Nieuwe soort hulp op nieuwe voorwaarden Dakota vloog ons over het rampgebied Concurrentiegebied voor natuurlijke en synthetische rubber Geraamd op 35% van verbruik De Drummer der Demonen Dagelijks feuilleton mr. G. TH. VERHAREN EISENHOWER IN HET CONGRES Bevestigd: de Zevende Vloot teruggeroepen CJN.V. helpt mee! Pensioenbetalingen TROUW Dinsdag 3 Februari 1953 (Van onze rubbermedewerker) De concurrentiestrijd tussen natuurrubber en het synthetische product, dat op grote schaal in de Ver. Staten wordt vervaardigd, neemt steeds scherpere vormen aan. Het is nog niet duidelijk welk der beide producten winnaar van het terrein zal worden, maar ge zien de snelle ontwikkeling der synthetische industrie, blijkt wel dat het natuurproduct steeds meer in 't gedrang komt. Dit is van grote betekenis voor de Westerse cultuurondernemingen in Indonesië, die door deze ontwikkeling in een moeilijk parket gerakenwant de productie van synthetische rubber drukt de prijs voor het natuur product en daardoor komen er onvoldoende middelen beschikbaar om voor tijdige verjonging van de aanplant zorg te dragen. Dit zal op den duur de productie van natuurrubber schaden en het synthe tische product in een gunstiger positie plaatsen. Nu is het in vakkringen al sinds lang een omstreden vraag op welke ge bieden beide producten met elkaar concurreren en welke verbruiksbehoeften het beste door het ene of het andere product kunnen worden gedekt. De di- rctie van Goodyear Tire and Rubber Co heeft enige tijd geleden een overzicht samengesteld van de verhouding tussen synthetische en natuurlijke rubber. dit optimisme wordt tegelijkertijd weer een slag toegebracht door de constate ring, dat in het concurrentiegebied een combinatie van lagere kwaliteiten rub ber, natuurlijk variërend voor elke fa brikant en voor elk artikel, aan de be hoefte zal voldoen. Daarbij wordt er op gewezen, dat voor buitenbanden Daarbij wordt onderscheid gemaakt in een gebied, waarin de natuurlijke rubber heerst, een sfeer waarin de voorkeur wordt gegeven aan het syn thetische GR-S, en een gebied, waarin natuur- en synthetische rubbers con currerend zijn. Uiteraard wordt een dergelijke deling van het afzetgebied in sterke mate beheerst door het per soonlijk inzicht en de tegenwoordige verhoudingen, maar desondanks is deze publicatie van belang omdat daardoor het inzicht wordt verbeterd. Tot de typische sfeer van de natuur lijke rubber worden o.a. gerekend de zware truck- en vliegtuigbanden, schuimrubber, rubberdoek en bepaalde speciale artikelen. Als typisch gebied voor GR-S worden o.a. genoemd loop- vlakken voor banden voor personen- en kleine vrachtauto's, rubbervloeren, isolaties voor kabels en draad, schoen zolen, bepaalde brandslangen, bepaalde wringers en industriële walsen enz. Het concurrentiegebied omvat o.a. de romp van buitenbanden voor personen auto's, buitenbanden voor tractors en werktuigen, dekvlak van drijfriemen, slangen en wat Butyl VS betreft bin nenbanden. Voorkeurstabel In deze opzet wordt als „natuurlijk afzetgebied" voor natuurrubber 35 van de consumptie beschouwd, terwijl dat voor de GR-S 30 omvat: het con currentiegebied omvat dus eveneens 35 van het verbruik. Welk deel van het concurrentiegebied zal worden be streken door de natuurlijke rubber, zal afhangen van de prijsverhouding, de kwaliteit en het gebruik, waarbij dus ook de regerings^olitiek in de Ver enigde Staten een belangrijke rol speelt. Immers in October 1.1. moesten in Amerika nog minstens 450.000 ton GR-S en 66 000 ton butyl worden gepro duceerd en verbruikt, cijfers die nog. beneden het werkelijke verbruik lagen. Gebaseerd op de voorkeurstabel van Goodyear wordt het Amerikaanse ver bruik voor de komende laren in 1000 tonnen als volgt geraamd: 1952 1953 1954 1955 1956 preferent tu fcuurrubber. eoncurrentie- gebied M ©R-S-sector 581 399 417 434 452 1090 1140 1190 1240 1260 540 690 740 790 840 maximaal po. ten ti eel na tuurrubber getaxeerd ver bruik natuur rubber 440 560 600 526 6S0 Rijkelijk optimistisch Deze raming is op zichzelf, naar het ons voorkomt, voor de natuurlijke rub ber rijkelijk optimistisch. Echter aan Dertien communisten mochten kiezen Soivjet-Unie of de gevangenis Dertien wegens samenzwering in staat van beschuldiging gestelde Amerikaanse communistenleiders zijn te New York voor de keus gesteld naar de Sowjet- Unie te gaan, of naar de gevangenis. De verdediger wilde niet op het aanbcc; ingaan. Drie van de communisten verklaar den de Verenigde Staten niet te wil len velaten. Vijf der beklaagden zijn ir de Sowjet-Unie geboren, twee in Polei en een in Hongarije. Vier van hen ziji in de Verenigde Staten geboren. voor personenauto's een meng met 50 sheets III, 45 Browns II en 5 Flat Bark als representatief kan worden beschouwd, een combinatie, welke belangrijk goedkoper uitkomt dan de prijs voor sheets I. Hoe subjectief een dergelijke voor keurstabel ook moge zün en hoezeer zij, bewust of onbewust ook geïnspi reerd is op de tegenwoordige prijs- en kwaliteitsverhoudingen, zij is uiter mate belangrijk om de groeiende be tekenis en de verdere mogelijkheden der synthetische rubbers aan te tonen. Het is een tijdopname en tevens een waarschuwing. Prijsniveau uitvoer in November gestegen Het prijsniveau van de Nederlandse uitvoer is in November j.l. evenals in de voorgaande maand gestegen. Daarentegen daalde in November het prijsindexcijfer van de invoer, zulks in tegenstelling tot October. Naar hoeveelheid gemeten gaf de invoer in November een daling te zien to.v. de vóórgaande maand. Ook de uitvoer vertoonde een vermindering in vergelijking met October. De door het C.B.S. berekende hoe veelheids- en prijsindexcijfers van de buitenlandse handel (1948 100) ven het volgende beeld: Hoeveelheidsindexcijfers Sept. Oct. Nov. Invoer 1*19 141 Uitvoer 283 285 Prijsindexcijfers Sept. Oct. Nov. Invoer 126 129 126 Australische waarnemer op Nieuw Guinea Australië zal een militaire waarne mingspost in Nieuw Guinea vestigen vanwaar men uitzicht heeft op de ter ritoriale grens van NederlandsNieuw- "Juinea, heeft de Australische minister Oorlog Josiah Francis, medegedeeld. De Australische bladen noemden deze oost een middel „om Indonesië in oog te houden". By de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood maken ook de militairen zich bijzonder verdienstelijk Hier wordt een gezin, waarvan de man de baby in een deken gewikkeld d~aagt, naar een militaire wagen gebracht om naar een veiliger plaats vervoerd te worden. 110 ZODOENDE is de vijfde boterham al op, voordat Leen de zijne heeft doorgesneden. Het begint echt span nend te worden. „Die kaaE is overheerlijk," overdrijft meneer Bel, terwijl zijn korte arm over de tafel reikt naar de zesde bo terham. „We hebben vanavond meisjesvereni ging ook," praat Neel in zichzelf. „Niettes," zegt Leen, „Je hebt zelf ge zegd dat je vanavond niet ging." Ze krijgt een kleur als vuur. Dat inert-jong ook altijd! Straks is ze wéér een dubbeltje aan hem kwijt. „Da's waar ook," geeft ze gewonnen, „Ik dacht er niet meer aan." Met de mespunt schrijft Leen een zes op het tafelzeil, zodat die meid het goed zien kan. Daarna dwalen z'n ogen onopvallend naar z'n eigen bord, waar nog driekwart van z'n boterham ligt. „Schiet op. Leen." herhaalt z'n moe der voor de zoveelste maal. „Vader heeft me net zo'n dikke plak kaas gegeven," klaagt hij. „Ik lust haast niet meer." „En je eet die boterham op, kwa jongen!" valt de boer uit, „Wat denk je wel!" „Verrukkelijk, die kaas," bewondert meneer Bel. en hij kijkt de boer aan. Die snapt de wenk, en het doet hem meer dan goed, dat z'n gast de tafel zoveel eer aandoet. Of dit kaasje ook een beste greep was! Een mens staat daar niet altijd bij stil, maar het is best mogelijk dat zulke stadsmensen meer van een jong, sterk kaasje hou den, dan van een belegen kaas zónder tik. Wat weten wij, boeren, van de smaak van zulke mensen? En wat we ten de kaaskopers ervan? Die kletsen maar van: „Er zit weer een tik tussen, van Leeuwen, die moesten we er maar uitgooien, niet?" Op die manier komt er nooit zo'n kaas in de winkel terecht. En wat weet je er dan van, of ze die kaas dolgraag zouden lusten? En bovendien: de kaas is prijzig. Zul ke mensen zijn gewend om dunne plak jes op d'rlui boterham te meubileren, en dan wil je wel eens de voorkeur geven aan een pittig plakje kaas, dat spreekt. Voorzichtig schuimt hij weer een dun plakje van de kaas. „Werkelijk buitengewoon!" zucht meneer Bel teleurgesteld. Hij zou zo graag eens een dikke plak op z'n bo terham hebben. „U kunt ook erg goed met dat mes overweg. Ik geloof nooit dat ik dat er zo goed vanaf zou bren gen JEnm-kow»" glwadwt lange van Leeuwen gevleid. „Met een scherp mes gaat dat al gauw. En je moet een kaas mes eigenlijk eerst een dag of wat in de grond steken, zodat het een beetje roestig wordt. Dan slijpen, en man, het 'vliegt door de vetste kaas heen! „Is 't waar! Dat wonder wil ik ook wel eens beproeven," verbaast de diri gent zich. Leen kleurt van spanning, Hij zit z'n lach te verbijten, omdat Neel met haar bordje begint te draaien van nijd. Ze heeft natuurlijk ook niet half genoeg gegeten, om meneer Bel maar dwars te zitten. En mij! Mij vooral. „Nog een kommetje melk?" vraagt de boerin. „Héél graag," knikt de dirigent dank baar, en hij houdt zelf z'n kopje al bij. Daarna neemt hij zijn achtste boter ham, zodat Leen zit te wippen op z'n stoel, zó plezierig is dat. Dan worstelt leer Bel met. het kaasmes, tot groot vermaak van de familie. Maar een dik ke plak heeft'ie. De eerste muzikanten passeren het door raam. 't Begint zo langzamerhand ook tijd te worden. Leen heeft in een om mezien z'n boterham op, en hij zegt: lekker, 't Kan tegen zijn boterham geweest zijn, maar Neel kijkt kwaad een an dere kant op. „Daar hebbie Rinus de Wit ook al!" zegt ze nijdig, „En net kwam Gert de Leeuw voorbij Ze had het niet willen zeggen, maar ze zegt het toch. Sinds het uit is tus sen Gen en Rinus z'n zuster, zit ze dikwijls in de schuur tijdens de repe titie. Dat ze nou ook een meisjesvere niging nebben, net als de muziek repe- teertlEn ze heeft al tegen de juffrouw gezegd dat ze beslist moeilijk weg kon op Donderdagavond, omdat dan juist al die mannen van de muziek ko men „Ja, geef mij de bijbel maar even aan," zegt de boer. Neel schopt kwarrig haar stoel ach teruit. Als de baas dat vijf minuten eerder gezegd had, was ze dat dub beltje niet kwijt geweest aan dat snot jong. Ze kan maar bar slecht tegen haar verlies, en dat jong wordt ook al tijd voorgetrokken. Het is altijd: ..Leen, opschieten!Als je niet opschiet, Leenmaar als het er op aan komt, eet Leen net zo langzaam aJe hij zelf wil. In-tevreden legt meneer Bel zün mes naast zijn bordje. Met zün zakdoek veegt hij zün mond af. en hü knipt M& kruimeltje het léék tenminste, een kruimeltje van zyn vest. En dan doet hü tegelük het onderste knoopje van dat vest maar los. We hebben weer rijkelijk veel gegeten, maar die kaas was dan ook magnefiek, zoiets koop je in de stad niet.dat is te zeggen je kóópt het niet, want het zoontje van meneer Klatte gaat ook al niet verder met z'n pianoles.... „Het kind houdt niet van die oefeningen," zegt z'n moe der, „Hy wil dolgraag leren spelen, maar die oefeningen liggen hem beslist nietBovendien heb ik al tegen me neer gezegd, dat het eigenlyk zo echt overbodig is om zelf te spelen. We heb ben een radio, en als we eens een stuk willen horen, kunnen we toch alti^| die plaat draaienZo leert onze Boo het toch nooit. Meneer Bel inde zyn laatste lesgeld en verdween. Maar kaas, nee, kaas kan je er niet meer van kopen En het geschiedde, als de geest Gods over Saul was, zo nam David de harp en ihij speelde met zün hand; dat was voor Saul een verademing, en het werd beter met hem, en de boze geest week van hem." ,Tot zover," zegt lange van Leeuwen, want hij is ook voorlezer, Zondags in de kerk. „Nou hoor je't is'" ontvalt het me ier Bel. Ze kijken aMemaaJ verbaasd op, want na het lezen zegt er nooit iemand iets. „Tot zover," zegt de boer, en dan sluit het 'hele gezin de ogen voor het dankgebed. Wie zal met een vraag die regel verbreken? Zelfs geen me ier Bel! „We zullen eerst danken," zegt hy- „Ik zeg: Nou hoor je 't is!" herhaalt meneer Bel na het gebed, „Die men sen bekeken de zaak tenminste ge zond." „Zeg dat wel,beaamt van Leeuwen, en hij doet intussen alle mogelijke moeite om het verband te begrijpen. „De mensen moesten wat meer aan muziek doen, dan zou er heel wat min der narigheid zijn. Zo'n ouwe koning had dat al bekeken maar de mensen willen er tegenwoordig niet meer aan." Nee-nee, geeft van Leeuwen toe, „Je moet je wel afvragen O, ja, die koning Saull," geeft van Leeuwen toe. „Ja, je leest daar wol 'es overheen. Hü schaamt zich er eerlük voor, dat hij byna geeneens meer weet wat hij vijf minuten terug gelezen heeft. Een beetje in de war legt hü het boek weg. „Afijn, je mag dat liever hebben, dan dat je er helemaal niet in leest, me neer", maakt hü zich van zün zelfbe schuldiging af. .Misschien wel.." glimlacht meneer Bel fijntjes. „Maar ikJa, lk kom De Wit". Want Rinus zwaait mot rijn trompet voor het raam. „De kaas was werkelük èfi', Van Leeuwen", roept hü nog vanuit de keukendeur. (Wordt v«pw4gd) Oost-Zeeuws Vlaanderen herademt Waterpeil belangrijk gedaald „Wy hebben Utans de indruk, dat de binnendyken het verder wel zullen hou den en het overgrote gedeelte van de polders in het Oostelyke deel van Zeeuws-Vlaanderen gered is", zo ver klaarde gistermorgen de burgemeester van Kloosterzande, de heer Houtegem. Dank zy de spontane en massale hulp door de van heinde en verre toegesnelde hulp heeft men het ergste kunnen voor komen en is het aantal slachtoffers in dit gedeelte van Zeeuws-Vlaanderen tot acht beperkt gebleven. Waren de dijken van de blnnenpolders deze nacht bezweken, dart zouden Wals oorden en Kloosterzande thans geheel onder water staan. De ondergestroom.de polders in de geving van Kloosterzande bieden een troosteloze aanblik. Overal drijven kle dingstukken en beddegoed op de hoog schuimende golven en ziet men de dod< koeien, schapen en paarden liggen. Gisternacht zijn in Kloosterzande tweehonderd militairen van de kader- school uit Weert aangekomen. Zij had den Zeeuwsch-Vlaanderen slechts kun nen bereiken via Brussel en Gent en de den niet minder dan twaalf uur over deze reis. De windsterkte is in de afgelopen nacht belangryk afgenomen. Het water peil was hedenmorgen zes uur, dus op het hoogtepunt van de vloed, belangrijk lager dan de nacht tevoren. Om acht uur hedenmorgen stond het water by vloed niet veel hoger dan gistermiddag bij eb. Ook de golfslag heeft veel aan kracht verloren. Thans is het evenwel zaak, de vele gaten in de zeedijken te dichten. Hier voor is groot mechanisch materiaal no dig. Hier en daar staan nog koelen en paarden in de ondergelopen landerijen, dikwijls nog slechts met de kop boven water. Er is gisteren een vyftigtal studenten uit Amsterdam in Kloosterzande aange komen, die zijn opgenomen in de réd- dingsafdelingen. Grenswijzigingen Gemeenschapsraad voor Zuilense belangen Het wetsontwerp in zake de wijzi ging van de grenzen van de gemeente Utrecht en randgemeenten, dat in het uitvoerig Voorlopig Verslag van de Kamer van vele kanten ernstige be denkingen opriep, wordt door de mi nister van Binnenlandse Zaken in de Memorie van Antwoord in grote trek ken gehandhaafd. Langs de weg van samenwerking, welke met name door de randgemeen ten naar voren is gebracht, kunnen, aldus de minister, de problemen, welke in het gebied van de agglomeratie de aandacht vragen, niet tot oplossing worden gebracht. Een tweetal wijzigingen in het ont werp acht de minister echter gewenst: het landelijk oud Zuilen zou bij de ge meente Maarssan en de buurtschap Steynenburg bij de gemeente De Bilt dienen te worden gevoegd. Ten aanzien van Zuilen (welke meente bij aanneming van het wets ontwerp zou worden opgeheven) stelt de minister nu een orgaan voor, dat by de behartiging van specifieke „Zuilen- se' belangen zou kunnen worden in- geschake'd. Deze op overeenkomstige wijze als de gemeenteraad te kiezen „gemeenschapsraad" zou uitsluitend adviserende bevoegdheid krijgen, doch mede dienen te worden ingeschakeld bü de uitvoering van daarvoor in aan merking komende besluiten van raad a college van Utrecht. Aan de gemeenteraad van Utrecht >u de bevoegdheid moeten worden toegekend een of meer vertegenwoor digers van de gemeenschapsraad toe laten in raadsvergaderingen, waarin onderwerpen, die in het bijzonder Zui- lens gebied betreffen, worden behan deld. In zijn „State of the Union Message" heeft president Elsenhower gisteren medegedeeld, dat hij besloten heeft tot „deneutralisering" van Formosa en aan de zevende vloot instructies in deze zin heeft gezonden. De president zeide, dat de V.S. „het onweerlegbare bewijs bezitten, dat de Kussen atoomwapens hebben". Hij gaf te verstaan, dat hij weldra aan het congres zal vragen de geheime clausules van de overeenkomst van Jalta op te zeggen. De AJ.S. zullen de verwezenlijking van de Europese eenheid aanmoedigen. Er was reeds voortgang gemaakt, maar de veiligheid der landen eist een nog nauwere samenwerking dan reeds thans bestaat, afdus Eisenhower. Twee ton voor Rampen fonds Bet dagelijks bestuur van het NVV (25000 gulden), de by het NW aange sloten bonden (75000), de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank te Den' Haag 50.000), de N.V. de Arbeiders pers Dagblad het Vrije Volk 30.000), iet partijbestuur van de Partij van de Arbeid 10.000), het hoofdbestuur van de VARA 10.000), hebben in totaal een bedrag van 200.000 ter beschik king gesteld van het Nationaal Ram penfonds. Zyn regering zou het belang van een rechtvaardige en voordelige wereld handel erkennen. Hy verzocht het con gres de Amerikaanse invoerbepalimgen te wyzigen en beloofde Amerikaanse kapitaalsinvesteringen in het buiten land te begunstigen, in ruil voor de levering van grondstoffen voor de Amerikaanse industrie. De president verzocht voorts aan het congres herziening van de wet-Mc- Carran, welke betrekking heeft op immigratie en naturalisatie. Deze be vat, zo zeide hü, bepaalde onrecht vaardigheden. Over de deneutralisering van For mosa zeide Eisenhower in zyn bood schap tot het. congres dat de in 1950 gegeven instructie aan de Zevende Vloot eigenlyk betekende dat de Ame rikaanse vloot moest optreden als een verdedigend wapen van communistisch China. „Door deze steun worden de commu nisten in staat gesteld ongestraft nog ;r Amerikaanse en de met hen bonden soldaten in Korea te doden," aldus Eisenhower. „Daarom geef ik," aldus de Amerikaanse president, „op dracht dat de zevende vloot niet langer gebruikt wordt voor het beschermen van communistisch China. Deze op dracht houdt geen agressieve bedoeling van onze kant in, maar wij hebben stellig niet de plicht een volk te be schermen dat in Korea tegen ons strydt." De president gaf de landen die met de Verenigde Staten zijn verbonden in de strijd tegen het communisme te kennen, dat zijn regering op grond van het Amerikaanse program vi wederzijdse beveiliging hulp zal geven aan andere landen al naar ge lang deze landen ernstig er naar stre ven, hun volledig aandebl in de ge- meenschappelyke taak op zich te nemen. Hij verklaarde in duidelijke taal dat zy'n mening over de Europese eenheid is: „Slechts een nauwer aan eengesloten economisch en politiek stelsel kan de sterk vergrote econo mische kracht opbrengen, die vereist is om de noodzakefijke militaire paraatheid en een tamelijk hoge levensstandaard te handhaven." De president drong er op aan, dat de Westeuropese landen het initiatief zullen nemen tot het scheppen van rui mere markten en een hechtere valuta om een grotere onderlinge ruil van goederen en diensten mogelijk te maken. Wanneer de Europese landen op deze wyze te werk zouden gaan, zouden zy een „economische sfeer scheppen die ons er toe zou brengen uiterst belangryke hulp te verlenen." De hulp, die hü in het vooruitzicht stelde omvat in de eerste plaats de bovengenoemde wijziging van invoerbepalingen en de uitbreiding van de wet op de wederkerige handels overeenkomsten, die de president in staat stelt tarieven vast te stellen op basis van wederkerigheid. Verder zal de Amerikaanse regering 't investeren van Amerikaans kapitaal in het bui tenland aanmoedigen, gebruik makend van de mogelü'kheden overzee van voortbrenging van producten die voor de wederzijdse verdediging noodzake lijk zün en die niet een al te grote concurrentie met. de normale vredes- productie in de Verenigde Staten zul len teweegbrengen. Ook willen de Verenigde Staten hel pen door grotere hoeveelheden grond stoffen, die de Verenigde Staten niet in voldoende hoeveelheid bezitten, van het buitenland af te nemen. De nieuwe politiek heeft, zo zeide Eisenhower tot de Europese landen, ten doel het ontstaan van de practische eenheid in West-Europa aan te moe digen. uwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiuiiiiitiiiiiiiiiiiiiinw Het CNV-bestuur in buitengewone vergadering bijeen nam de volgende besluiten: 1. Alle leden van de Christelijke Vakbeweging worden opgewekt tot; het geven van hun büdragen en tot: medewerking aan de inzameling: 2. De apparatuur van het fondsi „Draagt elkanders lasten" komt vol ledig ter beschikking van de nationale inzameling: 3. Het vacantie-oord van de Chris telijke Vakbeweging te Putten wordt opengesteld voor geëvacueerden of| voor hun kinderen. Een zelfde besluit' is genomen door de bü het CNV aan- ?esloten Christelijke Bedrijfsgroepen! -'entrale met betrekking tot het con-l ferentie-oord te Driebergen; 4. Met de werkgevers- en werkne-l mersorganisaties samenwerkend in de! Stichting van de Arbeid zal op korteI termün overleg worden gepleegd over de vraag wat door het georganiseerde! bedrijfsleven gedaan kan worden, ter leniging van de nood 5. Met de hoofdbesturen der aan gesloten organisaties zal zo spoedig mogelijk overlegd worden wat de Christelijke Vakbeweging kan doen. Egypte verzocht terugroe ping van Britse functionaris Egypte heeft verzocht om de terugroe ping van een functionaris van de Britse ambassade te Cairo. De functionaris is Arthur Kellas, secretaris voor Voorlich- tinigszaken. Volgens persberichten heeft Kellas een beledigend commentaar gesteund, dat een woordvoerder der Britse ambassade zou hebben geleverd op een verklaring van kolonel Nasser, Deze heeft onlangs gezegd dat de Egyptenaren hun toevlucht tot een guerilla zouden zoeken indien de Britten zich niet uit de Suez-kanaalzónl: zouden terugtrekken. Militaire commandant te Makassar vermoord Zaterdagavond is de plaatselijke mili taire garnizoenscommandant van Makas sar, kapitein W. E. Soemati, in zyn huis doodgeschoten door een vijftal onbeken den. De luitenant Moetalessy, die zich in huis bevond, werd eveneens gedood, mevrouw Moetalessy werd gewond. Koningin Elizabeth naar West-Indië Koningin Elizabeth van Engeland et: de hertog van Edinburg zullen in No vember naar Bermuda en Jamaica in West-Inidië vliegen en daarmede hun tocht langs de landen van het Engelse Gemenebest beginnen, zo heeft het Buckingham Palace gisteravond bekend gemaakt. RADIO-AGENDA Woensdag 4 Februari HILVERSUM 1 402 VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de buis- vrouw; 9.00 Gram.; 9.35 Waterstanden, 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10;20 Voor de vrouw; 11.00 R.V.U. prof. dr. ir. M. J Dols: „Wereldvoedsel problemen"; 11.30 Gram.; 12.00 Instru mentaal trio; 12.30 Land- en tulnbouw- meded. 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram., 13.00 Nieuws; 13J5 Commentaar; 13.20 Accordeonmuz.; 13.50 Gram.; 14.00 ,J3e weg omhoog", causerie; 14.15 Jeugd- concert; 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Piano recital; 16,10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Dansmuz.; 1750 Reg Uitz.: Jeugduitz,: „De brievenbus gaat open" Corresp.olub o. 1. v. Regdna Zwart; 13.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18,20 Actuali teiten; 18.30 R. V. U.: dr. A. Saa>l bom. „Studies in vergelijkende literatuurge schiedenis; Van Eden en Tolstojeen pa rallel"; 19.00 Discussie; 1920 Gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Concert- geb.orkest en soliste; 21.10 „Het laatste recept", hoorspel; 22.20 Amusementsmuz.; 22.45 „Tranen op Anjouan". causerie; 23.00 Nieuws; 23,15 Socialistisch nieuws in Es peranto: 23.2024 00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgynun.; 7,30 Gram,; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber., 8,18 Gewijde muz,; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram., 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 1U5 „Het conflict" hoorspel; 12.00 Bas-bariton en piano; 12.30 Land- en tudnbouwmeded.; 12.33 Gram,, 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interk. Thuisfront; 13.20 Lichte miuz.; 13.50 2e acte uit „Lalkmé", opera (gr. pi.); 14.45 Voor de meisjes: 15.00 Gram.; 15.15 Kamerorkest: 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Viool, cello en clavecimlbel; 18.30 „Spectrum van het Ohr. Organisatie en Verenigingsleven"; 18.45 Avondmaals- liederen; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gram.; 19.30 Buiten!, overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Meisjeskoor en Instrumentaal en semble; 20.45 „Jezus Christus en de We reldreligies. causerie; 21.05 Omroeporkest en soliste; 21 45 Gram.; 22,00 Piano-recital; 22.30 Internat. Bvang. Commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O-S.-ber.; 23.1524.00 Gram. BBC in het Nederlands. 2>222,30 op 224 en 48,54 m Nieuws; Achter het IJzeren Gordijn.; Lenln raaitot op de aohtergrond; Vrijbuiter's Raddodag- boek (Vervolg van pagina 4). vindt men c*p Schouwen en Duiveland, op Goeree en. Overflakkee. Enkele mannen staan op een dijk. Verdoolde figuren in een wereld, waarin alleen de vloed heeft gezege vierd. Zij zwaaien naar de Dakota, die laag over het dak van hun hofstede scheert. Ginds glinstert het waterveld van de Moerdijk. Numansdorp in het water, verlaten en stil. Met wat drijvende kadavers van koeien. Het water klotst in de straten. Weer een paar mensen op een dijk. Ergens wappert nog een vlag. Het dundoek was uitgestoken op de dag van Beatrix' verjaardag. De kleuren wiegen boven de vloed Wij cirkelen boven 's-Gravendeel, het dorp nabij de Dordtse Kil, zo laag ge legen. 's-Gravendeel staat vooraan in de rouw. Dit dorp met zijn rode dakpannen, met zijn hoekige straatjes, met heel zijn landelijk beeld, dit is het dorp, waar over de grootste schaduw is gevallen. Tot dusver moeten we zeggen. In Dordrecht schijnt de vloed terug- geëbd, het leven heeft daar weer zijn rechten hernomen. Dordrecht is ten dele droog, ten dele nog door de stroom aangetast. Daar richten de molens van de Al- blasserwaard hun wieken naar de strak-blauwe hemel. Eens was dit een der trotse bezittingen van Zuid-Hol land. Deze vruchtbare waard is een onheilspellende watervlakte. En de Krimpenerwaard, het aanschou wen in al zijn aangrijpende werkelijk- Praagse minister van Buiten landse Zaken afgezet 5e minister van Buitenlandse Zaken van communistisch Tsjechoslowakije, Vi- liam Siroky, is van zijn post ontheven door president Goltwald, die Vaclav David tot zijn opvolger benoemdo. zo heeft r oadiPraag gemeld. David is iid van het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische partij. Radio-Praag zeide, dat de benoeming deel uitmaakte van een „grootscheepse reorganisatie en portefeuillewisseling" in de Tsjechoslowaakse regering, die giste ren geschiedde. De minister van Voorlichting, Vaclav Kopeoky, werd van zijn post ontheven. Zijn ministerie is afgeschaft. De minister van Onderwijs, Zdenek Nejedly, werd werd van zijn functie ontheven. Zijn ministerie is in twee departementen ge splitst. Zedenek Fierlinger werd onthe ven van zijn functies als hoofd van het staatsbureau voor kerkelijke zaken. De afgezetten werden, voor zover zij geen vice-premier waren, in die functie be noemd. Er is een nieuw orgaan ingesteld, het presidium van de regering, waarin de premier (Zapotocky) en alle vice-pre miers zitting hebben. heid wordt eentonig. Ook daar het beeld, dat ontstellend, verbijsterend is. Rozenburg gelijkt te zijn teruggedron gen door de Nieuwe Waterweg, die zibh breder dan ooit een weg baant naar de 7 ee. Een onvergetelijke, aangrijpende vlucht. De Engelsman, die, in opdracht van een nieuwsconcern, uit Londen kwam vliegen, op Schiphol in onze Dakota overstapte en naast ons zat tijdens- deze tocht, mompelde bij herhaling dit woord' terribleverschrikkelijk Het gelijkt een nachtmerrie, deze tocht. En dan dringen zich enkele indruk ken opnieuw op. Welk een gigantiscne taak ligt hier voor het Nederlandse volk om al dit land opnieuw te ont worstelen aan de erfvijand. Hier zal het uiterste van de nationale daadkracht worden gevraagd. En zijn er nog meer slachtoffers?.... We durven er niet aan te denken, maar deze bandeze bange tocht wettigt een bang vermoeden. De Pensioenraad brengt, met het oog op de pensioenbetaling van medio Februari, ter kennis van degenen, die een pensioen genieten van het alge meen burgerlyk pensioenfonds en die ten gevolge van de watersnood naar elders zün overgebracht, dat zij hun evacuatie-adres en zo mogelük hun registratienummer ten spoedigste moeten mededelen aan de Pensioen raad, Benoordenhoutseweg 46, 's-Gra- venhage. Een van de kleine rubberbotendie de heer Schat in Frankrijk voor zijn ex perimenten liet bouwen. Was deze boot tijdens de eerste tocht van Bom bard en de navigator Jack Palmer (rechts in de boot) niet beschadigd, dan zou hiermee de overtocht hebben plaatsgevonden In Januari werd belangrijk gespaard Het Jaar 1953 is wat betreft het sparen goed begonnen. In Januari werd, volgens voorlopige cijfers, bij de Spaarbank voor de Stad Amsterdam f 3.075.888 ingelegd, tegen f 2.510.228 in December en f 2.080.020 (v.m. 2.041.434) terugbetaald, hetgeen resulteerde in een inlegoverschot van f 1.595.868 (468.793) Het spaartegoed vermeerderde hierdoor van f 75.179.357 tot f 76.775.225. Ook de Rotterdammers hebben 1.953 spaar. lam Ingezet. Ingelegd werd in Januari bij de Spaarbank te Rotterdam f 6.635.784 (v.m. 3.783.0001 en terugbetaald f 3.352.504 (3.528.000). Er was hier dus een inlegover schot van f 3.083.280 (255.000). Het spaar tegoed beliep per uit. Januari jl. f 100.923.265 Bij de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage in Januari f 3,233.228 (v.m, 1.164.060) inge legd en f 1.623.827 (1.046.687) terugbetaald. Er werd dus f 1.609.401 (.117.473) meer inge legd dan terugbetaald, waardóór het spaar tegoed steeg tot S 67.189.673. Bij de Nutsspaarbank t e 's-Gravenhage werd in Januari f 7.160,252 (v.m. 4.398.000) ingelegd en f 4.833.687 (5.028.010) terugbe taald. Er werd derhalve f 2.326.565 meer ingelegd dan terugbetaald (v.m. f 630.009 meer terugbetaald dan ingelegd). Het saldo tegoed aan inleggers vermeerderde hier. door tot f 99.972.984. Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, werd in 195S ingelegd f 539.580.863 (v.j. 426.731.884). en terugbetaald een bedrag van f 477.739/601 (466.452.998) Resultaten Indonesische e'lectriciteitsmijen De Handelsvennootschap voorheen Maintz en Co heeft verslag over 1951 uitgebracht van een viertal onder haar directie staande Indonesische electriciteitsmaatschappijen. De electriciteitsmij „Rembang" heeft 1951 af gesloten met een nadelig saldo van rp 70.096 (107.399), Er is niets afgeschreven. De afzet is belangrijk gestegen, deels als gevolg van de te lage tarieven. Onderhandelingen over een tariefsverho ging met de overheid zijn reeds geruime tijd gaande. Ditzelfde geldt voor de Electrici- teit Mij „Sumatra". Deze heeft echter, dank zij een toeneming van de bedrijfsomvang, gunstiger resultaten behaald. Het winstsaldo van rp. 36.114 is aangewend ter gedeeltelijke delging van het verlies AP. Per 1 Januari 1952 bedroeg dit nog rp. 11,599. De „Soliosehe" Electriclteit Mij. heeft in 1951 een winst behaald van rp. 63.809, Voor gesteld wordt een dividend van 5 pet, (v.j. nihil). De electriciteits Mij „Banjoemas" heeft rp. 68,350 winst behaald waaruit even eens 5 pet. (nihil) dividend wordt voorge steld. Zodra vergunning tot transfer is verkre gen volgt betaalbaarstelling in Nederland Ook bij deze maatschappijen wordi de be langrijk gestegen afzet ten dele toegeschre ven aan het te lage tariefniveau. Overschot in E.B.U. 27 millioen Blijkens de voorlopige gegevens heeft Nederland gedurende de maand Januari 1953 In het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelnemen de landen een overschot van ca. 27 millioen verworven. In December beliep iMt •voreohot 6 millioen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5