Onzekerheid omtrent leven van honderden SINÏSTÈRË^IlLTËy i e 1 over verdwenen land Betuigingen van deelneming DE KONINGIN BEZOCHT GETEISTERD GEBIED Front aan de golven vraagt verse troepen DAGBLAD VOOR NEDERLAND Dr Drees kondigde belasting faciliteiten aan Vijftig doden in Nienw-Vossemeer 85ste JAARGANG No. 31437 DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 ACHT PAGINA'S De KANTOREN van „De Maasbode" zijn gevestigd: Rotterdam, Kortenaerstraat 1, tel. No. 25270; Amsterdam, Singel 93, tel. No. 31945; 's-Gravenhage, Stationsweg 79. tel. No. 115061; Haarlem, Kleine Houtweg 7, tel. No. 19396. Postgiro 9095 Postbusnummer 723 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Nederland 6.65 per kwartaal, 2.25 per maand of 0.52 per week. Voor het buitenland hoger. Losse exemplaren 13 ct. De ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolombreedte be draagt 0.55 per m.m. hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte dubbel tarief. Bij contract lagere tarieven. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Adver- tentiewezen. DE MAASBODE IETS KOUDER WEER De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot hedenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele sneeuwbuien. Krachtige tot matige Noord- Oostelijke wind. Iets kouder met in de ochtend plaat selijk lichte vorst. Woensdag 1 Februari: Zon op 8.15 u., onder 17.33 u. Zeshonderdvijf, dit was vanmorgen nog steeds het officiële cijfer voor het aantal mensenlevens, dat de storm- en waterramp, welke West-Neder land teisterde, heeft geëist. Maar, wat sinds gisteren werd gevreesd, dreigt steeds meer werkelijkheid te worden, dat namelijk honderden mensen meer het slachtoffer zijn geworden. Geruchten, omtrent welker juistheid wij nog steeds geen zekerheid kunnen krijgen, spreken namelijk van een zo danige ramp in enkele van de getroffen plaatsen, dat men - blijken zij inderdaad waar - rekening moet houden met een totaal, dat de 1000 zeker zal benaderen, zo niet over treffen. Zn waterlaarzen naar Michlelliarnis Ook bezoek aan R'dam H. M. de Koningin verliet gistermorgen om 7.00 uur Socstdtfk voor een bezoek aan j de geteisterde gebieden. Na een kort op- I onthoud in Den Haag heeft H. M. zich in Dordrecht ingescheept op een vaartuig van I dc rijkswaterstaat. Het eerste doel was I 's-Gravendeel, waar de Koningin dc eva- cuatie aanschouwde e.n gesprekken voerde 1 met de burgemeester, een aantal dokters en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar II. NI. zich onderhield met vele evacué's, I die in een café waren ondergebracht. In Middelharnis, het volgende doel, i waadde de Koningin met waterlaarzen j door het water om het gemeentehuis te (bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. H. M. had de bedoeling I verder te varen naar Stellendam, maar i moest door tijdgebrek daarvan afzien. De Luchtopname van Brouwershaven en omgeving op het eiland Schouwen. (Luchtopname ANP-foto) Westelijk Brabant raakt uitputting nabij I vend is gebleven. Het bootje deinde wild doch dapper op de bandjir waaronder, vijf, zes meter lager, de weg tussen Hal steren en de brug van Tholen nu verdron ken ligt. Doch in Tholen vond men de j weg' naar het Westen opnieuw -versperd I door een onafzienbare eindeloosheid van ondergelopen polders. De verslaggever probeerde het elders, doch het bleek ver- I geefs en hij keerde laat in de middag te- 1 rug naar die sinistere geïmproviseerde aanlegplaats, aan De Beek bij Halsteren en hij zag zwijgend en verbijsterd toe hoe dit volk, nog voor het zijn grond her overen kan, nu zijn laatste doden bergt. (Zie vervolg pag. 5) ZEVENBERGEN, Maandagavond. De avond kwam zacht en vredig haast; en over het verdronken land hing voor 't eerst sedert vele ontzettende uren een vreemde, geladen, onwezenlijke stilte. Op de, nog een maal door het water bedreigde weg, tussen Standdaarbuiten en Zevenbergen leek, in de ijzig-ademende wind, alles versperd als in een vreemde, bizarre pantomime. Een in de berm weggezakte boerenkarhet cadaver van een paardeen achter gelaten fiets die tegen een hoop van zand en stenen leunde. Het was alsof men de laatste mens was wiens trage, moeklinkende voetstappen een spoor achterlieten in de gele, glibberige brij van leem en stro, welke het achter ons liggende etmaal op de glad ge schuurde klinkers had achtergelaten. Dan huiverde men eens in deze stille, dreigende eenzaamheid en men hoorde dankbaar hoe verderop nog iemand met een reeds lang kapotgeschreeuwde stem in het donker nog een of andere commando vloekte. Doch ook dat zwakke geluid ging snel verloren in de, traag en weerspannig om de Noord gaande wind, die met een enkele, verblindende sneeuwvlaag, nauwelijks nog herin nerde aan de niets ontziende kracht, waarmede enkele uren tevoren de storm onze lage, dodelijk gewonde kusten beukte. Ver weg, onbereikbaar in het wijde watervlak naar het Westen, zag men zwak en met een troosteloos, irriterend rhythme, een heen en w eer wiegend lichtje. Was daar nog een mens die niet meer vluchten kon en die nu wanhopig met een stallantaarn uit een zolder raam zwaaide? Of hoorde het licht aan een der vele legerpontons die vandaag, nu de stroom in vele polders reeds wat aan kracht en woede verloor, bij het reddingswerk in Brabant's rampzalige Westhoek zovele onschatbare diensten bewezen hebben? Men denkt daar niet eens meer over na. Men is al uren, uren, eindeloze uren reeds onafge broken in de weer. Er zijn er, die sedert Zaterdagochtend geen bed meer hebben gezien. Zij hebben al die tijd, hard en koppig doorwerkend met opeengeklemde kaken, meer leed, meer ellende en meer afschuwelijke taferelen gezien en meegemaakt dan 'n mens in feite verdragen kan. En nu, nu de storm is gaan liggen, en de sinistere stilte, die er vanavond op volgde het toneel van de ramp in feite alleen nog maar afschuwelijker maakt; nu men in deze wijde stilte tot het besef komt dat het water wellicht nog duizend duistere en dramatische geheimen voor ons verborgen houdt, nu raakt men de uitputting nabij. Het front tegen het water vraagt ver se troepen! Het vraagt enkele uren rust voor de vele duizenden die sedert Zon dagochtend vroeg in de voorste linies vochten, alles vergetend: hun gezond- h id. de verliezen die zij leden, het huis rijt zij, half verdronken, achterlieten,! 1: n vrouw en hun kinderen, die in' Ivjvandaal heten te zijn, of in Bergen op Zoom of misschien God weet tóch' nog ergens in doodsnood gevangen z 'n in de gruwzame greep van het ge el.:-hte water. 3 Ten ontmoet in Oudenbosch een jon- c m;m van 19 jaar. Hij vult daar nu z ndzakken en hij is nu al ononderbro- l in touw sedert hij, vroeg in de idagmorgen, uit Heiningen startte. „Ik weet niet waar ik sedertdien overal gezeten heb", zegt hij met een vage glimlach, die heel even nog glijdt o 'er een asgrauw gezicht: „gisteravond was ik nog in Fijnaart en ik denk, dat ik daarna naar Halsteren ben gegaan om te. zien of er nog wat te doen viel. Mijn ouders heb ik naai- Roosendaal gebracht, maar ik kon daar niet wen nen zolang er nog te helpen viel. Neen: ons huis staat er nog voorzover ik weet. Maar ons vee is verdronken twaalf stuks écht hoornvee. En denken ze, dat ze deze dijk met al die zandzakken nu kunnen behouden?" Of men ontmoet op de weg naar Ril land een legertruck, die opeens een wilde zwaai over de weg maakt in een slib die door de man achter het stuur nog maar juist geredresseerd kan wor den. „Ik geloof", zegt twee minuten later de uit Utrecht afkomstige dienst plichtige korporaal, „ik geloof, dat ik stomweg bezig was in slaap te vallen". Zo doolt men vanavond rond in een leger vol dodelijk vermoeide mensen. Hun ogen branden van de koorts, hun gezichten zijn vaal-bleek, hun kleren kleven doorweekt aan hun lichaam; hun zintuigen verliezen aan scherpte; men heeft zijn stem niet meer onder controle, het is alsof men minder goed schijnt te horen, en men denkt dat het waarmee men zich wapent, tegen de ontroering welke men ondervindt en het leed dat men zag en meebeleven moest, nu zwakker wordt en gemakke lijker te doorboren. Machteloos Doch sterker nog dan de uitputting, die onmiddellijk en onweerstaanbaar nader sluipt, pijnigt de duizenden aan dit front-tegen-het-water het besef, dat de eerste slag tegen de woedende elementen in West-Brabant nu vrijwel gestreden is endat men nu uren en dagen wellicht machteloos staat. De sector Zevenbergen uitgezonderd, waar Maandagavond twee nieuwe dijk doorbraken dreigden, is de situatie hier nu vrijwel stationnair. Voor Ril land-Bath, bij Halsteren, rondzijwaarts en in de andere, ondergelopen polders I bracht men het water tot staan en zakt Ihet nu, centimeter voor centimeter en tergend langzaam, weg van de uiterste grens welke het in de nacht van Zon dag op Maandag bereikte. Men kan nu slechts wachten; men kan nu het water alleen maar volgen op elke vierkante meter, welke het sedert vandaag prijs zal willen geven. Het tempo is traag. Het is té traag voor een mensenmassa die meer dan een etmaal lang in koorts tempo werkte en redde en sjouwde, en nu, machteloos en met tot vuisten ge knepen handen, luistert naar de berich ten die ons melden, dat verder naar het Westen, vlakbij op de Zeeuwse Eilan den, het water nog steeds op rooftocht is zonder dat men het met de tfbeschik- bare middelen en manschappen over meesteren en bedwingen kan. Bereikten rubberboten hun doel niet? Er stond, krakend, een oude radio voor een geopend raam, van een laag huisje in Standdaarbuiten. Het sche merde toen al, doch men hoorde nog steeds het geluid van een dichtbij cir kelend vliegtuig, en men dacht, dat ze nu bezig waren, rubberboten af te wer pen voor Zierikzee. Er stond een twin tigtal mannen moe en vuil en onge schoren voor het geopende raam toen de radio het bericht gaf, dat de amateurzender „Maybe" in Zierikzee dringend hulp had verzocht voor Brou- wershoek, acht kilometer West van Zie rikzee, omdat daar in het nog steeds snelwassende water, de situatie onhoud baar was geworden. „Dan", zei een luitenant van de Genie, ..dan hebben ze blijkbaar in Zierikzee die rubberboten nog altijd niet". Er was niemand die antwoordde. Het was alsof ieder der omstaanders zich moeite deed om, puttend uit de herinneringen die nauwelijks enige uren oud zijn, zich het tafereel voor te stellen waaraan men op dat ogenblik ginds op Duive- land ten prooi moest zijn. En het ge ronk van dit, nu naar het Westen afdrij vende vliegtuig, klonk daar in Stand daarbuiten opeens zo geruststellend niet meer Vergeefse pogingen Het front heeft zich verplaatst. Daar,) daar op de Zeeuwse eilanden die van hier uit nog altijd onbereikbaar zijn, woedt nu de slag tegen het water in al zijn huive ringwekkende hevigheid. En nog steeds heeft men ook hier, aan de grens van Zeeland, geen duidelijk beeld, van de omvang welke de ramp daar heeft aangenomen. Men moet het doen met een enkel, vaag telefoonbericht, en met de waarnemingen der helicopterpilo- ten die met him toestellen tot tegen het vallen der duisternis bedrijvig gonzend, als vreemde reuzenkevers, boven het ver- dronken land hebben gewerkt. Doch zelf komt men er niet. De ver-I slaggever probeerde het vandaag op wel zes verschillende manieren. Hij ging naar Rilland-Bath, nadat het gerucht gegaan was, dat drie Goessenaren per fiets over een secondaire dijk Woensdrecht hadden weten te bereiken, doch voor Rilland- Bath stond men nog altijd machteloos. De verslaggever stak met een bootje van Halsteren over naar Tholen, dat ongeha- DE „NIEUWE SCHIEDAM- SCHE COURANT" 75 JAAR Een lijvig en interessant jubileumnummer Dc lot „De Maasbode"-pers behorende „Nieuwe Schiodamsche Courant" bestaat vandaag vijf-en-zeventig jaar. Ter herden king van dit feit heeft de krant, die in Schiedam, met zijn voor een derde ge deelte katholieke bevolking een bijzon dere, in menig opzicht vooraanstaande plaats inneemt, een lijvig en interessant jubileumnummer uitgegeven. Het bevat een aantal artikelen, waarin verschillende aspecten van de stad helder belicht worden. Er blijkt duidelijk uit. dat Schiedam nog heel wat meer is dan de jeneverstad. waarvoor hel gewoonlijk ver sleten wordt en een belangrijk industrieel centrum is. waarin groot-industrie, mid delgrote en kleine industrie op harmo nische wijze gecombineerd zijn. Van de talrijke artikelen noemen we een zeer lezenswaardige bijdrage van de burge meester, mr J. W. Peek, een beschouwing van de voorzitter der R.K. Raadsfractie, ir W. H. v. d. Toorn en een gelukwens van Deken R. Reljnen. Een pagina lucht foto's van Schiedam vormt het pièce de résistance van het overvloedige foto materiaal. waarmede het indrukwekkende jubileumnummer geïllustreerd is. kapitein van het vaartuig wilde de ver antwoordelijkheid niet op zich nemen in het donker een haven binnen te varen, waar voortdurend boten in en uit gingen. Geheel onverwachts bracht H. M. de Koningin, slechts vergezeld van een hof dame, daarna een bezoek aan Rotterdam, teneinde zich van de toestand ter plaatse op de hoogte te stellen en het hulpwerk voor de evacué's gade te slaan. Even over zeven uur trad H.M.. de lokalen van het vaar nog st« 3 evacué's e uit verschillende gemeenten evacué's aan komen, die angstige uren hebben doorge maakt. Later begaf de Koningin zich naar de grote Ahoy'-hal. waar reeds honderden een tijdelijk onderdak hebben gevonden. H.M. toonde zich zeer bewogen met het leed, dat deze mensen getroffen heeft en zij onderhield zich met verschillende slachtoffers van de ramp. Omstreeks kwart voor negen is H.M. weer vertrok ken. Om 22.00 uur kwam H.M. op Soestdijk terug. Texel telt twee doden Vier personen blijven vermist Op Texel zün tot nu toe twee lijken geborgen. Nog vier personen zün door familie als vermist opgegeven. De kans dat zü levend zullen worden terugge vonden wordt klein geacht. Tot dusverre zijn geen aangiften over verloren vee gedaan heeft <1? in druk de situatie meester te kunnen blij ven, vooral indien er. zoals de Bilt heeft voorspeld, geen sterkere Wind dan die van dit ogenblik gaal. opsteken. Er zijn 1S5 duw-arboiders en vüftig mariniers uit Den Helder naar het eiland gekomen om bü het werk aan de dpk behulpzaam te zijn. De in de elders in dit blad opgeno men rede van minister Drees aange kondigde belastingfaciliteiten, zullen waarschijnlijk o.m. betreffen een ver ruiming van de vrijstelling van loon belasting, inkomstenbelasting én ven nootschapsbelasting voor giften aan het nationale rampenfonds. De Pensioenraad brengt, met het oog op de pensioenbetaling van medio Februari, ter kennis van degenen, die een pensioen genieten van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en die tengevolge van de watersnood naar elders 7.(jn overgebracht, dat zü hun evacuatie-adres en zo moge lijk hun registratienummer ten spoe digste moeten mededelen aan de pensioen raad, Bcnoordenhoutseweg 46, 's-Graven hage. Eerst in de loop van Maandag bleek, welk een omvang de ramp voor 't plaatsje Nieuw-Vosscmeer, op de uiterste Westpunt van Brabant, bü Tholen gelegen, heeft aangenomen. Zondag was door militaire reddingsploegen getracht contact met het dorp tc krygen. Dit lukte echter niet. Xa een nacht van moeizame strijd met het water, staagden de militairen cr in met boten in het dorp te komen en konden zü de 1600 bewoners, die "zich op zolders en daken bevonden, via Steenbergen verder Brabant in evacueren. Door de snelheid, waarmee de vloed heeft overvallen, zijn vele huizen ingestort. Volgens officiële gegevens zjjn een vüftigtal mensen jam merlijk in het water omgekomen. Z.Exc, mgr P. Giobbe, Pauselijk Inter nuntius. heeft Maandagavond het volgen de telegram uit Vaticaanstad voor de Nederlandse regering ontvangen: „Z. H., diep bewogen door de vreselijke ramp die Nederland heeft getroffen, deelt in de onzegbare smart, smeekt Gods er barming over de slachtoffers en de in nood verkerende bevolking af en zendt Zijn apostolische zegen". De president der Verenigde Staten, Eisenhower, heeft het volgende telegram aan Koningin Juliana doen toekomen „Mijn landgenoten en ik zijn diep ge schokt door de tijding van de verwoesting, in uw land aangericht door storm en vloed. Zij en ik wensen Uwe Majesteit ons innig medeleven in deze tragische om standigheden te betuigen". Kardinaal Frines, aartsbisschop van Keulen en kardinaal Feltin. aartsbisschop van Parijs, hebben aan Kardinaal De Jong een telegram gezonden, waarin zij hun medeleven betuigen met de nationale ramp. Kardinaal Frines vraagt, welke vele staatshoofden, taiwijl alle ambassa deurs en gezanten in Den Haag de rege ring hun deelneming hebben betuigd. De waarnemende hoge commissaris van de republiek Indonesia, mr Susanto Tir- loprodjo, heeft aan minister-presidenl. dr W. Drees, een telegram gezonden, waarin hij namens de regering en het volk van Indonesië zijn innige deelneming betuigt met de ramp, die Nederland heeft getrof fen. De waarnemend hoge commissaris heeft daarbij tevens „Huize Voorhout" (het logeergebouw voor Indonesische studen ten aan het Lange Voorhout in Den Haag) ter beschikking gesteld om onderdak te verlenen aan slachtoffers van de ramp. Een luchtopname van de overstro mingen op Duiveland. Op het dak van een huis, heel alleen in het on dergelopen land, dat een trieste aanblik geeft, zit een man, die hulp de Duitse katholieken kunnen ge- I zwaait naar het overvliegende toe- Kardinaal Feltin biedt aan Nederlandse Ben rubberboot is blijven ste- kinderen in Frankrijk onder te brengen. ken in datWat VOOT de ramp Waar- Voom zijn telegrammen ontvangen van schij„Ujk een boomgaard is gewees, -1 (Luchtopname ANP-foto)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1