Zuidland nu een schiereiland r Kouder weer Ene vrachtauto na de andere reed de Ring op Honderd schepen naar Zeeland Urk adopteert Stellendam op komst Onstuimig kolkt het water door stralen van Rilland FILES AUTO'S OP VOORNE EN PUTTEN Moeder werd met haar kinderen gered Dinsdag 3 Februari 1953 ThudW 3 willig stallen en schuren beschikbaar gesteld werden. In de café'tjes en de huizen aan de Ring gingen de verhalen alleen maar over de ramp. Iedereen wilde van de ander weten hoe het in zijn polder ge gaan is en hoe het stond met het leven van de gezinsleden en met het leven eiland Voorne liggen geheel geïsoleerd. De dijk langs het Haringvliet heeft ver schillende gaten, waarvan een ruim 30 meter breed is. Met vaarploegen wordt hier de benodigde hulp geboden. Maar ook hier wacht men met angst de toe komst af. Eb en vloed, met de sterke stromingen hebben hun invloed op de gaten en de zwakke plekken. De werkzaamheden worden door de getijde werkingen zeer bemoeilijkt en zo wordt alleen maar gehoopt op een snelle uitkomst. Van een onzer verslaggevers Zuidland, Maandagmiddag. De Ring van Zuidland. op het eiland Putten, is een schiereiland. Een smalle kronkelende weg, welke via Abbenbroek naar de grote weg Den BrielSpijkenis- se voert, is de enige verbinding met „de buitenwereld". Rondom deze Ring staat het water tot onafzienbare verre afstand. Alle polders om het dorp zijn een prooi van het water geworden, dat als een vloedgolf kwam opzetten. De huizen aan de Ring bleven ge spaard maar alle andere zijstraten op de weg naar Abbenbroek na wer den overstroomd. Het is te begrijpen, dat alle Zuidlanders in de onheilbren gende nacht naar deze hoge Ring ge vlucht zijn. of in de laatste twee dagen naar deze plaats gebracht werden met de roeibootjes, die hen van de zolder verdiepingen der huizen en boerderijen redden. En zo speelden zich hier van daag nog hartroerende tonelen af. Een vrouw, die met haar dochters op een zolder gezeten had, ontmoette haai man, waarvan ze tot op dat ogenblik niet wist, of hij nog leefde. Het enige, wat deze mensen, die behalve hun kleren niets meer hebben, konden zeggen, was: „Wat zijn we toch gelukkig". Op de Zuïdlandse Ring heerste van daag een grote drukte, want de ene vrachtauto na de andere reed dit kleine plekje grond op en loste vrijwilligers en werkmaterieel of kwamen leeg men sen en vee halen. De werkers werden onmiddellijk gedirigeerd naar de zwakke plekken en naar de doorgebroken dijken en achter hen kwamen de auto's met zandzakken. Weer licht Vanmiddag tegen vijf uur slaakten de Zuidlanders een zucht van verlichting. Het electrisch licht ging branden. Dat was voor hen reden tot vreugde. Dat betekende geen duistere avond meer en dat betekende ook radio met nieuws. Want ook zij wilden graag weten, hoe of de situatie in het land was, hoe hun families en kennissen op de andere eilanden het maakten. Tegen het vallen van de avond was het laatste vee uit de dorpskom ver dwenen. Twee dagen hebben de dieren gestaan in het plantsoentje van de Ring, waar zij ongedurig trokken aan de tou wen, omdat zij het vreemde in* het ge heel niet begrepen. Overal heen zijn de De overstroming in Zuidland op het eiland Putten ten Zuiden van Rotter dam. Het vee was geconcentreerd op liet marktplein en de bewoners konden alleen met bootjes zich in veiligheid brengen. dieren vervoerd, overal, waar bereid- van de koeien, varkens en het pluimvee. En steeds weer opnieuw komt hetzelfde verhaal: Verrast door de vloed, geen tijd voor het vee, gelukkig zelf gered. Vanuit Zuidland wordt per roeiboot verbinding onderhouden met het Zuid- landse Veer, gelegen aan het Haring vliet. Hier zitten op een hooggelegen stukje grond een zestigtal mensen, die zich op deze bodem veilig voelen en niet willen evacueren. „Wij hebben van alles voldoende", zo werd door een van hen gezegd. Geïsoleerd Naar schatting honderd schepen wi onder vier mijnenvegers van de Ko ninklijke Marine, zijn Maandagavond te 8 uur de Oranjesluizen oip weg naar Zeeland gepasseerd. Heit merendeel afkomstig uit plaatsen rondom IJselmeer. Van Volendam zouden bovendien vissersschepen, geschikt voor het doen evacueren van zeven- tot achthonderd personen, zijn uitgevaren. He burgemeester van Wilnis heeft zeven kleine motorboten ter beschik king gesteld. Kijkers zijn alleen maar lastig Gebleken is, dat vele nieuwsgierigen zich per auto naar de getroffen gebie den begeveh. De hulpverlening onder vindt hiervan hinder. Verzocht wordt daarom aan automobilisten, die niet bij de hulpverlening zijn ingeschakeld, zich niet naar deze gebieden te be geven. In St. Philipsland werden tientallen huizen door de razende storm verwoest. Overal drijven huisraad, kleding en dierencadavers rond. Onbeschrijfelijk moet hier de angst zijn geweest in de catastrophale nacht van Zaterdag op Zondag. Hellevoefsluis op het Kind bij evacuatie verongelukt Een vrachtauto, die in de Boogj es te Dordrecht reed, kwam Zondagmiddag om kwart over vijf in botsing met een personenauto, waarvan de bestuurder evacué's kwam halen. Een achtjarig kind, Astrid Kampman, gewoond heb bende Pelserstraat, raakte met het hoofd beklemd tussen beide auto's en vedloor het leven. Gehele vloot ingezet Urk zal de vissersgemeente Stellendam adopteren. Dit werd gisteravond tijdens een vergadering van vertegenwoordigers uit alle lagen van de bevolking besloten. Op Urk is plaats gemaakt voor 250 vluch telingen. Morgenochtend vertrekken de laatste van achttien IJsselmeerkotters van Urk naar Zierikzee om aan de evacuatie mee te werken. Daarmede is vrijwel de ge hele Urker vissersvloot ingezet. Een hogedrukgebied, dat op de Oceaan in aantocht was, breidt zich over het Noordzee gebied, het zeegebied ten Wes ten van Noorwegen en Scan dinavië uit. Ook in Noord- Scandinavië en Noord-Rusland kwamen krachtige luchtdruk- stijgingen voor. Deze ontwikkeling in de lucht drukverdeling betekent, dat in het Noordzeegebied, Zuid-Scan- dinavië, in onze omgeving en Noordwest-Duitsland de winden geleidelijk naar Noordoost gaan ruimen. Deze winden zullen komende dagen geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren. Een langzame daling van tempera tuur in ons land moet worden verwacht, waarbij reeds komen de nacht plaatselijk lichte vorst zal optreden. (Van een onzer verslaggevers) NIEUWERSLUIS, Maandagavond. Het dorp Nieuwersluis, aan het be gin van het kanaal door het eiland Voorne, nabij de afgesloten Brielse Maas gelegen, moest vandaag een zeer druk verkeer verwerken. De verbin ding tussen de Westrand van het eiland Vooime en het vaste land van Zuid- Holland liep o.a. via dit gehucht dat zijn ontstaan te danken heeft aan het graven van het kanaal. De normale weg van Rotterdam, via Spijkenisse naar Den Briel, was gedeeltelijk over stroomd en daardoor moest alles via I Nieuwersluis. De vrouwen en kinderen hebben dan ook de gehele dag voor de ramen ge zeten of aan de deuren gestaan. En wat zij hebben zien passeren, kunnen zij eigenlijk niet meer navertellen Het zijn lange colonne's vrachtauto's, bus sen en personenauto's geweest. Dat verkeer vond plaats in beide richtin gen tot diep in de nacht. Bussen met evacué's, vrachtwagens met vee, met manschappen met boten en bootjes, met zandzakken, en personenauto's met Rode Kruis-hulp en andere noodzake lijke hulpkrachten. Toch heeft Nieuwersluis niet al het verkeer gezien, dat over de Spijkenis- serbrug het eiland Voorne en Putten Mj a HONDERDEN MET DE DOOD BEDREIGD (Van een speciale verslaggever). Aan het begin van Zuid-Beveland, daar, waar u enige dagen gele den nog per trein de Zeeuwse tuin kon binnenrijden, ligt het dorpje Rilland verdronken in het water. De betonweg houdt plotseling op en gaat over in een grauw-bruin meer. De kaarsrechte rijen van de boomgaarden steken nog slechts hun wuivende toppen boven de golven uit en daar in de verte ziet men de daken van de bijna verdronken huizen. En op de ondergelopen zolders van die huizen gingen gisteravond honderden menschen de tweede verschrikkelijkste nacht van hun leven in. Saamgepakt onder de dakpannen, zonder eten of drinken, met schreiende kinderen en ouden van dagen en overal rondom de weerzinwekkende dreiging van het steeds weer opkomende zeewater. Gistermiddag hebben wij aan boord van een kleine motorboot, dde in aller ijl per truck uit Utrecht was aange voerd, een toöht naar Rilland meege maakt. Burgers en militairen, in platte stalen pontonboten, wrakke vletten, simpele roeibootjes, wagen onophou delijk hun leven om tot het belegerde Rilland door te dringen en zoveel men sen als maar mogelijk is mee terug te brengen naar het gastvrije, warme Ber gen op Zoom. Aan het roer stond een bejaarde ronde Zeeuw, vol enthousiasme on danks het feit, dat hij 9inds Zondag morgen niet meer uit de kleren ia ge weest en tientallen tochten over het kokende water naar Rilland maakte. Natuurlijk deed ook ditmaal de motor het niet en terwül sneeuw en hagel ons bootje geselden en een ijskoude wind ons voortdurend uit de koers trachtte te dwingen, peddelden wij uit alle macht op de verdronken straten toe. Zondagmorgen waren de onovertref- felijke commandotroepen uit Roozen- daal als eersten daar gearriveerd met hun itormboten. Zij hadden, toen het water nog niet al te hoog stond, langs de dakgoten touwen gespannen en daaraan trokken zij hun boten van huis tot huis en namen overal zoveel droeve lading op als het bootje dragen kon. Die touwen waren nu geheel verdwe nen en slechts met de grootste moeite wist onze bemanning het bootje voor botsingen met de huizen te vrijwaren. In wat eens straten waren stroomde het water met onstuimige kracht. In wilde warreling kolkte het op de hoeken en kruispunten en het was, als of wy een afschuwelijke todht door de grotten van de onderwereld maakten. Het water sloeg en klotste onbarm hartig tegen de vensters en deuren van de woningen. Hier en daar begonnen de muren reeds te scheuren de straten dreven vol huisraad en kadavers van dieren en elke nieuwe golf, die de Noordwester het dorp injoeg, bracht nieuwe onwelriekende buit mee. Uien en maïskolven, dode kippen en var kens. „Is daar nog Iemand?" schreeuwde onze schipper naar de gesloten zolder van een huis. Een oude man met tanig gezicht stak zijn hoofd door een gat in het dak naar buiten. Hij grijnsde en schudde van nee. „Nee jong, main tied is nog niet ge- komme, ik blief nog maar een pooske." De schipper maakte een wanhopig ge baar. Driemaal eerder was hij reeds bij het huis geweest, maar de oude Zeeuw weigerde koppig om de laatste resten van zijn have en goed in de steek te laten. Liever ging hij nog een" nacht vol helse verschrikkingen in, dan met ons mee te gaan naar de veilige dijk, waar tientallen auto's en helpers in- of afreed. Want Spijkenisse en Ab benbroek en Zuidland waren evenals Den Briel de randgebieden, waar hulp geboden moest worden. Nieuwsgierigen De politiemannen, die aan de Waal haven bij Rotterdam stonden, moeten een zware taak gehad hebben. Zij re gelden het verkeer dat voor deze rich ting bestemd was. Slechits die auto's werden doorgelaten, welke op üe een of andere wijze dienstbaar waren voor het reddingswerk. Al het andere ver keer werd van de weg geweerd, en da is nog heel wat geweest. Want nog altijd waren er nieuwsgierigen soms benieuwd naar de lotgevallen van fami lieleden die gaarne naar de getroffen gebieden wilden. Aan hen moesten de politiemannen een straf halt toeroepen. Langs de gehele weg van Rotterdam naar Den Briel stonden politiemannen, daarbij geassisteerd door burgers, het verkeer te regelen. Vooral in de avond uren was deze regeling noodzakelijk. Het duister op de wegen belemmerde ieder uitzicht en bij iedere wegsplit sing moest de juiste weg gewezen wor den. De normale richtingborden van de A.N.W.B. waren overbodig en op de smalle kronkeldijken, waarlangs net verkeer vandaag en gisteren en de vol gende dagen nog zal gaan zijn borden nergens te vinden. Arnhem adopteert drie getroffen plaatsen In Arnhem is thans alles mobiel ge maakt ter leniging van de nood slachtoifcrs van de watersnood. Namens het gemeentebestuur heeft burgemecs ter Malser de adoptie door Arnhem aangeboden aan de gemeenten Vlissin- gen. Roosendaal en Hoedekenskerke bij Terneuzen. Grote groepen evacué's zul len in Arnhem ook geherbergd kunnen worden. Een aantal instellingen heeft hiertoe medewerking spontaan toege zegd. De gemeenteraad, die gisteravond in spoedzitting bijeenkwam, heeft f 25.000 beschikbaar gesteld ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. IJmuider vissersvloot biedt hulp De gehele IJmuider vissersvloot, voor zover beschikbaar, vaart uit om hulp te bieden aan Zierikzee. Gisteravond om halfelf waren reeds 21 vaartuigen uit gevaren, waaronder loggers en kotters. Meer schepen zouden in groepsverband volgen. wachtten voor het transport naar een van de vele evacuatiecentra. Maar in de volgende straat werden wij met gejuich begroet. Uit verschil lende dakramen hingen flarden van een hemd of handdoek bij wijze van noodsignaal. Toen de schipper een wo ning nraaide, keek een vrouw naar buiten en gilde van vreugde en angst tegelijk. Angst dat wij op het laatste moment van besluit zouden verande ren en haar met man en kinderen in de steek zouden laten. Zij wist beter dan wie ook wat dat zou hebben bete kend. De vloed kwam weer opzetten. Het water kwam opnieuw hoger, dat kille bruine water met het gore, witte schuim op de golven. De wind kreeg soms alweer de allure van een kleine storm en floot een duivelse melodie door de dakspanten. Nooit zou iemand beseffen, wat die mensen die Zondag hebben meegemaakt. Toen loeide een echte orkaan en sloeg met daverend geweld het water over hun hulzen, die reeds voor het grootste gedeelte onder water stonden. Met elke nieuwe storm aanval van de wrede waterwolf zagen zij meer scheuren in de muren komen Zij voelden de fundamenten wegzak ken en zij wisten: Als er niet snel, heel snel hulp kwam, de dood zou het einde zijn. En de hulp kwam niet snel genoeg en komt dat nog niet. Er is een groot tekort aan boten en ervaren bootslie den. Watersportliefhebbers In behouden Nederland, beseft toch wat ge uw me demensen aandoet wanneer u uw mooie prettige boot veilig in de winterstalling laat liggen. Die boot kan een, twee, ja wel tien mensenlevens redden, wan neer hij maar tijdig naar de noodge- bieden wordt gezonden! Reacties Maar het gezin, dat wtf praaiden, be hoefde niet nog eens zo'n nacht door te maken. Man, vrouw en drie kinde ren kwamen behouden in ons bootje en voorzichtig, heel voorzichtig ging het op de vaste wal aan. En toen kwamen de reacties bij deze mensen, die zich meer dan 24 uur achtereen onbewust als helden hadden gedragen. De vrouw herinnerde zich plotseling, hoe zij haar buren voor haar ogen had zien ver drinken. De man hoorde opnieuw het angetgekerm van een zieke oude buur- Een opname u/it de lucht van Ooltgensplaat, één van de dorpen welke er op Goe- reeOverflakkee nog be trekkelijk goed zijn afgeko men. De huizen staan hier voor het grootste deel tot aan de dakgoot onder water. (Luchtopname ANPFOTO) vrouw, die iedereen vergeten wa« en die geheel alleen in haar bedstee ver dronk toen Zondagmorgen het water elke minuut een traptrede hoger kwam te staan. Vreselijke drama's hebben zich daar in dat kleine Rilland en in al die an dere overspoelde dorpen afge-speeld en nog altijd loert de dood op honderden. Vreemde, zwarte monsterlibellen zijn aan de hemel verschenen. De Amerikaanse helicopters, die van het vliegveld Gilze-Rijen af en aan vliegen om mensen uit hun isolement te verlossen. Daverend blijven zij aan hun enorme molenwieken boven de verdwenen boerderijen hangen. Een touwladder zakt omlaag en met stram me benen klimmen de geredden in het wonderlijke vliegtuig. Velen, wij ho pen zeer velen, zullen vanaf vandaag op die vreemde manier hun eerste luchtreis maken. Ook de Belgische militairen zijn ge komen met hun pontonniers en hun motorboten. En steeds meer trucks daveren langs de wegen, hun kleine pleziervaartuigen in de laadbak en niemand in Nederland begrijpt wel licht hoe belangrijk die onooglijke bootjes op dit ogenblik zijn. Ons gezin uit Rilland werd aan de dök door tientallen handen vast gegrepen. Een jongen uit Amsterdam nam het kleinste kindje in zijn armen. Zijn gezicht zag asgrauw, zijn pak hing aan flarden en zijn oogleden wa ren rood ontstoken. Zondagmiddag om zes uur arriveerde hij hier uit Am sterdam. En sindsdien zag hij geen bed en geen behoorlijke maaltijd. Tweemaal haalde hij een kop koffie aan de militaire cantinewagen en dat was genoeg voor hem. Steeds weer wanneer hij met zijn levende lading tegen de wind in over de dijk was ge worsteld naar de auto's, leek het hem alsof hij flauw zou vallen. Maar dan kwam daar weer een nieuwe sloep. Dan ging hij opnieuw aan het werk. O, ze zijn prachtig die vrijwilligers, die uit alle delen van het land naar hier gekomen zijn. Ze zijn onvermoei baar en onverwoestbaar. Mensen uit de gTote stad, van de heide, uit de vermen, zij allen hebben diezelfde trek in hun gezicht gekregen als onze kust bewoner*. Advertentie KOU GEVAT... EEN UIT DE VELE HONDERDEN (Van onze speciale verslaggever). Dit is een verhaal van een moeder uit Nieuw-Vossemeer, die wij met haar kinderen in de cantine van de kunstzijdefabriek te Steen bergen troffen, gered door de commandotroepen met een stoomboot. .Zondagmorgen om halfzes werd ik kruinen, bouwvallen en ronddrijvende wakker en het licht wou niet aan. Ik stapte uit bed en stond meteen tot mijn knieën in het water. Toen zijn wü naar zolder gegaan. Wij zaten daar ten slotte met zijn twintigen plus een varken, ons varken. De beesten van de meesten zijn verdronken, maar ons varken dreef rond op een grote schuurdeur. Het water steeg razend snel, binnen tien minuten was het twee meter hoog Ik heb gegild om mijn kinderen, maar nu zijn ze veilig en wel hier." De vrouw sloeg beschermend haai armen om twee bleekneusjes, die met grote verwilderde ogen al die drukte van de evacué's zaten aan te kijken Moeders riepen hier om haar kinde ren, kinderen om hun ouders. Elk groepje nieuwelingen, dat binnen kwam. werd door de anderen mei vragen bestormd Inmiddels ronkten over het donkere woelige water steed: maar weer de motorboten met haar schijnwerpers. Lichten speurden langs de huizen trachtten verborgen boom De grote Ahoy'-hal te Rotterdam ont vangt honderden vluchtelingen uil de overstroomde gebieden. De eerste zorg van de ouders is voor de kinderen. Dit kleintje, nog onbewust van alle el lende, hapt met smaak in een boterham, die Je vader haar voert. Advertentie Rheumatische Pijnen? Stram en stijl ïóór Uw tijd? Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschems zes minerale zou ten hebben een wonderbaarlijke aan sporende werking op lever, nieren ingewanden Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak ver richten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzui verheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dag. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morg ochtend die heilzame kuur. kadavers te - dijden. Moeders met kletsnatte kussensloop met wat kinderk in de hand en een zuigeling op de arm, sprongen in de bootjes er dan ging het weer terug naar de veilige wal. „Laten de mensen toch in 's hemels naam veel kleren sturen. Wij hebben niets en er is zo veel nodig", zei ons een meisje, dat reeds 12 uur onafge broken in touw was met het uitdelen van koffie, brood en schone sokken. De enige kledingstukken, die nog over waren. Op het podium van de toneelzaal schreiden kinderen in warme dekens gehuld om hun moeders, die niet kon den komen, omdat zij wellicht nog er gens op de zolder van een huis zaten of wellicht reeds verdronken waren. Bouwopdracht voor schepen teruggenomen Van twee uit een serie van vier te bouwen „Santa -schepen voor de Hamburg-Süd- Amenka Linie is de bouwopdracht voorlopig teruggenomen Bij de tewaterlating van de „Santa Ines het tweede schip in de serie, werd door de directie van Howaldts Werke verklaard, dal tmanciermgsmoeilijkheden de oorzaak van het intrekken der opdrach ten vormen. De hoge staalprijzen zijn de laatste tijd veelvuldig aanleiding geweest, dat opdrachten niet werden verstrekt, aldus de directeur. Geen schoolvoeding voor Evangelische kleuterscholen De Evangelische kleuterscholen in Oost- Berlijn kunnen vanaf het begin van dit jaar geen schoolvoeding meer verschaffen aan de kinderen, zoals op alle kleuterscholen tot nu toe gebruikelijk was. aangezien door de autoriteiten geen toewijzingen meer worden gegeven. De 60 Evangelische kleuterscholen in de Oostelijke sector verstrekten aan on geveer 1300 kinderen een dagelijkse maaltijd. De openbare kleuterscholen behouden de gebruikelijke voedseltoewijzingen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2