Het dodental van Tholen stijgt Veerboot spoelde door bres op het land Dakota vloog ons over het rampgebied Huis met 20 mensen door golven meegesleurd OP ZEEUWSE EILANDEN Benarde situatie in Kruiningen Praagse minister van Buitenlandse Zaken aan de kant gezet f 80.000 VAN HET C.N.V. 's-Gravendeel zwaar getroffen Mensen vluchtten op de daken REDDING IN HET DONKER Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsversorging DAVITAMON MONTGOMERY EN HET EUROPESE EEGER Offer om het Britse systeem te kunnen handhaven DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 TROUW (Van een onzer verslaggevers). De toestand op Walcheren was gisteren, vergeleken met de andere eilanden in Zeeland, tamelijk gunstig. Vlissingen is voor een deel overstroomd geweest, maar gistermorgen was het water vrijwel ge heel verdwenen. In de boulevard zijn grote gaten geslagen, doch Zon dagavond was men de toestand vrij behoorlijk meester geworden. De gaten in het Fort Rammekes zijn vrijwel gedicht. De dijk de Schone Waardin stond Zondagavond op doorbreken. Er wordt met man en macht aan deze dijk ge werkt, omdat men vreest, dat bij door braak Souburg en een deel van Middel burg onder water zullen lopen. Som mige gedeelten van Middelburg werden Zondagavond reeds geëvacueerd. In Veere is men de toestand meester. De duinen bij West- en Oostkapelle lijn eveneens behouden. In Zuid-Beveland is de toestand ern stiger. Het gat in de dijk bij Kruiningen (Zuid-Beveland) is zo groot, dat de grote veerboot KruiningenPerk- polder er doorheen is gespoeld en thans op de weg ligt. Zondagavond zaten hier nog 2000 mensen op de daken en -in de bomen. Er was geen gelegenheid deze mensen uit hun ellendige positie te bevrijden, aangezien er een ontstellend gebrek aan vaartuigen was. Velen waren door het water volkomen verrast. Zij waren gedwongen door plafonds en daken te breken, omdat zij hun huizen niet meer konden ontvluchten. Naar de burgemeester van Kapelle op Zuid-Beveland mededeelt, staat dè gemeente Kruiningen geheel onder water, zelfs zo, dat bij vloed het water drie meter boven de rijksweg staat. Van Hansweert is de kom nog droog. Yerseke is behouden. De bevolking helpt de inwoners van Kruiningen te evacueren. Een groot aantal vissers schepen uit Yerseke is uitgevaren voor verkenning naar Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Onder Schor e (Zuidkant van Zuid-Beveland) werkt men sinds Za- terdagnaoht met duizend man onafge broken om een dijkval te voorkomen in de grote zeewerende dijk van de Schelde. Alle mannen van 2050 jaar uit de omgeving en vele militairen zwoe'gen zo hard ze kunnen. Er zijn duizenden zakken zand gestort op een bedreigde plaats over een lengte van 200 meter. Veertig a vijftig auto's rij den af en aan met zand. De grote graanhandelaren uit deze streek le veren de zakken. Volgens de burge meester is er een redelijke kans, dat men de verzakte dijkstrook zal houden. Tussen Baarland en Hoedekenskerke op Zuid-Beveland staat het water tot aan de kruin van de dijk. Op vijftien plaatsen zijn gapende gaten in de dijk geslagen. In Oudelande zijn twee deden. Wolphacrtsdiik staat geheel onder water. In Rilland Bath wordt de burgemees ter vermist. Noord-Beveland Het lot van Noord-Beveland is on- De minister van Buitenlandse Zaken van communistisch Tsjechoslowakije, Viliam Siroky, is van zijn post onthe ven door president Gottwald, die Vaclav David tot zijn opvolger benoemde, zo heeft radio-Praag gemeld. David is lid van het presidium van de Tsjech oslowaakse communistische partij. Radio-Praag zeide, dat de 'be noeming deel uitmaakte van een „grootscheepse reorganisatie en porte feuillewisseling" in de Tsjechoslowaalk- se regering, die gisteren geschiedde. De minister van Voorlichting, Vaclav Kopecky, werd van zijn post ontheven. Zijn ministerie is afgeschaft. De mi nister van Onderwijs, Zdenek Nejedly, werd van zijn functie ontheven. Zijn ministerie is in twee departementen, gesplitst. Zedenek Fierlinger werd ont heven van zij.n functies als hoofd van het staatsbureau voor kerkelijke za ken, De afgezetten weHen, voor zover zij geen vice-premier waren, in die functie benoemd. Er is een nieuw orgaan ingesteld, het presidium van de regering, waarin de premier (Zapotoc'ky) en alle vice- premiers 'Zitting hebben. MET URKER KOTTER NAAR ZIERIKZEE Een onzer verslaggevers heeft zich gisteravond aan boord begeven van de Urker kotter UK 186, schipper Klaas Koffeman, een der Urker sche pen, die op weg zijn naar Zierikzee, de stad op Schouwen en Duivela.nd, waar duizenden evaaué's in de huizen de- bevolking zijn ondergebracht. 1 zeker. In Katseveer op de dijk staande zag men de dijk op Noord-Beveland in elkaar zakken en de huizen wegspoe len. Men vreest hier het ergste. Over het eiland Tholen is niets be kend. Zeeuwsch-V laanderen „Wij hebben thans de indruk, dat de binnendijken het verder wel zullen houden en het overgrote gedeelte van de polders in het Oostelijke deel van Zeeuwsch-Vlaanderen gered is," zo verklaarde gistermorgen de burge meester van Kloosterzande, de heer Houtegem. Het aantal slachtoffers in dit ge deelte van Zeeuwsch-Vlaanderen is tot acht beperkt gebleven. De onderge- stroomde-polders in de omgeving van Kloosterzande bieden een troosteloze aanblik. Overal drijven kledingstukken en beddegoed op de hoog schuimende golven en ziet men dode koeien, scha pen en paarden liggen. Het waterpeil was hedenmorgen zes Het waterpeil was gistermorgen zes belangrijk lager dan de nacht tevoren. Hier en daar staan nog koeien en paarden in de ondergelopen landerijen, dikwijls .nog slechts met de kop boven water. De dieren zijn zo verkleumd, dat zij stuk voor stuk uit het water moeten worden getrokken. West-Europa krijgt 18 internationale wegen De ministers van Verkeer van West- Duksland, Oostenrijk, België, Italië, Luxemburg, Nederland, Zwitserland en Frankrijk, hebben gisteren te Parijs aangekondigd, dat zij besloten hebben de werkzaamheden ter verbetering van 18 internationale wegen in Europa voort te zetten. Een van de wegen zal onder de Mont Blanc doorlopen. De acht ministers namen dit besluit aan het einde van een driedaagse con ferentie, tijdens welke zij de oprich ting van een Europese vervoersge- meenschap bespraken. (ADVERTENTIE). Rheumatlsche Pijnen? Stram en stijf voer Uw tijd T Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw ledien. Kruschen zes minerale zou ten hebben een wonderbaarlijke aan sporende wenking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie bun bloedzuiverende taak ver richten, weet U van geen nheumatische pijnen meer, Want de oorzaak: onzui verheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dag.... Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theek of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. (Vervolg van pag. lj vindt men op Schouwen en Duiveland, op Goeree en Overflaikkee Enkele mannen slaan op een dijk. Verdoolde figuren in een wereld, waarin alleen de vloed heeft gezege vierd. Zij zwaaien naar de Dakota, die laag over het dak van hun hofstede scheert. Ginds glinstert het waterveld van de Moerdijk. Nuimansdorp in het water, verlaten en stil. Met wat drijvende kadavers van koeien. Het water klotst in de straten. Weer een paar mensen op een dijk. Ergens wappert nog een vlag. Het dundoek was uitgestoken op de dag van Beatrix' verjaardag. De kleuren wiegen boven de vloed Wij cirkelen boven 's-Gravendeel, het dorp nabij de Dordtse Kil, zo laag gelegen. 's-Gravendeel staat vooraan in de rouw. Dit dorp met zijn rode dak pannen, met zijn hoekige straatjes, met heel zijn landelijk beeld, dit is het dorp, waarover de grootste schaduw is gevallen. Tot dusver moeten we zeggen. In Dordrecht schijnt de vloed terug- geëbd, het leven heeft daar weer zijn rechten hernomen. Dordrecht is ten dele droog, ten dele nog door de stroom aangetast. Daar richten de molens van de Al- blasserwaard hun wieken naar de Glrak-blauwe hemel. Eens was dit een der trotse bezittingen van Zuid-Hol land. Deze vruchtbare waard is een onheilspellende watervlakte." En de Krimpenerwaard, het aan schouwen in al zijn aangrijpende wer kelijkheid wordt eentonig. Ook daar het beeld, dat ontstellend, verbijsterend is. Rozenburg gelijkt te zijn terugge drongen door de Nieuwe Waterweg, die zich breder cDan ooit een weg baant naar de zee. Een onvergetelijke, aangrijpen de vlucht. De Engelsman, die, in opdracht van een nieuwsconcem, uit Lon den kwam vliegen, op Schiphol in onze Dakota overstapte en naast ons zat tijdens deze tocht, mom pelde bij herhaling dit woord: terribleverschrikkelijk Het gelijkt een nachtmerrie, deze tocht. En dan dringen zich enkele in drukken opnieuw op. Welk een gigantische taak ligt hier voor het Nederlandse volk om al dit land opnieuw te ontworstelen aan de erfvijand. Plier zal het uiterste van -de nationale daadkracht worden ge vraagd. En zijn er nog meer slacht offers?.... We durven er niet aan te denken, maar deze bange tocht wettigt een bang vermoe den Almelo adopteert Zierikzee De gemeente Almelo -heeft de ge meente Zierikzee - geadopteerd. Alles staat in Almelo gereed om hulp te bieden. AImelo"Ti}Kt>et échter nadere mededelingen van Zierikzee afwachten in welke mate hulp kan worden ge boden. Met enorme kracht stroomde het water in de rampzalige nacht van Zaterdag op Zondag dorpen en steden binnen. Eén van de totaal verwoeste huizen in Hei ningen. (bij Fijnaard, N. W. Brabant) Het CNV heeft aan het Nationaal Rampenfonds doen weten, dat het Christ. Nat. Vakverbond en de aange sloten organisaties een bedrag van f 80.000 voor het fonds beschikbaar zal stellen. Buitenl. journalisten Vele buitenlandse journalisten heb ben zich naar ons land begeven om reportages van de noodtoestand te verzorgen. De lustrumviering van -het regiment aan- en aifvoertroapen, die heden in Haarlem en in Tiliburg zou worden ge houden. gaat niet door. In 's-Gravendeel (Hoeksche Waard) waren gistermorgen reeds 50 a 55 slacht offers te betreuren. Zondagochtend is een huis ingestort, waarin 20 mensen een toevlucht hadden gezocht. Allen werden door het water meegesleurd. Ongeveer zeshonderd personen zijn bijeengebracht op de bovenverdieping v^an de lagere school, waar zij op elkaar ijkoakt het zakken van het water af- \^S,hten. Gistermorgen stond er ru'im anderhalve meter water in de school. Gisternacht omstreeks één uur zijn te 's-Gravendeel wederom twee dijken doorgebroken. Zolang het hoog water is, is het dorp niet te bereiken. Zodra het water is gezakt zal het Rode Kruis met vrachtauto's op weg gaan om de mensen over te brengen naar de Ahoy- hallen te Rotterdam. De pontonniers doen wat zij kunnen in 's-Gravendeel, maar verscheidene van hen zijn reeds bewusteloos geraakt door de koude. Ook in Engeland zijn velen slachtoffer geworden van de overstromingen. Men sen en dieren moesten ijlings de vlucht nemen voor het binnenstromende wa ter. Een groep schapen bleef in doods nood achter op een nog droogliggend stukje grondin afwachtinq van de reddingsboot (rechts op de achter grond), die hen in veiligheid zou bren gen. Ondergelopen straat in Papendrecht, ten gevolge van het doorbreken van de dijk op het punt, waar de Merwede en Noord samenkomen. (Van onze speciale verslaggever) Het gebied rondom Halsteren was het zwaarst getroffen deel van de noodgebieden in Westelijk Brabant, die wij gisternacht hebben bezocht, doch het leed, dat over de polders is gekomen, dreigt alweer overschaduwd te worden door het snel stijgende dodental in Tholen. „Er hebben zich in de polders verschrikkelijke taferelen afgespeeld", vertelde men ons op het gemeentehuis in Halsteren. Al het vee is practisch verdronken en spoelt thans overal aan.-De rond drijvende kadavers van koeien, paarden en varkens waren in de afgelopen nacht een ernstig beletsel voor de reddingsboten. De vrijwilligers en de soldaten gingen echter steeds weer met gevaar voor eigen leven de duisternis in, eenvoudig omdat zij de gedachte niet konden ver dragen, dat daar op de daken van de huizen nog mannen, vrouwen en kin deren zaten te wachten, want het grootste aantal mensen in deze polders omgekomen doordat de huizen in stortten, terwijl de mensen op de daken of zolder zaten." >e dijkdoorbraak kwam Zondag morgen als een volkomen verrassing voor de polderbewoners. (ADVERTENTIE) DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte ge had, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kenni'sma^ingstutoe Castella Tand pasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécdal Schoon- heidszeep. Castella-Sipécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!munt uit door een schier onuitputtelijke sehuim- ■vorming.en door een -romig, naar •lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoon- heidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod gebru\k te maken.de fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen! In hun radeloosheid klommen som migen in de kruinen van de kale bomen, doch slechts drie mensen wer den daar levend uitgehaald. Een vader stond urenlang roerloos op een en dezelfde plaats, tot het hoofd In het water op het afdak en op de schouders droeg hij zijn beide jongste kinderen. (ADVERTENTIE) voor gezondheid! 10 vitamines in één dragée Deelneming Sowjet-Unie De ambassadeur van de Sovjet-Unie heeft uitdrukking gegeven aan het diepe medeleven van zijn regering met de ramp, welke Nederland heeft getroffen. (Van onze militaire medewerker) Montgomery heeft onlangs een lans gebroken voor deelneming van Engeland aan het Europese Leger. Hij staat daarin als Brits officier niet alleen. Ook luit.-gen. Sir Brian Horrocks heeft zich in gelijke zin in de „Sunday Times" van 4 Januari uitgelaten. „Zonder Europese militaire samenwerking, waaraan Duitsland deelneemt, is de Westeuropese defensie waardeloos. Onze actieve deelneming aan het Europese Leger op dit ogenblik zou een injectie met goed rood bloed betekenen in de bloedarme aderen van Europa." Aldus Sir Brian Horrocks. Beide militairen hebben echter niet een deelneming aan een Euro-pees leger in de vorm van toetreding tot de Euro pese Defensie-Gemeenschap met verlies van nationale zeggenschap op -het oog, doch de een of andere bondgenoot schappelijke binding. Militair-technisch gezien doet dat er ook weinig toe. Voor Engeland, dat terecht inziet, dat het Kanaal geografisch-strategisoh geen scheidingslijn meer is ten opzichte van het vasteland, ligt de verdediging van eigen huis en haard minder dan ooit aan de Kanaalkust, doch aan de Elbe. Pe tijdwinst, die door de verdediging daar gewonnen wordt, is onmisbaar voor het Britse stelsel van legervor ming te kunnen handhaven en tot haar Engeland het volle gewicht van zijn mobilisabele legermacht in de schaal werpen tot het behoud van West-Euro pa. Zonder inschakeling daarin van West-Duitsland is de speling te gering en moet Engeland zijn stelsel van le gervorming herzien. Dat Montgomery dus een binding van Britse divisies aan het Europese leger bepleit ter ver krijging van de Duitse herbewapening, is een offer dat mede gebracht wordt om het Britse systeem van legervor ming te kunnen handhaven en tot zijn volle recht te doen komen in geval van oorlog. Dit moge blijken uit de vol gende toelichting. Engelands leger Het Britse leger bestaat voor meer dan de helft uit vrijwilligers, nl. rond 500.000 en uit 350.000 dienstplichtigen, die een eerste diensttijd van 2 jaar hebben, gevolgd door een reserve diensttijd van 3V2 jaar bij het Territo riale Leger. Deze tijd vervullen zij vrijwillig of gedwongen. De beroeps militairen dienen voor een groot deel in een kort dienstverband van 3 jaar, gevolgd door een reservedienstplicht van 3% jaar bij het Territoriale Leger. Uit het beroepspersoneel, aangevuld met dienstplichtigen, worden de tien parate divisies van het „Geregelde Leger" (veldleger) gevormd; uit de vrijwillige en dienstplichtige reservis ten het Territoriale Leger, Ten dele is dit leger bestemd voor de Territoriale Verdediging, ten dele voor de vorming van reservedivisies voor het „Geregelde Leger". Evenals bij onze Nationale Reserve heeft oefening van het Terri toriale Leger plaats in of na-bij de woonplaats gedurende weekend-uren en des zomers eens per jaar in een kamp. De uit het staande, „Geregelde Leger" afkomstige dienstplichtigen worden echter in het Territoriale Leger opnieuw ingedeeld. Een groot deel komt aldus terecht bijv. bij de luchtdoelartillerie, hoewel zij bij het „Geregelde Leger" een geheel andere, functie hebben gehad. Een ander deel wordt ingedeeld om de mobilisabele reservedivisies te vormen. Doch ook 'zij komen dan vaak in een functie, waarin zij niet in het „Geregelde Leger" hebben gediend. Het is dus uitgesloten dat, zoals bij ons, de oor spronkelijke parate divisie later in haar geheel als mobilisabele divisie te velde gaat. De Britse mobilisabele divisies worden bij het Territoriale Leger opnieuw gevormd en in de be perkte tijd zo goed mogelijk geoefend. Doch er kan onder die omstandigheden geen sprake van zijn, dat deze divisies binnen een paar dagen na mobilisatie te velde kunnèn gaan. Men sohat, dat dit eerst het geval kan zijn ten minste na één maand. Al mag dan Engeland in zijn Territoriale Leger een paar mïl- lioen man tellen, die goed geoefend zijn, dit zijn nog geen oorlogsgerede divisies. Dit worden ze hoogstens één maand na het tijdstip van mobilisatie. Voor de verdediging van het vaste land heeft dit systeem dus slechts waarde wanneer vaststaat dat de eerste stoot tussen Elbe en Rijn gedurende minstens een maand kan worden op gevangen en de Britse reserve van de eerste tien divisies te velde kan gaan. Kan deze garantie niet worden ge geven, dan is Engeland uit eigenbelang gedwongen tot behoud van het Rijn front zijn reservedivisies eerder mobi lisabel te maken, wat een gehele ver andering van het huidige stelsel zou betekenen. Afgezien daarvan lijkt het bij deelneming van Engeland aan het Europese leger toch wel raadzaam dat het maatregelen overweegt voor een vroegere mobiliseerbaarheid van deze reservedivisies van het Territoriale Leger. Hoe sterker de parate en snel mobilisabele macht te land is. des te minder aanlokkelijk wordt de agressie en des te groter is de kans op het behoud van de vrede. NIEUWE MANIER OM AUTO'S TE SPUITEN In Drachten is Zaterdagmiddag de eerste infra-rode circulatie bestra- lingstunpel van ons land. waarin auto's op een technisch geheel nieuwe wijze worden gespoten en gemoffeld, offi cieel in -gebruik genomen. Deze tunnel is gebouwd door de heer R. Kuipers. Door een bepaald circulatiesysteem wordt de warmte van de zwartstraiers geleidelijk verdeeid. Deze methode heeft als voordelen, dat er sneller ge werkt kan worden, terwijl de lak. vol gens de heer Kuipers, langer blijft zitten. Ook schijnt de methode een kostenbesparing te geven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3