Ontwerp voor de Europese Defensie Gemeenschap ingediend ONGERUSTHEID IN EUROPA OVER VERRE OOSTEN Even nadenken Met tientallen trokken TJmuider vissers het zeegat uit Dulles te Parijs Binnen- en buitenlandse markten SCHEEPSTIJDINGEN De Amsterdamse huizenveiling 10 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1933 Regering vraagt bevoegdheid over voorzieningen bij algemene maatregel van bestuur te treffen I "\E regering heeft aan de Tweede n Kamer doen toekomen het wets ontwerp tot goedkeuring van het op 27 Mei 1952 te Parijs ondertekende verdrag tot oprichting van de Euro pese Defensie Gemeenschap met de van dat verdrag deel uitmakende protocol len, alsmede van de overeenkomst be treffende de rechtspositie van de Euro pese defensiestrgdkrachten en het han delspolitieke en fiscale regiem der Europese Defensie Gemeenschap, het verdrag tussen het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittaunië en Noord-Ierkund en de aan de Europese Defensie Ge meenschap deelnemende staten, en het protocol bij het Noord-Atlantisch ver drag nopens de bgstandverplichtingen van de staten die partij zijn bij het Noord-Atlantisch verdrag, ten opzichte van de aan de Europese Defensie Ge meenschap deelnemende staten. De regering heeft behalve een toe lichting op de stukken een algemene inleiding geschreven. Zij noemt de teksten een vrucht van de op aaneen sluiting gerichte staatkunde, die ken merkend is voor de na-oorlogse betrek kingen der Westerse mogendheden. De waarde, die de Nederlandse re gering aan de Noord-Atlantische ver houdingen hecht, hebben haar doen aandringen op zo ver mogelijk door gevoerde Inpassing van de Europese Defensie Gemeenschap In de N.A.V.O. Hoewel opneming van de bondsrepu bliek in het Noord-Atlantisch verbond, waardoor vele vraagstukken vereen voudigd zouden zijn. vooralsnog op tegenstand stiet, is het ihogelfk ge bleken Europese Defensie Gemeen schap en N.A.V.O. te koppelen door de eerste binnen het kader van tweede te verankeren. Plaatsing van de Europese defensiestrgdkrachten on der Noord-Atlantisch opperbevel, het welk zelf aan Xoord-Atlantische stra tegische en politieke leiding onderwor pen is, alsmede uitbreiding van d€ Noord-Atlantische alliantie-bepalingen tot de bondsrepubliek, Is van sprekende betekenis. Samenwerking van de raden van belde organisaties kan bezwaren van het niet aanwezig zijn van de bondsrepubliek in de N.A.V.O. in aan zienlijke mate ondervangen. Welslagen van de gemeenschap ver eist een juridische vormgeving, die efficiënte werkzaamheid én passé: verdeling van invloed onder de deel nemende staten verzekert, aldus gaat de regering verder. Diep en wijd zal de gemeenschap moeten ingrijpen en haar werking spreiden in het bestaan der volkeren die zij verbindt: Economisch door de materieel-voorzlening die zij te verzorgen en de bezoldigingen die zij uit te keren heeft, financieel door de grootte van het deel der nationale Inkomsten, dat zij moet opeisen, en 2 3 1 S 7 O 7 /O /2 /i /V J5 6 '7 Horizontaal: 1. plaats Noord-Holland; 10. alom, vreemde munt; 11. vrouwelijk zoogdier, planeet; 12. huisdier; 13. soort appel, betoog; 14. keukengerei, hoogte, maanstand (afk.)15. wond, gedeeltelijk; bloem, klinknagel; 17. soort, voorzetsel, riviertje; 18. tijdperk, goden, acade mische titel (afk.). Verticaal: 1. componist, oud ver haal; 2. ook, bijwoord; 3. schelm, voor zetsel; 4. vreselijk, gekheid, tijdperk; 5. maand, woonplaats; 6. opgezette huid. seizoen; 7. boom, Gelders dorp, lidwoord; 8. technicus (afk.), vrucht, belofte; 9. loods, vogel. Oplossing morgen. De oplossing van de puzzle van gis teren luidt: horizontaal: 1 mus, foppen; 10. odeur, al, Ee; 11. letsel, ark; 12. ent, toeven; 13. noemer, ure; 14. kuras, ml, s.g.; 15. adept, Oslo; 16. volte, spot; 17. era, ar, tooi; 18. lans, sap, te. WAT BIEDT DE RADIO? (Wijzigingen voorbehouden) Woensdag 4 Februari Hilversum 1, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20,00— 21.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gr. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gr. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gr. 9.35 Waterst. 9.40 Gr. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.„Wereldvoedselproblemen". 11.30 Gr. 12.00 Instrum. trio. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gr. 13 00 Nieuws. 13-15 Comment 13.20 Accor- deonmuziek. 13.50 Gr. 14.00 „De weg om hoog" caus. 14.15 Jeugdconcert. 15,00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorec. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.Jeugduïtz.: „De brie venbus gaat open". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Actual. 18.30 R.V.U. „Studies in vergelijkende literatuurge schiedenis: Van Eeden en Tolstoj, eer parallel". 19.00 Discussie. 19.20 Gr. 19-30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek comm. 20.15 Concertgebouworkest en sol. 21.10 ..Het laatste recept", hoorspel. 22.20 Amusementsmuziek. 22.45 ..Tranen op An- jouan", eaua. 23.00 Nieuws. 23.15 Social, nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Gr. Hilversum II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gr. 7.15 Gymn. 7.30 Gr. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gr. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.30 Gr. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gr. 11.15 „Het conflict", hoorspel. 12.00 Bas-bariton en piano. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Gr. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interk. Thuisfront. 13 20 Lichte muziek. 13.50 2e acte uit „Lakmé". opera (gr.pl.), 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gr. 1515 Kamerorkest. 16.00 Voor de Jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire caus. 18.00 Viool, cello en clavec. 18.30 „Spectrum var het Chr. Org. en Ver.leven". 18.45 Avond- maalsliederen. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gr. 19,30 Buitenlands overz. 19.50 Gr. 20.00 Radiokrant. 20,20 Meis jeskoor en instrum. ens. 20,45 „Jezus Chris tus en de Wereldreligies", caus. 21.05 Om roeporkest en sol. 21.45 Gr. 22.00 Pianorec. 22.30 Intern. Evang. comm. 22.40 Gr. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. >3.1524.00 Gr, op het terrein der menselijke betrek kingen door het samenbrengen van dui zendtallen verschillend van nationali teit. JN de preambule wordt als voornaam ste doelstelling genoemd de hand having van de vredewaartoe de deel nemende staten met name willen bij dragen door de verdediging van West- Europa te verzekeren tegen iedere a val. Een en ander zal geschieden in samenwerking met de andere vrije vol ken en met organisaties, wélke dezelfde doeleinden nastreven. In dit verband wordt naar het handvest van de Ver enigde Naties verwezen, hetwelk mers het recht op nationale of collec tieve zelfverdediging in geval van een gewapende aanval erkent en bovendien de mogelijkheid openlaat van regionale regelingen- of organen ter handhaving van de internationale vrede en veilig heid- Als voornaamste middel tot een snel en doeltreffend bereiken van dit doel wordt genoemd een zo volledig moge lijke integratie van het personeel en materieel der nationale strijdkrachten in een supra-nationale Europese orga nisatie. De staatshoofden spreken de overtuiging uit, dat deze integratie var krachten, gepaard gaande aan de op stelling van een gemeenschappelijke be groting en bewapeningsprogramma, een zo rationeel en economisch mogelijk ge bruik der nationale hulpbronnen zal be werkstelligen. Aldus zal het gecombi neerde militaire potentieel der deelne mende staten tot ontwikkeling kunnen worden gebracht zonder dat daarbij schade wordt toegebracht aan de sociale vooruitgang binnen de staten zelve. Duidelijk wordt vervolgens naar vo ren gebracht, dat, hoezeer dit verdrag naar zijn inhoud nieuw van conceptie is, daarmede geenszins beoogd wordt te breken met die geestelijke en morele waarden, die het erfdeel zgn der West- europese volkeren. Evenmin beoogt het verdrag een verzwakking der nationale gevoelens dier volkeren. De overtuiging wordt uitgesproken, dat deze gevoelens zich in het te scheppen breder verband in onderlinge harmonie zullen kunnen consolideren. De inwerkingtreding van het verdrag 1 van de overige acten zal op menig punt wijziging in de Nederlandse wel geving ten gevolge hebben. In verband met een en ander meent de regering de bevoegdheid te moeten vragen om, indien dit om redenen van spoed geboden is, bij het vaststellen van algemene maatregelen van bestuur, welke voor de uitvoering van het ver drag noodzakelijk zijn, zonodig af te wij ken van de geldende wetten. Zij beoogt hiermee geenszins aan de beslissings bevoegdheid van de wetgever afbreuk te doen. Deze algemene maatregelen van bestuur zullen immers onverwijld aan de Staten-Generaal - dienen te worden voorgelegd. Intrekking of verwerping van een in dit verband door de regering gedaan voorstel zal herziening van de algemene maatregelen ten gevolge heb ben. Ten einde evenwel een onder om standigheden onaanvaardbaar vacuum bij de uitvoering van bij de wet goedge keurde verdragen te vernigden, is een tijdvak van drie maanden voorzien, waarin de algemene maatregel van be stuur in overeenstemming met de uit spraak van de Staten-Generaal,zal moe ten worden herzien. Kleine Zaal Piano-recital SHURA CHERKASSKY DE Kleine Zaal heeft heel wat artisten zien komen en gaan; van stame lende beginnelingen tot pianoleeu wen toe wordt het publiek op de hoogte gehouden van wat de uitvoerende kun stenaar op het gebied der muziek pres teert- Er zijn avonden geweest, waar de schepping gediend werd en andere waar de techniek zegevierde, doch een recital als gisteren valt in elk opzicht bulten de maat. De veertigjarige Amerikaanse pianist van Russische origine Shura Cherkassky die opgeleid is door de we reldvermaarde Poolse meester Josef Ca- simir Hofmann, heeft technische moge lijkheden geopenbaard, waarvan weini gen het bestaan hebben geweten. Wat hij kan is verbgsterend en alleen ver gelijkbaar met een Horowitz. Doch hier mee is nog weinig gezegd en als wij thans proberen iets naders te melden over de essentiële facetten van zijn spel, dan gebeurt dit niet zonder een zekere schroom, want het zijn wel uitermate excentrieke eigenschappen, die gesigna leerd moeten worden. Shura Cherkassky bezit n.l. een maniakale intuïtie om te overdrijven. Hij rukt de architectuur aan flarden door zijn absurde agogiek- en pedaalgebruik, door zijn groteske klank-lawines en even onberedeneerde klank-fluisteringen. In Bach gebruikt hij op het ene moment een impressionis tische gamma, om dan plotseling een martellato-technlek in te schakelen a la Liszt. De niet te verwerken expanslvi- teit In Brahms en Chopin, waarbij met de voet ook de grond bewerkt wordt, is slechts het symptoom van een psychi sche gesteldheid, die afstoot en fasci neert. Naarmate de avond voortschrijdt, komt men tot de zonderlinge ontdek king. dat er merkwaardige wetten heer sen in dit musiceren. Een alles samen vattend technisch meesterschap is hier verheven tot demonie, die het werk over woekert, verbrijzelt en wederopbouwt volgens zeer persoonlijke inzichten. En na een tijd hebben wij contact met zijn klimaat en ondergaan een vreemde ge waarwording: het is alsof Cherkassky de ons zo vertrouwde taal van de ro mantiek en de classici op surrealistisch terrein heeft getransponeerd. Deze pia nist kan. bij wijze van spreken, door zijn articulatie en bijzondere dictie met de woorden van een Heidenröslein de sfeer van Kafka suggereren. Geen wonder, dat men na de drie delen uit Petroesjka van Strawinsky perplex was. Het ge beitelde sarcasme klonk hier extra vagant schrijnend, gelijk deze muziek klinken moet. Zo uitzonderlijk de physiognomle, zo onalledaags waren de toegiften, te weten Le Cygne uit Le Carnaval des animaux van Saint-Saëns bewerkt door Godowsky. het lied Der Con traband is te van Schumann, voor piano gezet door Tausig en Rachmaninof's Polka. Het is te wensen, dat Shura Cher kassky onze hoofdstad spoedig weer zal opzoeken. Sinds 1936 heeft Amsterdam hem niet meer gehoord. Met zulk een unieke figuur dient een ieder die zich voor de piano interesseert, regelmatig geconfronteerd te worden. J. R. Schenking voor Stedelijk Museum Werk van W. H. Singer Het is de bedoeling van de ln 1943 in Noorwegen overleden Amerikaanse schilder William Henry Singer om een keurcollectie uit het werk van deze schilder aan de gemeente Amsterdam te schenken, tegelijk met een aantal beeld houwwerken en antieke meubelen. Het thans in Nederland aanwezige deel van deze schenking zal van 10 Februari tot 5 Maart a-s. in het Museum Fodor wor den tentoongesteld. Singer heeft een groot deel van zijn leven in Nederland doorgebracht. In Amerika, Noorwegen en ln ons land ls een grote collectie van zijn werk bijeengebracht. Eind goed, al goed te Diever Deze zomer zal de toneelvereniging „Diever" ln het openluchttheater te Diever Shakespeare's blijspel Eind goed. al goed vertonen. De voorstellingen beginnen 25 Juni a.s. De afscheldsmiddag, die de vereni ging Opleidingscursus voor Montessori Leerkrachten Zaterdag 7 Februari voor mevrouw M. Godefroy-van Mill se dert 1 Januari van dit jaar oud-direc trice van deze cursus zal houden, begint te halfdrie in de aula van de Montessori U.L.O.-school, Nwe Looiers straat 9, Amsterdam. Communisten willen niet naar de Sowjet-Unie De federale rechter Dimoek heeft gisteren te New York de dertien Amerikaanse communistische leiders, die worden beschuldigd van subver sieve actie, voor de keuze gesteld gevangenisstraf te aanvaarden of te worden uitgewezen naar de Sowjet- Unie. De beklaagden verwierpen unaniem en verontwaardigd depor tatie naar Rusland. Vijf van hen zijn in Rusland geboren, twee in Polen, een in Hongarije, een in Trinidad en vier in Amerika. Allen wilden in de V.S. blijven, ondanks de te ver wachten gevangenisstraf. Het Britse koninklijke paar zal van November 1953 tot Mei 1954 een reis maken door gebieden van het Gemene best Bermuda. Jamaica, Niemv-Zeeland, Australië en Ceylon. De verdere route van de terugreis staat nog niet vast. In Egypte zal een opperste staatsraad worden ingesteld gedurende de drie jaar, dat er geen parlement zal zijn. Een com missie van vijftig man moet een nieuwe grondwet opstellen. VELSEN IS ÉÉN GROTE HULP-COLONNE OOK DE HOOP VAART UIT (Van onze correspondent) V e 1 s e n, 3 Februari DE gemeente Velsen is Maandag over stelpt met uitingen van milddadig heid. Een actie-comité is in werking getreden en met bekwame spoed werd Maandag een inzamelingsactie van kle ding, dekking en schoeisel georgani seerd. De mobilofoonwagen van de poli tie maakte overal de bijzonderheden be kend en vrachtwagens, maar opk par ticuliere auto's werden ingezet om over al de goederen op te halen. Er werd spontaan gegeven, er werd rijk gegeven, want de goederen, die bij grote hoeveel heden in een onafgebroken stroom bij de verzamelposten binnenkwamen, ble ken niet alleen bruikbaar, maar vaak van bijzonder goede kwaliteit te zgn. Alles werd gesorteerd en gebundeld in pakken of zakken. 's Middags werd de vissershaven het toonbeeld va/n een grootscheepse actie. Zierikzee en omgeving verkeerden in dringende nood en 10.000 mensen moes ten worden geëvacueerd. De visserij kwam direct in touw. Tientallen sche pen werden geproviandeerdbemannin gen kwamen aan boord en in groepen van zes vertrokken kotters, loggers en botters naar de Zeeuwse wateren, waar bij de botters, die daar regelmatig vis sen, als loodsen voor de groepen uitvoe ren, omdat het aantal zeekaarten onvol doende bleek. Een deel van de vaartui gen ging binnendoor naar Vlaardingen m daar te worden geproviandeerd. Groot was de milddadigheid rond de vissershaven. Fabrieken en magazijnen gaven alles mee, wat nodig kon zijn; bakkers bakten brood of gaven balen meel mee aan boord. En 's avonds kwam een stroom van vrachtwagens de over dag ingezamelde goederen naar de sche pen brengen, zodat vandaag reeds die goederen te bestemder plaatse zijn. De loggers zullen, wegens te grote diepgang, buiten de dijken blijven lig gen; de botters zullen het land daar binnenvaren en overal de mensen op halen en naar de loggers brengen. Ook de directe hulpverlening aan de noodgebieden werd niet vergeten. Om 6 uur Maandagavond stonden reeds 125 vrijwilligers ingeschreven. Een colonne vrachtwagens van de Blauwband-ex- press was met keukenwagen, slaap wagen voor de inzittenden, kraanwagen en een mobilofoonwagen voor het on derhouden van contact ingezet. Hoog ovens en Papierfabriek stelden hun wa genpark beschikbaar. Twee visauto's gingen met tanks vol drinkwater naar Gouda en werden 's avonds in Maassluis gesignaleerd, waar zij hulp verleenden. De Velsense brandweer heeft Hellevoet- sluis een licht-aggregaat ter beschik king gesteld. Intussen gaan de acties in Velsen door. Op de 'bedrijven wordt door werk gevers en werknemers bijgedragen aan de geldinzameling. Vandaag wordt de inzameling van kleding, dekking en schoeisel voortgezet, terwgl tevens een geldinzameling langs de huizen en op belangrijke punten wordt gehouden. Hiervoor stroomden de aanmeldingen van collectanten binnen, terwijl zich ook reeds personen meldden, die bereid zijn aan evacué's onderdak te verlenen. In het hoofdbureau van politie is een cen trale meldingspost ingericht, dag en nacht bereikbaar onder telefoon nr K 25506444, waar alle gewenste in lichtingen over elke vorm van hulp verlening verkrijgbaar zijn. Het hospita al-kerkschip De Hoop zal vandaag uit IJmuiden vertrekken om in de geteisterde gébieden hulp te gaan verlenen. Het gemeentebestuur van Vel sen beeft aan de zwaar getroffen ge meente Stellendam op bet eiland Goeree- Overflakkee alle hulp geboden, die no dig mocht zijn. Engelse fiscus boekt record-ontvangsten Er zijn nog maar 38 millionnairs (Van onze correspondent) Londen, Februari DE minister van financiën, Butler kan zich in de handen wrijven, want het zo juist verschenen rapport van de belasting-autoriteiten bewijst dat vorig jaar een record is gehaald van het aan tal personen die belasting betaalden, en een recoi-d van de totale opbrengst. In dit land van bijna 50 millioen inwoners zijn er 20.350.000 die in aanmerking ko men voor belastingbetaling, doch 4.500.000 werden vrijgesteld hetzij om dat zij het minimum niet haalden, het zij omdat zg zoveel konden aftrekken dat zij buiten schot bleven. De overigen, 15.850.000 in getal (50.000 meer dan te voren) betaalden in totaal 2.361.919.000 of 250.000.000 meer dan tevoren. De grootste groep, bijna 10 millioen, verdiende tussen de £250 en £500 per jaar en 2millioen tussen de £500 en 1000 per jaar. Er waren 60 personen die, na hun belasting betaald te hebben, nog, 6.000 of meer per jaar ter be schikking hadden. Van deze personen waren er 38, die een inkomen hadden (vóór betaling van belasting) van 100.000 of meer, en die men dus „ipil- lionnair" (in guldens) zou kunnen noe men. Het jaar tevoren waren er nog 42; maar in de loop van vorig jaar zijn er vier overleden, en er zgn er geen bijge komen! Onze koopvaardijvloot groeit nog steeds Per 1 Januari 1953 bestond de Neder landse koopvaardijvloot uit 1288 sche pen, metende 3.233.569 b.r.t. tegen 1221 schepen met 3.142.575 b.r.t. per 1 Jan. 1952. Het aantal stoomschepen is met 12 verminderd tot 260. De tonnage van deze schepen kwam van 1.507.191 b.r.t. per 1 Januari 1952 op 1.496.549 b.r.t. per 1 Januari 1953. Het aantal motor schepen nam ln 1952 met 80 toe tot 978. De tonnage vermeerderde met 102.000 b.r.t. tot 1.730.861 ton. Het aantal overige schepen bedroeg 50 stuks met 6.159 b.r.t. Kansas City Southern Ry Aandeelhouders van Kansas City Sou ther Ry hebben toegestemd in een statu tenwijziging. waardoor een splitsing van de gewone en preferente aandelen In de verhouding van 2 nieuwe voor elk oud aandeel mogelijk is. De I.C.C. moet nu nog haar goedkeuring verlenen. Phillips Petroleum: voorl. winst 1952 5 75,3 (v.j. 73,7) mill, of 5,17 5,11) per aandeel. Sears Roebuck: 0.50 (onv.) kwart-div. Southern Co.: winst 1952 S 20.2 (v.j. 16.9) mill, of 5 1.18 (S 1.03) per aandeel. United Aircraft: 0.50 (onv.) kwart-dlv. •Wijziging kabinet in Praag In Tsjedhoslowakije is een nieuw regeringspresidium ingesteld dat de ministeries moet controleren. Tot leden van dit hoogste college zijn benoemd premier Zapotouïcy. de gewezen minis ters Siroky (voorheen buit. zaken), Kopecky (voorh. voorlichting), Nedjedly (voorh. onderwijs), Fieriinger (voorh. kerkelijke zaken) generaa-l Badlek, generaal Cepicka, Nevotny, Uher, Do- nsky en enige anderen. Er zijn nieuwe departementen inge steld voor boerderijen (Smida), bouw materialen (Kysaly), brandstoffen (Po- komy), electricitelt (Sramek), scholen (Sykora) en hoger onderwijs (Stoll). Minister van buitenlandse zaken is nu David, terwgl het departement van voorlichting is opgeheven. Men neemt aan, dat het presidium tot taak zal hebben de activiteit der departementen aan te moedigen, gezien het falen van de product!epl an/neru Het is nog niet duidelgk_ in hoeverre voor sommige van hun. functie ontheven ministers de benoeming in het presidium een erebaantje is. President Gottwald en premier Zapotocky schijnen hun macht te hebben vergroot. De verklaring van Eisenhower over Formosa en Jalta raakt ook Londen en Parijs, die echter niet sijn geraadpleegd /"USTEREN hebben de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles en de directeur van de wederzijdse hulpverlening Stassen te Parijs besprekingen gevoerd met de voornaamste leden van het Franse kabinet. Dulles wees de Fransen erop, dat de V.S. voorgoed met het isolationisme hebben gebroken en West-Europa zullen helpen verdedigen. Hij nodigde premier Mayer en minister Bidault namens Eisenhower uit tot een bezoek aan de V.S. De Fransen wezen op hun bereidheid tot Europese integratie, mits de V.S. en Enigeland achter hen zouden staan in het voorkomen van een eventueel nieuw Duits gevaar. Overigens werd grote aandacht ge schonken aan het Verre Oosten, de hulp aan Indo-China en aan het besluit van Truman, Tsjiang Kai-sjek toe te staan, het Chinese vasteland aan te vallen. De Amerikanen betoogden, dat dit laatste besluit een Amerikaanse aangelegen heid was, daar de regeling van de status van Formosa alleen de V-S. aanging. Eisenhower wilde Peking niet langer beschermen tegen Tsjiang Kai-sjek. Te Parijs is men van mening, dat Tsjiang geen aanval kan doen zonder Ameri kaanse hulp, en dat deze kwestie wel alle geallieerden aangaat. Dulles zeide dat de V.S. Tsjiang „niet zouden steu nen in een of andere roekeloze actie". In het Britse Lagerhuis heeft Churchill geweigerd, bijzonderheden mee te delen over zgn onderhoud met Eisenhower. Uit goede bron verneemt A.P., dat Londen te Washington zou protesteren tegen het besluit inzake Tsjiang. Vandaag zal minister Eden een verklaring afleggen over de kwestie- Foirmosa. De Labourl eiders Morrison en Connelly eisten gisteren reeds een debat, maar de voorzitter stond dit niet toe, omdat de officiële verklaring door Eisenhower toen nog niet was afgelegd. Engeland heeft echter verleden week reeds te Washington blijk gegeven van zijn bezorgdheid en van ontstemming over het feit, dat het niet is ge raadpleegd. Londen vreest een ongun stige terugslag van Eisenhowers besluit in India. Kort voor gisteravond Eisenhower in zijn boodschap tot het Congres zgn be sluit bekend maakte, ontving hij de commandant van de zevende vloot, ad miraal Radford. Diens vloot mag Tsjiang niet meer hinderen bij aanval len op het gebied van Peking. Radford verwachtte niet, dat Tsjiang spoedig tot aanvallen zou overgaan, hoewel de kracht van Tsjiangs vloot is versterkt en de manschappen door Amerikaanse instructeurs zijn opgeleid. Tsjiang be schikt ook over goed geoefend personeel voor een luchtmacht, welke sterk kan zijn indien zij goed materiaal ontvangt van de V.S. Naar aanleiding van deze verklarin gen vreest men te Londen, dat Radford er op zal aandringen, dat met Ameri kaans materiaal de nationalisten een blokkade zullen doorvoeren van de Chi nese kust. Overigens bericht Reuter uit Londen, dat Eisenhowers verklaring inzake het herroepen van de eens geheime clau sules van Jalta en Potsdam diepe in druk heeft gemaakt. Zij betreffen Rus sisch beheer van de KoeriTlen en Zuid- Sachalin (voorheen Japans) aparte ver tegenwoordiging in de V.N. van Wit- Rusland en de Oekraïneherziening van de internationale status van de Darda- nellen (waarvan nooit iets is gekomen) terwijl in feite de Russische voogdij over Rolen, TsjechoslowakijeHonga rije, Roemenië en Bulgarije werd aan vaard. Na opzegging kunnen de V.S. de genoemde Russische aanspraken be twisten- Oolc Engeland was bij Jalta en Potsdam betrokken. Het is echter in de verklaring van Eisenhower niet gekend. Vergadering Scholten's Aardappelmeelfabrieken De president-directeur van de N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrie ken te Groningen, de heer B. G. Kernkamp, heeft in de algemene ver gadering van aandeelhouders scherpe ciitaek uitgeoefend op de oneerlijke concurrentie door de coöperatieve aard appelmeelfabrieken en op de regering verband met de door haar genomen maatregelen wegens aardappelmoeheid. De gevolgen daarvan komen thans op de particuliere aardappelmeelindustrie neer. De boeren moeten op grond 1 him leverplicht hun aardappelen aan de coöperatieve fabrieken leveren, terwgl zij vroeger ook aan de particuliere aard appelmeelindustrie leverden. Het gevolg dat Scholten's fabrieken de aard appelen uit de Noord-Oostpolder en de Haarlemmermeerpolder moet halen, hetgeen met veel transportkosten ge paard gaat. In verband met een vraag over de geringe rentabiliteit van het bedrijf, zei spr., dat wanneer geen enorme bedragen waren besteed aan modernisering van de fabriek, de aandelen thans geen be hoorlijk rendement meer zouden opleve ren. Wanneer Scholten nog even door gaat met Investeren neemt het bedrijf technisch een zeer sterke positie in. Alle andere systemen zijn minder dan de onze. aldus de heer Kernkamp. Spr. heeft dan ook groot vertrouwen in de fabriek, die voor een zeer groot deel op export is aangewezen. Wanneer Enge land weer een liberale importpoliüek gaat voeren, ziet het er gunstig uit. Handelsverkeer met Joegoslavië De contingenten onder het lopende Nederlands-Joegoslavlsch ihandelsac- coond hadden een geldigheidsduur tot en met 31 December 1952. In overleg met de Joegoslavische autoriteiten ls de gel digheidsduur verlengd tot 30 April 1953, met dien verstande dat t.a.v. desbetreffende contingenten geen j portlonele verhoging zal worden gepast. Wolveilingen SYDNEY, 2 Februari. De mededinging op de heden hier gehouden veiling was scherp en algemeen. Vergeleken bij de veiling van de vorige week te Newcastle waren de prij zen van alle soorten merino's ten gunste verkopers, terwijl comebacks en cro ten volle vast waren. Aangeboden 14. len wol, verkocht 14.175 balen. GRONINGEN, 3 Febr. Vee. Kalf- en melkkoeien le s. 1050—1125, 2e s. 925— 1000. 3e s. 725850; Kalfvaarzen le s. 875950, 2e 8. 700-700: voorjaarskalv. koeien (zomerkalv.) le s. 850975, 2e s. 725800; Vare koeien le s. 750850, 2e -. 550—700; stieren le s. 2.44—2.4S, 2e 2.152.35 (p. kg slachtgewicht)slacht- ee le s. 2.50—2.58. 2e s. 2.20—2.40? 3e s. 1.801.95 (p. kg slachtgewicht)kalve ren en pinken 150550; Nucht. kalveren 2537; Weideschapen 90115; vette schapen 100—230; vette lammeren 75 90; vette varkens le s. 1.68—1.70, 2e s. 1.451.60 (p. kg levend geslacht ge wicht) zouters 1.75L78 (p. kg levend gewicht); loopvarkens 5080; biggen le s. 40 11. 2e s. 2736. Aangevoerd wa ren: 129 runderen. 716 nucht. kalveren, 6 vette en graskalveren, 235 schapen. 442 varkens. 2S8 biggen. 17 bokken en geiten. 25 paarden. Totaal 185S stuks. Het aanbod van runderen was abnor maal klem, tengevolge van het afgekomen vervoersverbod van niet tegen mond- en klauwzeer ingeënt rundvee. LEIDEN. 3 Febr. Varkens. Aanvoer: 495 stuks. Prijzen: zware 1,72—1.78. lichte 1.74—1,78, zouters 1.75—1.78, zeugen 1.50 1.56 per kg. Handel vlot. prijshoudend, enkele exemplaren 1 2 cent boven notering. PURMEREND, 3 Febr. Vee. Aangevoerd 250 runderen, w.o. 185 vette koelen. Prijs per kg 2.15—2.90. Handel vrij vlug. 40 melk- en kalfkoeien 675—1100. handel stil; 25 gelde- koeicn 540—700, handel kalm; 5 vette kalve ren 160325, handel kalm: 635 nucht. kalv. v. d. slacht 3280, handel zeer goed: geen handel in folckalveren450 schapen en lammeren; vette schapen 75—135, handel vrij goed; overhouders 65—100. handel kalm; 497 biggen 4275, handel stug; 33 paarden 650950, handel stug; 285 vette varkens p. kg zware 1.76—1.80; zouters 1.78—1.84; vette zeugen 1.521.60, handel in vette var kens en zouters vlug, in vette zeugen stug. Totaal 2172 stuks aangevoerd. BODEGRAVEN. 3 Febr. Kaas. Aanvoer 21 partijen. Prijzen; le soort 2.22—2.26, 2e soort 2.17—2.21. extra 2.2S per kg. Handel ROTTERDAM, 2 Februari. Binnen landse granen. Door de ramp. die de provincies Zeeland. Noord-Brabant en Zuid-Holland getroffen heeft, was de fraanbeurs heden totaal ontwricht en kon en geen noteringen worden opgemaakt. ROTTERDAM, 2 Februari. Aardappe len. Door de watersnood, waardoor wordt aangenomen, dat d© voorraad in Zeeland en West-Brabant verloren is gegaan, kon den heden geen prijzen worden vastgesteld. Wol (Krmband) Ajner. fine 60"s Tops 2/2 30/1 Loco 195.00t 164.00f Mrt 194.00/5.00193.40/50 Mei 192.00/90 191.40/50 Koper 2/2 30/1 Electr. Wereld Exp. f.a.s. N.Y. 33.50/6.32t 32.50/6.32t io 2/2 30/1 L.Bah 32.00T 32.25t id Accra 31.75t 32.00t LONDEN. 2 Februari. (R.O.) Rubber. Cifs Smoked Sheets no 1 settlementhouse, loco 23J bet. (v. not. 23* betMrt. 23* bet. (23 bet.); April/Juni 23* bet. (23* bet.); JuU/Sept. 231 bet. (22* bet.); Oct./Dec. 22J—23 (221 bet.). LONDEN, 2 Februari. (R.O.) Tin. £969— 970 (v. not. X 005960A) id. 3 mnd. £947- 948 (X 9-16J947). Lood. Febr. £95:i—91 (£961—95*); Mei £93—931 (£92*—921) Zink, Februari £84*—84* (£85—85*), Mei £84*84J (£85—85*). LONDEN, 2 Februari (R.O.). Cacao. Februari 247V—252* (v. slotMrt. 250 ged. (2-19 bet?)Mei 248*—219* (247—247*): Juli 247* ged. (246* bet.); Sept. 2461—2471 (2451 bet.)Dec. 238—241 .(2361—238)Jan. NEW YORK. 2 Februari (R.O Katoen Mrt° Mei Juli Oct.- Dec-, 30/1 34.05 34.10 33.26/9 33.35 33.51/3 33.61/4 33.76/9 33.85/7 33.75 33.73/5 33.75 33.81 prtjsh. prgsh. Katoenolle 2/2 30/1 Mrt 16.72C 16.70[ Mei 16.431 16.36C Mrt Mei Juli Sept. Dec. Omz. 29.45t 29. 28.85/0* 29.05* 28.45t 28.70* 28,30t 28.55t 27,23t 27.481 119 155 Mei 53.55t 53,351 Suiker 2/2 30/1 Loco 6.10 6.10 Wereldcontr. no. 4 Mrt 3.64* 3.58/62' Mei 3.64* 3.58* Juli 3.65/7 3.62C Omz. 306 331 Rubber 2/2 30/1 Mrt 27.65* 28.00* Mei 27.16/5* 27.40/50 Juli 26.75t 27.0Ot Omz. 40 3 nw.prijsh. g.prysh. Huiden 2/2 30/1 Apr. 16.45/50 16.44/35* Juli 15.89/95 15.85/90 Oct. 15.70* 15.62* Omz. 65 378 Tin 2/2 30/1 Febr. 121.12/50 121.25/50 Mrt 120.50/3.12 120.50/21.- Omz. 1 8 Zink 2/ 2 30/1 Loco O.v. St Louis 12.00 12.00 Platen f.o.b. fabr. 23.00 23.00 30/1 Lood 2/2 LocoN.York 13.50-34.00 14.00 id.O.v.St. Louis 13.30/80 13.80 id.exp.f.i 12.50t Koffie (Sant.) 2/2 30/1 Mrt 53.671 53.51* r (Nw Stand Contr.) Golfh. 12.00t CHICAGO. Februari (R.CX), Tarwe 2/2 30/1 Mrt 2278-J 229J-29 Mei 230-30* 231*-* Juli 229i 2303-S Sept. 231*-} 232* gemakk. piijsh. Mais 2/2 30/3 1601-* Mrt Mei 1618-1 163i-i Juli 1641 1653 t nom.gedaan loco: bieden. er 2/2 30/1 79Ï-3 81-8U 781-78 793 gemakk. piijsh, 2/2 9.15 9,0711 9.50 9.5011 1[ laten; L De diamantmarkt in 1952 Wenselijkheid van internatio nale productschappen Ten gevolge van de gevaren en onze kerheden, die vastzitten aan werkelijke en mogelijke inflatie is er een zeer grote vraag geweest naar geslepen diamanten. Dit is al sedert zes jaar het geval. In 1952 was de vraag vast, met uitzonde ring van enige stijgingen en dalingen, zo schrijft de firma J. K. Smit Zonen te Amsterdam in haar jongste markt bericht over diamant. In dit overzicht wordt de vraag ge steld of het niet wenselijk zou zijn de productie van gebruiksartikelen en pro ducten als metalen, kolen, olie, rubber, meel, koffie, thee, cacao enz. te laten regelen door een wereldorganisatie, overeenkomstig de vraag in verschillen de delen van de wereld, zoals we dit in het geval van de diamant zien. De we reldtrusts zouden onder de jurisdictie van de Verenigde Naties gesteld kunnen worden. Stabiliteit is een eerste vereiste voor de gehele wereld, zowel wat pro ductie als prijzen betreft, zodat specula tie en gokken zoveel mogelijk worden getemperd. De vestiging van verschil lende internationale goederentrusts zou de gevaren van de werkloosheid kunnen verminderen. Met betrekking tot de industrie- diamantmarkt wordt voorts nog opge merkt, dat er het gehele jaar een goede vraag is geweest naar boordiamanten. Er was geregelde vraag naar afdraai- diamanten en grote vraag naar diamant- slijpschijven. Bij geslepen diamanten was de concurrentie tussen de verschil lende diamantsljjpcentra zeer scherp en de verkooppolitiek in de diverse centra maakte de concurrentie nog feller. Vergadering K. v. K. Rotterdam In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam achtte de voorzitter, mr K. P. van der Mandele het niet juist over het 150- jarige bestaan van de Kamer te spre ken in verband met de gebeurtenissen dezer dagen, doch hij merkte op, dat hij dit jubileum, bij te wonen door prins Bernhard, niet als een feest, doch als een plechtigheid wilde zien. De voorzitter sprak zijn waardering uit voor minister Algera, die tijdens de besprekingen te Baden-Baden over het NOES-tarief sterk en duidelijk het Ne derlandse standpunt uiteen had gezet. Vóór de oorlog was het aandeel van Rotterdam in de iiv- en uitvoer van goe deren naar en van Duitsland 3540%, thans 25%. Spreker meende, dat Rot terdam alle recht heeft zich op het standpunt te stellen, dat dit percentage tot het vooroorlogse peil wordit terugge bracht. De specerijenhandel in 1952 Het jaar 1952 heeft zich voor het artikel specerijen gekenmerkt door kalme handel, achteruitlopende omzetten en behoudens en kele korte oplevingen, dalende prijzen, aldus het jaaroverzicht van de firma W, F. Wester- mann Co. Ais oorzaken worden genoemd de moeilijkheden, die de transitohandel onder vindt. Het geringe aanbod uit de productie landen heeft het prijsverloop niet gunstig kunnen beïnvloeden. De liandel op de binnen landse markt was weinig levendig, de aan kopen bleven beperkt tot voorziening in directe behoefte. Witte Muntok-peper (loco) liep achteruit van 19.50 per kg in Januari tot 12.25 in December. liet prijsverloop van zwarte Lam- pong en de Singapore-kwaliteit was analoog, 13.50 in Januari en 1 10.15 in December, De handel in zwarte Malabar bleef gering. De omzetten ln nootmuskaat en foelie waren nog geringer dan in 1951. HetBandaproduct werd sporadisch uit locovoorraad verhandeld. Padang cassia vera trok voortdurend be langstelling. Aanvankelijk daalde de notering, doch tijdens het einde van het jaar kwam een niet onaanzienlijke prijsstijging bij leven dige handel. De omzetten in Ceylon-kaneel waren gering. In kruidnagelen richtte de be langstelling zich in hoofdzaak op de Zanzibar- kwaliteit. Voorraden en aanbod waren zeer gering, hetgeen tot een aanzienlijke prijsstij ging leidde. Uit Madagascar was het aanbod schaars. Het Indonesische product wordt de laatste jaren geheel door de locale Industrie opgenomen. Zelfs het aanbod uil de overige I productielanden was niet toereikend om in I deze behoefte te voorzien. Nederlandse lijnen Sydney. AAL&DIJK 2 v. Rott. n. N. York. AiALSUM 3 v. Rott. te Monrovia. AGAMEMNON 2 v. N. York te Haiti. AGATHA 2 v. Saigon n. Blad joe. ALCHIBA 3 te Paranag. verw. n. Rott. ALGEN EB p. St. Paul's R. n. Rott. ALIOTH 2 v. Las Palmas n. Antwerpen. ALKAID 2 v. Las Palmas n. Recife. ALUDRA 3 v. Calc. te Rott. AMERSKERK 3 v. Rott. te Frem. AMOR 2 v. Tunis n. Piraeus. AMSTELDIEP p. 2 Azoren n. Curasao. AMBTELKROON p, 2 SciVly n. Liverpool. AMSTELVEEN 2 te L. Angel. m. Tacoma. ARENDS'DIJK 2 te Paranaigua n. N. York. ARENDSKBRK p. 2 Okinawa n. Rott. ARGOS 2 v. Luxuri n. Amst. ARKELDIJK p. 2 K. Florida n. Antw ARM ILL A 2 170 m. Z.Z.W. K. Padaran n. Llenohieu. AVERDIJK 2 v. N. Orleans te Rott AXELDIJK 3 v. Tampi te N. Ori. BAARN p. 2 Wjght n. Antwerpen. BENNEKOM 2 v, Corral n. Talcahuano. BLIJDENDIJK 4 Vllssingen verwacht naar Antwerpen. BOREAS 2 v. S©villa te Amst. GALT. NEDERL. 3 v. Rott. te Sidon. CELEBES 3 te Codhim n. N. York. CERONIA 2 v. Melb. n. Sydney. CHAMA p. 2 Martinique n. Curasao. CISTULA 2 v. Pt. Lincoln te Pt. Pirie. CLEODORA p. 2 Sabang n. Singapore. CORILLa 2 60 m. Z. it. O. Waterford n. Stanlow. CORYDA 2 240 m. W.N.W. Ft. Azela n Curasao. COULCARGE 2 v. Amst n. Hamburg. DELFLAND 3 v. Victoria te Ilheos verw. DELFSHAVEN p. 2 Lissabon n. B. Aires. DIEMERDIJK p. 2 Azoren n. Antw. DOURO 2 v. Barcelona n. Genua. ELMINA 4 v. Amst. te Abidjan verw. ENA p. 2 Ras Fartak n. Giibr. (v.o.). ENTRE RIOS 3 9 u. n.m. v. B. Aires te IJmuiden verwacht. EOS 2 v. Genua n. Burrian; ERINNA 2 139 m. N.W. K. Nagrais naar Rangoon. ESSO DEN HAAG 2 v. Aruba n. Rott. FLEVO 2 v. Amst te Bilbao. GORDrAS 2 v. Volos n. Thessal. HAARLEM 2 v. Pto Limon n. Cristob. HATHOR 2 v. Valencia te Rott HAULERWIJK 2 te Mars. n. Rott. HEEMSKERK 2 v. Momlbassa n. Zanzl'b. HERCULES 3 V. Huellva n. Amst. HERMES 2 v. Antw. te Rotterdam. HESTIA 2 v. IJmiuld. n. Bremen. HERENGR. 2 v. Abö n. LMHehamp't. ILOS 2 v. Pt. de Paix t/r. Pastellio. IRIS 2 v. Gothenb. te Amst. JUPITER 2 v. Messina n. Palermo. KOTA BAROE 3 v. Djak. te N. York KOTA INTEN 2 v. Pt. Arthur n N. Orl. LAAGKERK 2 v. Svdn. n. Adelaide. LARENBERG p. 2 N.N.O. Finist. naar Savona. LEKHAVEN 3 te Mars. verw. n. Amst. L. VROUWEKERK p. 2 Pt. Soudan Calc. LUCITA 2 Z W. v. Guadel. LIJNBAANSGR. 2 v. Rott. MAAS p. 2 Cyprus n. Izmir. MAASHAVEN 3 v. Rott te Dakar verw. MADJOE II 3 v. Towey n. C. Vecchia. MALEA 2 v. Limhamn n. Rott METULA p. 2 Z.W. K. Selatan n MIRZA 3 v. Bahrein te Djibouti. MITRA 3 540 m Z.O. Pt Cairn. n. Cura<j. MOLENKERK p. 2 W. K. Blanco n. Amst. MUIDERKERK 3 te Mars. verw. n. Calc. MURENA 2 v. Singap. n. Miri. NESTOR 2 v. Georget. n. Paramaribo. OMALA 2 270 m W. t. Z. Momb. n. Bahrein. ONDINA p. 2 Den Helder n- Rott. ORION 3 v. Bremen te Amst POLYDORUS 2 v. Aden n. Java. POSEIDON 2 v. Pt au Pr. n. Jacmet PR ALEXANDER 2 v. Antw. te Hamb. PRqFRED. HENDRIK p, 2 K. de Gata n. PR. PH. WTLLEM p. 2 Flnlst. n. Bafhurst PR. WILLEM IV 2 v. Hamb. t/r v. Gandda. PYGMALTON p. 2 K, S.Antonio n. Houst. RIDDERKERK 3 v. Hamb. te Antw. RITA p. 2 O. Malakka n- Bangkok. RIJNLAND p. 2 Z. O. Paranac. n. Amst. >ALLAND 2 ZZO Teneriffe n. Amst. S^I£2;9rEA 3 fe Takoradi n. Amst. P' 2 Palawan n. Shimnnoseki. ?AF^E. T 2 v> Pta Cardon n. Philad. SCHERPENDR. 2 340 m. ONO Paramar. n. Santos. Piraeus Heraklion. n 2 IC' Bon n- Halif. SLIEDRECHT p. 2 Reelffe n. Houston SOESTDIJK P. 2 Glbralt. n Java P' 2 K- Vine. n. Savona. Geron? BENAKAT 2 v. Haiph. n. Sg. STRABO 3 v. Triest te Rott. £UNETTA 2 y. Rott. n. Berre. TARA n. 2 Fmisterre n. B.Aires. THTTO?£™2 VoL5 Gua'm n- Willemst 2 Perm"da n. Philad. TIBTA 2 170 m W. t Z. Miri n Slnean TKoblDAS 2 170 ZZO C' padaran n. TWEE GEBR. 1 v. Fedolah te Casahl WIELDRECHT 2 v. Djeddah n. ffiSra». Passagiersschepen ALKEN A 2 v. Rott. n. Hamb. ALNATI 2 v. Victoria n. Ilheos. BLOEM FONT. 2 370 m W. v. Walvis B. n. IN FRASCATI 2 FEBRUARI OMSCHRIJVING Goudabloemstr. 37 Goudsbloemstr. 31 Linden gracht 58—60 900.— 1050.— 4050.— MAKELAAR-KOPER J. Springveld N. H. Of Ofeigssen W. P. Paternotte Pzn i W.Z.W. Madeïro naar Durban. BONAIRE 2 W.-Ind. BOSCHF. p. 2 Messina n. Bei ra. EURYBATES 30 v. Suez n. Malcass. INpRAPOERA 3 te Suez n. Djak. KOTA AGOENG 2 v. Gdynia fe Rott LANGKOBAS 3 v. Rott. te Brak™ MADOERA p. 2 Z.Z.W. Kreta n. Amst. MANOERAN 2 W.N.W. v. Pen. n, Akyab. MARATAM 2 v. Djak. te Rott. 7 MELAMPUS 29 v. Pt. Said n. Amst MOpjOKERTO p. 2 Z. v. Kreta n. Rott UOLLAN D p. 2 Lombok n. Svdney, NIGERSTROOM 2 v. Antw. n. W.-Afr. NOORD AM 2 v. N. Yorlc te Rott ORANJEFONT 2 v. Amst n. Hamb. ORANJEST 2 730 m. N.O. Barb. n. W.-Ind: OVERIJSEL 2 v. Rott n. Nw Guinea, PHEMIUS 29 v. Cheri'bon n. Amst PHRONTIS 2 v. Hamb. n. Makajss, f8Vn aN'a ï""8 SINGKEP 3 te Suez verw. n. Amst TABINTA 2 v. Below fun n. Ainsit TABISSE 3 v. Antw. te Londen. TAWALI 2 v. Djak. n. Semarang. TEGELBERG 3 v. Montev. n. B. Airea TERN ATE 3 te Zeebrugge n. Java. TEUCER 2 v. B. Papan n. Sandakan. TJISADANE 2 670 m W.Z.W. St Helena ia Japan. TJITXALENGKA 3 te Djak. verw, naas TRÓILUS 2 v. Amst n. Londem VEENDAM p. 2 Portland BUI. n. Halifü WESTERDAM 3 v. Rolt te N. Yorlc WILLEMST. 2 760 m Z.W. Flor. at Amst, Emigrantenschepen BAIRSEA 2 85 m N.W. Pt. Said n. Amst JOH. v. OLD EN B. VELD p. 2 Gibr. n. Djak '"^t™ m Z.Z.O. Cp PalmaS

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6