Ook in Engeland stijgtgevecht op lev dodencijfer met het uur Amerika zal afspraken van Jalta niet meer erkennen Op Canvey nog velen België: 22 doden in levensgevaar Thuisfront sorteert ingezamelde kleding Duinkerken in herstel Financiering met gelden van „tegenwaarde' overwogen OPROEP VOOR KERKGANGERS en predikanten EISENHOWER ONTVOUWT ZIJN BELEID Steun aan Oost-Europa gemakkelijker geworden NATIONALE RAMP. Getuigenis van eerbied en medeleven OPROEP TOT OVERWERK 6 HET PAROOL DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 CHURCHILL ZEGT SNELLE HULP TOE Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp in Engeland was hedenochtend tot 443 gestegen, maar er w orden nog tussen de 600 en 1000 mensen vermist. Het zwaarst is het eiland Canvey in de Theems-monding getroffen, waar meer dan honderd mensen om het leven kwamen. Vanmorgen vroeg waren er nog 3800 personen op Canvey. Velen weigeren nog steeds hun woningen te verlaten. Er staan 100.000 HA land onder water en er zyn ten minste 35.000 daldozen. In België steeg het dodencijfer tot 22. Hier is het vooral de badplaats Oostende, die zwaar werd geteisterd. (Van onze corrspondent) LONDEN, Dinsdag. Het is net alsof een minder aan de voortdurende stryd tegen het water gewend land als Engeland langer tijd dan ons land nodig heeft om zich de omvang van de waters nood voor te stellen. Óf is dat omdat het land nu eenmaal zoveel groter is? Of is hier hun natuurlijk flegma in het spel? Doch gisteren nam de ramp onmis kenbaar de eerste plaats in het natio naal bewustzijn in. De koningin en de hertog van Edinburgh bezochten een deel der getroffen gebieden, een speciale commissie van de betrokken ministers kwam in spoedvergadering bijeen, 's middags bezochten verschillende minis ters de. getroffen gebieden en sprak Churchill in het Lagerhuis. Hij schetste aldaar de taak en problemen van het reddingswerk. Churchill zeide, dat het nog niet mogelijk was de omvang der verliezen te schatten, doch verklaarde dat het reeds duidelijk was dat de cata strofe op een nationale basis gedragen diende te worden en als een nationale verantwoordelijkheid moest worden be schouwd. Hij deelde mede, dat de Lord Mayor van Londen een steunfonds had ingesteld en dat de regering terzijner tijd, wanneer de omvang van de schade beter bekend was, daaraan zou bij dragen. Inmiddels zou financiële steun voor persoonlijke omstandigheden en noodreparaties beschikbaar zijn. Churchill eindigde zijn verklaring met het Huis eraan te herinneren, dat een niet minder ernstige slag Neder land had getroffen en in geringere mate ook België. Aan beide landen had Engeland zijn diepe sympathie betuigd. Herbert Morrison sloot zich namens de oppositie bij deze woorden aan en vroeg nog of de eerste minister hem de verzekering kon geven, dat 'het dichten van gaten in dijken en zee weringen aangepakt zou worden als een militaire operatie en dat alle hulp middelen van de staat daartoe zou den worden gebruikt. Churchill verzekerde dat al wat men selijk mogelijk was gedaan zou worden. Het evacuatiewerk concentreerde zich gisteren vooral op het dicht bevolkte eiland Canvey in de Theemsmond, waar de eerste dijken in de zeventiende eeuw door Hollanders zyn aangelegd en een deel der dijkwerkers als een Hollandse kolonie achterbleef. De verliezen zijn hier wel het grootst, omdat de catastrofe hier later (om streeks middernacht) en onverwachter en met nog groter geweld kwam don elders. Het is een vacantieoord voor mensen met bescheiden beurzen en het eiland is als het ware geheel bedekt met kleine villaatjes en zomerhuisjes. Er werden hier gisteren meer dan 130 lijken geborgen, maar het aantal ver misten bedraagt nog tussen de 400 en 500. Men vond verdronkenen op de daken van de huizen en in de takken van de bomen. 12.000 mensen zijn nu geëvacu eerd, maar er zijn er ook die per sé willen blijven en als de staat van hun woning dat rechtvaardigt wordt zulks meestal toegestaan. Hier in de Theemsmond is overal de schade aanzienlijk. De schade aan de marine-etablissementen in Sheemess, waar de dokken volliepen, wordt op an derhalf millioen pond geschat. Het ei land Slieppy is geïsoleerd en dat stuk van Kent dat nog altijd het eiland Thanet heet, omdat het in de Romeinse tijd een eiland was, is opnieuw een eiland. Het Belgische kustgebied biedt een troosteloze aanblik terwyl soldaten en vrijwillige arbeidskrachten een schier hopeloze strijd voeren om de schade te herstellen, die veroorzaakt is door de hevige storm. Het aantal slachtoffers In België is gestegen tot 22, meldt A.P. Oostende, de trotse koningin der bad-1 plaatsen, is een bijna dode staö waar de j stilte slechts verbroken wordt door de door het water wadende brandweerlie-1 den en de per radio verstrekte instruc ties van de politie voor de nog niet ge- evacueerde bewoners. Koning Boudewyn heeft in gezelschap van de minister van Openbare Werken, Oscar Behogne, de getroffen gebieden rondom Oostende bezocht. De autoriteiten te Antwerpen hebben gemeld, dat bij hoog tij nieuwe gaten in een van de dijken ten Noorden van de stad zijn geslagen. Troepen en ar beiders werken in ijltempo om de gaten met zandzakken te dichten teneinde de laag gelegen streken in de omgeving te beveiligen. De tunnel onder de Schelde te Ant werpen, die was ondergelopen is voor het verkeer heropend. In de haven van Duinkerken zullen voorlopig geen grote schepen kunnen binnenvaren, aangezien de sluizen 'door j het hoge water onklaar zijn geraakt, j Kleine schepen kunnen door een zijsluis I binnenkomen. In totaal 'bedraagt de schade in het gebied van Duinkerken volgens een officiële schatting verscheidene honder den millioenen francs. De veerdienst op Engeland zal niet voor Woensdag kun nen worden hervat. HULP VOOR GETROFFEN GEBIED (Van onze Haagse redacteur) De financiering op korte termyn van nood- en herstelmaatregelen ten gunste van het getroffen gebied stélt de regering op het ogenblik voor byzonder moei lijke problemen, vooial omdat de omvang van de schade nog met geen mogelijk heid is te benaderen. Van de zijde van de Amerikaanse regering (via de M.S.A., het Bureau voor wederzijdse veiligheid in Den Haag) is thans aan de Neder landse regering te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten bereid zyn mee te werken aan de vrygeving van gelden uit het tegenwaardefonds van de Marshall hulp, welke rekening thans ongeveer een milliard gulden omvat. De Nederlandse regering heeft van deze bereidverklaring met erkentelijkheid kennis genomen en meegedeeld, dat zy deze mogelijkheid zal onderzoeken. Tot nu toe heeft Den Haag de gelden uit dit fonds niet willen besteden op zo danige wijze, dat zij in omloop zouden komen, omdat daardoor het gevaar van inflatie zou ontstaan. Of de rege,ring in de huidige omstan digheden aan dit standpunt zal vast houden? De mogelijkheid wordt niet Vele honderden Amsterdammers urenlang in touw (Van een onzer verslaggeefsters) De laat-me-toch-wat-doen"-geestdie sedert de vreselijke berichten uit de rampgebieden over de Amsterdamse burgerij i-s gevaren, heeft zich gistermiddag en vooral 's avonds machtig ontladen in het Veiligheiasmuseum aan de Hobbema- straatwaar het Rode Kruis alle ingezamelde goederen voorlopig heen dirigeerde. Honderden mannen en vrouwen, die zich zo maar kwamen aanmelden, gingen spontaan aan het sorteren en ordenen van duizenden en nog eens duizenden stuks goed. Daardoor konden reeds door tientallen beschikbaar gestelde auto's met chauffeurs kleding e. d. naar plaatsen in de watersnoodgebieden worden getrans porteerd. In de loop van de dag zwol de stroom van kleren, huisraad, beddegoed en le vensmiddelen tot een ontzaglijke berg aan. Tussen de draaibanken en machine rieën van het Veiligheidsmuseum werden op de lange schraagtafels steeds meer pakketten gestort. Grote kledingmaga zijnen hadden rekken en duizenden kleerhangers afgestaan en aan de deur meldden zich steeds meer mensen aan, die wilden helpen. Gisteravond was het een schijnbaar onontwarbaar kluwen. Het leek of er uit die ongekanaliseerde goede wil en niet te stuiten hulpvaardigheid alleen maar nog groter chaos zou ontstaan, maar in zulke toestanden zijn er altijd mensen in wie een nooit vermoede organisator naar boven komt. Aan iedere sorteer- tafel was er wel een. die vanzelfspre kend de leiding nam. Ér werd bijna ver beten en stug gewerkt in een vanzelf sprekende eenheid, die Nederlanders blijkbaar speciaal voor rampen be waren. Wij kwamen kijken, maar dat heeft geen minuut geduurd. Want toen ston den wij al in een zijkamer te sorteren, samen met een kleine, oude vrouw. Wij spraken daarbij alleen het hoog nodige. als: waar liggen de kinder kleren" of: „hier is nog een overhemd". Veel zeer bruikbare kleding was er bij. soms bijna of helemaal nieuw. Soms echter waren de kleren zo versleten, vol gaten er vuil. dat wij ons afvragen hoe men de moed heeft dergelijk goed in te leveren. Burgemeester op bezoek Omstreeks tien uur kwam burge meester d'Ailly kijken. Hij werd rond geleid door de heer Vos van het Rode Kruis en bleef zeker wel een uur. gaande van rek tot rek en tafel tot tafel. En terwijl de sorteermoien steeds gesmeer der en geordender ging werken, zaten in een kamer apart weer anderen, die de aangeboden auto- en chauffeurshulp opvingen en op aanwijzingen van Den Haag kanaliseerden. Men had de be schikking over een 50-tal wagens, van kleine luxe limousines tot tien-tons- vrachtwagens toe. In de loop van de avond ging een colonne van zes wagens (waarvan er vier van het Parool) met goederen naar Heenvliet. andere wagens werden naar Vlaardlngen en Den Bosch gestuurd. Naar Zierikzee vertrok een auto met suiker en chocolade, in de hoop de geteisterde stad te bereiken. De auto's die nog niet naar de ramp gebieden werden gestuurd, konden wor den gebruikt bij het transporteren van goederen naar Loods 3 van de KNSM in de haven, vanwaar veel vandaag per schip verder zal worden vervoerd. Als een lopend vurutje ging in de loop van de avond langs de rijen, dat de eerste getroffen gebieden bij het had aangeklopt en reeds id van kleren werd evacué uit de Roode Kr uis uit de enorme voorraad" voorzien. Het was de 34-jarige heer A. S c h 1 e e uit de Oranjestraat 28 in Alblasser- waard, hoewel invalide, die liftend met vrouw en twee kinderen by zijn familie in Amsterdam was aangekomen. Noodklokken „Wij werden wakker", vertelde hij ons, „om halfdrie Zondagnacht door het luiden van de noodklokken. Wij maakten ons klaar en wachten. Om acht gon het water te stijgen, snel, want de dijk bij Papendrecht en Sliedrecht was door. Toen mijn huis anderhalve meter onder water stond en wij alle huisraad op de bovenste verdieping hadden ge- spord. zijn we weggegaan met een auto die naar het Noorden ging. Wij konden niet meenemen. Terwijl hij dat vertelde, werd door een agent een vrouw weggehaald,' die ook kwam vertellen dat zy uit de Alblasser- waard kwam en évacué was. Zy was reeds bezig ondergoed en japonnen te passen, toen een der vele dames, die aan het sorteren waren, haar herkende als puur Amsterdamse. ZJj moest mee naar het bureau en kreeg een proces-verbaal. Tegen één uur 's nachts dunden de voorraden en was de toevloed voor het grootste gedeelte uitgesorteerd en pakken verpakt opgestapeld.' Tot men om kwart over twaalf ontdekte, dat een schuur naast het Veiligheidsmuseum tot aan de nok toe vol zat met kleding en beddegoed en men weer van te voren af aan kon beginnen. Niet dat iemand er een lelijk gezicht om trok. Integen deel, met vernieuwde moed toog aan het werk en om twee uur was alles weggesorteerd. Toen kon dit deel van het Amster damse „thuisfront" gaan slapen. Nog geen evacué's naar Amsterdam De stroom van aangeboden adressen in Amsterdam voor tydelijke huisvesting van evacué's is reeds tot 7.000 gestegen. Het ziet er echter naar uit, dat van deze, adressen geen gebruik zal worden gemaakt. Amsterdam ligt te ver van de rampgebieden af en men tracht de slachtoffers van de watersnood 20 dicht mogelijk bij hun eigen streek onder dak te brengen. uitgesloten geacht, dat de regering zal besluiten van de tegenwaardegelden ge bruik te maken, ongeacht de inflatio- nistische invloed daarvan. In een later stadium zou zij dan altijd nog kunnen besluiten, de geldsomloop weer in te krimpen door overheidsmaatregelen, als bijvoorbeeld een staatslening. De dollarhulp, die de VS ons land in de afgelopen jaren heeft verleend en waarvan onlangs voor het jaar 1952/'53 kon worden afgezien, werd o.m. ver strekt in de vorm van goederen. In de boeken van De Nederlandsche Bank werd op een speciale rekening de waar de van deze Amerikaanse schenkingen geboekt. De Nederlandse afnemers be taalden deze goederen in guldens. Een deel van de „tegenwaarde" is bestemd voor de defensie-inspanning. Het voornemen bestaat alle kerk gangers Zondagmorgen 8 Februari op te wekken te komen tot bijzon- •erootmoediging, gebed en dere offer. zou de Nederlandse Her- TJgndaat1 vormde Kerk, handelend namens~de Ge nerale Synode, overleg plegen met ver tegenwoordigers van andere kerkge nootschappen. Het moderamen van de Nederlands Hervormde Kerk steunt zo werd meegedeeld de oproep tot medewerking aan de nationale inzame lingen, gedaan mede in zijn naam door de oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Ook de andere initiatieven voor hulpverlening zijn met grote in stemming begroet. De „State of the Union"-boodschap, welke president Eisenhower gisteren tot het Amerikaanse congres richtte, bevatte een tweetal belangrijke passages op het gebied van het buitenlands beleid. In de eerste plaats verzekerde Eisenhower, kennelijk doelend op de overeen komst van Jalta, dat zyn regering „geen enkele soort van verplichting zou erkennen, welke in geheime clausules in het verleden met buiten landse regeringen was aangegaan en het in slavernij brengen van volkeren toeliet." Verder bevatte zijn boodschap de verwachte aankondiging dat de Ameri kaanse vloot uit de ivateren rond Formosa zal worden teruggetrokken, omdat deze vloot er in 1950 min of meer als „bescherming" van het Chinese vasteland tegen de aanvallen van nationalistische troepen was heen gediri geerd. Wij hebben bepaald niet de plicht een volk te beschermen dat in Korea tegen ons strijdtaldus Eisenhower. (Van onze correspondent) NEW YORK, Dinsdag. De belang rijkste passage inzake de buitenlandse politiek is ongetwijfeld de aankondi ging dat Amerika de afspraken van Jalta waarby Rusland in ruil voor deelneming aan de oorlog tegen .Japan de vrye hand kreeg in Polen en andere Oosteuropese staten niet zal erken nen. Hierdoor zullen de V.S. vryer ko men te staan wrat betreft de steun aan eventuele vrijheidsbewegingen in de satellietlanden, waarvan Eisenhower blijkens zijn uitlatingen tijdens de ver kiezingscampagne een voorstander Is. De nieuWe politiek ten opzichte van Formosa, waardoor Tsjiang Kai-sjek zijn gang kan gaan, negeert het feit dat de nïet-communistisehe elementen in het onderdrukte China in deze Tsjiang be paald niet de bevrijder zien, waarvoor de conservatiefste elementen in de re publikeinse partij onder aanvoering van generaal MacArthur hem blijkbaar hou den. In kringen van de V.N. vreest men dat deze stap eerder de banden tussen Moskou en Peking dan die tussen Amerika en zijn bondgenoten zal ver sterken. Eisenhower bevestigde verder d( aandrang die zijn minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles ten aanzien van de Europese eenmaking had uitge oefend en legde hetzelfde verband tus sen de strijd in Korea, Indo-China en Malakka als Dulles. Lichtpunten in de boodschap van de president waren de mededeling dat de wet op de wederzydse handel zal worden gehandhaafd en de aankondi ging'" dat de invoerbepalingen zullen worden hei-zien. FIRMA VAN ROEKEL maakt bekend, dat de R.R.R.-fabriek te Haarlem, de opgedragen orders niet direct kan uitvoeren, daar een gedeelte van materieel en personeel ter beschikking van het Rampenfonds is gesteld. Fa. VAN ROEKEL Het opnemen van brieven tn deze rubriek betekent niet, dat de redactie, instemt met de meningen, die daarin tot uitdrukking komen, doch dat de redactie deze belangwekkend genoeg vindt om ze ter kennis van de lezers te brengen. Wie hoort u het liefst zingen? (III) pjjANK ZIJ het geleerde artikel van de heer Muylwijk (Het Parool van 23 Januari) weten we nu gelukkig, wat we voortaan mooi moeten vinden. Het is heel eenvoudig: mooi zyn alleen die stemmen, die geen microfoon of ver sterker nodig hebben en die van zich zelf al tot in alle hoeken van een zaal doordringen. In XIJ.Z. der Muziek van Casper Höweler vind ik, dat de combinatie der boventonen van een instrument (of stem) het timbre daarvan bepaalt. Wel nu, ondanks de vervorming van de boventonen, die dus volgens de heer Muylwijk bestaan, kan ik op m ij n radiotoestel de timbres van elk instru ment volmaakt onderscheiden. Zelfs kan ik vaak, zonder aankondiging, onder kennen wie dat instrument bespeelt of aan wie een bepaaide stem toebehoort. Nee, dat argument van vervorming door radio-weergave is aftands; u kunt het niet meer te berde brengen als u ten strijde wilt trekken tegen de lichte muze. A'dam IJselijk NOG ys op IJselmeer". (Het Parool van 5 Januari). „IJs op IJsselmeer". (Het Parool van 9 Januari). ,JJselmeerpolders gebruiken voor sa nering kleine boerenbedrijven". (Het Parool van 12 Januari). „Hij wees op de mogelijkheden, die straks de nieuwe IJsselmeerpolders zul len scheppen om een nieuwe autoweg naar Zwolle aan te leggen, die zal uit komen in Amsterdam-Noord." (Het Pa rool van 21 Januari). Hoe lang nog: LT-ss-s-ss-r-sselmeer? Dit is slechts het resultaat van een paar weken in 1953. In 1952... brr, ijssselijk! Soest. G. FEIS Woonschepen (II) NAAR aanleiding vaD de Inzending van de heer S. P. Speyer (Het Parool van 24 Januari) kunnen wy u mededelen, dat inderdaad de autori teiten in Amsterdam een goed figuur slaan tegenover de arkbewoners, in ver gelijking met vele andere bewoners. Toch valt ook bij de Amsterdamse autoriteiten nog heel wat te reclameren, juist over die punten, waar de gemeente de heer Speyer zo ter wille is geweest. De oude Woonwagenwet wordt nog overal nageleefd. De heer Speyer werd gratis aangesloten op het electrisch net en de waterleiding. Ons zyn helaas ook in Amsterdam vele gevallen bekend, die ere kostbaar waren, en ook vele. die tot heden geen aansluiting hebben kunnen krijgen. NEDERLANDSE BOND VAN WOONARKBEWONERS. Amsterdam. IN verband met mijn werkzaamheden vroeg ik een ligplaats in de nabij heid van mijn werk (de Schinkel). Er waren toen nog vele plaatsen open. Maar dit bleek door ons onbekende redenen niet mogelijk en wy' moesten naar Amsterdam Noord. Ons geld hadden wii gestoken in schip en inboedel en nu bleek, dat wij. daar aangekomen, nog voor de volgende kosten kwamen te staan: aansluiting licht 70, palen 70; water konden wij krijgen door 250 te storten (het geen wii niet kunnen betalen). Wij hadden dus een extra uitgave van 140, Het resultaat is geworden: extra kosten en lk per dag twee uur langer onderweg naar mijn werk. WOONARKBEWONER. Amsterdam. Onderzeeboten (II) NA met veel genoegen te hebben ken nisgenomen van de inzending van de heer K. Smit (Het Parool van 26 Januari), wil ik het volgende opmer ken. Wat het eerste gedeelte van zijn arti kel betreft, was het beter geweest als hij zich eei-st eens goed had laten inlich ten door een ter zake kundige, al vorens dergelijke definitieve uitspraken te doen. Over het slot behoeven we gelukkig niet meer te piekeren, omdat het daar genoemde systeem reeds in de laatste oorlog werd toegepast. Werd ni, een onderzeeboot ontdekt, dan w;r men groene verf aangemengd met m boord, zodat deze zich zeer sne er de oppervlakte verspreidde. De commandant van de onderzeeboot verkeerde dan tijdens het kijken door de periscoop in de veronderstelling, nog steeds onder water te zijn en bleef maar rijzen! Was hij eenmaal ver genoeg ge stegen, dan werd de boot met lucht doelgeschut van het bovenwaterschip in de grond geboord. Rotterdam 'u DE KALE Het nieuwe binnenlandse beleid be. tekent een definitieve breuk met de New Deal, zonder ©venwel een streep te halen door hetgeen twintig jaar demo cratisch bewind tot stand heeft ge bracht. Het belangrijkste punt van de binnenlandse politiek I-s gelegen in de aankondiging dat de bemoeiing van de regering tot Eet uiterste zal worden be perkt en is de bevestiging dat het par ticuliere initiatief en de vrije concur rentie de grondslagen zullen zijn van de economie. De tijdens de verkiezingscampagne in het uitzicht gestelde verlaging van de belastingen, blijft achterwege totdat het jaarlijkse tekoiifc zal zyn ingehaald. Eisenhower gaf verder duidelyk te verstaan dat hy niet gediend is van het optreden van de communistenjager Mc Carthy en verklaarde een herziening van de immigratiewetten noodzakelijk te achten. Men xan niet zeggen dat de rede een groot staatsmansstuk is. Tevergeefs zal men er diepe gedachten in zoeken en een karakteristieke wending, die kans maakt een gevleugeld woord te worden, ontbrak al evenzeer. Eisenhowers bood. schap miste het briljante en het oor spronkelijke van Roosevelts en het vaderlyke van Trumans toespraken. Dr W. Drees hield toespraak In het begin van de toespraak, welke dr W. Drees gisteravond per radio heeft gehouden, heeft de minister-president uiting gegeven aan gevoelens van diepe eerbied voor hen die hun leven hebben geofferd bjj pogingen om medemensen te redden in de door de watersnood ge troffen gebieden. Hij betuigde zyn mede leven met de nabestaanden van de slachtoffers van deze ramp. Hij zeide voorts, dat deze gebeurtenis een ernstige terugslag betekent in de opgang van ons volk na de oorlog, een opgang, die zich juist duidelijker begon af te tekenen. Dr Drees noemde het verheugend te midden van deze ellende de geest te zien waarmede ons volk dit alles tegemoet treedt en van zo vele zijden bewijzen van sympathie te ontvangen. Omtrent de hulpverlening zeide hij, dat het er nu in de eerste plaats om gaat mensen in veiligheid te brengen en on derdak en verdere hulp te verschaffen. Verder om alle krachten in te spannen waar nog afweer van water mogelijk is en waar vee en voorraden te redden zijn. Hij deelde mede, dat van regerings wege een interdepartementale commissie is ingesteld, die de werkzaamheden van de rijksorganen coördineert en het con tact met het Rampenfonds onderhoudt. Woonschip gaat hulp bieden in Zuiden (Van een onzer verslaggevers) De familie E. Kraamer heeft vandaag ijlings haar woning verlaten. Die wo ning ls namelijk de 114 ton metende tjalk „De Horizon", die in de Amstel by de Sarphatistraat ligt. Zy hebben dat schip beschikbaar gesteld om te gaan heipen in de overstroomde ge bieden. De student Louis Harz, een vriend van de familie Kraamer, begon gister avond om elf uur met de bevoorrading en het bemannen van het schip. Ver schillende Amsterdamse bedrijven, mid den in de nacht opgebeld, zorgden direct voor proviand, brandstof, dekens en lakens voor de 22 bedden, enz. Een arts dokter W. Frackers, kwam uit de lijst van doktoren, die zich beschikbaar had den gesteld bij het Rode Kruis, waar ook de nodige medicamenten vandaan kwamen. Vanmorgen werd er een zend en ontvangstinstallatie op het schip aangelegd. In principe zal het naar Zeeland wor den gesleept door een sleepbootkapitein, die gratis zijn diensten aanbood. Waar er precies hulp zal worden geboden, hangt van de radioboodschappen af, die onderweg worden opgevangen. HET LAND IS VERDRONKENde boerderijen zijn uit elkaar geslagen, van de boomgaard steken alleen nog de toppen der bomen boven het grijze water uit. Maar in deze trieste ver latenheid vechten twee mensen voor hun leven. Een fotograaf in een vlieg tuig boven Duiveland nam deze plaat: Op een stukje muur dat nog net. boven het water uitsteekt, zit een man; hij zwaait krampachtig naar het vliegtuig; een andere man (zie pijl)j doet pogingen om, van tak tot tak klimmend in de boomgaard, de rub- berboot te bereiken, die een vliegtuig daar heeft afgeworpen. Hoe lang kunnen zij het nog uithoudenHoe. lang zal het nog duren voor er red ding komt opdagenEn hoevelen hebben in de bittere koude de strijd tegen de dood al lang opgegeven? (A.n.p.-luchtfoto)); Overleden na gevecht met dronken vriend (Van onze correspondent) APELDOORN, Dinsdag Aan de ge volgen van een vechtpartij overleed gisteren in het ziekenhuis te Apeldoorn de 39-jarige R. Huisman uit Apeldoorn, die in de tuin van zijn vader, na café bezoek, Zaterdagavond slaags wis ge raakt met een vriend, de 25-jarige J.v.W. Hulsman liep zware verwon dingen op door slagen met waar schijnlijk de hak van een schoen. De „vriend" is gearresteerd. De plaatselijke unie van overheids personeel, waarin samenwerken de A.B.V.A., N.C.B.O., K.A.B.O. en A.R.K.A. roept het overheidspersoneel van Am sterdam op, voor zover dat mogelijk is, gevolg te geven aan de oproep van de Stichting van de Arbeid tot het verrich ten van ten minste acht uur overwerk. Voor zover geen extra-werk kan wor den verricht, wekken zij het overheids personeel op, ten minste een uur van hun normale salaris af te staan. Zij, die op normale wyze overwerken, kunnen bepalen dat de beloning van deze overuren ter beschikking wordt gesteld van het Nationaal Rampenfonds. BOTTERS VAN HET IJSSELMEER NAAR DE NOODGEBIEDEN (Van een onzer verslaggeefsters) Sedert gisteravond zyn reeds zeker 140 botters, afkomstig van Urk, Enk- huizen en andere IJselmeerhavens, in convooien door de Amsterdamse wate ren getrokken op weg naar de bedreig de gebieden. Deze schepen zyn bij uitstek geschikt tot hulpverlening wegens him geringe diepgang en grote zeewaardigheid; bo vendien hebben zy, behalve zeilen, alle motoren aan boord. De Amsterdamse waterpolitie is se dert gisteravond omstreeks tien uur on afgebroken doende geweest de groepen vissersvaartuigen door de binnenwate ren van Amsterdam te loodsen. Zy kwa men bij de Oranjesluizen binnen en wer den via het Westerkanaal, de Kostver- lorenvaart, de Nieuwe Meersluis door gebracht, soms een eind de Oude Wete ring op, ten einde hen op de goede weg te geleiden, want voor vele vissers zijn de Amsterdamse wateren onbekend ter rein, Daar de botters alle vaste masten hebben, worden zy langs een omweg geleid door waterwegen, waar beweeg bare bruggen zijn. Lezing en bal afgelast (Van een onzer verslaggevers) De lezing, die Bertus Aafjes vanavond in de aula van de Gemeente lijke Universiteit zou houden, gaat niet door. Eveneens is afgelast het bal, dat de amateurtoneelvereniging „Bevrij ding" Zaterdagavond In „De Kroon" zou houden. Het klaverjastournooi van de K.J.C. „De Eik", dat morgenavond zou beginnen, is uitgesteld tot Woens dag 22 April. De Diës-viering van het Amsterdams Lyceum, die morgen. Donderdag. Vrij dag en Zaterdag zou worden gehouden, is in verband met de stormramp afge last.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4