aagó nieuw Zaterdag voor a.s. grote collecte slachtoffers Ook Delft helpt Ouderkerk werd in de Krimpener- waard wel het zwaarst getroffen Prinses Wilhelmina doorkruist onvermoeid het Zeeuwse land Honderden doden op de „Eilanden' Uur loon afstaan 2 TROUW Dinsdag 3 Februari 1953 o DE LIER Herv. mannenvereniging „In dienst der kerk" Het bestuur der mannen vereniging heeft besloten nog een ledenvergadering te houden, voordat de gecombineerde vergade ring met de Herv. Vrouwenvereniging plaats heeft. Als spreker zal optreden ds Gras van Schiedam met. het onderwerp ..De Wereld raad der Kerken". Deze vergadering wordt gehouden op Woensdag 4 Februari In het zaaltje van de Herv. kerk. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer M. v. d. Meer Johz., slaagde te Den Haag voor het examen Moderne Bedrijfsorganisatie Damnieuivs. LDC I speelde Vrijdagavond voor de Westlandse beker tegen MDC I uit Maasdijk. De dammers van de Maasdijk won nen deze ontmoeting met 128. Collecte t« De Lier. Maandagmiddag is te De Lier een collecte voor de slachtoffers van de ramp gehouden. In totaal werd f 13.450,35 bijeen gebracht. Vandaag zouden kleding, schoeisel e d. worden Ingezameld Ravagi T N DEN HAAG zal in het kader van de nationale hulpverlening: aan de A geteisterde gebieden een grote collecte gehouden worden op Zaterdag, 7 Februari a.s. B. en W. hebben daartoe besloten in overleg met de Haagse afdeling van het Ned. Roode Kruis. Alle instellingen die hierbij behulpzaam willen zijn worden opgewekt zich daartoe aan te melden. Het was niet mogelijk deze grote collecte reeds vandaag, Maandag, te houden. Indien met electricitelt de uiterste zuinigheid wordt betracht, behoeven op dit gebied geen moeilijkheden gevreesd te worden, tenzij er storing in het kop- pelnet zou optreden. De straatverlich ting brandde gisteravond reeds op nacht capaciteit. Via het koppelnet wordt op het ogenblik stroom betrokken uit Am sterdam, Brabant en uit het buitenland. Het uitvallen van de centrales in Rotter dam en Dordrecht maakt de uiterste zuinigheid noodzakelijk. Organisatie hulpverlening door de jeugdbeweging Het bestuur van de Haagse Jeugdac- tie doet in verband met de noodtoestand een dringend beroep op het gehele kader der Haagse jeugdorganisaties om zich vanaf heden telefonisch, persoon lijk of schriftelijk voor medewerking aan de grote hulpactie te melden bij het HAJA-secretariaat, Lijnbaan 32, tel. 390024. Dit verzoek geldt alleen de leiding der jeugdgroepen. Leerlingen van scho len en leden van jeugdorganisaties die nen nadere berichten van hun docenten of leiders af te wachten. Gevraagd wordt van de leiding een op gave van naam en adres, zo mogelijk telefoon, alsmede het aantal leden, dat wanneer noodzakelijk ingeschakeld kan worden. Geslaagde Suriname-week braeht 1000 gulden op Op vijf verschillende plaatsen werden in de afgelopen week propaganda-bijeenkom- sten belegd van het Comité Suriname-zen- ding. Deze werden over het algemeen goed bezocht. Wegens ziekte was de oud-zendeling ds. P M. Legène verhinderd te spreken, maar hU kon worden vervangen door zuster Nelly de Borst. Verschillende zangkoren hebben aan de bijeenkomsten een zeer ge waardeerde medewerking verleend. Het financiëele resultaat van deze week is gunstig- Na aftrek van de kosten resteert een bedrag van 1000, dat aan het landelijke comité kan worden overgemaakt. Ook meld den zich 75 nieuwe begunstigers aan Oproep Geref. Kerk Den Haag-Loosduinen De kerkeraad yan de Geref. Kerk van ■Gravenhage-Loosduinen roept de le den dezer gemeente op zich voor het verlenen van huisvesting aan evacué's ten spoedigste aan te meiden bij de vol gende adressen: ds. J. P. Prins. Mient 253, tel. 326384 en ds. H. W. Wierda, Frambozenstraat 35, tel. 338678 Bij op gave tevens vermelden voor hoeveel per sonen, volwassen en/of kinderen, er ruimte aanwezig is. e in Seheveningse visafslag De storm heeft in Scheveningen behal ve aan de boulevard ook schade toege bracht aan de haven en de havenin stallaties. In het Zuidelijk havenhoofd is een gat geslagen en ook de Sema- phoor heeft het zwaar te verduren ge had. Het zeefgetouw en de persleiding in het verversingskanaal zijn eveneens be schadigd. In de visafslag is een rava ge ontstaan doordat de inventaris op drift geraakte toen het water het gebouw binnenstroomde. Het bedrag van de scha de in Scheveningen was gisteravond nog niet te schatten. In Den Haag zelf is de brandweer gis teren honderdmaal uitgerukt, waarvan twintig maal voor brandjes en tach tig maal voor stormschade. Tal van dak goten, schoorstenen, gevels, enz werden vastgezet of gesloopt omdat zij dreig den neer te storten. Vijfendertig zware bomen zijn door de hevige stormvlagen geveld. In de Westduinen zijn alle toe- gangstrappen naar het strand weggesla gen en bij Kijkduin kwamen enkele zwa re bunkers uit de duinen op het strand terecht. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft onmiddellijk na het bekend wor den van de overstromingen in Rotterdam hulp aangeboden. Twee motorspuiten uit Den Haag zijn naar Rotterdam ver trokken om twee ondergelopen onder stations van de electrische centrale leeg te pompen. Hoofd Chr. muloschool Doornstraat recipieerde 25 Jaar hoofd der school T-J ET hoofd van de Christelijke Muloschool aan de Doornstraat te Scheveningen, de heer Joh M. Tig- chelaar, herdacht Zaterdag het feit dat hij op 1 Februari 1928 als hoofd van deze school werd benoemd. De jubilaris, die reeds bijna veertig jaar het onderwijs dient, is in onder wijskringen geen onbekende. Hij is o. a. lid van het hoofdbestuur van de Vereniging voor Chr. Mulo-onderwijs, lid van de regelingscommissie voor het Mulo-examen, lid van de commissie van uitvoering van het Chr. Paedagc- gisch Studiecentrum, eindredacteur van het Paedagogisch Studieblad er. medewerker van het Chr. Muloblad en De Christelijke School. Voorts ver scheen van zijn hand een studie over „De godsdienstige opvoeding in de puberteit". Vele vrienden, collega's en oud-leer lingen hebben Zaterdag van hun waar dering en genegenheid tijdens de receptie ter gelegenheid van dit jubi leum blijk gegeven. Vele gelukwen sen en cadeaux mocht de jubilaris in ontvangst nemen. Zo werd hij o. a. toegesproken door de heren H. v. d. Tol, voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Mulo, en P. v. Dui- vendijk, namens het Christelijk Pae dagogisch Studiecentrum. Als voor zitter van het schoolbestuur sprak ds. A. Offeringa, Hervormd predikant, woorden van dank. Ook de inspecteur van het Rijksschool toezicht, de heer A. Örchner, kwam zijn gelukwensen aanbieden. Namens het onderwijzend personeel sprak de heer J. N. Kuilen burg de jubilaris toe. Met een humo ristische speech, waarbij herinneringen uit de schooljaren uiteraard niet kon den ontbreken, sprak de heer D. v. d. Starre namens de oud-leerlingen, waarna hij de jubilaris een Perzisch tapijt aanbood met de woorden „Als U op dit kleed staat, weet U dan ge dragen door de genegenheid en dank baarheid van uw oud-leerlingen." Hierop dankte het jubilerende hoofd zijn „jongens en meisjes" met harte lijke woorden en geroerd door de symboliek bij het gebruik van het aan geboden kleed. Spr. over de afge lopen jaren en het schoolleven ge waagde hij van het feit, dat elke dag voor hem een avontuur in de goede betekenis was. „Doch de uitkomst er van is zeker, want ik ken het kompas waarop gevaren moet worden." Pianorecital Hans Henkemans ONDANKS de storm was Diligentia Za terdagavond toch nog vol gelopen, toen Hans Henkemans er een pianorecital voor de Stichting ..Kunstcontact" gaf Geen beter bewijs, welk een grote naam deze Ned. pianist al heeft. En ook dit keer heeft hij weer een staaltje van zijn superieur kunnen gegeven, vooral in zijn interpretatie van Fauré en De bussy. Zijn helder en puntig toucher kent immers de veelvuldigste tinten, terwijl zijn muzikale drift steeds geleid wordt door zijn scherp inzicht, dat. hoofd- van bijzaken weet te onderschei den. Daarbij is zijn techniek van ae hoogste orde. Het is musiceren op een hoog intellectueel peil. dat van de luis teraar meer verlangt dan een passief genieten Zo veegde hij van Chopin met één zwaai de vele lagen traditionele sentimentaliteit weg, waardoor men al lerlei nieuwe aspecten kon ontdekken. Wel gaat zijn schoonmaak ons wel eens al te ver. b.v. in zijn weergave van de Sonate op. 58, waarin hij de tempi wel wat heel vlug nam en de „vulplekken" met een nonchalance behandelde, die de technische nauwkeurigheid van spel met bepaald ten goede kwam. Het succes was ovationeel, maar tot een toegiftje liet Henkemans zich niet verleiden. Filmvoorstellingen uitgesteld De Vereniging ..Het Zonnehuis" deelt mede. dat in verband met de acute nood in de overstroomde gebieden de voorgenomen voorstellingen van de film ..Een mens was te veel", die deze week en de volgende in Den Haag en omge ving zouden worden gegeven, voor on bepaalde tijd zijn uitgesteld. Plaatsbe wijzen blijven geldig. Na de oproep vannde loco-burgemees ter van Delft heeft ook de Delftse be volking snel hulp geboden. Zondagavond reeds was het Rode Kruisgebouw aande Koornmarkt 'tjokvol met kleding en in de loop van Maandagochtend stroom den nog grote hoeveelheden toe In al lerijl werden nog zes depóts ingericht. Gistermorgen vroeg konden reeds dui zend kledingpakketten ter beschikking worden gesteld van het centraal depót. Behalve kleding werden ook meube len, kinderledikantjes en wiegen, ka- cehsl, enz. beschikbaar gesteld. De ge hele dag reden vijftig vraahtauto's door de stad om alle goederen op te halen. Tegelijkertijd werd een geldelijke inza meling gehouden. Tot gisteravond zes uur bedroeg de opbrengst van de ..huis- zijn echter nog niet geteld en bovendien is de bijschrijving op de giro van de gemeente-ontvanger nog niet bekend. In de collectebussen werd vrijwel uitslui tend papieren geld aangetroffen en zelfs bankbiljetten van vijftig gulden. Een particulier kwam zelfs een bankbiljet van 1000,- brengen. Ook bij de industrieën is een actiege- voerd. Het voorlopige resultaat hiervan is ƒ33.435. In totaal werd tot dusver dus bijeengebracht ƒ56.435,-. Maandagmiddag om half drie kwa men de eerste zestig evacu's in Delft aan. Zij zijn afkomstig ml 'sGraven- deel, Rockanje en Zuidland. Zij zijn on dergebracht in het buitencentrum voor de jeugd „De Hertenhorst" en het stu dentenpaviljoen „Duivelsgat". dat door de studenten in vijftien minuten tijds werd ontruimd. Honderd nieuwe dekens van de Delft- se woninginrichters zijn aangeboden aan de burgemeester van Zuidland. T.N.O. heeft 400 beton-kubi (zogenaamde beton, nen blokken) met palen beschikbaar ge steld, om op de snelste wijze gaten in dijken te kunnen dichten. De dienst van Openbare werken staat gereed met een volledige hulpcolonne met eigen materieel en gereedschap pen onder leiding van een waterbouw kundig hoofdingenieur, het electricïteits- bednjf heeft twee collonnes gereed om storingen in de electriciteitsvoorzienin- gen te herstellen. Voorts staan enige colonnes studenten particulieren gereed om op eerste vordering hulp te bieden. De spoorwegtunnel bij de Binnenwatersloot Zoals gemeld heeft de dienst v; Openbare Werken een plan met teke ningen opgemaakt voor een spoorweg tunnel bij de Binnenwatersloot in Delft, Dit plan is thans bij de Ned. Spoor wegen in studie. Naar wij vernemen komt dit plan op het volgende neer. De WeStvest en de Phoenixstraat zullen in schuine richting worden afgegraven, waardoor recht voor de spoorwegovergang een kom ontstaat. Daar de diepte hiervan nog onvoldoen de zal zijn en de afstand tol de spoor wegovergang te kort zal zijn, zal ook de spoorbaan een meter omhoog wor den gebracht, waardoor voldoende ruim te ontstaat voor de aanleg van de tun nel. Ook de Binnenwatersloot zal wor den afgegraven, echter alleen het hoger gelegen gedeelte, waardoor dit gelijk komt te liggen met de af te graven Westvest en Phoenixstraat. Hoewel er naar gestreefd wordt uitvoering aan dit plan te geven zonder te veel in te grij pen in de bestaande bebouwingen, zal dit niet geheel kunnen worden voorko men. Zo zal het noodzakelijk zijn dat het Delfia-theater wordt afgebroken. Later zal het ongeveer een meter lager weer worden, opgebouwd. Gouds nieuws 's-GRAVENZANDE BURGEMEESTER VOOR WERELD OMROEP In de nacht van Zondag op Maandag zond de Wereldomroep een reportage uit van de dichtingswerkzaamheden in de duinen van 's-Gravenzande. Repor ter Herman Felderhof interviewde bur gemeester H. B. N. Mumsen. Deze ver telde o.m. dat, voordat er nog van ge vaar sprake was. de commandant van de 's-Gravenzandse reserve, le l't. Van Pelt. zijn mannen reeds ter beschik king had gesteld. De burgemeester was vol lof voor de eensgezinde samenwer king die bij de dichtingswerkzaamheden naar voren kwam. Uit het gehele land had het bij de burgemeester en bij de politie aanbiedingen voor hulp geregend. NAALDWIJK. Zuinig met electriciteitHet Gemeentelijk Electrlciteitsbedrijf te Naaldwijk heeft een oproep doen uitgaan tot de bevolking om uiterst zuinig met electriciteit te zijn. Reclameverlichting en straalkachel verwar ming is streng verboden. Inzameling van goederen. Gisterochtend is te Naaldwijk de inzameling begonnen van goederen en levensmiddelen voor de slacht offers van de geteisterde gebieden. Nog vóór het donker werd, vertrokken zes afge laden vrachtwagens naar de nationale zamelpost te Den Haag. „DE HOOP"-ACTIE LOOPT GOED De in Naaldwijk begonnen actie t.b.v. het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is tot nog toe niet zonder succes gev/eest. Er is een lijstencollecte gehouden in ver schillende straten van de gemeente, daarnaast is gecollecteerd tijdens voet balwedstrijden. bioscoopvoorstellingen e. a. bijeenkomsten. Het comité rekent nu hoewel alles van de afgelopen week nog niet binnen is dat het geraam de bedrag, nl. 3000 voor een anker, voor ongeveer de helft bereikt is. De actie duurt voort tot Zaterdag, 7 Februari. TER HEYDE MOEDIG GEDRAG Bij het reddingswerk in Ter Heyde hebben tal van mensen zich moedig gedragen en wel vooral diegene, die de schipper van de Elizabeth van boord haalde. Het is echter beter in dit ver band geen namen te noemen, want een ieder verdient lof. Een uitzondering mag echter wel gemaakt worden voor de familie Damen, die de schipbreukelin gen liefderijk ontving en verzorgde. Dokter Den Hollander en dokter De Lange hadden, behalve de schipbreuke lingen. ook enkele redders te verzor gen. die verwondingen hadden opgelo pen. Zo werd een zoon van de fam. Da- men b.v. gewond aan een been. Ern stige ongelukken deden zich gelukkig niet voor. WESTLAND Vergadering Chr. onderwijzers. Donderdag 5 Februari zal de afdeling Westland van de Vereniging Chr, Onderwijzers en Onderwijze ressen in vergadering bijeenkomen In „De Binnenhaven" le Naaldwijk. Praatavond over chrysanten. In de C.C.W. S.-cantihe te Honselersdijk wordt morgen avond j om half acht een praatavond over chrysanten en andere cultures gehouden, georganiseerd door de afd. Westland van de Kon. Ned. Mtj van Tuinbouw en Plantkunde. Geen gevaar voor verzilting Op onze vraag of tengevolge van het hoge water en de overstromingen nog gevaar dreigde voor verzilting van Delf- lands gebied kon het hoogheemraad schap Delfland ons gerust stellen. Al leen buitendijkse polders zijn onderge lopen, maar Delflands zeeweringen heb ben zich voortreffelijk gehouden. Het Zondag afgekondigde maalverbod werd Maandagmorgen weer opgeheven en de toestand in het hoogheemraadschap Delfland is nu weer vrij normaal. Er is nagenoeg geen zout water binnen gekomen en zo werd een ramp, die niet te overzien zou zijn geweest, voorko men. VOETBAL Na de goede beurt tegen C.S.V.D. stelde Monster Zaterdag teleur door onnodig overigens de punten bij A.R.C, te laten, dat door de 21 over winning haar zwakke positie versterkt zag. Daar bovendien Capelle weer een punt veroverde moet Monster weer gaan oppassen. 's-Gravenzande S.V.Capelle werd 1—1. Elcetriciteitsvoorziening Wat de beperking van het electrld- leitsgebruik betref! kan worden vol staan in het Goudse verzorgingsgebied met enige beperking in de uren 79 en 17—21. Het is de Rotterdammers gelukt hun oude centrale aan de Schiehaven weer grotendeels in gebruik te brengen, ter wijl bovendien gebleken is, dat de Rot terdamse industrie dusdanig door het water is getroffen, dat het de eerste da gen nog geen normale behoefte aan elec triciteit heeft, zodat ook daardoor de niet getroffen afnemers een ruimer gebruik kan worden toegestaan Wat het Goudse leveringsgebied be treft kan. verder nog worden medege deeld, dat de tweede kabel van de Krim- penerwaard. n.l. die naar Bergambacht Zondagavond weer in orde is gekomen, zodat de electricileitsvoorziening van dit gebied weer veiWg is gesteld. Maandagmiddag verleende het Goudse bedrijf hulp aan Gouderak en kregen circa 150 woningen langs de dijk weer stroom over een provisorische aanslui ting uit het transformatiestation bij de firma van Vlaardingen. Ter verlichting van de moeilijkheden heeft de P.U.E.M. gemeente Gouda ge holpen door de levering aan Woerden tijdelijk over te nemen. Inenting geëvacueerdo koeien. Dierenarts J. J Meiessen, Verburchlaan 19, tel. 4401, Naaldwijk verzoekt ons mede te delen dat hij zich gratis beschikbaar stelt voor het in enten van geëvacueerde koeien tegen mond en klauwzeer. Men moet brengen. BOSKOOP Schaken. Voor de 3e klasse A van de com petitie van de LS.B. speelde Internos III tegen Leiderdorp II met als uitslag 37 voor Leiderdorp. Dammen. Door arbitrage zijn enkele afge broken partijen beslist, die gespeeld werden door de damclub „Boskoop" voor de le klasse van de Goudse Dambond. Door deze beslissingen wordt de definitieve uitslag va Boskoop 1Moereapelle I 119 en van Bo; koop IBergambacht I 911 Vacature Burgerlijk Armbestuur. In vei band met haar voornemen om de gemeen! te gaan verlaten heeft mevr. M. Grooten- dorst-Groen verzocht te worden ontslagen als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Met mevr. Grootendorst, die sedert 1944 deel uit maakt van het B.Azal een der meest actieve leden verdwijnen In het bijzondei heeft zij steeds op de bres gestaan voor d« belangen van het door het B.A. geëxploi teerde Tehuis voor ouden van dagen. Aan de raad zal worden voorgesteld in de vaca ture te voorzien door benoeming uit een door B. en W. opgemaakte voordracht waar op als nummer 1 voorkomt mevr. H. J. Trapman-Mulder en als nummer 2 mevr. J, N. Jongejan-van der Bijl. Burgerlijke Stand. Geboren: Peter Corne lls Georg, 7. van J. Zaal en G. Volkezand: Anna Bernardina Maria, d van Th. A. Ro denburg en M. J. Jaspers: Wouter, z van H Burggraaf en T. Broekhulzen. Getrouwd' Nico Bastiaan Bontenbal, 22 jaar en Elisa beth Groeneveld. 23 jaar. Overleden Theo- dus Adrianus Houdijk. 71 jaar; Maria van Tol. wed. van A de Rijk, 86 jaar. Jaarfeest Herv. Mcisjesverenigingen. De Herv. Meisjesverenigingen „Laat Uw licht schijnen" en „Lentebloesem" te Boskoop hopen op 6 Bebr. hun jaarfeest te vieren met donateurs en belangstellenden. Naast Bijbelbespreking en declamatie wordt de avond, die gehouden wordt in het Herv Verenigingsgebouw, verder gevuld met eer toneelstukje en een legende-spel. Predikbeurt. Geref. Gémeente- Woensdag. Febr. 19.30 uur ds. H. Ligtenberg van Rotter dam. Jacob Gersie overleden. Te Bussum is op 82-jarige leeftijd overleden de heer Jacob Gersie De heer Gersie. die in Bodegraven geboren werd, ging in 1902 van Boskoop naar Bussum. In boomkwekerskringen in het Gooi was hij een zeer bekend en gI-acht figuur. Raadsvergadering. Op Vrijdag. 6 Febr. n.m. 7.30 uur komt de raad van Boskoop In open bare vergadering bijeen. Propaganda-avond Chr. Nat. Vakver bond. In het Hervormd Verenigingsge bouw te Boskoop werd sen C.N.V,-pro paganda-avond gehouden Nadat de heer M. Jongejan op gebruikelijke wijze de avond geopend had werden de aanwezi gen direct al geboeid dcor een prachtige kleurenfilm over -Jre? bollenbedrijf De heey H. Oudplierji Er.ofd'bertuurder van de Chr. Laiidsrocldersbond hield ver volgens een kernvolle rede over „Ons offensief." HAASTRECHT „Olympia". Zaterdagavond gaf de gym nastiekvereniging „Olympia" te Haastrecht in „Concordia" een gezellig programma, be staande uit korte demonstraties dames er heren turnen afgewisseld met het eerste op treden van de afd. Volksdansen. Het geheel werd aaneengesmeed door de conferencier Wim van Maarsbergen uit Delft. De voorzit ter, de heer J Compeer, die gedurende 25 jaar zijn beste krachten aan „Olympia" heeft gegeven, werd op deze avond gehuldigd. Namens dé gymnastiekvereniging werd hem een leeslamp aangeboden, terwijl zijn vr een fruitmand ontving. NIEUWERKERK a. d. TJSSEL Geslaagd. De heer J. de Rooy slaagde te Delft voor het examen electro-technisch ingenieur. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de Chr. School in de Schooltraat, hoofd de heer M. de Kool, is benoemd mej. J. Griffioen te Woerden. Verkeerscompetitie. In de Rode Leeuw te Nieuwerkerk a, d. IJssel deelde een opper wachtmeester aan 24 leden van de motor club het formulier met 110 vragen uit. in het kader van de landelijke verkeerscompetitie. Het aantal fouten, varieerde van 8 tot 53. De uitslagen van de volgende personen gel den voor het landskampioenschap: C A. var Loon en H. J. v. Weelde 8 ft.. G de Wit 10 ft. P. den Bersten en A. Verduyn 14 ft, S. Hoo- gendoom 15 fr. Commissie Schoolverzuim. In de Commissie tot, wering van schoolverzuim zijn tot voor zitter en secretaris benoemd, de heren W. Koolhaas en C. M Christiaanse. Burgerlijke Stand. Bevallen' W. Labrie— Bogerd, dr. Getrouwd: Izaak van der Spek 25 jaar en Aaltje. Catharina Oudijk 21 jaar. Van onze correspondent GOUDA. Maandagavond. Nu dc IJssel enigszins tot bedaren gekomen is, kan men iets gemakkelijker de geweldi ge schade in ogenschouw nemen, die door water en wind is aangericht. Iemand, van de Waterstaat, die het kan weten, schatte de schade op enige millioenen. Dat is erg, maar erger is dat oook de Waard zijn doden heeft. In de storm- polder verdronken vier personen. Oude- kerk, waar het water langs de Gerefor meerde Kerk een geweldig gat in de dijk sloeg en de polder Kromme over spoelde, treurt om twee van zijn inwo ners, de 76-jarige heer P. Rijkaart en zijn 63 jarige zuster G. Rijkaart, die met woning en al door het geweld van het water werden meegesleurd. De mannen en jongens van Oudekerk hebben volgehouden. Met hun handen schepten zij uit een schip zand in het gat, maar het water kwam weer tussen beiden, Tijdens het werk begaf het trans formatorhuisje het. Ook dit betonnen ge bouwtje moest het afleggen, met het ge volg dat het electrische licht doofde. Toen heeft men twee ladingen vee voer uit de graanmaalderij van Baas in het gat, dat steeds groter werd, leeg gestort. Ook dat mocht niet baten. Op het ogenblik, dat men de wanhoop nabij was, kwam gelukkig een sleep boot van Smit uit Rotterdam met drie schepen aan, die door knap manoeuvre ren van de sleepboot voor het gat ge houden konden worden. Veertig man van de B.K.L. uit Schoon hoven hebben daarna ettelijke uren ge werkt om de kerk te ondrmijnen. op dat in het uiterste geval het puin van de kerk het water zou hebben gebroken. Ook helpers uit Stolwijk kwamen met vele vrachtauto's, waarin zij zand, dat afgegraven was van de weg bij Berg ambacht, aanvoerden. Met dal zand dicht ten de militairen de breuk. Maandag morgen kon men de kloof oversteken over een smal pad van zandzakken. Nog enige tienduizenden zakken zand waren nodig om het gat op te vullen Arbeidskrachten en materiaal waren gisteren in voldoende mat eaanwezig. Ook de voedselvoorziening gaf geen re- TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING „Kom d'r af, man!" beval de agent kort en duide lijk, En goedmoedig stapte onze vriend de tram uit, die zich dadelijk weer in beweging zette. „Wat een drukte om niets", verontschuldigde Tekko zich, die zijn lachen eindelijk enigszins onder contröle gekre gen had, maar iedere tegenslag met een glimlach op nam. „Ik had alleen maar plezier omdat ik me opeens iets grappigs herinnerde, meer niet!" „Zo!" sprak de agent streng. „Laat dat dan in het vervolg niet meer voorkomen, anders moet ik daar weric van maken. Loopt u nu maar rustig door!" En dat deed onze vriend, of beter gezegd, hij probeerde het te doen. Na twee stappen echter zag hij het potsierlijke van het hele geval zo duidelijk voor zich, dat zijn luid# lach de agent pijnlijk in de rug trof. Woedend draaide de handhaver der Wet zich om. En terwijl Tekko brullend van het lachen dubbel sloeg, schreeuwde de agent: „Mee naar het bureau! Da's een belediging van een ambtenaar in functie!" Zj (Van een onzer verslaggevers) E ER groot is de bewondering, vooral van het Zeeuwse volk, voor de bejaarde Prinses Wilhelmina, de geliefde vorstin, die van de vroege morgen tot de late avond het Zeeuwse land doorkruist en daar een niet te onderschatten morele steun blijkt te zijn. Hare Koninklijke Hoogheid zette haar gistermorgen aangevangen bezoek door de geteisterde gebieden van Zee land voort met de veerboot Prins Wil lem I en bezocht Hoedeken skerke. Ver volgens bezocht zij Kruiningen, Hans- weert, Goes, Wolphaartsdijk, 's-Gra- venpolder, Kwadendamme, Driewegen, Ouderwande, 's Heerenhoek en Le- wedorp. Via de Sloeppolder ging zij vervolgens naar Walcheren, waar ze Vlissingen bezocht. Vla Koudekerke ging het naar Middelburg, waar zij de nacht doorbracht. Vanmorgen heel vroeg ging de Prinses opnieuw op weg, ditmaal via Veere, Kamperland en Zuid-Beveland naar Schouwen en Duiveland, waar zij o.m. een bezoek aan Zierikzee zou brengen. Overal onderhoudt de vorstin zich met nabestaanden van de slachtoffers, met autoriteiten en met werklieden die bezig zijn met het dichten en her stellen van dijken. den tot klagen, maar bij al dat water was er geen drinkwater. Dat moest uit Gouda aangevoerd worden met een tank van „De Producent" via Bergambacht. Troosteloos is de aanblik, die de pol der Kromme biedt. De watervlakte wordt zo nu en dan onderbroken door een dak van een boerderij of door boomtoppen. Verdronken vee drijft overal rond. Eens gezind tracht men de overstroming in te sluiten. Het dijkje, dat Berkenwoude beschermt, wordt met zand versterkt dat de boeren in hun bootjes aanvoeren. De Oudelandse weg is op sommige punten ook overstroomd door het water. Al heeft de IJssel met zijn tomeloos geweld ook vele andere plaatsen van de dijk geteis terd, toch is Oudekerk wel het zwaarst getroffen geweest. SCHOONHOVEN Sympathieke hulpverlening:. Het voorrecht dat Schoonhoven voor de grote ramp ge spaard gebleven is, terwijl het gevaar van zo dichtbij gedreigd heelt, vond vandaag zijn weerklank in de verrassende wijze waarop de burgerij geholpen heeft In het bijeenbrengen van goederen en gaven voor het Rampenfonds. Leerlingen van de Vak school en anderen hebben onder toezicht van de leraren wagens vol kledingstukken en meubilair ingezameld. Gelijktijdig werd ook een rondgang gemaakt: voor financiële steun, waarvan de opbrengst momenteel nog niet bekend is. Telegram van Franse premier aan dr Drees René Mayer, de Franse premier, heeft dr. Drees het volgende telegram gezon den: „Ik ben diep getroffen door de ver schrikkelijke ramp. die het Nederlandse volk treft op het ogenblik, dat het door zijn moed en zijn arbeid het herstel van de oorlogsschade voltooide. Ik verzoek Uwe Excellentie overtuigd te zijn van het diepgevoelde medeleven van de Franse regering. Persoonlijk ver zeker ik U van mijn diepe droefenis over de rouw en het lijden, dat U wreed treft." Raad van Oudewater Vrijdagavond j.l. kwam de raad der gemeente Oudewater in vergadering bij een. Op voorstel van B. en W. werd be sloten tot (toetreding als Lid van de „Ver eniging van Gasbedrijven", de „Vereni ging van Waterleidingbedrijven" en de „Vereniging van Electriciteitsbednjven Eveneens werd met algemene stemmen (besloten tot aansluiting bij de Coop. Ver eniging „Samenwerkende Gasbedrijven" U-A. te Amsterdam, zulks met de bedoe ling de aanwezige zeer grote voorraad cokes via deze vereniging te kunnen ver kopen. Voorts werd besloten tot de ver nieuwing van het dak van de kleine gas houder en de begroting der gemeentebe drijven, dienst 1952, te wijzigen. Hierna kwam in behandeling een voor stel van B. en W. tot verhoging van de gastarieven met 1 ct. per m3, ingaande 1 Januari 1953. Met algemene stemmen werd ook dit voorstel aangenomen. Ver volgens werd besloten tot vaststelling van nieuwe electriciteitstarieven voor de gemeenten Hekendorp en Papekop, even eens ingaande 1 Januari 1953. Besloten werd het in 1953 maximum op te nemen crediet in rekening-courant bij de N.V. Barik vor Nederlandse Ge meenten vast te stellen op 100.000. Vervolgens kwam een voorstel ter ta fel om aan het personeel van de gemeen tebedrijven voor een maal een nieuwe overall te verstrekken en hiervoor 150.- uit te trekken. De heer Prins en de heer Nota stelden voor het personeel van de verschaffen. Dit voorstel werd na enige discussie aangenomen. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot voor lopige vaststelling van de gemeente-re kening dienst 1951, ontstond een discus sie over de inzage der stukken, en de be steding der gelden. Wethouder Van En gelen beantwoordde de hierover gestelde vragen en ook de voorzitter verzekerde dat er geen onnodige uitgaven worden gedaan. Men moet vertrouwen hebben in de hoofdambtenaren en niet op de stoel van het Verificatie-bureau, dat alles nauwgezet controleert, willen gaan zit ten. Zowel ten gemeentehuize als ten kantore der bedrijven zijn ste/ds alle ge wenste inlichtingen verkrijgbaar. Ook bij de behandeling der begrotin gen dienst 1953 kwamen verschillende vragen naar voren. O.a. werd in verband met de besteding van een post van 24.000.voor de oude openbare school, gewezen op de noodzakelijkheid van een badhuis voor Oudewater. De kosten van verhuizing van 16 gezinnen, welke wo nen in de huizen aan de L. Burchwal, zullen door het Rijk worden gedragen. Over de vraag, gedaan door de heer No ta, of aan de burgemeester een vergoe ding moet worden gegeven voor het ge bruik van zijn werkkamer in de ambts woning, werden enkele opmerkingen ge maakt. De heer Prins is vierkant tegen, omdat de burgemeester voor zijn grote woning 9.huur per week betaald, terwijl voor een arbeiderswoning hu 7.- en straks 8.50 moet worden betaald. De verhouding is hier dan zoek. Ook de he ren Van der Lee, Reyngoud en Hoogen- boom zijn tegen deze toekenning. Dit voorstel werd aangenomen met 6 tegen '4 stemmen. (Van onze speciale verslaggever) Onder de noodgebieden in het Zui den van ons land zijn thans enkele streken die op het ogenblik de meest afschuwelijke wonden vertonen. Het eiland Tholen en dan in het bijzonder het gebied rond het dorpje Stavenisse is één van de ergste rampgebieden. Een gedeelte van Stavenisse is tijdens de springvloed volkomen van de aard bodem weggevaagd en men verwacht minstens 300 doden te- zullen vinden. Het andere rampengebied is Schou wen en Duiveland. Ook daar vreest men voor het leven van minstens 200 eiland-bewoners. Gisteren arriveerde in Bergen op Zoom met een helicopter van de marine een boodschapper uit Oude Tonge op Goeree Overflakkee, die het verschrikkelijke bericht bracht dat daar in een boerenschuur 180 lijken liggen opgestapeld en 1500 an dere bewoners zien reeds enige dagen de dood onder ogen. Zij zitten op een dijk, die steeds verder afbrokkelt onder de kracht van het zeewater en zij zijn van alles verstoken. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich in een gisteravond te Amsterdam gehouden spoedverga dering beraden over de eerste hulp, die het Nederlandse bedrijfsleven in al zijn geledingen zou kunnen ver lenen aan de slachtoffers van de ramp, die ons land heeft getroffen. Het. bestuur van de Stichting van de Arbeid besloot een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers ais eerste bijdrage in de nood. die c zovele tienduizenden is gekomen, de navol gende maatregelen ten uitvoering te bren gen: 1 Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgever een bijdrage worden gestort in het Nationaal Rampenfonds ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdTage door de werk gevers met een gelijk bedrag wordt ver hoogd; 2 Op een bedrijfstaks- of ondernemingsge wijze te regelen manier zal op korte ter mijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste acht uur worden overgewerkt. Hetgeen daarmede verdiend wordt, zal. verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgever, eveneens worden afgestaan aan het Nationaal Rampen fonds. Ingeval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer een gelde lijke bijdrage van ongeveer gelijke groot te aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting is er zich var bewust, dat het op deze wijze bijeen te bren gen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het besloot derhalve zich t.z.t. nader te beraden over eventuele verdere maatregelen. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid doet bij deze gelegenheid tevens een beroep op de werkgevers, wier ondernemin gen, als gevolg van de overstromingsramp zijn stilgelegd, indien mogelijk, het dienst verband met hun werknemers te laten voort best ren. Na veel moeite is men er in geslaagd geïsoleerde inwoners tan 's-Gravendeel uit luin benarde positie te bevrijden- De evacué's stappen aan wal. Verklaring van Prins Bernhard Vóór zijn vertrek naar Nederland Prins Bernhard heeft, vandaag voor zijn vertrek naar Nederland met een gewoon lyntoestel van de K.L.M. op het vliegveld Idlewild de volgende verklaring afgelegd: „Ik heb mijn bezoek aan de Ver enigde Staten afgebroken en vertrek thans naar mijn land, dat de grootste catastrophe heeft ondergaan die het land in vredestijd ooit, sinds de mid deleeuwen, heeft geteisterd. De wor steling tegen de zee is altijd een voortdurende strijd geweest voor het Nederlandse volk, welks historische taak het geweest is en nog is om grote stukken vruchtbaar land aan het water te ontworstelen. De huidige catastrophe herinnert er aan dat Hol lands gevecht tegen de zee nog steeds voortduurt. Ofschoon de overstroming uitgebreide gebieden onder water heeft gezet, waarvan sommige nog slechts kort geleden de oorlogsver woesting te boven waren gekomen, weet ik dat ons volk deze beproeving met dezelfde kalmte opneemt als het altijd getoond heeft in zijn eeuwen oude strijd tegen de elementen. Ik ben diep erkentelijk voor de vele uitingen van sympathie van het Amerikaanse volk die mij gedurende de afgelopen twee dagen hebben be reikt. Alles wat ik u thans wil vra gen is, dat gij uw Nederlandse bond genoten uw morele steun en gebeden zult geven in hun uur van beproe ving." 80.000 VAN HET C.N.V. Het CNV heeft aan het Nationaal Ram penfonds doen weten, dat het Christ. Nat. Vakverbond en de aangesloten organisa ties een bedrag van 80.000 voor het fonds beschikbaar zal stellen. Buitenlandse journalisten Vele buitenlandse journalisten hebben zich naar ons land begeven om reportages van de noodtoestand te verzorgen. Urk biedt nog 20 schepen aan Behalve de grote Noordzeekotters, die reeds op het terrein van de ramp zijn, liggen in de Urkerhaven meer dan 20 kleine IJsselmeerkotters klaar, om op eerste oproep naar het terrein van de ramp te vertrekken. De sche pen hebben een gemiddelde diepgang van 1.60 meter en kunnen waardevolle diensten bewijzen. Bovendien l.eeft zich een groot aantal vissers, bekend met motoren, aangemeld, om mannen, die reeds lang in touw zijn, af te lossen. Britse Rijnleger stelt genie- materieel beschikbaar Een woordvoerder van het Britse Rijn- leger heeft Maandag meegedeeld, dat geniematerieel voor hulpverlening aan Nederland gereed staat. Zodra de Ne derlandse regering dit verzoekt, zal het materieel worden overgebracht. De Britten zijn van mening dat in de eerste plaats „Bulldozers" e.d. nodig zullen zijn. Het Britse Rijnleger beschikt niet over hefschroefvliegtuigen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2