VERMOEDELIJK 200 PERSONEN BIJ STAVENISSE OMGEKOMEN Duizenden in gevaar op Schouwen-Duiveland Ernstige dijkdoorbraak op Tholen HULP OP GROTE SCHAAL DRINGEND GEBODEN Helpen Reeds 605 doden Reeds meer dan 2 millioen ZWARE TERUGSLAG OP DE NA-OORLOGSE OPGANG KONINGIN WAADDE DOOR HET WATER Bezoeken aan s-Gravendeel en Middelharnis DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 ELFDE JAARGANG No. 2380 NUMANSDORP 67 DODEN Oude Tonge 60 doden Financiële hulp uit Amerika? Rotterdam: Witte de Withstraat 80 Telet 29216 (8 J.) Redactie en Administratie Postbus 1112 Postgiro 424519 'j-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 Advertentie-afd. Tel. 114402 Dordrecht: Scheffersplein 3 Telefoon 4570 Postgiro No. 424208 Klachtendienst Tel. 7314 Gouda; Dubbele Buurt 3 Telef. 3438 Giro No. 424422 Abonnementsprijs: 49 cent per week. 2.13 per maand, 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT. yti-UM- Weerbericht Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. WEINIG WIND. Zwaar bewolkt met later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind In hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord. Temperaturen even boven het vriespunt maar vannacht en morgen ochtend plaatselijk lichte vorst. s. OO O O Uitgave: N.V. Dagblad „Trouw" Een nieuwe ramp schijnt zich voltrokken te hebben te Stavenisse, waar zich plotse ling een ernstige dijkdoorbraak heeft voorgedaan, waarbij vermoedelijk 200 personen om het leven gekomen zijn en 80 kleine huizen langs de dijk verloren gingen. Niet minder onheilspellend zijn de berichten van onze speciale verslaggever over de toestand op Schouwen. Hij ontving nl. van jhr. A. van Citters, burgemeester van het dorpje Burg op Schouwen, de trieste mededeling, dat het met het eiland Schou wen is afgelopen. DE PRINS KOMT TERUG UIT V.S. De zee stormt op Schouwen door ruim twintig gaten in de dijk over het land en alles staat onder water. Burgemeester v. Citters kon wel zeggen, dat de 24.000 eilandbewoners voortdurend in levens gevaar verkeren. De burgemeester was voor zaken in het Gooi toen de zee het eiland overspoelde en nu zal hij hedenmorgen proheren om met een helicopter naar zijn gemeente terug te keren. De berichtgeving uit Schouwen is uiterst schaars en de burgemeester was van mening, dat, wanneer er niet snel op grote schaal schepen worden gezonden, vele inwoners ten prooi aan de golven zullen vallen. „Ik neem in de helicopter medica menten mee en hopelijk ook een radiozender, zodat Schouwen de bui tenwereld eindelijk kan vertellen hoe TT ET zal nog wel niemand mogelijk J"L zijn ook maar bij benadering te schatten welk een ramp storm en water sinds Zondag over ons land hebben gebracht. Honderden mensenlevens zijn reeds te betreuren. Enorme financiële schade is er aan gericht. Allereerst voor de duizenden die van huis en haard verdreven wer den en slechts het vege lijf hebben kunnen redden. Maar ook voor ons land en volk als geheel, dat juist met veel moeite en inspanning weer enigszins van de door de oorlog geslagen wonden was hersteld, en nu het hoofd zal moeten bieden aan een nieuwe ramp van nog ongekende omvang. We hebben wel op heel pijnlijke wtyze weer eens moeten ervaren hoe zwak het vermogen van de mens is. Ook van de mens van de twintigste eeuw, die met zijn vernuft en tech nische outillage haast alle krachten van de natuur aan zich onderworpen scheen te hebben. Wel een reden om met grote be scheidenheid en ootmoed het werk onzer handen te beschouwen. Maar dit mag geen reden zijn om nu de handen maar in de schoot te leggen. Integendeel. Zo ooit, dan geldt nu dat wij moe ten doen, wat onze hand vindt om te doen. En dat is: helpen in de nood! Het Nederlandse volk heeft vaker Bware beproevingen doorstaan. En het heeft dan steeds schouder aan schouder gestaan en met vereen de krachten het nationale huis weer gebouwd. Zo zal het ook nu moeten. De regering zal vandaag een ver klaring over de toestand afleggen en naar wij verwachten met de Kamer hierover van gedachten wisselen. Doeltreffende maatregelen zullen op korte termijn althans de ergste nood moeten lenigen. Maar het particulier initiatief blijve niet achter. Van tal van zijden zijn de blijken van medeleven trouwens reeds tast baar. Het voorbeeld van onze Koningin en H.K.H. prinses Wilhelmina, die zich naar de geteisterde plaatsen hebben begeven, vervult ons volk met grote dankbaarheid. Wij zien er eens te meer een bevestiging in van de nauwe verbondenheid van Oranje en Neder- land. a Laten wij eensgezind en met voort varendheid de schouders onder het hulpverleningswerk zetten. Niemand wachte op de ander. Snelle hulp is dubbele hulp. En wij doen een, misschien over bodig, maar toch dringend beroep op allen om het Nationaal Rampenfonds Jn Den Haag, Statenlaan 81 (giro 9575) puim van middelen te voorzien. Hetzij in geld of in de vorm van kleding en dekking. Zoals bekend verleent on* blad «Mm rijn bemiddeling. hoog de nood is gestegen en hoe drin gend hulp nodig is. Het lijkt er tot nu toe veel op of Schouwen weer eens het vergeten eiland is." In Burg zijn tien doden en in Zie- rikzee al 18 te betreuren. Te Stavenisse begon gistermiddag om 1 uur de klok te luiden ten teken dat er iets bijzonders aan de hand was. Velen spoedden zich naar de dijk. Het water bleek nu en dan over de dijk te spoelen hetgeen op zichzelf niet onrustbarend was. Plotseling echter werd een groot gat in de dijk geslagen waar de watermassa's met grote kracht doorheen stroomden. Tal van inwoners, die op de dijk stonden, werden meegesleurd. Een opgave van het juiste aantal personen, dat vermist wordt, was nog niet te geven. De overlevenden kon den het vege lijf redden door op de daken van de huizen te klimmen. Met bootjes wordt getracht hen zoveel mo gelijk naar het gemeentehuis te bren gen, dat nog betrekkelijk veilig was. Uit Yerseke en Bergen op Zoom zijn schepen onderweg om de slachtoffers uit het gevaarlijke gebied te halen. Prins Bernhard heeft, in verband met de overstromingen, die Nederland hebben geteisterd, zijn reis door de 2, Hoeksewaard Verenigde Staten onderbroken. Woensdagmorgen tussen zes en acht uur wordt hij op Schiphol verwacht. De Prins is voornemens onmiddellijk na zijn aankomst de getroffen ge bieden te bezoeken. Met het uur stijgt het aantal slachtoffers van de watersnood ramp, die het Zuidwestelijk deel van ons land heeft getroffen. Hedennacht waren reeds 605 doden geteld. Hier volgen de plaatsen met het aantal slachtoffers dat er te betreu ren is: Willemstad 12, Moerdijk 13, Honte- nisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gravendeel 55, Dinteloord 3, Terneuzen 4, Vlissin- gen 3, Hoedekenskerke 1, Hondsbos- schezeewering 1, Sliedrecht 1, Maas sluis 1, Halsteren 17, Kruispolder 8, Rotterdam 1, Nieuwneuzenpolder 1, Heiningen 25, Numansdorp 12, Anver- nege Theodoruspolder 17, Hellevoet- sluis 5, Texel 4, St. Philipsland 1, Veere 2, Kortgene 35, Raamsdonksveer Oosterschelde 4, Kruiningen 11, IJselmonde 3, Brand wijk 2, Goeree en Overflakkee 40. Kloosterzande 1, Stormpolder 2, Goese Sas 7, Ouderkerk a/d IJsel 2, Zierikzee 19, Kortgene 5, Papendrecht 1, Wolfaartsdijk 6 en Geersdijk 1. Hoezeer het Nederlandse volk met de slachtoffers meeleeft en getroffen is door de ontzettende gevolgen van dé **>cersnood, blijkt duidelijk uit de tot nu toe binnengekomen gaven mj het Nationaal Rampenfonds", Statenlaan 81, Den Haag, giro 9575. Gistermiddag omstreeks vijf uur was een bedrag van ruim twee millioen gulden uitgezonderd de vele stortingen per giro, die nog niet binnen zijn ontvangen, terwijl daarnaast duizenden en nog eens duizen den kledingstukken aan de Rode-Kruispost te Den Haag waren ingeleverd. Met Urker kotter naar Zierikzee Een onzer verslaggevers heeft zich gisteravond aan boord begeven van de Urker kotter UK 186, sohipper Klaas Koffeman, een der Urker schepen, die op weg zijn naar Zierikzee, de stad op Schouwen en Duiveland. waar duizen den evaoué"s in de huizen der bevol king zijn ondergebracht. Triest beeld van de verwoesting Met enorme kracht stroomde het water in de rampzalige nacht van Zaterdag op Zondag dorpen en steden binnen. Eén van de totaal verwoeste hnizen m Hei» ningen. (by Fijnaord, If. W. Brabant) REGELING VOOR HULPVERLENING Daar de spontane aanbiedingen van arbeidskrachten voor hulpverlening in de geteisterde gebieden tot nu toe via verschillende adressen verliep, is het wenselijk gebleken thans een refinitieve regeling hiervoor te treffen. Het Minis terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid deelt in dit verband mede, dat ar beiders uit de omgeving van de geteis terde gebieden zich kunnen aanmelden bij de arbeidsbureaux. Door deze ge dragslijn wordt het mogelijk een cen traal overzicht te verkrijgen van het aanbod van arbeidskrachten voor de ge teisterde gebieden, zodat zij. indien nodig, naar die plaatsen gezonden kun nen worden, waar hulp noodzakelijk is. De arbeidsbureaux dienen aan het Rijksarbeidsbureau te 's-Gravenhage (toestel 312 of 324) op te geven, over welke categorieën en aantallen arbeiders zij voor dit doel kunnen beschikken. De gemeentebesturen in de geteisterde gebieden wordt verzocht hun behoefte aan arbeidskrachten zo nodig kenbaar te maken bij het Ministerie van Binnen landse Zaken, dat hierover in contact staat met het Rijksarbeidsbureau. Ter voorziening in de plaatselijke be hoefte aan arbeidskrachten buiten de geteisterde gebieden, b.v. voor de verzor ging van geëvacueerd vee. dient men zich als gewoonlijk te wenden tot het arbeidsbureau ter plaatse. De aandadht wordt er op gevestigd, dat de huidige vraag naar extra arbeids krachten voor de geteisterde gebieden voorlopig nog geen groter aanbod van werkkrachten nodig maakt. Vrijwillige arbeidskrachten uit de ver der van de geteisterde gebieden gelegen provincies zijn voorshands nog niet on- middellijk nodig. Radiorede minister Drees De minister-president, dr. W. Drees, heeft gisteravond de volgende radio rede gehouden: „Twee dagen lang heeft een beang stigend aanzwellende stroom van be richten ons doen beseffen, welk een ramp over Nederland is gekomen door het samentreffen van een springvloed en van een orkaan uit ongunstige rich ting. Ik behoef u de droevige bijzon derheden niet opnieuw te schetseiv Het zal allen duidelijk zijn geworden^ dat heel onze Westkust, van Texel tot Zeeuwsch-Vlaanderen, geteisterd is, en dat in het bijzonder de Zeeuwse en auidhollandse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van het vasteland van Zuid-Holland zwaar getroffen zijn. Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle omvang daar van is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden omgekomen. Daaronder H. M. de Koningin verltet gister morgen om 7.00 uur Soestdijk voor een nieuw bezoek aan de geteisterde ge bieden. Na een kort oponthoud in Den Haag heeft H. M. zich in Dordrecht in gescheept op een vaartuig van de Rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's-Gravendeel, waar de Koningin de evacuatie aanschouwde en gesprekken voerde met de burgemeester, een aan tel dokters en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar H.M. zich onder hield met vele evacué's, die in een café waren ondergebracht. In Middelharnis waadde de Konin gin met waterlaarzen door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar rij zich liet voorlichten over de situa tie. HJtf. b*d dri featariü* wder M varen naar Stellendam, maar moest door tijdgebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verantwoordelijkheid niet op zich ne men om in het donker een haven bin nen te varen, waar voortdurend boten in en uit gingen. De Koningin keerde om 19.00 uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Rotterdam, waar xij achtereen volgens de evacuatiecentra in het Feyenoord-stadion en de Ahoy'-hallen bezocht. Daar sprak zij o.a. met vluch telingen van Schouwen en Duiveland Om 21,00 uur gisteravond was H.M. op Soestdijk terug. Naar alle waar schijnlijkheid zal de Koningin heden opnieuw cW griMMrii gebieden be velen hij pogingen om anderen te red den. Wij herdenken hen met diepe eer bied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van die slachtoffer werden van het waterge weld. Er is veel geleden ook door die ont snapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte, hoevelen alles hebben moeten prijs geven, die, na uren op zolders of zelfs op de daken te midden van de woe dende storm, ten slotte, op het nipper tje slechts, het vege lijf hebben kun nen redden. Nog beklemmender is het feit, dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt opdagen. Met alle middelen van de moderne techniek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebieden weer talloze boerderijen en huizen ver laten, als eens op Walcheren en in de W ieringermeer. Wij weten niet wat er van zal blijven staan. En wij weten nog niet bij bena dering, hoe groot de schade ten slotte zal blijken te zijn. Maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich juist duidelijker begon af te tekenen. De overstromingen op Schouiven-Duive- lund hebben het grootste deel van het eiland onzichtbaar gemaakt. Deze huizen vormen nog enkele herkenningspunten van Schoutven-Duiveland. (Luchtopname ANP—FOTO) Volgens een van onze correspondent afkomstig telegram zijn er volgens laat ste gegevens naar schatting te Numans dorp 67 doden en vermisten. De burgemeester van Oude Tonge op Overflakkee deelde Zondagavond aan de Belgische vlieger, kapitein Gerard Tre- merie, mede. dat Oude Tonge vermoede lijk zestig doden heeft te betreuren. Deze vlieger, die Zondagavond met zijn hef- schroefvliegtuig bij Oude Tonge landde en er de nacht doorbracht, heeft deze me dedeling te Brussel gedaan. De slacht offers zouden in hun bedden door het water zijn verrast. Ongeveer 40 mensen zitten in het dorp opeengepakt. Radio deed goed iverk Geheel Nederland heeft Zondag, voor zover het gespaard bleef voor het geweld van het water, aan de radio gezetenom regelmatig op de hoogte te worden gehouden van de rampen, welke ons land hebben getroffen. De omroepverenigingen, die haar zendtijd afstonden voor de nieuwsdienst van het A.N.P. en het A.N.P. zelf hebben voortreffelijk werk verricht, ook met het doorgeven van berichten over de hulpverlening. Radioreporters der om roepverenigingen waren spoedig op de bedreigde plaatsen en gaven tot laat de avond hun ooggetuigeverslagen. De krant brengt gaarne een saluut aan haar collega's van het sprekende woord. De Amerikaanse regering overweegt, volgens Ass. Press, aan de Nederlandse regering een gedeelte van een fonds- van 300.000.000 dollar, dat voor de hulpverlening aan het buitenland be stemd was, ter beschikking te stellen voor de leniging van de nood van de slachtoffers der watersnood. Overwerken voor het Rampenfonds De grote kern van het personeel van de Kun. Machinefabx-iek Gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo heeft in overleg met de directie besloten gedurende een week een uur over te werken en het extra-loon ter beschikking te stellen van het Nationale Rampenfonds. D» opbrengst van dit extra-loon wordt op l«en 100.000 geschat

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1