„Oneindig veel erger dan de overstroming in Po-vlakte" Met moeite bewogen tot evacuatie OOGGETUIGE OVER GOEREE-OVERFLAKKEE: Honger kwelt de verjaagden; geen melk voor de kinderen Berichten over Schouwen-Duiveland onheilspellendgenoemd Giften ook via „Het Parool" Geen begrip van omvang van de ramp Scheepje vermist SCHIP IN NOODGEBIED Papendrecht, 's-Gravendeel en Strijen Sas na de ramp Helicopter enige hulp voor Goeree-Overflakkee „Beneden mij zag ik de mensen ondergaanvertelt vlieger Geen drinkwater in Middelburg Over het lot van vermiste trawler nog niets bekend Meteorologisch unicum van één op de millioen keer Evacuatie van Rilland Bath voltooid 4 HET PAROOL DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 (Van onze verslaggevers) WOENSDRECHT, Maandagavond. In de gelagkamer van een ho.el klinkt de stem van de radionieuwslezer: „Op Goeree en Over- flakkee werden tot nu toe veertig doden gemeld." Tegenover ons zit de 31-jarige M. van Rees, groothandelaar in aardappelen te Dordrecht, zo juist per helicopter van Oude Tonge op Goeree-Overflakkee gearriveerd, met de opdracht van burgemeester Van Dijk, om het Westen van de werkelijkheid op de hoogte te s*e'len. Kij zei. vijf minuten voor wij dit bericht hoorden„Alleen in Oude Tonge zijn in een loods 200 lijken voorlopig geborgen." Deze loods Ff nat op de Kaai van Oude Tonge, een 300 meter lange strook weg, die hoger is ge'egen dan de rest van het dorp. En op deze strook bevinden z;ch de ongeveer 3500 inwoners van het dorp Oude Tonge, zonder eten, zonder drinken, zonder medicamenten, te midden van een onafzienbare watermassa. ,.Ik was er," zo zei hij. „toevallig dii weekeinde gelogeerd in hotel De Weerd, dat ook op de Kaai ligt. Wij hadden Zaterdagnacht tot half drie zitten pra ten en juist toen wij naar bed waren gegaan het was tegen drie uur klonk het geluid van de alarmklok. Orr. tien minuten voor halvier stond Oude Tonge 24 a 3 meter onder water. Aan vankelijk is het water eenvoudig over de dijk gelopen. M&ar het aantal plaat sen, waar deze later is doorgebroken, is n:et te tellen Alleen die 300 meter op de Kaai is vrijgebleven en daar zit nu de bevolking, voor het merendeel in hotel De Weerd. De rest in een paar huizen, maar allemaal zonder eten en drinken. Het gehuil van kleuters en zuigelingen voor wie de melk ontbreekt, klinkt mij nog in de oren." En hij ver volgde: „Op mijn tocht naar Woens- drecht heb ik op andere delen van het eiland duizenden mensen zien zitten, boven op de daken van hun boerderijen, waarvan er vele dreigen te bezwijken onder het gewicht, waarop ze niet be- Zoals wij reeds eerder heb ben aangekondigd verleent „Het Parool" gaarne zjjn be middeling by de inzameling ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Lezers, die van deze bemid deling gebruik willen maken, kunnen hun bijdrage sturen aan ons adres, N.Z. Voorburg wal 225, Amsterdam-C., óf storten op één onzer giro nummers: gemeentegiro no. P 10.000, postgiro 260728, óf op onze rekeningen bij de Am- sterdamsche Bank N.V.. bij kantoor Damrak, en de Bank Van Vloten en De Giiselaar N.V. te Amsterdam, alles on der vermelding „Watersnood". „Het Parool" zal er voor zorgen, dat al deze giften wor den gestort op rekening van het Nationaal Rampenfonds. rekend zijn." De heer Rees schatte het aantal doden op het gehele eiland op ongeveer 1000. Zekerheid heeft hij alleen over Oude Ton"». Maar", zo zei hy. „Ik ben ervan overtuigd, dat De Bommel een andere ->l«>ats on Goeree-Overflakkee erger etroffen zal zijn dan Oude Tonge Want deze plaats heeft in het geheel ~een kering en het water kan er zo binnenlopen." „Het 's alles dus veel erger dan men 'n he* Westen denkt." zeggen wij- „U weet niets," antwoordde de heer Van R*es. „xk heb de overstroming in de Povlakte meegemaakt, maar d't is onHnclig veel erger. Bovendien is. wat de niloot, van de helironter, die m!1 heeft weggehaald, vertelde ovei S"homven-Dnivolanrl zo verschrikke lijk. 7.o onheilspellend, dat van dit „vergeten stuk rampgebied" het aller ergste nieuws moet worden verwacht, als wM ppimnni over de juiste gege vens beschikken." Gescheiden Hii vertelde verder: „De burgemees ter en mevrouw Van Dijk zijn, sinds z'ch eerstgenoemde in de nacht van het alarm naar het raadhuis begaf, van elkaar gescheiden. De burgemeester Is daar gebleven. Het raadhuis ligt, even als het hotel De Weerd en het politie bureau. op de Kaa.i. Mevrouw Van Dijk zit overigens betrekkelijk veilig op de bovenverdieping van de burge meesterswoning, die beneden onder water staat. Wat Oude Tonge nodig heeft, is in de eerste plaats melk voor de kinderen en vérder voedsel en medicamenten voor de bevolking, die droog, maar bijna 'Dtgeput van honger bijeen hokt op de Kaai. Verder onmiddellijk een radio zender. Er is er wel een, maar die heeft slechts een reikwijdte van 20 km." De heer Van Reés is vanmiddag om vier uur met een helicopter van de marine-luchtvaartdienst van Oude Tonge naar Woensdrecht vervoerd. „Zo mogelijk nog vandaag zal ik de opdracht van de burgemeester om per soonlijk mondeling contact op te nemen met het departement van landbouw, uitvoeren." zegt hij. „Ik heb inmiddels al met Den Haag getelefoneerd. De ver- hrnding was slecht en m weet niet eens zeker of ik met de minister of met dc secretaris-generaal heb gesproken." JONGE mensen konden zich in Rilland Bath, het Zeeuwse plaatsje welks burgemeester bij de ramp om het leven kwam, verdienstelijk maken. Ze brachter} om te beginnen de aller kleinsten naar veiliger plaatsen. (Van onze verslaggevers) Het relaas over Oude Tonge, dat wij hierbij weergeven en de weinige gege vens, die wij konden krijgen over Schou wen-Duiveland bewijzen met ontstellen de duidelijkheid één ding: Wij weten nog op geen stukken na hoe groot de ramp is, die over Nederland is gekomen. Wy weten vooral nog op geen stukken na hoeveel mensenlevens zjj heeft gekost. Wij hebben voor alles nog niet het geringste begrip van de omvang der eerst nodige hulp en van de enorme spoed, waarmee die zal moeten worden verleend om het leven te redden van tienduizenden, die door gebrek aan com municatie onopgemerkt ten onder kun nen gaan. Er zullen, hoe dan ook, groot scheepse reddingspogingen moeten wor den gedaan. Er bestaat grote ongerustheid over de „Brevo", een scheepje van 380 ton van de Rotterdamse rederij Koenigsfeld, dat Vrijdagmiddag om een uur uit Hansweert (Zuid-Beveland) vertrok en waarvan men nadien niets meer heeft gehoord, hoewel het radio aan boord had. Aan boord bevonden zich schipper Breedveld uit Groningen en enkele leden van de bemanning. Ook een vrouw, de echtgenote van de stuurman, maakte de reis mee. De „Brevo" was op weg met een lading stukgoederen voor Duitsland. ARBEIDER GEGREPEN DOOR DRAAIENDE AS ALMELO, Dinsdag De bS-jarige arbeider i. de Vries kwam gisteren in de fabriek van N.V. Hedema om het leven toen hij bij het monteren van een nieuwe verfrol in een machine door de draaiende as werd gegrepen. (Van een onzer verslaggevers) AAN BOORD VAN DE DROOGDOK n. Kolonel J. van Leeuwen, haven meester van Rotterdam heeft onze sleepboot gistermiddag onder commando gesteld van zyn inspecteur B. A. van Harten en hem opdracht gegeven naar Papendrecht en 's-Gravendeel op te varen. Om vier uur meerde de Droogdok II voor enkele minuten in de haven van Papendrecht. In die korte tijd vertelde de gemeente-secretaris, de heer J. Migchelbrink, ons het volgende: „Zondagochtend om half zes is in de dyk een gat van 80 meter geslagen, waardoor het water met enorme kracht binnenstroomde. Vele huizen in de polder stonden binnen korte tyd in l'/2 meter hoog water. Tot nu toe weten wij zeker, dat de negen maanden oude baby van de veehouder Kraak is verdron ken. Een 45-jarige man wordt nog vermist. Ook hij is vermoedelijk om het leven gekomen." De toestand in Papendrecht is in korte trekken als volgt: De polder staat nog r steeds onder water; 1300 van de 6500 inwoners van Papendrecht zijn bij hun dorpsgenoten ondergebracht. Het voed selgebrek, dat Zondag dreigde, is Maan dag voorkomen doordat een voorlopige bootverbinding voor de aanvoer van het allernoodzakelijkste zorgt. Alle telefoon lijnen zjjn verbroken. Er is gas, water noch electriciteit. Naar de radio kan dus niet geluisterd worden. De schade in deze gemeente wordt op 300.000 ge schat. Zo rustig en ordelijk als Papendrecht op het eerste gezicht scheen, zo wanor delijk is het in 's-Gravendeel, waar wij gisteravond om 7 uur aankwamen. Er zijn hier tot nu toe zeven doden gehoi- gen, maar er zijn veel meer mensen om het leven gekomen. VERDREVEN (Van een onzer verslaggevers> WOENSDRECHT, Maandagavond. In de kamer van kapitein Marinus, commandant van de vliegbasis Woensdrecht, ligt een grauw zakje. Er zitten kwartjes, guldens én ander kleingeld in. Eigendom van een boer. Vandaag werd hy door de enige helicopter, die ons land bezit, die van de marine-luchtvaartdienst, ergens van hét dak van een boerdery op Goeree-Overflakkee gehaald en op de Kaai van Oude Tonge, een strook land van 300 meter, neergelaten. In veiligheid, al is dat dan ook wel een uitermate betrekkelijk begrip. Dat geld, waarschynlyk zyn enige bezit op dat moment, vergat hy, toen hy na twee dagen de begane grond zag. Dat grauwe geldzakje werd mij ge- lier hijsen wij de mensen omhoog. Idzer- toond door de luitenant ter zee vlieger tweede klasse Jac. Schwartz. Hij en de luitenant ter zee vlieger tweede klasse R. Idzerda en de jonge adelborst Mulder vormen de reddingsploeg, die met de helicopter werkt. „Vanmorgen om acht uur stegen wij op van de vliegbasis Valkenbürg", zo vertelde hij. „Wij haalden drie mensen van een dak op Dirksland. Toen raakte de lier van ons hefschroefvliegtuig defect en gingen we naar Woensdrecht om de zaak te laten repareren. Met dié da bleef daarna op Woensdrecht achter en ik vloog terug naar Goeree en bracht successievelijk 62 mensen, die in de grootste nood waren, naar de droge plek van Oude Tonge. We vonden daar ook drie „Seaotters" watervliegtuigen van de marine, die onvervaard op water van een halve meter diepte landden. Ze trok ken zich niets aan van het gevaar van heggen of prikkeldraad, die onder de watervlakte verborgen konden zitten. Ze moesten redden en ze deden het. Ik ging verder. Van een dak haalden wij een oude dame van 84 jaar. Ze had alle kleren, die ze bezat, aangetrokken. Een borstrok bedekte haar gezicht en ze stikte bijna. Adelborst Mulder bedacht zich niet, klom naar omlaag, pakte haar onder de arm en redde haar. Om kwart over elf was ik terug op Woensdrecht. Toen ging Idzerda weer." Idzerda: „Ik deed hetzelfde als Schwartz. Ook ik kreeg opdracht ten Westen, ten Noordwesten en ten Zuid westen van Oude Tonge te zien, wat ik kon doen. Ik deed dat. Het ergste is, dat er zoveel mensen op de huizen zitten, met witte doeken zwaaiend om hulp. terwijl we ze die hulp niet kunnen geven. Die huizen kunnen ieder ogenblik instor ten. Het klinkt overdreven, maar het is eigenlijk zo. dat ik beneden mij de men sen onder zag gaan zonder dat ik een vinger kon uitsteken. Er was daar in die omgeving geen sprake van enige hulp. Het enige reddingswerktulg was ik zelf en wat kon ik doén behalve en kelingen naar Oude Tonse brengen. Dit was een afschuwelijke belevenis." En dan is daar ten slotte de jonge adelborst Mulder. Terwijl om beurten Schwarz en Idzerda de lucht in gingen, bleef hij de hele dag op zijn waarne mingspost en hielp de mensen," die aan boord klommen. .,Ik heb niet eens veel met ze gepraat", zei hii. „Ik hielp ze maar en dan zat ik alweer naar de vol gende u't te kijken. Laat men toch hulo sturen. Veel meer hulp. Die ellende is niet em aan te zien." (Van onze correspondent) MIDDELBURG, Dinsdag. Middel burg zit zonder drinkwater, doordat hel waterleidinggebied van de stad bij Oranjezon is uitgeschakeld en het ook niet mogelijk is water van Beveland aan te voeren. Uit een reservevoorraad is met behulp van een tankwagen aan alle gezinnen een kleine hoeveelheid drink water vérstrekt. Het gat in de dijk bij Fort Ramme- kens is voorlopig gedicht, evenals het gat oij Veere. Een gat bij Schonewaar- dén kon nog niet worden gesloten, maar' de er achter liggende slaperdijk kan zyn functie van zeewering voorlopig goed vervullen. Sinds gistermorgen werken de gema len op Walcheren weer op volle kracht. Vlissingen is weer geheel droog: de bouwput van de nieuwe sluis is onder gelopen. De duinen bij Oostkapelle en Dom burg zijn sterk afgeslagen. De West- kappelse zeedijk, die in November zware schade opliep, heeft opnieuw sterk ge leden. IJM 60 Catharina Duyvis (Van onze correspondent) HAARLEM, Dinsdag, Sinds Zon dagmiddag wordt de stoomtrawler IJM. 60 Catharina Duyvis vermist. Over wat er is gebeurd, werd nog niets defini tief bekend. Na op een afstand van acht tien mijl uit de kust in de storm te zijn bijgedraaid, had schipper A. Glas Zon dagmiddag een laatste radio-telefonisch contact met een andere IJmuider trawler die op zee rondkruiste. Hy deelde toen mee, des avonds weer radio- telefonisch contact te zullen opnemen en zei, zo spoedig mogelijk binnen te willen lopen. Na dit gesprek is echter niets meer van de Duyvis vernomen. De redery de N.V. Visserij onderne ming VEM verzocht daarom via Scheve- ningen radio, alle voor de kust varende schepen naar de Duyvis uit te zien. Met medewerking van de N.Z.H. redding maatschappij kon een vliegtuig van de Marine luchtvaartdienst te Valkenburg worden ingeschakeld. Dit heeft Maan dagmiddag het hele zeegebied tussen Scheveningen en Terschelling afgezocht, zonder resultaat. De familie van de zes tienkoppige bemanning is op de hoogte gebracht van de grote ongerustheid, die over het lot van de Duyvis bestaat. De bemanning bestaat uitA, Glas, IJmuiden, geb. 12 Febr. 1903, schipper: W. Hoek, IJmuiden, geb. 18 September 1900, stuurman: J. J. P. Tack, IJmuiden, geb. 6 Mei 1888, eerste machinist: J. Vro lijk, IJmuiden, geb. 15 Juli 1912. tweede machinist: Henk C. Bakker. IJmuiden, geb. 15 Juli 1916. stoker: C. Prins, IJmui den, geb. 12 Mei 1910. stoker: C. de Kok. Den Haag. geb. 29 Juni 1898, tremmer; en de matrozen G. Visser, IJmuiden, geb. 28 Mei 1925: C. Dekker. IJmuiden, geb. 6 December 1902: L. Paap. IJmuiden. geb. 18 Augustus 1894; C. Blok, IJmuiden. geb. 13 October 1925: P. J. Vink. Noordwijk- binnen. geb. 3 Februari 1922; J. v -d. Horst, Noordwijk-binnen, geb. 5 October 1921; A. Prol. Den Haag. geb. 13 Juli 1S93: T Zwart. Bloemendaal. geb. 7 Juni 1918 en de kok W. den Heyer. IJmuiden. geb. 22 December 1891. Schipper Glas staat bekend als voorzichtige en bekwame zeeman. Hij vaart al 30 jaar in de visserij. De „Duyvis" is ongeveer 23 jaar oud en verkeerde in de beste conditie. Het schip was op weg naar huis na op vangst te zijn geweest op de visgronden nabij de 59ste breedtegraad. Rubbervlotten nodig In een opgevangen radiotelefonisch bericht wordt gemeld, dat te Brouwers haven gisteren door vliegtuigen rubber- vlotten zijn afgeworpen, aie groten deels zijn afgedreven. Men heeft nu dringend behoefte aan rubbervlotten. Schagendijk heeft dringend behoefte aan een radiozender en schepen voor vee. Een onzer verslaggevers bevindt zich aan boord van de Droogdok II", een tientonssleepboot die door de directie van de Amsterdamse Droogdokmaatschappij spontaan voor hulpverlening in de noodge- bieden is afgestaan en die gisteren uit de hoofdstad naar het Zuiden is vertrokken. Van de tocht wordt in bijgaand artikel verslag gedaan. Bijna tevergeefs Het zag er vrij hopeloos uit voor de helpende militairen en het leek er op of zij de tocht over de overgelo- Volgens de meteorologen die de weerkaarten hebben samengesteld over de periode waarin de ramp gebeurde is een combinatie van wind en getij die één maal op de millioen keren voorkomt verantwoordelijk geweest voor de catastrofe die de kusten van Nederland, Engeland en België heeft geteisterd, meldt A. P. uit Londen. De samenspelende factoren waren de volgende: 1. Eind vorige week ontwikkelde zich in het Noox-doosten van de At lantische Oceaan een kleine cycloon. 2. Tezelfdertijd begon een ring van warme lucht die zich uitstrekte van Afrika tot IJsland, zich gestadig naar het Oosten te bewegen. 3. De lucht uit deze ring van hoge druk stroomde toe en voedde de cy cloon die daardoor aanwies tot een groot stormcentrum. Intussen duwde het warme luchtfront de storm oost waarts totdat deze over Schotland in de Noordzee terechtkwam. 4. Het vloedwekkende effect van de volle maan had juist zijn hoogte punt bereikt en het springtij was dus in volle gang toen ook de storm zyn maximale sterkte had. 5. In deze heksenketel lagen de zwakke plekken daar waar de kust lijn wordt onderbroken: de rivier monden en andere inhammen tussen de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den. pen dam tevergeefs hadden gemaakt. Maar er was gelukkig een man, die zich liet overhalen. „Vrouw, jij gaat mee". Toen ging er nog een vrouw en nog een. toen èingen de meesten. De Droogdok n werd stampvol ge propt. De zieken in de verwarmde ka juit en de ouden van dagen op banken op het open dek, de overigen staande. De terugtocht over de dam gelukte^ jewel de schuit heel wat dieper lag. In de kajuit werd warme koffie gezet en pepermunt en sinaasappels rondge deeld. Iedereen die iets bij zich had deelde uit. Het geklaag van het begin van de tocht verstomde en de kinderen brachten zelfs nog wat vrolijkheid. Iédereen had alles achtergelaten en niemand had ook maar één klacht. In 's-Gravendeel werden de meesten over geladen op een luxe-schip en daarna gingen de twee schepen gezamenlijk verdér naar Rotterdam. Tot nu toe is er maar een inwoner, die op het appèl ontbrak. De zestien jarige Aad van Dommelen is vermoede lijk verdronken. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Al het vee is om gekomen. De Droogdok II wacht na de tocht naar Rotterdam op nieuwe instructies. „Er zyn misschien wel honderd slachtoffers", vertelde burgemeester C. van Heesen. Negen tienden van de woningen zijn onder water gelopen na zestien dijkbreuken. Tot nu toe zijn 3000 van de 5500 inwoners geëvacu- ifi„aVS°hSive'eSisnv!ra?orene hoewel ds= schuit heel wat dieper lag. IffzKehder*'wiïr/hSfen Site *a« werd warme koffie peaet en er is nauwelijks voldoende voedsel. Hier verlenen 400 militairen van de Genieschool in Soesterberg hulp. De dijk in het eerste deel van het dorp, dat droog ligt, staat vol auto's en autobussen. Het wemelt er van militai ren. Rode-Kruishelpers en brandweer lieden uit Deventer, die in de modder met bagage sjouwen en evacué's, zak ken vol zand 'scheppen en levensmidde len vervoeren en van alles en nog wat doen. Naast de dijk staat alles half onder water. Er drijven meubelen, ka davers van koeien, stukken hoüt. Ramen van woningen staan open. Zover het oog reikt ziet men water. Geregeld meren kleine bootjes en motoivletten met eva cué's langs de dyk. Op de bovenverdie ping zitten de mensen op hun beurt te wachten om overgebracht te worden. Gezonden en ook zieken, die niet vervoerd mogen worden worden van het allernoodzakelijkste voorzien. Het Rode Kruis stuurde gisteren sinaas appelen voor hen. De geëvacuèerden worden met auto's en bussen naar de Ahoy-hall in Rotterdam overgebracht. Enkelen weigeren echter hun huizen te verlaten. „Wy dwingen geen mens" zegt de burgemeester. Voor hen worden droge matrassen en dekens aangevoerd. Er zijn olielampen voor het reddingswerk, de brandweer uit Deventer leverde een licht-aggre- gaat. Men zit verlegen om kaarsen. In grote tankauto's kómt geregeld drinkwater naar het dox-p. Sinds Maan dagavond zes uur heeft men verbinding met de buitenwereld door middel van een mobilofoon. Vliegtuigen hebben ook voedsel uitgeworpen. De aardappelvoor- raad is verloren gegaan. Militairen en andere helpers kunnen geen warm eten krijgen. Vanmorgen bracht een auto uit Breda héte erw tensoep. Even later kwam een vrachtauto vol schoppen. Het water stijgt nog steeds. Deskun digen van de Rijkswaterstaat bekeken het gat in de dijk maar konden voorlo pig nog niets uitrichten. Iedereen vraagt zich angstig af hoeveel mensen nog levend uit de polder terugkomen. Om halfzeven zijn wij met de Droog dok II naar Strijen Sas gevaren om as sistentie te verlenen bij de evacuatie. Over het water schenen zoeklichten van de luchtafweerdienst. Verder was het overal stikdonker. En wat een comfortabele passagiers boot des middags niet was gelukt heeft de Droogdok H gepresteerd. Tachtig in een huis samengehokte mensen en kin deren, zieken en ouden van dagen in begrepen, van het voor 99% onderge lopen dorp Strijen Sas, zijn overgehaald aan boord te stappen om naar Rotter dam te varen. Zij werden bij het haven kantoor opgevangen door inmiddels, dank zij onze mobilifoon 106 gewaar schuwde hulpcolonnes. Wij hadden gelukkig een loods aan boord, een inwoner van 's-Gravendeel die de weg naar Strijen Sas op zijn duimpje kende. In drie huizen zaten ruim 300 mensen rond drie kleine oliepitjes op stoelen en banken. Zo za ten zij al sinds Zondagavond. Op de tafel lagen stukken brood en hompen kaas en er waren emmers met drink water. Een gemeenteraadslid, de heer A. v. Bruggèn, had de leiding van de bijeengebrachte mensen. De burgemees ter was in het andere geïsoleerde deel van het dorp. Of de mensen hun miserabel onder komen wilden ruilen voor de boot en dan later de Ahoy-hall in Rotterdam, vroeg de vaandrig van de genie. „Ik ga niet mee, al krijg ik er een daalder per uur voor", zei een man. „Ik moet er met mijn man over spre ken". zei de vrouw. „Ik ga niet". „Ik ook niet". (Van een onzer verslaggevers) RILLAND BATH, Maandagmiddag De soldaten van de commandotroep uit Roosendaal die sinds Zondagmiddag twee uur ononderbroken in touw zyn en dé verbindingstroep van Bergen op Zoom hebben de evacuatie van de 2300 inwoners van Rilland Bath ongeveer vol tooid. Vanmorgen zyn ze begonnen met behulp van vletten, voorzien van buiten boordmotoren, die het echter in de on diepe vaargeul successievelijk hebben laten afweten en vanmiddag hebben ze het werk voortgezet met drie-tons leger trucks, die hét met een diepgang van ongeveer een halve meter uitstekend deden. De bewoners van Rilland Bath hebben in afwachting van hun evacuatie geen levensgevaar gelopen. Op zolders en bovenverdiepingen van huizen en boex-de- rijen hebben zij de komst van hun red ders afgewacht en slechts zij die zozeer door de elementen zijn verrast, dat zij geen levensmiddelen meer uit hun kel ders mee naar boven konden nemen, heb ben te kampen gehad met honger en dorst. Hier dus een geheel ander beeld dan in Halsteren, waar het aantal slachtof fers van het water nog niet is te bena deren. Slechts burgemeester Goffau van Rilland Bath en de gepensionneerde hoofdonderwijzer Mol vormen hier de dodenlijst. Men heeft de burgemeester levenloos aangetroffen op het dak van zyn auto, een boomstam omklemmend. Materieel zyn de inwoners van deze plaats er niet beter afgekomen dan al die duizenden anderen. Ze hadden slechts bundeltjes met het allernoodzakelijkste mee te nemen naar Bei-gen op Zoom, waar de meesten van hen vooi-lopig huis vesting hebben gevonden. Op éen bespannen kar zagen wij een oude boerin met haar man. Zij had haar oorijzers weten te redden door ze op te zetten. Die oorijzers contrasteerden in hun suggestie van weelde wel schril met de overige schamele bezittingen van het echtpaar. Een echtpaar met drie kleine kinderen tornde tegen de jacht van hagelsneeuw op naar de auto's, die weer in groten ge tale gereed stonden om de mensen zo spoedig mogelijk naar hun tijdelijke on derkomens te brengen. De man had een burgerpak aan, maar dat hij bij de pos terijen wei'kzaam is, bleek uit de rood- gebiesde cape, die zijn vrouw bescher mend om het oudste kind had geslagen. Bioscopen vertonen reportagés van de ramp SEDERT gistermiddag draait in de bioscopen de eerste aflevering van de extra filmreportage, welke Poly goon van de geteisterde gebieden maakt. Men krijgt er een aangrijpend beeld van de verschrikkingen; de vernielingen aan de West-kust. de blank staande straten van Rotterdam en Dordrecht en dan de eerste erge watersnoodgebieden, waar het water onmeedogend krachtig ■stroomt door drjkgaten en langs huizen °n largs wegen, waar koeien in optocht door de boeren naar veiliger gebieden weden gdeid. En ten slotte, de eerste hulpverlening ln de ve>"ge oorden, waar mannen, vrouwen en kinderen in gmte zalen tridelrk slaDen en in doffe zwijg zaamheid bijeen zitten Geen carnavalsviering in verscheiden steden Breda, Maastricht, Roermond, Sit- tard, Kerkrade, Weert en Mierlo hebben dit jaar geen carnaval. De plaatselijke carnavalsverenigingen hebben besloten alle feestelijkheden af te gelasten en zoveel mogelijk het Rampenfonds to steunen. In Breda bevinden zich momenteel ongeveer 5.000 evacué's, die voor een groot deel zijn ondergebracht in kazer nes. Een der gebouwen van de Chassé- kazeme is ontruimd voor de ontvangst van Canadese hulptroepen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3