TOESTAND: „Betrekkelijk hopeloos op Zeeuwse eilanden LL If Koningin maakte tocht door de noodgebieden Millioenen stromen goederen en geld Ten geleide MILITAIRE HULP VAN BONDGENOTEN Slachtoffers kun op krachtige Prins Bernhard keert terug ONDERDAK, KLEDING EN DEKKING VOOR EYACUE'S Eindeloze vlakten door zeewater verzwolgen Gebieden Schouwen-Duiveland en N.-Beveland zwaarst getroffen NATIONALE HULP WERKT OP VOLLE KRACHT Verkwikkend Minister-president dr Drees namens regering: VELEN WACHTEN OP REDDING Je \o!LsIcranl van Dinsdag 3 Februari 1953 3 (Van onze correspondent) ZEELAND, 2 Febr, De situatie op de Zeeuwse eilanden wordt in vele geval len „betrekkelijk hopeloos" genoemd. Eindeloze watervlakten vormen het som bere beeld. Uitgestrekte gebieden zijn door bet door de dijken gebroken zeewater verzwolgen. Omtrent bet lot, van Tholen was ernstige ongerustheid ontstaan. Omdat alle verbindingen waren verbroken, ontbrak tot vanavond zeven uur elk nieuws van dit eiland met bijna 16.000 inwoners. Door waarnemingen uit de lucht stond één ding vast: Tholen is een ondergelopen gebied. Tot nu toe echter sehynen Xoord-Beveland en Schouwen en Duiveland het zwaarst van de Zeeuwse eilanden door de ramp te zijn getroffen. Schouwen staat, de duinen uitgezonderd, geheel onder water. De stroming is hier zo sterk, dat de door vliegtuigen uitge worpen rubberboten afdrijven. REDDINGSVLOTEN ZIJN ONDERWEG De helicopters, die vandaag boven Goes werden verwacht, zijn niet versche nen. De operatie moest worden uitgesteld t'it morgen. Wel zijn boven Noord-Beve land rubberboten uitgeworpen. In deze streek heeft dc ramp zich het ergste doen gelden in Kortgene. Elders op het eiland schijnt lift. onder de gegeven omstandig heden mee te a allen. Met boten onder houdt men regelmatig contact met Vcere oj» Walcheren en Katseveer op Zuid-Be- veland. In Wolfaartsdijk echter zijn zes doden te betreuren. Hel is niet uitgeslo ten, dat er nog meer slachtoffers zijn. Bij het Goesc Sas spoelden vanmorgen ze ven lijken aan, waarschijnlijk afkomstig van Schouwen, die nog niet zijn geïden tificeerd. Van Icrscke en Wemeldingen uit vertrokken schepen naar dit gebied. De kustwacht van West-Schouwen be schikt over een verbinding met de buiten wereld. Zij maakt gebruik van de radio- installatie van een dezer dagen gestrand Fins schip. Hiermee is geseind, dat er tien of twaalf doden zijn te betreuren in Burch en achttien in Zierikzee. Uit drukkelijk is gemeld, dat het juiste aan tal niet bekend is. Een brief, die uit Zie rikzee per boot naar lerseke werd ver zonden. spreekt van negentien doden. Het reddingswerk neemt gestadig in om vang toe. Ten Westen van Zierikzee nam het schip ..De Drie Gebroeders" dertig geredden aan boord. Ook een politieboot voer daar rond. Hulp in dit gebied bleef als overal elders dringend geboden. Ur- ker schepen voeren uit. Zij kregen het verzoek evacué's naar Wèmeldinge te brengen. In dc loop van morgen zou men van plan zijn een transport zieken, uit Zierikzee hierheen te vervoeren. Evacuatie Behoudens de Westrand staat heel Schouwen en Duiveland onder water. Morgen vertrekken per boot ongeveer driehonderd vrijwillige evacué's van het eiland. Dit nieuws bereikte de buitenwe reld met de medewerking van radio-ama teurs, die over Nederland verspreid sa menwerken in de „Amateur-nooddienst" en een aantal verbindingen onderhouden met de getroffen gebieden. Dc burgemces- ler van Haamstede heeft via dc zender van de kustwacht West-Schouwen en Radio Scheveningen gevraagd om voed sel. butagas en medicamenten. Hij vroeg eveneens om medische hulp van een chi rurg. Evacuatie van de bevolking aan zee achtte hij noodzakelijk. Tn allerijl is een radiotelefonisch net van hulpzènders ingericht, dat de verbin ding onderhoudt met de plaatsen Hans- weert. Zierikzee. Ellewoutsdijk, Kortgene, Kats en Rilland-Bath. Binnenkort komt er ook een Verbinding tot stand met Oud- dorp. Direct na de totstandkoming van de verbinding vroeg Zierikzee dringend om zaklantaarns, kaarsen en vaten voor drinkwater voor Noord-Beveland. De zen ders van het net staan opgesteld op sche pen, die in de omgeving van de eilanden ligplaats hebben gekozen. Uit Urk zijn honderd kotters naar Zie rikzee vertrokken. Tn Scheveningen lig gen tien schepen gereed, uitgerust met sloepen, motorsloep, kleding en verdere noodzakelijkheden. Zij wachten op orders en kunnen op elk gewenst ogenblik uit varen. Goes en Middelburg vroegen ieder om 150 arbeiders. Vermoedens bewaarheid De vermoedens van ongerustheid over het lot van Noord-Beveland bleken maar al te waar te zijn. Reeds in de nacht kwam liet bericht binnen, dat alleen in het ondergelopen Kortgene vijf en der tig doden zijn te betreuren. Slechts de dorpen Wissekerke en Kamperland zijn drooggehleven. Twee mensen uit Schou wen en Duiveland, landden op een vlot in Zierikzee. Zij vertelden, dat drie tocht genoten van hen onderweg «aren dronken. Uit lerseke vertrokken twintig boten naar Noord-Bevcland, Schouwer en Duiveland en Bergen op Zoom. Eer aantal boten patrouilleerde op de Ooster schelde om naar eventuele slachtoffers ie speuren. Naar schatting staan van Nnord-Beve- and tweeduizend hectare onder water, ïetgecn een vierde van de gehele opper vlakte betekent. Met het eiland is ver keer mogelijk via de lijn stoombootver- voer Kamperland. De gemeente Colijns- plaat is als door een wonder behouden. De vloed heeft drie schepen op de kade geworpen, waarvan een was geladen met tachtig ton aardappelen. Later werd bekend, dat zeven Scheve- ningse botters vannacht om een uur in Zierikzee hopen te arriveren. Zij voeren de Rode-Kruisvlag in top en hebben voe ding. kleding, een radio-installatie, medi camenten en roeiboten aan boord. Het visser ij-onderzoekin.gsschip „Anthonie van Leeuwenhoek" begeleidt deze red- dingsvloot. Zeeuws-Ylaanderen Tn Terneuzen is de bestrating door het geweld van het water op sommige plaat sen geheel weggerukt. Een kwart van de bevolking leeft hier nog in het water, dat op cl orSe go Prinses Beatrix heeft de nieuwe fiets, die zij op haar verjaardag cadeau kreeg van een rijwielhandel in Soestdijk, spon taan geschonken aan de hulpacties voor het Rode Kruis Het gemeentebestuur van Ede krijgt een uit de eerste helft van de achttiende eeuw daterend staand hor loge in bruikleen. Het is drie meter tien hoog. In 1734 werd het gemaakt door Hendrick de Leeuw uit Amsterdam. Elk halfuur laat het toestel een zilveren ca rillon klingelen. Dit horloge kost dan ook vijf a zes duizend gulden en in Ede stelt men het zeer op prijs De meisjes van de III b-klas van de Sint Jacobus-MULO in Amsterdam willen graag, dat ze hier lezen, dat hun school een nieuwe school- das heeft gekregen: rood-grijs-groen. Dat staat wel goed tussen de gouden bruilof ten en de duiveneieren, vinden ze. Neen, meisjes, dat gaót echt "iet. Zulke een voudige dingetjes kunnen niet zomaar in de krant Op verschillende veilingen zijn de eerste bakjes rabarber aange voerd. Voortekenen, zegt men, van de hieuwe oogst Prins Wilhelm van Zwi den, broer van koning Gustaaf, heeft een bezoek gebracht aan Curacao. Op weg naar Peru. Op de terugreis gaat hij er weer langs. Vermoedelijk Gisteren vierde in Den Haag de ambassadeur Zuid-Afrika zijn verjaardag. Wij keken even op zijn tafel en zagen daar zoge naamde hanepoot,-druiven, gekweekt op de farm van de zoon van de ambassa deur van de Unie van Zuid-Afrika Op de elfde van deze maand zal in Roer mond op officiële wijze de eerste drag line in werking worden gesteld voor de aanleg van een hoofdtunnel. Een var do drie, die eens Oost met West in Roer mond zullen verbinden Het echtpaar Philips-Hardevelt uit de Alben Cuyp- straat in Amsterdam viert vandaag z'n 25-jarige bruiloft. Bruid en bruigom zijn beiden nog goed gezond, met dank voor de moeite, schrijft ons iemand Bij de restauratie van liet uit de middeleeuwen daterende Hervormde kerkje van Bem- mel is onder de kalk vandaan een aantal wonderlijk goed bewaard gebleven wand schilderingen ontdekt, in de tijd der re formatie aan het oog onttrokken. ontdekking was een volkomen vei sing. Heel voorzichtig heeft men de schil deringen blootgelegd: een ridderfiguur, zijn gemalin, een grote Christofoor, klei nere figuren van Sint Barbara en Ca- tharina In Den I-Ielder wordt vandaag aan de Bankastraat begonnen met de bouw van een nieuw Rode Kruis-gebouw. Vermoedelijk in Mei klaar. de zeedijken niet hebben kunnen keren. Drie grote polders overstroomden. De be woners van boerderijen en arbeidswo- ningen in de Nieuw-Nèuzen polder beleef den op de zolders en de daken van hun huizen benauwde ogenblikken, voordat zij door de boten van het loodswezen gered konden worden. Een kindje van vijf maanden werd in zijn wiegje door het water verrast. Het verdronk voor de ouders beseften wat er gebeurde. Veel paarden en koeien kwamen in de water massa's om. De zware zeedijk voor de Nieuw-Othe- nepolder is over een lengte van honder den meters volkomen weggeslagen. De boerderijen staan hier tot het dak in het water. Uit een gezin van zes kinderen wist de moeder drie kleinen te redden en de vader twee. Het zesde kind konden zij 'echter niet terugvinden. Door het afnemende water is het gevaar thans ge weken. De hele Westzeeuwsvlaamse kust heeft eveneens een tol moeten betalen. De haven van Cadtzand staat onder zwa re druk. De duinen zijn over een leng te van kilometers aangetast. De glooien de helling is in een gapende afgrond ver anderd. In de richting van Breskens is de dijk op verschillende plaatsen ernstig aangetast. Honderden vrijwilligers meld den zich om met zandzakken versterkin gen aan te brengen. Ook de zeedijk van de Hoofdplaatpol der bezweek. Enkele woningen zijn hier, evenals in de Thomaspolder, door het water weggespoeld. Ook staan grote ge bieden rond Axel en Terneuzen blank. Op het ogenblik laat het zich aanzien, dat de toestand op Walcheren, Zuid-Be veland en Zeeuws-Vlaanderën is gesta biliseerd. Enigszins precair was de situa tie nog in de zak van Zuid-Beveland en in Krabbendijke. Van het wederom zwaar getroffen Wal cheren komen uiteenlopende berichten. In Veere is de toestand hetzelfde geble ven als gisteren en er bestaat geen ge vaar meer voor verdere doorbraken. Ook bij Ritthem is het gevaar bezworen. Bij Westkapel Ie .is gróte schade aan de dijk maar er is geen gevaar voor dijk- Vandaag waarschijnlijk nieuwe bezoeken (Van onze correspondenten) DEN HAAG, 2 Febr. In de vroege ochtend vertrok koningin Juliana voor i reis door de getroffen gebieden, die gehele dag beeft geduurd. Alvorens Koningin vertrok, beeft, zij eerst haar eigen garderobe en die van liaar vier kinderen nagegaan om te zien «at zij voor dc noodgebieden beschikbaar kon stellen. Een enorm pak, alsmede een ieg met toebehoren, werden op de in tendance van het Nederlandse Rode Kruis ontvangen. De Koningin verliet Soestdijk om ze ven uur in de ochtend. Na een kort op onthoud in Den 1-Iaag scheepte zij zich te Dordrecht in op een vaartuig van de Rijkswaterstaat. Het eerste doel van haar reis was 's-Gravencleel. Hier nam de Ko ningin de evacuatie in ogenschouw en sprak zij met de burgemeester, enkele doktoren en de getroffen bevolking. Van daar voer de Koningin naar Numansdorp. waar zij zich onderhield met vele eva cué's, die in een café waren onderge bracht. In Middelharnïs trok Hare Majesteit de laarzen aan om door het water het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich de toestand uiteen liet zetten. Van het plan om door te varen naar Stellendam moest de Koningin afzien wegens tijd gebrek. De kapitein van de boot wilde'de verantwoording niet op zich nemen in het donker de haven binnen te varen, waar voortdurend schepen in en uitvoe- m. Om zeven uur in de avond keerde de Koningin in Dordecht terug, vanwaar zij doorging naar Rotterdam. Slechts verge' zeld van een hofdame bracht zij een be zoek aan de evacuatie-centra van het Fijenoordstad'on. Vervolgens ging zij naar de Ahoy-hallen. waar honderden een tijdelijk onderdak hebben gevonden. Hier sprak de Koningin met verschillende slachtoffers, voornamelijk vluchtelingen van Schouwen en Duiveland. Om negen uur in de avond beerde de Koningin op paleis Soestdijk terug. Naar alle «'aarschijnlijkheid zai zij morgen opnieuw de geteisterde gebieden bezoe ken. De automobielen van de koninklijke stallen zijn dag en nacht in de «'eer het vervoeren van slach (offers van de ramp. Ook een gedeelte van de evacua tie van het vee zal cloor liet wagenpark van de koninklijke stallen «orden vc zorgd. Overzicht toestand in Zuid-Holland GOEREE EN OVERFLAKKEE De toe stand moet uitermate bedenkelijk Slechts een tweetal gebieden, namelijk rond Dirksland en rond Ouddorp zijn nog niet overstroomd. In de overige dorpen heeft de bevolking zich in allerijl op de dijken alsook op de bovenverdiepingen van haar woningen teruggetrokken. Een zeer bijzonder bezwaar bij de hulpverlening is. dat verscheidene plaatsen bijna niet bereikbaar zijn. Niettemin wordt met alle beschikbare middelen gepoogd, bet lot van de zwaargetroffen bevolking zo veel mogelijk te verlichten. Onder de gegeven omstandigheden is evacuatie op ruime schaal on\ evinijdelijk. HOEKSE WAARD Ook de Hoekse Waard behoort tot de zwaar getroffen gebieden. Op verscheidene plaatsen zijn de dijken bezwe ken. Een groot gedeelte van het eiland is dientengevolge ondergelopen. Een droogge- bied wordt nog aangetroffen rond Oud-Beier land en Klaaswaal. Voor het overige vertoont het eiland een soortgelijk beel als Goerec en Ovcrflakkee, VOORNE-PUTTEN Hoewel ook van dit stuk een aanzienlijk deel is overstroomd, wordt hier om het behoud van een groter gebied dan de Hoekse Waard en op Flakkee zwaar gevochten. In bepaalde gevallen heeft men zich echter verder gelegen waterkeringen moeten terugtrekken. Waar het water hier tenslotte tot staan zal worden gebracht, nog moeilijk te zeggen. 1-Iet dichten va dilkgatcn is met kracht aangevat. ALBLASSERWAARD Van de Alblasser- waard is het Zuidwestelijk gebied ondergelo pen. Het Oosten en Noorden Is op het ogen blik nog droog, maar wordt door het water bedreigd. Veel hangt er van af of het grote gat in de dijk tussen Kalendrecht en Alhlas- serdam zal kunnen worden gedicht, aan welk karwei met man en macht wordt gewerkt. IJSELMONDE en ROZENBURG Op IJselmonde en Rozenburg zijn sinds gisteren geen veranderingen van betekenis opgetreden. EILAND VAN DORDRECHT In dit ge bied heeft het overstroomde oppervlak geen uitbreiding ondergaan KRIMPENERWAARD De dijken rond de Krimpenerwaard zijn gelukkig niet opnieuw bezweken. De dijken, die de rest van de pro vincie beschermen, zijn in stand gebleven. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 2 Febr. Prins Bern- hard heeft na overleg met dc regering besloten naar Nederland terug te keren. Hij is voornemens onmiddellijk na zijn aankomst, dc overstroomde gebieden te bezoeken. De Prins zal terugreizen met het lijn- liegtuig van de KLM, dat Dinsdagoch tend van net vliegveld Idlewild vertrekt. Woensdagochtend zal hij in Nederland aankomen. O vei- enige «eken hoopt hij naar de Verenigde Siaten terug te keren, schikbare materieel en persbneel ter he- (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 2 Febr. In koortsachtige haast zijn in verschillende delen van het land ontvangcentra ingericht om de vele geëvacueerden te kunnen opvangen. De maatregelen, die bijvoorbeeld in Den Haag «arden getroffen, zijn er op be rekend om vierduizend daklozen te kunnen onderbrengen. Hierbij is onder an dere gedacht aan de Houtrusthallen. De Bond van pensions, rusthuizen en kamer verhuurbedrijven aan de Prins Mauritslaan heeft reeds duizend bedden ter be schikking. evacué's een paar honderd dekens ver zonden. De intendance maakte zendin gen brood, margarine, suikgr en kinder- voedsel klaar om uit te werpen boven Moerdijk, Stellendam en Stavenisse. De voorraad levensmiddelen van de inten dance van het Rode Kruis is nu geheel uitgeput. Een gevolg hiervan was dat werd verzocht alle zendingen kleding en goederen naar het Nederlandse Rode Kruis te versturen en niet meer n de Ahoy-halien in Rotterdam. breuk. Xieuwland en Arnemuiden zijn ondergelopen. Vlissingen heeft grote schade aan de Boulevard, waarin een gat van onge veer 100 meter lengte en 15 meter breed te is. Er is een nooddichcmg .in aange bracht. Verder zijn er grote gaten aan de landzijde. Uit de oude stad is van nacht het water weggepompt; een deel van Vlissingen staat echter nog steeds onder water. Er is veel huisraadschade. Tussen Baarland en Hoedekenskerke op Zuid-Beveland staat het water tot aan de kruin van de dijk. Op vijftien plaatsen zijn gapende gaten in de dijk geslagen. In OUDELANDE zijn twee doden. Wol- phaertsdijk staat geheel onder water. In Rilland Bath wordt de burgemeester ver mist. Aan de Kattendijkse dijk bij Goes is met duizend man gewerkt. Het groot ste gevaar is daar geweken. In Kloosterzande (Z. Vlaanderen) zijn tweehonderd militairen van de kader- sohool uit Weert aangekomen. Zij hadden Zeeuws-Vlaanderen slechts kunnen be reiken via Brussel en Gent en deden niet minder dan twaalf uur over deze reis. Hedenochtend is een vijftigtal studenten uit Amsterdam in Kloosterzande aange komen, die onmiddellijk zijn opgeno men in de reddingsafdelingen. Van HANSWEERT staat alleen het deel, dat ligt over de sluis bij gemeente Kruiningen onder water. De kom van Hansweert ligt geheel droog. (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 2 Febr. Uit alle delen van Nederland stroom den vandaag de giften binnen om de nood van de bevolking in de geteisterde gebieden te lenigen. De verwachting is gewettigd, dat vele millioenen bijeengebracht zullen worden. Honderden stelden vrachtauto's beschikbaaar, om de in alle provincies opgehaalde goe deren te vervoeren naar de zwaar getroffen streken. De bevolking demonstreerde een opofferingsgezindheid, die zonder weerga is. Waar hulp geboden kon worden, meldden de vrijwilligers zich aan. De vele oproepen bleven niet onbeantwoord. De collectanten meldden zich overal bij duizenden. Een gift van 100.000 gulden schonk tie schikking van het rampenfonds is ge- Neclerland.se Bioscoopbond en het. Bio- Vacantieoord. In alle bioscopen begonnen vandaag de collectes, die zullen «orden voortgezet tot en met Donderdag 12 Februari. Het Bio-Vacantieoord stelde zesduizend collectebussen beschikbaar. Doetinchcm adopteerde Middelharnïs. Te- vens bood het aan twintig leerlingen van middelbare scholen uit de getroffen ge bieden in staat te stellen bun studie voort te zetten in een internaat. Uit alle delen van het land kwamen berichten, dat personeel van bedrijven en fabrieken over zal werken ten bate van de noodgebieden. De Hoogovens schonken 50.000 gulden, terwijl aan het gehele personeel is verzocht ten minste vier uur loon af te staan. De firma Van Roekei maakte bekend, dat haar fabriek in Haarlem alle opgedragen orders niet direct uit kan voeren, omdai.al het be- Rode Kruis tijdelijk uitgeput In Rotterdam werden 2400 ligplaatsen i 5000 dekens gevraagd, die uit Am sterdam werden overgebracht. Rijswijk belde voor het reserveren van dertig bedden. Het Rode Kruis beschikt in 53 over het land verspreide plaatsen over negentig ligplaatsen, die voor onmiddel lijk gebruik gereed zijn. Daarnaast heeft men de beschikking over vijftig noodziekenhuisbedden. Veel kleding en voedsel werd naar de Rivièrahal in Rot terdam gebracht. Be gehele afgelopen nacht, werd in de ze stad wet ongeveer 200 auto's gecollec teerd, voor levensmiddelen. Deze zijn volgeladen naar de getroffen gebieden gereden. Dit gebenrde in een voortreffe lijke samenwerk in g tussen de Katholieke Bond voor EHBO en het Nederlandse Rode Kruis. Bij deze instantie werden kleding, schoeisel, dekens en meubels in grote hoeveelheden aangeboden. Tal van fir ma's stelden voor tijdelijk opslag pakhuizen en magazijnruimte beschik baar. Naar Hendrik Ido Ambacht werden ten behoeve van de aldaar opgenomen Drie spoortrajecten reeds hersteld (Van onze correspondent UTRECHT, 2 Febr. Drie van dr acht verbroken treinverbindingen zijn hersteld. Op Rotterdam (Maas)Gouda is de dienst hervat evenals op Rotterdam (DP)Hoek van Holland en Rotterdam (DP)Zwijndrecht. Reizigers per spoor naar Dordrecht moeten het laatste klei ne stuk lopen. De grootste zorg maken de Spoorwegen zich over het traject DordrechtLage Zwaluwe. Het ziet et- naar uit, dat de verbinding tussen Noord en Zuid-Nederland (door het Westen) voorlopig niet hersteld zal zijn en dat het. treinverkeer geruime tijd via Utrecht en Den Bosch zal moeten gaan. steld. De bij het N.V.V. aangesloten bonden gaven 75.000 gulden, het dagelijks bestuur van het N.V.V. schonk 25.000 gulden. De Provinciale Staten van Limburg stelden 50.000 gulden ter beschikking. De Staten stuurden een telegram van deel neming aan de regering. De vereniging voor Effectenhandel scnonk 10.000 gul den. De arbeiders in de textielindustrie in Twente en de Gelderse Achterhoek zul len een snipperdag van hun vacantiete- goed laten vallen. Het loon van deze extra werkdag zal door de directies der bedrijven verdubbeld worden. Deze actie zal rond 700.000 gulden opbrengen. Het personeel van de machinefabriek gebrs Stork te Hengelo zal de hele maand Fe bruari iedere dag een uur overwerken. Geschatte opbrengst 100.000 gulden. In alle plaatsen van Twénte zijn de inza melingsacties in volle gang. Op de vlieg basis Twente zijn 150.000 zakken sa mengebracht. Een deel daarvan is van middag al van uit vliegtuigen boven Zee land uitgeworpen. Van kapitein en bemanning van een Delfzijlse coaster in volle zee kwam het bericht, dat zij 425 gulden aan het ram penfonds zouden schenken. Uit Enschede werden 12.000. uit Almelo 2000 dekens verzonden. De Draka in Amsterdam schonk 100.000 gulden, het personeel van deze fabriek gaf vijf duizend. Het Con certgebouworkest. besloot een uitvoering ten bate van de getroffen gebieden te geven. "Vriezenveen in Overijsel adop teerde de Vrouwenpolder op Walcheren. In de conferentie-oorden van de AMVJ in Enschede en Hengelo kunnen tweehon derd kinderen worden ondergebracht. Een instelling voor de arbeiders in de Hengelose grootbedrijven, de stichting Vacantievreugd, stelde twee en dertig zomerhuisjes 'in Ommen beschikbaar. De landbouw De stroom van giften liet niet, af. De georganiseerde landbouw en zuivelberei ding schonk een millioen gulden. Het bestuur van het, C.N.V. riep alle leden op tot hulpverlening en het geven van bijdragen. De Nederlandse Bridge-bond organiseerde onmiddellijk een, grote drive. Een Amsterdamse drukkerij ver vaardigde 5000 biljetten, waarin werd opgewekt giften op het gironummer van het Nationaal Ra7npenfönds te stor ten. In ARNHEM werd alles mobiel ge maakt ter leniging van de nood van de slachtoffers. Deze gemeente adopteerde Vlissingen, Roosendaal on Hoedekenskerke bij Terneuzen. De Ne derlandse Heidemaatschappij organi seerde een landelijke inzameling van zakken, die 150.000 stuks heeft opge bracht. Deze werden van het vliegveld Twenthe naar Oud-Beierland en Wal cheren getransporteerd. Uit alle berichten blijkt, dat er voor al grote behoefte bestaat aan dekens en De K.A.B. Minstens 75 mille HET Dagelijks Bestuur van de Katholieke Arbeiders Bewe ging heeft Maandagmorgen, ter vergadering in het Huis van de Arbeid te Utrecht bijeen, beslo ten in samenwerking met zijn bonden en instellingen op zjjn minst vijf-en-zeventig duizend gulden beschikbaar te stellen als bigdrage voor het Nationale Rampenfonds ter leniging van de nood der slachtoffers van de stormramp. Het dagelijks bestuur van Hei-wonnen Levenskracht heeft aan het hoofdbestuur voorgesteld twintigduizend gulden be schikbaar te stellen voor deverpleging van thuis kurende tbc-patiënten en rust- behoevende vrouwen uit de noodgebie den. De helft van dit bedrag zal worden besteed aan de reservering van tien bed den in het sanatorium „Berg en Bos" te Bilthoven. Voor de resterende helft zul len voor vrouwen 50 plaatsen worden beschikbaar gesteld in het rust- en vacan tieoord „Nieuwenoord" te Baarn. De aan bieding geldt zonder onderscheid voor ka tholieken en andersdenkenden. De uitgeverij van de K.A.B., de „Lan- teern" zal haar agentenkorps inscha kelen voor de inzameling van gelden voor 't bedrag van 75.000 gulden dat de K.A.B. denkt beschikbaar te stellen. De Katholie ke Bond van Transportarbeiders heeft zijn boot in Rotterdam ter beschikking van de hulpverlening gesteld. lakens. De aandacht werd er op geves tigd, dat het de bedoeling is de goederen te voorzien van briefjes, waarop maten of nummers zijn aangegeven. Dit verge makkelijkt de verdeling. Adoptie Steeds duidelijker blijkt hoeveel weer klank de oproep aan het gehele volk om de getroffen gebieden te steunen heeft gevonden. De Unilever maakte een kwart millioen gulden over op de rekening van het Nationale Rampenfonds. De georgani seerde textiel- en confectie-industrie bood de regering gecoördineerde hulp aan. Oosterhout heeft Halsteren geadopteerd; het stuurde een colonne met meubilair, kledingstukken en voedingsmiddelen. De burgemeester van Zaandam stuurde een telegram naar Ritthem op Walcheren: „U kunt ons vragen wat u wilt. Wij zul len u helpen zoveel wij kunnen." Uit Cu- lemborg vertrokken vijf vrachtauto's en zes motorboten naar Willemstad. De N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken heb ben aan het Nationaal Rampenfonds een be drag van 100.000 gulden overgemaakt. Het 25.000 man tellende personeel heeft het besluit genomen in de komende week twee uur over te werken ten behoeve van de slachtoffers. Initiatief van Ike T^ISENHOWER heeft na een lange tijd -*-J van stilstand en onzekerheid de eer ste daad vswi Amerika in het Verre Oos ten gesteld. De betekenis van deze daad de opdracht aan de Zevend® Vloot om Rood-China niet langer te „bescher men" is op het ogenblik nog niet te schatten. Zal Tsjank kai sjek een inval wagen op het vasteland? Of zal hij, om dat hij maar weinig schepen en vlieg tuigen heeft, alleen speldeprikken geven met commando-troepen? In ieder geval, zelfs al doet Tsjang kai sjek niets, hoopt Eisenhower blijkbaar dat de Chinese communisten gedwongen zullen worden de ontzaglijk lange kust van China te bemannen met troepen. De verwachting dat dit de druk der Chinezen in Korea zal verminderen. Deze ommekeer in de politiek van Amerika, dat eerst Tsjang steunde, hem daarna tot „vrede" trachtte te dwingen met de communisten, hem vervolgens in de steek liet en nu weer aansluiting bij hem zoekt, maakt Engeland ongerust. Dit land, dat indertijd verder is gegaan dan Amerika en Rood-China heeft erkend, is bang voor uitbreiding van de oorlog, maar ook voor zijn Chinese kolonie Hong kong. Het ziet het besluit van Eisenho- v*er als een sprong in het duister. Maar Ike heeft met alle beschikbare gegevens erdere plannen (beperkte opmars in Korea?) voor zich, de eerste voorzichtige tap gezet. Hij is niet gewend zichzelf •oorbij te hollen. Zijn initiatief in deze oorlog van zet en tegenzet van koel bere kenende tegenstanders, die beide 'n nieu we wereldoorlog schuwen, biedt in ieder ;eval dit voordeel, dat thans eindelijk niet het vrije Westen zich afvraagt, wat ijand zal doen, maar dat de commu nisten in onzekerheid verkeren. GEBOEID luistert geheel Nederland in op de „open telefoonlijn" die de Hilversum I-zender nu dag en nacht is. Deze kruispeilingen van organisatorische maatregelen en particuliere initiatieven, van spontane hartelijkheid en efficiënte politie-activiteit werken uitermate stimu lerend en coördinerend. De stedeling krijgt een nieuwe kijk op „tien stuks vee" waar onderdak voor gezocht wordt, „mèt slaapplaats voor de melker", de bur ger beseft iets van het mooie vak der waterkering. De dorpeling ziet zender en walkie-talkie, helicoptère en genie-kunde plotseling met andere ogen, niet meer als vreemde dingen uit 'n andere wereld maar als vriendelijke instrumenten die redding brengen waar zandzak en hou weel niet meer baten. Deze „open democratie" doet verkwik kend aan. De luisteraar ziet de hulp die mede met z ij n gift op giro 9575 gemobi liseerd is, zich kanaliseren in: zovele daklozen behuisd, zovele naakten ge kleed, zovele kinderen geborgen. Aller- wege bestaat waardering voor de niet aflatende activiteit van de radio die zo dat nog nodig ware er mee bewjjst dat zij haar taak verstaat en haar roe ping begrijpt. Op 'n moment dat ons volk troost behoeft en weten wil dat er wat gedaan wordt, was de radio zonder veel ophef zich bewust van haar sociale taak. Pers en film die op het gebied der dienst bewijzen oudere papieren hebben, ver heugen zich slechts over dit nieuwe fa cet van hun partner in de publiciteit. Een bedrag van 3150 franc wordt geschonken door het orkest van Klaas van Beeelc. De A.K.U. te Arnhem stelde 100.000 gulden be schikbaar. Het personeel werd gevraagd af stand te doen van acht uur loon of vier per eent van het maandsalaris. Enkele personeels- fondsen hebben eveneens bijdragen toegezegd. Het personeel van Van der Heem in Rotter dam verklaarde zich bereid een dag loon af te staan. De directie vult dit aan met een groot bedrag. In Roermond waren gistermiddag reeds 5000 gulden opgehaald. Het dorpje Maas- niel bracht het tot 2000 gulden. In Maas tricht bleven op Zondag alle spaarbanken open om het publiek in de gelegenheid te stellen giften te storten. De Mastreech- ter Staar bood onmiddellijk aan een gala- concert ten bate van de getroffen gebie den te organiseren. DEN HAAG, 2 Febr. Overstroomd Nederland krijgt ook uit het, buitenland de helpende hand toegestoken. Engelse steun zal orden verleend door luchtfoto- grafen boven het getroffen gebied; Ame rikaanse steun door aanvoer en gebruik van reddingsmaterieel, zoals ducks, heli copters, vlotten, rubberboten, verken ningsvliegtuigen, verbandmiddelen en BESMETTELIJKE ZIEKTEN DEN HAAG, 1 Febr. In de week van IS t,ot en met. 21 Januari hebben zich 72 ge vallen van cliphetherie voorgedaan, namelijk: Overijsel 2, Gelderland 5, Utrecht 7. Noord- I-Iolland 12. (7 te Amsterdam). Zuid-Holland 23 (10 te Den Haag en 7 In Rotterdam). Noord-Brabant 6 en Limburg 17 (9 te Heer len). Minister-president dr TV. Drees heeft Maandagavond, om acht uur voor de Ne derlandse radio de volgende rede uitge sproken TWEE dagen lang heeft een beangsti gend aanzwellende stroom- van be richten ons doen beseffen welk een ramp over Nederland is gekomen door het sa mentreffen van een springvloed en van een orkaan uit ongunstige richting. Ik behoef u de droevige Bijzonderheden niet opnieuw te schetsen. Het zal u allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze Westkust, van Texel tot Zeeuws-Vlaan- rtcren geteisterd is, en dat in 't bijzonder de Zeeuwse en Zuidhollandse Eilanden, West.-Brabant en nog enkele delen van het vasteland van Zuid-EIolland zwaar getroffen zijn. Groot zijn he'-aas de verliezen aan mensenlevens. De volle om vang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden omge komen. Daaronder velen bjj po gingen om anderen te redden. Wij herdenken hen met diepe eerbied en onze gevoelens van meeleven gaan uit naar de nabestaanden van wie slachtoffer werden van het watergeweld. Er is veel geleden, ook door wie ont snapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte, hoevelen alles hebben moeten prijsgeven, die na uren op zolders of zelfs op de daken, te midden van de woedende storm, ten slotte op het nippertje slechts het vege lijf hebben kunnen redden. Nog beklemmender is het feit, dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt opdagen. Met alle middelen van dc moderne tech niek wordt het menselijk mogelij ke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebieden weer talloze boerderijen en hui- nog niet bij benadering hoe groot de schade ten slotte zal blyken te zijn. Maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oor log, een opgang die zich juist duidelijker begon af te tekenen. prachtige hulp FE RH EU GEN D temidden van deze el lende is de geest, waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt, en de daadwer kelijke sympathie, die wij van alle zij den, ook uit de Overzeese Rijksdelen, en het buitenland, mogen ondervinden. Het ging en gaat er voor het ogenblik in de- eerste plaats om. mensen in veiligheid 'e brengen, onderdak en verder hulp te verschaffen. En daarnaast alle krachten In te spannen, waar 7iog afweer van het water 77iogelijk is en waar vee e7i voor raden 7vorden geborgen. Uit de berichten zult gij, vertrouw ik. hebben begrepen, dat gemeentelijke, pro vinciale en rijksorganen zich daarvoor onmiddellijk ten volle hebben ingezet. Prachtig 'is daarnaast de geestdriftige bereidwilligheid van zeer velen, om zich persoonlijk voor alle arbeid en alle steun verlening beschikbaar te stellen. Prachtig ook de krachtdadige medewerking van veel organisaties. Overstelpend zijn de toezeggingen en aanbiedingen van mede werking. die ons toestromen. Er zal in deze gehandeld worden in nauw overleg tussen de regering en het Nationale Ram penfonds, dat de particuliere steun bun delt, belastingfaciliteiten VAN regeringswege is een interdepar tementale commissie ingesteld, die de werkzaamheden van de verschillende rijksorganen coördineert en het contact met liet Rampenfonds zal onderhouden. In de Staten-Goncraal hoop ik morgen uadere mededelingen te doen over de toestand en over de verdere voornemens, ten aanzien van de hulpverlening, de fi nanciering van het herstel en de voor de giften te verlenen belastingfaciliteiten enzovoorts. Thans moet ik mij bepalen tot een zeer kort algemeen woord. Maai de betrokkenen kunnen rekenen op een krachtige aanpak, waarbij de regering zich gesteund weet door u allen. Er is een vaste wil om gezamelijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dijken te sluiten en wat ver woest werd opnieuw te herstellen. Blijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewerking en uw offervaardig heid een beroep wordt gedaan". waterzuiveringseenheden. Omtrent dc verlening van steun door Canadese pant sereenheden is nog overleg gaande. Het Franse ministerie voor transport heeft spoorwegmaterieel aangeboden. De Franse commissie voor hulp aan kinde ren heeft een beroep op de bevolking gedaan om kleren en geld voor de dui zenden kinderen van vluchtelingen in Nederland, België en Engeland. Twee ba taljons Franse genietroepen werden van avond te Bergen op Zoom verwacht. Zij zullen zij aan zij met de Nederlandse mi litairen meewerken aan het reddings werk. De militaire bevelhebber van Antwer pen heeft vaartuigen gezonden om Ne derlandse soldaten te vervoeren die met het reddingswerk bezig zijn. Twee com pagnieën Belgische genietroepen helpen in Oostburg 700 mensen evacueren. Ant werpen houdt 3000 man troepen gereed om naar Nederland te zenden. West- Duitsland heeft vandaag 100 beroepsred ders met motorboten en andere uitrus ting naar Nederland gezonden om te hel pen bij het reddingswerk. De twee bataljons genietroepen, door de Franse regering Zondagavond ter be schikking van Nederland gesteld, be staan uit ongeveer 2000 man pontonniers. Het eerste is uit Mctz met omvangrijk materiaal vertrokken. Het tweede is uit de Franse zone in Duitsland te verwach ten. Pensioen van geëvacueerden DEN HAAG, 2 Febr. De Pensioen raad deelt mee dat zij die een pen sioen hebben van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds en nu zijn geëvacu eerd zo spoedig mogelijk hun'"nieuwe adres en indien mogelijk hun registratie nummer moeten meedelen aan de Pen sioenraad, Benoordenhoutseweg 46, Den Haag. Uit «Ie van 3 Februari 1928: „Binnenkort zullen de beslissingeji val len over de kampioenschappen voetbal in de verschillende afdeelingen van de N.V.B. In afdeeling West I staat het vast dat Ajax óf D F.C. met de eer gaan strijken. In afdeeling West II staat Feijcnoord onbe dreigd aan den kop. Nog drie punten en het kampioenschap is behaald. A.G.O.V.V. en Z.A.C. staan samen in het Oosten met 19 punten aan den kop. maar ook Enschede heeft met 18 punien een behoorlijke kans. In het Zuiden strijden Wilhelmina en NOAD om de eer. In hel Noorden staat Velocitaa vrij vast aan den kop." „In een gisteren te Hengelo gehouden vergadering is een comité ter bevordering van het vliegwezen in Twenthe opgericht Het comité heeft zich reeds in verbinding gesteld met de K.L.M., die alle medewer, king aan het plan toezegde. De stichting van een vliegtuigbaan is van groot belang voor de industrie in Twenthe."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2