ZO HELPT AMSTERDAM! Grote stroom van spontane giften uit allerlei SOCIALE RAAD ZAMELT IN VOOR AMSTERDAM Enorm convooi nadert Zeeland Eerste verantwoording Particuliere organisatie kwam in twee uur gereed DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 7 Amsterdammers, die goe deren ter beschikking van de rampgebieden willen stellen worden verzocht zich te wen den tot de Sociale Raad, Herengracht 174, tel. 45405, 48344 of 42547. Van 3 Fe bruari af kunnen goederen alleen ingezameld worden door personen, die in het be zit zijn van een legitimatie bewijs. Deze bewijzen zijn .getekend door dr H. Cloeck, secretaris van de Sociale .Raad of zijn gestempeld door de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers (U.V.V.). Het ligt in de bedoeling deze inzame ling te houden van 3 tot en met 7 Februari. CENTRALE AFLEVERING GOEDEREN CENTRUMOude Kerk. Ondekerks- plein; Nieuwe Kerk. Dam; Ver. v. d. Effectenhandel, Beursgebouw; Stu dentensociëteit, Sarphatlstr. 3: Maag denhuis. Spui 21; Rowntree, Prinsen eiland 123131. NOORD: Wijkcentrum, Papaver hoek 5; Verenigingsgebouw ..De Pur- iner", Kerkpad 3 a: Verenigingsge bouw ,,'t Zonnehuis". Zonneplein 30. OOST: Hulp voor Onbehuisdên. WeesperzSjde 110: Verenigingsgebouw. 2e Oosterparkstraat 232: Verenigings gebouw ..Patrimonium". Laing's Nek- siraat: Wijkcentrum ..Indische Buurt. Minahassastraat 1: Gebouw Leger des HoUs Vrolikstraat 401. WEST: Congreszaal Leger des Heils. Overtoom 139; Pro Regokapol. Surinameplein: Jeruzalemkerk. Jan Mavenolein: Marranll. Jan van Ga- t 3—10: Hervormd Wijklokari. De Wittenkade 59: Oude Kerk, Sloter- dük. ZUID. Veilighefdsmuseum. Hobbe- mastraat 22: N. H. Diaconie Weeshuis. Volkerakstraat 59: Oranjehuis, v. Os- tadestraat 153: Willem de Zwijger- kerk, Olympiaweg. AUTO'S Wie auto's en chauffeurs heeft te bieden wende zich tot de RIJKSVERKEERSINSPECTIE. Koningslaan 32—34. Telefoon 97101. SCHEPEN Voor alle verkeer te water melde men zich bij het BEVBACHTIXGSCOMMISSARIAAT, Beursgebouw. Telefoon 41103, 47842 of 49685. GELD Geld kan worden gestort op het gironummer van het Nationaal Rampenfonds, postgiro 9575. Ver der kan geld worden overgemaakt aan de Amsterdamse Bank-In- casso Bank, bykant. Meeuwen laan, postgiro AA 56; onder motto „Stormramp 1953". De Contactcommissie inzake 'Dienstweigering zamelt gelden in voor hulp aan het noodgebied, waar de dienstweigeraars te werk geteld worden. Postgiro 238281, ten name van C. Inja te Baam. Onnodig te vermelden, dat ook „Het Parool" bemiddelt bij inza meling van gelden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Men kan zijn bijdrage sturen aan het adres van „Het Parool". N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam-C. óf storten op een onzer gironum mers gemeentegiro no. P. 10.000, postgiro 260728, óf op de rekenin gen bij de Amsterdamsche Bank N.V., bijkant. Damrak, en de Bank Van Vloten en De Ggeelaar N.V. te Amsterdam, onder vermelding „Watersnood". Inzamelaar meldde zich bij de politie Den man, tegen wie de politie gisteren heeft gewaarschuwd, dat hij te eigen bate kleding op zou halen, heeft zich titans bij een politiebureau vervoegd en Bij nader onderzoek is voorts gebleken, dat het Rode Kruis wél op de hoogte was met een inzameling, waarmee een 28-jarige arbeider in de Zaanstraat zich bezighield. Vuilnisvaten vol geld (Van een onzer verslaggevers) Hêt is nog bij benadering niet te gen hoeveel de Rode Kruis-straatcoIlecLe in Amsterdam, die ook vandaag door ging en waarvoor de burgemeester weer vrijaf gaf aan de hoogste klassen dei- Middelbare scholen, heeft opgebracht. Gisteren zijn in totaal 4000 bussen vol de telling zal nog In de Safe van staan 19 vuilnis vaten tot aan de rand gevuld met geld. Personeel van de Handel Mij en ook tal van andere bedrijven telt na kantoortijd vrijwillig de ontzaggelijke oogst. (Van een onzer verslaggevers) Nooit werd op de Amsterdamse bevolking een beroep gedaan om mensen in nood bij te staan, dat zoveel weerklank heeft gevonden in aller hoofd en hart. Iedereen geeft wat hij missen kan: geld, kleding, huisraad, schoeisel. Rijk en arm is bereid evacué's op te nemen en gezinnen, die het zelf al heel moeilijk hebben, willen desnoods nog wel twee, drie of meer kinderen in huis nemen. Van alle kanten bereiken ons berichten van verenigingen, die zich. BREISTERS NODIG willen inspannen om te helpen, van personeel van grote en kleine ondernemingen, die klinkende bedragen hebben ingezameld of willen overwerken. Wij laten hier een overzicht volgen van de berichten, die vandaag bij ons binnenlswamen en die duidelijk aantonen, hoezeer Amsterdam zich zijn nobele wapenspreuk: „Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig" bewust is geworden. Het honderd man sterke personeel van de fa. Transforma heeft '2026,93 bij eengebracht en de directie heeft er een zelfde bedrag bijgedaan, zodat aan het Rampenfonds 4053,86 kon worden overgemaakt. Personeel van de smederij fa. Heems kerk, Oranje Vrjjstaatkade, zal de in komsten van een gehele snipperdag afstaan voor de hulpverlening. Het personeel van de drukkerij Dico, Lutmastraat, heeft besloten duizend gul den uit de uitgaanskas beschikbaar te stellen van het Rampenfonds. Het personeel van de firma Olman, Oude Hoogstraat 14-18, zal één dag loon af staan. De N.V. magazijn Bijenkorf heeft haar recreatieoord in Vinkeveen ter beschik king gesteld voor bejaarden uit de nood- gebieden. Zondagmiddag zal in de Oude Kerk een concert worden gegeven mét belan geloze medewerking van Jo Vincent, Annie Woud en Piet van Egmond; de toegang is vrij, doch er zal een collecte voor de watersnood worden gehouden. Morgenmiddag wordt in het Vvast- endtheater een voorstelling gegeven van het Flprova-poppentheater; aan vang 1 uur en half 4; toegangsprijs 0.50, 0.75 en 1.de opbrengst li geheel voor de slachtoffers. De gehele opbrengst van de voorstel ling. die „Justus van Maurlk" Dinsdag 17 Feburarl geeft In Bellevue van het toneelspel „Rebecca" gaat naar het ""Rampenfonds. De entree Is 1.25; de zaal is gratis afgestaan. Kaarten ver krijgbaar bij de Nieuwe Muziekhandel, Leldsestraat 50. De cabaretverênlging „The HUI Billy's" roept amateurs op om gezamen lijk "één of meer avonden te organiseren ten bate van het Rampenfonds. Welke zaalhouder wil een zaai afstaan Aan biedingen Woensdag van 8.30 tot 16.30 uur onder telefoonnummer 719671, toestel 21. Klaverjassen De klaverjasclub „Orlon" geeft Zon dag a.s. een koppelklaverjaswedstrijd in café Linnaeus. L'nnaeusstraat 8890 ten bate van het Rampenfonds. Het zelfde doet de klaverjasclub van oud leerlingen van de Oude Schansschool eveneens op Zondag om 10 uur In de Oude Schansschool, Nieuwe Batavieren- straat 4 De K.J.C. „Amstelveld" wil een tournooi houden; aanmeldingen vóór 3 5 Februari bij het secretariaat Th. J. de Groot, P. Aertszstraat 105 huis. En wie wil prijzen afstaan Donderdagavond 5 Februari geeft de toneelvereniging „Erato" in de zaal van „Ons Genoegep", Elandstraat 21 (gra tie afgestaaneen voorstelling van „Van ander ras". Vrijdag 6 Febr. geeft „Ons Genoegen" zelf een voorstelling van ..Smeulend vuur". Beide voorstel lingen beginnen om 8 uur. Kaarten 50 cent, ook pan de zaal of bestellen onder te'-* «o Zondagmiddag gaat de recette van de voetbalwedstrijd van de 4de-klassers SDZ—NFC, terrein Van Hogedorpstraat, naar het Rampenfonds. De beheerder van gebouw „De Leèuw", Valkenburgerstraat 149, tel. 43358, neemt gaarne kleding en schoeisel voor de noodgebieden in ontvangst. Tgscommissariaait; zij zullen op Let eerste sein naar de r gesteld van het t; zij zullen rampgebieden vertrekken. De fietsenbewaker bij het postkantoor Kerkstraat weigert vandaag geld in ont vangst te nemen voor zijn diensten. Hij verwijst zijn klanten naar een pot, waar in zij hun bijdrage kunnen werpen voor het Rampenfonds. Bakker Bouthoorn, Mauritskade 111, laat vandaag en morgen zijn klanten betalen in een bus voor het Rampen fonds. De gezamenlijke Amsterdamse slijters i gedistilleerd hebben besloten twee procent van hun bruto-ontvangst in de week van 2 tot 7 Februari af te staan aan het Rampenfonds. De Leidse Wolspinnerij, Rokin 118, stelt gratis materiaal beschikbaar voor kleding voor slachtoffers van de waters nood. In dit verband doet zij een beroep op de Amsterdamse vrouwen om mee te helpen de kleren te breien. Om alles zo spoedig mogelijk gereed te hebben, zijn vier duizend breisters nodig! Men kan zich aanmelden Rokin 118. Cabaret Huize „Annette" heeft Vrijdag 20 uur in het Minervapaviljoen een cabaret avond (medewerking o.a. Wim lbo, Annie Schmidt. Simon Carmiggelt), waarvan de opbrengst aanvankelijk be stemd was voor de ongehuwde moeders; nü gaat al-les naar de noodgebieden. Het personeel van de Nederlandse Grafische Kunstlnrichting heeft 750 gulden afgestaan uit de personeel spot, waarvoor het personeel dit jaar een dagje uit zou gaan. De directie stelde eenzelfde bedrag beschikbaar. Het personeel van de fa gebr. Gort, Prins Hendrikkade 170, staat één dag loon af voor de slachtoffers van noodgebieden. De ontspanningsvereniging „Arsenal" organiseert een klaverjastournooi, be ginnend Zaterdagavond 7 Februari in café „De gekroonde valk". Stalinlaan. hoek Vecntstraat Minimuminschrijf geld ƒ1.p.p. Telefonisch opgeven onder no 711721 of na 6 uur 91880. Het ccmlté Algemene Woningbouiw- veren. afd StaatsMedenkwartier organi. séert Zaterdag a.s. een avond ln ge bouw Westerkwartier, Van Beuningen- pleln. Medewerking (gratis) van vele artlsten. Kaarten verkrijgbaar Van Hallstraat 119 1 en 119 IV en Schaep- manstraat 5 huis. De klaverjasclub ,,De Zwijger" houdt géén tournooi, maar ste'lt een bedrag ineens beschikbaar uit de reservekas. Zij stelt zusterverenigingen voor het zelfde te doen. Scheepswerf Drent ln Diemen heeft haar vaartuigen beschikbaar gesteld van het bevrachtingscoTrimlssariaat. Dag werk Directie en personeel van restaurant ,De Kuil", Rembrandtsplein 7, zullen Zondag uitsluitend ten bate van het Rampenfonds werken. De gehele winst en alle fooien (ook van keukenpersoneel, garderobe, enz.) gaan naar de noodge,- bieden. De Kamer van Koophandel voor Am sterdam heeft besloten een bedrag van 25.000 beschikbaar te stellen voor het Ramp enfonds De personeelsvereniging van de Bloo kers Cacaofabrieken heeft een bedrag van 200 gulden gestort op de rekening van het Rampenfonds. Het hele perso neel zal bovendien gedurende vijf dagen een uur overweken ten bate van de slachtoffers. De Vrije Gemeente heeft in overleg met het Rode Kruis haar gebouw aan de Weteringschans 68 beschikbaar gesteld voor het opslaan van ingeza melde goederen. De gezamenlijke Amsterdamse Sport bonden zullen vanavond van zeven uur af opgehaalde goederen verzamelen in de Apollohal. Een vrouw, die vannacht een le venloos kindje ter wereld bracht, heeft terstond haar hele baby-uitzet ter beschikking gesteld van een moeder uit het noodgebied. Personeel van de Amsterdamse sluizen en bruggen, dat de hele nacht vissers schepen uit Urk en andere plaatsen door Amsterdam heeft gedirigeerd, heeft van 9 uur gisteravond tot vannacht 5 uur overgewerkt. (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT, Dinsdagmiddag Eén enorm convooi is onderweg naar de Zeeuwse eilanden. Grote en kleine sche pen, snelle en langzame.sjjvamige _met de Rode Kruisvlag in top. Z(j gaan men sen evacueren uit. de ondergelopen eilan den of zyn op weg met noodrantsoenen, ander voedsel en het zo dringend nodige drinkwater. Op Schouwen Duiveland, waar wij in Bruinisse van boord gingen, is de toe stand zeer, zeer ernstig. 5500 mensen rondom het dorp zitten geïsoleerd in of op hun ondergelopen huizen. Voor de ruim 300 mensen, die op de djjk op eva cuatie wachten, is voedsel voldoende. Er zijn veel zieken die per beurtschip of helicoptère worden getransporteerd. Amphibievaartuigen zijn onderweg en helicoptères hebben vanmiddag om 1 uur een zender en ontvanger op het eiland gezet. Men heeft geen gas, geen electri- citeit en geen water. Vanmorgen zqn er 15000 broden aangevoerd. Angst, en vertwijfeling zijn deel van deze vrouw, die uren achtereen tuurde naar de horizon waar vandaan haar bevrij ding moest komen. De -wingerd en de weilanden zijn een luguber meer gewor denB\jna had zij reeds de moed opge geven uit haar isolement te worden ver lost. Maar haar hopen en bidden z\jn ver staan. Redders hebben haar ten slotte verlost (Eigen foto) Zo is thans liet leven van onze landgenoten in de rampgebieden; onze tekenaar Wim Bijmoer heeft een greep gedaan uit de reeks van ellendige taferelen, die hij heeft gezien. Taferelen van lijden maar ook: van moed, zelfopoffering, aanpakken. Moge dit beeld ons onze plicht indachtig doen zijn. Bekendste telefoonnummer in hoofdstad (Van een onzer Verslaggevers) In een Amsterdamse huiskamer gaat de telefoon. „Met Damman... het spijt me, meneer, we kunnen geen adressen meer opnemen, we zijn volgeboekt. Dag meneer." Drie seconden is het stil, daan gaat de tele foon weer. „Met Damman... het spijt me, mevrouw... We nemen nog wel goederen aan..." Dat is het 'huiselijke beeld, vandaag Dinsdag, bij de heer J. W. Damman, belastingconsulent in het normale leven, maar nu verzamelaar van adressen voor evacué's uit de noodgebieden. Van Zon dagavond half zeven af, toen zijn tele foonnummer 55909 over de radio werd omgeroepen, heeft de telefoon in dat huis aan de Cornells Drebbelstraat in Amsterdam-Oost geen rust meer ge had. Want tussen dat moment en van daag twaalf uur 's middags heeft de heer Damman een kleine zeven duizend aanmeldingen in ontvangst genomen, op kaarten geschreven en naar het Rode Kruis doorgegeven. Een belangrijk deel van die zeven duizend telefoneerde, de anderen schre ven briefkaartjes stapels brief kaartjes of kwamen zelf en stonden gisteren voor dat huis in die stille straat in de queue om zich op te geven. Nu is op de voordeur een papiertje geprikt, waarop geschreven staat, dat voorlopig geen adressen meer worden aange nomen. Wèl goederen. De heer Damman heeft een aantal uren op die eerste rampzalige Zondag middag gewacht, voor hjj zich in dit werk stortte. Hij is een maand geleden geopereerd en op het ogenblik nog steeds aan huis gebonden. In die uren van overweging vooraf, heeft hrj zijn plan-de-campagne opgesteld. En dat was zo goed, dat het geen moment heeft ge faald. Het gezin aan de Drebbelstraat was klaar, toen de radio om half zeven 's avonds het telefoonnummer de aether in riep. Drie minuten daarna kwam het eerste telefoontje. En twee uur later was het organisatie-schema werkelijkheid geworden. De heer Damman had die eerste mensen allemaal gevraagd of ze hem een beetje zouden kunnen helpen. Hrj vond er twaalf. Van Zondagavond hebben twee oud telefonistes elkaar afgelost aan het toe stel van de heer Damman. En toen gis terochtend de eerste persoonlijke aan meldingen kwamen, zat een staf van tien vrijwilligers klaar om in de kinder kamer en de keuken alle gegevens op te schrijven. „Toen ik het eerste 'bericht hoorde. nam ik meteen het besluit te helpen'', vertelde 'de lieer Danffnan on3 van ochtend, „maar wat koii Ik dóen :röat dat geopereerde befq AMeeiV'dit. ',pajai£ om-h'éb.ïk het gedaan. En'.ik'fiéb'-erkëë'tïi spijt van 'geiiaU Ik heem',rmj;g^óhi^a'ci»3|;- sen voor evacué's tmëer, maar ik Ttcp no;g andere plannetjes"ln',mijn,hoofd. JR> hè'b ik "bijvoorbeeld-gehoord, dat A'mst'eik •dam waarschijnlijk voorlopignog géén. vluchtelingen uit het rampgebied z-.d krijgen. Nu wil ik aan iedere^iv, cll'e zijn huis daarvoor beschikbaar had;, geste: l, vragen of zij het 'geld :dat zij anders ann evacué's hadden besteed, op de postgir i- rekènlng van het Nationaal Ramp. :v- fomds willen storten. Dat is 9575, v, ;t U wel? Én dan wil ik nog andere in zamelingen organiseren, maar Ihce dat zal'gaan', -weet ik nog niet -precies." Ze wilden helpen Als deze belastingconsulent gaat ver tellen over alle medewerking, die hij nu in nog geen 48 uur heeft ondervonden, gaan zijn ogen lichten van enthousiasme. „De helft van die zeven duizend mensen komen uit de kringen van de „gewone man". Er waren er misschien wel dui zend bij, die eigenlijk helemaal niet b$j machte zouden zijn evacué's op te nemen. Ze hebben er geen geld, bedden en geen gelegenheid voor. ze wilden helpen en dan zal il zeggen. Nu is het dan wat stiller geworden, op Cornells Drebbelstraat 22. Adressén. worden niet meer genoteerd, maar de goederen, die blijven binnenstromen; worden dankbaar geaccepteerd en haar het Rode Kruis doorgezonden. Nog nooit is het telefoonnummer va® één niet-officiële Amsterdammer gauw zó bekend geworden. En"nog'noc-:t heeft een dergelijke Amsterdammer fo j goed gemerkt, wat het betekent als djjs hoofdstedelingen zich warm maken voor I een zaak, dië hen allemaal vervult 1 ik geen né'é Nog vandaag zal „Het Parool" een bedrag van 9169.45 overmaken op de postgirorekening van het Nationaal Rampenfonds. Dit bedrag was tot he denmiddag twee uur binnengekomen aan ons adres, N. Z. Voorburgwal 225, Amsterdam-C., hetzij persoonlijk ge bracht, hetzij gestuurd per brief en gestort op onze gemeente-girorekening P 10.000. In dit bedrag zijn dus nog niet begrepen de bedragen, die via de bankrekening of via de postgiro zijn overgemaakt. Onze eerste verantwoordingslijs! luidt als volgt: Per kas 2 Febr.; L.S. 10. P. d. V. ƒ11, G.A.B. 13.50. H.S. f 10. N.N. 100. A.G.L. ƒ2.50. G. en G. ƒ1000, L A. de M. f 1. fam. S.K. 5, E.D. 6. H D. 6. Damjeje ƒ25, G.M.P, f 111.08, de K. ƒ100, J.M.Z. f 10. pers-onéal fa Ofd'ing ƒ125, W. f 15. Z.Y. 25, Tante M. 25, personeel City Theater ƒ160, W. de V. ƒ10, Voetbalsup porters Het Parool 10.75. Wandelclub V. en O. 10. LM, f 5, J.C.R. 5. per kas 3 Febr.; ICA. ƒ7.50. Per gemeentegiro 2 Febr.: J. S. 2.50; De rederij Kooy heeit zijn rondvaart- f. E. W. H. 25, J. W. de V. 12.50, mej. E. v. B. 10. H. D. 2.50. W. P. 10. H. D. 10. W. v. d. P. 5. C. J. L. 5. J. M. M. v. A. f 2.50, L. M. v. R. 10. G. A v. B. Sr. fij. 12.50. J. A, P. G. 10. Per postwissel 2 Febr.: L. B. 10. W. A. v. d. Z. te Badihoevedorp 5. mevr. C. K. E. 5, A. G. v. R. 2.50. Per k-as 3 Febr.H. P. 10. kinderen fam. P. ƒ2, N.N. f 10, directie dagblad. Het Parool ƒ2500, N.V. Boekman en Zn 2000. B. ƒ500, M. H. ƒ100. J. de W. ƒ20, ,pers. Bruinkolen- Brikettenhar.idel ƒ75, C. L. ƒ15. H. J. J. S. ƒ50, O. ƒ2.50, W. P. ƒ10. H. G. ƒ17,50, N.N. ƒ10, N.N. ƒ10. N.N f25. S. ƒ15, B. ƒ10. De B. ƒ100, M. ƒ5, Dato ƒ10, P.T.T .-k'iaverjas- fub ƒ10, K. ƒ25. K. H. 25. An Englishwoman ln Amster dam 2. H. M. R 2.50. N. N. 5. mej. B. 150.30, E. P. 10, personeel fa. M. J. Haar 410.- directie en personeel restaurant Modern 150, van W.M. 12.50, atelier Plaza 28. B. C. 25. pers-jo eel N.V- Amster- "damsche Supêrfosfaatfabricken 15. per soneel Kirsch 281.82, D. H. 10. J L. D. 5. M- B. 5. A. v. B. 20. A.' v. d. B. 10. L. 75,A.L./5. Movam 25, bridgeclub F. V. 'f 25. Totaaal9169.45. Degenen van wie geeen adres 18 vermeld wonen allen te Amsterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4