Reddingsploegen vechten een eenzame strijd Ook in Engeland zoekt men nog steeds naar mensen FINANCIËLE HULP UIT Talrijke andere aolders verloren Hulp van vele zijden AMERIKA? KONINGIN WAADDE DOOR HET WATER STOOTTROEPEN EN CADETTEN WEREN ZICH DAPPER Dertien communisten mochten kiezen TREINVERKEER OP TALRIJKE PLAATSEN HERSTELD SHEERNESS GEÏSOEEERD: ER HEERST EEN CHAOS Bezoeken aan s-Cravendeel en Middelharnis DORDTSE BIESBOSCH ONDERGELOPEN Overwerk voor de noodgebieden DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 TROUW 5 (Van een onzer verslaggevers). Tot hun ontzetting hebben de landbouwers van de Dordtse Bies. boseh hun prachtige polder, een gebied van 1400 a 1500 ha, toch nog verloren zien gaan. De naast de Biesbosch gelegen Prinsenpol der is al eerder overstroomd. De scheiding tussen de Prinsenpolder en de Dordtse Biesbosch, een ka- de, die de oude veerweg wordt ge noemd, is nu doorgebroken, zodat het water uit de Prinsenpolder in de Dordtse Biesbosch stroomt. De polder staat blank en de schade is, evenals overal elders op het eiland van Dordrecht, enorm. Alle polders ten Zuiden van de YViel- drechtsezeecRjk zijn nu verloren. Dr. J. ten Kate overleden In de ouderdom van ruim 44 jaar is te zijnen huize in Den Haag na een langdurig ziekbed overleden dr. J. ten Kate, bekend Haags chirurg. De over ledene was een medicus met interna- nationale vermaardheid en had een levendig aamdeeel in de Europese organisatie van Chr. medici. Bij K.B. is aan A. H. Termeer op zijn verzoek, met ingang van 1 Febr. 1953, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Mierlo. TOESTAND OP TEXEL Op Texel zyn tot nu toe twee lijken geborgen, t.w. van de 56-jarige smid R. IJska uit De Waal en de 36-jarige melkhandelaar D. Kuip uit De Koog. Nog vier personen zijn door familie als vermist opgegeven. De kans dat zij levend zullen worden teruggevonden, wordt klein geacht. Tot dusverre zijn geen aangiften over verloren vee gedaan Er zijn 185 DUW- arbe:ders en vijftig mariniers uit Den Helder naar het eiland gekomen om hulp te bieden. Op het dak van een huis, dat reeds aan alle kanten afbrokkelt, staat, geheel alleen in het verlaten, on dergelopen land, een overle vende. Hij zwaait naar het overvliegende toestel, waar-: uit een fotograaf deze dra matische opname maakte. Tientallen meters van hem af, onbereikbaar door de golven, stromingen en ob stakels onder water, ligt een rubberboot, die in een boomgaard is blijven steken. Deze foto werd gemaakt op Duiveland-. (Luchtopname ANPFOTO) Textielbedrijven in Enschede hebben 12.000 dekens beschikbaar gesteld voor de getroffen gebieden; het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek te Wage- ningen gaf gisteren 2000 kg groene erwten; de Nïeuw-Zeelandse regering stuurde duizend gulden en vele kisten met goederen; uit Denemarken is een grote lading wollen de kens onderweg; Nederlandse boeren hebben een millioen gulden beschikbaar gesteld; passagiers en bemanning van talloze Neder landse schepen op de wereldzeeën hebben gisteren voor duizenden naar Nederland overgemaakt; prinses Beatrix heeft haar nieuwe fiets, die zij op haar verjaardag kreeg, aan het Rode Kruis geschonken; Urkers hebben behalve hun botters een sleepboot en een aantal grote schepen met radio-apparaten aan boord naar het ramp gebied gestuurd; op de Maandagbeurs bracht men gisteren te Rotterdam bijna f 70.000 bijeen; het hoofdbestuur van de C.J.M.V. heeft het conferentie-oord „De Ernst Sil- lemhoeve te Lage Vuursc'ne beschikbaar ge steld voor evacué's; de wereldraad van ker ken te Genève heeft, een bedrag van 6000 francs geschonken: Dekens en lakens van Spanjaard te Borne kwamen Zondag in een enorme vrachtwagen te Rotterdam aan; nagenoeg alle bedrijven in Nederland wer ken thans over voor de hulpgebieden of het personeel van die bedrijven staat een dag loon af; Berlijnse artsen hebben een aanbod gedaan aan Nederlandse artsen om hen bij te staan; Zuid-Afrika verzamelt in allerijl geld en goederen: binnen- en buiten landse luchtvaartmaatschappijen bieden gra tis vervoer aan van goederen uit landen die helpen; dertig jongelui van Lycea uit geteisterde gebieden kunnen hun studie voortzetten te Zwolle, waar onderdak wordt aangeboden in het Geref. Jeugdgebouw 't. Bastion"; pantsereenhsden zijn onder weg uit Canada om hulp te bieden; Am sterdamse en Rotterdamse rederijen hebben geld, boten en bemanningen gestuurd; de mijnwerkers zullen Zaterdag twee uur over werken, hun loon en de meerderheidspro ductie afstaan aan landgenoten, die ge troffen werden; drie kruideniersbonden stortten reeds drie luizend gulden en heb ben voorts nog grote bedragen in net voor uitzicht gesteld; in Finland is een grote landelijke actie voor het inzamelen van geld en goederen begonnen: de Finse gezant heeft zijn auto beschikbaar gesteld: Ameri kaanse verbindingstroepen met telefoon materiaal zijn in aantocht: Duitse reders komen met motorboten; tie R A.F. heeft tien artsen, enige honderden manschappen, kon vooien vrachtauto's en bulldozers beschik baar gesteld; de Zweedse vereniging „Redt het Kind" heeft voedsel in blik en kleding aangeboden. Meer dan f 125.000 Is op de Ned. Antillen door bedrijven bijeengebracht. Donderdag is er in Willemstad een speldjesdag; Haag se kunstenaars organiseren een tentoon stelling, waar werken zullen worden ver kocht en verloot ten bate van de ramp gebieden; Drieduizend kinderen uit de rampgebieden is door de aartsbisschop van Parijs onderdak aangeboden; Eenzelfde aan bod heeft de burgemeester van Milaan gedaan aan honderd kinderen, die hun ouders of fa milieleden verloren; Twee Britse regimen ten van het Rijnleger uit Duitsland ver trekken per eerste gelegenheid naar de overstroomde gebieden met groot materi eel; Vele muziekgezelschappen in den lande organiseren thans uitvoeringen, waarvan de opbrengsten onmiddellijk zullen worden overgemaakt, aan de slachtoffers; De ge hele opbrengst, van het „Troendelng"-t.hea- ter te Trondhelm ln Noorwegen zal op één dag beschikbaar worden gesteld van het Ned. Rode Kruis; Philips heeft f 100.000.- en het personeel twee dagen salaris ge schonken; Amerikaanse reuzen-transport- toestellen zijn onderweg naar de rampge bieden met grote voorraden voedsel en kle ding: ,.De Hoop", het hospitaal-kerkschip is uit IJmuiden vertrokken naar Hellevoet- sluis. Dit is slechts een greep uit de honderden grote en kleine aanbiedingen uit het vader land en de wereld. Vrijwel met de minuut komen er nieuwe binnen. Tc zamen vormen zij ontroerende bewijzen van medeleven. Het is wel nauwelijks toevallig te noemen dat de watersnoodgebieden in West-Brabant en Zeeland het beste met een frontgebied zijn te vergelijken. Frontgebied letterlijk cn figuurlijk. Lange colonnes militaire vrachtauto's, be laden met pontons, rubberboten, buitenboordmotoren, tractors, electriciteits- generatoren trokken naar het front. Zwijgend zaten de soldaten op de wagens. Zwijgend keken de bewoners van de dorpen die zij passeerden hun na. Het was oorlog, ten voeten uit, oorlog tegen de waterwolf. Van een gecoördineerde aanval op de vijand, was overigens geen sprake; daarvoor was de frontlinie te lang en te onregelmatig. Op dijk en dam voch ten de reddingsploegen een eenzame strijd, onafhankelijk van elkaar, zich ook met storend aan hoe het er op andere plaatsen uitzag. Ieder zag voor zioh op zijn stuk front slechts water, waaruit de daken der huizen omhoog staken en onder en op die daken waren mensen voor wie het elk ogenblik te laat kon zijn. Fijnaart was een der plaatsen waaruit een felle strijd gevoerd werd. Burgemeester Ter Haar, samenwerkend met generaal Kroon, hoofdcommissaris van het Rode Kruis in Breda, leidde rustig en doelbewust de werkzaamhe den. Meer dan 3500 inwoners van het 5000 zielen tellende dorp werden ge ëvacueerd naar het militaire kamp Eucphen en omliggende plaatsen en onderwijl waren soldaten en burgers .n de weer om bewoners van geïsoleerde boerderijen te redden. Meer dan hon derd mensen werden gered met vletten en platboomischuiten. Wat dat betekent kan men slechts beseffen als men de zee van kolkend water zelf gezien heeft. Wij spraken met een van uitputting wankelende Rode-Kruissoldaat die met een paar kameraden 26 gewonde inwo ners van Willemstad in de nacht per roeiboot had opgehaald en in veiligheid gebracht. Vertellen wilde hij niet, kon hij ook niet. „De mensen zijn in veiligheid, laat dat genoeg zijn", zei hij vermoeid. Dateelfde, zichzelf wegcijferen, vond men overal langs het waterfront. Burgemeester Ter Haar uitte zijn grote bewondering voor de stoot troepen en de cadetten, die zich als leeuwen hadden geweerd. Zondagmiddag zijn ook de ministers Beel en Witte in Fijnaart geweest. Wij konden niet ontkomen aan de indruk dat het wel wat lang duurde eer doelmatig reddingsmateriaal arri veerde. Te veel moest er geïmprovi seerd worden met de wankele vletjes en onhandige roeiboten, waar amphi- bievoertuigen uitkomst gebracht kon den hebben. Burgemeester Ter Haar typeerde het zo: „Het hulpapparaat was als een molen die langzaam in beweging komt, om slechts langzamerhand ge smeerd te gaan lopen. Misschien heeft men in Den Haag niet direct beseft hoe calastrophaal de omvang van de ramp was. Maar u moet ook niet vergeten dat de vloed juist over ons kwam toen de militairen met verlof waren, zodat er geen perso neel aanwezig was om de mechani sche hulpmiddelen te bemannen". Hoe het zij, deze plotselinge ramp heeft wel bewezen hoe dringend nodig het is dat de burgerlijke hulpdiensten op korte termijn worden geformeerd. Eentonig verhaal „Het was of de zee naar binnen kwam" zoals de burgemeester van Halsteren zeide. Huizen stortten ln, er verdronken vele mensen en vee, en toen was er slechts water, niets dan water. Overal was de toestand het zelfde: mensen op de vlucht, huilende, van kou rillende kinderen, los zwer vende kudden koeien en paarden langs de wegen, verdronken koeien met wanstaltig gezwollen lijven aanspoe- Ook deze foto toont nog iets van wat er van Schou- wen-Duiveland zichtbaar is. De bewoners van deze hui zen, de weinige, die niet door de enorme vloedgolven werden verzwolgen, brach ten zich in veiligheid door naar de zolderverdiepingen te vluchten en af te wach ten. Hoevelen van hen door hefscliroefvliegtuigen en te hulp snellende motorboten zijn gered, kon gisteravond nog niet worden gemeld. (Luchtopname ANPFOTO) lend aan de dijk. Lange hulpcolonnes, onderweg en water water! Naastenliefde Maar middenin dit donkere, een tonige verhaal van dood en ellende straalt daar de lichtende ster der naastenliefde: waar geholpen kon worden, daar werd geholpen, snel en afdoend. Burgemeester Albers van Rucphen gaf wel een uitstekend voor beeld van burgerzin door 25 mensen in zijn huis op te nemen. Zondagnacht om twee uur liet hij de kerkklokken alarm luiden, en binnen een half uur hadden zich te Rucphen en Sint Willi- brord 400 vrijwilligers gemeld, die zandzakken gevuld hebben tot er geen zakken meer waren. Bovendien moest hij maatregelen treffen om 2000 mensen op te nemen in het militaire kamp en zij werden keurig geregistreerd ook, zodat de na vraag van familieleden niet vruchte loos zou zijn. Bij Rilland Bath wij kunnen slechts een greep doen uit hetgeen wij zagen werkten Belgische lucht machttroepen samen met Nederlandse om de in de dorpen geïsoleerde in woners te verlossen. Met paarden en karren trokken zij het dorp in om zwijgend de mensen naar de grote weg te brengen. De gemeenteraad van Katwijk be sloot in zijn laatstgehouden vergade ring een bedrag van f 5000.te voteren voor het nieuwe hospitaal- kerkschip „De Hoop". B. en W. had den een bedrag van f 2500.voor gesteld. De Amerikaanse regering overweegt, volgens Ass. Press, aan de Nederlandse regering een gedeelte van een fonds van 300 000.000 dollar, dat voor de hulpverlening aan het buitenland be' stemd was, ter beschikking te stellen voor de leniging van de nood van de slachtoffers der watersnood. Sowjet-Unie of de gevangenis Dertien wegens samenzwering in staat van beschuldiging gestelde Ame rikaanse communistenleiders zijn te New York voor de keus gesteld naar de Sowjet-Unie te gaan, of naar de gevangenis. De verdediger wilde niet op het aanbod ingaan. Drie van de communisten verklaar den de Verenigde Staten niet te willen verlaten. Vijf der beklaagden zijn in de Sowjet-Unie geboren, twee in Polen en een in Hongarije. Vier van hen zijn in de Verenigde Staten geboren. WERKERS GEVRAAGD Het Rijksarbeidsbureau te s-Graven hage deelt mede, dat zowel te Goes als te Middelburg onmiddellijk 150 arbei ders nodig zijn uit de omgeving van deze plaatsen. De beschikbare arbeidskrachten die nen zich zo spoedig mogelijk te melden bij de arbeidsbureau's te Goes of te Middelburg, waar ook nadere medede lingen zullen worden gedaan. Gisteren omstreeks 15.00 is de dienst RotterdamGouda volgens de normale dienstregeling hervat in beide richtingen, zij het, dat Avat langzamer wordt gereden. Er is een pendeldienst ingesteld over enkel spoor tussen Dordrecht en Zwijn- drecht, waarmede Dordrecht dus practisch weer per trein bereikbaar is. Het werk tot herstel van de spoor baan tussen de brug over de Oude Maas en het station Dordrecht vor dert. Men heeft er 3 zandtreinen ge lost ter stopping van het gat, dat in de Koninklijke garderobe werd nagekeken Voordat H.M. de Koningin naar de noodgebieden vertrok, heeft zij eerst haar eigen garderobe en die van haar vier kinderen nagegaan om te zien hoeveel zij voor de noodgebieden be schikbaar kon stellen. Een enorm pak is op de intendance van het Neder landse Rode Kruis ontvangen. De goederen worden tussen de an dere ter beschikking gesteld van de Commissarissen van de Koningin in de getroffen gebieden, die als leiders van het hulpverleningswerk in hun gebied de verdeling naar behoefte zul len verzorgen. De secretaris-generaal van het Zweedse Rode Kruis heeft de direc teur van het Nederlandse Rode Kruis opgebeld om te vragen, waarmee Ne derland in deze nood kan worden ge holpen. Voorlopig is alleen om kle ding gevraagd voor de van alles be roofden. Ook het Belgische en het Lu xemburgse gezantschap hebben het Nederlandse Rode Kruis hulp aange boden- AL 19 DODEN IN ZIERIKZEE Bij de overstroming van ZIerlkzee zijn tot dusver 19 personen omgekomen, aldus Averd vernomen uit een brief die Zierikzee per boot via Yerseke werd gezonden. e „Amateur Nooddienst" onder- houdt een aantal verbindingen met de jjI getroffen gebieden. baan was geslagen. De nachtboot van Hoek van Holland naar Harwich van Zaterdagavond, die nog steeds niet was vertrokken, is gisteren om 8 uur uitgevaren. De dagboot uit Harwich is gisteren om halftien in Hoek van Hol land binnengekomen. De maatschappij „Zeeland", die de dagboot exploiteert, vaart heden af na eb van de Jobshaven in Rotterdam. Om 16.50 is de spoorbaan Maas sluisHoek van Holland vrijgemaakt. Zij is weer bereikbaar over één spoor. Hiermee "is de gehele baan Hoek van HollandRotterdam DP weer be schikbaar, doch zij wordt alleen ge bruikt voor binnenlandse treinen. De buitenlandse D-treinen, die heden vroeg vertrokken, gingen alle naar en van Den Haag SS. Hiermede is de busdienst van Maassluis naar Hoek van Holland opgeheven. De reizigers van de internationale treinen worden nog steeds per bus vervoerd van Den Haag naar Hoek van Holland en om gekeerd. Toen A'anmorgen het licht daagde over de 100.000 hectaren OA'erstroomde grond langs Engelands Westkust, gingen de reddingsploegen weer met man en macht aan het werk. Het aantal doden, dat geïdentificeerd is, bedraagt 289. Honderd daarvan stierven op het eilandje Canvey in de Theems-mond. Meer dan 900 personen worden nog vermist en 24.000 zijn dakloos. De Engelse bladen brengen hele pagina's met reportages en foto's OA-er de Avatersnood in Engeland. Het is begrijpelijk, dat daarbij het nieuAA's uit Neder land wel enigszins in A'erdrukking komt. Redders roeiden op Canvey van de ene bungalow naar de andere. Zij vonden dode lichamen in tuinen, op en onder daken, in bomen en heggen Daar de riolering vernield is, vreest men voor besmettelijke ziekten men overweegt gedwongen evacuatie van de 3800 achtergebleven overle venden. Langs de gehele geschonden kust werken troepen en vrijwilligers in koortsachtige haast aan versterking van de zeeweringen, omdat er over veertien dagen een voorjaarsspringtij komt, dat nieuw onheil zou kunnen zaaien. Men staat daarbij tot de borst in het water. Er zijn honderden gaten in de dijken. Vier millioen zakken zijn ge leverd voor de opvulling. Meer troe pen met bulldozers, veldkeukens en zoeklichten zijn onderweg. De RAF fotografeert voortdurend de getroffen streken en aan de hand van de foto's wordt het reddingswerk en herstel lingswerk ondernomen. Te Great Yarmouth, waar breuken van achttien meter in de zeewering H. M. de Koningin verliet gister morgen om 7.00 uur Soestdijk voor een nieuw bezoek aan de geteisterde ge bieden. Na een kort oponthoud in Den Haag heeft H. M. zich in Dordrecht in gescheept op een vaartuig van Rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's-Gravendeel, waar de Koningin de evacuatie aanschouwde en gesprekken voerde met de burgemeester, een aan tal dokters en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar H.M. zich onder hield met vele evacué's, die in een café waren ondergebracht. In Middelharnis waadde de Konin gin met waterlaarzen door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situa tie. H.M. had de bedoeling verder te varen naar Stellendam, maar moest door tijdgebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verantwoordelijkheid met op zich ne men om in het donker een haven bin nen te varen, waar voortdurend boten in en uit gingen. De Koningin keerde om 19.00 uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Rotterdam, waar zij achtereen volgens de evacuatiecentra in het Feyenoord-stadion en de Ahoy'-hallen bezocht. Daar sprak zij o.a. met vluch telingen van Schouwen en Duiveland Om 21,00 uur gisteravond was H.M. op Soestdijk terug. Naar alle waar schijnlijkheid zal de Koningin heden opnieuw de geteisterde gebieden be zoeken. zijn geslagen, is het merendeel van de 10.000 mensen, die opgesloten za ten in ondergelopen huizen, overge bracht naar veilige plaatsen. Een vloot van particuliere bootjes, groter nog dan die welke in 1940 mee hielp aan de evacuatie van Duinker ken, dwaalt, over de OA-erstroomde lan den, Het zijn kleine vissersboten, vlet ten, reddingsploegen en zelfs bootje: uit een vaarvijver voor kinderen. Op het eilandje Sheppey in d< Theems-mond was de situatie vandaag chaotisch. Te Sh'eerness, waar scheeps werven zijn, zitten 16.000 mensen ge- isoleerd. Er is gebrek aan brood, melk en drinkwater. Een groot magazijn voor explosieven te Harwich bezweek door het waiter en tonnen springstof geraakten op drift. In de Theems drij ven tien bussen met 'hydrogeen cya nide, een zwaar vergif, in de richting van de zee. De oprit van de Moerdijkbrug. De bovenleiding is zwaar beschadigd. Een der sporen is geheel weggespoeld. Door dit vernietigend werk van de storm is de Moerdijkbrug buiten bedrijf gesteld. BIJ STEENBERGEN STIJGT WATER De bevolking van St. Philipsland en van Nieuw Vossemeer in West-Brabant wordt geëvacueerd. Met vaartuigen worden de bewoners van de bedreigde punten gehaald en dan verder per auto vervoerd. Volgens de officiële gegevens is één lijk aangespoeld. Steenbergen is nog van Oud-Gastel en Dinteloord uit be reikbaar. Het water stijgt bij Steen bergen heel langzaam. Een Amerikaans vliegtuig neergestort: 15 doden Een viermotorig vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is neerge stort juist nadat hel opgestegen was van het vliegveld Wheetus. Alle vijf tien personen, die zich aan boord be vonden van het vliegtuig, zijn om het leven gekomen. Uit alle delen van het land be reiken ons berichten dat personeel van bedrijven en fabrieken gaat overwerken voor de noodgebie den. Vele directies voegen bij de op deze wijze gevormde bedragen grote sommen gelds, alles ten be hoeve van het Nationaal Rampen fonds. DOETINCHEM ZAL MIDDELHARNIS ADOPTEREN Doetinchem zal de getroffen ge meente Middelharnis adopteren. Tevens biedt de gemeente Doetin chem aan, om een 20-tal leerlingen van middelbare scholen uit de getroffen ge bieden, die dit jaar eindexamen zullen doen, onder te brengen in „Ruimzicht", een internaat, zodat de jongens hun stu die kunnen voortzetten. Bovendien hebben personeelsleden van verschei dene kantoren een percentage van hun loon afgestaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3