een Halsteren en omgeving: grote schreeuw van ellende Rotterdam thans een belangrijk evacuatie-centrum Stoere boer schreide als kind Meer dan 50 doden in 's-Gravendeel Koninklijk gezin helpt Ongeveer 16000 militairen bij hulpverlening ingezet Nog 20.000 man in reserve gehouden Rode Kruis in actie Twee doden in Heinenoord Stroom van vluchtelingen houdt aan Hulpverlening van alle zijden Rode Kruis in actie Prinses Wilhelmina in Zeeland Als één man werkte bevolking van IJsselmonde aan haar dijken Prachtig team-werk TROUW Dinsdag 3 Februari 1953 (Van onze speciale verslaggever) r) IEP is de rouw en bijna onhoudbaar de spanning, waarin het pol derdorpje Halsteren sedert Zondagmorgen leeft. De eens zo vrucht bare polders rondom zijn verdwenen in de wrede watermassa. Acht doden spoelden reeds aan en omtrent een 60-tal bewoners verkeert men nog in onzekerheid. Maandagmorgen had men echter weinig hoop meer, dat deze ongelukkigen nog levend zouden weerkeren uit de ijs koude waterwoestijn. Motorboten van het leger, roeibootjes en te hulp gesnelde zeiljachten zochten de gehele nacht onder het licht van zil verblauwe stralenbundels uit de grote schijnwerpers het water af, doch zij keerden alle zonder geredden terug. Het gebied rond Halsteren was zwaar opkomen. Trots om de overweldigende getroffen. Doch het leed, dat zo over de wijze, waarop ons volk onmiddellijk de polders is gekomen, bleek al weer over- I hand aan de ploeg heeft geslagen om schaduwd te worden door het snel stij-hulp te verlenen. Autobussen, trucks- gende dodental in Tholen. ,,Er hebben veewagens, verpleegsters, kantoorbedien- zich in de polders verschrikkelijke tafe- j den, soldaten, handelsreizigers, boeren, reien afgespeeld vertelde men ons op studenten, arbeiders, zij allen zijn op de het gemeentehuis in Halsteren. Al het één of andere manier naar de noodge- vee is practisch verdronken en spoel" thans overal aan. De ronddrijvende ka davers van koeien, paarden en varkens waren in de afgelopen nacht een ernstige beletsel voor de reddingboten. De vrij willigers en de soldaten gingen echter steeds weer met gevaar voor eigen leven de duisternis in. eenvoudig omdat zij de gedachte niet konden verdragen, dat daar op de daken van de huizen nog mannen, vrouwen en kinderen zaten te wachten. Waarop? Als zij niet tijdig kwamen zou het nieit anders dan dé verdrinkings dood zijn. Want het grootste aantal slachtoffers in deze polders is omge komen doordat de huizen instortten, terwijl de mensen op de daken of zolder zaïten." De dijkdoorbraak kwam Zondagmorgen als een volkomen verrassing voor de polderbewoners. Men zag het water komen, doch de meesten konden zich eenvoudig niet indenken, dat het zo snel en zo hoog zou stijgen, dat hun leven ge vaar liep. Daarom wachtten velen tot het te laat was en zij volkomen ingesloten waren door het kolkende water. In hun radeloosheid klommen sommigen in de kruinen van de kale bomen, doch slechts drie mensen werden daar levend uitge haald door de onvermoeibare reddings ploegen. Een vader stond uren lang roerloos op één en dezelfde plaats, tot over zijn schouders in het water. Op de schouders droeg hij zijn beide jongste kinderen. De gehele nacht is het reddingswerk doorgegaan. Grote schijnwerpers van het alom tegenwoordige leger draaiden over de watervlakten en gaven wonderlijke sprookjesachtige kleuren aan de boom kruinen. Het was echter een hopeloos zoeken en allen wachtten vol ongeduld de dageraad af. Overal toonde de geteisterde Noord westhoek van Brabant hetzelfde ontstel lende beeld: gehavende en doorgebroken dijken, trieste daken, die nog- boven de waterspiegel uitstaken, drijvende licha men van het verdronken vee en daartus sen door bewoog zich in de nacht met zijn regen, hagel en sneeuw de ogen- j schijnlijk chaotische massale hulpverle- nimg. I Het gezicht van deze verdronken lande- J rijen is meer dan beklemmend, het is een I grote schreeuw van ellende. Toch voelden wij bij onze nachtelijke tocht een grote trots onweerstaanbaar bieden gekomen en werken baar aan de redding, de verdediging van de dijken en de verzorging van de gered den en evacué's. Vriend en vijand Kalm en vastberaden als de slachtof fers zélf, biedt men de helpende hand. Nergens bespeurden wij ook maar het geringste teken van nervositeit, integen deel. Nederland bestrijdt op het ogen blik zijn grote vriend en vijand, het water met een vastberadenheid, een kunde en inzicht, die niet zal nalaten om internationaal respect af te dwingen. Zandzakken zijn bij duizenden aange voerd. Op sommige plaatsen zagen wij de dijken versterkt met balen stro, met balen papier, snippers, houtwol, kortom, alles wat enig nut kon hebben werd vannacht in de strijd geworpen om het wassende water te keren. Ergens tussen Zevenbergen en Leur vonden wij een compagnie genie uit Utrecht aan het werk bij een dreigende dijk. Onder het licht van een enorme schijnwerper, die zijn stralen tegen de laaghangende grauwe regenwolken pro jecteerde, zwoegden en ploeterden de soldaten uren aan één stuk zonder ook maar een minuut van ophouden te weten. Hun voeten waren steenkoud, doch niemand dacht er aan zich te gaan warmen, voordat het gevaar ter plaatse bedwongen was. In Oudenbosch, waar men 2elfs enige uren in spanning leefde, werden 600 Een kritiek moment voor IJsselmonde: het gat in de Lindtse dijk wordt steeds evacué's liefderijk opgenomen: 900 anderen werden na warme kleding en een kop koffie per autobus doorgezon den en het was daar in Oudenbosch, dat wij één van de meest hartverscheu rende tonelen van deze verschrikke lijke, lange en wanhopige nacht mee maakten. In een schaars verlicht café zat een bonkige boer aan de tafel. Hij had zich voorover gebogen en zijn schouders schokten wild en onbedaar lijk. Hij huilde als een klein kind, met hevige, krampachtige snikken. Nü pas realiseerde hij zich zijn grote verlies. Nadat Zondagmorgen om half vier het water was gekomen, zo snel als een mens zich nauwelijks reali seren kan, had hij als in een roes geleefd. Eerst was daar de sensatie van het aanstromende water, toen de emotie om vrouw en drie kinderen in veiligheid te brengen, daarna de hopeloze strijd om van het vee te redden wat er te redden viel en tén slotte het spannende gevecht om het eigen vege lijf te redden. Hij was over gelukkig geweest met zijn behouden aankomst in het café, met de warme en schone kleren, doch nü kwam de terugslag. Plotseling zag hij dat vruchtbare land als een troosteloos meer voor zich. Hij za-g, hoe daarin de kadavers rond dreven van zijn trotse paarden, zijn pracht-koeien en pronkstukken van varkens. Daar is alleen nog goed voor de destructor. Het greep hem aan als een hevig schrijnend leed en toen kon hij zich niet langer bedwingen. De boer huilde, hij schreide als een kind. Kop op Een andere evacué stond bedremmeld achter hem en klopte onhandig op zijn schouder: „Kom Teun, kop op kerel, eergisteravond zaten we nog te praten over zaaien en maaien en wie weet doen wij dat over veertien dagen weer. Laten wij God bidden, dat hij ons gauw Oostenwind geeft, dan valt alles nog best mee." En die andere boer vertelde ook hoe afgrijselijk de Zondag in hun polder was verlopen. Het water steeg angst wekkend snel, maar de meeste boeren dachten er niet aan dat hun leven in gevaar was. Zij wachtten te lang en werden ingesloten. Ik kreeg mijn vee nog veilig op de dijk en de kalveren op zolder. Hoe ik mijn eigen vee ooit terug krijg? Ik denk van nooit. Dit is niet meer uit te zoeken. Bij ons in polder was het meeste vee niet ge merkt, maar de beesten leven nog 'it is heel wat, meneer. Geen enkel nieuwsbericht, geen enkel ooggetuigeverslag kan volledig de nood weergeven, die in de getroffen gebie den heerst. Het is allemaal te vreselijk om onder woorden te brengen. - MAANDAGMIDDAG, 3 UUR. Ons bereikt op het ogenblik het ontzettende bericht, dat in 's-Gravendeel reeds 50 a 55 slachtoffers te betreuren zijn. Zon dagochtend reeds is een huls ingestort, waarin 20 mensen een toevlucht hadden gezocht. Allen werden door het water meegesleurd. Een 600-tal personen is thans bijeen gebracht op de bovenverdieping van de lagere school, waar zij op elkaar ge pakt het zakken van het water af wachten. Op het ogenblik staat er ruim anderhalve meter water in de school. Vannacht omstreeks één uur zijn te 's-Gravendeel wederom twee dijken doorgebroken. Zolang het hoog water is, is het dorp niet te bereiken. Zodra het water weer is gezakt, zal het Rode Kruis weer met vrachtauto's op weg gaan om de mensen over te bren gen naar de Ahoy'-hallen in Rotter dam, maar dit duurt nog ongeveer vier of vijf uur. De pontonniers doen wat zij kunnen in 's-Gravendeel, maar verschei- denen van hen zijn reeds bewusteloos geraakt door de koude. Bevolking van 'sGravendeel in Feyenoord-Stadion Dordrecht. Maandagmiddag. De in Dnrdt gelegen Commandotroepen hebben gisteren de bevolking van hei zwaargeteisterde 's-Gravendeel geëva cueerd. De 's-Gravendelers worden voor lopig ondergebracht in het Feyenoord- Stadion te Rotterdam. Ook in de Duh- beldamse polder zijn nog vele gezinnen geïsleerd. Zij zullen vandaag nog uit hun angstige positie worden bevrijd. Uit de vijver in het Weizigtpark te Dordrecht is het stoffelijk overschot van een plm. 40-jarige vrouw opgehaald die vermoedelijk van de weg geraakt is. De vrouw was een verpleegde uil de psychi atrische inrichting Ockenburg. (Van onze Haagse redacteur) Zestienduizend militairen zijn ingezet bij de hulpverlening in de geteis terde gebieden. Nog twintigduizend man wordt voor dit doel in reserve ge houden. Amerikaanse en Nederlandse hoge officieren hebben vanmorgen een verkenningsvlucht gemaakt om na te gaan op welke punten de door het bui tenland aangeboden militaire hulpkrachten gebruikt kunnen worden. De Ver. Staten hebben genietroepen en materieel uit Frankfort aangeboden. Twee Belgische bataljons zijn reeds gisteren in Zeeuwsch-Vlaanderen aan het werk gegaan. Het Franse leger heeft twee geniebataljons aangeboden en ook de Canadese brigade die bij het Britse Rijnleger is ingedeeld heeft hulp toege zegd. Vierentwintig helicopters zullen voorts aan het reddingswerk deelne men, nl. twintig van het geallieerde hoofdkwartier en vier van de Britse marine. Dit deelde de territoriale bevelhebber in Nederland, luit.-gen. D, C Buurman van Vreeden vanmorgen mede in een overzicht van de militaire bijstand. De opkomst van de met verlof zijnde militairen is vlot verlopen. Binnen twaaJf uur nadat de oproep was uitgegaan wa ren de meesten op de plaats van bestem ming. Dank zij het initiatief van gen.- majoor Warringa, bevelhebber in de der de militaire afdeling (het Zuiden) konden de daar aanwezige troepen reeds direct Zondagmorgen ingeschakeld worden. Een groot aantal militairen uit de vierde mi litaire afdeling (Noord Nederland) is gisteren naar Amersfoort getransporteerd en een deel van deze troepen is daarna naar het Zuiden gebracht. Ook de voor raden in de militaire magazijnen worden gebruikt, waar dat nodig 1». In het Zuiden van bet laud is de nor maal aanwezige troepensterkte thans ver driedubbeld. Vliegtuigen heuben gisteren de gehele dag verkenningen uitgevoerd teneinde vast te stellen welke verbin dingswegen nog bruikbaar zijn. Deze vluchten vinden ook vandaag plaats. Bo ven Stellendam en Middelharnis hebben vliegtuigen gisteren rubberboten uitge worpen Ook daarmee gaai men vandaag voort. Zowel de luchtmacht als de Ma rine-Luchtvaartdienst nëemt er aan deel. De onderzeebootdienst in Rotterdam heeft uitstekend werk gedaan door onmid dellijk boten naar Stellendam te dirige ren. Vele boten van de marine begeven zich thans van Den Helder via het Noordhollands Kanaal naar het Zuiden. Voordat H.M. de Koningin gistermorgen (-;rotere schepen gaan overzee. Zij wor- naar de nooilgihi tien verirok heart met de particuliere vaartuigen die eerst haar eigen garderobe en die van aangeboden worden in Rotterdam gecon- haar vier kinderen nagegaan om te zien centreerd en vandaar verder gestuurd hoeveel zij voor de noodgebieaen be- naar gebieden waar zij het hardst scnikbaar kan stellen. Een enorm pakis i nocJie zijn De marinevaartuigen in Vlis- op de intendance van het Nederlandse sjngen zijn Zondag direct ingezet. Er is Rode Kruis ontvangen. De goederen v/orden tussen de andere - ter beschikking gesteld van de Com missarissen van de Koningin in de getrof fen gebieden, die als leiders van het hulpverleningswerk in hun gebied de verdeling naar behoefte zullen verzor- i g€De secretaris-generaal van het Zweed- In Brielle worden vijftienhonderd se Rode Kruis heeft hedenmorgen de j evacué's ondergebracht. Persoonlijke directeur van het Nederlandse Rode 1 ongelukken hebben zich in deze plaats Kruis opgebeld om te vragen, waarmede nje^ voorgedaan. De mannelijke bevol- Nederland in deze nood kan worden ge- opgeroepen om hulp te bieden holpen. Voorlopig is alleen om kleding N verdediging van de afsluitdam gevraagd voor devan alles'bwooJJ®-.Qostvoorne—Rozenburg. De kruin van ?°ianUeh?p hebben het Nederland» dam was vanmorgen greeks Rode Kruis hulp aangeboden. tien uur nog tachtig centimeter breed Vijftienhonderd evacué's in Brielle ondergebracht Bij het aanbreken van do dag waren verscheidene Rode Kruis Korps colon nes in Rotterdam in actie. n.L de colon nes Rotterdam, Overschie, Ridderkerk, Alblasserdam en een groot deel van de colonne Den Haag. Gisternacht te 2.30 uur is de colonne Nijmegen met stret chers, dekens en 6 bussen naar Fijnaard vertrokken om te helpen bij de eva cuatie. Uiiit MilMngen bij Nijmegen zijn twee grote boten naar Dordrecht gevaren met een Roode Kruris-arts aan boord. Voorts werd hulp verleend door de colonne Heusden te Almkerk. alwaar een eva cuatiecentrum wordt ingericht. Op ver zoek van de Commissaris der Koningin in Gelderland is de colonne Arnhem uit gerukt naar West-Noord Braibamt. Bij die intendance van het hoofdbestuur worden een groot aantal jutezakken door de be volking afgeleverd om als zandzakken te dienen op de bedreigde dijken. De kring commissaris in Zuid-Holland meldde, dat om 9.30 uur een snelle politde-motorboot naar N uimansdorp is vertrokken voor verkenning. Hij meldde voorts het ver trek om ca. 8.00 uur van alle hulpver- leningsboten van Rotterdam naar 's Gravendeel en Goeree-Overfflakkee. Alle colonnes R.K.K. in Noord- en Zuid- Holland worden in staat van verhoogde paraatheid gehouden. Acht doden in België O In Brussel is vandaag officieel bekend gemaakt, dat de verliezen aan mensen levens tengevolge van de storm en de daarmede gepaard gaande overstromin gen tot dusver op acht is vastgesteld. De schade wordt voorlopig op meer dan een half milliard Belgische francs ge raamd. Vlissingse boulevard is weer gedicht In Vlissingen, waar alleen de oude stad was ondergelopen, is het water nu weer vrijwel verdwenen. In de gaten in de boulevard is een looddicfobing aange bracht en men gelooft nu, ook wat de dijken betreft, de situatie wel meester te zijn. De wind is in sterkte afgenomen. Er is veel schade aan huisraad. Men heeft vrijwel geen mensen hoeven te eva cueren, doordat de Vlissingers uit het overstroomde stadsdeel bij familie en kennissen in de gespaard gebleven wij ken terecht konden. Ontspanning voor geëvacueerden Het Instituut voor Scheepvaart en Lchtvaart aan de Rochussenstraat tc Rotterdam deelt mede, dat geëvacueer den, die eens een ogenblikje rustige verstrooiing willen zoeken, aldaar van harte welkom zijn. Zowel het museum, de leeszaal als de bioscoop van het instituut kunnen geheel kosteloos door hen worden bezocht. In de bioscoop zul len de komende dagen vanaf 10 uur 's ochtends films van vrolijke aard wor den vertoond. (Van onze correspondent) De toestand in Heinenoord is nog niet geheel zonder gevaar. Na de dijkdoor braak Zondagmorgen bij de Baren- drechtse brug ov<£.r een afstand van 100 m„ is Maandagmorgen vroeg de dijk aan de Achterblaak bezweken. Tengevolge hiervan zijn trwee mensen (broer en zuster Zevenbergen) om het leven geikomen. Men is thans druk doen de een gat in de buitendijk te graven, waardoor het binnengestroomde water weer kan weglopen. Laffe diefstallen Gistermorgen is in de „Aihoy-hal te Rot terdam de 26-jarige timmerman X. v. d. S. gearresteerd. Hij had gisteravond van de ingezamelde goederen voor de slachtoffers een regenjas en een demi gestolen. Ook moest de politie een 38-jarige soldeerder aanhouden. Hij had getracht een paar schoenen te stelen. De diefstal is dadelijk opgenomen met de Officier van Justitie. Den Haag kan zo nodig 4000 evacué's her bergen Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben Zondag alle voorbereiden de maatregelen getroffen om, indien dat nodig mocht blijken, evacué's uit de noodgebieden op te vangen. De maat regelen zijn er op berekend evacué's tot een aantal van 4000 onder te brengen. Ondergelopen straat in Papendrecht, ten gevolge van het doorbreken van de dijk op het punt, waar de Mermede en Noord samenkomen. Een onafgebroken stroom van vluchte lingen uit de geteisterde gebieden in Zuid-Holland is sinds Zondagmorgen naar Rotterdam gekomen. Honderden hebben reeds een onderdak in de grote Ahoy'-hallen gevonden en velen van hen konden weer worden doorgezonden naar particulieren, die spontaan woonruimte afstonden. Het verwerken van deze grote groe pen gedupeerden, heeft de verantwoor delijke instanties aanvankelijk enig hoofdbreken gekost. Rotterdam heeft immers ook lijke sohade geleden door de waterramp en hiervoor moesten bijzondere maatre gelen getroffen worden. Toch is men er in geslaagd alle geëvacueerden te helpen, Voor een zeer groot deel is dat te dan ken aan de voortreffelijke hulpverlening van de burgerij. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft over de huidige situatie vanmor gen een verklaring afgelegd en daarin wees hij in de eerste plaats op het ge voel van saamhorigheid en hulpvaardig heid, die het Gemeentebestuur mocht ondervinden van de zijde van de bur gerij. Dadelijk na de ramp boden talrijken hun diensten aan. Het Gemeentebestuur van Duisburg-Dusseldorf, het Ameri kaanse consulaat, alsook de burgemees ters van Den Haag en Amsterdam na men contact op met de gemeente Rotter dam. In het Noorden van het land was men reeds gestart met de inzameling van goederen en zeer grote partijen zijn van daag in Rotterdam gearriveerd om de slachtoffers te helpen. Het paviljoen „Rotterdam" van de Ahoy'-hallen was binnen enkele uren vol gestapeld met kledingstukken en levensmiddelen, die van alle kanten werden gezonden. Di rect hierop is een beroep gedaan op de directie van Diergaarde Blïj-dorp om de overige zendingen in de Rivièra-hal op te slaan. Zo nodig zullen nog enkele loodsen worden vrijgemaakt aan de Maashaven en aan de Waalhaven, Vele krachten zijn nodig om de goe deren te sorteren. Het „U.V.V. heeft dit werk ter hand genomen en daarbij de medewerking ontvangen van de Rotter damse Huishoudscholen. De ellende die deze kinderen hebben doorslaan wordt even uit de herinnering gebannen bij het passen en meten van de kleren die in de Ahoy hal aan de evacué's ter beschikking worden ge steld. Vol trots laten zij zich door oma beivonderen. nog steeds dringend behoefte aan flinke motorboten. De belangrijkste punten waar op het ogenblik door militairen hulp wordt ver leend zijn Willemstad, het gebied rond Halsteren, Kruiningen en het Eiland vanl Dordrecht. Benoorden de Moerdijk kon den vanmorgen op verschillende plaatsen troepen teruggetrokken worden, maar in het Zuiden zijn nog steeds meer troepen en materieel nodig. Prins Bernhard 7 Maart naar Rotterdam Bij hel jubileum, van de Kamer van Koophandel „Op deze dag waarop ieder vervuld is van de grote ramp, welke ons land en speciaal ons gewest en onze stad heeft getroffen, acht ik het zeer ge wenst het agendapunt „Jubileum dei- Kamer" van de agenda af te voeren", zo sprak gistermorgen mr. K. P. van der Mandele, toen hij de vergadering van de Kamer van Koophandel presideerde. Het 150-jarige bestaan der Kamer zal geen aanleiding geven tot een feest, maar wel tot een dankbaar en stijlvol herdenken. Het verheugde spr. te kun nen mededelen, dat Z.K.H. Prins Bern hard deze plechtigheid op 7 Maart a,s. zal bijwonen. Tevoren had mr. Van der Mandele de heer J. van Meggelen herdacht, die hij schetste als een actief werker. Sprekende over het Noes-tarief me moreerde spreker met dankbaarheid de wijze, waarop minister Algera in Ba- den-Baden over deze kwestie heeft ge sproken. Hij hoopte, dat hierdoor de besprekingen met Duitsland gunstig worden beïnvloed. De liga van Rode-Kruisverenigingen heeft hulp aangeboden aan het Engelse, Belgische en Nederlandse Rode Kruis. De Liga heeft de drie organisaties ver zocht, te willen mededelen wat voor hulp geweest is. Ontroerende momenten in Kloosterzande Om kwart voor twaalf Maandagmorgen heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina onver wachts bezoek gebracht aan het zo zwaar door dc overstromingen getroffen plaatsje Kloosterzande, waar negen per sonen het leven lieten in de vloedgolf. Zy werd onder andere vergezeld door de commissaris der Koningin in de provin cie Zeeland, Jonkheer mr A. F. C. de Casembroot en door haar rentmeester van het kroondomein IL A. A. Baron Collot d'Escury. Het was een zeer ontroerend ogenblik toen Prinses Wilhelmina, nadat het ge meentebestuur aan haar was voorgesteld, de gevoelens van deelneming van Konin gin Juliana overbracht aan mevrouw De Smet, waarvan vier familieleden bij. Dui- venhoek, na de doorbraak van de dijk. de dood vonden in de golven. De Prinses onderhield zich eveneens met het 80-jarig echtpaar Van Huffel uit Baalhoelc, dat op de dag dat het zijn gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door het water uit zün haardstede werd verdreven. De commandant van het, garnizoen Weert (Limburg), kapitein Könings en luitenant Sehreuders, die het detache ment van de kaderschool uit Weert leid den, dat hier hedennacht de gaten in de binnendijken heeft helpen dichten, werden eveneens aan Prinses Wilhel mina voorgesteld. Zij stelde zich op de hoogte van de door de kaderschool ver richte werkzaamheden en verzocht ka pitein Könings haar bewondering aan zijn manschappen te willen overbrengen. Nadat Prinses Wilhelmina een kopje thee had gedronken, vertrok zij naar Terneuzen, vanwaar zij per boot naar Hoedekenskerke in Zuid-Beveland zal oversteken. Bij het verlaten van het ge meentehuis te Kloosterzande werd prin ses Wilhelmina door de toegestroomde bevolking hartelijk toegejuicht. Met nadruk verzocht burgemeester Van Walsum de organisatie van deze werkzaamheden uitsluitend in handen te laten van de erkende verenigingen. Vrij willigers kunnen zich daar melden. Inzameling Wat het inzamelen van goederen in Rotterdam betreft, hiervan zei mr. Van Walsum, dat eerst overleg dient te wor den gepleegd met het „Vluchtelingen- Comité". Zo mogelijk, zal de burge meester in de a.s. Donderdag te houden vergadering van de Rotterdamse Ge meenteraad dit vraagstuk aan de orde stellen. Met klem verzocht de burgemeester geen inzamelingen te houden zonder dat daartoe een verzoek is gericht van het officiële comité. Maandagmiddag was de situatie zo, dat over 't algemeen gesproken kon worden van een bevredigend verloop. Vrijwel alle gearriveerde personen kon den van kleding worden voorzien en het aantal krachten, dat nodig was om de vereiste werkzaamheden uit te voeren, was meer dan voldoende. Voorlopig ziet het Gemeentebestuur dan ook geen aanleiding een beroep te doen op de burgerij. Naar andere plaatsen Rotterdam kreeg tenslotte zoveel aan biedingen, dat zelfs kon worden voldaan aan verzoeken van burgemeesters uit andere plaatsen. Vrijwilligers uit Haar lem, Den Haag, Utrecht, Delft en vele andere gemeenten, wachtten gisteravond geduldig in de cantine van het hoofd bureau van politie aan het Haagse Veer op de orders, die werden bekend ge maakt. Ploegen vertrokken naar Ouderkerk a/d IJssel, naar Spijkenisse en andere plaatsen op eiland Voorne-Putten. Dui zenden zakken werden ter beschikking gesteld, alsmede schoppen. De hulptroe pen zouden de zakken met zand vullen en brengen naar de overstroomde gebie den. Vracht- en vee-auto's kregen opdracht naar 's-Gravendeel en omgeving te gaan. Daar konden goederen en vee worden ingeladen. Schepen werden geleverd voor Zuid-Beijerland, waar circa 100 personen geïsoleerd waren. Dringende verzoeken om zand kwamen binnen en Rotterdamse zandhandelaren sprongen bij. Tegen de nacht arriveer den in Rotterdam een aantal Roode Kruis-colonnes. Zij werden gelegerd in het Feyenoord-stadion. De gehele nacht was men in touw om de wachtende vrijwilligers aan het werk te zetten. De toeloop was tenslotte zó overweldigend groot, dat ernstige ver- keersstagnaties werden gevreesd. De po litie rukte daarop uit, naar de toegangs wegen van de Rijkswegen. Aan de Ael- brechtskade werden lange files auto's opgesteld. Zij kwamen allen met de be stemming Zuid-Hollandse Eilanden. Via de Rotterdamse politie werd ge tracht alle hulpverleners een plaats van bestemming te geven. Hulp is nog nodig in vele plaatsen. Men dient echter niet te vergeten, dat er moeilijkheden met transport gaan rijzen, daar de wegen vandaag nauwelijks het verkeer konden verwerken. Er bestaat dan ook nauw overleg tus sen de Rijksverkeersinspectie en de Verkeerspolitie van de diverse steden. (Van een onzer verslaggevers). T* ERWIJL talrijke boeren hun have A en vee in de nacht van Zaterdag op Zondag verloren zagen gaan, ar beidden anderen om hun bezit te ver zekeren tegen het steeds woedender wordende water. Reeds vroeg in de nacht luidden in de dorpen langs de Noord de alarmklokken. Politie- en brandweerwagens reden rond om de mensen wakker te maken en aan te sporen de helpende hand te bieden bij het redden van de dijken. Brandweer, in allerijl uit Rotterdam geroepen, gemeente-werklieden, mili tairen en boerenjongens stonden schou der aan schouder de gehele nacht zand zakken te vullen om deze op de be dreigde punten neer te kunnen werpen. Gisteren overdag was het aantal dijk werkers gegroeid tot ver over de tien duizend. In alle dorpen hadden de bur gemeesters de mensen opgeroepen, ter wijl van militaire zijde een groot aan tal militairen werd ingezet Op Bolnes, Slikkerveer, IJsselmonde en Ridderkerk zagen we de ploegen de gehele dag af en aan rijden om de dijk tijdig tegen de nieuwe vloedgolf, die 's avonds om half zeven verwacht werd, te beveiligen. Ingenieurs van de Rijkswaterstaat, hoofdlieden van de brandweer en dijk graven leidden de vermoeiende arbeid, die polderjongens en boekhouders, elec- triciens en schoolmeesters tezamen be dreven. Als één man Dat is altijd zo typerend voor het volk langs de dyk. Wanneer het water zijn dreigende armen uitstrekt naar vrouw en kind, huis en goed, is er geen standsverschil of politiek getwist meer. Dan staan allen als één man aehter hun leiders, die met ernstige doch vastbe raden gezichten hun bevelen geven. Het is een hard volk, dat van West- IJsselmonde. Gisteren hebben we dat weer bemerkt. Sommige arbeiders heb ben zes a zeven uur achter elkaar in natte kleren staan werken. Geen kar weitje was te min en geen opdracht te zwaar. Moest men ergens een aantal meters prijsgeven, op een andereplaats werd het verzet opnieuw georganiseerd. De stoere werkers wisten van geen op houden. De dijk bij IJsselmonde vertoonde enige slechte plekken, die door het overstromende water werden aangetast, maar de mannen van hoofdbrandmees ter Franke, geassisteerd door hun Rot terdamse collega's van de vrijwillige lieten het er niet bij zitten. Er werd gesjouwd tot men aan de post bij het Feyenoord-stadion kon doorgeven, dat het ergste gevaar voorlopig geweken was. Ook Pernis kampte met moeilijkheden Ook op Pernis had men met moeilijk heden te kampen, al was het hier niet de dijk, die op breken stond. Neen, het ging om een aantal woonarken in de Eemhaven, dat de Pernissers zich be zorgd maakten. De heer G. A. Soeteman, de leider van de hulpsecretarie, had bijtijds last gegeven deze woonarken te ontruimen, hetgeen geschiedde. Maar men wilde zo graag de drijvende huizen voor hun bezitters behouden en daarom deed men een beroep op de mannen van de On derzeedienst. Deze kwamen. Van twee tot half vijf hebben zij soms tot hun nek in het water gezwoegd. En zij slaagden. Want al werd het water dan steeds wilder en Pernis meer een zee dan een dorp, de woonarken bleven voorlopig behouden. Hulp van vele zijden Textielbedrijven in Enschede hebben 12,000 delcens beschikbaar gesteld voor de getroffen gebieden; het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek te Wage- ningen gaf gisteren 2000 kg groene erwten: de Nieuwzeelandse regering stuurde duizend gulden en vele kisten met goederen: uit Denemarken is een grote lading wollen de kens onderweg; Nederlandse boeren hebben een miliioen gulden beschikbaar gesteld; passagiers en bemanning van talloze Neder landse schepen op de wereldzeeëen hebben gisteren voor duizenden naar Nederland overgemaakt.; prinses Beatrix heeft haar nieuwe fiets, die zij op haar verjaardag kreeg, aan het Rode Kruis geschonken; Urkers hebben behalve hun botters een sleepboot en een aantal grote schepen met radio-apparaten aan boord naar het ramp gebied gestuurd; op de Maandagbeurs bracht men gisteren te Rotterdam bijna 70.000. bijeen; het hoofdbestuur van de C.J.M.V. heeft het conferentie-oord „De Ernst. Sillem- hoeve" te Lage Vuurse beschikbaar ge steld voor evacué's: de Wereldraad van Ker ken te Genève heeft een bedrag van 0000 francs geschonken: dekens en lakens van Spanjaard te Borne kwamen Zondag in een enorme vrachtwagen te Rotterdam aan: nagenoeg alle bedrijven in Nederland wer ken thans over voor de hulpgebieden of het personeel van die bedrijven staat een dag loon af: Berlijnse artsen hebben een aanbod gedaan aan Nederlandse artsen om hen bij te staan: Zuid-Afrika verzamelt, in allerijl geld en goederen: binnen- en buiten landse luchtvaartmaatschappijen bieden gra tis vervoer aan van goederen uit landen die helpen: dertig jongelui van Lycea uit geteisterde gebieden kunnen hun studie voortzetten te Zwolle, waar onderdak wordt aangeboden in het Geref. Jeugdgebouw ,,'t Bastion": pantsereenheden zijn onder weg uit Canada om hulp te bieden: Am sterdamse en Rotterdamse rederijen hebben geld, boten en bemanningen gestuurd: de mijnwerkers zullen Zaterdag twee uur over werken, hun loon en de meerderheidspro ductie afstaan aan landgenoten, die ge troffen werden: drie kruideniersbonden stortten reeds drie duizend gulden en heb ben voorts nog grote bedragen in bet voor uitzicht gesteld: In Finland is een grote landelijke actie voor het inzamelen van geld en goederen begonnen: de Finse gezant heeft zijn auto beschikbaar gesteld; Ameri kaanse verbindingstroepen met telefoon materiaal zijn in aantocht: Duitse reders komen met motorboten; de R.A F heeft tien artsen, enige honderden manschappen, kon vooien vrachtauto's en bulldozers beschik baar gesteld: de Zweedse vereniging „Redt het Kind" heeft voedsel in blik en kleding aangeboden. Dit is slechts een greep uit de honderden grote en kleine aanbiedingen uit het vader land en de wereld, Vrijwel met de minuut komen er nieuwe binnen.. Te zamen vormen z(j ontroerende bewijzen van medeleven. Georganiseerde landbouw stelt miliioen beschikbaar 's-GRAVENHAGE, 2 Febr. De ge organiseerde landbouw en zuivelberei ding heeft een miliioen gulden be schikbaar gesteld. Voorlopig komt deze bijdrage uit het zuivelfonds, dat door de rundveehouderij uit eigen middelen wordt bijeengebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4