Buitenland snelt ons te GRIEP fflenW Tegenwaardefondsen voor herstelwerkzaamheden Vo"ko;ï"ÏÏ Pleegzuster Bloedwijn WESTELIJK BRABANT RAAICT UITPUTTING NABIJ Amsterdam helpt vlot en goed Brielle doorgangscentrum voor geëvacueerden Uitstekend werk van de Ned. Televisie-Stichting Dr Brees doet beroep op het Nederlandse volk Reddingswerk wordt energiek aangepakt DE MAASBODE DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Een woordvoerder van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid M.S.A., heeft aan de Nederlandse regering te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten in principe welwillend zullen staan tegenover het gébruik van tegenwaardefondsen van de vroegere Marshall-hulp ten behoeve van herstel werkzaamheden in de door de stormvloed getroffen gebieden. Het aanbod van buitenlandse militaire hulp, door verschillende landen gedaan, is in beginsel door de Nederlandse autoriteiten in dank aanvaard. Daar hulpverlening thans nog beperkt blijft tot redding en evacuatie, is de geallieerde steun, welke hierbij kan worden verleend, direct aanvaard. Engelse steun zal worden verleend door luchtfotografen boven het getroffen ge bied, Amerikaanse steun door aanvoer en gebruik van reddingsmateriaal, zoals ducks, helicopters, vlotten, rubberboten, verkenningsvliegtuigen, verbandmiddelen ren. Het Franse comité voor hulp aan kinderen heeft gevraagd om bijdragen voor de rampslachtoffers. Voor de kinderen Het Deense Rode Kruis heeft Maandag eenheden nemen reeds sedert de aanvan; van de watersnood daadwerkelijk deel aan de reddingswerkzaamheden in Zeeuwsch- V laanderen. Omtrent de verlening van steun door Canadese pantsereenheden is »og overleg gaande. De Amerikaanse generaal Eddy heelt gisteren een vlucht van een uur gemaakt over het getroffen gebied in een Ameri kaans legervliegtuig, waarin gezeten waren de vijftien assistenten van-de ge neraal, onder wie generaal-majoor Wil liam H. Middlesward, hoofdkwartiermees ter van het.Europese bevel van het Ameri kaanse leger, schout-bij-nacht Howard E. Orem, commandant van de Amerikaanse marïnestrijdkrachten in Duitsland en bri gade-generaal Robert C. Gard, plaatsver vangend chef-staf operaties. In een onderhoud dat daarna plaats had deelde dr J. van Veen, hoofdingenieur rijkswaterstaat mede, dat een millioen mensen in nood zijn. Het groots .e deel van Zuid-West Holland staat onder zout water en de binnenhavens zijn moeilijk te be reiken. Hij zei moeilijk te kunnen mee delen, hoeveel bressen er in de dyten waren geslagen, doch hij schat het aantal op 50 tot 80. Generaal Buurman van Vreden ver klaarde, dat evacuatie en herstel van de verbindingen de voornaamste onmiddel lijke taak is. Generaal Eddy zeide ten slotte, dat hij al het mogelijke zal doen om de nood te verlichten, doch hij voegde hieraan toe, dat de omvang van de nood 70 ontzettend is, dat hij nog met kan zeg gen, hoeveel hulp de Amerikaanse strijd krachten zullen verlenen. De Engelse maatregelen Een woordvoerder van het Britse R'-jn~ leepr heelt Maandag meegedeeld, dat genie materiaal voor hulpverlening aan Nederland gereed staat- Zodra de Neder landse regering dit verzoekt, zal net materiaal worden overgebracht. De Britten zijn van mening, dat in de eerste plaats „bulldozers" e.d. nodig zul len zijn; het Britse Rijnlager beschikt niet over hefschroefvliegtuigen. Naar de woordvoerder verder mee deelde is de Britse legereenheid, die te Hoek van Holland is gelegerd, onmiddel lijk te hulp gekomen, tóen de eerste be richten over de overstromingen waren ontvangen. Tot dusverre zijn pogingen om telefonisch contact met deze afdeling te krijgen mislukt, aldus de woordvoer der. Een vloot van landingsvaartuigen en motorbarkassen met Britse en Belgische bemanningen is van Duitsland uit onder weg naar de overstroomde gebieden in Nederland, aldus is door het Britse Rijn- leger medegedeeld. De vloot bestaat uit dertien landingsvaartuigen en drie mo torbarkassen van de Britse vloot en twee landingsvaartuigen en vier motorbarkas sen. die door Belgen zyn bemand. De R.A.F. heeft door middel van de Britse Luchtmacht-attaché te Den Haag vijfhonderd man met genie-uitrusting en voorraden en een medische afdeling geboden. Franse genietroepen De beide compagnies Franse genietroe pen, die hun hulp zullen verlenen bij de bestrijding van de watersnood zijn gister avond te Bergen op Zoom aangekomen. Zij zullen zij aan zij met de Nederlandse militairen medewerken aan het reddings werk voor de getroffen gebieden. Het Franse ministerie van openbare werken heeft medegedeeld, dat het van plan is spoorweg-materiaal en andere es sentiële goederen naar Nederland te stu- boden enkele honderden kinderen voor kort verblijf in Denemarken op te nemen. De bevolking van Denemarken betoont overal grote belangstelling. Een inwoner van Oeresund zamelde gisteren kleding stukken in en vertrok des avonds met zijn volgeladen auto om de partij aan hV Nederlandse Rode Kruis te gaan aanbie den. De in verband met het reddingswerk door Engeland ter beschikking gestelde vier helicopters zijn vanmiddag in Gilze Rijen geland, Goederen uit Zweden Het Zweedse Rode Kruis zal vijf ton kleding en verder hoeveelheden melkpoe- Advertentie Herstellend na ziekte? versterkt U met der en kindervoedsel naar Nederland zen den, aldus heeft een officiële woordvoer der te Stockholm medegedeeld. Om deze goederen is telegrafisch door het Neder landse Rode Kruis verzocht in antwoord op een Zweeds telegram, waarin gevraagd werd, wat men het beste kon gebruiken. De Zweedse legatie te Den Haag en het Nederlandse Rode Kruis overlegden over „behoefte en gewenstheid" om kinde- die van de watersnood te lijden heb ben gekregen, voor verzorging naar Zweden over te brengen. Het Zweedse Rode Kruis wil de Neder landse slachtoffers voorzien van dekens, babykleding en onderkleding voor een be drag van minstens honderdduizend Zweedse kronen. De hulp-organisatie „Redt de kinderen" zal zo spoedig moge lijk vijf ton kleding en voedsel-in-blik, speciaal voor kinderen, naar het Neder landse Rode Kruis zenden. Het „herinneringsfonds" van graaf Fol- ke Bernadotte heeft twintigduizend Zweedse kronen voor de watersnood- slachtoffers geschonken. Het bestuur van het Zweedse Rode Kruis zal later in de week bijeenkomen om nieuwe acties te organiseren. 1 Hulp aan Rotterdam De stad Dortmund heeft, voor eerste hulp, tienduizend mark voor de Neder landse overstromings-slachtoffers ter be schikking gesteld. Behalve Keulen hebben ook de steden Duesseldorf, Duisburg en Homberg in het bijzonder Rotterdam hulp aangeboden. Dienstweigeraars willen helpen Honderd en vijftig jongelieden uit Dene marken die als dienstweigeraars hun dienstplicht vervullen in een arbeidskamp in Jutland, hebben het Nederlandse ge zantschap te Kopenhagen en het Deense Rode Kruis hun hulp bij de reddings- en opruimingswerkzaamheden in Nederland aangeboden. Het betrokken Deense minis terie zal hiertoe toestemming moeten ver- lenen. Vader Van Ekelen zoekt... Dekens toerden uit de ramen gegooid Zal collecte één millioen gulden opbrengen? Infecterend® beschermen bovendien tabletten aldoende en zijn aangenaam van smaak. Heesn tijdtg (Van onze Amsterdamse redactie) Ook in Amsterdam wordt hard gewerkt voor de getroffen gebieden en alle ver enigingen roepen haar leden op om mede te werken om de mensen die het slacht offer zijn geworden van de overstro mingsramp op snelle en afdoende wijze te helpen. De Middenstandscentvale doet een drin gend beroep op alle middenstanders. De vereniging De Amsterdamse Haven roept alle havenbedrijven en daarmede in ver band staande zaken op om zoveel moge lijk in te zamelen en vooral lijfgoederen, dekking, matrassen enz. te schenken. Men zal dan deze vrachten in dekschuiten en vrachtauto's bij de huizen en bedrijven afhalen. De K.N-S.M. heeft haar bergruimte ter beschikking gesteld om deze massa's te berbergen en verder te transporteren. Deze actie gesdhiedt in samenwerking met de U-V.V. en het Rode Kruis- Ook de Amsterdamse pers doet een beroep op haar leden om toch vooral financieel de getroffen gebieden te helpen. De school jeugd heeft de 'hele Maandag besteed aan het collecteren voor het Rode Kruis, dat zijn medewerkers wel op ander ter rein te werk kan stellen. Rondvaartboten, met de Rode-Knruis- vlag getooid, varen door de grachten om de mensen aan te sporen hun bijdragen, liefst zo groot mogelijk, te- storten en de collectanten en colleotrices niet tever geefs te laten vragen. Veel geld is er nodig om de getroffen gebieden te hel pen; De gemeente Amsterdam deelt mede, dat er zoveel aanbiedingen voor evacua tie en werkkrachten zijn binnengekomen, dat de aanmelding voorlopig wordt stop gezet. De jeugd doet het best- in overleg met de secretaris van de Sociale Raad is besloten een 'beroep te doen op de directeuren, hoofden en leer krachten van alle Amsterdamse openbare en bijzondere scholen om de schooljeugd in de gelegenheid te stellen morgen kle ding en schoeisel mede te nemen naar school ten behoeve van de noodgebieden. Het ingezamelde zal door leden van de jeugdorganisaties, welke voorzien zijn van legitimatiebewijzen, door de Amster damse Jeugdraad o.p Woensdagmiddag worden afgehaald van de scholen en naar centrale punten worden gebracht Gisteren zijn er arbeiders van de Eilan den met autobussen naar Ridderkerk vertrokken om daar de helpende hand te bieden. Dominee J- ter Schegget, de pre dikant van de oude binnenstad, heeft de Oude Kerk geopend, om daar de giften en gaven op te slaan. De collecte van het Rode Kruis, die door de leerlingen van de middelbare scholen wordt gehouden, zal, naai- men hoopt, waarschijnlijk een millioen opleveren. Steeds rijden auto's met gaven aan. Een groothandelaar stelde 1000 dekens ter beschikking van de So ciale Raad, waar het centrum van de inzamelingsactie gevestigd is. Niet alleen de grooöhandelaren, maar ook vele een voudige mensen komen aanlopen met een klein bundeltje kleren, alles wat zij kun nen missen, om hun medemensen, die momenteel in de ergste nood verkeren, van dienst te zijn- De manschappen van de in de Amsterdamse haven liggende Amerikaanse torpedobootjagers „Briston" en „Johnston" hebben order gekregen om in geval van nood de Nederlanders hulp te bieden. Ook hielden zij spontaan een collecte. De arbeiders van de geza menlijke Amsterdamse havenbedrijven hébben besloten om gedurende 4 weken een uur loon af te staan voor de getrof fen gebieden. Het gehele personeel van een der grootste schoenmagazijnen heeft 'besloten 5 pet van hun bruto weekloon af te staan voor de slachtoffers. Hoe vrijgevig' de Amsterdammers zich tonen, blijkt wel uit het volgende. Toen het bekend werd, dat er mensen zonder dekens en in de kou de nacht moesten doorbrengen buitenshuis, zijn er een aan. tal mensen met een geluidswagen en vrachtwagens op uitgetrokken om goede ren voor deze mensen in te zamelen. De Amsterdammers gaven hieraan gehoor door hun bijdragen uit het raam te gooien. De Administratie van ons blad stelt zich gaarne beschikbaar om uw bijdragen voor het Nationale Rampenfonds in ont vangst te nemen. Men storte of girere zijn giften op gironum mer 9 0 9 5 ten name van de MAASBODEPERS, ROTTER- DAM. (Vervolg van pag. 1) Men staat daar in Halsteren aan De Beek en men spreekt met de waarnemen de commandant van de plaatselijke brand weer. Hij kreeg Zondagmorgen het bevel over de onvermoeibare brandweerhulp groep nadat de commandant Van de Berg in gezelschap van brandweerman Lam- pard Zondagmorgen' bij Slikkenberg voor het laatst zijn gezien. „Zevenendertig ver misten nog!", zegt hij moe, „en er is geen kans dat er nog iemand levend uitkomt". Onder de stormkap turen kleine, ver moeide ogen voor de zoveelste maal de polder in. Er drijven nog altijd cadavers van paar den, koeien en varkens. Dichtbij rukt de stroom in wilde woede aan een boerderij die, meer dan half onder water, de storm en het water tot nu toe weerstond. En met enige brandweerlieden klimt vader Van Ekelen in een bootje en zoekt hij zijn kinderen. Hij woonde slechts kele honderden meters verderop, vlak achter de dijk en men redde hem gisteren met zijn vrouw, zijn jongste dochter en zijn schoonzoon, Piet Boks. Doch zijn ge trouwde dochter Truus had Zondagmor gen met haar tien maanden oude baby en haar twintig jaar oude zusje Janneke niet op haar redders durven wachten. Zij waren, voor het water uitijlend, in richting Halsteren gerend en sedertdien had vader Van Ekelen 'niets meer van zijn beide kinderen en van zijn kleindochter vernomen. Men stelde hem gerust; waarschijnlijk waren zij gered; stellig bevonden zij zich in een der verzamelplaatsen voor geëva- citeerden waar rjaeg-aog steeds niet aan een nauwkeurige registratie der geredden toe is. Doch niettemin zoekt vader Van Ekelen deze Maandagmiddag zijn dochter niet in Bergen op Zoom, in Breda of in Roosendaal. Hij zoekt haar in de polder. En twintig minuten nadat zijn bootje af gevaren is, keert het al terug. Vader Van Ekelen scliynt in die twintig minuten tien jaar ouder geworden te zjju. Op een brancard, onder een doorweekte, grauwe deken, .ziét men een kleine, stille meisjesfiguur. Vader Van Ekelen heeft een zijner dochters, Janneke, gevonden. Verdronken, zoals zovelen. En vader Van Ekelen weet meteen, dat hy vanavond of morgen of overmorgen nog twee andere lijken zal moeten bergen. Hij hoeft in Roosendaal, in Bergen op Zoom of Breda niet meer onder de geëvacueerden naar zijn dochter en zijn kleindochter te gaan zoeken Ontzettende waarheid Er staat daar in Halsteren een wacht meester der Rijkspolitie. Hij staat daar eigenlijk al sedert Zondagmorgen aan een stuk en hij kent al deze mensen en al hun ellende. Hij houdt met tact en onuitput telijk geduld een groepje bang toeschou wende mensen op een afstand en hij weet, dat zich onder deze mensen moeder Van Ekelen en haar jongste dochter bevindt. Men wacht op een vrachtwagen, die voor de zoveelste maal vandaag, de weg tus sen De Beek en het lijkenhuisje op de begraafplaats Matenveld aflegt en deze wachtmeester is nog altijd niet te moe om niet te trachten te verhinderen, dat moeder op deze wrede wijze gecon fronteerd zal worden met het lot dat een harer kinderen trof. Het wachten op de wagen duurt vele minuten. Ginds, in het toeschouwersgroepje, houdt de wacht meester moeder Van Ekelen en.haar jong ste dochter nog altijd tegen. Nee, hij wéét- niet wie het is die men daarnet aan land heeft gebracht. Nee, hij denkt niet dat het moeder Van Ekelen's dochter is. Nee, ze zeggen dat het een jongeman moet zijn, die verderop woonde. Dat zijn wellicht de afgrijselijkste minuten in het leven van een jong wachtmeester der Rijks politie. Dan arriveert de wagen en men draagt de brandcard zwijgend aan de wacht meester en de beide vrouwen voorbij. En vóór de wachtmeester het verhinderen kan grijpt de jongste dochter die klets natte. grauwe deken en onthult zy haar moeder de ontzettende waarheid. De vre- Grote gedeelten van Zeeland zijn niet bereikbaar. Dag en nacht is men er nog bezig bewoners van huizen en boerderijen per boot en, voorzover dat kan over de weg, in veiligheid te brengen. Over een ge deelte van een loshangende spoor lijn brengen de evacue's zich, na per boot xnt de huizen te zijn ge haald, in veiligheid selykc gil die bloedend leek op tc wellen uit een gebroken moederhart, sneed nog over het polderwater, toen vader Van Ekelen zonder één woord, en met stram me, houterige bewegingen opnieuw in het bootje stapte. Men zag dat zelfs de wacht meester heel even met zijn tranen wor stelde. Toen joeg hy, bars, het toeschou wersgroepje, wat verderop en begon met zware routinebewegingen een cigaret te rollen. Men vindt in deze streken wel duizend verschillende soorten van heldendom en dit was er slechts één! En een uur nadat men dit in Halsteren heeft meegemaakt en men niet heeft willen wachten op het ogenblik waarop vader Van Ekelen van zijn tweede tocht zou terugkeren, wan delt men in Bergen op Zoom langs een luidruchtige etalage vol bonte, zorgeloze carnavalsartikelen. En nimmer behoefde men een dwaze, uitgelaten maskerade, zo bitter en zo wrang. GEREDDEN WORDEN AFGEVOERD NAAR DE GROTE STEDEN BRIELLE, Maandag Men krygt in Brielle een duidelijk beeld van de energie, waarmede het reddings werk en de hulpverlening aan dë door de watersnood getroffenen wordt aangepakt. De stad is in een soort doorgangscentrum voor vluchtelingen en geredden herscha pen. In twee grote schoolgebouwen worden de geëvacueerden uit de overstroomde dorpen en boerderijen tydelyk onderge bracht. Ze worden daar gevoed en zo nodig van kleding voorzien. De meeste worden daarna zo snel mogeljjk verder gebracht naar de grote steden, waar voor hen huis vesting voor langere tyd wordt gevonden, of naar familieleden in andere plaatsen. Er is een noodhospitaal met 100 bedden ingericht, dat echter hoofdzakelijk voor licht gewonden en niet ernstige zieken is bestemd. De ernstige patiënten gaan on middellijk door naar de ziekenhuizen in de grote steden. Groot is de offervaardigheid en de be reidheid tot hulpverlening van de bevol- Suggestieve ivatersnood-reportage Het stemt tot meer dan gewone tevredenheid, dat het gevaarlijke instrument Televisie in Nederland blijkt gehanteerd te kunnen, worden als een heilzaam publicatie-middel. Gisterenavond althans gaf de Neder landse Televisie Stichting een spe ciale reportage uit de watersnood- gebieden, die de kijkers in de geest werkelijk nader bracht tot de strijd welke tegen de elementen gevoerd yy «r v cii uiilc ictua uiciiiaaot uc moest worden en de hoop en ver- indrukken, die onze tekenaar temid- nig heeft bijgedragen tot begrip en medeleven voor de noden, waarin plotseling moet worden voorzien en met de Televisie-Stichting 'herhalen wij gaarne het gironummer van het Nationaal Rampenfonds: 9575. Zoals wij gisteren al lieten weten, kunnen giften ook gestort worden op de postrekening van de Maas bodespers te Rotterdam no. 9095. Wij geven onze lezers hiernaast de slagenheid in de getroffen lands delen. Zeker, ook deze uitzending was nog niet het maximum, dat het kijkvenster kan bieden; te weinig nog werd rekening gehouden met de beperkte vlakte waarop het beeld moet worden geprojecteerd en de al te grote bleekheid van don kere partijen. Maar wel is het beste bereikt, wat er onder de gegeven omstandigheden te bereiken viel. De reportage was een relais van filmopnamen, die gedeeltelijk van uit een vliegtuig waren genomen, zodat onvermijdelijk grote en nau welijks navoelbare watervlakten op het glas werden geprojecteerd, maar daarnaast gaf een reportage te land een uitstekende indruk van het ge zamenlijke gevecht voor het behoud van de eigen bodem en van mensen met hun levende en overige have. Wij geloven dat dit camera-ver slag, dat zelfs met suggestieve nacht opnamen gestoffeerd was, niet wei den van de ellende in een evacuatie centrum opdeed. Hij zag hoe de meeste slachtoffers de dingen in moedeloze berusting over zich heen lieten komen. Maar waar ouders een kind in hun midden hadden was plotseling weer leven dige aandacht ook van de verpleeg sters, die haar taak bij de wiegen hebben gevonden. Minder zwaar getroffenen doodden de tijd met wat rondstaren, terwijl een oude vrouw ziek en onpasselijk werd binnengebracht. Dat is het beeld van een evacuatie centrum: onzegbaar en nauwelijks te verwerken verdriet, moederzorg tegen de verdrukking in, naasten liefde en zieken, die het hoognodige comfort missen. Deze indrukken zijn waard om vastgelegd en bewaard te blijven, want ons volk mag de schok van het afgelopen weekeinde niet te boven komen voor de nood van alle water slachtoffers is gelenigd. De minister-president dr W. Drees en te redden, maar reeds staan in de hebben begrepen dat gemeentelijke, i r,. i l.» iv0j0„ overstroomde gebieden weer talloze provinciale en rijksorganen zich daar- neelt gisteiavond voor net r eaei- boerderijen en huizen verlaten, als eens voor onmiddellijk tenvolle hebben in landse volk de volgende radiorede op Walcheren en in de Wieringermeer. gezet. Prachtig is daarnaast de geestdrif. i ollfi-n. Wij weten niet wat er van zal blijven tige bereidwilligheid van zeer velen, om ;enou e staan. En wij weten nog niet bij benade- zich persoonlijk voor alle arbeid en alle Twee dagen lang heelt een heang- ring, hoe groot de schade tenslotte zal steunverlening beschikbaar te stellen, stigend aanzwellende stroom van be- blijken te zijn. Maar zeker is zij buiten- Prachtig ook de krachtdadige medewer- JU Wpff™ welk een gewoon ernstig. Fret gebeurde betekent king van vele organisaties. Overstelpend richten ons doen besettcn, welk een een 2ware terugslag in de opgang van zijn de toezeggingen en aanbiedingen van ramp over Nederland is gekomen ons volk na de oorlog. Een opgang, die medewerking die ons toestromen. Er zal door bet samentreffen van een zich iuist duidelijker begon af te tekenen. jn dezen gehandeld worden in nauw over- springvloed en van een orkaan uit ongunstige richting. Ik behoef u de droevige bijzonderheden niet op nieuw te schetsen. Het zal allen dui delijk zijn geworden, dat lieel onze Westkust, van Texel tot Zeeuwsch- Ylaanderen, geteisterd is, en dat in het bijzonder de Zeeuwse en Zuid- Hollandse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van het vasteland an Zuid-Holland zwaar getroffen zijn. Groot zijn belaas de verliezen aan mensenlevens. De volle omvang daar van is nog niet bekend, maar zeker zijn bonderden omgekomen. Daar onder velen bij pogingen om anderen te redden. Wij herdenken ben met diepe eerbied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabe staanden van hen, die slachtoffer werden van het watergeweld. leg tussen de regering en het Nationale Rampenfonds dat de particuliere steun bundelt. Van regeringswege is een interdepar tementale commissie ingesteld, die de werkzaamheden van de verschillende rijksorganen coördineert en het contact- met het Rampenfonds zal onderhouden. In de Staten-Generaal hoop ik morgen nadere mededelingen te doen over de toestand en over de verdere voornemens ten aanzien van de hulpverlening, de financiering van het herstel en de voor de giften te verlenen 'belastingfaciliteiten enzovoorts. Thans moet ik mij bepalen tot een zeer kort algemeen woord. Maar de betrok kenen kunnen rekenen op een krachtige aanpak waarbij de regering zich gesteund weet door u allen. Ons volk heeft in de worsteling met het water, dat in opzicht onze vriend is maar telkens ook weer een ons bedreigende vijand; voor het ogenblik een ernstige nederlaag geleden. Wij weten echter dat het op den duur in de worsteling telkens weer de overhand weet te verkrijgen en dat ons land daarbij is gegroeid en sterker geworden. De wapenspreuk van de provincie Zee- land, nu weer een van de ergste nood gebieden, is „Luctor et Emergo", „ik wor- Verheugend temidden van deze ellende stcl,e? £om boven", boven uit de zee. De Ei is veel geleden, ook door die ont- is de geest waarmee ons volk dit alles mededelingen die ons van alle kanten snapt zijn aan de dood in de golven. Het tegemoet treedt en de daadwerkelijke bereiken getuigen hoezeer dit woord thans Dr Drees: „De dijk moet weer dicht- -- regeuiMBi u-eciu* cu de daadwerkelijke u v beklemmende gedachte hoevelen sympathie die wij van alle zijden ook uit alles hebben moeten prijsgeven, die na de overzeese rijksdelen en uit het buiten uren op zolders ol zelfs op de daken i„„d mogen ondervinden. temidden van de woedende storm, ten slotte, op het nippertje slechts, het vege jn de eerste plaats om mensen in veilig- liji hebben kunnen redden. heid te brengen, onderdak en verder hulp Nog beklemmender is het feit dat te verschaffen, anderen wellicht nu nog in angstige En daarnaast alle krachten in te span- afwachting uitzien of redding komt op- nen waar nog afweer van het water moge- dagen. Met alle middelen van de moderne lijk is en waar vee en voorraden kunnen techniek wordt het menselijk mogelijke worden geborgen. I gedaan om hen op te sporen, te bereiken Uit de berichten zult gij, vertrouw ik, weer de leuze is van heel ons volk. De tijding omtrent het ongeluk dat aa- zovele landgenoten overkomen is en da Hel ging en gaat er voor het ogenblik ïl" °nït «'sernene de eerste nlants om mensen In vellle- "Ce" "«f™,* $™,e kar»""- eigenschappen aan de dag doen treden. Er is een vaste wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dyk tc sluiten en wat verwoest werd opnieuw te herstellen. Blyve deze wil n allen bezielen als ook verder op uw medewerking en uw offervaardigheid een beroep wordt gedaan. king. Bergen kleding, schoeisel en voedsel worden ingezameld en men spant zich tot het uiterste in om althans de onmiddellijke nood te lenigen. Er worden te Brielle voornamelijk in woners van het zo zwaar geteisterde vis sersdorp Stellendam aangevoerd. Met marinevaartuigen worden deze mensen van de zolders van hun woningen gehaald. Het reddingswerk verloopt met grote moeilijkheden. Zo schijnen de zandplaten ra de rivieren zich te hebben verplaatst, terwijl verder de bakens in vele gevallen zijn weggeslagen. Een aantal der aan het reddingswerk deelnemende vletten is op deze platen gestrand en het heeft uren geduurd, voordat de met geredden bela den vaartuigen weer vlot kwamen. Op de wegen in de polders van Voorne, Putten en Rozenburg heerste een grote bedrijvigheid. Men ziet talloze auto's, autobussen, wagens van het Rode Kruis en andere voertuigen af en aan rijden. Studenten en scholieren zijn in groten getale opgekomen om de helpende hand te bieden. Overal ontmoet men groepen van deze jongelui. Zij helpen met het vullen van zandzakken en het versterken van de dijken. Want al is de storm gaan liggen, er dreigt nog steeds nieuw onheil. Op ver schillende punten, o.m. bij Spijkenisse, dreigen nieuwe doorbraken, en daar wordt met man en macht aan de versterking van de dijken gewerkt. Dag en nacht gaat het hulpverleningswerk door. Men lost elkaar af en steeds meer helpers stromen toe. In Den Briel verwacht men weer honderden vluchtelingen. Men is erop voorbereid. Vannacht heeft men doorgewerkt om on middellijk gereed te zijn de vluchtelingen van voedsel en andere hulp te kunnen voorzien. f Helpt de nood lenigen door uw storting op GIRO 9 57 5 van 't Nationale Rampenfonds te 's-Gravenhage. Gij kunt aan het secretariaat van dit fonds: STATENLAAN 81, 's-Gravenhage, ook een post wissel zenden. PAGINA 5 BUITENLANDSE KRONIEK Eisenhower deneutraliseert Formosa DE EERSTE STATE OF THE UNION van president Eisenhower, d. w. z. zijn eerste grote officiële uiteenzet ting van de binnen- en buitenlandse poli tiek van de Verenigde Staten, trekt wat het politieke gedeelte betreft, de heel bijzondere aandacht door twee der behan delde kwesties; de eerste, welke voor ons werelddeel van hoog belang is; hoe het republikeins congres tegenover West- Europa staat en de tweede betreffende Formosa. Het laatste probleem dateert al van het begin van de oorlog op Korea, van 27 Juni 1950. Op die dag trof president Truman het besluit om Formosa te neutraliseren door een Amerikaanse vloot naar de wateren rond dit eiland te zenden. Dit besluit werd dubbel gemotiveerd; aldus zou worden verhinderd, dat de Chinese communisten van het Aziatische vasteland een veroveringstocht zouden ondernemen tegen het gebied, waarop Tsjang Kai Shek zich met het restant van zijn troepen had teruggetrokken. Anderzijds wilde men ook voorkomen, dat de Chinese nationalisten zouden trachten naar communistisch China over te steken en aldus een revanche oorlog zouden ondernemen, waarvan de uitslag in die tijd nauwelijks twijfelachtig zou zijn geweest. Van den beginne af ls deze beslissing van Truman vooral in de republikeinse kringen betwist en zelfs fel bestreden. Maar op het ogenblik was zij o. i. vol komen juist. De troepenmacht van Tsjang Kai Shek, klein, weinig bewapend, slecht jeoefend, en daardoor volkomen onbe trouwbaar, zou waarschijnlijk zelfs niet in staat zijn geweest een communistische landing te voorkomen; en Formosa in handen van de communisten zou een uiterst gevaarlijke bedreiging van Japan en daarmede van geheel Zuid-Oost Azië zijn geweest. Anderzijds bestond er bitter weinig kans, dat Tsjang Kai Sjek tot meer in staat zou zijn dan tot het toebrengen van nauwelijks pijnlijke speldeprikken. De aanwezigheid van een Amerikaanse vloot in de wateren van Formosa was derhalve primair een bescherming van de natio nalisten, van Japan en derhalve van de Verenigde Staten. Eisenhower heeft in zijn State of the Union de zaak van de andere zijde be keken. Hij verklaart, dat de in 1950 gege ven instructie aan de, zevende Amerikaan se vloot eigenlijk betekende, dat de Ame rikaanse vloot als een verdediging van communistisch China opereerde. Daarom heeft hij besloten Formosa te „deneutrali- seren" en te dien einde „heb ik opdracht gegeven, dat onze vloot niet langer ge bruikt wordt voor het beschermen van communistisch China". Maar, voegde hij er aan toe, „deze opdracht houdt geen agressieve bedoelingen van onze leant in; wij hebben stellig echter niet de plicht een volk te beschermen, dat in Korea te gen ons strijdt". Is de strijdmacht van Tsjang Kai Sjek in de afgelopen twee en een half jaar zo sterk geworden, dat zij een eventuele aan val van communistisch China kan afslaan? En dat zij, wat ongetwijfeld nog belang rijker is, tot een werkelijke herovering van het vasteland van China of ten minste een belangrijk deel er van, kan overgaan? Natuurlijk zonder de daadwerkelijke steun van Amerikaanse troepen. Over het alge meen staat men wat sceptisch tegenover een bevestigend antwoord, vooral op de tweede vraag. In het Verre Oosten spelen zich echter vaak de meest verrassende gebeurtenissen af; en zo is het even goed mogelijk men behoeft zich slechts er varingen uit een jong verleden voor de geest te halen dat de troepen van Mao Tse Toeng naar Tsjang Kai Sjek over lopen als dat die van Tsjang Kai Sjek zich zonder slag of stoot bij Mao Tse Toeng aansluiten. Op deze manier is China onder communistisch bewind gekomen; als de nationalisten ruimer in de dollars zitten dan de communisten is het helemaal niet uitgesloten, dat een herovering van China heel wat makkelijker zal zijn dan velen denken. Maar, en hierop moeten we toch wel heel sterk de nadruk leggen, dit alles is een kansspel, waaraan tevens grote risi co's zijn verbonden, zelfs van een uitbrei ding van de oorlog tot -veel grotere delen van Azië, met alle consequenties, welke daaraan verbonden kunnen zijn. Daarop zullen de Westeuropese regeringen dezer dagen Foster Dulles zeker wijzen. De bescherming van Formosa is een eenzijdig besluit van de Verenigde Staten, niet van de Verenigde Naties geweest. Theoretisch gezien kan Washington dat besluit dan ook eenzijdig intrekken. Maar dan moet het ook aanvaarden, dat het eenzijdig de lasten uit zijn besluit zal moeten dragen. Wat bijv. zal het doen, als Tsjang Kai Sjek zou worden verslagen en de Chinese com munisten zich op Formosa zouden vesti gen? We weten" het niet, maar hebben toch wel enig vermoeden. En dat vermoeden stelt ons niet bepaald gerust. WAT WEST-EUROPA aangaat, staan we (in tegenstelling met Formosa, waaromtrent een besluit reeds is genomen) nog steeds voor algemene, en daarom nog steeds vage richtlijnen. Als we alles, wat door de republikeinse staais- lieden over West-Europa is gezegd, nog eens de revue laten passeren, hebben we het gevoel, dat ze met dit deel van de wereld nog altijd niet in het reine zijn ge komen. West-Europa is voor de Amerika nen van te veel belang een vitaal be lang om het. naar een politieke tweede rang terug te dringen. Maar dat vrije Europa, met zijn vele grenzen, zijn tegen strijdige belangen, zijn felle nationalisme, ligt hun toch niet; ze staan er te vreemd en te onbegrijpend tegenover. Daarin ligt o.i. die tegenstelling tussen enerzijds een edelmoedigheid zonder precedent in de ge schiedenis, anderzijds een knorrig onbe hagen. Eisenhower zelf heeft, na zijn langdurig verblijf in Europa, in zijn geest wel een synthese, maar dan vooral van militaire aard, opgesteld. Politiek echter worstelt ook hij nog met dat vreemdsoor tige Europese wezen, met zijn tweeduizend jaar oude wortels in een nog verder lig gend verleden. Het is voor Amerika even moeilijk Europa te begrijpen, als voor Europa Amerika. Ruim honderd schepen naar de getroffen gebieden MET schepen, vliegtuigen, auto's en helicopters heeft men het reddingswerk m de getroffen gebieden energiek aangepakt. Meer dan honderd schepen uit alle vissersplaatsen zetten vannacht koers naar Zeeland, lange colonnes auto's en trucs trachtten langs de modderige wegen zo diep mogelijk in de over stroomde streken door te dringen, vliegtuigen van Marine, Luchtmacht en K.L.M. scheerden laag over de watervlakten. En overal werd, waar mogelijk, hulp geboden. Men evacueerde mensen, men gooide levensmiddelen uit, men voerde zandzakken aan, men deed wat men kon. Want hier, waar nu het water de scepter zwaait, is een deel van Nederland plotseling machteloos geworden. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is vannacht om half twee uit Amsterdam vertrokken met als voorlopige bestemming Hellevoetsluis. In totaal veertig Vissersschepen van alle types en grootten kozen zee uit IJmuiden en voeren zwaar bemand en geproviandeerd op naar het Zuiden met bestemming Zierik7.ee. De schepen zullen proberen het geteisterde Zeemvsch-Vlaanderen te helpen Met deze vloot hoopt men tienduizend personen te kunnen evacueren Zoals wij reeds berichtten, maakte de Belgische Sabenapiloot kapitein Gerard Tremerïe met zijn hef schroef vliegtuig tal van tochten over de verdronken Zeeuwse eilanden. In de loop van Maandag heeft hy enige tientallen slachtoffers, onder wie zieken, naar de vliegbasis Woensdrecht gebracht. Kapitein Tremerïe heeft verscheidene „droppings" gezien. Jammer genoeg werden soms rubberboten „droppings gezien. Jammer genoeg werden soms rubberboten boodschappen en mededelingen van persoonlijke aard, op briefjes en zelfs op door wind en golven meegesleurd. Tijdens een landing op Tholen ontving hij tal c nieuws van het vasteland op te vangen. Naar de mening logelijk, probeert de ingesloten bevolking met twintig hefschroefvliegtuigen gedurende zeker de dringendste behoefte aan transport te behulp van auto-radio's lucifersdoosjes gekrabbeld. Waar van kapitein Tremerïe zouden veertien dagen druk werk hebben ler'TCn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3