TWINTIG VLIEGTUIGEN in BRABANT WERKELOOS Belastingfaciliteiten afgekondigd REGERING VORDERT AVRO-ZENDTIJD Overzicht van toestand VLIEGEN OP ZONDAG MOCHT NIET Ernstige slag voor herstel Regering geeft Tweede Kamer volledig verslag Hulp hapert 200 Lijken Verlost Koninklijk bezoek Vermisten Zierikzee Begrafenis !\umansdorp Steun Evacuatie Bevel om op te stijgen en aanwezige noodrantsoenen uit te gooienontbreekt Nood breekt wet "SLrss rni voÏ.T DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Vervolg van pag. 1 i|llllillllllllll||llll|||||||||||[||||||||l||||||||||||||||||||||!llll|!!l||||||||||||||||||||||||||il| Volgens berichten van de»* eilanden zitten nog talloze mensen op daken en in bomen te wachten op hun redding. (Van onze Haagse redacteur) Naar ons door een officiële woord voerder van de territoriale bevelhebber wordt verklaard, is de reden dat Zon dag voor twaalf uur geen enkel vlieg tuig van de luchtmacht de lucht in kon gaan om verkenningen te verrichten boven het getroffen gebied gelegen in het feit, dat gedurende de weekends in Nederland alle leden van de lucht macht. die een vliegtuig kunnen be sturen met verlof worden gezonden. Er is op de Nederlandse lucht- bases gedurende de weekends niet één man aanwezig die een vlieg tuig de lucht in kan brengen. Dit houdt verband met het feit dat de minister van Oorlog heeft ge last dat er cp Zondagen niet mag worden gevlogen. Het gevolg is geweest, dat er Zon dag m'emand beschikbaar was om met een vliegtuig luchtverkenningen te ver richten. Om half twaalf is een oproep van de chef van de luchtmachtstaf die een onmlddelliik mobilisatie-bevel in hield, de aether ingezonden het gevolg was dat toen om twaalf uur eindelijk een vbegtuig de lucht in kon worden gezonden. Commentaar lijkt ons overbodig. (Red. Het Parool). De reeds gisteren boven Goes verwachte lielicoptères zijn niet gekomen; de operatie werd uitge steld tot vandaag. Het schynt dat er ambtelijke moeilijkheden zijn met betrekking tot deze hulp-ver lening door de lucht. In een loods te Oude Tonge (Overflakkee) zijn de lijken van tweehonderd slachtoffers in een loods gevonden. Boten varen over het verzwolgen eiland om mensen op te pikken die sinds de spring vloed op daken en in bomen zitten dit zijn er honderden. Walcheren is uit zijn isole ment verlost door veerboten uit1 Zeeuwsch-Vlaanderen en door de herstelde busverbinding op Goes; er is natuurlijk geen denken aan treinverkeer. In Zeeuwsch-Vlaan deren staat al in vele gemeenten geen water meer. Dijken worden gedicht en vandaag begon men al polders leeg te pompen. Koningin Juliana is ook vandaag weer naar de geteisterde gebieden gegaan. Zy vertrok per vliegtuig naar een vliegveld in Noord-Bra bant en ging vandaar verder. Prinses Willielmina is nog in Zee land. Vanmorgen had zy het plan, via Veere naar Noord-Beveland te gaan, en daarna naar Schouwen- Duiveland. Prins Bernhard heeft zyn bezoek aan Amerika afgebroken. Hy ver trekt vanmiddag uit New York naar ons land. Een nader bericht uit Tholen: Een kustvaartuig uit Rotterdam is sinds gistermorgen bezig, Sta- venisse (op Tholen) te evacueren. Vanmorgen waren er 450 vervoerd maar volgens de kapitein zijn er nog meer dan 200 mensen vermist. Het schip is stampvol en heeft geen arts aan boord. De kapitein heeft gevraagd om twaalf ambu- Kn-«."/agens bij aankomst te Rot terdam. HET PAROOL Bij de overstroming van Zierik zee zijn negentien mensen verdron ken, aldus is vernomen uit een brief die uit dit stadje per boot via Ierseke is verzonden. Driehonderd evacué's zijn vanmorgen van het eiland vertrokken. Dit bericht is doorgegeven aan radio-amateurs die verspreid over geheel Neder land samenwerken in de „amateur nooddienst". Vier inwoners van 's Graven deel (Hoeksche Waard) zijn van morgen in ruw-houten kisten ter aarde besteld op het kerkhof te Dubbeldam (eiland van Dor drecht). Burgemeester Beelaerts van Emmichoven sprak bewogen woorden van deelneming; slechts enkele nabestaanden waren aan wezig. Te Numansdorp, in de Hoeksche Waard, zijn tot nu toe al 67 slacht offers gemeld. De inwoners die zich gisteren nog in nood bevonden zijn geredzij zijn ondergebracht in Klaaswaal. DIT WAS NEDERLAND De orkaan is uitgeraasd, de zee is tot rust gekomen, maar dui zenden hectaren vruchtbaar^ tand zijn verdronken. Zö zag onze fotograaf, die gisteren boven de ondergelopen polders in de buurt van Willemstad in een vliegtuig rondvloog, de troosteloze watervlakte. Water, water, zo ver het oog rigkt. En daar middenin een door de gol ven kapotgeslagen schuur mei een rijtje bomen er omheen. Een triest beeld van Nederland, ander maal geschonden door zijn vriend en vijand: het water. (Exclusieve luchtfoto Het Parool) Van overal komt hulp in geld, goederen en deskundigen: behalve uit het eigen land ook uit Enge land, Amerikaans hoofdkwartier in Duitsland, Franse genie, uit Noorwegen, uit Duitsland en zelfs Nieuw-Zeeland. Bruinisse, het dorpje aan de noordoostpunt van Schouwen- Duiveland, zou vanmiddag wor den geëvacueerd; hierbij zijn 2300 mensen betrokken. Vissersboten uit Texel en Scheveningen varen af en aan. Uit Strijen (Hoeksche Waard) worden 2000 mensen naar Den Haag gebracht. Over de aangerichte schade zei dr Drees in zyn rede in de Tweede Kamer: Naast waterstaatkundige werken zyn tienduizenden hectaren van onze vrucht baarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaatsen, waar zout water binnendrong, kan, indien het niet zou gelukken het zeewater spoedig te lozen, de schade zeer aanzienlyk zyn. Duizen den stuks vee zyn verloren gegaan. Het zal nog geruime tijd duren, alvo rens een duidelijk beeld is gevormd om trent de omvang waarin de veestapel heeft geleden. Talloze boerderijen staan geheel of gedeeltelijk onder water, doch ook ten aanzien hiervan zou een uit spraak omtrent de daardoor ontstane schade een slag in de lucht zijn. Veront- nistend is, dat door het met elk gety opstuwende water het gebied, door de overstroming geteisterd, zich nog steeds uitbreidt. Ook een groot aantal-steden en dorpen is ernstig geteisterd. Alweder is het onmogelijk een beeld te geven van de schade aan woningen, gebouwen, fa brieken, installaties enz. Dat deze scha de zeer aanzienlyk is, staat vast. Even eens staat vast, dat hierdoor aan het na de oorlog in zo belangrijke mate bereik te herstel een ernstige slag is toege bracht. Geldt dit voor ons nationale her stel in het algemeen, 'het geldt het sterkst voor hen, die in het bijzonder als rechtstx-eeks slachtoffer van deze ramp zijn te beschouwen. Hoevelen van hen hun woningen met alle have en goed hebben moeten achter laten om elders onderkomen te vinden, valt nog niet by benadering te zeggen. Alles wat mogelijk is wordt gedaan om hun lot te verzachten. De minister-president dr W. D r e e s heeft vanmiddag in de Tweede Kamer lien die bij de nationale ramp, die ons land heeft getroffen, het leven lieten herdacht en van de deelnaming namens de regering getuigd met de in rouw gedompelde betrekkingen van de slachtoffers. Dr Drees gaf een voorlopig overzicht van wat zich heeft afgespeeld en somde de eerste maatregelen op welke genomen worden om de nood te lenigen. Prins Bern hard, die morgen weer in ons land terug zal zijn, neemt het voorzitterschap van het Nationaal Rampenfonds op zich. De regering heeft besloten voor giften ten gunste van bet Rampenfonds diverse belastingfaciliteiten toe te staan. Over de omvang; van de ramp is nog met enige honderden zal stygen. Ge- steeds geen volledig overzicht te verkry- tracht wordt een overzicht van de na- gen, aldus de minister-president. Meer men te verkrygen, opdat familieleden in het algemeen kan worden gezegd, dat kunnen J een van de zwaarst getroffen gebieden opnieuw de provincie Zeeland is, het ge bied, dat ook in de oorlogsjaren een hoge tol moest betalen. Doch ook de Zuidhollandse eilanden en West-Brabant hebben het zeer zwaar te verantwoor den. Verontrustend is boven alles het groot aantal slachtoffers. Reeds is met zeker heid vastgesteld, dat 627 doden te be treuren zyn, doch nog steeds komen nieuwe meldingen binnen, zodat ge vreesd moet worden, dat dit aantal nog 'en en Bergen op Zoom. Ook St Philips- land is vrijwel geheel overstroomd. fcsehouwen en Duiveland is zeer ernstig geteisterd. Evenals op Goeree en Over- tiakkee zijn op dit eiland een zeer groot aantal dijkdoorbraken. Tholen is gedeeltelijk overstroomd. Van Noord-Beveland is de noordelijke rand en het westelijke gedeelte droog gebleven. Op Walcheren beperkt de overstro ming zich in hoofdzaak tot het gebied tussen de spoorlijn en het kanaal door Walcheren, doch ook ten Zuiden heeft men watenbezwaar, Op Zuid-Beveland zyn in het gedeelte ten Westen van het kanaal Hansweert Wemelddnge belangrijke oppervlakten in het Noorden en Zuiden onder water ge komen. Het brede middendeel is vrij gebleven. Oostelijk van het kanaal is het eiland met uitzondering van enkele smalle stroken geïnundeerd. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn enkele polders langs dp Westersdhelde over stroomd. Langs de kust van het vasteland van Zuid- en Noord-Holland Is wel belang rijke schade toegebracht, doch direct gevaar voor de waterkering is niet aanwezig. Op het eiland Texel is de polder Een dracht ingelopen. Het wegverkeer is op enige belangrijke trajecten gestremd. De zeestanden, die tot de ramp hebben geleid, waren belangrijk hoger dan ooit werd waargenomen gedurende de periode, dat geregeld waterstands-waar nemingen werden verricht. BIJ het reddingswerk in de geteister de en bedreigde gebieden spelen mannen van het leger, de marine en - de luchtmacht een grote rol. Wie hen aan het werk heeft gezien, voelt de grootste bewondering voor wat deze vaak jonge mensen aan durf. toewijding en uithoudingsvermogen opbrengen. Zy doen wat zy kunnen en soms meer dan dat. Het enige dat zy vragen is iets te mogen doen. G-sü! M o g e n. in de letterlijke zin van het woord. Een bericht van een van onze verslaggevers, die van naby zag hoe sommige militairen graag wilden hel pen. hadden kunnen helpen, maar het niet mochten, is rondweg ontstellend. Met zoveel woorden wordt daar uitdruk king gegeven aan de vrees, dat vermoe delijk mensenlevens, die nog te redden waren geweest, verloren zijn gegaan, omdat de toestemming om hulp te ver lenen langs de hiërarchieke weg niet snel genoeg kon worden verkregen. NU ls ieder groot apparaat van nature onvermijdelijk log. Alleen een bui tenstaander kan menen, dat het mogelijk is om in een organisatie, die vele duizenden mensen omvat, beslis singen te nemen met hetzelfde gemak als waarmee Iemand dat doet. die te maken heeft met tien personen. Boven dien begrijpen wij ten volle, dat er ook bij het reddingswerk leiding moet zijn. Ongecoördineerde inspanning van enke lingen, hoe goed ook bedoeld, loopt veelal uit op chaos. Als regel valt I alleen aan. de top het geheel te over zien en het is dan ook goed. dat d&dr i de principiële beslissingen vallen. DAT alles mag er evenwel niet toe leiden, dat de mensen ter plaatse óók in een nood-situatie zó gebon den zijn door hun instructies, dat hun initiatief is verlamd. Zij moeten in be paalde gevallen ogenblikkelyk beslis singen kunnen nemen, zeker wanneer I daar mensenlevens mee gemoeid zijn. En l in ieder geval moet hun onmiddellijke chef die bevoegdheid bezitten. Nog veel j belangrijker: hij moet ook als hij die be- i voegdheid mist de moed hebben te be sluiten op eigen verantwoordelijkheid, in gevallen, waar het duidelijk is dat er be slist moet worden. Als het juist is, dat er mensen zyn verdronken, omdat enkele betrokkenen die durf misten, dan noemen wij dat een Godgeklaagd schandaal. Wij vestigen daar de aandacht van de betrokken autoriteiten op. Wij dringen er met alle klem op aan een onderzoek in te stellen en m het licht van de uitkomst daarvan de maatregelen te nemen, die nodig zijn. DAT is echter een quaestie van later zorg. Voor het ogenblik is het on middellijk nodige, dat de bevoegd heid om te beslissen wordt gedecentrali seerd in overeenstemming met de be staande noodsituatie. De man ter plaat se moet op eigen gezag kunnen helpen, als dat nodig is, zelfs al brengt dat enig risico mee voor de hem toevertrouwde manschappen en het onder zyn beheer gestelde materieel. Hij moet niet ver plicht zijn toestemming te vragen om mensen 'te redden, die hij als het ware voor zijn ogen ziet verdrinken. (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT, Dinsdag. Op het vliegveld Woensdrecht stond om half vier een officier van de luchtstrijdkrachten te telefo neren. Hij was daar uren mee bezig; telkens als hij de telefoon even neerlegde, vroeg hij onmiddellijk weer een nieuw nummer in het Westen van ons land aan. Hij sprak nu langzaam en zeer nadrukkelijk, ik kon woord voor woord verstaan wat hij zei: „Stuurt u onmiddellijk op dit ogenblik die vier Engelse helicoptères die u nu heeft. Nee, niet morgen. Nü! Wat? N^e, maar dan redt u waarschijnlijk weer enige honderden mensen, die anders vast en zeker verdrinken. Nee, ver domme, ik overdrijf niet!" Een officier heeft mij gisteravond verteld: Op een ander vliegveld in West- Brabant hebben gisteren twintig kleine lestoestellen werkeloos in de hangais gestaan. De instructeurs, die deze toe stellen voortreffelijk kunnen besturen, hebben de dag gedood met kaarten en het gooien van kleine pyltjes in de muur van de officiersmess. Die mensen willen maar al te graag, maar het bevel om op te stygen ont breekt. Op datzelfde vliegveld liggen honderden z.g. mobilisatierantsoenen, pakketten met voedsel, waar men op niet meer dan honderd kilometer af stand op Schouwen Duive'-and. Goeree Overflakkee, Tholen en West-Brabant om schreeuwt. De commandant van de vliegbasis heeft eenvoudig gesmeekt om toestem ming met die twintig toestellen op te stygen en de pakketten uit te werpen. Hy kreeg de toestemming niet. Waar om niet? Iemand die in militaire rang boven deze commandant staat, durft het niet aan de verantwoording te nemen de toestemming te verlenen, omdat iemand die weer boven hem staat, dat ook niet durft. En deze mensen be grijpen niet, dat hun angst voor ver antwoording de oorzaak is van een ont stellend onbegrip voor de situatie hier Zy begrijpen niet dat hun aarzelen de dood van honderden tengevolge f hebben, ja erger zeer waarschynlijk heeft gehad. Ik heb deze feiten van vier zijden gehoord. Ik hoorde het uit de monden van hogere vliegerofficieren, ik heb dit verhaal links en rechts nagevraagd en ik kreeg overal hetzelfde antwoord: „Dit Verhaal is helaas waar, maar publiceert u het niet." Ik heb dit ook gevraagd aan de commandant van die vliegbasis in Brabant en hy heeft mij geen ant- wezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wette- lyke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbe lasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslacht offers aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen Omzetbelasting ge heven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt 'n dat geval vrijstelling van acoyns verleend. Van schenkingen in geld aan het Na tionaal. Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Rode Ivruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts ls terstond aan de ontvangers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal ln te willigen. In samenwerking met het Nationaal Rampenfonds zal worden begonnen met de verstrekking van nooduitkeringen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waar bij de betrokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Vervolgens zal het herstel van de schade de volle aan dacht moeten hebben. De byzondere kosten, die waterschap pen en andere lagere publiekrechtelyke lichamen voor het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d. te dragen zou den krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De staten- generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgron- krijgen er last mee." Iltoftïk'hto te de. loonbelasting en'de vennoot-in 1945. provisorisch te dichten, waardoor over- sehapsbelr.sting giften in geld aan Voor de privaatrechtelijke schaden zal Knmp!!_ het Nationaal Rampenfonds fot zijn te treffen in de geest nenvaard werd voorkomen. van de wet on de materiële oorlnn-!- De zuidelyke helft van de Alblasser- I elk bfidrsST. mits SChnftCillli bfi- mho/io-. Nadat dr Drees de wijze, waarop ge heel Nederland te hulp is gesneld had geprezen en een ovez'zicht had gegeven van de onmiddellijke hulpverlening, gaf hij aan hoe de regering de hulp zal stimuleren. orden ingelicht. Niet slechts zij, die rechtstreeks wer den getroffen, zijn het> slachtoffer van deze ramp geworden, dóch ook een aan tal van hen, die te hulp snelden, zijn bij de vervulling van deze plicht van naas tenliefde omgekomen. De regering ge denkt met het gehele volk hen, die het leven lieten, en getuigt van haar deel neming met de in rouw gedompelde be trekkingen van de slachtoffers. Dr Drees gaf nog een korte schets van hetgeen tot nog toe bekend is. Uit de tot nu toe ingekomen belichten, aangevuld met enkel? verkenningen uit Het Nationaal Rampenfonds de lucht, kan het volgende beeld over de ovexstromingen worden geschetst: wordt, by de Uitvoering van Zijn Langs de rechteroever van de Nieuwe taak, gesteund door het apparaat SS'rrS;-™"™ de nationale commissie voor tact gebleven, doch enkele buïtenpolders vluchtelingenhulp. Gelet op de zeer ^ScÖfSXkoge zeedijk, gelegen langs bijzondere omstandigheden heeft Nieuwe Maas en Hoiiandsche iJssei. is J de regering besloten voor giften gelukkig intact gebleven; men is er door j^en gunste van het rampenfonds voortvarend optreden in geslaagd een r..., gat in deze voor het behoud van Zuid- A erschillende belastmgfacihteiten Holland vitale waterkering tijdig te toe te staan. Met name zullen zo- De tegenover gelegen dyk van de wel natuurlykepersonen als liclia- Ik negegr dit verzoek. Omdat het noodzakelijk is, dat er aan alle onbegrip onmiddellijk een einde komt. Want u moet nog meer weten: vanmorgen vroeg is de helicopter van de vliegbasis Woensdrecht weer opge stegen. Aan boord een militaire arts voor Oude Tonge, omdat de dokter die daar tegen dood en ellende vecht op die 300 meter lange strook land, in elkaar ge zakt is door volledige uitputting. In die helicoptere pakte men vijftig flesen melk voor de kinderen op Oude Tonge. Ook voor dit vervoer ontbrak ieder bevel maar zy doen het daar op WoensdX'echt met die ene eenzame heü- copter die ons land bezit. Daar ver richt men bovenmenselijke prestaties mee. Er zijn hier vliegers die Walcheren in 1944 hebben gezien en dit is erger, zeggen ze. Dit is- erger omdat de mensen toen nog enigermate de mogelykheid hadden te vluchten. De mensen zijn nu volkomen verrast door het water. aard werd overstroomd als gevolg van enige dijkdoorbraken. waarvan men er een heeft kunnen dichten, terwijl de dïchtingswei"k?:aainv>eden aan L-et andere gat. in volle uitvoeiing zijn. Men hoopt hierdoor te kunnen voorkomen dat het uitgestrekte en laag gelegen gebied in zijn geheel zal worden overstroomd. Op IJsselmonde bleef de overstroming benerkt tot een strook langs de Zuid zijde. Het eiland Rozenburg is met uitzon dering van het westelijke deel groten deois overstroomd. De Koningin heeft de „Piet Hein" voor evacuatiedoeleinden willen bestem men. maar op advies van de Marine wordt het nu ingericht als nood-hos- pitaalschip. In verband met het overladen pro gramma van de Koningin kan er voor alsnog geen sprake zijn van een even tuele radioboodschap tot het Nederland se Volk, zo berichtte onze Gooise corres pondent. - - Er is sinds gisteren een lelyke wan- Van oorne en Putten werd nagenoeg klank opgetreden in de overigens zo het gehele ten Oosten van het kanaal voortreffelyke samenwerking tussen de door Voorne gelegen deel overstroomd; radio-omroepverenigingen en d het herstel van de d'ikdoorbraken langs i ringsvoorlichtingsdienst. zo v „re!-,Hf roüdc mar Trvs nnt ter goedkeuring naar de A.V.R.O. moei worden getelefoneerd. T (Van onze Haagse redactie) het Haringvliet wordt reeds met kracht ter hand genomen. In de Hoeksche Waard zyn enige zeer ernstige doorbraken, ten gevolge waar van het gehele eiland met uitzondering van het middendeel is overstroomd. Van het eiland van Dordre^t staat het zuidelijke deel en een strook in het Westen onder water. De stad Dordrecht heeft aanvan''elyk ernstige waterover last ondervonden. Het eiland Tiengemeten is geheel overstroomd. Goeree en Overflakkee werden zeer ernstig getroffen. Met uitzondering van het meest westelijke gedeelte en een ge bied om Dirksland staat het eiland vrij wel geheel onder water. De Brabantse Biesboseh en het meest westelijke gedeelte van het land van Altena werden eveneens geïnundeerd. Hetzelfde geldt voor het noordelijke gebied van de Langstraat, het West waarts aansluitende deel van westelijk Noord-Brabant tot bij Dintelsas, en het Brabantse gebied tussen de Steenbergse Vliet en de hoge gronden tussen Halste- ■oortreffelyke samenwerking tussen de de Rege- •ernemen an de zijde van de RVD. Men heeft hier niets dan lof voor de medewerking die door de VARA, KRO en NCRV wordt geboden bij het omroepen van be richten voor de noodgebieden. De AVRO echter heeft sinds gisteren verstek la ten gaan. Het blykt nl., dat de AVRO- Sinds vanmorgen stelt de A.V.R.O.- omroeper de zender telkens „ter be schikking" van de R.V.D. als er meldingen voor de bedreigde gebieden komen. Mening van heer De Clercq De heer De Clercq. de AVRO-voorzit- ter, gaf als zyn commentaar hierop, dat hij Zondag persoonlijk de by de AVRO binnenkomende berichten had gecoördi- voorzitter, de heer De Clercq, zich op het neerd en er daardoor voor had'gezorgd standpunt heeft gesteld, dat alleen hy dat er geen foutieve en geen dubbele be. verantwoordelyk is voor hetgeen er ge- - durende de AVRO-zendtyd via de zen der wordt uitgezonden. De regering heeft zich op het standpunt gesteld, dat zulks in deze noodtoestand onmogelijk is en is er thans toe overgegaan, zendtyd voor het geven van berichten van de AVRO te vorderen. Men deelde ons bil de R.V.D. nog mede, dat bijv. de K.R.O., die vandaag uitzendt, er wel in heeft toegestemd, dat een omroeper van deze omroep vereniging in de R.V.D.-studio plaats neemt, die dan de uitzending van berichten verzorgt. Men acht het hier onmogelijk, dat ten behoeve van het A.V-R.O.-bestuur iedere noodmelding richten werden omgeroepen. „Dat moet gisteren, toen de aVKu niet uitzond, wel gebeurd zijn. Daarom heb ik mij nu", aldus de neer De Clercq, „op het standpunt gesteld dat als de regering berichten wil uitzenden zy het dan onder eigen verantwoordelijkheid moet doen. Natuurlijk wilde de AVRO uit alle macht meewerken en meehelpen. Wij hebben dit Zondag bewezen, dunkt mij. Maar ik ben en blijf ertegen het publiek by voorbeeld onnodig te verontrusten." In dit verband noemde de AVRO-voor- zitter als voorbeeld een publicatie in een krant van hedenmorgen, waarin gespro ken wordt van 900 doden, terwyl het officiële cijfer hedenmorgen 600 bedro*»"'.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2