Duizenden zij aan zij BUITENLAND HELPT MET TROEPEN EN VLIEGTUIGEN Koeien zwommen honderden meters .om dijkglooiino te bereiken zi Reddingsploegen vechten een eenzame strijd Nederlands beste land herschapen in een onheilspellende watervlakte Ontroerende bewijzen van medeleven Hulp voor Halsteren HARTROERENDE TONEEEN IN KOM VAN ZUIDLAND Dertien communisten mochten kiezen Hul} van vele ij den STOOTTROEPEN EN CADETTEN I het is dat de burgerlijke hulpdiensten WEREN ZICH DAPPER SPOORBAAN HERSTELD DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 TROUW (Van een onzer verslaggevers) Een enorme hulpverleningsactie, waaraan tienduizenden Neder landers deelnemen, is thans in volle gang. Overal blijkt het mede leven met de slachtoffers van de overstromingsramp zeer groot Burgers uit alle lagen van de bevolking, van Groningen tot Limburg studenten, landarbeiders, artsen, verpleegsters, allen, die een voer of vaartuig hebben, duizenden militairen, die in aller ijl opgeroepen werden, zijn reeds aangekomen in de zwaar getroffen gebieden, waar men toch nog handen te kort komt om de duizenden land genoten, die van huis en haard zijn verdreven, hulp te bieden. En terwijl tientallen organisaties in het land overstroomd worden met vragen en aanbiedingen voor hulp, laat men zich in het buitenland niet on betuigd. Uit Amerika, Engeland. België, Frankrijk, Duitsland, Denemarken, Zweden en Canada zijn reeds aanbiedingen van de meest uiteenlopende soort binnen gekomen. Engeland stuurt o.m. tien hefschroefvliegtuigen. uit de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland zijn droppingsvliegtuigen onderweg met rubber boten en ook de Franse luchtmacht is in actie gekomen. Twee bataljons Franse genie is onderweg. De ambassades van vele landen in Den Haag hebben reeds hulpacties toegezegd. Uit de veelheid van hoopvolle berichten omtrent hulpverlening is thans nog nauwelijks een over zichtelijk beeld te vormen. Het zijn telkens maar korte medede lingen, die de gemeentelijke en provinciale autoriteiten bereiken, maar ieder aanbod, van het kleu- terklasje, dat geld bijeen wil brengen, tot grote bedrijven be wijst hoe spontaan de Nederlan ders, die niet getroffen werden liun hulp aanbieden. Honderd duizenden guldens zijn reeds binnen en met het uur stijgen de grote bedragen. Zestienduizend militairen zijn thans ingezet bij de hulpverlening in de ge teisterde gebieden. Nog twintigduizend man wordt voor dit doel in reserve gehouden. Amerikaanse en Nederland se hoge officieren hebben vanmorgen een verkenningsvlucht gemaakt om na te gaan op welke punten de door het buitenland aangeboden militaire hulpkrachten gebruikt kunnen wor den. Vierentwintig buitenlandse heli copters zullen aan het reddingswerk deelnemen. Vooral aan vaartuigen was onmid dellijk grote behoefte. Maar de auto riteiten hebben niet lang behoeven te wachten op aanmeldingen. Uit Maas- bracht werden kort na een oproep der tig sleepboten naar de rampgebieden getuurd Zestien Urker botters zijn t 'i-'ond uit de haven van Breskens, v-m waai zij geregeld ter visvangst gaan. uitgevaren. Bovendien zijn uit lirk zelf acht botters onderweg naar de ■g'troffen gebieden. Belgische vliegtuigen van de Sabena hebber vanmorgen vroeg rubber roei boten boven Middelharnis uitgewor pen Ook in andere gebieden is men fbans druk doende boven de bevolking, die geïsoleerd is, rubber boten per parachute te laten vallen. Ook werd in de loop van de dag overwogen voedsel- droppings uit te voeren. Spontaan en met grote mildheid heeft het publiek uit steden, dorpen en ge huchten gereageerd op de oproep om kleding en dekens at tc staan. Ze ven minuten nadat de eerste oproep via de radio was uitgezonden, werd aan de intendance van het Rode Kruis in Den Haag de eerste zending bezorgd Zondagavond omstreeks 9 uur schatte men de voorraad reeas op ruim 120 ku bieke meter en nog steeds stromen de goederen binnen. Men verwacht, dat dit de gehele week zal doorgaan. Er waren duizenden paren schoenen grote hoeveelheden dekens en kle dingstukken. Honderden vrachtauto's zijn aangeboden voor het vervoer. Reeds in de loop van Zondag zijn 3000 dekens naar Noord-Brabant ge bracht. Vannacht zullen 6000 deken- in de geteisterde gebieden beschikbaar zijn. Morgen wordt dit aantal mei 10.000 aangevuld. Ook brood, marga rine en andere levensmiddelen zijn in grote hoeveelheden verzonden. Ook deze foto toont nog iets van wat er van Schou- wen-Duiveland zichtbaar is. De bewoners van deze hui zen, de* weinige, die niet door de enorme vloedgolven roerden verzwolgen, brach ten zich in veiligheid door naar de zolderverdiepingen te vluchten en af te wach ten. Hoevelen van hen door hefschroefvliegtuigen en te hulp snellende motorboten zijn gered, kon gisteravond nog niet worden gemeld. (Luchtopname ANP—FOTO i Op het ogenblik zijn in Halsteren 13 lijken geborgen van mensen, die bij de watersnood de dood hebben gevonden. Er worden nog ruim 60 personen ver mist. 400 stuks rundvee zijn verloren gegaan, alsmede 165 varkens, 100 paar den en 1500 kippen. De gemeente Halsteren is geadopteerd door de gemeente Oosterhout, die reeds een inzameling heeft gehouden en veel materiaal heeft verzameld, dat met vrachtauto's naar Halsteren werd ge transporteerd. PUTTEN DOOR HET WATER VERRAST (Van een verslaggever). Gisteren hebben we de ondergelopen polders van Putten bezocht. Overal waar we kwamen zagen we hetzelfde beeld: grote groepen vrijwilligers, die zich beijverden om de dijken, die de nog niet onder gelopen polders beschermen, te versterken. De tijd drong. Elk ogen blik kon het weer omslaan en het zou dan zaak zijn de dijken zo te hebben, dat ze een nieuwe aanval van de elementen konden weer staan. Op het bruggenhoofd van Spijkenisse waren honderden aan het werk. De zakken werden hier gevuld en gedistribueerd. Tientallen vrachtwagens reden over slappe modderige wegen, diepe sporen achterlatend. zouden komen verlossen. De redders gunden zich nauwelijks tijd om tussen twee tochten iets te eten en te drin ken. Voor het invallen der duisternis moesten de nog in de polder achterge blevenen worden weggehaald. De burgemeesters van de plaatsen op Putten namen maatregelen om een eventuele spoed-evacuatie snel te kun nen uitvoeren. In de gedeelten, die het laagst gelegen waren, kregen de men sen de waarschuwing, dat zij zich ge reed moesten houden. In de ondergelopen polders was het beeld triest. Hier en daar liep een varken langs de weg en koeien, die honderden meters gezwommen hadden om de dükglooiingen te bereiken, zoch ten daar naar schaarse grasprietjes tot zij door militairen of boerenjongens werden afgevoerd naar hoger gelegen gedeelten. Zuidland is wel een van de meest ge troffen plaatsen. In de polders van deze gemeente, die liggen achter de dijk langs het Haringvhet, zaten nog tien tallen mensen op de zolders te wachten tot de marinemannen, geassisteerd door mannen en jongens van het dorp, hen De boeren hebben harde verbeten ge zichten gekregen. Sommigen zijn in een paar dagen grijs geworden. Hun levens werk, de boerderij of tuinderij ligt verdronken onder het water. Hun vee kon voor een belangrijk deel niet wor den gered. Bij Nieuw-Helvoet spraken wij met een meisje, dat juist was gered uit de polders onder Stellendam op Flakkee. Vliegtuigen en motorboten namen daar aan het reddingswerk deel. Rubberbo ten werden uitgeworpen en door attente reddingsploegen opgevangen. Jongens van Nieuw-Helvoet trokken met boten over het Haringvliet om hun zo zwaar getroffen medeburgers op Flakikee uit hun benarde positie te be vrijden. Op de zolder van de Stellen- damse pastorie had dit meisje met nog honderd anderen een onderdak gevon den. Anderhalve dag hadden zij hier doorgebracht voor zij door de Nieuw- Helvoeters werden gered. Honderden waren echter nog niet zo gelukkig ge- W eerzien In de dorpskom van Zuidland, waar burgemeester De Rooi en zijn wethou ders de touwtjes strak in handen hiel den, speelden zich hartroerende tone len af. Een vrouw die met haar doch ters op een zolder in het ondergelopen land had gezeten, en alles kwijt was, ontmoette er haar man, van wie ze tot op dat moment niet wist, of hij nog leefde. Het enige, dat deze mensen, die behalve hun kleren niets meer hebben, konden zeggen: „Wat zijn we tocli ge lukkig". Bezittingen komen er niet zo zeer op aan, als mensenlevens op het spel staan. weest en zaten no>g diep in de polder op het laatste stukje droog gebied dat hun gebleven was, een zolder of een dak. Ook Oudenhoorn en Hellevoetsluis waren geïsoleerd. De dijk langs het Haringvliet heeft verschillende gaten, waarvan er een ruim 30 meter breed is. De toestand wijzigt zich hier echter met het uur, omdat het verschil in eb en vloed groot is en de daarmee samen hangende loop van het water het dich ten van de gaten bemoeilijkt. Sowjet-Unie of de gevangenis Dertien wegens samenzwering in staat van beschuldiging gestelde Ame rikaanse communistenleiders zijn te New York voor de keus gesteld naar de Sowjet-Unie te gaan, of naar de gevangenis. De verdediger wilde niet op het aanbod ingaan. Drie van de communisten verklaar den de Verenigde Staten niet te willen verlaten. Vijf der beklaagden zijn in de Sowjet-Unie geboren, twjai. in Polen en een in Hongarije. Vier v!w hen zijn in de Verenigde Staten geboren. Textielbedrijven in Enschede hebben 12.000 dekens beschikbaar gesteld voor de getroffen gebiedenr het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek te Wage- ningen gaf gisteren 2000 kg groene erwten; de Nieuwzeelandse regering stuurde duizend gulden en vele kisten met goederen; uit Denemarken is een grote lading wollen de kens onderweg; Nederlandse boeren hebben een millioen gulden beschikbaar gesteld; passagiers en bemanning van talloze Neder landse schepen op de wereldzeeën hebben gisteren voor duizenden naar Nederland overgemaakt; prinses Beatrix heeft haar nieuwe fiets, die zij op haar verjaardag kreeg, aan het Rode Kruis geschonken; Urkers hebben behalve hun botters een sleepboot en een aantal grote schepen met radio-apparaten aan boord naar het ramp gebied gestuurd; op de Maandagbeurs bracht men gisteren te Rotterdam bijna f 70.000 bijeen; het hoofdbestuur van de C.J.M.V, heeft het conferentie-oord „De Ernst Sil- lemhoeve" te Lage Vuurse beschikbaar ge steld voor evacué's; de wereldraad van ker ken te Genve heeft een bedrag van 6000 francs geschonken: Dekens en lakens van Spanjaard te Borne kwamen Zondag in een enorme vrachtwagen te Rotterdam aan; nagenoeg alle bedrijven in Nederland wer ken thans over voor de hulpgebieden of het personeel van die bedrijven staat een dag loon af; Berlijnse arisen hebben een aanbod gedaan aan Nederlandse artsen om hen bij te staan: Zuid-Afrika verzamelt in allerijl geld en goederen; binnen- en buiten landse luchtvaartmaatschappijen bieden gra- op korte termijn worden geformeerd. (Van een onzer verslaggevers). Het is wel nauwelijks toevallig te noemen dat de watersnoodgebieden in West-Brabant en Zeeland het beste met een frontgebied zijn te vergelijken. Frontgebied letterlijk cn figuurlijk. Lange colonnes militaire vrachtauto's, be laden met pontons, rubberboten, buitenboordmotoren, tractors, electriciteits- generatoren trokken naar het front. Zwijgend zaten de soldaten op de wagens. Zwijgend keken de bewoners van de dorpen die zij passeerden hun na. Het was oorlog, ten voeten uit, oorlog tegen de waterwolf. Van een gecoördineerde aanval op de vijand was overigens geen sprake; daarvoor was de frontlinie te lang en te onregelmatig. Op dijk en dam voch ten de reddingsploegen een eenzame strijd, onafhankelijk van elkaar, zich ook met storend aan hoe het er op andere plaatsen uitzag. Ieder zag voor zien op zijn stuk front slechts water, waaruit de daken der huizen omhoog staken en onder en op die daken waren mensen voor wie het elk ogenblik te laat kon zijn. Fijnaart was een der plaatsen van waaruit een felle strijd gevoerd werd. Burgemeester Terhaar, samenwerkend met generaal Kroon, hoofdcommissaris van het Rode Kruis in Breda, leidde rustig en doelbewust de werkzaamhe den. Meer dan 3500 inwoners van het 5000 zielen tellende dorp werden ge ëvacueerd naar het militaire kamp Rucphen en omliggende plaatsen en onderwijl waren soldaten en burgers n de weer om bewoners van geïsoleerde boerderijen te redden. Meer dan hon derd mensen werden gered met vletten en platboomschuiten. Wat dat betekent kan men slechts beseffen als men de zee van kolkend water zelf gezien heeft. Wij spraken met een van uitputting wankelende Rode-Kruissoldaat die met een paar kameraden 26 gewonde inwo ner» van Willemstad in d* nacht roeiboot had opgehaald en in veiligheid gebracht. Vertellen wilde hij niet, kon hij ook niet. ,,De mensen zijn in veilighe'.d, laat dat genoeg zijn", zei hij vermoeid. Datzelfde, zichzelf wegcijferen, vond men overal langs het waterfront. Burgemeester Terhaar uitte zijn grote bewondering voor de stoot troepen en de cadetten, die zich als leeuwen hadden geweerd. Zondagmiddag zijn ook de ministers Beel cn Witte in Fijnaart geweest. Wij konden niet ontkomen aan de indruk dat het wel wat lang duurde eer doelmatig reddingsmateriaai arri veerde. Te veel moest er geïmprovi seerd worden met de wankele vlet] es en onhandige roeiboten, waar arnpht- bievoertuigen uitkomst gebracht kon den hebben. Burgemeester Terhaar typeerde het zo: „Het hulpapparaat was als een molen die langzaam in beweging komt, om slechts langzamerhand ge smeerd te gaan lopen. Misschien heeft men in Den Haag niet direct beseft hoe catastrophaal de omvang van de ramp was. Maar u moet ook niet vergeten dat de vloed juist over ons kwam toen de militairen met verlof waren, zodat er geen perso neel aanwezig was om de mechani sche hulpmiddelen te bemannen". Hoe het aij, deze plotselinge ramp Eentonig verhaal „Het was of de zee naar binnen kwam" zoals de burgemeester van Halsteren zeide. Huizen stortten in, er verdronken vele mensen en vee, toen was er slechts water, niets dan water. Overal was de toestand het zelfde: mensen op de vlucht, huilende, van kou rillende kinderen, los zwer vende kudden koeien en paarden langs de wegen, verdronken koeien met wanstaltig gezwollen lijven aanspoe lend aan de dijk. Lange hulpcolonnes, onderweg en water water! Naastenliefde Maar middenin dit donkere, een tonige verhaal van dood en ellende straalt daar de lichtende ster der naastenliefde: waar geholpen kon worden, daar werd geholpen, snel en afdoend. Burgemeester Albers van Rucphen gaf wel een uitstekend voor beeld van burgerzin door 25 mensen in zijn huis op te nemen. Zondagnacht om twee uur liet hij de kerkklokken alarm luiden, en binnen een half uur hadden zich te Rucphen en Sint Willi- brord 400 vrijwilligers gemeld, die zandzakken gevuld hebben tot er geen zakken meer waren. Bovendien moest hij maatregelen treffen om 2000 mensen op te nemen in het militaire kamp en zij werden keurig geregistreerd ook, zodat de na vraag van familieleden niet vruchte loos zou zijn. Bij Rilland Bath wij kunnen slechts een greep doen uit hetgeen wij zagen werkten Belgische lucht machttroepen samen met Nederlandse om de in de dorpen geïsoleerde in woners te verlossen. Met paarden en karren trokken zij het dorp in om zwijgend de mensen naar de grote weg te brengen. Troosteloos en verlaten ligt het landschap van Zuid- Beveland in de eindeloze watervlakte. Onze verslag gever en tekenaar, die giste ren per Dakota de getroffen gebieden uit de lucht zagen, konden hun ontroering nau welijks meester blijven bij het zien van zoveel ellende. Welk een gigantische taak ligt hier voor het Neder landse volk. tls vervoer aan van goederen uit landen die helpen; derti? jongelui van Lycea uit geteisterde gebieden kunnen hun studie voortzetten te Zwolle, waar onderdak wordt aangeboden in het Geref. Jeugdgebouw 't Bastion": pantscreenheden zijn onder weg uit Candada om Hulp te bieden: Am sterdamse cn Rotterdamse rederijen hebben geld. boten en bemanningen gestuurd; de mijnwerkers zullen Zaterdag twee uur over werken. hun loon en .le meerderheidspro- duet.ie afstaan aan landgenoten, die ge troffen werden: drie kvuideniersbonden stortten reeds drie luizend gulden en heb ben voorts nog grote oedrasen in het voor uitzicht gesteld; in Finland is een grote landelijke actie voor het inzamelen van geld en goederen begonnen: de Finse gezant heeft zijn auto beschikbaar gesteld: Ameri kaanse verhindingstrnepen met telefoon materiaal zijn in aantocht Duitse reders komen met motorboten; ei? R.A F. heeft tien artsen, enige honderden manschappen, kon vooien vrachtauto's en bulldozers beschik baar gesteld: de Zweedse vereniging ..Redt het Kind" heeft voedsel in blik en kleding aangeboden. Dit is slechts een greep uit de honderden grote en kleine aanbiedingen uit het vader land en de wereld. Vrijwel met de minuut komen er nieuwe binnen Te zamen vormen zij ontroerende bewijzen van medeleven. De op twee plaatsen doorgebroken spoorbaan Lage-ZwaluweDen Bosch en Geertruidenberg is voorlopig her steld. De naast de spoarbaan gelegen verkeersweg naar Den Bosch, welke over een lengte van 20 meter was door geslagen, is thans nagenoeg vrij van water. Vi.jftig gezinnen van employé's van de Provinciale Noord-Brabantse Elec- triciteitsmaatschappij (PNEM), wonen de in de omgeving van de Amer-cen- trale in het lage polderland, zijn naar Geertruidenberg geëvacueerd. De eer ste noden zijn door de burgerij zelf ge lenigd. Geertruidenberg heeft 500 a 600 evacué's uit Hank. Voor opname van nog een 600 evacué's wordt thans alles in gereedheid gebracht. De burgerij van dit stadje zorgt voor de voedsel voorziening van ongeveer 300 ingeslo- tenen in het noodgebied van Hank en Dussen. De militairen bereiden warme maaltijden en brengen het voedsel met pontons naar het overstroomde gebied. Hank is geheel ontruimd. Geertruiden berg heeft nvgenoeg geheel blank ge staan. Het water is daar reeds een heel eind gezakt. Een conservenfabriek ver loor de gehele oogst, de schade van dit bedrijf wordt geschat op ongeveer 1.000,000. In Raamsdonksveer zijn 25 huizen verwoest en ongeveer 40 huizen zijn onbewoonbaar geworden. KONINGIN ELIZABETH NAAR WEST-INDIË Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zullen in No vember naar Bermuda en Jamaica in West-Indië vliegen en daarmede hun tocht langs de landen van het Engelse Gemenebest beginnen, zo heeft het Buckingham Palace gisteravond be kendgemaakt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2