SCHOUWEN EN THOLEN BETREUREN HONDERDEN SLACHTOFFERS Ontzettend drama op de dijk bij Stavenisse NOG DUIZENDEN IN LEVENSGEVAAR Reeds 627 doden 1500 vluchtelingen op afbrokkelende dijk Prinses Wilhe lmina bleef de nacht in Zeeland rn s Dit was eens Schouwen Ongerustheid over Tiengemeten Helpt snel! Marine helpt met helicopter Engeland wacht op nieuws van 230 scheepjes RAMP TE STAVENISSE Dijk bezweek onder voeten van eilandbewoners Velen door water meegesleurd Helpen! DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Redactie eD Adm N.2. Voorburgwal 225, Amsterdam. Gem. Giro A'dam T500 Postrekening no. 412739. Telefoon 37900-39222 (10 lijnen) Postbus 859. Klachten over nieR>e®onglng tussen 19 en 19.30 uur, Zaterdag tussen 18 en 18.30 uur. Telefoon 37642. Bankier; Twentsohe Bank, Amsterdam. Abonnementsprijs 49 cent per week; 6.35 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks. tuxum- ELFDE JAARGANG No. 2380 r (Geldig tot Woensdagavond). WEINIG WIND. Zwaar bewolkt met later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noordoost en Noord. Temperaturen even boven het vriespunt maar vannacht en morgen ochtend plaatselijk lichte vorst. Morgen: Zon op: 8.16 Maan op: 23.58 J UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van onze speciale verslaggevers) Onheilspellende berichten komen uit Schouwen-Duiveland en Tho- len, de twee Zeeuwse eilanden waar de watersnood liet hardst en het wreedst zijn werk heeft gedaan. Te Stavenisse, aan de Westkant van Tholen. heeft zich een nieuwe dijkdoorbraak voorgedaan, waarbij ver moedelijk 200 personen om het leven zijn gekomen. Tachtig kleine hui zen langs de dijk gingen verloren. Een gedeelte van Stavenisse is volko men weggevaagd. Op Schouwen-Duiveland is de toestand even verschrik kelijk. Men vreest dat hier ten minste 200 eilandbewoners zijn verdron ken. Betrouwbare gegevens over dit eiland waren hedenmorgen echter ken. Betrouwbare gegevens over dit eiland waren heden echter nog niet beschikbaar. De burgemeesters van Oosterland. en Bruinisse op Duive- land vrezen, dat als er niet terstond hulp komt, het aantal slachtoffers - zeer groot zal zijn, zo hebben zij medegedeeld. Alleen met helicoptères en amphibievliegtuigen kan hier hulp worden verleend. Vanmorgen was het totaal aantal slachtoffers van de ramp gestegen tot over de 600. De autoriteiten houden er rekening mee, dat het dodental de 1000 zal overschrijden wanneer de gevolgen van de overstroming op Schouwen en Tholen kunnen worden overzien. De burgemeester van het dorp Burgli op Schouwen, jhr. A. van Citters, deed ons gisteravond de trieste mededeling, „dat het met het eiland Schouwen is afgelopen". De zee stormt door ruim twintig gaten in de dijk over het land en alles staat onder water. Burgemeester v. Citters verklaarde, dat 24.000 eilandbewoners voortdurend in levensgevaar verkeren. De burgemeester was voor zaken in het Gooi toen de zee het eiland overspoelde en zou hedenmorgen proheren om met een helicopter naar zijn gemeente terug te keren. De berichtgeving uit Schouwen is uiterst schaars en de burge meester was van mening, dat, wanneer er niet snel op grote schaal schepen worden gezonden, vele inwoners ten prooi aan de golven zullen vallen. „Ik neem in de helicopter medicamenten mee en hopelijk ook een radiozender, zodat Schouwen de buitenwereld eindelijk kan ver tellen hoe hoog ae nood is gestegen en hoe dringend hulp nodig is. Het lijkt er tot nu toe veel op of Schouwen weer eens het vergeten eiland is." In Burgh zijn tien doden en in Zierikzee al 18 te betreuren. Een vloot van 200 Urker botters, die onder militair commando staat, is onderweg naar Zeeland. Een verslaggever van Trouw be vindt zich aan boord van een der schepen, de U.K. 186, schipper Klaas Koffeman. Vanmorgen bevond de vloot zich op de Nieuwe Waterweg. Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp, over wie ze kerheid bestaat, dat zij zijn om gekomen, bedroeg hedenmiddag te halfeen 627. Op grond van binnengekomen berichten moet worden gevreesd, dat dit cijfer met ongeveer 250 zal stijgen. (Van een onzer verslaggevers) Ongerustheid heerst over het lo van de ongeveer twintig gezinnen die op het eilandje Tiengemeten in het Haringvliet ten Zuiden van Beijerland woonden. Aan weerszijden van het eiland is de dijk bezweken. Maandag avond is een inspecteur van politie uit Sommelsdijk te Rotterdam aangeko men om hulp voor de bewoners te vra gen. Enkele mensen, die hun toevlucht badden gezocht in een stenen boerde rij, zijn gered; Over het lot der overi gen is niets bekend. De gemeentesecretaris van Zierik zee heeft vannacht om twee unr en kele mededelingen kunnen doen door middel van een aan boord van een schip van de Rijkswaterstaat opge stelde mobilofooninstallatie. Hij schet ste de toestand op dat ogenblik als volgt: „De algemene situatie is zeer verward. Zierikzee, als centrum van Schouwen- Duiveland, doet al het mogelijke om in verbinding te komen met de klei nere gemeenten in de polders, die to taal zijn geïsoleerd. Het aantal doden is niet te benaderen. Et is thans hoog water. In de woningen te Zierikzee heeft het water een hoogte bereikt van een tot anderhalve meter. Men hoopt dat een Zuidoostelijke wiud het water zal doen zakken. In Brouwers haven is dc toestand zeer kritiek. De dijk is bezweken of zal het spoedig begeven." In Zierikzee zijn 18 doden te be treuren. Ongeveer de helft van de boerderijen is verwoest. Er is een mobilofooninstallatie opgesteld om de verbinding met de vaste wal te onder houden. Ook is een modulaire zend- installatie onderweg. Vandaag wordt de bevolking van Zierikzee geëva cueerd. De gemeentesecretaris deelde nog mede, dat in afwijking van andere berichten de toestand in het zieken huis te Zierikzee nog niet van dien aard is, dat de patiënten naar de zol ders moesten worden gebracht Waar schijnlijk is verwarring ontstaan met het ziekenhuis te Noord-Gouwe, ge lagen op een afstand van zes kilometer van Zierikzee. Hier is de toestand wel kritiek. De patiënten hebben zich daar op de zolders verzameld De burgemeester van Zierikzee heeft met spoed gevraagd om lieslaar zen. Aanbiedingen aan de burgemees ter via mobilofoon nr. 1032 in Zierik zee, bereikbaar via het basisstation Goes. Aanvragen van deze gesprekken via de interlocale telefoondienst in de woonplaatsen. Namens de burgemeester van Tholen is aan het ANP vannacht medegedeeld, dat in de gemeenten Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, Oud-Vossemeer en St. Annaland tien slachtoffers zijn te be treuren. Te St. Maartensdijk zijn waarschijnlijk vier doden. Het aantal doden in de gemeente Stavenisse is blijkens voorlopige berichten groot. Volledige gegevens zijn evenwel nog niet beschikbaar. Ons blad heeft zftn bemidde ling verleend voor het in ontvangst nemen van giften. Voor nadere bijzonderheden zie pag. 4. De inwoners van 's-Gravendeel wor den door middel van rubberboten in veiligheid gebracht. (Van onze speciale verslaggevers) Te Bergen op Zoom arriveerde gisteren met een helicopter van de marine een boodschapper uit Oude Tonge op Goeree en Overflakkee. De man bracht het verschrikkelijke bericht, dat daar in een boeren schuur 180 lijken liggen opgestapeld. Ongeveer 1500 andere bewo ners zien reeds enige dagen de dood onder ogen. Z(j zitten op een dijk, die steeds verder afbrokkelt onder de kracht van het zeewater en zij zijn van alles verstoken. De marine-helicopter heeft gisteren bijma bovenmenselijke reddingspogin gen in de buurt van Oude Tonge uit gevoerd. In 26 vluchten werden 47 mensen, die niet langer- stand konden houden op de daken en in de boom kruinen, naar de dijk gevoerd, waar de situatie overigens weinig minder' ernstig is. De piloten van de helicopter, Prinses Wilhelmina heeft haar bezoek door de geteisterde gebie den in Zeeland voortgezet. Met de veerboot Prins Willem I arriveer de zij gistermiddag in Hoedekens- kerke. Vervolgens begaf zij zich naar Kruiningen, Hansweert-Oost, Goes, Wolphaartsdijk, 's Graven polder, Kwadendamme, Driewe gen, Ouderwande, 's Heerenhoek en Leeuwen dorp Via de Sloepolder ging H.K.H. vervolgens naar Walcheren. Om halfzes arriveerde zij in Vlissin- gen. Via Koudekerke ging zij naar Middelburg, waar zij de 'nacht heeft doorgebracht. In alle gemeenten onderhield zij zich met nabestaanden van de slachtoffers, met autoriteiten en met werklieden, die bezig zijn de dijken te dichten of te herstellen. Vandaag gaat prinses Wilhelmina via Veere en Kamperland naar Zuid-Beveland. die gisteravond uitgeput op de vlieg basis Woensdrecht terugkeerden, had den nauwelijks tijd om de mensen in hun toestel te hijsen. Door de grote nood, die onmiddellijk gelenigd moest worden, was er in het geheel geen gelegenheid de mensen naar de vaste wal te brengen. Sinds Zondagmorgen, toen het water in een half uur tijds enige meters hoog kwam te staan, zijn de bewoners van Oude Tonge van alle hulp en verbin ding verstoken geweest. De helicopter met luitenant-ter-zee Idzerda en adel borst Mulder was het eerste teken, dat de buitenwereld deze beklagenswaar dige slachtoffers niet vergat. Beide piloten hebben onder voortdurend levensgevaar gedaan wat zij konden om voor het vallen van de duisternis zo veel mogelijk mensen voorlopig in veiligheid te brengen. Vanmorgen in alle vroegte is de helicopter opnieuw gestart. Eerst zou een auto, die vol met stervenden op de dijk staat, worden leeggehaald. De piloten vrezen, dat op de dijk nog meer doden zullen zijn te betreuren. Giste ren was de toestand van velen door ontbering en uitputting zo ernstig, dat het wel zeker was dat zij de dag niet meer zouden halen. Een troosteloze aanblik van de omgeving van Brouivershaven op het eilantVSchomven, dat naar hel zich laat aanzien, het zwaarst is getroffen door de ramp die over Nederland is gekomen. Luchtfoto Anefo. De eigenaars van Britse vis sersvaartuigen wachten op nieuws van meer dan 230 schepen, die op zee door de storm van Zaterdag zijn verrast. Talrijke schepen bevonden zich nabij Schotland op het ogenblik dat de storm op zijn hevigst was. Twee vissersvaar tuigen zijn er Maandag in geslaagd de haven van Aberdeen binnen te lopen. Enige leden van de bemanning waren gewond. Tien schepen zijn te North Shields aan de Noordoostkust aange komen. Alle schepen hadden averij op gelopen. Ongeveer 60 schepen uit Lowestoft, aan de Oostkust, zijn be houden teruggekeerd. Bijna al deze schepen hadden hun masten en red dingsboten verloren. Zaterdag werd op de Orkaden een constante windkracht gemeten van 200 km per uur. Nooit tevoren was daar een dergelijke snelheid geregistreerd. Volgens een van onze corres pondent afkomstig telegram zijn er volgens laatste gegevens naar schatting te Numansdorp 67 doden en vermisten. (Van een onzer verslaggevers) Te Stavenisse begon gistermid dag om 1 uur de klok te lui den ten teken dat er iets bijzon ders aan de hand was. Velen spoedden zich naar de dijk. Het water bleek nu en dan over de dijk te spoelen hetgeen op zich zelf niet onrustbarend was. Plot seling echter werd een groot gat in de dijk geslagen waar de wa termassa's met grote kracht door heen stroomden Tal van inwo ners, die op de dijk stonden, werden meegesleurd. Een opgave van het juiste aan tal personen, dat vermist wordt, was nog niet te geven. De overlevenden konden het vege lijf redden door op de daken van de huizen te klimmen. Met boot jes wordt getracht hen zoveel mogelijk naar het gemeentehuis te brengen, dat nog betrekkelijk veilig was. Uit Yerseke en Bergen op Zoom zijn schepen onderweg om de slachtoffers uit het gevaarlijke gebied te halen. HET zal nog wel niemand mogelijk zijn ook maar bij benadering te schatten welk een ramp storm en water sinds Zondag over ons land hebben gebraoht. Honderden mensenlevens zijn reed3 te betreuren. Enorme financiële schade is er aan gericht. Allereerst voor de duizenden die van huis en haard verdreven wer den en slechts het vege lijf hebben kunnen redden. Maar ook voor ons land en volk als geheel, dat juist met veel moeite en inspanning weer enigszins van de door de oorlog geslagen wonden was hersteld, en nu het hoofd zal moeten bieden aan een nieuwe ramp van nog ongekende omvang. We hebben wel op heel pijnlijke wijze weer eens moeten ervaren hoe zwak het vermogen van de mens ia. Ook van de mens van de twintigste eeuw, die met zijn vernuft en tech nische outillage haast alle krachten van de natuur aan zich onderworpen scheen te hebben. Wel een reden om met grote bé- scheidenheid en ootmoed het werk onzer handen te beschouwen. Maar dit mag geen reden zijn om nu de handen maar in de schoot te leggen. Integendeel. Zo ooit, dan geldt nu dat wij moe ten doen, wat onze hand vindt om te doen. En dat is: helpen ln de nood! Het Nederlandse volk heeft vaker zware beproevingen doorstaan. En het heeft dan steeds schouder aan schouder gestaan en met vereen de krachten het nationale huis weer gebouwd. Zo zal het ook nu moeten. De regering heeft vandaag een ver klaring over de toestand afgelegd. Doeltreffende maatregelen zuilen op korte termijn althans de ergste nood moeten lenigen. Maar het particulier Initiatief blijve niet achter. Van tal van zijden zyn de blijken van medeleven trouwens reeds tast baar. Het voorbeeld van onze Koningin en H.K.H. prinses Wilhelmina die zich naar de geteisterde plaatsen hebben begeven, vervult ons volk met grote dankbaarheid. Wij zien er eens te meer een bevestiging in van de nauwe ver bondenheid van Oranje en Nederland. Laten wij eensgezind en met voort varendheid de schouders onder het hulpverleningswerk zetten. Niemand wachte op de ander. Snelle hulp is dubbele hulp. En wij doen een, misschien over bodig, maar toch dringend beroep op allen om het Nationaal Rampenfonds ln Den Haag, Statenlaan 81 (giro 9575) ruim van middelen te voorzien. Hetzij in geld of ln de vorm van kleding en dekking. Zoals bekend verleent ons blad hierbij gaarne zijn bemiddeling. T.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1