Kaart van Zeeland en Zuid-Holland is onherkenbaar veranderd Vermoedelijk 50 duizend personen dakloos Dringend beroep op ons volk SPOORBAAN HERSTELD Koeien zwommen honderden nieters om dijkglooiing te bereiken HARTROERENDE TONELEN IN Prins Bernhard voorzitter Rampenfonds Toestand kritiek Eerste slachtoffers begraven VLIEGEND BOVEN HET OVERSTROOMDE GEBIED RUST NA ONSTUIMIG WOEDEN MaaB! VAN VERNIELENDE ORKAAN Hulp voor Halsteren KOM VAN ZUIDLAND DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 TROUW 3 Dr. DREES IN DE TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De minister-president, dr. W. Drees, heeft vanmiddag in de Tweede Kamer een beeld gegeven van de overstromingen. De mi nister deelde mede, dat naar te vrezen valt, in totaal ongeveer 50.000 personen geévacueerd zullen moeten worden, een cijfer dat echter slechts met het grootste voorbehoud kan worden gegeven. De regering doet een dringend beroep op allen die ondanks de wo. ningnood nog in sla,at zijn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. Dr. Drees verklaarde, dat de enorme omvang: en de bijzondere aard van de waterstaatswerken, waarvoor wij thans zijn geplaatst, een zeer nauwe samenwerking van waterschappen, provincies en de rijkswaterstaat nood zakelijk maken. Tienduizenden hecta ren van onze vruchtbaarste grond zijn door het water geteisterd en duizenden stuks vee zijn verloren gegaan. Ver ontrustend is, dat door het met elk getij opstuwende water het geteister de gebied zich nog steeds uitbreidt. De wijize waarop gdheel Nederland te hulp is gesneld en waarop ook uit het buitenland hulp is aangeboden s boven alle lof verheven, aldus dr. Drees, De regering stelt deze blijken van medeleven op hoge prijs. Een vlotte samenwerking tussen de overheidsdiensten zal worden bevor derd door de coördinatie Commissie Watersnood 1953, die onder leiding van minister Beel aan het werk is gegaan. Het Nationaal Rampenfonds, waarvan Z.K.H prins Semihard het voorzitter schap op zich neeft genomen, heeft zich belast met de inzameling van de geldelijke bijdragen, terwijl het Rode Kruis goederen inzamelt. Begonnen zal worden met het ver strekken van nooduitkeriugen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers De gemeente besturen wordt gevraagd zich met de uitvoering te belasten. De bijzondere kosten, die waterschappen en andere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel te dragen krijgen, zullen onge twijfeld hun draagkracht te hoven gaan. Hier zal het Rijk te hulp moeten ko men. Voor het herstel van landbouw gronden, boerderijen en bedrijfsinrich tingen zullen dezelfde organen werk zaam zijn als in 1945. Voor de privaat rechtelijke schaden zal een regeling getroffen worden in de geest van de wet op de materiële oorlogsschaden. De minister-president sprak de ver wachting uit, dat voor de aanzienlijke bedragen, die voor rekening van de schatkist ziullen komen, mede geput zal kunnen worden uit de tegenwaar de-rekening, verkregen uit de dollar- huiLp. Rede dr. Kprtenhorst Vóór de minister-president had de voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kor- t.enhorst, een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „De nationale ramp heeft alle slui merende krachten in ons volk wak ker geschud en wat in de achter ons liggende bange dagen door officiële en niet officiële instanties, door amb tenaren, militairen en particulieren is gepresteerd, heeft, als zo dikwijls in onze vaderlandse geschiedenis, het be wijs geleverd, dat rampspoed de mach tigste is van alle banden, die over al le politieke en andere scheidslijnen heen verenigt. Ten overstaan van deze zondvloed van collectief ondervonden leed, lijken gevoelens van medegevoel en medelij denhoe vanzelfsprekend ook aanwe zig bleek en bloedeloos. Hier past slechts een diep beleven van het god delijk gebod: zijn naaste lief te heb ben als zichzelf. Wij zijn geroerd en dankbaar voor de hulp, die ons van bevriende zijde buiten de landsgrenzen spontaan is aangeboden, maar dit blijk van saam horigheid zal onze eigen daadkracht niet doen verslappen. Het gaat om onze zaak, de zaak van het ganse Nederlandse volk. Zo is het ook ter stond door een ieder begrepen, op deze weg dient te worden voortgegaan". Dr. Kortenhorst eindigde met de woorden: „Ik wil dit korte woord besluiten met de bede tot de almachtige en al- goede God om troost te storten in de harten der beproefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizenden, die op redding en bij stand wachten. Een bede ook om menselijke barm hartigheid. Het eindpunt van de godsdienst en de pure menselijkheid, de ziel der deugden en de korte samenvatting der eeuwige wet, dat is de barmhartigheid. Moge deze geest vaardig blijven over regering, volksvertegenwoordiging en gans ons volk". OPROEP VOOR FAMILIE VAN MILITAIREN OVERZEE In verband met de ongerustheid onder de Nederlandse militairen over zee over hun familie in Nederland, wordt aan alle families van deze mili tairen irn de getroffen gebieden ver zocht zo spoedig mogelijk bericht van hun omstandigheden te geven aan de Sectie Welzijnszorg ministerie van Oorlog. Van Stdlklaan 3, Den Haag, telefoon K 1700-553356. Deze berichten worden dan telegra fisch aan de commandanten in Korea, Nieuw-Guinea en Suriname doorgege ven ter mededeling aan de betrokke- Inwoners en geëvacueerden uit de getroffen gebieden, die verwanten, dienende bij de Koninklijke Marine, buiten Nederland, in kennis willen stellen van hun. omstandigheden, kun nen zich daarvoor wenden tot het bureau personeelspubliciteit van de Koninklijke Marine, Koninginnegracht 12. Den Haag, telefoon K 1700-183155 en 183156. De berichten zullen ten spoedigste zonder kosten Worden doorgegeven aan het overzee dienende personeel der Kon. Marine. Prins Bernhard heeft toegezegd het voorzitterschap van het Natio naal Rampenfonds op zich te nemen. De huidige voorzitterjhr. rnr. F. Beelaerts van Blokland, is afgetredevi. Minister Drees heeft dit heden in de Tweede Kamer medegedeeld. BRUINISSE De burgemeester van Bruinisse (Duiveland) heeft medegedeeld, dat het dorp is ondergelopen. De binnen dijk is doorgebroken. Er is één dode te betreuren. Hij acht de evacuatie in verband met, dreigend voedsel- en watergebrek noodzakelijk en heeft om reddingsmiddelen verzocht in verband met de kritieke toestand in het achter land. Behalve in het Oostelijk deel is de toestand in Zuid-Beveland thans zo goed als geconsolideerd. Ierseke is nu opvangcentrum. De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwo ners van het zo zwaar geteisterde 's-Gravendeel, zijn vanochtend om elf uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbeldam voorlopig ter aarde be steld. Het zijn de eersten van de ramp. die West-Nederland trof, wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemeester van Dubbeldam, de heer J. P. M. Beelaerts van Km miehoven en ds. A. J. van Heu- ven. Ned. Herv. predikant van 's-Gra- venaeei, spraken woorden van troost tot de enkele nabestaanden, die aanwe. zig waren. I,Godsdienst en hervat De loodsdienst HK 13 (Hoek van Holland) is voor alle schepen, even als de loodsdienst IJmuiden, hervat. De op twee plaatsen doorgebroken spoorbaan Lage-ZwaluweDen Bosch en Geertruldenberg is voorlopig her steld. De naast de spoorbaan gelegen verkeersweg naar Den Bosch, welke over een lengte van 20 meter was door geslagen, is thans nagenoeg vrij van water. Vijftig gezinnen van employé's van de Provinciale Noord-Brabantse Elec- triciteitsmaatschappij (PNEM), wonen de in de omgeving van de Amer-cen- trale in het lage polderland, zijn naar Geertruidenberg geëvacueerd. De eer ste noden zijn door de burgerij zelf ge lenigd. Geertruidenberg heeft 500 a 600 evacué's uit Hank. Voor opname van nog een 600 evacué's wordt thans alles in gereedheid gebracht. De burgerij van dit stgdje zorgt voor de voedsel voorziening van ongeveer 300 ingeslo- tenen in het noodgebied van Hank en Dussen. De militairen bereiden warme maaltijden en brengen het voedsel met pontons naar het overstroomde gebied Hank is geheel ontruimd. Geertruiden berg heeft nagenoeg geheel blank ge staan. Het water is daar reeds een heel eind gezakt. Een conservenfabriek ver loor de gehele oogst, de schade van dit bedrijf wordt geschat op ongeveer 1.000.000. In Raamsdonksveer zijn 25 huizen verwoest en ongeveer 40 huizen zijn onbewoonbaar geworden. WÈÊÊÈÊÈmL I De overstromingen op Schou- wen-Duiveland hebben het grootste deel van het eiland onzichtbaar gemaakt. Deze huizen vormen nog enkele herkenningspunten van Schouw en-Duiv eland. (Luchtopname ANPFOTO) immuuniiiii Voorne en Putten nog g Een opname uit de lucht van J g Ooltgensplaat, één van de M jj dorpen welke er op Goeree§g H Overflakkee nog betrekkelijk 1 Jj goed zijn afgekomen. jj (Van een onzer verslaggevers). De kaart van Zeeland en Zuid-Holland is onherkenbaar veranderd. Eilanden zijn gehalveerd of gedecimeerd, want de zee heeft grote stukken van haar vroeger gebied weer in bezit genomen. Op vele plaatsen is nauwelijks te zien, waar de zee ophoudt en het verdron ken land begint. Slechts de schamele resten van wat eens trotse dij ken waren tekenen de vroegere grenzen af met smalle, haperende lijnen. Een onafzienbaar meer van vuil en troebel water bedekt de eens zo vruchtbare grond, waar duizenden Nederlanders hun be staan op vonden. Yin het leven, dat zij daar tot voor enkele dagen hebben geleefd', steken nu nog slechts de droevige overblijfselen boven de eindeloze watervlakte uit: een dak van een schuur, een boomtop, een ruïne van een boerderij, de kop van een eenzame molen. droog en dat deel staat nog onder wa ter. Wel waren scherpe grenzen te zien tussen het water en de gedeelten der eilanden, die vrij van water waren. Maar wie zal zeggen hoe het een uur later was? Het was opkomend tij toen wij over de eilanden vlogen. Het water steeg én steeg, het kolkte door de gaten in de dijken en stortte nieuwe voorra den over het weerloze land, dat nu geen enkele verdediging meer heeft. Weer won het water terrein, zoals het in de laatste twee etmalen reeds verscheide ne keren heeft gedaan. En niemand weet, hoe vaak dit nog gebeuren zal. Nood Te midden van die watermassa's wo nen nog mensen. Mensen, die in grote nood verkeren. AI het mogelijke wordt gedaan om te hulp te komen. Waar dit te land niet kan, gebeurt het over wa ter en waar ook dit onmogelijk is helpt men van de lucht uit. Het vliegveld Het Hikt zo rustig, deze grauwe wa termassa, tot kalmte gekomen na het onstuimig woeden van een vernielende orkaan. Bijna vreedzaam kabbelen de golfjes aan weerszijden van de nu nut teloze dijken en slechts traag rimpelt het water boven het verdronken land. Er zün geen sensationele dingen te zien, wanneer men over deze eilanden vliegt, zoals wij gisteren hebben kun nen doen in één van de vier Dakota's van de luchtstrijdkrachten, die gisteren de gehele dag bezig geweest zijn met het uitwerpen van zandzakken, voed selpakketten en waterblikken boven liet geïnundeerde gebied. Plet is alleen maar triest, onzegbaar triest. Het roept geen spanning op, maar snoert de meest geharde kerel de keel dicht tot hij alleen nog maar sta melen kan: Wat een ontzettende ellende. Ook na een dergelijke vlucht is het nog'niet mogelijk te zeggen: dit stuk is Valkenburg is b,et centrum van die hulpverlening. Dc luchtstrijdkrachten en de marine-luchtvaartdienst hebben Dakota's, Harpoons en Mitchells inge zet om de in nood verkerende bevol king van het allernodigste te voorzien. Ook de KLM heeft een toestel, een DCL, beschikbaar gesteld en de Ameri kaanse luchtmacht heeft enkele „Flying Boxcars", grote transportvliegtuigen, toegezegd. Gistermorgen is deze hulpverlening begonnen. In allerijl werden grote hoeveelheden voedsel uit de leger- voorraden en van het Rode Kruis naar Valkenburg getransporteerd alsmede een groot aantal rubberboten en con tainers voor drinkwater. De vliegtui gen vliegen af en aan, zo zwaar moge lijk beladen met pakketten, die aan parachutes worden neergelaten boven de plaatsen, waar de nood het ergst is. Majoor-vlieger S. de Jong, comman dant van de eerste transportafdeling van Valkenburg, heeft 's morgens per soonlijk de eerste verkenningsvlucht uitgevoerd. Vanuit de lucht gezien is de situatie op Goeree, Thoien en Schouwen het ernstigst,' vertelde hij na zijn terugkeer. Op vele plaatsen zaten nog mensen op daken van hui zen en schuren, waarvan een deel al was ingestort en waarvan de een of twee overeind gebleven muren het elk ogenblik konden begeven. Heftig zwaaiden ze met lakens als er een vliegtuig overvloog, maar helpen kon den de vliegers hen niet. Het uitwer pen van rubberboten in de naaste om geving was het enige middel om de bevolking in staat te stellen zelf deze mensen te redden en over te brengen naar plaatsen, waar het iets veiliger was dan op het dak van een boerderij, die óp het punt van instorten stond. Zoals wij later op de dag konden ervaren, is het uiterst moeilijk om nog droge plaatsen te vinden waar de bo ten, de zandzakken en de pakketten kunnen worden uitgeworpen. Op het ogenblik zijn in Halsteren 13 lijken geborgen van mensen, die bij de watersnood de dood hebben gevonden. Er worden nog ruim 60 personen ver mist. 400 stuks rundvee zijn verloren gegaan, alsmede 165 varkens, 100 paar den en 1500 kippen. De gemeente Halsteren is geadopteerd door de gemeente Oosterhout, die reeds een inzameling heeft gehouden en veel materiaal heeft verzameld, dat met vrachtauto's naar Halsteren werd ge transporteerd. Gemeenten adopteren elkaar De gemeente Oosterbout (N.-B.) adopteert Walcheren. De burgemeester van Zaandam, dat al in 1945 hulp aan Waloheren heeft verleend, heeft aan de burgemeester der gemeente Riitfheun het volgende telegram gestuurd: „U kunt ons vra gen wat u wilt. Zaandam zal u helpen zoveel wij kunnen". bereikbaar De Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland deelt mede, dat in tegenstelling tot andere berichten, de eilanden Voorne en Putten te berei ken zijn door hulpploegen e.d. via de veren Brielle en Maassluis. Oude Tonge 60 doden De burgemeester van Oude Tonge op Overflakkee deelde Zondagavond aan de Belgische vlieger, kapitein Ge rard Tremerie, mede, dat Oude Tonge vermoedelijk zestig doden heeft te be treuren. Deze vlieger, die Zondagavond met zijn hefschroefvliegtuig bij Oude Tonge landde en er de nacht door bracht, heeft deze mededeling te Brus sel gedaan. De slachtoffers zouden in hun bedden door het water zijn ver rast. Ongeveer 40 mensen zitten in het dorp opeengepakt. PUTTEN DOOR HET WATER VERRAST (Van een verslaggever). Gisteren hebben we de ondergelopen polders van Putten bezocht. Overal waar we kwamen zagen we hetzelfde beeld: grote groepen vrijwilligers, die zich beijverden 0111 de dijken, die de nog niet onder gelopen polders beschermen, te versterken. De tijd drong. Elk ogen blik kon het weer omslaan en het zou dan zaak zijn de dijken zo te hebben, dat ze een nieuwe aanval van de elementen konden weer staan. Op het bruggenhoofd van Spijkenisse waren honderden aan het werk. De zakken werden.hier gevuld en gedistribueerd. Tientallen vrachtwagens reden over slappe modderige wegen, diepe sporen achterlatend. De burgemeesters van de plaatsen op Putten namen maatregelen om een eventuele spoed-evacuatie snel te kun nen uitvoeren. In de gedeelten, die het laagst gelegen waren, kregen de men sen de waarschuwing, dat zij zich ge reed moesten houden. In de ondergelopen polders was het beeld triest. Hier en daar liep een varken langs de weg en koeien, die honderden meters gezwommen hadden om de dijkglooiingen te bereiken, zoch ten daar naar schaarse grasprletjes tot zij door militairen of boerenjongens werden afgevoerd naar hoger gelegen gedeelten. Zuidland is wel een van de meest ge troffen plaatsen. In de polders van deze gemeente, die liggen achter de dijk langs het Haringvliet, zaten nog tien tallen mensen op de zolders te wachten tot de marinemannen, geassisteerd door mannen en jongens van het dorp, hen zouden komen verlossen. De redders gunden zich nauwelijks tijd om tussen twee tochten iets te eten en te drin ken. Voor het mvallen der duisternis moesten de nog m de polder achterge blevenen worden weggehaald. W eerzien Iu de dorpskom vail Zuidland, waar burgemeester De Rooi en zijn wethou ders de touwtjes strak 111 handen hiel den, speelden zich hartroerende tone len af. Een vrouw die met haar doch ters op een zolder in het ondergelopen land had gezeten, en alles kwijt was, ontmoette er haar man, van wie ze tot op dat moment niet wist, of hij nog leefde. Het enige, dat deze mensen, die behalve hun kleren niets meer hebben, konden zeggen: „Wat zijn we toch ge lukkig". Bezittingen komen er niet zo zeer op aan, als mensenlevens op het spel staan. De boeren hebben harde verbeten ge zichten gekregen. Sommigen zijn in een paar dagen grijs geworden. Hun levens werk, de boerderij of tu nderij ligt verdronken onder het water. Hun vee kon voor een belangrijk deel niet wor den gered. Bij Nieuw-Helvoet spraken wij met een meisje, dat juist was gered uit de polders onder Stellendam op Flakkee. Vliegtuigen en motorboten namen daar aan het reddingswerk deel. Rubberbo ten werden uitgeworpen en door attente reddingsploegen opgevangen. Jongens van Nieuw-Helvoet trokken met boten over het Haringvliet om hun zo zwaar getroffen medeburgers op Flakkee uit hun benarde positie te be vrijden. Op de zolder van de Stellen- damse pastorie had dit meisje met nog honderd anderen een onderdak gevon den. Anderhalve dag hadden zij hier doorgebracht voor zij door de N euw- Helvoeters werden gered Honderden waren echter nog niet zo gelukkie ge weest en zaten nog diep in de polder op het laatste stukje droog gebied dat hun gebleven was, een zolder of een dak. Ook Oudenhoorn en Hellevoetsluis waren geïsoleerd De dijk langs het Haringvliet heeft verschillende gaten, waarvan er een ruim 30 meter breed is. De toestand wijzigt zich hier echter met het uur, omdat het verschil in eb en vloed groot 1? de daarmee samen hangende loop van het water hei dioh- ten van de gaten bemoeilijkt. (ADVERTENTIE) KOU GEVAT... Bedek keet en borst met de pijnstillende Thermogènede weldadige warmte verlaagt v koudheid #/ERM0GÉN£;

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2