Zevende Vloot zal niet langer rood China „beschermen Moerdijkbrug enkele weken zonder verkeer PENSION IN TIENTSIN EISENHOWER IN EERSTE REDE TOT CONGRES: „Slavernij' -overeenkomsten worden niet erkend Beroep op Europese eenheid In Engeland: 300 doden en 1000 vermisten Spionnen ontdekt in Sovjet-Unie BEROERING IN ENGELAND Hebt U een ogenblikje? mmmu mmm m Reeds drie dagen onbereikbaar Vier Limburgse dorpen volledig ingesneeuwd Reddingsploegen uitgerukt TOELEIDINGSWEG VERNIELD door Nfna Fedorova Transatlantische telegrammen ciïe ^oiiïtsIiranF van Dinsdag 3 Februari 1953 9 55 WASHINGTON, 2 Febr. (Reuter/AP) President Eisenhower heeft in zijn eerste verklaring (van 2000 woorden) voor beide huizen van het Amerikaanse Congres persoonlijk verklaard, dat de Ameri kaanse Zevende Vloot Formosa niet langer zal neutraliseren. Deze mededeling herroept een beslissing van Truman van 1950 en is de eerste belangrijke beslissing op buitenlands politiek gebied van Ei senhower. Het besluit van Truman had tot doel aanvallen van de Chi nese communisten op Formosa, waar de nationalistische Chinezen van Tsjang kai sjek zich hebben verschanst, te voorkomen én om te beletten, dat Tsjang kai sjek een invasie zou doen in China. Vol gens Eisenhower „betekende dit laatste in feite, dat de Amerikaanse vloot werd gebruikt ter verdediging van communistisch China". Door de interventie van communistisch China in Korea en de weigering van de Chinese communisten om vrede te sluiten is de toestand echter gewijzigd, zo betoogt Eisenhower. Hij voegde hieraan toe: „Bijgevolg heeft het geen enkele zin meer, dat de Amerikaanse vloot een defensieve taak vervult ten behoeve van de Chinese communisten, wie het daardoor slechts mogelijk wordt gemaakt met minder gevaar onze soldaten en die van onze geallieerden in Korea te doden." „Hei bevel aan de Zevende Vloot", aldus Eisenhower, „houdt geen agressieve be doeling onzerzijds in; maar wij hebben zeker geen verplichting een land, dat ons op Korea bevecht, te beschermen". Eisenhower heeft niet gezegd, dat de Zevende Vloot wordt teruggetrokken en Eormosa dus vrij komt voor een rode inval. Eisenhower kondigde „een nieuwe po sitieve buitenlandse politiek" aan, die onder meer ten doel heeft „de komst van een practische eenheid in West- Europa te bevorderen". De president zei, dat de landen van West-Europa „in aan zienlijke mate hebben bijgedragen aan de pogingen de veiligheid van de vrije wereld te steunen. Vanaf de wildernis sen in Indo-China en op Malakka tot de Noordelijke kusten van Europa hebben zij hun defensieve kracht stei'k verbe terd. Waar een beroep op hen gedaan werd hebben zij zich dure en bittere of fers getroost om het front van de vrij heid te handhaven." Hij voegde hieraan echter toe. dat het vraagstuk van de vei ligheid nauwer samenwerking tussen de landen van Europa eist dan tot nu toe bekend is. „De verlichte Europese leiders zijn zich reeds lang van deze feiten be wust. Al. het werk dat gewijd werd aan het plan-Schuman, het Europese Leger en de conferentie van Straatsburg leggen getuigenis af van hun visie en vastbe slotenheid", aldus Eisenhower. Niet van buiten af Hij verklaarde, dat de eenheid van West-Europa niet van buiten af kan worden opgelegd, maar van binnen uit. moet komen. „Maar het is juist nood zakelijk. dat wy de Europese leiders aanmoedigen. Een goed begin moet ech ter gemaakt worden door onze vrienden zelf." Wij hopen, dat onze vrienden hier en, elders het initiatief zullen nemen om hun markten te vergroten en hun valu ta's betrouwbaarder te maken, teneinde te bewerkstelligen, dat er een intensieve uitwisseling van goederen en diensten tussen deze landen onderling komt. Wan neer zij zo handelen kan dit een econo misch klimaat scheppen, dat ons er ge makkelijk toe zal brengén vitale hulp te verlenen." De hulp, die Eisenhower in het voor uitzicht stelde, omvat in de eerste plaals wijziging in de invoerbepalingen en de uitbreiding van de wet op de wederke rige handelsovereenkomsten, die de pre sident in staat stelt, tarieven vast te stel len op basis van wederkerigheid. Verder zal de Amerikaanse regering het inves teren van Amerikaans kapitaal in het buitenland aanmoedigen, gebruik ma kend van de mogelijkheden overzee van voortbrenging van producten die voor de wederzijdse verdediging noodzakelijk zijn en die niet een al te grote concur rentie met de normale vredesproductie in de Verenigde Staten zullen teweeg brengen. Ook willen de Verenigde Sta ten helpen door grotere hoeveelheden grondstoffen, die de Verenigde Staten niet in voldoende hoeveelheid bezitten, van het buitenland af te liet oog had op concessies, welke te Yalta en Potsdam aan Rusland zijn gedaan. Wat het binnenland betreft wees Eisenhower op de noodzaak van burger lijke verdediging, omdat Amerika vol gens hem liet onweerlegbare bewijs heeft dat de Sovjet-Unie over atoom wapenen beschikt. Als punten van de binnenlandse poli tiek noemde de president verder het in evenwicht brengen van de begroting, het verminderen van de federale uitga ven en het zo spoedig mogelijk verlagen van de belastingdruk. De nieuwe rege ring is niet van plan opnieuw de instel ling van de loon- en prijsbeheersing te vragen, wanneer de huidige regeling op 30 April afloopt. De Taft-Hartley-wet zal worden geamendeerd. Zonder de wet McCarren te noemen, waarbij de toela ting van vreemdelingen in de Verenigde Staten is geregeld, zeide de president dat de bestaande wetgeving inzake de toelating van vreemdelingen onrecht vaardigheden inhoudt. Discriminatie van negers in Washington, in federale regeringsdiensten en in het leger moet volgens Eisenhower worden opgeheven. NOODCONFERENTIE IN PEKING (Van onze correspondent LONDEN, 2 Febr. Alle Aziatische communistische leiders zijn dringend naar de Chinese hoofdstad Peking ontbo den, zo meldt, de „Sunday Times" uit Tokio. Onder voorzitterschap van de Chi nese president Mao tse tocng zal daar een noodoonferentie worden gehouden om tegenmaatregelen te beramen in ver hand met de nieuwe politiek van Eisen hower in het Verre Oosten. Uitgenodigd zijn onder meer de Noord- koreaanse minister-president, Kim il soeng, de leider van de Viet Minh in In do-China, IIo tsji min, en de Japanse communistenleider Kjoeitsji Tokoeda, die twee jaar geleden uit Tokio is verdwe nen. Mao tse toeng zou voor of na de conferentie een bezoek brengen aan Moskou. Spanning kan niet blijven De positie van de nieuwe Amerikaanse regering tegenover het communisme omschreef Eisenhower als volgt: „De berekende druk van liet agressieve communisme heeft ons gedwongen te leven in een wereld van onrust. Deze kostbare ervaring heeft ons een duide lijke les geleerd. Wij hebben geleerd, dat de vrije wereld niet tot in lengte van dagen in een staat van verlammen de spanning kan blijven verkeren en voor altijd aan de agressor de keuze kan laten van tijd, plaats en middelen om ons met hét geringste nadeel voor zichzelf de zwaarste slag toe te bren gen. Tegenover het. communisms kondigde Eisenhower een buitenlandse politiek aan, die zou zijn: duidelijk, met een vas te lijn, vol vertrouwen, samenhangend, en wereldomvattend. Zij zal alle vrede lievende methoden moeten omvatten, uitgezonderd het trouw breken met onze vrienden. In dit verband legde Eisenhower de opmerkelijke verklaring af, dat hij het congres later zal vragen zich aan te slui ten hii een resolutie, waarin duidelijk gemaakt; wordt, „dat de Amerikaanse re gering geen enkele verplichting erkent die tot stand gekomen is bij geheime overeenkomsten uit het verleden met buitenlandse regeringen", die het tot .sla vernij brengen van volkeren toestonden. Hij zeide niet, welke overeenkomsten hij maar men neemt aan, dat hij bedoi Generaal Weyland verklaart: 4500 Sovjet-vliegtuigen in Verre Oosten TOKIO, 1 Febr. (A.P.) De Russische luchtmacht in het Verre Oosten beschikt thans over 4500 vliegtuigen. De commu nistische luchtmacht in Mandsjocrije en het rode China is daarbij niet inbegrepen. Dit. werd vandaag meegedeeld door de commandant van de Amerikaanse lucht macht, in hot A'erre Oosten, generaal O. P. Weyland. Het door generaal Weyland genoemde cijfer is vijfmaal zo groot als de tot nu toe bekende schattingen van 700 tot 1000 vliegtuigen. De Chinese communisten be schikken voorts over ongeveer 2500 ge vechtsvliegtuigen, vrijwel uitsluitend door Rusland geleverd. Het aantal Ameri- kaanse vliegtuigen in het Verre Oosten Is bij dat van de rode luchtmacht verre in de minderheid. Eisenhower gedoopt WASHINGTON. 2 Febr. (AFP) Pre sident Eisenhower en zijn echtgenote zijn Zondag als lid in de Nationale Presbyte riaanse Kerk aangenomen. De president werd met 50 anderen in een kerk in Washington gedoopt. Een geestelijke zei, dat de president Jang over zijn stap had nagedacht. „DODEN-EILAND" Bewoners weigerden Canvey te verlaten (Van onze correspondent) LONDEN, 2 Febr. Uur na uur, de crehele dag door, werd de lijst van doden bij de overstromingen langs Engelands Oostkust langer. Vanavond sprak men over 300 doden en ruim 1000 vermisten. Het zwaarst getroffen Is het, 8 kilometer lange eiland Canvey in de monding van de Theems. Hier zijn minstens 153 per sonen verdronken. Nog 500 Inwoners van Canvey het „dodeneiland" zoals men in Londen zegt worden vermist. In de loop van de dag werd de omvang bekend van de catastrofe die Canvey heeft getroffen. Wij brachten een bezoek aan deze „Londense" badplaats, waar ieder jaar een 50.000 Londenaren hun va- cantie doorbrengen. Canvey werd in het begin van de zeventiende eeuw. in 1622, door de Nederlandse waterbouwkundige Cornelius Vermuyden, ingedijkt. Nog altijd wonen er afstammelingen van de 300 Nederlanders, die toen zijn overgeko men om bij dit: werk te helpen. Slechts één keer, in 1735, is de zee door de dijk gebroken, maar toen verdronk er nie mand. Daarna heeft Canvey vaak in angst geleefd, maar ruim 200 jaar lang werd het water geweerd. Toen kwam Zondagnacht de dood. Tienduizend personen zijn inmiddels ge- evacueerd. Tweeduizend weigerden hun huizen te verlaten. Vandaag greep de po litie in. Talloze bootjes, een vloot als de beroemde armada die de Engelse troepen in 1940 uit Duinkerken weghaalde, be zocht huls aan huis. De soldaten en de Schade 150 millioen BELGIE BEDWINGT WATERSNOOD BRUSSEL, 2 Febr. (Reuter-AP) Het aantal slachtoffers van »le waters- nood in België Is gestegen tot 1". De voornaamste wegen langs de kust, waar hij ook de grote weg van de Nederlandse naar de Franse grens, zijn onbegaanbaar 7ij staan onder water of zijn, zoals Mj Zeebrngge, door de golven vernield. De stad Oostende werd het zwaarst getrof fen. Hele wijken zijn nndergesfroomd. O,, gaten in de dijken ziin evenwel ge dicht en lang/aam wijkt het water. Tn Oostende vreest, men het uitbreken van ziekten nu meer dan de vernielings kracht van het water. In Antwerpen waar de havenwijken zijn ondergelopen begint het leven weer een normaal aan zien te krijgen. De tunnel onder de Schel de die Zondagavond onder water liep 's weer voor het verkeer opengesteld. Tn' Vntwerptn zowel als Oostende zijn de telefoonverbindingen binnen de stad lam gelegd en grote delen van de steden be schikken niet over eleetriciteit. In LIUo een dorpje in de omgeving van Antwcr nen is de toestand nog zeer ernstig. De hoge vlo-^d van Maandagmorgen heeft de dijkbreuk vpre-gerd. Volgens een voorlo pige schatting bedraagt, de schade in de Belgische kuststreek 150 millioen gulden. In FRANKRIJK ziin honderden men sen geëvacueerd uit de laaggelegen delen van Duinkerken, die zijn ondergelonen De schade in het gebied van Duinkerken m Calais wordt geschat op vele millioe- nen francs. Er is geen melding gemankt van slachtoffers, De gehele nacht van Zondag on Maandag heeft men gewerkt aan het dichten van twee gaten in de zeediik, een van 100 en een van 60 meter broed. Dc haven van Duinkerken, die ernstig getroffen is, staat voorlopig ri echts in beperkte mate voor de scheep vaart open. Bii Calais ziin honderden hec taren vruchtbaar land overstroomd. vrijwilligers vonden overal lijken. Zij dre ven in het water, lagen op de daken en in een boom hingen twee kinderen. Tot de kin Talloze andere plaatsen ondergingen dezelfde verschrikkingen van Canvey. In towe werden 30 personen van de daken van hun hulzen weggespoeld. De politie leende hier voor het reddingswerk een kleine boot van de „Tunnel der Liefde" uit het lunapark in de buurt. In Whits- table stond een bejaard echtpaar in de gootsteen tot de kin in het water toen redders hen ontzetten. In Southend ging een 61-jarige oud-soldaat voor het eerst van zijn leven in een boot. Hij bracht 12 geïsoleerde mensen in veiligheid. Op het eiland Foulness in de Theems-monding zijn 300 personen ingesloten. Hun lot is onbekend. In Mablethorpe konden velen worden gered, doordat zij op het balkon van de bioscoop klommen, waar de film „Orkaaneiland" werd vertoond. Tsjechisch minister ontslagen PRAAG, 2 Febr. (Reuter) De pre sident van Tsjechoslowakije, Gottwald, heeft de minister van buitenlandse za ken, Viliam Siroky, van zijn ambt onthe ven. Siroky wordt opgevolgd door Vac lav David. PRAWDA VERKLAART: MOSKOU, 31 Jan. (Reuter) Het blad van de Russische communistische partij, „Prawda", heeft verklaard dat Russische staatsgeheimen verraden zijn door spion nen van een vreemde mogendheid. Welke buitenlandse mogendheid wordt bedoeld, ■ordt niet gezegd, maar een der spion- en wordt een „Amerikaanse agent" ge noemd. Het werk der spionnen zou vcr- emakkelijkt zijn door „zorgeloosheid ten anzien van het bewaren van staatsge- icimcn". Een aantal spionnen is door de Russische geheime dienst ontmaskerd, zo wordt, gezegd. Een voormalig afdelingshoofd van het ministerie voor de olie-industrie had „geheime documenten in handen gekre gen en deze gebruikt voor zijn verder felijke activiteit". Verder wordt gezegd, dat bij de economische bank van de Sovjet-Unie en op de ministeries van bevoorrading en van volksgezondheid zorgeloos is omgesprongen met documen ten. De voormalige onderminister voor non-ferro-metalen Petrof heeft „een aan tal belangrijke papieren verloren", aldus de „Prawda". Met name worden verder nog als los- lippigen of spionnen voor het buitenland genoemd, A. I. Orlof, I. G. Kanovitsj (die in een reeks boeken volkomen geheime gegevens zou hebben onthuld) en de plaatsvervangend chef van een afdeling van het ministerie voor geologie, G. L. Zaslavski. In Litauen is volgens de Prawda de hand gelegd op Litause bourgms en Joodse nationalisten, die zich bezig heb ben gehouden met spionnage en sabotage en in dienst zijn van het Amerikaanse imperialisme. De „Prawda" zegt verder, dat enige „leemten" en „tekortkomingen" zijn geconstateerd bij de aanleg van water werken voor de binnenscheepvaart en voor het opwekken van electrische stroom. Vooral de ministeries van bos bouw en machine-industrie worden in ge breke gesteld, omdat zij niet op tijd op drachten hebben uitgevoerd. (Van onze correspondent) LONDEN, 2 Febr. Churchill wertl anmlddag in het Lagerhuis ondervraagd over zijn besprekingen niet Eisenhower. De aanleiding was het bericht., dat, Eisen hower heeft besloten om een einde te maken aan de neutraliteit van Formosa n de strijdkrachten van Tsjang kai sjek rij te laten om communistisch China .an te vallen. In Engelse politieke krin gen heeft dit bericht, grote beroering ver- ekt. Bevan zei gisteravond, dat noch con servatieven en liberalen, noch de Engelse socialisten in een derde wereldoorlog betrokken willen worden om Tsjang kai sjek's „vuile eerzucht" te steunen. De „Observer", die zich overigens ook ongerust maakt, wees er gisteren op. dat de toestand er niet zo zwart uitziet als het lijkt. Tsjang kai sjek's troepen zijn namelijk niet goed geoefend en hun bewapening laat veel te wensen over. „Engeland zou zich ernstiger zorgen ma ken als Amerika zou voorstellen de na tionalistische troepen naar Korea te stu- en", zegt het blad. Churchill deelde mede. dat Eden mor en een verklaring over Formosa zal afleggen. Toen Herbert Morrison aan drong op meer inlichtingen zei Churchill, dat hij tijdens de besprekingen in Ame rika noch formeel, noch informeel nieu we verplichtingen heeft aangegaan. FERNANDEL onderscheiden PARIJS, 1 Febr. De Franse film- speler Fernandcl heeft het „Legioen van ■er" ontvangen als waardering voor zijn spel, waarmee de Franse zaak gediend werd. Brits vliegtuig in zee gestort: 39 doden HALIFAX (Nova Scotia), 2 Febr. (AP) Een viermotorig York-vliegtuig van de Londense charter-maatschappij „Sky ways" is met 39 personen aan boord in het Noordelijke deel van de Atlantische Oceaan gestort. Gezegd wordt dat het toe stel is neergekomen op een plek die 600 kilometer ten Oosten van Gander op rfoundland ligt. Het was met Engel se soldaten op weg van Londen naar West-Indië. Zes Lancasters van de Cana dese luchtmacht en een aantal kotters zoeken naar het verongelukte toestel. Men neemt aan, dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. 20 Doden in Oostduitse uraniummijn Reddingswerk met dood gestraft BERLIJN. 2 Febr. (A.P.) In een uraniummijn in de Russische zone van Duitsland 'z-tjn 20 Oostduitse mijnwer kers omgekomen. 62 anderen zitten in de mijn opgesloten. Russische bewakers schoten twee mijnwerkei-s dood en ver wondden er zes, toen dezen hun opge sloten kameraden wilden te hulp komen. De ramp is te wijten aan een defect aan de transformatoren, waardoor de water pompen niet konden werken. De toe vloed van water verraste de mijnwer kers op de onderste verdieping. No 740 HORIZONTAAL: 1 Instem- i 20 vocht: 21 ming; 5 hemelbrood; 10 wis- God zij lof; 24 deel selborgtocht: 12 zeeroof; 11 Bijbel: 25 uiteinde; 26 zak; loot: 34 broodsuiker: 17 28 nummer; 30 volkerenorga- •reemde titel: IS zwaardvis: nisatie; 32 deel van een wet; Teemde titel; 22134 breinaald; 36 aanwijzend voornaamw.38 windrichting; 3!) hevig; 41 noot; 42 gerst; 44 kunstig; 46 Griekse ietter; 47 haak. VERTICAAL: 1 Stijl2 toe leg; 3 familielid; 4 weide; 6 bUl; 7 voorzetsel; 8 rijst; 9 duidelijk: 11 plant; 15 eerst genoemde 16 ter plaatse19 kluit; 21 houding: 23 saai; 24 naar aanleiding van: 27 dans: 29 vrucht (van bonen)31 deksel; 33 zuivelproduct: 34 'beklag; 35 bijwoord; 37 lucht; 39 Amsterdams toneel gezelschap; 40 hoeveelheid: 43 noot; 45 uitroep van afkeer. No. 739 □QS SQQP 00 (Van onze correspondent) VAALS, 2 Febr. Vandaag zijn in Vaals 80 arbeiders uit Kerkrade en Maas tricht. aangekomen om de vier dorpen Holset, Harles, Kottesen en Gamerig, die al drie dagen zijn ingesneeuwd en ge- isoleerd te bevrijden. Andere groepen sneeuwruimers zijn onderweg. Toen de sneeuw, waarmee Zuid-Limburg tydens een woedende storm van 18 uur werd bedekt, was weggesmolten, is pas be kend geworden, dat vier dorpen in de uiterste Zuidoosthoek van ons land nog helemaal waren ingesneeuwd en ge- isoleerd. Sinds Zaterdagavond is nog niemand erin geslaagd in dit gebied door te dringen. De wegen liggen meest al in dalen. Op vele plaatsen ligt de sneeuw meer dan twee meter hoog. De telefoonverbindingen met deze dorpen zijn nog steeds verbroken. De electrische stroom is uitgevallen. Een aantal auto's en een bus die zich tijdens de sneeuwstorm in deze omgeving be vonden liepen vast en zijn volledig in de sneeuw bedolven. De verbindingen met België zijn verbroken. Doordat de aan dacht geheel in beslag was genomen door de grote ramp, die in het Westen plaatsgreep, bleef net ook in Zuid-Lim burg Jange tijd onbekend wat in Vaals was gebeurd. Totdat de burgemeester via de enige intact gebleven telefoonlijn dringend hulp vroeg aan de gemeenten Kerkrade en Maastricht, waar men aan hankelijk niet kon geloven aan de ernst 'an de situatie in de Zuidoost-hoek. Samen met de directeur van de ge meentebedrijven had de burgemeester geprobeerd te voet een tocht te maken door zijn gemeente om zich een beeld te vormen van de toestand. Zij konden de afgesneden dorpjes echter niet bereiken. ■ploegen van de Eifel konden (Van onze speciale verslaggever) MOERDIJK, 2 Febr. Dc weg over de Moerdijkbrug zal enkele weken ver sperd blijven. Het beton van de drukke Noord-Zuid-verbinding verdwijnt acht kilometer voor liet Hollands Diep in een onafzienbare watermassa, waarboven nog slechts de daken van enkele boerderijen uitsteken. Links en rechts van de spoorweg is het water komen opzetten. De spoorrails zijn voor een gedeelte weg gevaagd. Spoorwegdeskundigen uit Utrecht hebben vandaag de schade opgeno men. Zij schatten, dat met het herstel van de spoorweg wel een maand gemoeid kan zijn. De electrische bovenleiding is volkomen ontwricht. Vanmorgen. vroeg zijn de laatste mensen uit de ondergelopen boerderijen ge haald. Een bewoner van een huisje, die gisteren weigerde zijn woning te verlaten, is vanmorgen vroeg verdronken toen het water al hoger en hoger steeg en hij dooi- oververmoeidheid niet langer in staat was zich op het schuine dak staande te houden. Tientallen toeristen, precies genoeg om evacué's naar Dordrecht of Rotterdam te vervoeren, waren vandaag getuige van de ontruiming van enkele honderden onder water staande woningen in de oude Beerpolder. geen assistentie verlenen omdat i daar de handen reeds vol had. Het aangrenzende Belgische en Duitse gebied is geteisterd door een sneeuw- orkaan ais sinds mensenheugenis niet is voorgekomen. Hiervan kreeg de uiter ste Zuidoost-hoek met de gemeente Vaals juist een gedeelte mee. Ook in Aken was de stroomvoorziening gestagneerd. Op het nippertje heeft men weten te voor komen dat de Akense waterleiding, die ook Vaals voorziet, uitviel. Rode kerkvervolging in de Oekraïne VATICAAN, 1 Febr. (A.P.) In de Oekraine zijn thans geen bisschoppen en diocesen meer, zo wordt verklaard in een witboek van de Oekrainse geestelijkheid, dat te Rome is uitgegeven. De tien bis schoppen die er waren, zijn in gevan genschap gestorven of vermoord. Van de 3470 geestelijken, die in 1939 in de Oekraine werkten, is de helft gevangen gezet; 20 percent van hen is gevlucht en 30 percent gedwongen tot een breuk met Rome. Meer dan 1500 seminaristen en nonnen zijn verjaagd. Meer dan 10.000 katholieke scholen zijn overgegaan in handen van de communisten. De 4440 kerken en ka pellen van de Oekraine zijn gesloten of in handen van de scheurmakers. Slachtoffers van mist (Van onze correspondent) LONDEN, 30 Jan. Ve-Jeden maand, bij de zware mist in Londen, zijn onge veer evenveel mensen gestorven als tij dens de ergste week van de cholera- epidemie in 1866. In een week bedroeg het aantal sterfgevallen 2484. In de week daarvoor, toen er geen mist was, 945. Deze toename was vrijwel geheel het ge volg van storingen in de bloedsomloop en de ademhalingsorganen. Sabotage op oorlogsschip? DEVONPORT, 1 Febr. (Reuter) Op het vliegkampschip „Warrior", dat thans voor uitgebreide vernieuwing te Devon- nort ligt, is een beschadigde electrische :abel ontdekt. De hulp van de marine-po- litie is ingeroepen om na te gaan of sabo tage de oorzaak is. De „Warrior" is een licht vlootvliegkampsohip van 13.350 ton en is een van de zes schepen van de Glo- ry-klasse. (Advertentie) Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige besianddelen diep In de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmlddei be zit. Niet voor niets zegt men al lang: Akker's Kloosterbalsem„Geen goud zo goed". TERWIJL professor Chernov en zijn stem kwam uit mevrouw Parrish' kamer, vrouw Anna Petrovna, de nieuwe Ze ging voort met haar levensverhaal. vrouw Anna Petrovna, de nieuwe gasten, temidden van de familiekring za ten, vroeg Dima de professor opeens of je van een hond een vegetariër kon maken, die alleen groente at en thee dronk en toch 'n echte, gezonde hond bleef. „Want vlees is zo duur tegen woordig," besloot hij. Het altijd delicate geldvraagstuk ter tafel brengen, behoorde zeker niet tot de goede toon en oma moest Dima het zwijgen opleggen. Maar professor Cher nov ging met graagte en enthousiast op het probleem in. Ja, hij dacht, dat het eten van vlees en de algemeen aan vaarde noodzakelijkheid daarvan op valse gronden berustten. We hebben vita minen nodig en dieren ook. We kunnen die krijgen door het eten van plantaar dig voedsel. Hij raakte in vlam over dit onderwerp en bracht het in verband met zijn lievelingsidee schap en vrede. universele vriend- Vol vuur hing h(J 'n tafereel op van 'n tijger, die alleen gras at. met nu en dan 'n enkel viooltje. Daar lachte mevrouw Parrish zich schor om. Ze begon te redetwisten met de profes sor, maar gaf het al gauw op. Zelfs Khan, die sinds Peters terugkeer zich zoveel mogelijk op 'n afstand had gehouden, bleef in de kamer dralen en scheen ieder woord, dat er gesproken werd, te verstaan, want van tijd tot tijd stiet hij doffe geluiden uit om daarmee z'n instemming met wat de professor zei te betuigen. De enige in de kamer, die niets zei was hond. Misschien voelde hij zich tè zeer gekwetst door het oppe ren van de mogelijkheid van 'n plant aardig dieet. Deze rustige en vredige avond was balsem voor veel zielen. Laat in de avond, toen het huis half In slaap was. zaten professor Chernov en Peter onder de bomen in de tuin. De hitte en het rumoer van de dag ebden weg in koelte en kalmte. Het maansik keltje gaf een fluwelen schemerig licht De flauwe geur van bloemen woei aan uit de tuinen in de buurt. Oma's lieve gevoed,'' Engels meisje zou van haar ouders nooit bij een arme, Russische fa milie op bezoek mogen gaan. Waarom niet? Lida wist het niet, maar zij zou nooit die buitenlanders de schuld geven. Waarom zouden ze zich ook voor haar interesseren? I-Iet was hun schuld niet, dat ze een Russische van geboorte was. Aldus, gedwee, meegaand en beschei den, kweekte Lida een gevoel van min- Even was het stil en toen flapte Lida het leed door te zeggen, dat het allemaal zijn schuld was en dat hij een winkel wist, waar precies zulke kopjes verkocht werden; dus zou hij morgen met hun verlof opnieuw tegen theetijd aankomen en een nieuw kopje meebrengen, precies hetzelfde. Daarop lachte Lida gelukkig en gaf zonder enige aanleiding Dima een ku: De professor sprak over de toekom stige overwinning van China over Japan. „Dat zal 'n verenigd China zijn. Burgers zullen in de plaats komen van de inerte massa's, burgers met 'n volledig besef van hun plicht ten aanzien van hun land en de mensheid". Oma's stem was zacht maar duidelijk. ,En omdat hij zag. dat Tania dysente rie had, kreeg de bewaker van onze ge vangenis medelijden. Maar hij wou geen sympathie tonen, want. ziet u, we waren de vijanden van liet voik. Hij bracht wat koolsla en knoflook en zei: ,Eet'. Ze was bang en weigerde. Toen trok hii 'n ver schrikkelijk doos gezicht z n ogen puilden hem bijna uit het hoofd zette haar z'n re volver op het hoofd en schreeuw de: „Eet of ik schiet je neer." „Khan," kwam moeders stem van ergens onder de trap. „denk erom, we hebben hele maal r^en aardappels meer". Peter zuchtte. DE volgende dag zag Lida's triomf; ze won het T.A.S.A.-kampioenschap zwemmen en kreeg dientengevolge als pr(js 'n aardig theeservies voor zes per sonen. zes zilveren theelepeltjes inbegre pen. En wie hielp haar de doos met de kopjes mee te nemen naar huls? Die knappe, Amerikaanse jongen! Hij prees haar, wenste haar geluk, bood haar zijn hulp aan. Was het niet heerlijk? Lida was niet verwend met vriendin nen. De Engelse meisjes, die het zwem bad bezochten, Llda's enige plaats voor rust en ontspanning, waren op een afstand en vormelijk net als Peters voetbal vrienden. Ze vroegen haai' nooit eens om aan. te komen en zij durf de hun niet te vragen, want een welop- derwaardigheid bij zichzelf aan, dank baar voor de kleinste attentie van die fortuinlijker waren dan z(j. Plotseling, geheel onverwacht, overviel haar dit geluk: de attentie van een knap pe jongen, van een vreemdeling. Mis schien rijk, misschien van één van die rijke huizen, waar de mensen eten waar ze trek in hebben, goed gekleed gaan en altijd geld bij de hand hebben. En hoe attent was hij! Hij scheen haar gezel schap te zoeken en blij te zijn, als hij haar zag. Toch was het zo. Die lange jongen liep naast haar. droeg de doos met het thee servies. Met moeite wist ze zich een hou ding te geven. Ze waren b(j het hek van haar huis en toch scheen de jongen geen haast te ma- en om weg te ko men. Ja, hij stond er op de doos voor haar mee naar bin nen te nemen. Ze gingen naar binnen. Ze stelde hem aan haar Fa milie voor: oma, moeder, Dima, Pe- was niet thuis. De Ameri kaanse jongen zei. dat hij Jimmy Bennett was en werkelijk erg blij hen allen te leren kennen. Oma stelde voor om thee te drinken uit de nieuwe kopjes. Jinimy dankte en zei ja. De zes theekopjes en zes theelepeltjes begonnen terstond hun gezellige loop baan. Mevrouw Parrish kwam naar be neden om te vragen, waarom ze beneden allemaal zo lachten. Toen ze Jimmy niet vroeg om een glaasje met haar te drin ken, voelde Lida zich zo gelukkig, dat ze haar kuste. Professor Chernov en me vrouw Chernov namen deel aan het feestje. Ten slotte brak Dima een kopje en Lida, die makkelijk lachte en makke lijk schreide, begon te huilen, waaroji ook Dima in tranen uitbarstte. Jimmy toonde zich hulpvaardig, want hij suste Lida ontmoet haar Amerikaan eruit, dat ze nooit geweten Amerikanen zo aardig waren. Professor Chernov zei, dat dit kwam door hun democratische opvoeding en begon een ordei(jk betoog over de overwegende in vloed van waandenkbeelden op onze waardeschatting. I-Iij had het voorname lijk tegen Jimmy. Toen Jimmy vertrokken was, ging de Familie tot de orde van de nacht óver. Die dag werd als haar gewoonte be sloten met het oplossen van het inge wikkeld probleem, hoe voor allemaal een eschikte slaapgelegenheid te vinden. Jda glimlachte, toen ze probeerde haar lichaamslengte aan te passen aan de ruimte van zes tegen elkaar geschoven stoelen. Haar sandalen, de nieuwe, wit met. bruin leren oplegsels, stonden zedig onder één van die stoelen. De zilveren lepels lagen op tafel te glinsteren. Een laatste verliefde blik werpend op haar eigendommen en zich Jimmy's dierbaar gezicht te binnen roepend, dacht ze: „Wanneer je dergelijke dingen mee maakt. is het levén werkelijk levens waard!" Ze viel dadelijk in slaap en droomde een heerlijke droom. Moeder, die op de vloer op haar matras g, had intussen 'n vervelende nacht merrie. Haar laatste gedachte, voor zij insliep, was aan kolen geweest, want dé steenkool was duurder geworden tenge volge van de Japanse acties. In haar droom zag ze zich op een vlakte, die geheel uit steenkool bestond. Alles was art en glimmend, dreigend, griezelig. Er was geen hemel, geen zon, enkel maar steenkool. De plaats werd alleen door haar glimmering verlicht. Schichtig om zich heen ziend en toen ze ontdekte, dat ze alleen was, begon moeder kleine brok jes steenkool bijeen te rapen. Ze deed ze in haar tas. „Enkel dit stukje nog." fl „en dit, en dit. Misschien is het wel voldoende voor de winter." En ze bukte zich opnieuw en nog eens. stikkend bijna van angst en bange voorgevoelens, (Wordt vervolgd) NEW YORK, 25 Januari. RADIOREDE JOHN FOSTER DULLES, de nieuwe Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, zal Dinsdagavond voor de CBS een radio rede houden over de buitenlandse politiek van de regering-Eisenhower. Zijn rede zal ook door lAiddel van de televisie worden uitgezonden. GEEN REIZEN PHILIP JESSUP, Dean Acheson'a reizende ambassadeur, zal geen opvolger krügen. John Foster Dulles heeft verklaard, dat hij aan reizende ambassadeurs geen behoefte heeft. Gewone ambassadeurs vindt h(j vol doende. NEDERLANDER ENRICO M. DE VRIES, president van de Malaya and Java Agencies Ine te New York is in een ziekenhuis overleden als gevolg van een beroerte. Hij is 65 jaar geworden. TUdens de Tweede Wereldoorlog was hij lid van de Nederlandse aankoopcommissie in de Verenigde Staten. Enrico M. de Vries was afkomstig uit Zwolle. GEEN SCHEIDSGERECHT DE STAKENDE New Yorkse buschauffeurs en monteurs heben een voorstel een scheids gerecht te verzoeken een einde te maken aan de al 25 dagen durende staking ver worpen. Nederlandse ploeg voor Ronde van Italië AMSTERDAM, 2 Febr. De Neder landse ploeg, die deelneemt aan de Ron de van Italië van 28 Mei tot 14 Juni is gedeeltelijk samengesteld. Wim van Est. Wout Wagtmans, Henk Faanhof, Gerrit Voorting en Hein van Breenen hebben hun contract reeds getekend. Hans Dekkers heeft een uitnodiging op medisch advies moeten afzeggen. De Eïndhovenaar zal wellicht niet meer aan wedstrijden mogen deelnemen. De ploeg wordt met twee renners, die nog aange wezen worden, gecompleteerd. Leider van het team is Kees Pellenaars. Wiersma en Pronk kiezen nieuwe partners AMSTERDAM, 2 Febr. De gangmaker Wiersma en de stayer Pronk, die samen v(jf Nederlandse titels en een wereldkampioen schap veroverden, zijn uit elkaar gegaan. Jan Pronk gaat vermoedelijk rijden achter de Franse gangmaker Lavalade en Wiersnm wil Bijster achter de motor nemen. L. Steinvoorte lid T.C. LEEUWARDEN. 2 Febr. Het bestuur van de K.N.V.B heeft de heer L, Steinvoorte uit Leeuwarden benoemd tot lid van de Tech nische Commissie, die hiermee voltallig is ge worden. Nieuwe zege voor INTER ROME, 2 Febr. De uitslagen van de wed strijden gespeeld voor de Italiaanse eerste divisie luiden: AtalantaInternazionale 0—1; Bologna—Spal 10: Florentina—Rome 2—0; LazioNovarc 13; MilaanPalermo 50; Napels— Sampdoria 2—1; TurijnUndine 0—3; Triest—Pro Patria 4—0. In het klassement leidt Internazionale met 34 punten, gevolgd door Milaan, dat 26 pun ten heeft, Juventus staat op de derde plaats met 25 punten, Palermo en Como sluiten de rij elk met 12 punten Anderlecht leidt in België BRUSSEL, 2 Febr. Voor de Belgische 'oetbalcompetitie werden m de eerste natio nale divisie de volgende wedstrijden gespeeld: Racing Mechelen—Beerschot AC 2—1: Ber- chem Sport—FC Mechelen 6—1Racing Gent Union St Gilloise 20, Daring CBCharleroi SC 2—2; OC Charleroi—Antwerp FC 3—1. SC Anderlecht leidt in het klassement met 31 punten en FC Luik staat op de tweede plaats met 2S punten. Op de laatste plaats komt RC Gent met 14 punten Rijssel verliest van R.C.P. PARUS, 2 Febr. Voor de Franse voet balcompetitie werden In de eerste divisie de volgende wedstrijden gespeeld: Bordeaux Lc Havre 6—0. LensReims 13; Nimes Rennes 20: Nancy—Sochaux 1—2: Nice Stade Francais 2—1. Marseille—St Et.ienne 1—0; SètcMotz 0—0; Roubaix—Mompellier 10; Racing Club ParijsRüssel 10. Reims staat in het klassement bovenaan met 34 punten, gevolgd door Rijssel. Bordeaux en Ntmes, die elk 27 punten hebben. St Etien- ne staat onderaan met 15 punten. Gatsonides gehuldigd AMSTERDAM, 2 Febr. Zondagmiddag tegen vijf uur is de winnaar van de Rallye de Monte Carlo. Maus Gatsonides, met zijn gezin uit Londen op Schiphol aangekomen. De hul de, die hem op de Amsterdamse luchthaven werd gebracht, droeg in verband met de om standigheden, een zeer sober karakter Gatsonides werd in het paviljoen toegespro ken door de heer F. S. J. Paulen, namens de Fordfabriek en de KNAC. omdat de bestuurs leden van laatstgenoemde organisatie niet aanwezig konden zijn in verband met de hulp, die do KNAC voorbereidt aan de getroffen gebieden Op een latere datum zal Gatsonides in intieme kring door de KNAC worden ge huldigd. FERRARI op eerste drie plaatsen BUENOS AIRES, 2 Febr (ANP) De Ita liaan Giuseppe Furlna met Ferrari heeft de Grote Prijs van Buenos Aires gewonnen. In een tijd vun 1 uur, 36 min., 52,9 sec., over de 188,277 kilometer <40 ronden) ging hij als eerste over de eindstreep. Zijn landgenoot Villoresi, eveneens met Ferrari, werd met slechts 0.1 sec. verschil tweede, De Brit Mlke Hawthorn, die ook aan het stuur van een Fer rari zat. eindigde als derde in 1 uur. 38 min., 18 seconden. Wereldkampioen Albert Ascari, die 14 dagen geleden de Grote Prijs van Argentinië op zijn naam bracht,, moest ln de derde ronde wegens motorpech opgeven. Nederlaag voor Ijsvogels ANTWERPEN, 2 Febr. Te Antwerpen werd de ijshockey wedstrijd Brabo An t wen nen)Ijsvogels (Amsterdam) gespeeld voor de competitie van de Lippensbeker. De Ant werpenaren wonnen met 11—2 (2—1. 4—1, 5—0). BRKUNESK SPREEKT IN DEN HAAG DEN HAAG. 2 Febr. Woensdagavond IS Februari zal majoor J. N. Breunese. leider van de Vierdaagse afstandsmarsen te Nijme gen. in gebouw Amicitia aan het Westeinde in Den Haag spreken over ,.De wandelsport en wat daarmee in verband staat".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5