering in de koude oorlog verklaarde Eisenhower, dat de nieuwe Amerikaanse regering weet, dat de vrije wereld niet onbepaald in een toestand van spanning kan blijven, waarin zij aan de aanvaller de keuze van tijd en plaats laat. De president gaf de landen, die met de Verenigde Staten zijn verbonden in de strijd tegen het communisme, te ken nen, dat zijn regering op grond van het Amerikaanse program van de weder zijdse beveiliging hulp zal geven aan andere landen, al naar gelang deze lan den ernstig er naar streven hun volle dig aandeel in de gemeenschappelijke taak op zich te nemen. Hij verklaarde in duidelijke taal wat zijn mening over de Europese eenheid is. „Slechts een nauwer aaneengesloten economisch en politiek stelsel kan de sterk vergrote economische kracht opbrengen, die vereist is om de noodzakelijke mili taire paraatheid en een tamelijke hoge levensstandaard te handhaven. Over de deneutralisermg van Formosa zeide Eisenhower m zijn boodschap tot het Congress, dat de in 1950 gege ven instructie aan de Zevende Vloot eigenlijk betekende, dat de Amerikaan se vloot moest optreden als een verde digend wapen van communistisch China. „Door deze steun worden de commu nisten in staat gesteld ongestraft nog meer Amerikaanse en de met hen ver bonden soldaten in Korea te doden", aldus Eisenhower. „Daarom geef ik", aldiis de Amerikaanse president, „op dracht, dat de Zevende Vloot niet lan-r ger gebruikt wordt voor het bescher men van communistisch China. Deze opdracht houdt geen agressieve bedoe ling van onze kant 'in, maar wij hebben stellig niet de plicht een volk te be schermen, dat in Korea tegen ons strijdt". De president drong er ook op aan, dat de West-Europese landen het ini tiatief zullen nemen tot het scheppen van ruimere markten en een hechtere valuta, om een grotere onderlinge ruil van goederen en diensten moge lijk te maken. Wanneer de Europese landen op deze wijze te werk zouden gaan, zouden zij een „economische sfeer scheppen, die ons er toe zou brengen uiterst belangrijke hulp te verlenen". De hulp, die hij in het vooruitzicht stelde, omvat in de eer ste plaats de bovengenoemde wijzi ging van de invoerbepalingen en de uitbreiding van de wet op de weder kerige handelsovereenkomsten, die de president in staat stelt tarieven vast te stellen op basis van wederkerig heid. Verder zal de Amerikaanse re gering het investeren van Ameri kaans kapitaal in het buitenland aan moedigen, gebruik makend van de mogelijkheden overzee van voort brenging van producten, die voor de wederzijdse verdediging noodzakelijk zijn en die niet een al te grote con- currentie met de normale vredespro- ductie in de Verenigde Staten zul len teweeg brengen. Ook willen de Verenigde Staten helpen door grotere hoeveelheden grondstoffen, die de Verenigde Staten niet in voldoende hoeveelheid bezitten, van het buiten land af te nemen. De nieuwe politiek heeft, zo zeide Eisenhower tot de Europese landen, ten doel het ont staan van de practische eenheid in 8e jrg. aOOBD 00LUHDSC88 COD BAN r_ Betreffende proces NewmanAchilli, 23 Juni 1852. Dr. Newman, de latere kardinaal, gaf in het voorjaar van 1852 een geschrift uit tegen dr. Achilli, waar in hij hem zedelijke slechtheid verweet. Een aanklacht wegens laster.was het gevolg. Dr Achilli was een gewezen R. K. geestelijke van Italiaanse oor- sprong, die zich in Engeland onder de openbare bestrijders van Rome ge schaard had. Dr. Newman verdedigde zich met de bewering dat hij met een goed doel de waarheid had gezegd. Tot bewijs der waarheid ontbood hij, ten koste van grote financiële uitgaven, een groot aantal getuigen, ook uit Italië en andere landen. Zelfs wist hij uit de geheime archieven van de vierschaar der Inqui sitie te Rome het origineel te verkrij gen van een vonnis, waarbij aan Achilli vroeger de uitoefening der priesterlijke bediening verboden was wegens on tucht. De uitspraak van het vonnis in de zaak van den Eerw. P. Newman had Maandag 31 Jan. te Londen plaats door de regtbank der Koningin. De „Univers" geeft hiervan het volgende berigt: Ofschoon hel verzoek om eene her ziening van het proces geweigerd is, kan de veroordeeling te regt worden beschouwd als eene zegepraal voor den beroemden priester van het Oratoire. Zyne vrienden hadden veel grond om te vreezen, dat hij tot eene aanzienlijke boete en tot eene vrij langdurige ge vangenis zou veroordeeld worden. Die vrees heeft r'ch gelukkig niet bewaar heid. Het vonnis veroordeelt den Eerw. P Newman tot eene boete van 100 ff 1200) of tot eene gevangenis, tot dat de betaling dier som zou geschieden. Ver mits nu de boete eenigc minuten na de uitspraak is betaald geworden, werd de Eerw. P. Nfewman in vrijheid gesteld. verklaard, dat het niet noodzakelijk was geweest de in Korea strijdende bondgenoten van de Verenigde Staten te raadplegen over het besluit van pre sident Eisenhower ten aanzien van For mosa, omdat deze zaak „in de eerste plaats onder de verantwoordelijkheid van de Verenigde Staten valt". McDer mott zeide, dat president Truman's be sluit in Juni 1950 om Formosa te „neu traliseren" een „besluit van de V.S." was geweest. Iedere wijziging van deze politiek behoorde daarom in de eerste plaats tot de verantwoordelijkheid van de V.S., verklaarde hij. Alle landen met strijdkrachten in Korea werden van het besluit op de hoogte gesteld, voordat Eisenhower zijn rede uitsprak. „De lan den werd niet gevraagd er mee in te stemmen", aldus McDermott. Eisenhower heeft nog geen order gegeven tot terugtrekking van de Amerikaanse Zevende Vloot uit de wateren van Formosa, aldus heeft zijn perssecretaris, Hagerty, medege deeld. Hagerty wist ook nog niet, wanneer de order te verwachten was. Admiraal Arthur Radford, Ameri kaans opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, beeft gisteren na een onderhoud van een half uur met president Eisenhower verklaard, niet te verwachten, dat de Chinese Nationa listen op Formosa in de onmiddellijke toekomst hun aanvallen op het vaste land zullen uitbreiden, als gevolg van de „deneutralisering" van Formosa. De leden van de Amex-ikaanse Se naat en het Huis van Afgevaardigden hebben president Eisenhower giste ren staande een ovatie gebracht, toen Royaal gebaar ten bate van Aeerlands gebitsverzorging DRIE WEKEN GRATIS f TANDEN POETSEN f Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta, De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tandpasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoonheidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuimvormingen door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella- Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ont vangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoonheidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod ge bruik te makende fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen! Advertentie hij binnentrad om zijn „State of the Union Message" uit te spreken. Er waren uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen om de president bij zijn eerste verschijnen voor het Con gress te beschermen. Meer dan 300 militairen en politieagenten stonden op hun post. Soldaten gewapend met geweer en bajonetten stonden voor het gebouw. Er bevonden zich 12 sol daten op het dak van het Kapitool. In de eerste vijf minuten werd er door de Congressleden zes maal geap plaudisseerd, voornamelijk bij de krach tige verklaringen ten aanzien van de buitenlandse politiek. Het applaus nam toe, toen de president verwees naar de overeenkomst van Yalta. Maar de Con gressleden luisterden in stilte, toen hij zijn politiek ten aanzien van Europa uiteenzette. Men applaudisseerde opnieuw krach tig bij zijn bekendmaking dat Formosa „gedeneutraliseerd" zou worden. Verklaring van Eden (Telefonisch van onze Londense. correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De oppositie,in het Lagerhuis probeer- de gisteren een debat te forceren over Formosa na Eisenhower's aankondiging, dat het eiland gedeneutraliseerd zal worden door de Verenigde Staten. Chur chill weigerde alle commentaar, zoals hij ook bleef weigeren enige mededeling te doen over zijn recente conversaties met Eisenhower, welke hij beschouwde als vertrouwelijk. Op een vraag van de oppositie antwoordde hij evenwel, dat hij tijdens de besprekingen met Eisen hower geen enkele formele of informele verbintenis had aangegaan. Bij verder aandringen van Labour, verwees Chur chill naar een verklaring, welke Antho- ny Eden vandaag zal afleggen over Formosa. Toen de oppositie probeerde de Speaker over te halen het debat van de dag te schorsen om gelegenheid te geven voor een onmiddellijk debat over Formosa, weigerde hij zijn toestemming. Men verwacht, dat Eden's verklaring van hedenmiddag zal worden gevolgd door felle protesten van Labour tegen Amerika's nieuwe politiek in hét Verre Oosten. Advertentie (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Churchill deelde, gisteren in het La gerhuis mede dat de overstromingsramp in Engeland zou worden beschouwd als een verantwoordelijkheid voor de ge hele natie. Geldelijke steun voor onmid dellijke hulp aan particulieren en voor noodherstelwerkzaamheden was door de regering ter beschikking gesteld. Elf ministers, van wie de departementen rechtstreeks te maken hebben met de gevolgen van de overstroming, hebben een noodcommissie gevormd welke da gelijks bijeen zal komen voor het nemen van alle nodige maatregelen. Churchill besloot zijn verklaring met uiting te geven aan het medeleven van Engeland en de regering met de ramp die Neder land heeft getroffen. Het aantal doden bedroeg hedenmor gen 287, doch meer dan 600 personen door de aether Dezer dagen werd er over de Deense radio een klankbeeld uitgezonden, dat als titel droeg „De eerste naoor logse jaren" en dat als onderwerp had de toenemende spanning tussen Oost en West na de tweede wereld oorlog. In het programma, dat niet uitgesproken anti-Russisch was, trad een bekend Deens acteur op als va dertje Stalin. De Russische gezant in Kopenhagen had gisteren de gehele dag pogingen gedaan bij de Deense regering om het programma te doen schrappen. Hij noemde het pro gramma een „belediging voor de Sov jet-Unie" en het zou „de Deens-Rus sische betrekkingen schaden". De Deense regering heeft zijn protesten afgewezen en het programma bleef. Bij de aanvang echter begon over dezelfde golflengte een geheimzin nige stoorzender harde, knarsende ge luiden te produceren. Volgens de di recteur van de technische dienst van de Deense radio waren het ongetwij feld de Russen, die opzettelijk poog den het programma onhoorbaar te maken; men had n.l. door metingen de plaats van de stoorzender kunnen bepalen en die lag ergens in Polen of nog verder achter het ijzeren gor dijn. Dé luisteraars in Denemarken konden het programma, ondanks het (tanden)geknars, nog behoorlijk ver staan. worden vermist. Gisteren ging men de gehele dag door met het evacueren van bedreigd gebied. Volgens een verklaring van de Engelse minister van Landbouw is honderdduizend hectare land over stroomd. Zijn departement schatte de schade op 400 millioen gulden. De zee dijken van Engeland zijn op 280 plaatsen bezweken, soms over grote afstanden. Het Britse leger heeft twee millioen zandzakken ter beschikking gesteld en er zijn nog steeds vier millioen nodig, doch er is gebrek aan soldaten om de zakken te vullen. In geheel Engeland is gisteren begon nen met een inzameling voor de slacht offers van de overstromingen. De rege ring zal bijdragen tot het centrale nood fonds, geopend door de Lord Mayor van Londen, doch de omvang van deze bij drage zal eerst worden bepaald als men een overzicht heeft van de grootte van de aangerichte schade. In de koude oorlog niet in het defensief 1 .angenaam van smaak. Neen* tijdig De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles en d< directeur van het Bureau voor Wederzijd se Hulpverlening Harold Stassen hebben gisteren de helè dag besprekingen gevoerd met de Franse regering te Parijs. Bij die gelegenheid heeft Dulles namens President Eisenhower dè >ranse Premier, René Mayer, en zijn van Buitenlandse Zaken, George .^idault, lïttïgenodigd een bezoek aan Washington te) komen brengen. Dulles deelde c^Franse autoriteiten me de, dat het besluit inzake de zevende vloot, slechts een fase was van de activering der Amerikaanse buitenlandse politiek door de nieuwe regering. Hij omschreef niet, welke andere stappen misschien zouden volgen. De Fransen hebben hun stand punt uiteengezet, dat zij voortgezette mi litaire hulp nodig hebben voor de opbouw der defensie in Europa, alsmede voortge zette hulp in Indo-China en meer steun van Engeland bij de vorming van het Europese leger. Dulles gaf de Fransen te kennen, dat de President niet voornemens was, in de koude oorlog tegen de communisten steeds in het defensief te blijven. Hij omschreef niet welke stappen eventueel genomen zul len worden. Dulles drong aan op snelle ratificatie van het Europese defensiever drag, De nieuwe Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid, Harold E. Stassen, die een tien daags bezoek aan Europa brengen, arriveren Vrijdag om kwart over tien op Schiphol. Zij zullen zich daarna naar Den Haag be geven en aanzitten aan een lunch bij de Amei'ikaanse ambassadeur, Selden Chapin. Des avonds biedt de Nederlandse minister an Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beven, de Amerikaanse gasten een lunch aan. Zij zullen die dag met tal van Nederlandse auto riteiten besprekingen hebben. Beiden ver trekken Zaterdagmorgen van Schiphol. De tramdienst Alkmaar- Bergen aan Zee De minister van Verkeer en Waterstaat heeft ingestemd met de staking van de iram- dienst AlkmaarBergenBergen aan Zee, met dien verstande, dat de reizigersdienst gedurende de badseizoenen 1953, 1954 en 1955 nog zal moeten worden gehandhaafd. De staking van de reizigersdienst zal ingaan 15 Februari. Zaterdag 14 Februari rijden de trams dus voor het laatst. Van 15 Februari af wordt het vervoer van reizigers overge nomen door een autobusdienst van de N.V. Noordhollandse Autobusdienst-Onderneming. De staking van de goederendienst geschiedt ingaande 1 Maart. Begin en einde van de badseizoenen 1953, 1954 en 1955 zullen worden vastgesteld door de rijksinspecteur van liet verkeer te Amsterdam. De E.D.G. in de Kamer De regering heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 27 Mei 1952 te Parijs ondertekende verdrag tot op richting van de Europese Defensiege meenschap met de van dat verdrag deel uitmakende protocollen. De regering meent de bevoegdheid te moeten vra gen om bij het vaststellen van alge mene maatregelen van bestuur, welke voor de uitvoering van het verdrag noodzakelijk zijn, zo nodig af te wijken van de geldende wetten. Teneinde evenwel een onder omstan digheden onaanvaardbaar vacuum bij de uitvoering van bij de wet goedgekeurde verdragen te vermijden, is een tijdvak van drie maanden voorzien, waarin de algemene maatregel van bestuur in overeenstemming met de uitspraak van de Staten-Generaal zal moeten worden herzien. Uiteraard zal de regering van de hierbij gevraagide bevoegdheid slechts dan gebruik maken, indien dit gebruik door de omstandigheden wordt vereist. Zaterdagavond is de plaatselijke militaire garnizoenscommandant van Makassar, kapi tein W. E. Sumati, in zijn huis doodge schoten door een vijftal onbekenden. De aanvallers stopten met een jeep voor zijn huis, waarna twee hunner het huis binnen gingen en drie vuurstoten uit automatische wapens gaven. Luitenant Mutalessy. die zich in huis bevond, werd eveneens gedood. Me vrouw Matulessy werd gewond. Onbekenden schoten van achter de gordijnen. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenochtend. Het is thans mogelijk een meer overzichtelijk beeld te krijgen van de verwoestin gen, aangericht door de orkaan en de springvloed tijdens de afgelopen twee dagen. De Belgische kust werd wel degelijk het zwaarst getroffen en de koningin der badplaatsen, Ostende, is er het ergst aan toe. De zee overviel de bewoners temid den van de weekeindefeesten en een ware paniek ontstond toen de golven de zeedijk overspoelden en gedurende vijf uren de lager gelegen stadskom binnen stroomden, stenen en een massa zand in hun zog meesleurend. Gistermiddag was de stad nog bijna volkomen geïsoleerd en zonder drink water. Ostende betaalt tot dusverre de zwaarste tol aan mensenlevens (zeven doden en een vermiste). In het Vissers- kwartier staat thans nog meer dan an derhalve meter water. Na Ostende werden Heist, Zeebrugge en Knokke het ergst getroffen. Het strand van Knokke en Zoute werd let terlijk door de zee opgegeten. Daar men alcaar sinds jaren strijd voert tegen de ontzanding betékent dit een zware slag Voor Beligë's meest mondaine bad plaats. Het vliegveld van Zoute werd volledig onder water gezet en de ko ninklijke villa aldaar werd beschadigd. In deze streek wordt de schade op 20 millioen Belgische francs geraamd. I' de loop van gistermiddag kwam de wind weer hard opzetten en de vloed sloeg drie nieuwe bressen in de dijk te Knokke. Afdelingen van de genietroepen werken met man en macht om de overstroming te keren, Intussen worden talrijke villa's met instorting bedreigd. Nadat Zondagmorgen omstreeks zes uur het water over de kade liep en Monica Baldwin: Ik sprong over Vertaling J. W. Hofstra 91 Ik heb mij wederom laten verleiden tot het houden van vfomg zedepreken, doch niet zonder reden. Men kan nu eenmaal niet over nonnen, die toch volkomen geestelijk levende mensen zijn, of althans behoren te zijn, schrij ven zonder daarbij de geestelijke ach tergrond van haar leven te betrekken. En men moet het zelf ondervonden heb ben om te kunnen begrijpen hoe moei lijk het mij de eerste vijf jaar dat ik uit het klooster was viel mijn ldooster- opvattingen over wereldlijke bezittingen enigszins aan te passen aan het stand punt dat de meeste mensen, in de we reld tegenwoordig dienaangaande inne men. Ik was zo gewend alles „als non*' te bezien dat ik bijna iedereen onnoe melijk egoïstisch hebberig, haantje-de- vooi'ste-achtig vond, terwijl volgens mij het ovei'grote deel van de mensen ook alleen maar met hun mond bereid was, iets te doen. Iedereen wilde niet alleen altijd alles hebben, maar ieder een stak er bovendien nog altijd de hand naar uit ook. Ik vond het een akelig ge zicht. Dat vind ik eigenlijk nog steeds In aloude tijden, dat wil zeggen vóói 1914, leerde een goed opgevoed meisje,, dat het „niet netjes" is in gezelschap over je eigen gezondheid of die van een ander te spreken. Ik moet aannemen dat de mensen vroeger ook wel eens ziek waren of operaties ondergingen, maar in ieder geval werd er niet over ge sproken. Ik wist dus niet wat ik hoorde toen ik weer terug was uit het kloos ter. Iedereen sprak maar openlijk en uitvoerig over zijn kwalen. Er kwam echter een dag dat ik hier blij om was. Dit was toen ik nog maar kort van het Koninklijk Medisch Ge nootschap weg was. Ik kreeg steeds va ker een ellendig gevoel van onwezen lijkheid; ik weet ook niet hoe ik het anders noemen moet Het werd steeds erger tot het werkelijk angstige vor men begon aan te nemen en er een tijd kwam dat ik soms het gevoel had dat ik er helemaal niet meer was. Dat ging een week of wat zo door, toen begon ik mij ongerust af te vragen of ik misschien mijn verstand aan het verliezen was. Dat zag er minder fraai uit. Het idee naar een dokter te moe ten trok mij echter nog minder aan. Ik was nog nooit alleen naar een dokter geweest. In het klooster bemiddelde de ziekenzuster steeds tussen de dokter en de patiënt: wat hij gezegd had en welke geneesmiddelen je moest inne men kreeg ie pas te horen als hij weer weg was. Hoe deed je zoiets in de we reld? Moest je een afspraak maken of liep je gewoon naar binnen om advies te vragen? En hoe deed je met geld? Hoeveel kostte een visite bij de dokter? Moest je hem het geld in de hand ge ven of stuurde je hem een ehèque? Of moest je wachten tot er een rekening kwam? Ik had er geen idee van. Tenslotte belde ik mijn oom die m Lancaster Gate woonde maar oo om van hem te weten te komen wat ik we ten wilde. „Het is toch niet iets ergs?" vroeg hij beleefd toen ik hem mijn moeilijkheden had uiteengezet. „O, nee!" antwoordde ik opgeweld. „In het klooster zouden ze zoiets „een klein ongemak je" genoemd hebben." Oompje snoof verachtelijk en gooide de hoorn neer. Spoedig daarop ging ik naar de dok ter. Het was een magere, stuurs kijken de Schot, met een mond als een scheer mes. Hij bleef mij een paar minuten zitten aanstaren voor hij iets zei. Toen vuurde hij een hele reeks vragen op mij af. Sommige daarvan kon ik niet beant woorden zonder hem iets van mijn vroegere leven te vertellen. Ik probeer de er eerst nog omheen te draaien, maar tenslotte moest ik ermede voor de dag komen. Toen ik was uitgesproken ging hij wat achteruit zitten en bleef mij in stilte zitten opnemen. ,.U lijdt aan vertraagd reactievermo gen. Geen shock, maar overspannen, Dat is ook niet te verwonderen. Wanneer wist U het ook alweer dat U geen non had moeten worden?" Van pure opwin ding ging hij hoe langer hoe meer met een Schots accent spreken. „Zowat tien jaar na mijn intreden." antwoordde ik. Zijn kleine Schotse oogjes boorden zich in de mijne. „Wilt U dus zeggen dat U nog acht tien jaar in het klooster gebleven bent toen U reeds wist dat U daar niet thuis hoorde!" 'Hij schreeuwde bijna. Ik knikte. Hij maakte een boos geluid met zijn lippen en schudde het hoofd. „Wat een zonde!" mompelde hij. „U heeft de beste jaren van Uw leven ver knoeid! Wat bezielde U in hemelsnaam om er niet eerder uit te gaan?" Ilc probeerde hem uit te leggen dat in mijn ogen een Gelofte aan God een zeer ernstige aangelegenheid' was. Het loute re feit dat men tot de ontdekking geko men was een vergissing te hebben be gaan kon nauwelijks een voldoende re den genoemd worden om zich maar van zijn verplichtingen te ontdoen. „O, was het 'm dat," zei hy naden kend en bleef mij maar aanstaren. „Ik zou graag willen weten," zei hij te langen leste, „waarom U tenslotte toch in de wereld bent teruggekeerd." ,Ik geloof dat ik aan het eind van. mijn grachten gekomen was," ant woordde ik. „Tenminste, ik was er van overtuigd dat ik gek zou worden als ik er nog langer in het klooster bleef." „Maar hoe lcomt het dan dat U niet eerder wist dat U niet voor het kloos terleven geschikt was?" vroeg hij. „Wordt iemand dan geen proeftijd ge geven?" Ik verzekerde hem dat dit wel het ge val was, Ik had volop de gelegenheid gehad mijn roeping te testen. „En hoe komt het dan," zijn kleine blauwe ogen boorden zich nogmaals door mij heen, „dat U het toch hebt ge daan?" „Dat weet ik niet," bekende ik onge lukkig. „Dat is natuurlijk, enfin, één van dir> onverklaarbare dingen." De dokter haalde met een verachte lijk gebaar zijn neus op. In de felle zonneschijn langs Bayswa- ter Road naar huis lopend overwoog ik dat de neiging tot onstandvastigheid die de moderne mens vertoont de Ka tholieke Kerk er waarschijnlijk toe heeft genoopt haar voorschriften betreffende het uitleggen van de Geloften de laatste jaren te wijzigen. (Wordt vervolgd) langs de Suiker Ruy de oude binnen stad gedurende verschillende uren on der water zette, hebben de Antwerpe naren geen nieuwe overstroming meer meegemaakt. De vloed van Maandag bleef gelukkig even beneden het niveau van de kaden In het Havenkwartier kwamen twee mensen om het leven, die in hun slaap door het water werden verrast, Vijf an deren ontsnapten ternauwernood aan de verdrinkingsdood. Aan de haven werd enorm veel materiële schade aangericht: goederen die uit de opèn opslagplaatsen wegdreven, haveninstallaties bescha digd, gaten in de kademuren geslagen, een Flandria-boot in het volgelopen droogdok gekapseisd. En toch is het na de eerste alarmerende berichten nog meegevallen. Vandaag ging het verkeer weer gewoon door de grote tunnel en de Kruisschanssluis fungeerde weer nor maal. Noordwaarts van de stad sloeg het water echter verschillende bressen in de Scheldedijk. Zoo liep de Lillopolder onder en lag de gemeente Lillo volledig' geïsoleerd. Genietroepen met pontons werken onvermoeid aan de evacuatie van de bevolking. De polders van Be- rendrecht en Zandvliet bieden hetzelf de desolate gezicht: wijde watervlakten met electriciteismasten en bomen er boven uit en boerenwoningen met de kap boven water. Overal huizen men sen op zoldèr, in de stallen staat nog het vee met de kop boven water te loeien. Het leger en de bevolking wer ken onverpoosd om te ravitailleren en mensen én vee te De burgemeester van Zandvliet sprak moedige woorden, maar kan zijn spijt niet verkroppen over het feit, dat het nu jaren zal duren eer de kleurrijke bloembolle.nvelden weer Zandvliets glo rie zouden uitmaken. In de avond kwam nog een alarmerend bericht: de toestand van de dijk langs de linker-Schelde- oever te Calloo was kritiek. Rond Mechelen braken de Dijle, de Zenne en de Nete op verscheidene plaatsen buiten haar dijken. Te Lier staat het Begijnhof blank. Tussen Schel de en Durme, in de omgeving van Den- dermonde en Baesrode, nam de over stroming catastrophale proporties aan. De 350 inwoners van Vlassen-broek dienden te worden geëvacueerd. De be volking van al deze gebieden, hoewel zwaar beproefd, gedraagt zich kranig. Voor de nationale ramp, die Neder land teistert, bestaat overal een warme belangstelling. In alle delen van het land wordt geld bijeen gebracht om de nood te lenigen. De Koning heeft giste ren een bezoek gebracht aan Ostende. Nieuwpoort en Antwerpen. Intussen woedde in Hoog-België een nieuwe hevige sneeuwstorm. Op sommige plaat sen reikt de sneeuw tot 3 en 4 meter. Talrijke verbindingen werden verbroken, verscheidene steden en dorpen zijn ge ïsoleerd en de wegen zijn bezaaid met ingesneeuwde voertuigen. In zijn eerste State of the Union-rede welke in haar geheel een interessant licht heeft geworpen op: de actieve buitenlandse politiek, die de nieuwe Amerikaanse regering van plan is te gaan voeren, heeft president Eisenho wer bijna terloops bevestigd, dat hij de Amerikaanse zevende vloot bevel heeft gegeven om haar taak tot neutralisatie van Formosa te beëindigen. Sinds de zo mer van 1950 heeft deze zevende Ame rikaanse vloot zich beziggehouden met het patrouilleren in de Formosaanse wa teren, daardoor voorkomend enerzijds dat de Chinese communistische strijd krachten op het vasteland een po- 11 rr \A/CD Cl f\ ging Z°uden doen HET WERELD- tot invasie van -het eiland, waarop Tsjang Kai Sjek met wat hem rest ^======so=_!^ van de Chinese na- tionalistische strijd krachten een onderkomen heeft ge vonden, en anderzijds dat deze nati onalistische Chinese troepen raids zou den ondernemen tegen het Chinese vas teland. De bedoeling van een en ander is des tijds geweest er voor te zorgen, dat de strijd in Korea niet nog meer en onnodig gecompliceerd zou worden door een voortzetting van de Chinese burgeroor log in de flank ervan. Tevens wilde men voorkomen, dat het eiland Formo sa, welks strategische ligging het tot een belangrijke schakel maakte in het defensiesysteem van de Pacific tussen de Philippijnen en Japan, in handen van een communistische mogendheid zou geraken. Wanneer president Eisen hower thans verklaart, dat de neutrali satie van Formosa een maatregel is ten gunste van de Chinese communisten op het vósteland, dient men er toch wel aan te herinneren, dat deze maatregel op de eerste plaats tot resultaat heeft gehad Tsjang Kai Sjek en zijn soldaten, die op d'e vlucht waven geslagen en die door deze vlucht hele stukken van China zonder slag of stoot aan de communisten hadden prijsgegeven, te beschermen te gen de toen geenszins denkbeeldige mo gelijkheid van een laatste, complete ne derlaag. Sindsdien zijn er twee dingen veran derd. Op de eerste plaats hebben de Chinese communisten en masse actief ingegrepen in de Koreaanse oorlog, welke daardoor van karakter veranderd is en tot op zekere hoogte een tot Korea beperkte strijd tussen de V.S. en Sovjet- Chïna is geworden, zo niet officieel dan toch in feite. Op de tweede plaats is het eiland Formosa, dank zij de Amerikaan se hulp, in betere staat van verdediging gebracht en zijn Tsjang Kai Sjek's troe pen ook beter bewapend, getraind en gedisciplineerd. Defensief is Tsjang Kai Sjek's positie dus op het ogenblik wel zo, dat de neutraliserende bescherming van de zevende Amerikaanse vloot niet meer vereist lijkt. Militaire waarnemers staan echter in het algemeen sceptisch tegenover de eventuele offensieve waar de van Tsjang Kai Sjek's troepenmacht, die vijf a zeshonderdduizend manschap pen omvat, van wie echter slechts de helft gevechtsklaar en gevechtswaardig schijnt te zijn. De uitrusting van deze troepen schijnt nog wel het een en ander te wensen over te laten. Tsjang Kai Sjek beschikt niet over een luchtmacht van enige betekenis. Het kleine aantal vlieg tuigen van de Chinesè nationalisten (170 in to,taal)., schijnt ..uitsluitend uit verou-, derde toestellen të bestaan. De' na.tiona' listische vloot telt 70 a 80 vaartui gen, maar de grootste vlooteenlieid, waarover deze vloot beschikt, is één enkele torpedojager. Het lijkt dus niet. erg waarschijnlijk, dat Tsjang Kai Sjek in staat zal zijn een serieuze invasie van het Aziatische vasteland te ondernemen. Derhalve rijst onmiddellijk de vraag, of president Eisenhower's bekendmaking nog iets meer betekent dan wat er let terlijk in gezegd wordt. Het door de president uitgevaardigde bevel aan de zevende vloot betekent n.l. niet, dat deze vloot zal worden teruggetrokken uit de Formosaanse wateren en terug zal keren naar haar basis op de Philippijnen. Voorzover gebleken is, zal deze vloot bij Formosa blijven patrouilleren. Wat is de bedoeling daarvan? Uit de State of the Union-rede valt niet meer op te maken, dan dat de Amerikanen Tsjang Kai Sjek voortaan de vrijheid zullen laten om wanneer hij dit wenst en mogelijk acht aanvallen te onderne men tegen door de communisten bezette eilanden voor de Chinese kust en even tueel tegen het Chinese vasteland. Tsjang' Kai Sjek's besluit om bij voor baat voorlopige regeringen te benoemen voor onderscheidene Chinese provincies wijst eveneens in die richting, zomede wellicht op een bij hem bestaande nei ging om de huid van de Chinese tijger te verdelen voordat het dier geschoten is. In verband hiermede vraagt men zich in buitenlandse diplomatieke kringen in Washington thans af, of de Amerikaanse regering eigenlijk niet van plan is ver der te gaan en Tsjang Kai Sjek de steun van de Amerikaanse marine en lucht macht voor zijn operaties heeft toege zegd. Tot nu toe is uit niets gebleken, dat zulks het geval is, doch het is niet moeilijk te voorzien, dat president Eisenhower's besluit hiertoe uiteindelijk zou kunnen leiden. De bedoeling van de Amerikaanse regering is immers om de tegenstanders in de Chinese burgeroor log gelegenheid te geven zich opnieuw met elkaar te meten. Doch dat wil niet zeggen, dat de Amerikanen zich daarbij onder alle omstandigheden met de rol van toeschouwer kunnen vergenoegen. Allereerst is Tsjang Kai Sjek volledig afhankelijk van de Amerikaanse bèvoor- rading en bewapening. Maar bovendien: gesteld dat Tsjang Kai Sjek's aanvallen op de communistische stellingen beant woord zouden worden met.in tegenoffen sief, gericht tegen Formosa, zouden de Amerikanen dan het resultaat daarvan rustig blijven afwachten? Dat is aller minst aannemelijk. Een directe Chinees- Amerikaanse botsing zou dan moeilijk meer te vermijden zijn. En daarvan zijn de consequenties met geen mogelijkheid te overzien. Want er bestaat nog altijd een Russisch-Chinees verdrag van on derlinge bijstand en het is zekér niet toevallig, dat er zeer binnenkort een met wie de Viet Minh-leider Ho Chi Minh en Kyuitsji Tokuda, de Japanse com- munistische aanvoerder, in Peking zal worden gehouden onder voorzitterschap van Mao Tse Toeng. Deze laatste zou zich daarna naar Moskou begeven. Eisenhower's verklaring opent dus heel wat perspectieven, die op z'n minst het overwegen waard zijn en die in elk geval wel wat meer betekenen dan dat, in Eisenhower's terminologie, de zevende Amerikaanse vloot ontheven wordt van haar plicht om Sovjet China te bescher men tegen Tsjang Kai Sjek. Zij schept bovendien niet geringe politieke en di plomatieke problemen. Want voor de V.S. moge Tsjang Kai Sjek het wettige Chinese staatshoofd zijn, bondgenoten en /of vrienden van de V.S. zoals India, Engeland en Nederland hebben nu een maal het regiem van Mao Tse Toeng erkend en komen dus thans in een min of meer dubbelzinnige positie te verke ren zondër dat zij er verder iets aan kunnen doen. Want naar him mening is niet gevraagd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2