Snelle hulp is dubbele hulp Amerika snelt te hulp West-Brabant vocht tevergeefs tegen de watervloed Onstuimig kolkt het water door straten van Rilland Prins op terugreis Reeds meer dan 2 millioen Landingsvaartuigen op weg N ood-wegwij zers Treinen met troepen verwacht Stavenissers op „Crescendo" OVERSTROOMD LAND GROTER GEWORDEN Vliegtuigen brengen rubberboten en voedsel S4 TROUW DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 HONDERDEN MET DE DOOD BEDREIGD (Van een speciale verslaggever). Aan het begin van Zuid-Beveland, daar, waar u enige dagen gele den nog per trein de Zeeuwse tuin kon binnenrijden, ligt het dorpje Rilland verdronken in het water. De betonweg houdt plotseling op en gaat over in een grauw-bruin meer. De kaarsrechte rijen van de boomgaarden steken nog slechts hun wuivende toppen boven de golven uit en daar in de verte ziet men de daken van de bijna verdronken huizen. En op de ondergelopen zolders van die huizen gingen gisteravond honderden menschen de tweede verschrikkelijkste nacht van hun leven in. Saamgepakt onder de dakpannen, zonder eten of drinken, met schreiende kinderen en ouden van dagen en overal rondom de weerzinwekkende dreiging van het steeds weer opkomende zeewater. Gistermiddag hebben wij aan boord van een kleine motorboot, die in aller ijl per truck uit Utrecht was aange voerd, een tooht naar Rilland meege maakt. Burgers en militairen, in platte stalen pontonboten, wrakke vletten, simpele roeibootjes, wagen onophou delijk hun leven om tot het belegerde Rilland door te dringen en zoveel men sen als maar mogelijk is mee terug te brengen naar het gastvrije, warme Ber gen op Zoom. Aan het roer stond een bejaarde ronde Zeeuw, vol enthousiasme on danks het feit, dat hij sinds Zondag morgen niet meer uit de kleren is ge weest en tientallen tochten over het kokende water naar Rilland maakte. Natuurlijk deed ook ditmaal de motor het niet en terwijl sneeuw en hagel ons bootje geselden en een ijskoude wind ons voortdurend uit de koers trachtte te dwingen, peddelden wij uit alle macibt op de verdronken straten toe. Zondagmorgen waren de onovertref- felijke commandotroepen uit Roozen- daal als eersten daar gearriveerd met hun stormboten. Zij hadden, toen het water nog niet al te hoog stond, langs de dakgoten touwen gespannen en daaraan trokken zij hun boten van huis tot huis en namen overal zoveel droeve lading op als het bootje dragen kon. Die touwen waren nu geheel verdwe nen en slechts met de grootste moeite wist onze bemanning het bootje voor botsingen met de huizen te vrijwaren. In wat eens straten waren stroomde het water met onstuimige kracht. In wilde warreling kolkte het op de hoeken en kruispunten en het was, als of wij een afschuwelijke tocht door de grotten van de onderwereld maakten. Het water sloeg en klotste onbarm hartig tegen de vensters en deuren van de woningen. Hier en daar begonnen de muren reeds te scheuren de straten dreven vol huisraad en kadavers van dieren en elke nieuwe golf, die de Noordwester het dorp injoeg, bracht nieuwe onwelriekende buit mee. Uien en maïskolven, dode kippen en var kens. Blief nog een pooske" „Is daar nog iemand?" schreeuwde onze schipper naar de gesloten zolder van een huis. Een oude man met tanig gezicht stak zijn hoofd door een gat in het dak naar buiten. Hij grijnsde en schudde van nee. „Nee jong, main tied is nog niet ge- komme, ik blief nog maar een pooske." De schipper maakte een wanhopig gebaar. Driemaal eerder was hij reeds bij het huis geweest, maar de oude Zeeuw weigerde koppig om de laatste resten van zijn have en goed in de steek te laten. Liever ging hij nog een nacht vol helse verschrikkingen in, dan met ons mee te gaan naar de veilige dijk, waar tientallen auto's en helpers wachtten voor het transport naar een van de vele evacuatiecentra. Maar in de volgende straat werden wij met gejuich begroet. Uit verschil lende dakramen hingen flarden van een hemd of handdoek bij wijze van noodsignaal. Toen de schipper een wo ning praaide, keek een vrouw naar buiten en gilde van vreugde en angst tegelijk. Angst dat wij op het laatste moment van besluit zouden verande ren en haar met man en kinderen in de steek zcuden laten. Zij wist beter dan wie ook wat dat zou hebben bete kend. De vloed kwam weer opzetten. Het water kwam opnieuw hoger, dat kille bruine water met het gore, witte schuim op de golven. De wind kreeg soms alweer de allure van een kleine storm en floot een duivelse melodie Prins Bernhard heeft vandaag vóór zijn vertrek naar Nederland, met een gewoon lijntoestel van de K. L. M., op het vliegveld Idle wild de volgende ver klaring afgelegd: „Ik heb mijn bezoek aan de Verenig de Staten afgebroken en vertrek thans naar mijn land, dat de grootste cata strophe heeft ondergaan die het land in vredestijd ooit, sinds de middeleeuwen, heeft geteisterd. Ik ben diep erkentelijk voor de vele uitingen van sympathie van het Ameri kaanse volk. die mij gedurende de af gelopen twee dagen hebben bereikt. Alles wat ik u thans wil vragen Is, dat gij uw Nederlandse bondgenoten uw morele steun en gebeden zult geven in hun uur van beproeving". Bij het station He-utin-gsheim nabij Ludwigsburg in Noord-Württemberg zijn Maandagavond twee personen treinen in botsing gekomen. Voor zover bekend zijn ongeveer 16 rei zigers zwaar gewond. door de dakspanten. Nooit zou iemand beseffen, wat die mensen die Zondag hebben meegemaakt. Toen loeide een echte orkaan en sloeg met daverend geweld het water over hun huizen, die i reeds voor het grootste gedeelte onder water stonden. Met elke nieuwe storm aanval van de wrede waterwolf zagen zij meer scheuren in de muren komen. Zij voelden de fundamenten wegzak ken en zij wisten: Als er niet snel, heel snel hulp kwam, de dood zou het einde zijn. En de hulp kwam niet snel genoeg en komt dat nog niet. Er is een groot 'tekort aan boten en ervaren bootslie den. Watersportliefhebbers in behouden Nederland, beseft toch wat ge uw me demensen aandoet wanneer u uw mooie prettige boot veilig in de winterstalling laat liggen. Die boot kan een, twee, ja wel tien mensenlevens redden, wan neer hij maar tijdig naar de noodge- bieden wordt gezonden! Reacties Maar het gezin, dat wij praaiden, be hoefde niet nog eens zo'n nacht door te maken. Man, vrouw en drie kinde ren kwamen behouden in ons bootje en voorzichtig, heel voorzichtig ging het op de vaste wal aan. En toen kwamen de reacties bij deze mensen, die zich meer dan 24 uur achtereen onbewust als helden hadden gedragen. De vrouw herinnerde zich plotseling, hoe zij haar buren voor haar ogen had zien ver drinken. De man hoorde opnieuw het angstgekerm van een zieke oude buur vrouw, die iedereen vergeten was en die geheel alleen in haar bedstee ver dronk toen Zondagmorgen het water elke minuut een traptrede hoger kwam te staan. Vreselijke drama's hebben zich daar in dat kleine Rilland en in al die an dere overspoelde dorpen afgespeeld en nog altijd loert de dood op honderden. Vreemde, zwarte monsterlibellen zijn aan de hemel verschenen. De Amerikaanse helicopters, die van he-t vliegveld Gilze-Rijen af en aan vliegen om mensen uit hun isolement te verlossen. Daverend blijven zij aan hun enorme molenwieken boven de verdwenen boerderijen hangen. Een touwladder zakt omlaag en met stram me benen klimmen de geredden in het wonderlijke vliegtuig. Velen, wij ho pen zeer velen, zullen vanaf vandaag op die vreemde manier hun eerste luchtreis maken. Ook de Belgische militairen zijn ge komen met hun pontonniers en hun motorboten. En steeds meer trucks daveren langs de wegen, hun kleine pleziervaartuigen in de laadbak en niemand in Nederland begrijpt wel licht hoe belangrijk die onooglijke bootjes op dit ogenblik zijn. Ons gezin uit Rilland werd aan de dijk door tientallen handen vast gegrepen. Een jongen uit Amsterdam nam het kleinste kindje in zijn armen. Zijn gezicht zag asgrauw, zijn pak hing aan flarden en zijn oogleden wa ren rood ontstoken. Zondagmiddag om zes uur arriveerde hij hier uit Am sterdam. En sindsdien zag hij geen bed en geen behoorlijke maaltijd. Tweemaal haalde hij een kop koffie aan de militaire cantinewagen en dat was genoeg voor hem. Steeds weer wanneer hij met zijn levende lading tegen de wind in over de dijk was ge worsteld naar de auto's, leek het hem alsof hij flauw zou vallen. Maar dan kwam daar weer een nieuwe sloep. Dan ging hij opnieuw aan het werk. O, ze zijn prachtig die vrijwilligers, die uit alle delen van het land naar hier gekomen zijn. Ze zijn onvermoei baar en onverwoestbaar. Mensen uit de grote stad, van de heide, uit de vennen, zij allen hebben diezelfde trek in hun gezicht gekregen als onze kust bewoners. CORRUPTIE BIJ DE SOWJET-JUSTITIE Het in Kiew verschijnende blad ,Prawda Oekraine" heeft de Oekrain- se minister van Justitie, Panasioek, en tijn departement aangevallen, omdat minister en departement het uitroeien van de medeplichtigen en beschermers Fan dievenbenden hebben verhinderd. Panasioek had volgens het blad na gelaten „onwaardige en niet-principiële ambtenaren" te ontslaan. Het blad vermeldt een geval van een jurist, die een omkoopsom van 50.000 roebels van een bende handelsdieven iiad aangenomen. Twee leden van de bende werden door het geven van deze steekpenningen vrijgesproken en de an- iere tot lichte straffen veroordeeld. Duizenden Nederlanders hebben door de ramp, die ons land getroffen heeft alles verloren, behalve het leven. Zij hebben Uw hulp nodig, dringend nodig. Snelle hulp is dubbele hulp! Stort daarom nog heden Uw gift op gironr, 9 5 7 5 van het Nationaal Rampenfonds, Den Haag, of op het gironr. 412 7 3 9 van het dagblad „Trouw", onder vermelding van „Slachtoffers Watersnood". De op de girorekening van ons blad gestorte gelden zullen aan het Nationaal Rampenfonds worden overgemaakt. Goederen kannen worden afgegeven aan ons Hoofdkantoor te Amsterdam en aan onze bijkantoren. U wordt verzocht deze goederen te voorzien van een etiket: „Slachtoffers waters, nood". Hier volgt de eerste verantwoording van de door ons blad (op 2 Februari) ontvangen gelden. PER GIRO: N.V Dagblad „Trouw" f 2500; personeel Dagblad „Trouw", Amsterdam, 1094.01; N.V. Z. en K. te Wageningen ƒ5000. PER KAS ONTVANGEN: J. H. K., A'dam, f 37.50; E. L. M., A'dam, f 3; mevr. R., A'dam, f 5; Van P., A'dam, f 3; D., A'dam, f 10; Sdh, A'dam, f 100; P B. A'dam, f 2.50; mej. C. L. T., A'dam, f 30; Teh. van Ouder.- van Dagen der Geref. Kerk, A'dam, f 50.50; personeel Teh. v. Ouden v. Dagen d. Geref. Kerk, A'dam, f 155; J. M, B., A'veen, f 1000; E., A'dam, f 10: L., A'dam, f 10; P. W. R., A'dam, f 10; J. J. G., A'dam, f 15; Zr. M. J.C. A'dam, f 10; F C., A'dam, f 2.50; C., A'dam, f 35. VIA TROUW ZWOLLE: N. N., Zwolle, f 10. VIA TROUW APELDOORN: G. J. v. d. PI., Apeldoorn, f 10; fam. Van H., Apeldoorn, f 15; G. N. O., Apeldoorn, f 5; P., Apeldoorn, f 3.35. De volkshogeschool Olaertsduyn te Rockanje is ingericht als noodhospi taal voor de evacué's. Vanmorgen waren ongeveer 10.000 personen van Voorne en Putten geëvacueerd. Hoezeer het Nederlandse volk met de slachtoffers meeleeft en getroffen is door de ontzettende gevolgen van de waters nood, blijkt duidelijk uit de tot nu toe binnengekomen gaven bij bet „Nationaal Rampenfonds", Statenlaan 81, Den Haag, giro 9575. Gistermiddag omstreeks vijf uur was een bedrag van ruim twee millioen gulden uitgezonderd de vele stortingen per giro, die nog niet binnen zijn ontvangen, lerwijl daarnaast duizenden en nog eens duizenden kleding- tfukken aan de Rode-Kruispost te Den Haag waren ingeleverd. Het Rijn.Squadron, bestaande uil dertien Britse landingsvaartuigen voor tanks en drie motorbarkassen, bene. vens vier motorbarkassen van de Bel. gische marine, zijn op weg naar de getroffen gebieden In de buurt van Rotterdam, zo meldde Ass. Press gis teravond. KERKEN IN AMERIKA ORGANISEREN ACTIE De Protestantse kerken in Amerika hebben een noodihulpactie voor de ge troffen gebieden in Nederland geor ganiseerd. Reeds is Maandag een be drag van 6000 dollar overgemaakt voor het aanschaffen van voedsel en kleding en andere artikelen. Er zal nog meer geld bijeengebracht worden. In St. Phüipsland werden tien tallen huizen door de razende storm verwoest. Overal drijven huisraad, kleding en dierencada- vers rond. Onbeschrijfelijk moet hier de angst zijn geweest in de catastrophale nacht van Zaterdag op Zondag. KONINGIN BOVEN DE OVERSTROOMDE GEBIEDEN Koningin Juliana is hedenmorgen halftien per vliegtuig vertrokken naar de overstroomde gebieden, welke zij eerst van de lucht uit in ogenschouw zal nemen. Vervolgens zal de Koningin op een vliegveld in Noord-Brabant landen, waarna zij de geteisterde ge bieden in deze provincie zal bezoeken. Op verzoek van de Rijkswaterstaat wordt door de ANWB een noodbeweg- wijzering aangebracht in verband met het uitvallen van de routes Dordrecht MoerdijkBreda, DordrechtGorin- chem en GorinchemBreda. De enige Noord-Zuidverbinding ter vervanging van deze routes is de ver binding UtrechtVHertogcnbosch. Op een vijf-en-twintigtal punten worden thans nootaanduidingen aan gebracht, die onder meer reeds ten Noorden van Amsterdam het verkeer zullen opvangen. In verband met liet drukke reddingsverkeer op de route Utrecht's-IIertogenbosch zijn extra- patrouilles van de wegenwacht ingezet. De Ned. Spoorwegen verwachtten vannacht om vier uur te Venlo uit de Amerikaanse zone van Duitsland een hulptrein met Amerikaanse genietroe pen, die naar de getroffen gebieden gaan. Heden om tien uur en drie uur in de middag worden twee treinen me: Franse genietroepen te Roosendaal verwacht. Dordrecht weer per trein bereikbaar Het Spoorwegverkeer van Rotterdam D.P. naar Dordrecht is in de loop van hedenochtend volledig hervat. Voor lopig echter zullen de reizigers te Rot terdam D.P. moeten overstappen. KONINGIN ELIZABETH NAAR WEST-INDIË Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zullen in No vember naar Bermuda en Jamaica in West-Indië vliegen en daarmede hun tocht langs de landen van het Engelse Gemenebest beginnen, zo heeft het Buckingham Palace gisteravond be kendgemaakt. Schijnwerpers boren hun stralen in het verlaten landschap. Het rumoer van het nog steeds brui sende water overstemt de stem men van de mannen, die nu al dagen, meestal op geheel geïso leerde plaatsen zonder hulp, voortplo.eteren tegen de ov machtige vijand. Vier tot vijf duizend Amerikaanse manschappen zullen deelnemen aan de hulpverlening in de rampgebieden. Vannacht zijn 300.000 zandzakken en 20.000 schoppen in Den Bosch afge leverd. Grote hoeveelheden drirnk- waterzui-veringstabletten en -poeders zijn per vliegtuig aangekomen. Een Amerikaans detachement, dat deskun dig is in het verpakken en parachu teren van goederen, is op het vlieg veld Valkenburg bij Leiden reeds aan het werk. Troepen van de Amerikaanse genie en vervoersafdelingen zijn met grote snelheid onderweg. Zij zijn met vrachtauto's, amphibievoertuigen en vliegtuigen uitgerust. Vijf Amerikaanse amphifoievliegtul- gen, zeven helicopters, twaalf tot vijf tien lichte verkenningsvliegtuigen en een „vliegende spoorwegiwagon" zijn on-denweg of opereren onder Neder lands commando reeds in de rampge bieden. Twee marinevaartuigen sto men de Rijn af en alle andere Ameri kaanse patrouillevaartuigen op de Rijn zijn in staat van alarm om bij eerste waarschuwing naar Nederland te vertrekken. Het voorgaande werd medegedeeld door de commandant van de Ameri kaanse troepen in Duitsland, luite- nant-genearal Manton S. Eddy. De Amerikaanse troepen in Nederland zullen onder bevel van gener aal majoor Hendrix werken. Deze zal zich onder commando van generaal-majoor Buurman van Vreden, bevelhebber in het derde militaire district, scharen. De KLM deelt mede, dat tot gister avond elf uur KLM-Dakota's bezig zijn geweest met het uitwerpen van rubber boten en levensmiddelen. Nabij Som- melsdijk werd dit werk bijgelicht door auto's. Hier werden succesvolle drop pings verricht. Vandaag zijn twee Dakota's van de KLM behulpzaam. Een twintigtal ste wardessen heeft zich ter beschikking gesteld van de UW (Unie van Vrou welijke Vrijwillig<^rs) te Amsterdam. Twee vrachtauto's, uitgerust met mobiele zend- en ontvanginstallaties, zijn ter beschikking gesteld van het reddingswerk. Geëvacueerden onderweg Het kustvaartuig „Crescendo" van Holscher's Kustv a a rtbed rij f uit Rot terdam heeft tot gisteravond zeven uur 400 mensen uit Stavenisse aan boord genomen. De kapitein seinde, dat vanochtend nog vijftig mensen zijn opgenomen die een plaatsje in de gangboorden kregen. Er is geen dokter aan boord van dit schip. De kapitein vertelde nog van de verschrikkelijke toestand in Stavenisse. De „Crescendo" is nu onderweg van Stavenisse naar Rotterdam, waar feet schip vanmiddag kan worden ver wacht. De benodigde ambulances zul len te Rotterdam gereed staan. Zeeuwsch-Vlaanderen en Rozenburg gaan reeds droogmalen Zeeuwsch-Vlaanderen Met uit zondering van enkele streken ten Oosten van de Braakman is de toe stand op Zeeuwsch-Vlaanderen weer veel gunstiger. In een aantal gemeen ten staat geen water meer. Met man en macht is men reeds bezig de dijken te dichten. Vandaag zal men beginnen met het leegpompen van een aantal polders. Rozenburg Vanmorgen is op het eiland Rozenburg een begin gemaakt met het voorlopig dichten van een gat van zestig meter in de dij'k langs de Nieuwe Waterweg. Honderd man genietroepen en eilandbewoners zijn hiermee bezig. Spoedig, men denkt morgen, zullen pompen in werking worden gesteld om gedeelten van het eiland droog te malen. STEENBERGEN DROGE VOORPOST AAN DE WESTPUNT Uit het Westen van Noord-Brabant wordt gemeld, dat de streek ten Wes ten van de lijn Ossendrecht-Woens- drecht, Bergen op Zoom-Halsteren en Steenbergen geheel overstroomd ls. Ook de weg Halsteren-Steenbergen dreigt te overstromen. Men tracht met zakken zand een doorbraak te voor komen. Ook de Kruislandse polder loopt gevaar. De burgemeester van Kruisland heeft Inmiddels opdracht gegeven de polder te evacueren. Verder is overstroomd het gebied ten Noorden van de Steenbergse Vliet en ten Zuiden van de Dintel en voorts alles ten Westen van de Prinslandse polder langs het Volkerak. Ook is overstroomd het gebied ten Noorden van de Dintel en de Mark, Westelijk begrensd door de spoorlijn bij Zeven- bergselioek tot aan het Hollands Diep. De afgelopen dagen is Steenbergen overstroomd geweest met vluchtelin gen uit St. Philipsland, Anna Jacoba en Nieuw Vossemeer. De vluchtelingen werden tijdelijk opgenomen, doch zijn intussen naar het achterland gebracht. Van genoemde plaatsen kon niet de gehele bevolking geëvacueerd worden. Vele honderden bewoners bleken ach tergebleven te zij-n. Men is thans druk doende te trachten velen van hen, die waarschijnlijk nog op zolderverdiepin gen en dijken zitten, te redden. Daar toe zijn bij het krieken van de dag militaire eenheden met motorboten en p-latboomvaartuigen de polders inge trokken om ihet geihele gebied af te zoeken. Aan de Westkust van Noord-Brabant zijn nu vele centra van reddingsploe gen, die her en der uitvaren. De meest tegenstrijdige berichten bereiken ons uit het overstroomde ge bied. St. Philipsland telt officieel 2194 inwoners, doch hoogstens 1300 van hen zijn te Steenbergen aangekomen. Wat er met de andere 800 is gebeurd, .s niet bekend. DOORBRAAK Volgens de laatste berichten zijn alle pogingen om de Noord-Zuid lopende wegen tussen Halsteren en Steenber gen en de daarachter bijna parallel ge legen weg tussen Bergen op Zoom en Steenbergen te behouden, mislukt. Beide verbindingen zijn door het wa ter overstroomd. Enorme watermassa's stromen nu landinwaarts, waardoor het plaatsje Kruisland ernstig wordt bedreigd. De bevolking ls inmiddels geëvacueerd. Steenbergen ligt nu als een ver voor uitgeschoven, maar voorlopig nog vei- I li'ge en droge voorpost aan de rand van THOLEN POORTVLIET THOL OS.S Weg Waterqwft Rijf sgrens de geheel ondergelopen Westpunt van Brabant. Ook Dinteloord, ten Noord- Oosten van Steenbergen is nog droog. Vanuit Steenbergen zijn gisteren 1300 van de 1670 inwoners van Nieuw Vossemeer uit hun benarde positie be vrijd. Alle geredden gaan nu naar ver achter de water grens gelegen gebie den, terwijl de reddingsploegen onver moeid voortgaan met het opsporen van de achtergebleven bevolking. IJmuider vissersvloot biedt hulp De gehele IJmuider vissersvloot, voor zover beschikbaar, vaart uit om hulp te bieden aan Zierikzee. Gister avond om halfelf waren reeds 21 vaar tuigen uitgevaren, waaronder loggers en kotters. Meer schepen zouden in groepsverband volgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3