Hel daagt OM UIT TE KNIPPEN: Adressen waar men ^ich kan vervoegen C.H. met A.R. bij de raadsverkiezing Kamer luisterde onder doodse stilte CONCERTGEBOUW-ORKEST SPEELT VOOR NATIONAAL RAMPENFONDS AVRO gooit roet in het eten Belastingfaciliteiten voor schenkingen aan het Rampenfonds Vreugde en droefheid in Rotterdam Eerste geredden na vele ontberingen eindelijk weer onder dak ONTROERENDE TONELEN IN EN BUITEN AHOY-HALLEN Rubberboot in het prikkeldraad Shara Cherkassky hezeten artist 2 TROUW DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Amsterdam helpt ,,'s Nachts werd ik wakker door het hevige schommelen van mijn boot. Ik veegde de ruiten schoon en zag dat mijn schuur op de ival nog maar twee meter boven het kolkende water uitstak". Zo begint het relaas, dat een bewoner van een ivoonark ons deed. Verleden jaar had hij ligging gezocht op de ri vier bij Hendrik Ido Am bacht. Gelukkig had ik de boot stevig vastgemaakt, maar voortdurend steeg het Wa ter. Ten slotte was mijn schuur geheel verdwenen. Ik had mijn vrouw wakker ge maakt, die ons kind nog geen jaar oud op haar arm nam. Samen zijn we toen om hulp gaan schreeu wenzo hard we konden. We waren doodsbang en door ons gegil begon ook het kind angstig te schreeu wen. Eindelijk kivam er een boot met een man, die ons had horen gillen. Ik kon het niet langer aanhoren en heb het er maar op gewaagd, zei hij. Wij konden hem wel om zijn hals vallen. Zo kwamen we aan land. Een uur heb ben we toen nog door regen en wind moeten lopen. Mijn vrouw had ons kind in een deken gewikkeld. Wij zijn erg dankbaar dat we er het leven hebben afgebracht. Die nacht sullen wij nooit, nooit vergeten". Weinig eigenlijk beseffen wij van het leed, dat de ge troffen landgenoten door maken. Het is te ontstellend om het zich geheel in te kunnen denken. En het eni ge wat Amsterdam kan doen, is helpen. Met goede ren en geld. Het leven in on ze stad is anders dan op ge wone dagen. De slag, die het verschrikkelijke water de Zuidwesthoek, van ons land heeft toegebracht, heeft de Amsterdammers ontroerd. De mededelingen, die de ac tieve radio-omroepers om beurten voorlezen, zijn in haar eenvoud hartverscheu rend. Zo ivas daar gister avond die roep om hulp voor het ziekenhuis te Zierikzee. Maar ook waren daar de berichten over vracht wa gens die uit alle. delen van het land met pakketten kle ding en voeding en helpers vertrokken waren. Ook uit onze stad. De gehele nacht is weer bij het Rode Kruis gewerkt. Van het gebouw aan de PüilIus Potterstraat vertrokken grote auto'svol geladen. En ook de jeugd laat zich niet onbetuigd. Zij ramme len met de collectebussen en halen goederen op. Dat de meisjes en jongens het op school thans niet kunnen uithouden, is begrijpelijk. Leerlingen van de Van Len- nepschool hadden gisteren in enkele uren tijd een rui me verhuiswagen vol. Gis teravond nog is het zware voertuig naar het geteisterde gebied vertrokken. De jon gens hadden links en rerhts bakfietsen geleend, de meis jes kinderwagens. Zo trok ken ze de huizen langs. Hul de: Vanmorgen meldden zich 300 verkenners en voortrekkers by het dis trictshoofdkwartier van de Nederlandse Padvinders. Zij zijn ingezet voor het ophalen en sorteren van goederen. Zo juist lees ik de oproep aan de leden der Evange- Usch-Lutherse Gemeente te Amsterdam. Hij eindigt met de woorden: „Gedenkt het Woord van de Heer: Wat pU gedaan hebt aan een van deze mijner minste broeders, dat hebt gij Mij gedaan". Hulp De Leidse Wolspinnerij roept duizend vrijwilligsters op voor het breien van kle dingstukken voor de slacht offers van de noodgebieden. De wol hiervoor wordt gra tis beschikbaar gesteld en kan de gehele dag worden afgehaald bij de Leidse Wol Spinnerij, Rokin 118. „Ons Kuis", Rozenstraat 16, doet een goed idee aan de hand: maakt pakketjes met sdnaar, spelden, naal den, garen, wol, etc. De ini tiatiefneemster zorgt voor verzending. De Vereniging ,,De Am sterdamse Haven" roept alle haven- en aaivvorwante be drijven in en om het haven gebied van Amsterdam op om in eigen omgeving te doen verzamelen: LIJFGOE DEREN, DEKKING, MA TRASSEN, KAARSEN, STORMLANTAARNS e.d. en deze goederen voor afha len gereed te maken en daarna per telefoon te waar schuwen onder de nummers 46910 en 48418. Vrachtauto's en dekschui ten van Smuiling's Haven bedrijf en van Reiiman, Stok Kersken zullen (met een geleideoiljet van de U.V.V., Unie van Vrouwelijke Vrij willigers), deze goederen afhalen en brengen naar de tot dat doel in de Amster damse haven door de Ko ninklijke Nederlandsohe Stoomboot Mij. beschikbaar gestelde loods 6 (West) ge legen aan de Surinamekade. Van hieruit worden de goe deren dan na sortering on middellijk ter beschikking gesteld van de getroffen ge bieden. Een en ander geschiedt in nauwe samenwerking met de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en het Neder landse Rode Kruis. De Nea. dhr. Vrouwen bond bericht, dat ook goe deren in de kei'k in Zach. Jansestraat kunnen worden gebracht, alsmede In de Ra- phaëlpleinkerk (na 5 uur.) Het moderamen van de Evang. Lutm. Gemeente noemt als adressen voor goe- derenafgifte: Handboog straat 6; Nieuwendammer- dijk 74; Rogatekapel, Tomi- nistraat 22; Lutiherkapel, Gerrit v. d. Veenstraat (20 22 uur); Maarten Luther- kerk, Dinteïstraat; Wijikge- bouw Bilderdijkkade 99 en ElimkaipijL, Fred.- Hiendirilk- straat 9 I. Voor Amstelveen: Keizer Karelwag 119. Gel den op giro 86385, of Gem. Giro D 48 Diakonie Evang. Luth. Gemeente met vermel ding Nationale Ramp. De Wijkcommissie van Wijk 111 Ned. Herv. Ge meente bericht, dat goederen aangenomen worden „He- bron", Pclanenstraat 89. Woonruimte Gift De heer J. W. Damman, Cornelia Drebbelstraat 22, tel. 55909, d'ie adressen op neemt van hen, die evacué's willen opnemen, verzoekt: Indien Amsterdam geen eva cué's krijgt, stort dan de gelden, welke u gedacht had uit te trekken op het giro nummer van het. Nationaal Rampenfonds, 9575. Boafilm Op 9, 10 en 11 Februari wordt ln de Hortus de Bos-film ver toond. om 19,15 en om 21 uur. Er wordt een extra bedrag van 10 cent geheven ten bate van het Nationale Rampenfonds. Morgen Weslerkerk. Orgelconcert. Op1 brengst voor Nationaal Rampen fonds. Solisten Ot.to Couperus (bas). Koen van Slogteren (ho bo) en Simon C. Jansen (orgel) 20. Maranathakerk, Mosplein. Jaarvergadering afd. Amster dam Noord van Ned. Bijbelge nootschap. Spr. dr. W. G. Har- renstein en ds. W. H. Tutua- rima. 20. Alledagkerk. Spr. ds, H. Bre mer. Collecte voor Nationaal Rampenfonds 12.4013 en 13,10 —43.30. Hulp in de vorm van GELDELIJKE BIJDRAGEN: Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag, postgiro 9575, naar welk adres ook postwissels kun nen verzonden worden, of Postgiro 412739 van „Trouw'onder vermelding van „Slachtoffers Watersnood". KLEREN, SCHOEISEL EN DEK KING: centraal aanbieden aan het bu reau Watersnood van het Rode Kruis, Pnncessegracht 31, Den Haag, telefoon 184790. Kledingstukken practisch ver pakken, boorden aan overhemden vast spelden of met rijgdraad vastnaaien. Broeken aan jassen spelden, rokken aan blouses, schoenen met. veters aan elkaar. Maat bij Maat. Briefjes opspel dien, zoals: „Pak voor jongen van 8 jaar". VAARTUIGEN dienen ter beschikking te worden gesteld aan de plaatselijke bevraohtingscommlssarissen. Men in- iormere bij zijn gemeentebestuur, zo veel mogelijk „pools" vormen. AUTO'S aanbieden bij de Rijksver keersinspectie in het district waar men woont. RADIOZENDERS kunnen aangebo den en gevraagd worden bij de bij zondere radiodienst van de P.T.T. Tel. 773030. Den Haag. Mobilofoons met centrale zenders van de politie aanvra gen bij de politieverbindingsdienst, Ma liebaan 8, Utrecht, telefoon 16575. MEDICAMENTEN en levensmidde len aanbieden aan Bureau Watersnood, van het Rode Kruis, Princessegracht 31, Den Haag, tel. 184790. GENERATOREN, aggregaten en electro-teohnlsche materialen aanbie den aan prof. Van Staveren, KEMA te Arnhem, tel. K 830021441. HUISVESTING. WOONRUIMTE OF AANVRAAG OM WOONRUIMTE: Evacuatiecommissie op het ministerie (Van een onzer verslaggevers) De ledenvergadering van de kies vereniging Oud Amsterdam van de Chr. Hist. Unie heeft gisteravond be sloten voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing in de hoofdstad weer samen te gaan met de Anti-Revolutionnairen. Over de candidaten is uitvoerig ge sproken. De leden van de raad, de heren A. A. van Sandick en E. Steenbergen be antwoordden vragen op het gebied van de gemeentepolitiek. van Binnenlandse Zaken, Binnenhof 4, Den Haag, tel. 183820. Materiaal als SCHOPPEN, BULLDO ZERS, KRANEN, ZANDZAKKEN enz. aanbieden aan het directoraat-generaal van het Verkeer, van Hogenhoucklaan H, Den Haag, tel. 776890. Indien een van deze adressen onbe reikbaar is, dan berichten doorgeven aan Regeringsvoorlichtingsdienst, Was- senaarseweg 40, Den Haag, tel. 183830. Officieel wordt meegedeeld, dat MARCONISTEN zich kunnen aanmel den bij de bijzondere radiodienst van de P.T.T., de heer Van Schendel, Den Haag, tel. 773030. ARTSEN kunnen zich aanmelden Parkweg 12, Den Haag, tel. 554835 (voorlopig zijn er voldoende). (Van onze parlementaire redacteur) Onder doodse st.lte luisterde de Tweede Kamer vanmiddag naar de woorden van de voorzitter, dr. Kor- tenhorst, en de minister-president. Nadat dr. Drees was uitgesproken, stelde de voorzitter voor niet over de verklaring van de regering te debat teen. Alleen de communisten wensten een debat. Het voorstel van dr. Kor- tenhorst werd met 806 stemmen aangenomen. In verband met de ern stige gebeurtenissen, die de aandacht en de tijd van tal van ministers en vele Kamerleden vragen, werd beslo ten deze week niet verder te vergade ren. Bijna alle ministers en staatssecre tarissen hadden aan de regeringstafel plaatsgenomen. De tribunes en ambte- narenloges waren dichtbezet en ook in de Kamer zelf waren slechts enkele plaatsen leeg. Een kaart, waarop de geteisterde gebieden waren aangege ven, was achter de regeringstafel op gesteld. Microfoons en camera's na men deze plechtige vergadering op. STUDENTEN VAN DE V.U. BIJ DE HULPACTIE Studenten van de Vrije Universiten worden opgeroepen zich zo spoedig mo gelijk te meiden op de plaatsen waar inzamelingsacties gaande zijn en be hulpzaam te zijn bij het sorteren en vervoeren van kleding, voedsel enz. De colleges en practica staan vandaag en morgen stil. CONFERENTIE OECUMENISCHE JEUGD RAAD. De landelijke conferentie van de Oecu menische jeugdraad zal worden gehouden ap 7 en 8 Februari a.s. in het Hervormd lyceum te Amsterdam. t Advertentie) Er is thans een grote reddings actie gaande om de mensen, die nog tussen Burgh en Brouwersha ven op Schouwen zitten, op te ha len. Er zijn vele vletten, uitge. rust met wa.lkies-talkies onderweg. Men schat, dat er nog ongeveer 1500" mensen in huizen en schu ren zitten. Er zijn rubberboten over de dijk gezet. Ook de marine is hier in actie. In Stavenisse en St. Annaland op Tholen heeft men alle overle venden gered. Van Scherpenisse op Tholen is nog geen bericht ont. vangen. In de buurtschap Schelphoek op Schouwen is een aantal huizen weg geslagen. Bij Brouwershaven zijn drie lijken geborgen; enkele personen wor den aldaar nog vermist. Van Zierikzee zijn enkele sohepen naar het eiland Tholen doorgezonden. Boten uit Flakkee werden doorge stuurd naar Bruinisse omdat daar hulp wel zeer dringend nodig is. Vlotten trekken Schouwen en Dui- veland binnen voor ogenblikkelijke hulpverlening. Een vliegtuig heeft op de markt te Zierikzee voedselpakketten uitgeworpen en i-s teruggekeerd naar Valkenburg om nieuwe voorraad te halen. De „droppings" zijn uitmuntend gelukt. Vier hospitaalsohepen zijn in Zierikzee aangekomen. (ADVERTENTIE) Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumalische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akkers Klooslerbaisem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep ln de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niels zegt men al lang: Akker'a Klooslerbaisem: „Geen goud zo goed". Woensdagavond 11 Februari om 8.15 uur zal het Concertgebouw-orkest een buitengewoon concert geven waarvan de opbrengst ten bate van het Nationaal Rampenfonds zal ko men. Alle daarbij betrokken personen en instanties hebben hun medewer king spontaan belangeloos toegezegd. Het Toonkunstkoor Amsterdam bood eveneens zijn medewerking aan. Onder leiding van Rafaël Kubelik zal op dit concert worden uitgevoerd het Kyrië uit de Mis in As van Schubert, het Derde Pianoconcert van Beetho ven en de symphonle „Aus der neuen Welt" van Dvorak. Belangeloze medewerking verlenen de solisten Erna Spoorenberg, Annie Hermes, Wiebe Drayer, Léon Combé en Willem Andriessen. Het Concert gebouw-orkest heeft, behalve zijn medewerking nog een bedrag in geld beschikbaar 'gesteld ter stimulering van de actie, De toegangsprijs voor dit concert is op minstens ƒ3.25 ge steld, maar men mag natuurlijk meer betalen. Plaatsen kunnen vanaf he den bij het Concertgebouw besteld worden. In de pauze zal de koffie geschonken worden door bekende Nederlandse musici. Van degenen die zloh hiervoor reeds beschikbaar stelden noemen wij Erna Spoorberg, Annie Hermes, Annie Woud, Gre Brouwensteln, Corrie Bijster, Phia Berghout Ook de op brengst van de consumpties komt ten goede van het Rampenfonds. (Van onze. speciale verslaggever) Door de NCRV en de VARA is Maan dagmiddag bij het binnenkomen van een ontstellend aantal berichten bij de Nieuwsdienst, bij de Regeringsvoor- lidhtmg9dienst en bij de Omroepver enigingen, hét besluit genomen d';t alles te coördineren en vanaf 19 uur over beide zenders eenzelfde programma tot stand te bréngen. Dit alles om ver warring te voorkomen. Dinsdagmorgen verwachtte de Re geringsworlicbtingsdienst dat KRO en AVRO hetzelfde zouden doen. D« AVRO had- bezwaar in. haar program ma berichten op te nemen, die te vo ren niet kende en stelde zich op het standpunt,-dat alleen de* regering me dedelingen kon doenen daarvoor zendtijd kon vorderen. Dit verschil van mening tussen AVRO en Regeringsvoorlichtingsdienst heeft voorlopig ten gevolge gehad, dat alle berichten naar de Regeringsvoor lichtingsdienst worden gezonden, dat de AVRO daar geen verantwoordelijk heid voor draagt en dat de Regerings commissaris zijn bemiddeling heeft verleend om de AVRO er toe te be wegen op tijdstippen, die de R.V.D. gunstig voorkomen, zendtijd ter be- schikking te stellen. Door de vijf omroepverenigingen is overleg gepleegd om. zendtijd ter be- sdhikkimg te stellen aan het Rampen fonds. Op vaste tijdstippen zal op deze wijze bekendheid kunnen worden ge geven van de stand van het financiële Jvulpvenleninigswehk. Alle omroepver enigingen gaan daarmee accoord, al leen de AVRO houdt een slag om de arm, aangezien zij voornemens is 'het programma „De. hond in de pot" om te schakelen haar het Rampenfonds. Langdurige besprekingen hebber er niet toe kunnen leiden de AVRO van dit standpunt af te brengen. Gebedsurc in Dien) en De kerkeraad van de Geref. Kerk van Diemen heeft, in verband met de nationale ramp, die ons volk heeft ge troffen, besloten de morgengodsdienst oefening oip Zondag a.s., te bestemmen tot een ure van gebed en van veroot moediging. Ds. Chr. W. J. Teeuwen zal in deze bidstond voorgaan. Dit is de eerste foto uit Zeeland. Over een aedeelte van een los hangende spoorlijn brengen bur gers en militairen de vluchte lingen, nadat dezen per boot uit hun huizen waren gehaald, naar veiliger oorden. 1EKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING 21 wwe of „Kom d'r af, man!" beval de agent kort en duide lijk. En goedmoedig stapte onze vriend de tram uit, die zich dadelijk weer in beweging zette. „Wat een drukte om niets", verontschuldigde Tekko zich, die zijn lachen eindelijk enigszins onder contröle gekre gen had, maar iedere tegenslag met een glimlach op nam. „Ik had alleen maar plezier omdat ik me opeens iets grappigs herinnerde, meer niet!" „Zo!" sprak de agent streng. „Laat dat dan in het vervolg met meer voorkomen, anders moet ik daar werk van maken. Loopt u nu maar rustig door" En dat deed onze vriend, of beter gezegd, hij probeerde het te doen. Na twee stappen echter zag hij het potsierlijke van het hele geval zo duidelijk voor zich, dat zijn Luide lach de agent pijnlijk ln de rug trof. Woedend draaide de handhaver der Wet zich om. En terwijl Tekko brullend van het lachen dubbel sloeg, schreeuwde de agent: „Mee naar het. oureau! Da's een belediging van een ambtenaar in functie!" (Van onze parlementaire verslaggever). Minister Drees heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat voor giften ten gunste van het Nationaal Rampenfonds belastingfaciliteiten zullen worden verleend. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beper kingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die van het loon aan het Nationaal Rampenfonds worden afgestaan, behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de slacht offers aan het Rode Kruis en andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt vrij stelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld en goederen zal geen schenkingsrecht worden geheven. Aan de ontvangers der belastingen is opgedragen verzoeken om uitstel van betaling van de getroffenen op ruime schaal in te willigen. (Van onze speciale verslaggever). De evacuatiedienst in Rotterdam draait sinds vanmorgen op volle toeren. Lange files autobussen rijden bij de Ahoy-hallen af en aan met slachtoffers uit de bedreigde gebieden. Onder hen bevinden zich inwoners van Schouwen en Duiveland, van Goeree en Overflakkee, Hoeksche Waard en het Eiland van Dordrecht. Al deze mensen zijn gered geworden uit hun door het water over stroomde huizen. Velen van hen waren niet meer in staat te lopen en moesten per brancards naar de inmiddels provisorisch ingerichte ziekenafdeling in het Ahoy-gebouw gebracht worden. Urenlang hebben de gedupeerden op de zolders van huizen doorgebracht oï op de droge gedeelten van de dijken gewacht, totdat er hulp kwam opdagen. Elk uur van de dag vertrekken nog uit Rotterdam schepen naar de be dreigde gebieden. Vanmorgen waren reeds 590 vaartuigen in de richting van Goeree cn Overflakkee gegaan om de daar nog aanwezige bevolking naar Rotterdam over te brengen. Terwijl men gisteravond om streeks 7 uur druk in de weer was met het verzorgen van de aan komende vluchtelingen, verscheen onverwacht II.M. de Koningin in de Ahoy-hallen. Lange tijd onder hield de landsvrouwe zich met de zo zwaar getroffen mensen in hun schamele kleding, berooid van alles wat hun lief was. Toen gisteravond het eerste schip met evacué's binnen was, kwamen nog tnlrijke berichten binnen van vaartui gen, die in aantocht waren. Hieronder waren vrachtboten, passagiersboten en zeiljachten. Laat in de avond kwam nog een lange droeve stoet binnen van uitgeputte vluchtelingen van Goeree en Overflakkee. Deze mensen hebben in zeer benarde omstandigheden ver keerd. Dagenlang zaten zij met dik wijls vijftig tot zestig personen op een zolder. Anderen hadden de wijk ge nomen naar de dijken. LIEVER ALLEEN Het viel niet gemakkelijk met deze mensen een gesprek aan te knopen. Veel liever wilden zij maar alleen ge laten worden met hun droeve erva ringen. De patiënten zullen zo spoedig mogelijk naar de ziekenhuizen worden overgebracht, terwijl inmid dels hard wordt gewerkt aan het af voeren van de geredden naar de adressen, die bij het Rode Kruis zijn opgegeven. Vanmiddag voeren tal van sohepen aan de Oosterkade en de Boompjes binnen. De opvarenden hiervan z/ul- len allen naar de Ahoy-hallen komen. Het was dus zaak, dat vandaag zoveel mogelijk personen zouden worden af gevoerd. De orgar.lwiie van het evacuatie-cen trum 'oc nu vrij vlot. Een speciale afdelir.; ingericht voor het nuttigen van ö-- laaltijden. Wasinrichtingen zijn geh aakt en o-p de bovenverdie ping worden de goederen uitgegeven aan de evacué's die daaraan dringend behoefte hebben. GLIMLACH Hier wachten lange rijen. Vrouwen met kinderen op de arm, die slechts gekleed zijn .im een pyama, mannen met als enig bezit een broek, een jasje en een paar klompen. Óp de grauwe gezichten verschijnt nog een flauwe glimlach als deze zo zwaar be zochte mensen bemerken, dat er on- derkleding in ruime .male aanwezig is. En in de Ahoy-hal klinkt steeds weer de stem van een oproeper door de luidsprekers: „Wil Piet van der Jacht uit Zuidland zich melden. Jan de Bruin uit Bruinisse moet bij de meldinigspost komen". Voor deze mensen komt dan dik wijls de mededeling, dat familie bui ten wacht om hen mede te nemen naar huis. Binnen enkele minute® zijn deze evacué's vertrokken. Zij gaan naar Gelderland, Groningen, Friesland en elders het land in. Zij, die niet dit voorrecht hebben, worden onverwacht uit de nood geholpen, als een parti culier huisvesting aanbiedt. Naast de ingangen van de Ahoy-hal staat een lange rij van mensen, die komen vragen of broers of zusters of andere familieleden nog leven. Uit verre streken komen deze mensen en bitter is de teleurstelling als zij moeten vernemen, dat de bewuste familieleden zich niet onder de aanwezigen bevinden. Tot laat in de avond blijven zij uitzien De Kamervan Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft f 25.000 beschikbaar gesteld voor het Nationaal Rampenfonds. Morgenavond (8 uur) wordt in het Ol. Stadion een voetbalwedstrijd AjaxBlauw Wit gespeeld ten bate van de slachtoffers in Zuid-Nederland. NED. HERV. KERK. Beroepbaar: cand. G. Cazemier, Bur- gem. Knappertlaan 140, Schiedam. Beroepen: Te Rijssen (vac.-L. Bras ser), H. G. Abma te Delfshaven. Aangenomen: Naar Ouwsterhaule c.a. (toez.), cand. H. Nijeboer, vic. te Holten. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Winschoten (2e pred.- pl,), M. J. Mulder te Sprang. Te GiessenRijswijk, cand. Z. C. Ver- sluys te Geldermalsen. Te Makkum en Cornwerd, B. P. Suurmond te Op penhuizen. Aangenomen: Naar Vleuten, cand. J. Banga te Noordbergum. Naar Wieringerwerf, H. v. Benthem te Hol- werd (Fr.). GEREF. KERKEN. (Onderhoudende Art. 31 K.O.). Beroepen: Te Goes, cand. H. W. Noordman te Kampen. Aangenomen: Naar Musselkanaal, cand. M. v. Dooren te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Wildervank (bij accl.), cand. A. W. Drechsler te Amsterdam. Te Ouderkerk a. d. Amstel, K. G. v. Smeden te Utrecht-Noord. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Viertal: Te Leeuwarden: E. Daalder te Dantumawoude, A. J. v. d. Sluis te Allernaar, Th. v. Veen te Texel en H. Wethmar te Zaandam. STUDENTENALMANAK '53 Van de almanak van het studenten corps „Fides Quaerit Intellectum" van de Theol. Hogeschool. Oudestraat 6, te Kampen, is de 61ste jaargang versche nen. De almanak, die weer van een steenrood-kleurige omslag voorzien is, bevat alle bijzonderheden van de School der Ggref. Kerken. Er staan 104 leerlingen ingeschreven. Voor doc torale studie zijn bij de Johannes Cal- vijnstichting 19 predikanten en 2 can didaten ingeschreven. Van dr. J. J. Koopmans te Arnhem, lector in de Se- mietische talen aan de Johannes Cal- vijnstichting, is een bijdrage opgeno men, waarin de vraag „Wanneer leef de Abraham?" uitvoerig behandeld wordt. Van deze almanak zijn nog exemplaren te bekomen bij de admi nistratie van de Almanakcommissie, Oudestraat 6. Kampen Zes mensen verdronken Bij Zuidland op Voorne en Putten verloren in de afgelopen nacht zes mensen het leven, toen een rubberboot in het prikkeldraad geraakte. De toestand op Voorne en Putten schijnt enigszins stabiel te zijn gewor den. Het water stijgt vrijwel niet meer en in enige polders is zelfs val te be speuren. Er is misschien geen pianist te noe men die zo langdurig hard piano kan speien als Shura Cherkassky, die gis teravond in de Kleine Zaal een recital gaf. Als dit zijn enige verdienste was, dan zou hij eerder in een sportpaleis dan in een concertzaal thuishoren. Maar, afgezien van de ontzagwekkende krachtsontwikkeling en het onuitput telijke uithoudingsvermogen waarover Chei-kassky moet beschikken om stuk ken als de Paganini-variaties van Brahms en de Petrouchka van Stra- winsky te spelen als waren zijn handen pneumatische hamers, is hij nog op een of an dere manier een geniaal artist. Een artist, die bezeten is van het in strument dat hij be speelt en waarvan hij de mogelijkheden nog steeds, in een dagelijkse studie van uren en uren, probeert uit te breiden, Hij presteert het bijvoorbeeld om een zo venijnig harde en puntige aanslag te produceren dat de vleugel klinkt als een monsterachtig vergroot clavecim- bet. Het doet pijn aan de oren en het is dodelijk vermoeiend om naar te luis teren. Het is bovendien im de meeste stulcken waarin hij dit toepast volko men misplaatst, maar het is volstrekt uniek! Cherkassky kent echter niet al leen vele geheimen van het forte-spel, hij goochelt ook met nog nooit ge hoorde effecten in de klank die van pianissimo tot de grens van het niet meer hoorbare gaan. Zijn fantasie en zijn technisch kunnen in dezen schijnen onbegrensd, maar hij speelt ze uit ten koste van de muziek. Bach, Brahms, Chopin of Strawinsky, hun muziek wordt volkomen ondergeschikt ge maakt aan de grilligheid en de wille keur van Cherkassky's pianistische bezetenheid, In de lawine van verbijs terende klanken, voortgebracht met een precisie en een virtuositeit die tot ademloos luisteren dwingen, hoort men echter plotseling waarlijk muziek maken. Muziek van een schoonheid die een vertolkingskunst verraadt, welke uniek geheten mag worden en die Cherkassky tot een van de grootste pianisten van deze tijd zou kunnen maken, ware daar niet die maniakale verkleefdheid aan het instrument en deszelfs onmogelijke mogelijkheden. R. N. D.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2