GOEREE-OVERFLAKKEE betreurt HONDERDEN DODEN Texel is behouden als laag water blijft DORDT HERADEMT EN HOOST DE KELDERS LEEG Prinses Wilhelmina stak Zeeuwen hart onder de riem Rampspoedige berichten bij eerste verbinding Bezorgdheid over Herkingen SPEELGOED VOOR DE STORM Oude en Nieuwe Tonge Stellendam zeer zwaar getroffen Mariniers nemen wacht over Ongerustheid over treiler „C.Duyvis"' Koningin in baggerlaarzen door de stad Millioenen schade maar: De verkoop gaat door Op nippertje aan ramp ontsnapt Na moeizame reis over Antwerpen: Vluchtelingen herkenden hun oude vorstin nauwelijks Tocht wordt heden voortgezet «ie \oS^-=^<rcnTnr van Dinsdag 3 Februari' 1953 (Van onze speciale verslaggever) MIDDELHARNIS, 2 Febr. Voor het eerst sinds de rampspoe dige nacht is in de loop van de morgen verbinding tot stand gebracht met het eiland Goeree en Overflakkee. Dwars door de striemende hagelbuien heen baande de Koninklijke Marine zich met vletten en rubberboten een weg over het onstuimige Haringvliet. 34.000 Men sen wachtten op het eiland nu al anderhalve dag op hulp van de buitenwereld. Zij zijn samengedrongen op enkele minder zwaar ge troffen punten, als Ouddorp, Middelharnis en Sommelsdijk, ofwel ze kleumen in bittere eenzaamheid op vlieringen, daken en in de bomen. Over een enkele onbeschadigde dijk bij Middelharnis stroom de vanmiddag zoveel mogelijk materiaal van vlotten en vaartuigen het eiland op. Meer, veel meer vaartuigen zijn echter nodig om mid den op het eiland te kunnen komen. Het aantal slachtoffers op dit eiland is angstwekkend groot en moet in de honderden lopen. evacueren. Zij konden nog juist de boer- lerij bereiken. De bewoners hadden de hulp echter niet afgewacht; vrouwen en kinderen Middelharnis alleen betreurt ze ven doden, en Bommel zestien. Dirksland vijf, Stellendam onge veer 100 en Melissant vijf. Dit zijn dan de slachtoffers, die door oog getuigen zijn geteld. Van Oude en Nieuwe Tonge, welke gemeenten zeer jaag gelegen zijn, en van Herkingen, dat de eerste woeden de kracht van de waterwolf heeft gevoeld, is nog zeer weinig ge hoord. Contact met deze gemeenten, die bijna vijf meter onder water hebben gestaan is zonder voldoende platte vaaruigen on mogelijk. Er dreigt voor het eiland nu het grote gevaar voor besmettelijke ziek ten, de Veestapel is nagenoeg geheel ver dronken en de langzamerhand tot ont binding overgannde cadavers, dreigen het water te vergiftigen met misschien gevolgen van typhus. Men hoort op liet eiland geruchten, dat het. enige middel hiertegen de evacuatie van alle inuoners 7,ou zijn. Vanuit Hellevoeitsluis op Voome is de aanval op het geteisterde eiland van ochtend ingezet. Marinepersoneel uit Rotterdam. Amsterdam en Den Helder, rukte aan met radarboten, een aantal vletten en vlotten en later op de mor gen een aantal motorschepen. 'Bij Mid delharnis bleek de aanlegsteiger van de veerboot gehavend, doch bruikbaar. Aan beide zijden van de zeehaven waren de dijken 'echter over honderden meters lengte doorboord, zodat de wegen min stens één meter onder water staan. Een dijk die vanaf de veerhaven naar Mid delharnis leidt, is echter gespaard. De kruin van deze dijk droeg de eerste ver kenners royaal en in de middag toerden diverse auto's met goed gevolg over de dijk been en weer. Een groep studenten uit Utrecht ging later op de middag over naar Middelharnis om de kruin met alle mogelijke middelen te verharden. De dijk is' de draad, waaraan voorlopig het gehele wegverkeer naar Middelharnis hangt. Deze dijk moet en zal in tact blij ven. Verwoeste straten TN MIDDELHARNIS liggen de enkele straten, die boven water uitsteken met ©en decimeter dikke laag slib en met. me ters grote kuilen en afbrokkelingen. Deze straten bieden een aanblik, welke huive ringwekkend is. Koeien, paarden en var kens, staan tegen de huizen aangedron gen of lopen schichtig heen en weer. Koeien, die niet tijdig gemolken kunnen worden, loeien hartverscheurend en over. stemmen de hamerslagen, veroorzaakt door mannen, die van vier lege tonnen ©n een aantal planken wankele vlotten maken. Met deze vlotten pogen zij de m de stad opgesloten mensen te bevrijden. Tussen deze geluiden door dringt het huilen van vrouwen en kinderen, die zoeken naar mannen en vaders. Dezen zijn echter meestal druk in de weer om te redden waar te redden valt. Oud en jong, vreemd en eigen bloed. Een boog 'op de wielen staande tractor ploegt langs het geheel in bet water staande gemeentehuis de straten in. Uit vensters en kozijnen stappen zoveel mensen op de achterzijde van de tractor over als het voertuig maar kan dragen. De tractor is met levensgevaar voor de bestuurder zeven en een halve kilo meter ver door het water gereden naar Dirksland. Men smeekt daar om bran cards. geneesmiddelen, dekens en eter, doch er zijn te weinig vaartuigen om dit te brengen. De verhalen over de slacht offers zijn smartelijk eenvoudig. Een oude ga'rnalenvïsser. met moeite uit Stellendam gered en naar Hellevoetsluis overgebracht, trok met een van de eer ste boten weer terug naar Middelhar nis. Z\jn vrouw en drie kinderen waren verdronken en hij wilde met medogen- loze zekerheid weten, hoe het met de rest van zijn familie stond, Bij Middelharnis werden Zondagnacht drie mannen van de Rijkspolitie door het water overvallen, toen zij de bewo ners uit een afgelegen boerderij wilden waren al vroeg gevlucht en zijn behou den in Middelharnis. De vjji' mannen, vader, twee zoons en twee knechts vluchtten te laat en zijn onderweg over vallen door het aanstormende water. De oolltie-mannen zijn Zondagmiddag ge red: vanmiddag deden zij nog steeds iienst. In de polder bij Middelharnis werd een woonwagen met vier Inwo- nenden door het. water verrast, opgetild en voortgejaagd. De mensen klommen op het dak en klampten zich hieraan vast. De hulp was voor do twee vrou wen nog op tijd; zij werden in een roei boot afgehaald. De twee mannen, die de beste plaatsen aan dc vrouwen had den gegeven, waren toen al van het dak gespoeld. Stellendam ontruimd Dit alles verzinkt echter in het niet hij <le harde -slag, iveike Stellendam heeft getroffen. Gelegen in dé „nek" van het eiland is het besprongen aan twee kan ten van liet eiland doordat zoivel de noor delijke als de zuidelijke dijk brak. Tien tallen huizen zijn binnen luttele kwar tieren tijds weggevaagd en liet water steeg tot anderhalve nieter hoven de kruin van de enorm hoge zeedijk. Tal van huizen liggen volkomen onder water en de gespaarde woningen zijn betrouwbaar. Dit 2000 zielen telle plaatsje wordt geheel ontruimd en vluchtelingen gaan naar Rockanje, Hel- levoetssluis, Nieuw-Helvoet en Den Bi Waddendijk poreus en wankel (Van onze speciale verslaggever DEN' BURG, 2 Febr. Na twee ban ge nachten en dagen herademt. Texel van avond. Als de wind in het Oosten blijft is het eiland, dat aan zijn Noordoostelijke flank een gapende wonde vertoont, voor lopig behouden. Mariniers, met zocklich- Hier gebeurde het drama, dat w svhijnlijJc aan zeven bewoners van Texel het leven, gekost heeft. Een hulpcolonne uit De Waal, die per autobus naar de reeds zwakke Eendrachtelijk gegaan was. werd door de doorbraak verrast:. De autobus werd van de weg geslingerd en een tractor, die nog trachtte het voer tuig u-eer op gang te brengen, werd eveneens verzwolgen, evenals een mo torfiets en een auto. Het water, dat de Eendrachtpolder overstroomde, is thans reeds aanzienlijk gezakt, zodat het mo gelijk is de tragische getuigen van dit drama te bereiken. Op de achtergrond de tractor, die op het ogenblik van de ramp naast de autobus stond. Tot dus ver is het lichaam van één slachtoffe gevonden. K. L.M. -Lucht foto. uitgerust, liehhen de wacht ovei genomen van de uitgeputte bevolking, dode en zes vermisten, die het laatst en zijn toen de zee zieh op de 1" drachtpolder wierp, zijn de hoge prijs voor deze redding. Maar Texel is nog •ds een patiënt, die van een zware ziekte is opgestaan, maar voor wie één zuchtje wind noodlottig kan worden. Want de dijk aan de Waddonzijde is poreus en wankelt op zijn basis. Water sijpelt er traag en dreigend doorheen naar de Kier- iandse polder, het hart van liet eiland. Eén duw van de watermiinr, die nu door de gunstige wind is teruggezakt en van Texel zal niets anders over zijn dan een schrale strook duin. hei en hos. In de nacht van Zaterdag op Zondag (Advertentie) Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakmgstube Castella Tand pasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoon- heidszeep. Castella-Spécialgemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuim- vorming... en door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men du.-, een stuk heerlijke, nieuwe schoon- heidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken Het mag verstandig beten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik maken de fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdeiyk doen! Hei aantal slachtoffei •en bewoner heeft I ving 7» doden. Dat niet meer slachtoffers zijn geval len. komt doordat honderden mensen hun heil hebben gezocht op de Stellen-' dajnse visserschepen. Tot vanmiddag toe hebben zij tegen elkaar geperst op cn in deze schepen gestaan, het water lijdzaam langs en over zich been laten gaan. Aan liggen viel niet te denken -- cn de uitgeputte mensen moesten als zij dit wilden en konden staande slapen. Vanmorgen bracht de Koninklijke Marine ook daar redding. De meeste vissersschepen waren niet al te zwaar beschadigd en konden naar Hellevoeis- sluis koersen om de mensen daar af te zetten. Marineschepen voeren de dijk- gaten binnen en de onvermoeibare Jan nen redden uit huizen, van daken en schuttingen, nog tientallen mensen. I-Iet totaal aantal slachtoffers zal hier rond de 100 liggen. Hulp van alle kant Tot aan liet duister toe nam, ondanks een weer krachtig opstekende wind, liet aantal schepen en toeschietende helpers toe. Uit Rotterdam rukten steeds meer Marine- en drie grote rondvaartboten van de SP1DO aan. Utrecht leverde studen ten als dijkwerkers en burgers voor de eerste hulp, evenals Amsterdam. Tonnen erwtensoep en hakken boter gingen in la dingen van grote omvang IipI water over Verkenningsvliegtuigen van dp lucht strijdkrachten en de Koninklijke Marine legden de situatie vast om de beste reddingswegen vast te stellen. Uit de vliegtuigen werden rubberboten gewor pen aan parachuten en in blikken daalden boven de totaal geïsoleerde dor pen voedsel en medicamenten neer. Nog steeds echter js de ongetwijfeld zeer ernstige toestand niet te overzien. Hier voor zijn geen vaartuigen genoeg be schikbaar. loeide de sirene over het eiland. Geen Texelaar, man. vrouw of kind. heeft een oog dicht gedaan in deze nacht die het einde van de wereld scheen te brengen. Aan de Noordzeekust, bij Westerslag en bij De Koog, stortten de laatste hunkers vanaf de hoge duinrand in zee. Bjj meters tegelijk braken de duinen af. maar deze borstwering hield, ook al ploegde de zee zich cliep en ver in de gapende mond van de Slufter. De grote aanval kwam aan de andere kant. Het was. zo vertelde een ooggetuige, of de Noord-Wester al het water van de Noordzee door het Eierland- se gat perste en of de zee tegen de zwakke Waddendijk met sprongen om hoog klom. De Texelaars kennen en vrezen liun dijk, twintig meter breed aan de voet en een kruin van amper één meter. Een dijk, die gebouwd is om de rollers van de Waddenzee op te vangen, maar die geen portuur is voor een slinkse aanval dooi de Noordzee. In enkele uren was deze dijk afgeslepen, beroofd van zijn bescher ming van basalt en steen. Over was nog slechts een log, misvormd zandlichaam. Op dit ogenblik hebben de paar duizend Texelaars, mannen, jongens en zelfs meisjes, de dijk met hun handen gestut. Zandzakken werden gevuld, met schop pen. met, stukken ijzer en zelfs met blote handen. Texel hield zijn dijk, met uitzon dering op één plaats, waar de reddings ploeg tegen de morgen het veld van de Eendrachtpolder, 220 hectaren groot, vrij moest geven. Zij trok zich terug en legde zich elders in stelling. Doorbraak Even later gebeurde het ongeluk, dat i'oniv heeft, gebracht in zeven Texelse gezinnen, waarvan vier in het. dorpje De Waal, Van uit deze plaats trok in de vroege ochtend van Zondag een groep mannen naar de plok. die zij als de zwak ste stee kenden: de Eendraehtsdijk. Zij wisten niet dat dit bouwwerk op door breken stond en door anderen haastig op- gegeven was. Zij vonden een stille, ver laten dijk, die juist hij hun komst uiteen week als een poort, die met geweld wordt opengeworpen. Zeven mannen verdwe nen in de cascade van modder en water. Twee boerderijen en drie arbeiderswonin gen werden in dezelfde woedende aan loop meegesleurd. In de loop van de Zondag reikte vasteland het strijdende Texel de hand De marine-leiding zond een ploeg van honderd man van de „Neptunus" en ook de Zaanstreek en Sneek stuurden red dingsbrigades, voorzien van materiaal. Maar de Texelaars moesten op hun pos ten blijven tot vandaag, toen tweehon derd DUW-arbeiders en honderd mari niers de laatste van 50.000 zakken zand tegen de verzwakte dijk pletten. De dijk houdt weer. zolang ér geen werkelijk hoog water komt. Maar het allerzwakste punt blijft de smalle binnendijk van de Eierlandse polder, die door de 'doorbraak van de Eendracht, de buitenzee moet ke ren. Alle krachten zijn thans op deze smalle zanddijk geconcentreerd, die in twee dagen van een pantser van zand zakken en stenen werd voorzien. Achter deze beschutting gaan De Waal en Den Burg vannacht voor het eerst sinds Za terdag slapen. Al zullen velen dromen over net Damocles-zwaard van een dijkje dat, als het werkelijk weer menens wordt uit het Noordwesten, met één veeg zou worden weggevaagd. Dc springvloed in Skegness (Engeland) heeft met één gebaar een heel kamp Luxe woonwagens caravansals speelgoed bijeengeveegd tegen een hoge. gelegen weg. Runners van „Oder gered (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 2 Febr. In IJ molden heerst grote ongerustheid over het lot van de treiler „Catharina Duyvis". Za terdag bevond het schip zich in de storm ten Noordwesten van IJmuiden en sinds dien is van bet. schip niets meer verno men. De reddingboot „Prins Hendrik" heeft het wrak gevonden van de vermis te Duitse oliclichter „Oder", die was los geslagen van een sleepboot. De runners, bestaande uit twee Nederlanders en vier Duitsers werd aan boord genomen en naar Den Helder gebracht. De loodfdïenst bij Hoek van Holland en IJmuiden is hervat. Het Zweedse schip „Virgo", dat bij Vlieland aan de grond zat, is op eigen kracht vlot geko men. De Britse „Selby". die in moeilijk heden kwam door het werken van de la ding, heeft de buitenhaven van IJmui den kunnen bereiken. Minder fortuinlijk was de Groningse kustvaarder „Eliza beth", die bij Terheïde aan de grond liep. De vier opvarenden heeft men van morgen met veel moeite van boord kun nen halen. Aan boord van het Finse stoomschip „Wukini" is op de Noordzee ten gevolge van een ongeval tijdens het stormweer een lid van de bemanning om het leven gekomen. R HET FILMJOURNAAL EEDS gistermiddag om half vier werd - ook de bioscoopbezoeker in een ex tra-editie van het „Neerlands Nieuws" geconfronteerd met de nationale ramp. Oog in oog met de angstige beelden van wat de kranten al beschreven als een noodtoestand. Men gaat geslagen weg van deze korte film, waarin zo veel ge weld! Desolate vernieling van huizen, kapotgeslagen rust van have en goed! Het vee dat wordt weggedreven. Men sen die worden geëvacueerd, die ergens wanhopig samentroepen. Nu het ook op het filmbeeld allemaal echt is en geen massa-regie, ervaart men hoe koud en gevoelloos een camera kan zijn. Brutaal kijkt zij in sommige fragmenten van dit eerste rampjournaal het verdriet der mensen recht in het gezicht, in bijna té doordringende close-ups. Wanneer men dit journaal beeft gezien over het onheil in eigen land. spoedt men zich naar huis en men is blij, dat het er nog staat. (Van onze speciale verslaggever) DORDRECHT, 2 Febr. Dordrecht is vandaag een gelukkige, dankbare stad, waarin de bewoners welgemoed het water uit de kel ders hozen, emmertje na emmertje. Terwijl de bevolking haar onder gelopen straten weer ziet en zelfs al druk doende is de ravage te herstellen, beseft zij als door een wonder gespaard te zijn van een ramp, die nabijgelegen, veiliger lijkende streken wel trof. Had de stormvloed, die het Dordtse eiland Zondagnacht besprong, nog één uur aangehouden, dan zou de Merwestad onherroepelijk zijn ver zwolgen door millioenen kubieke meters water. Het bleef bij een enorme golf die het water tot de keel, maar nog net niet verder bracht. Van dit alles is Dordrecht zich reeds thans aan het herstellen. De stad vindt reeds de tijd hulptroepen door te sturen naar verder strij dende gebieden. Zelfs worden maatregelen voorbereid om de zand zakken die hun werk hier hebben gedaan, onverwijld door te sturen naar Zeeland, Alblasserwaard of waar zij ook nodig kunnen zijn. een etalagepop in wanhopige toestand op de grond ligt, met het prijskaartje naar beneden. De schade? Zeker vier ton. Japonnen zijn half doorweekt bij V. en D„ waar winkelmeisjes het slijk met stof fer en blik weghalen. De schade? Een half millioen. Etaleurs en knechts ontrui men de door de kracht van het water in gedrukte ruit bij C. en A. De schade? Ruim een half millioen. In laarzen Dat zijn enkele grote zaken. Maar is ook een horloger, die zijn kostbare uurwerken en wekkers ziet aangetast door de lava van slib, papier, glas, stro en steenkool. Er is een schoenmaker, die zichzelf een paar rubberlaarzen moest verkopen om de vele klanten aan het meest gevraagde artikel van de dag te kunnen helpen: laarzen. Ook koningin Juliana droeg ze vanmorgen bij haar bezoek aan deze omgeving. Laarzen. De jeugd leeft zich uit in de goten en de bezadigde burgers lachen er om. Zij lachen omdat hun leed slechts materieel bleef. Een melkboer, wiens inkel zelf half onder stond, zamelt nu al geld in „voor de getroffen gebieden', dat is: elders. Ambtenaren stonden een percentage van hun loon af en anderen beramen plannen tot verdere hulp. In de Voorstraat ligt een bootje vastge bonden aan de paal van een bushalte. Er lep JEBiu 'joopjapuo .lajeAY luioo.15: voor de riolen die hun werk al weer doen. De boat zelf is bier nutteloos, want er lopen mensen aan beide zijden langs. Nog altijd, wie weet hoelang, onder- indt Dordrecht de nadelige gevolgen. Uitgaande telefoongesprekken zijn on mogelijk. liet station dient nog slechts als bushalte. Alleen de treindienst Zwijn- drecht-Rotterdam wordt vandaag onder houden. Alleen op de diepste punten Korte Nieuwstraat Korte Kolfstraat wordt het brood nog per boot bezorgd. En in het park staan de banken tot de leuning onder water. Maar er is nu geen tijd voor het pril geluk van daar te zitten. Dor drecht heeft genoeg aan het prille geluk over een redding 11a een benauwd etmaal, ondanks ondergelopen brievenbussen, zoekgeraakte brillen en doorweekte meu belen. Te midden van het water toonde Dor drecht een opmerkelijke eigenschap: het behield het koele verstand. Café „Burger gezelschap" werd in de hachelijke uren het centrale punt, vanwaar uit de politie reddingswerk en evacuatie leidde. Zater dagavond had het gemeentebestuur klei en planken gedistribueerd om zo drem pels en kieren dicht te maken. Natuurlijk hielp deze maatregel slechts ten dele. Het winkelcentrum van de stad. de Voorstraat., die gebouwd is aan weers zijden van een kerende dijk, was goed beveiligd, maar door de kelders en onder de huizen door penetreerde het opge stuwde water met massa's tegelijk. Van de andere kant leverde drie gaten in de Noorderdijk gevaar op voor totale over stroming. Aan (lit alles kan (le Dordtenaar nu al terugdenken niet, de glimlach van een bejaarde niemoire-schrijver. Géén doden, géén gewonden en snel zakkend wa ter, dat winkeliers 36 uur na de over stroming toestaat zoekgeraakte voor werpen uit het slib onder de toonbanken op te vissen. Elders hangen bewoners al zeilen vloerkleden te drogen. Ook valt er sneeuw. „De verkoop gaat door", staat te lezen bij het mode-magazijn van KOFA, waar (Van onze correspondent) GOES, Maandag Prinses Wilhelmina heeft vanmiddag een bezoek gebracht ami de getroffen gebieden van Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, Zuid-Beveland en Walche ren. Met bewonderenswaardige moed heeft de landsmoeder zich door de commissaris der koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Philipse, naar de gevaar lijkste punten laten leiden. Overal waar zij kwam klaarden de som bere gezichten op en overal heeft zij mensen achtergelaten die ge sterkt waren door haar woorden gesproken van hart tot hart. Zij heeft getroost en opgebeurd en onversaagd heeft prinses Wilhel mina in het vrij zwaar getroffen Zeeland de taak volbracht die ze zich gesteld had. Vanmorgen kwam prinses Wilhelmina met de Parijse trein van 9.-10 uur in Antwerpen aan in gezelschap van mej. Geldens, haar hofdame. Zij reed via Sint Nikolaas naar de grens van Zeeuws- Vlaanderen, waar ze werd begroet door decommissaris der koningin die met een bootje van Vlissingen overgestoken was naar Zeeuws-Vlaanderen. In Kloos- terzande en Ossenisse stelde de prinses zich van de ernstige situatie op de hoogte. Een speciale veerboot ter ver vanging van de gestrande lag bij Perkpoider. die haar naar Hoedekens- kerke vervoerde. Van Hoedekenskerke reed prinses Wilhelmina allereerst naar het zwaar getroffen Kruiningen, waar zij geruime tijd praatte met de getrof fenen. Na Kruiningen was het vluchtcentrum Goes aan de beurt, waar zij in het Schuttershof meer dan een uur verbleef en zich op de hoogte stelde van de orga nisatie van het reddingswezen. Om streeks half drie vertrok het gezelschap naar Wolphaartsdijk, waar eveneens de nood zeer groot is. Hier sprak de prinses de mannen die werken aan de dijk nieu we moed in en vertrok daarna via Goes. Gravenpolder naar het zwaar getroffen Baarland. Vast in sneeuwjacht Op de weg Kwadendamme-Baarland liep liet gezelschap vast ten gevolge vai het water. Hier waren enkele mannc: bezig de dijk te versterken en ook hier sprak prinses Wilhelmina bemoedigende woorden. Juist op dit ogenblik joeg een jachtende sneeuw over het Zeeuwse pol derlandschap, maar zij Het zich er niet door afschrikken. Teruggekeerd in Kwadendamme ver bleef prinses Wilhelmina enige tijd in het huis van de politie-agent Aarts. Hier sprak zij met vele getroffenen die have en goed hadden verloren. Zij betuigde haar oprechte deelneming namens Hare Majesteit de Koningin en informeerde naar de familierelaties. Het eind van haar toespraak was steeds: „Doe de groeten aan uw vrouw". In Driewegen stond een groepje van ongeveer honderd mensen de Prinses op te wachten, die haar spontaan be groetten. Hier voegde zich bij het gezel- SCHADE IN DEN HELDER (Van onze correspondent DEN HELDER, 2 Febr. De storm heeft ook in Den Helder enige schade aangericht. Het havenhoofd werd gedeel telijk weggeslagen, het gebouw van de Texelse vloot werd vernield. Twee perso nen wei-den ernstig gewond bij pogingen om de vletten, die aan de Zeedijk lagen, te bergen. De lieer J. van der Wouw ge raakte bekneld en werd zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. De heer Selder beek liep een schouderfractuur op. Actie voor „Kromstaf' tijdelijk gestaakt AMSTERDAM, 2 Febr. De Stichting 18531953, die de eeuwfeestherdenking van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Nederland voorbereidt, acht het vol komen vanzelfsprekend, dat alle krach ten, dus ook die welke zich in dienst heb ben gesteld van de „Kromstaf-actie", zieh thans concentreren op de hulpver lening aan (le geteisterde gebieden. Haar actie en plannen handhaaft zij tot een overzicht van de ramp is verkregen. Daarna zal het. stichtingsbestuur beslis sen of eventuele wijzigingen in de actie en de plannen moeten worden gebracht. De Kromstaf-actie van de KRO lever de in de afgelopen week de zesde week van de actie een bedrag van bij na 16.000 gulden op. waardoor het totaal van de actie is gestegen tot 46.593 gul den. De landelijke standaard is in het bezit gekomen van de parochie van de H. Plechelmus te Saasveld in Overijsel, welke parochie een bedrag van 1836 gul den instuurde. In de overige bisdommen noteerden de volgende parochies de grootste bedragen in; bisdom Den Bosch, parochie van de H. Petrus Banden te Leende met f 1060,13; bisdom Roermond, parochie van de H. Laurentius te Voerendaal met f 1211.91; bisdom Breda, parochie van de II. Geer- trudes te Ossendrecht met f 1292.76: bis dom Haarlem, parochie van de H. Bavo te Heemstede met f1350. Er is thans bijna een en een kwart cent per katholie ke Nederlander gestort. In totaal hebben tot dusver 79 parochies aan de actie deel genomen met '11 gemiddelde van f 564.57. De resultaten per bisdom zijn: Utrecht f 11.064.93; Breda f9.902.55; Roermond f8.978.17, Haarlem f 8.480.04 en Den Bosch f8.042.68. over de ramp AMSTERDAM, 2 Febr. De Cine-, tone heeft in samenwerking met de Amerikaanse Hulporganisatie te Parijs Maandagmorgen dc 'Nederlandse film kunstenaars Herman van der Horst, Bert Haanstra, Ytzen Brusse en Van Har mi Noman naar de noodgebied.cn gestuurd met gemotoriseerde jollen en 'een eigen voedselpakket, om een groot aantal filmopnamen te maken waaruit een film zal worden samengesteld, die men hoopt te gebruiken in de grote hulpactie voor de slachtoffers van de ze gebieden. Dl VISITE GEZIEN TN een rustige, goed verwarmde kamer zag de TV-kyiter Maandagavond een door de Nederlandse Televisie Stichting Film schap de burgemeester van het onderge lopen Ovezande. Toen werd getracht deze plaats zo dicht mogelijk te benade ren. Dat was bij het stationnetje Oude- lande. Juist toen de Prinses hier arriveerde strompelde over de spoordijlc een groep je van tien mensen. In natte omslagdoe ken werd een baby meegedragen en kleine meisjes werden aan de hand mee gesleurd. Ook dit groepje heeft prinses Wilhelmina nieuwe moed ingesproken, maar de getroffenen beseften nauwelijks dat hun oude koningin daar voor hen stond. Via Oudelande, 'sHeerenhoek en Le- wedorp werd omstreeks kwart over vijf Walcheren bereikt. De tocht naar Wal cheren was nog mogelijk door de Sloepolder. Via Middelburg reed men onmiddellijk in snel tempo naar het zwaar getroffen Vlissingen, waar bur gemeester, mr Kolff en bet college van wethouders hun opwachting maakten Voor het weeshuis was een grote menig te samengestroomd, die de prinses toe juichte. De prinses heeft de zwaar ge troffen boulevard bezichtigd en is gere den door het zwaar getroffen lage stads gedeelte. Via Koudekerke reed men naar Middelburg, waar de tocht werd be-1 allé zucht' naar sensatie 'varen en doe eindigd. De prinses brengt de nacht door bet slechts om de wreedheid van het wa in de ambtswoning van de commissaris It erge weid via giro-nummer 9575 van het der Koningin. Morgen zal zy haar tochtINationaal Rampen Fonds te helpen ke- voortzetten. |ren- VERREKIJKER staf van de watersnood gefilmde ellende en die veilige geborgenheid was ondenk baar. Beelden van zwijgende mensen, burgers en soldaten die verbeten deden wat ze konden, van machteloze dijken, van daken die nog boven het water uitstaken en van vee in doods angst. Duidelijke, veel te duidelijke beel den, die sleclits het benauwende gevoel van geen directe hulp te kunnen bieden konden vergroten. Op zulke ogenblikken is het ..uit de verte zien" geen voorrecht. En dan was de film nog zo kies om de kijkers de meest navrante details te be sparen. bijzonderheden die men zich nau welijks durft voorstellen, maar die ook op dit ogenblik rauwe werkelijkheid zijn. Vanavond Dinsdag komt de KRO- TVuitzending te vervallen. In plaats daar van legt minister-president dr Drees een .regeringsverklaring af en nieuwe repor tages volgen. Indien ge kijkt, laat dan

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3