rSTADën" LLand_ Ook hier slachtoffers te betreuren Wasnikse binnen polders: veel scbade Gevaar in Waalivi jk geweken Toestand in liet Westland verward Minstens tien doden Oproep aan de to neelverenigingen GEEN CARNAVAL in Bergen op Zooin en Breda Breda herbergt plm. 3000 evacué's Zo verging het Hank en Dussen Nog wordt met man en macht gewerkt LAATSTE NIEUWS CRITIEKE TOESTAND OP THOLEN Brabants Orkest concerteert voor getroffen gebieden Kruisland niet critiek „Dijk is dicht" Velen gered MARKTEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 TENGEVOLGE VAN VAL OVERLEDEN. De heer M. uit Baardwijk had het ongeluk door een verkeerde deur te openen tijdens een kaart- avondje bij kennissen in de kelder te vallen. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij aan de gevolgen is overleden. KIND IN KOKEND WATER VERBRAND Het tweejarig dochtertje van de fam. v. d. B. te Eindhoven is al spelende in een achter de woning staande teil met kokend water ko men te vallen. Met hevige brand wonden overdekt is de kleine na een dag van hevig lijden in het ziekenhuis overleden. SPONTANE HULP UIT MAASTRICHT Een drietal heren te Maastricht besloot tot hulp aan West-Brabant, zodra ze van de ramp vernamen. De R.K Slagersvereniging „St. Lu cas" schonk een geslacht varken en 100 kilo kluiven. De midden stand kwam voorts nog voor de dag met 200 kilo erwten, blik- groenten. een kist sinaasappelen en paling. Alles werd in een grote vrachtwagen geladen, die Maan dagavond het patronaat op het Fort te Bergen op Zoom bereikte. B.B.A. IN DE LANGSTRAAT Gezien de watersnood in de Westelijke Langstraat worden de BBA-diensten lijn 22 aleen van Waalwijk—Den Bosch v.v. ge reden. Ook de diensten naar Made en Oosterhout zijn gestaakt. Het is niet te zeggen voor hoelang, om dat de wegen zeer door het water hebben geleden en nog lijden. BREDA DE HEER A. PAULUSSEN VERLAAT HET STAATS- BOSCHBEHEER. Zaterdag was het een belangrijke dag voor de heer A. B. F. Paulussen uit Ulvenhout. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verliet hij die dag de dienst bij het Staatsbosbeheer. In verband met dit feit werd door de chefs en het perso neel afscheid van hem genomen in café „De Boswachter". De heer A. J. S. van Alphen. hout vester in de houtvesterij „Breda" schetste in 'n toespraak dhr. Paulussen ais een plichtsgetrouw en vakkundig bosarbeider. Zijn woorden werden door de bosbouwkundig ambtenaar A. van Ernst ten volle onderstreept. Namens de chefs en het personeel werd door de houtvester een prach tige fauteuil aangeboden en een af scheidsbrief van de Directeur van het Staatsbosbeheer overhandigd. Des morgens had reeds ten kantore van de houtvester de beëdiging plaats gevonden tot vast arbeider bij hei Staatsbosbeheer van de heer M. Foese- nek. te Gal der. die reeds de plaats van de heer Paulussen zal innemen. Het geheel werd besloten met een gezellig samenzijn. In het midden-Brabantse Dussen kan men beter varen dan lopen. Zover het oog reikt staat aan de oude zeedijk alles blank. ^i\AN alle amateurtoneelvere nigingen in Breda wordt verzocht in de komende weken uitvoeringen te geven ten bate van de slachtoffers der water- ramp. De heer Joh. W. F. Steenber gen, Jan Ligthartstraat 10. zal gaarne opgaven ontvangen van die organisaties, welke daartoe bereid zijn. BREDA LEVERDE WATER- ONTSMETTINGSMATERIAAL In de nacht van Zondag op Maan dag is door het Gemeente Waterlei dingbedrijf waterontsmettingsmate- riaal, gebracht naar Oud-Beierland. Des avonds was vanuit Den Haag verzocht te helpen, daar 't benodig de elders niet was te krijgen. De auto die. over Den Bosch, Utrecht, Den Haag, Rotterdam is ge reden, heeft het tot Barendrecht kun nen brengen, waar e.e.a. om 4 uur 's nachts ter plaatse werd afgeleverd. Men zou zo mogelijk voor expeditie naar Oud-Beierland zorg dragen; welke plaats niet meer was te berei ken. Maandagmorgen is bericht geko men. dat de leverantie ter bestemder plaatse zou worden gebracht. POOLSE HULPACTIE INGEZET De Polen, behorende tot de voorma lige Poolse strijdkrachten, in Breda en omgeving, hebben besloten hulp in welke vorm dan ook te verlenen aan de door de watersnood getroffen gebieden. Het con:actadres voor Breda is Torenstraat 19 In alle andere ge meenten in Nederland is de Polen verzocht de actie plaatselijk te orga niseren. Het initiatief tot deze actie gaat uit van de Poolse Kath. Ver. te Breda. Namens het U.K. Vrouwengilde berichten wij. dat, wegens dê bekende omstandigheden. de. „Vrolijke middag" heden niet kan doorgaan R.K. Vrouwengilde - afd Breda gREDA viert dit jaar géén Carnaval. Dit besluit is ge nomen door het alvemeen be stuur van de B.C.V.. dat, of schoon niet voltallig bijeen, te recht meende dit besluit zonder meer te kunnen nemen. Men is ervan overtuigd hierdoor ge handeld te hebben in de geest van deze dagen vol rampspoed, die geen uitbundige feestvreugde toelaten. De heden belegde vergadering van de B-C.V. gaat echter gewoon door. Op deze bijeenkomst zal namelijk be sproken worden in hoeverre de carna valsvereniging kan bijdragen tot leni ging van de algemene nood. GEEN CARNAVALSBALS ry Vereniging „Katholiek Leven" heeft in verband met de nationale ramp, die ons land getroffen heeft, besloten het Carnavals-bal, dat op 13 Febr. a.s. zou gegeven worden, niet te doen doorgaan. Het bestuur meent er op te mogen vertrouwen, dat de bezoekers de hier door bespaarde gelden, beschikbaar zullen stellen voor de slachtoffers van de stormramp door storting op het gironummer 9575 van het Nationaal rampenfonds te 's-Gravenhage. Ook de verenigingen Concordia en Bonus Eventus hebben het besluit ge nomen de carnavalsbals af te gelasten. De grote avond, die Vivat Gaudium Vrijdag in Concordia zou geven, gaat wegens de noodtoestand niet door. De circusvoorstellingen in garage Vriens ten bate van de bouw van het diaconessenhuis zijn eveneens afgelast, evenals de finale van de bridge-drive ten bate van de carnavalsviering, die tot nader order is uitgesteld. De vertoning van de Breda Oranje stad-film voor de voetbalver. De Baro nie gaat evenmin door. De voorstelling van deze film in het jeugdhuis aan de Zandberglaan is afgelast. BEIERSE KAPEL „DE ALPENJAGERS" Woensdagavond jl. speelde de Beierse k3pel. De Alpenjagers, in het Oude Nest voor Talrijke militairen, waarbij de joaelzangeres, Elsa Ni- gella, verschillende liederen zong. Zondagmorgen speelden De Alpenja gers in het St. Ignatiusziekenhuis in de aula voor de zieken, waarbij Else Nigella zong; het werk opgenomen op de geluidsband om in de ziekenhui zen in Nederland ten gehore te wor den gebracht. In de aula waren vele zieken en verpleegsters aanwezig. Spaaranimo. Bij de Kath. Spaar bank te Breda werd in de maand Ja nuari 1953 ingelegd een bedrag van f 271151.64 en terugbetaald f 134650.55. Er werden 151 nieuwe boekjes uitge geven. KLEDING VOOR GEëVACUEERDEN Het gemeentebestuur van Breda deelt mede, dat degenen onder de ge- evacueerden, die dringend behoefte hebben aan kleding, enz. (voor ba- bies, kinderen en volwassenen) zich knnnen melden in de h3l van het ge meentehuls, vanaf Dinsdag (heden) van 9-12 en van 2-5 uur. Ook het M.T.S.-gebouw te Breda, zal Dinsdag en Woensdag voor dit doel beschikbaar zijn. De school geopend van 9 tot 11.30 uur en des middags vanaf 2 uur. Inzamelingsactie vol ledig geslaagd Concordia is ook gisteren weer hot centrale punt geweest, waar de eva- cué's "'"öeengebraclit werden, alvo rens elders le worden ondergebracht. De stoeten waren nog triestiger dan de eerste dag, thans immers kwamen de stakkerds binnen, dié een nacht op een dijk of op een zolder hadden doorgebracht. Chauffeurs waren er genoeg om deze mensen onder te brengen naar de evacualie-adressen. Het liep hier allemaal vlot evenals op het stadhuis (Van onze redacteur). "Yf AANDAGMIDDA.G nog moest burgemeester Oderkerk van Hank en Dussen via de radio een dringende kreet om hulp slaken. Boten en nog eens boten. Om de mensen uit hun huizen Ue te halen op Hank. Want er was nood. Sinds circa half twee in de JW[aar er komt meer water in het Noordei veld Da; is rechts van de Dussei.sedijk naar Almkerk Het komt Mij snel op. Het watei stuwt met ge- weio door de Kernse Sluis Ook de polder Den Duvl loopt langzaam waren tafels vrijwilligers de noodza kelijke administratieve werkzaamhe den verrichten. Hier werden ook, voor zover mogelijk, inlichtingen ver strekt omtrent vermiste familieleden, Geschat wordt, dat, Breda thans 3000 ëvacué's herbergt. Zelden zal een inzamelingsactie zó prachtig gelopen hebben als die gis teren is ingezet. Toen om 9 uur die morgen dit-apparafr^UkgOii ie werken was in een minimum van tijd de hele 'stad tot iri de' verste Wijken met vracht- en bestelauto's overdekt. Met meer dan gulle'handen is er gegeven, wagens vol reden af en aan naar de M.T.S., die voor ditidoel zo prachtig geschikt is. Ongeveer duizend geeva- cueerden konden Maandag aan het allernoodzakelijkste geholpen worden, dank zij mede de organisatie, die met het uur meer geperfectionneerd werd. Tientallen werken mede om de zaak vlot te doen lopen en ook vannacht is ijve.ig doorgewerkt. De grote hal van ;de M.T.S. is ver anderd in een soort warenhuis. Boven vindt, men de sorteerkamers, in de hal zelf vindt men lange toonbanken, waar men vlot geholpen wordt. WAT HARD NODIG IS De heer C. MULLER recipieerde Veertig jaar in het krantenbedrijf T~YE HEER C. A. Müller. dlrecteur- hoofdredacteur van De Bredase Courant, heeft Maandag j.l. het feit herdacht, dat hij veertig jaar lang aan het dagbladbedrijf verbonden is. In verband met de ramp, die Nederland getroffen heeft, is overwogen de voor deze gelegenheid geprojecteerde recep tie te verplaatsen naar een ander tijd stip. Dit bleek echter niet meer moge lijk, zodat gistermiddag zeer velen Huize Merula hebben betreden om de jubilaris en zijn echtgenote geluk te wensen. Namens het gemeentebestuur waren er de wethouder van sociale zaken, de heer A. Romsom en de gemeente-se cretaris, de heer Ph. van Woensel. Bo vendien de gouverneur van de Ko ninklijke Militaire Academie, brigade generaal K. Puffius en zijn voorganger, de ger.eraal-majoor der cav. b.d. Baron H. C. G. van La wick. Mr. G. v. d. Schrieck. voorzitter van de Kamer van Koophandel, was eveneens aanwezig. Ook de heer Ch. Smits. Verder waren er vele vertegenwoordigers van kerk genootschappen leden van de rechter lijke macht, directeuren van rijks-, ge meentelijke en particuliere bedrijven, alsmede collega's van diverse kranten. Tot deze laatsten behoorden de heer E. H. B. Brader, directeur van het dag blad De Stem en de heer J. J. H. A. Bruna, hoofdredacteur van dit blad. Aan de receptie was een intieme hul diging voorafgegaan van de zijde der redactie en administratie van de krant. De receptie-kamers waren versierd met tientallen bloemstukken. K.V.P.-AFDELIXG BELCRUM. Er werd besloten in principe een af deling op te richten. Als voorlopig be stuur werd aangewezen: S. Kooyman, Fr. v. Outheusden, P. Sloots, M. C. Claassen, J. Geerts, A. van Loon en voor de jongeren M. v. Gils. CONTACT-AVOND JEUGD EN MUZIEK. In de bovenzaal van de Beurs heeft de Stichting „Jeugd en Muziek" Za terdagavond een contact-avond gehou den. Enige leerlingen van het conser vatorium te Tilburg, te weten de heren H. Stalpers, viool, Kees van Rooij, fluit en Pierre Sorel, piano. 't Trio speelde als eerste programma- deel de sonate uit „Das Musikalische Offer" van Joh. Seb. Bach. Het werk werd uitstekend uitgevoerd en bereikte zijn hoogtepunt in het andante. De sonate van Georg Philip Tele- man, uitgevoerd door de heren Stal pers en van Rooy hernieuwde de ken nismaking met, volgens velen, Bach's grootste tijdgenoot. Pierre Sorel speel de een vijftal variaties op een thema van Haydn, waarvan hij de opbouw, evenals de anderen dat gedaan hadden, in het kort uiteenzette. De heer Stal pers besloot 't optreden, begeleid door piano, met een gedurfde interpretatie van een zestal Roemeense volksdansen van de Hongaarse componist Béia Bartok. Begin van het herstel elders |7R ls thans een vrij goed overzicht van de toestand in Brabant. Over stroomd is alles ten Westen van de Hjn Woensdrecht-Bergen op Zoom- Halsteren en Steenbergen. Bovendien heeft Noord-Midden-Brabant met zware overstromingen te kampen. De weg Halsteren-Steenbergen staat op wegspoelen. Kruisland is geëva cueerd, evenals Nieuw-Vossemeer. In Steenbergen zijn 13 lijken aangespoeld, vermoedelijk uit Vossemeer. Er zijn nog enkele doorbraken bij Almkerk gemeld. Tot nog toe zijn er geen slachtof fers in Puttershoek, waar met man en macht wordt gewerkt. Stavenlisse is zwaar geteisterd. Er zijn verschei dene doden te betreuren. DROOGMALEN Wandaag zal een begin worden ge- maakt met het droogmalen van de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse polders. In Terneuzen ontwikkelt zich de toestand gunstig. Er zijn geen slachtoffers ge meld. Gistermiddag besloot men in Zeeland tot het oprichten van een coördinerend lichaam, dat zich met 't herstel zal bezighouden. In Hontenisse, waar acht slachtof fers te betreuren zijn, is men met het dichten van de polder begonnen. ZIERIKZEE Tn tegenstelling Nnet andersluidende berichten, moeten we mededelen, dat de patiënten van het Zierikzeese ziekenhuis niet naar de zolders zijn vervoerd. Dit bericht geldt voor Noord-Gouwe waar de toestand zeer crltiek is, even als in Brouwershaven, waar men een OOSTERHOUT helpt HALSTEREN De daad bij het woord CEN DEPUTATIE uit Oosterhout, met burgemeester van Oers aan het hoofd, arriveerde Maandagavond in Halsteren, voor een eerste bezoek aan de gemeente, die door Ooster hout is geadopteerd. Burgemeester van Oers stelde zijn collega. Mr. Eikhuizen, officieel op de hoogte van het voornemen der in woners om alle mogelijke hulp aan het zwaar getroffen Halsteren te ver lenen. De daad werd bij het woord gevoegd want uit vrachtwagens, die het ge zelschap had meegebracht, werden grote hoeveelheden lijfgoed, bedden en andere allereerste levensbehoeften tiitl nogen pivDuz ijend en en en tot leniging de nood geladen. TN HET KADER van de provinciale hulpactie ten behoeve van de slachtoffers in de getroffen gebieden, hebben de leden van Het Brabants Orkest spontaan een bijzonder concert aangeboden, dat onder leiding van Hein Jordans op Donderdag 5 Februari om 8 uur zal wor den gegeven in de Grote Kerk te Breda. Het concert zal worden ingeleid door de Commissaris der Konin gin in de provincie Noordbrabant, Prof. Dr. J. E. de Quay. Het programma bevat de volgende werken: Koraal „O Mensch, bewein dein Sünde grosz" van Joh. Seb. Bach in de bewerking van Max Reger. Vierde Symphonie van Anton Bruckner. nieuwe dijkdoorbraak vreest. In Zie- rikzee bedraagt thans het aantal do den 18. Nader vernemen wij, dat de toe stand op Tholen uitermate ernstig is. Het aantal doden zou er aanzienlijk zijn. Ook in Bruinisse is de situatie moeilijker geworden. Bezoek van Prinses Wilhelmina VANDAAG gaat H. K. H. Prln- ses Wilhelmina via Veere en Kamperland naar Zuid-Beve land. Zij zal ook een bezoek brengen aan Zierikzee en aan andere gemeenten op Schouwen en Duiveland. Busdiensten Breda- Terneuzen jyiet ingang van morgen zullen tus- sen Terneuzen en Breda tweo speciale busdiensten in beide richtin gen worden uitgevoerd. Deze busdien sten hebben aansluiting op de treinen en op de noodverbindingen. De veer diensten tussen Terneuzen en Hoede- kenskerke zullen vandaag worden hersteld. De bus tussen Goes en Mid delburg gaat weer rijden. Post wordt door vliegtuigen gedropt. Er varen ook postschepen. Een uur loon afstaan Tiet bestuur van de Stichting van d« Arbeid heeft een beroep gedaan op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als eerste maatregel één uur loon of salaris af te staan en eventueel over te werken. Werkge vers in getroffen gebieden worden verzocht geen arbeiders te ontslaan. Voorbeeld voor schoenfabrikanten I7EN DUIDELIJK voorbeeld van hoe het moet, stelde de fa. J. P. van Wanrooy, grossier in schoenen te Kaatsheuvel. Niet min der dan 500paar schoenen werden geschonken aan het Nationaal Rampencomité. Laat het dit keer eens zijn: goed voorbeeld doet goed volgen. Daar lijkt het intus sen al wel op, want de fa. J. H. Vesters te V/aahvijk bood voor hetzelfde doel 100 paar schoenen aan. Geloof ons: het is zo nodig. jV/IAAND AG AVOND werd begonnen aan de evacuatie van Kruisland. In de loop van de middag hadden in genieurs de toestand opgenomen. Zij •kwamen met bet bestuur van Kruis lands polders tot de conclusie, dat do toestand niet critiek was, maar wel zodanig, dat voorzichtigheidshalve tot evacuatie moest worden overgegaan. De hoeveelheid water, die vanaf do Groenendijk, parallel lopend aan de dijken bij Welberg, de polder in stroomde, was niet groot. Dijken, die Zondag waren stukgeslagen, werden hersteld en keerden het water. Kruis- lands gemaal draaide op volle toeren. .Hebben jullie geen kranten bij te?' ensen gluren in de wagen. Zc i wat wetii: Radio neöbsn ze v.i/%v, n - - niet want er is geen eleetriciteu nacnt van saterdag op Zondag, toen er m de di|k van de Peere- Kranten komen e; mat, Ze willen we boom een gat was geslagen van 60-80 meter en liet water met ge- ten' h0e ,het ov„ei'al is Wi.i vertellen weid naar binnen kwam kolken, zaten de Hankse bewoners op met 20 W bun zolders geisoleerd Ternauwernood hadden ze zich in veilig heid kunnen brengen. Maar er stortten huizen in. Ket water eiste slachtoffers. Hoeveel? Men kon het ons gisterenavond nog niet zeggen. Zeker is dat er doden zijn en vermisten. Zes in getal. Reddingswerk in de Biesbosch L-Joe vreselijk de toestand er in Dus sen en Hank ock lm zag ge moet dai leikcuo maar weer zien. ge zouat er net hcofd bij verliezen moesten wii m Uu.-.-.ee..st naar ce bewoners Van ae B.esoosch informe ren Wij /.men nog voi van ae vraag: hce hei ae» vergaan? Maar het was in zoverre een go<.v. ueiuio aai wij in Dussen vern.tmeu. De redding van de B.esbosenoewonen» is in voile gang H.acmol'iers van ne: waieiï Ja, maar men kan neg mets nu-, ieicerne.a /eg gen A ne vee is veraronxsn. Op wat varkej.s en katijes na Oe staat over het goivenue wa.ei dat Huns neeft overspoeld te s.aren We worden er stil van. Hoe is net in Hank nu met de oe- woneis. viageii we Nou. mei man en niacin znn pontonniers en mannen ai» s.oou die ae eerste dag met de motorboot ei ai od u.ttrok om de ge- isoaeerden r. nei droge te na.en, nog be/,» Maai we /Uiien /e eruit halen Allemaal, die er nog zijn In.ussen Stenen we vast, dat 't er droevig uit ziet in ae uersie plaats om de doaen die er oetreuren ziin tai weet men nog n:er orecies hoeveel) maai uuar- naas: om de gro.e materiele scnaae aan ae Kieme nutsies iangs de dijk VEEL VEE VERLOREN zins mogelijk Ginds op de boerderij l van Snoek zitten nog zes. ie» koelen j m het water. Die leven nog. Ze. neb- ben zich boven water gehouden op de mesthoop Een vliegtuig had er de aandacht op gevestigd. Moet Dussen ntei geëvacueerd zijn? i Dt- mensen lachen eens met onze vraag Zondagavond n.egcn de bewone-s «iau- zeag.ng verplicht te evaeuëren. I .Maar we hebben eens geëvacueerd Daaj weten wc net onze van We blij ven liever hier dan dat nog eens te I aoer.." Maar nietten»» zijn veel vrou wen en kinderen naar Genderen en Herpt tot in Heusaen en Druilen toe ondergebracht Uts.erer.nioigen kre gen ce bewoners ae .natste aanzegging om :o vertrekken. Maar ze staan nog om ons neen. Ze sjouwen en zwoegen. Doen wat ze kunnen Helpen, «aar j geholpen kan worden. Aar. tic Ouce S.raai wonen mensen, die practisch mets nebben kunnen redden Van gin der komen ze met een paard en een pony achter een bootje aan. Gered Het vee wordt allemaal naai ae Vee- markthallen in Den Bosch gebracht. Dag en nacln hebben de vraehtwa- I gens af en aan gereden WATER ZAKT met zoveel woorden wat. Er erna.. post ook. Het gemeentehuis dat houten geval in net Zu.derveLo werd Zonciagavond hals over kop ont ruimd Men wist niet wat net wor den zou in het Zulderveld Al.es were overgebracht naar het kasteel, dat ccor de eeuwen neen al zoveel water heeft getrotseeid en dat daarmee ver vroegd in gebruik werd genomen als raadhuis. Via Heusden reden we terug Dat is de enige weg waarlangs Dussen. Alm kerk. dat ip geëvacueerd en Nieuwen- ca ik waar de mensen nog op de zol ders zitten en dat geheel door het wa ter is ingesloten, te bereiken is. He: is beginnen te sneeuwen. Een strie- nier.a wi; go; dijn over het water, het eindeloze water..,. LNe binnengekomen hoeveelheden zijn fantastisch groot. Bihygoed is in voldoende mate aanwezig tot nu toe, maar er is een grote behoefte aan lakens, slopen, badhanddoeken en washandjes. Bovendien wordt de gevers ver zocht schoenen, handschoenen enz., aan elkaar te binden. Dit om verlies te voorkomen. Thans zwerven hon derden losse schoenen door de. M.T. S., waar men niets aan heeft. Tientallen handschoenen gaan op deze manier verloren. Een van de kazernegebouwen op het Chasséterrein is gis.eren ont ruimd in verband met de komst van een Amerikaanse afdeling, die tot op dracht heeft de telefoon- en tele graafverbindingen tussen Antwerpen en Den Haag, die door de overstro mingen in het ongerede zijn geraakt, le herstellen. Deze afdeling wordt in drieën gesplitst. Een deel blijft in Antwerpen, het tweede deel gaat naar Breda en de overigen naar Den Haag. gisterenmorgen konden de troepen !n ukken. Wi.i zij. hen dankbaar, heel dankbaar Dat moet Waalwijk zijn Laten we hopen dat de beste samppot van Hofel Vcrwie] en de koffie van v. Eewilk deze mensen toch nee eer, beste indruk van Waalwijk heeft meegegeven Maar kom. liever Vond li.; morgen circa 6' uur werd tn Dussen alarm geslagen Hank zal toen ai onder water Boer Koops zag het water KGmen Met andere boeren zag nu hei water op zich komen aan stormen als een voortstormende muur. In de kortste Keren stonc vanaf de ouae ,ieediik die Dutsen voor verdere watersnood vriiwaaide langs de Dus- sensed»'*, ae Nieuwe S ees en ae Rorn en verder tot aan Almkerk toe een kolkende zee. die huizen ondermunde noodwoningen wegspoelde Veel vee kwam In het water om Ei was geen tiid om hei te redden. Langs de dijk liggen tientallen cadavers aangespoeld tussen planken, stro en wat al niet mee. Nog terwijl wi.1 in Dussen zijn moet er vee worden gered, zo enigs- jV/Taar hoe is het nu eigenlijk met hei water vragen we. De Dus- scnaren de een meer de ander wat minder zijn er vrij gerust op nu. „We hebben nu 1.70 minder water dan gis teren," zegt een grijzende boer. maar terwijl ie naar de lucht kijkt. ..maar dc wind zit nog niet best." Ja het water is gezakt Dat ziet ge aan alles. Dat werd ons in Drongelen bij de Bergse Maas ook al gezegd. Er hangt bij de bekende Dussense schaatsenrijder de grote boerderij heeft ook al water te slikken gekre gen een bordje aan net hek waar om ge toch even moet lachen Geluk kig. dat ge dat zo nu en dan eens even kunt doen temidden van alle ellende die ee te zien en te horen krijgt. .Het is verboden op de plant soenen te lopen' staa; op dat bordje te lezen „Het is hier aangespoeld", vertelt Verhoeven. ,De gekste dingen spoelen aan. TN HET WESTLAND en ook in het gebied ten Zuid-Oosten van Steenber gen blijft de toestand erg verward. Ofschoon het water in de Polders ten Zuiden van de weg Steenbergen-St. Philipsland zakte, bleef de vloed verder naar het Oosten doordringen, mede als gevolg van een dijkdoorbraak Zondagavond. In dc loop van Maandagmiddag reikte het water, dat uit het Westland over de weg Steenbergen-Bergen op Zoom was gedrongen, reeds tot voorbij Moerstraten. Even ten Noorden van deze plaats waren militairen bezig de binnendijken te versterken. Men hoopte de vloed vóór Kruisland te knnnen sluiten. Ten Noord-Westen van Steenbergen (Den Heen e:o.) bleven de polders gelukkig nog watervrij. slachtoffers. Ook de heer Dekkers en zijn vrouw worden vermist. Uit een aantal boerderijen in dit ge bied werden nog Maandagochtend ge zinnen in veiligheid gebracht. In één boerderij bleken dertig mensen een schuilplaats te hebben gezocht, na een wanhopige strijd met het water te hebben geleverd. Gelukkig konden zij allen worden gered. TN het Westland zijn militaire hulp- 1 colonnes de hele dag doende ge weest met het evaeuëren van mensen en met het redden van huisraad. Ver der naar het Oosten, tussen Klutsdorp en Moerstraten moesten nog een aan tal huizen worden ontruimd die men Zondag hoopte te kunnen behouden. Enkele gezinnen wilden hun huis niet verlaten, ofschoon het water al tot een dreiging werd. In het Westland zelf. vooral rond Kladde, Notendaal en Koevering, is de ramp onbeschrijflijk. Inderdaad bleef hier het aantal slachtoffers la ger dan in Halsteren, maar niettemin moet ook hier met minstens 10 doden worden gerekend. WEGEN VRIJ FhOORDAT het water ten Noorden van Lepelstraat Maandagochtend begon te zakken, kwamen hier een aantal wegen vrij. Daardoor kon men eerst goed een overzicht van de ramp 1 krijgen. De keiwegen zagen eruit als of ze onder een bombardement had den gelegen; enorme gaten waren erin geslagen en de militaire auto's kon- (Van onze redacteur). J7R IS EEN HELE ZONDAGAVOND en Maandagnacht lang gezwoegd en geploeterd door militairen en studenten aan de dijk tus sen Waalwijk en Labbegat ter hoogte van café v. Heumen. Dai was dringend nodig. Want er dreigde gevaar. Groot gevaar voor Waalwijk, dat daar blijkbaar niet veel van begreep, want maar al te velen zijn bij het karwei achterwege gebleven. Daar stonden de militairen en stu- denten gek van te kijken. En terecht. Maar goed. Misschien is er tiid voor critiek bij een andere gelegenheid. Feit is, dat de Winterdijk, dank zij studenten en militairen en gelukkig nog een groot aantal Waal- wijkse burgers het heeft gehouden. verteld, wat er in de Langstraat gis teren neg gebamde tengevolge van de watersnood, die er lelijk hec-ft huisge houden De Capeise dijk is een ravage, als ge daar overheen rijdt. De lage huisjes beneden aan de binnenkant van de dijk staan tot aan de .enkels" in he; water Luiken zijn gesloten. Be woners zijn weg. Het water kletst en raast nog tegen de dijk. zó. dat een wegwerker van de provincie ö;e hier een oogje m het zei] meet houden en die van Moergestel hierheen is gedi rigeerd er wezenlijk bang van is Hij zegt ons. dat met zoveel woorden In Capelle vegen de mensen het vuile bruine water rietresten stro en wier uit hun huizen. Maar' het water beukt nog tegen de ach.ergevel .Het kan best. dat we er te vroeg bij zijn", zegt een vrouw, .maar het is zo n vre selijke boel binnen. „Als ge nog eens bij de ineenges, orte smederij en het woonhuis van Couvê staat te zien, dan hoon ge een nieuw geluid ,.De dijk is dicht' Je herinnen je plotse ling een film. Ook dat hebben de mi litairen voor elkaar gekregen met be hulp van burgers en anderen Hon derden zakken zand zijn in de enorme opening, die het water ter hoogte van De Hooipers sloeg, geworpen Met succes. Maar nog maar nauwelijks m Waspik of ge hoort weer wat anders. En dat is niet zo mooi Want al viel het wa ter dan iets in de huuenpolders. in de binnen polders is het mis In de Schoolstraat en de Spoorstraat kun nen ze laar al van meepraten ai :s het nog niet ernstig. Er komt sieeds meer water van de Donge Het water kolkt en stuwt door de duikers. Daar is geen houwen aan. Men zegt, dat er polderdijken zijn doorgeslagen ZOUT den zich amper een weg banen door het gebied. Aan weerszijden van de wegen boerderijen, nog altijd voor een deel onder water. Dood vee in de stal len, wrak huisraad dat tegen de weg rand was geslingerd. En tussen dit al les zwijgende mensen die van hun be zit nog trachtten te redden wat ervan te redden viel. Louis v. d. Ende uit Lepelstraat en twee van zijn makkers hebben hier Zondag prachtig werk gedaan. Tot aan de schouders heeft v. d. Ende zich, telkens weer. in het water bege ven, om mensen te redden op de eer ste plaats, maar ook om, zo mogelijk, paarden en koeien in veiligheid te brengen. Dc postcommandant van Le pelstraat en zijn collega's hebben zich eveneens geweerd op een manier die alle bewondering verdiend. DE MILITAIREN T~)E militairen, die naar dit gebied waren gekomen, begonnen onmid dellijk met het herstel van de we gen .Een vrijwel hopeloze taak. al thans om op korte termijn een goed einde te krijgen Hier en daar raakte een wagen vast in de modder. Een jeep was vrijwel geheel in de drassi ge massa verdwenen. Verder maakte men een begin met het verzamelen van de cadavers van koeien, varkens en paarden; een be langrijk werk, omcht het gevaar van besmetting niet denkbeeldig is wan neer deze cadavers blijven liggen. Weer een ander redt nog gauw iets uit ziin tuinderij. Gene vult zakjes zand, om er zijn boerderij mee te beveili ger.. Het water komt steeds hoger Er ziin er ook. die mollen vahgen. terwijl al die anderen Dloeteren! Ja zo zijn de mensen. Onder Capelle moet dan plotseling iels aan een sluis gedaan worden. Het is de sluis aan dc weg tussen Labhegat en Waalwijk. 1)3 sluis dreigt te bezwijken Er stuwt reeds water doorheen. Ge kunt dat in de binncn- polders al best merken Dikke balken, zakken zand en militairen. Laten we hopen dat ook dit goed komt. EXAMENS KATHOLIEKE UNIVERSITEIT. Gestaagd voor doctoraal examen Oude Let?ren de weleerw. heer A. A. A. M. van der Pol (Nieuw-GInneken); voor candidaats-ixamen Ouc'e Letteren de wel eerw. pater W. H. Elfrink A.A. (Nij megen.) ROTTERDAM. 2 Febr. Veemarkt. Aan. voer In totaal 768, Vette koeien en ossen 287. Varkens 481. Vet e koelen 280—290, 200—275. 200—230 Varkens (levend gewicht) 180176172. Vette koc'en aanvoer klein, handel kalm, prijzen hoger, zeer onstabiel. Var. kens (levend gewicht) aanvoer korter, hand-sl kalm, prijzen iets stijver. AGENDA HEDEN ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Cavallerla Rusticana en Paljas. Kon. Ned. Schouwburg: De herhaling, of de liefde gestraft. BREDA. Jeugdhuis Belcrumpolder 4.30 en 8 uur: F lm Ereda-Oranjestad. Palace:. 10.30 uur: Nachtvoorstelling De zwarte zwaan. BIOSCOPEN. Luxor: La Paloms. 'havenromnntifk, in kleuren, 18 jaar.) Casino: Tranen over Johannesburg frassenfilm, 14 jaar.) Grand: Anda- lug'ë (operette-film in kleuren, alle leeftijden). Palace: Massa-justitae (cri. mlnele film, 18 jaar.) INe prachtige tuinderijen rona wor den overstroomd door net brakke water ..Het is zout' zegt een boer Daar krijgen we veel narigneio mee Dat beteltent een enorme schade aan de gewassen." De anderen knikken instemmend. Ze denken er het hunne van Ze hebben allemaal hun eigen moeilijkheden, deze mensen. De een vecht met zakjes zand om het water buiten zijn deur te houden. Anderen proberen wat aan een sluis te doen. MORGEN BREDA Graanbeurs 8 uur: Algemene KVP-vergadering. Spreker de heer P. Alberts. Graanbeurs 8 uur: Verga dering ARKA. Patronaat Vianden- 'aan. 7.30 uur: Vergadering KA3 Gm- neken, Palace 1C.30 uur Naoh voor- s!elling de Zwarte Zwaan. Het Oude Nest. 8 uur: Vergadering voeM".tcJub Jeka. Patronaat Leuven ars'- "::it 8 uur: Rikconcours t. g. <5, Majuienclub Barbara-par ochie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2