Helpt direct! Overzicht van de zwaarst getroffen gebieden Kouder weer op komst Waar rouw heerst Eisenhower inviteert Mayer en Bidault Het weer in Europa BELGIË SCHAT DE SCHADE OP TWEE MILLIARD FRANCS Overwerken voor het Rampenfonds NATUURKUNDIGE LORENTZ TE ARNHEM HERDACHT Zelfbescherming de peilen van B.B. Roman over Missie in China Hl 2 TROUW DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Ook hedennacht was het nog moeilijk een overzicht te verkrijgen van de toestand in de geteisterde gebieden. Vast staat, dat de meeste slachtoffers te betreuren zijn in Zeeland, de Noordwestelijke hoek van Noord-Brabant en op de Zuidhollandse eilanden. Hieronder volgt een samenvatting van de situatie: WALCHEREN: Zeedijken op verschillende plaatsen bezweken. Nieuwe Kerkerpolder en Suzannapolder ondergelopen. De binnen stad van Vlissingen staat blank; het water bereikte hier een hoogte van drie a vier meter. Ook Veere en Arnemuiden zijn overstroomd. ZUID-BEVELAND: Reigersbergspolder en Wolfaartsdijksepolder overstroomd. Rilland-Bath en Kruiningen zijn geïsoleerd. De eva cuatie van de bevolking, voornamelijk naar Goes, is in volle gang. Het ergst is de zg. zak van Zuid-Beveland er aan toe. NOORD-BEVEL AND: Bijna geheel onder water. Het aantal slacht offers loopt hier in de tientallen; alleen Kortgene heeft al ruim 30 doden te betreuren. Wissekerke en Camperland zijn droog gebleven, Colijnsplaat vermoedelijk gedeeltelijk. Uit Zuid-Beveland worden voedsel en zoet water aangevoerd. OVERIGE ZEEUWSE EILANDEN: Nog weinig bekend omtrent het lot van de bevolking. Telefoonverbindingen zijn verbroken. Sint Philipsland is zwaar getroffen. ZEEUWSCH VLAANDEREN: Van verscheidene polders zijn de dijken doorgebroken, o.a. bij Terneuzen, Hoofdplaat, Ossenisse en Hontenisse. In laatstgenoemde gemeente zijn vermoedelijk acht do den. Bij Cadzand is het water over de sluis geslagen. Grote stukken duin zijn weggespoeld. ZUIDHOLLANDSE EILANDEN: Op Goeree en Overflaklcee, dat grotendeels onder water staat, zijn talrijke bewoners omgekomen (alleen in Middelharnis al tien). Zelfs in de hoger gelegen dorpen stond het water gistermorgen nog anderhalve meter hoog. Er is geen water, geen voedsel en geen electriciteit. Het aantal vermisten is groot. Nog vele mensen zitten op de daken. Uit Voome en Putten is een groot deel van de bevolking geëva cueerd. Ook veel vee is in veiligheid gebracht. Heenvliet zou nog. droog zijn. Gistermorgen was er nog verbinding met Rotterdam. On dergelopen zijn de polders Zuidland, Oudenhoorn, Nieuwenhoorn, Abbenbroek en de Bernissepolders. Op IJsselmonde is de dijk langs de Noord behouden. Op Hoeksche Waard is de streek rondom 's-Gravendeel zwaar ge troffen; hier zijn veel mensen verdronken. Ook in Zuid-Beijerland en Numansdorp zijn grote moeilijkheden. Op het Eiland van Dordrecht het de toestand zich gisteren iets gunstiger aanzien. De stad Dordrecht ondervindt veel overlast van het water. Het eiland Rozenburg staat voor 70 procent onder water, maar het dorp Rozenburg is droog. De bevolking is niet geëvacueerd. ALBL ASSER WAARD: Het Zuidelijk gedeelte tussen Sliedrecht en Alblas is overstroomd; andere gedeelten lopen gevaar. KRIMPENERWAARD: Bij Ouderkerk en Nieuwerkerk aan de IJsel is totale doorbraak van de dijken voorkomen; gaten zijn provi sorisch gedicht. Een hogedrukgebied, dat op de Oceaan in aantocht was, breidt zich over het Noordzee gebied, het zeegebied ten Wes ten van Noorwegen en Scan dinavië uit. Ook in Noord- Scandinavië en Noord-Rusland kwamen krachtige luchtdruk stijgingen voor. Deze ontwikkeling in de lucht drukverdeling betekent, dat in het. Noordzeegebied, Zuid-Scan- dinavië, in onze omgeving en Noordwest-Duitsland de winden geleidelijk naar Noordoost gaan ruimen. Deze winden zullen komende dagen geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren- Een langzame daling van tempera tuur in ons land moet worden verwacht, waarbij reeds komende nacht plaatselijk lichte vorst zal optreden. President Eisenhower heeft de Franse premier, René Mayer, en de minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, uitgenodigd, tegen het einde van Maart een bezoek aan Washington te brengen, zo is gister avond te Parijs medegedeeld. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, die op het ogenblik op doorreis in de Franse hoofdstad is, heeft deze uitno diging tijdens zijn besprekingen met de Franse regering overgebracht. Mayer heeft tijdens deze conferentie nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van verhoogde steun voor de Franse oorlogsinspanning m Indo-China, waar een strijd wordt gestreden in het belang van de vrije wereld. Gemeen'en adopteren elkaar De gemeente Oosterhout (N.-B.) adopteert Walcheren. De burgemeester van Zaandam, dat al in 1945 hulp aan Walcheren heeft verleend, heeft aan de burgemeester der gemeente Rittlhem het volgende telegram gestuurd: „U kunt ons vra gen wat u wilt. Zaandam zal u helpen zoveel wij kunnen". De gemeenteraad van Katwijk sloot in zijn laatstgehouden vergade ring een bedrag van f 5000.te voteren voor het nieuwe hospitaal kerkschip „De Hoop". B. en W. had den een bedrag van f 2500.voor gesteld. Wtndneht Max.iemp en (gr C jen snelheid neerslag Oslo onbewolkt NNO 6 Stockholm sneeuw NNO 5 Kopenh. geh. bew. NNO 10 Londen zw. bew. N 4 Amsterdam regenbui NNO 4 Brussel zw. bew N 8 ParsiJ sneeuwbui NNW 6 Bordeaux zw bew. windstil Nice onbewolkt NNW 2 Warschau nëvei NO 3 Berlijn regen NNO l Frankfort sneeuw NNO 3 München sneeuw W 6 Ztirich 6neeuw W 4 Wenen sneeuw WNW 5 (ADVERTENTIE) Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep In de weefsels doordringen, voelt U. hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmidde! be zit. Niet voor niets zegt men al lang: Akker's Kloosterbaisem„Geen goud zo goed". i Korting Boudeu ijn heeft" Oostende bezocht In België, waar officieel is bekend gemaakt, dat de verliezen aan mensen levens tengevolge van stormvloed gisteravond op acht is vastgesteld, is een schade van twee milliard Belgi sche francs in de Noordwestelijke kust streek aangericht. Berichten uit andere bron spreken van 17 slachtoffers. Er zijn zoveel militairen ingescha keld, dat het totaal de sterkte van meer dan een divisie vertegenwoordigt. Vrij wel de gehele Belgische brandweer is naar het geteisterde gebied gediri geerd. Het Belgische Rode Kruis werkt op volle kracht om de getroffen ge zinnen te helpen. Koning Boudewijn heeft gistermid dag met de minister van Openbare Werken, Oscar Behogne, het zwaarst getroffen gebied rondom Oostende be zocht. Met man en macht wordt ge werkt om grote gaten in de zeewering te dichten. In Antwerpen begint het leven weer een normaal aanzien te krijgen. De tunnel onder de Schelde is gistermid dag heropend. De Belgische autoriteiten geloven, dat zij van de Amerikaanse hulp waar schijnlijk geen gebruik behoeven te maken en hebben er op gezinspeeld, zelf meer hulp aan Nederland te geven. Bastogne onder sneeuw In Oost-België zijn verscheidene plaatsen door een hevige sneeuwval van de buitenwereld afgesloten. Bas togne is ingesloten door een sneeuw laag van meer dan twee meter, die de toegangswegen onbegaanbaar heeft ge maakt, Er is geen electriciteit meer iin de stad en geen trein komt er binnen. Volgens de tot dusver ontvangen be richten bedraagt het aantal slachtoffers van de watersnood thans 420. Hier volgen de plaatsen met het aan tal slachtoffers dat ër të betreuren is. Willemstad 12, Moerdijk 13, Honte nisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gravendeel 55, Dïnteloord 3, Terneuzen 4, Vlissin gen 3, Hoedekenskerke 1, Hondsbos- sehezeewering 1, Sliedrecht 1, Maas sluis 1, Halsteren 17, Kruispolder 8, Rotterdam 1, Niëüwncuzenpoïder 1, Heiningen 25, Numansdorp 12, Anver- nege Theodoruspolder 17, Hellevoet- sluis 5, Texel 4, St. Philipsland 1, Veere 2, Kortgene 35. Raamsdonkveer 2, Hoeksewaard 7, Oosterschelde 4, Kruiningen 11, IJselmonde 3, Brand wijk 2, Goeree en Overflakkee 40. Kloosterzande 1, Stormpolder 2. Goe- se Sas 7, Oudekerk a/d. IJsel 2, Zierik- zee 19, Kortgene 5, Papendrecht 1, Wolfaartsdijk 6 en Geersdijk 1. De grote kern van het personeel van de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo heeft in overleg met de directie besloten gedurende een week een uur over te werken en het extra-loon ter beschikking te stellen van het Nationale Rampenfonds. De opbrengst van dit extra-loon wordt op een 100.000 geschat. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct! In enkele uren tijds zijn grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen wérd in luttele ogenblikken tenietgedaan. Onbeschrijflijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen, en met geen mogelijkheid is de materiële schade te overzien. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de ge troffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goe deren, maar ook en vooral, hulp in geld. Tast diep in uw buidel ook als' dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef, dat het gaat om uw medemensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het direct! Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nationaal Rampenfonds Den Haag of stuur een post wissel naar het secretariaat Statenlaan 81. Welk een betekenis de grote Neder- zijn rede de figuur van professor Lo- landse natuurkundige Hendrik Antoon rentz tegen de achtergrond van het Lorentz voor de wetenschap heeft ge had, is opnieuw tot uiting gebracht op de herdenkingssamenkomst, die Zater dagmiddag gehouden is te Arnhem, de stad, waar Lorentz op 18 Juli 1853 het levenslicht aanschouwde. Bij het stijl volle monument, dat de gemeente Arnhem voor hem liet oprichten, wer den vóór deze bijeenkomst drie kran sen namens het Arnhemse gemeen tebestuur, de Ned. Natuurkundige Ver eniging en het Natuurkundig Genoot schap „Wessel Knoops" gelegd. Burgemeester C. G. Matser van Arn hem opende de herdenking in de con certzaal van Musis Sacrum, die een passende omlijsting kreeg door de muziek van vier houtblazers van Het Gelders Orkest. H. M. de Koningin was vertegenwoordigd door jhr. mr. De Jonghe. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen door d>e chef van het Kabinet van O., K. en W., mr. Schölvink. Burgemeester Matser deelde mede, dat het gemeentebestuur voornemens is, een Lorentz-studiebeurs in het le ven te roepen, die ton doel heeft om begaafde, maar minder draagkrachtige Arnhemse jongelui financieel behulp zaam te zijn bij hun studie in de wïs- en natuurkunde aan een der Neder landse universiteiten. ,Prof. dr. A. D. Fokker belichtte in ZWOLLE. De regering heeft be kend gemaakt, dat wij ons tegen de. gevolgen van een oorlog kunnen be schermen, indien de organisatie „Bescherming Bevolking" beschikt over ruim 200.000 goed geoefende en goed uitgeruste vrijwilligers waarvan 18.523 in Overijsel en wanneer alle tien millioen Nederlanders bij de zelf bescherming zijn ingeschakeld. De zelf bescherming is de pijler, waarop de B.B. rust. De 200.000 vrijwilligers kun nen het in geval van oorlog niet alleen af. Iedere man en vrouw zal moeten weten hoe een brandbom onschadelijk gemaakt kan worden en daarom zullen in iedere woning emmers water, een bak zand en een vuurzweep aanwezig moe ten zijn om een begin van brand te kunnen bestrijden. Met dit alles behoeft men nog niet direct te beginnen. Er kan rustig ge wacht worden, totdat de overheid een sein geeft. Op deze wijze gaan wij reeds een heel eind in de goede richting bij het beperken van de uitwerking- luchtaanvallen, maar nog niet ver ge noeg. De georganiseerde zelfbescher ming in blok- en wijkverband zal er voor moeten zorgen, dat brandbommen, die over het hoofd zijn gezien, onschade lijk worden gemaakt en dat ouden van dagen en andere hulpbehoevenden zo spoedig mogelijk geassisteerd worden. Eigenlijk is deze zelfbescherming niets anders dan burenhulp Deze vorm van hulpverlening moet echter van te voren beproefd worden. verleden. Hij noemde Lorentz een der grootste geestelijke erflaters van ons volk. Prof. dr. ir. A. J. Kluyver, voorzitter van de afdeling natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, schetste hoe Lo rentz uitgroeide tot een figuur van internationale vermaardheid, op wiens werk vandaag de dag nog wordt voort gebouwd. Hij is de legger van interna tionale contacten, waarvoor hij een unieke geschiktheid had, en dit kan niet hoog genoeg worden aangeslagen. Hij kan niet slechts worden gezien als een Europees burger, maar hij was een wereldburger. Dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, president-curator van de Rijks universiteit te Leiden en voorzitter van de Hollandse Maatschappij van Weten schappen, wees ook op de internatio nale contacten, die Lorentz wist te leg gen en met name wist te herstellen ha de eerste wereldoorlog, toen hij lid en 'ater voorzitter was van de door de Volkenbond gestichte intellectuele com missie. Prof. dr. J. J. L. Duyvendak, rector magnificus van de Rijksuniversi teit te Leiden, kon in een kort woord van herinnering en dankbaarheid zeg gen, dat de Leidse universiteit trots op Lorentz is als een van haar grootste zonen. Burgemeester Pi O. F. M. Cremers van Haarlem schetste nog, hoe Lo rentz een belangrijk deel van 'zijn le venswerk binnen Haarlem heeft ver richt. Tot slot belichtte prof. dr. H. B. G. Casimir in zijn rede de doorwerking van Lorerïtz' denkbeelden in de heden daagse natuurkunde ke 4e TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING „Kom d'r af, man!" beval de agent kort en duide lijk. En goedmoedig stapte onze vriend de tram uit, die zich dadelijk weer in beweging zette. „Wat een drukte om niets", verontschuldigde Tekko zich, die zijn lachen eindelijk enigszins onder controle gekre gen had, maar iedere tegenslag7-met een glimlach op-. nam. „Ik had alleen maar plezier omdat ik me opeens iets grappigs herinnerde, meer niet!" „Zo!" sprak de agent streng. „Laat dat dan in het vervolg niet meer voorkomen, anders moet ik daar werk van maken. Loopt u nu maar rustig door!" En dat deed onze vriend, of beter gezegd, hij probeerde het te doen. Na twee stappen echter zag hij het potsierlijke van het hele geval zo duidelijk voor zich, dat zijn luide lach de agent pijnlijk in de rug trof. Woedend draaide de handhaver der Wet zich om. En terwijl Tekko brullend van het lachen dubbel sloeg, schreeuwde de agent: „Mee naar het bureau! Da's een belediging van een ambtenaar in functie!" (Advertentie) WONDEN SCHRAMMEN KLOVEN Alice Tisdale Hobart, bekend o.m. door haar roman „Olie voor China's lampen", waarin zij het zakendoen van j de Amerikanen met de Chinezen tekent, vraagt in „Het huis der ge nezende handen" de aandacht voor het missiewerk .(Uitg. Unicum-reeks). Met haar grote kennis van en haar begrip voor de Chinese denkwereld biedt Alice Hobart hier een roman, waarin zij subtiel en boeiend een in druk geeft van de vele moeilijkheden, die bij de ontmoeting van Oost en West moeten worden overwonnen. De hoofdpersoon, Peter Trazer, komt als jong arts in het begin van deze eeuw in China, waar overal ziekte en ellende heersen. Hij krijgt de leiding van een zie kenhuis, terwijl hij in Diana, die aan het hoofd staat van de meisjes school, een uitstekende levenspartner vindt. Als eohter twee van hun kinde ren aan dysenterie sterven, gaat de angst voor het leven van hun laatste kind Diana volkomen beheersen. Zij verlaat Peter, om haar dochtertje in Amerika in veiligheid te brengen. Peter blijft achter, omdat hij zijn levenswerk vindt in het land, dat het oude juk poogt af te werpen en zich open wil stellen voor bet Westers denken. Na verloop van tijd voegt Diana zich weer bij hem en verzorgt hem tot het einde, waarin hij ten offer valt aan de idealen van zijn missiewerk. Achter de baar volgt de jonge Ghi- Voome en Putten nog bereikbaar De Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland deelt mede, dat in tegenstelling bot andere berichten, de eilanden Voorne en Putten te berei ken zijn door [hulpploegen e.d. via de veren Brielle en Maassluis, MARKTMEESTER RERFEL0 NAM AFSCHEID ENSCHEDE. Zaterdagmorgen hebben de marktkooplieden in Concordia, afscheid genórrfen van marktmeester H. Berfelo, die na een diensttijd van 33 jaar met pensioen is gegaan. De voorzitter van de afd. Enschede van de Centrale Vereniging voor. de Markt-, Straat.- en R/lvienhandel, de heer L. Rieiiimienlmik, dUe de heer Berfelo hartelijk toesprak, noemde hem een om- Ikireulkbaar ambtenaar, Namen-s ailVe marlet- 'kooplieden overhandigde hU de scheldende marktmeester een fonkelnieuw rijwiel en mevr Berfelo bloemen. De heer S.. van de Vondel, hoofdlbestniurslid van de Centrale Vereniging, die de heer Berfelo eveneens in waarderende woorden toesprak bood een boek over model-scheepsbouw aan. Dezelfde spreker overhandigde namens de afdeling Hengelo een tweede model bouw-boek. Mij monde van de heer M, Bril le® lij per ombving de heer Berfelo van de sectie standwerkers een eleotrisüh klokje. De heer H. Jonker sprak de heer Berfelo toe namens de afdeling Alme-lo. Tijdens een Vrijdagmiddag gehouden bijeenkomst werd op het Stadhiuis officieel van de heen- Ber felo afscheid genomen. De wethmuder voor het Marktwezen, de heer J. Horstman, die hierbij de heer Berfelo toesprak, woonde ook de huldiging in Concordia, bij, evenals de heer J. Wetering van de afdeling Be lastingen, Namen® de afdeling werd de heer Berfelo thuis een geschenk aamgeboden. nees Sen Jo Shi, die Peters trouwe medewerker is geweest. Een trouw, waaraan hij op echt Chinese wijze uit drukking geeft, als hij tot Diana zegt: „Ik zelf heb geen inniger wens dan hem te voet te mogen volgen als zijn eigen oudste zoon." Een gaaf en boeiend boek, geschre ven tegen de achtergrond van de grote maatschappelijke en culturele omwen teling van het China onzer dagen. C. J. T.-K. In de Oostelijke 4e klas A zorgden de staartclubs voor de verrassingen. DTS behaalde een onverwachte grote 60 zege op het bezoekende Oranje Blauw, terwijl het VIOS gelukte om Be Quick een 11 gelijk spel af te dwingen. De situatie aan de staart is nu zo, dat beide clubs gelijk staan, doch DTS heeft een wedstrijd minder gespèeld. Hier is dus. nog van alles mot gelijk. VVOG zette de achterstallige wedstrijd op Go Ahead om in een da verende 70 zege op Hatto Hcirn, dat er geen moment aan te pas kwam. De strijd tussen Go Ahead en VVOG blijft dus verwoed doorgaan. De wedstrijd tussen ESC en Geel Blauw vond geen doorgang. WOG 12 9 2 1 20 46—14 Go Ahead 12 10 0 2 20 41—12 Be Quick 11 6 2 3 14 30—20 Hatto Heim 12 4 3 5 11 22—31 Olympia 12 4 2 6 10 27—23 Oranje Blauw 12 3 4 5 10 23—37 ESC 9 3 3 3 9 14—21 Geel Blauw 9 3 2 4 8 15—15 DTS 12 2 2 8 6 22—49 VIOS 13 1 4 8 6 18—36 In Ede was. DTS over alle linies de meerdere van het bezoekende Oranje Blauw, dat er deze middag niet veel van terecht bracht. De voorhoede der gastheren combineerde zeer goed. ter wijl de Nijmeegse aanval maar bleef volharden in het korte spel, waarmede het de achterhoede der Edenaren niet erg lastig maakte. Middenvoor Van Buren zorgde binnen het. half uur reeds voor een 30 voorsprong voor DTS. De tweede helft was een copie van de eerste. Ook nu weer een grote meer derheid van DTS dat door doelpunten van Morren (2 maal) en De Zeeuw de stand kon opvoeren tot 60, terwijl het zich bovendien nog de weelde ver oorloofde om een strafschop te missen Op de Kouwenaar in Vaassen glukte het VIOS om Be Quick een punt afhan dig te maken. De gehele wedstrijd wo gen-beide partijen aardig tegen elkaar Bij de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood maken ook de militairen zich bijzonder verdienstelijk. Hier wordt een gezin, waarvan de man de batry in een deken gewikkeld draagt-, naar een militaire wagen gebracht om naar een veiliger plaats vervoerd te worden- (ADVERTENTIE) DE wagen voor de veeleisende automobilist! Eén proefrit maakt ook U enthousiast. tmporirice Fa. J. Leonard Lang STADHOUDERSKADE 114 E, AMSTERDAM-Z.. TEL 27100 op. Ondanks de harde wind werd er nog behoorlijk gespeeld. In de eerste helft verkregen de Zwollenaren een I0 voorsprong, die ze tot dertig mi nuten in de tweede helft konden bewa ren-. VIOS kreeg toen een vrije schop te nemen en middenhalf Van Essen stelde doelman Regterschot op de proef. Deze kon de bal niet klemvast krijgen en Dijkkamp was er als de kip pen bij om de bal over de lijn te wer ken (11). Beide doelen kwamen beurtelings nog in gevaar, zonder dat er wijziging in de stand kwam. Met deze uitslag kon-den beide partijen te vreden zijn. Na de eerste aanvallen liet het zich aanzien, dat VVOG in Hatto Heim een sterke tegenstander tegenover zich kx-eeg, waar het de handen vol aan zou hebben. Het kwam echter heel anders uit. Nadat de Harderwijkers het ter rein wat verkend hadden en de zwakke plekken in de verdediging van Hatto Heim ontdekt hadden, volgden de doel punten spoedig. Bij VVOG was mid denvoor Besselsen vervangen, links back A. de Lange nam deze middag de middenvoorplaats in en kweet zich be hoorlijk van zijn taak. Door doelpun ten van Visser (2 maal), Pfrommer en A. de Lange had VVOG met. de rust reeds een 40 voorsprong. Ook in de tweede helft beging Hatto Heim de zelfde tactische fout door de aanval van VVOG geregeld in de buitenspel- val te laten lopen. Dit leverde op den duur veel gevaar op en de Harderwijkers profiteerden er prima van. Ver in de tweede helft kx-eeg doelman Van Loo het eerste en ook het enige lastige schot te verwer ken van Hatto Heim. Hiermede bewees hij echter wel, dat hij van het goede hout gesneden was. Door doelpunten van J, P. de Lange en A. de Lange (2 maal) werd de eindstand ten slotte ge bracht op 70 en gezien de kansen voor VVOG mocht Hatto Helm hier mede nog tevreden zijn. ALKMAAR Te dezer stede is op initiatief van de burgemeester een comité gevormd, dat zich gedurende de gehele week bezig zal houden met de inzameling van geld en goederen voor de getroffen gebieden. ALKMAAR De zee is binnenge drongen in de duinen tegenover Schoor!, bij St. Maartenszee en bij Callantsoog. Op alle drie de plaatsen is alleen een duinvallei overstroomd. ALKMAAR. De plaatselijke af deling van de Ned. Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven (NAPB) werd 40 jaar geleden op 6 Februari opgericht als afdeling van de NAB. De afdeling stelt zich voor dit te herdenken in een ledenvergadering, te houden op a.s. Dinsdag. Op die dag zal een receptie worden gehouden van 'halfvijf tot zes uur in „Het Wapen van Heemskerk", Breedstraat 33. WIELRIJDER AANGEREDEN ZWOLLE Op de hoek van de Molenweg en de Assendorperstraat werd de wielrijder G.B. van achteren aangereden door een bestelauto, be stuurd door J.G.A. uit Zwolle. B. be vond zich op da,t ogenblik links van de weg, daar hy moest uitwijken voor een auto. De wielrijder kwam te vallen en klaagde over pijn in de rug. Het rijwiel en de auto werden beschadigd. GROENTE EN FRUIT. HOOGEZANDSA-PPEMEER, 29 Jan. Knolselderij 2 57 per 100 stuks; Andijvie 58; Kroten A 1517, B 819; Sav, kool igiroen 19.9012; Waspeen B 915, Witlof A 5154, B 4 per 100 kg; Rabarber 2224 per 100 bos, KUSTVAART ANNA HENNY 30/1 v. Glasgow n. Savona, ANNA SYLVIA 2/2 te IJmuidgn, ANNE S. 31/1 v. Goole n. Huil, ARNHEM p. 31/1 Oland, n, A'dam, ARNOUDSPOLDER 2/2 te Lissabon, ATT S. 31/1 v. Leixoes n. Guernsey. AUDACIA p. 31/1 Ouessant, BAB T. 31/1 te Bayonne, BERNISSE 31/1 v. Gothenburg n. Methil, CASABLANCA 2/2 te Nantes verw., CONTACT 31/1 v. Rouaan n. Londen, CORNELIA B II 31/1 te Gothenburg, CORN. HOUTMAN 2/2 te Casablanca, DAJE BOHiMER p. 2/2 Gi braltar n. Casablanca, DA CAPO 31/1 v. Wismar n. R'dam, DESPATCH 31/1 v. Londen n Parijs, DIANA V 31/1 v. Lon den n. Mlddlesbro, D1L1GENTIA 31/1 v. Fawley n. Cardiff, DOKLAAN 31/1 te Pon- za, EEMSHORN 31/1 te Malmo, EEM- STROOM 31/1. te Plymouth, EGB. WA GENBORG 31/1 te Algiers, ELJO 31/1 v. Benghazi n. Liverpool, FEROCIA p. 31/1 Ouessant, F1VEL 31/1 te Antwerpen, GE- ZIENA 31/1 te Antwerpen, HARM p. 31/1 Kiel n. Hamburg, HAROLD 31/1 t.e Gdynia, HARTEL 31/1 te Antwerpen, HENRICA 31/1 v. Gent n. Waterford. HILDA 31/1 v. Londen n. Hull, HONDSRUG 1/2 te Norresundby, HORST 1/2 te Leith verw., IMPORT 3.1./1 te Dover. JACOBA 31/1 v. Londen n. Rouaan, JAC. CATHERINA 31/1 v. La Goruna n. Ayamonte, .TAN KREIT- MER 1/2 te Esbjerg verw., JASON p. 2/2 Finisterre n. Casablanca. JO 1/2 te Gothen burg verw,. JOSIEN 31/1 v. Gothenburg n. Kingslynn. JULIA 2/2 te IJmuiden, KEMPHAAN 31/1 v. Waterford n. Ant werpen. KUNLABORI p. 31/1 Hanstbolm. LACRA 31/1 te Antwerpen. LEUVEHAVEN 31/1 te IJmuiden, MAASYM N 31/1 te Wismar. MARIA THERESrA 2/2 te Gent verw., MARTHA 1/2 geankerd in Downs n. Hull, MARWIT 31/1 ten anker by Ter neuzen. MATTHEW 31/1 te Middlesbro, MEES CREMER 31/1 te Hull, MF1KE 31/1 te Glasgow, MENKAR N p. 31/1 Lissabon n, Rouaan, METROPOLE 31./1 te Antwer pen, MIES 31/1 te Swansea, MIRA 31/1 v, Rouaan n. Fecamps, MUPHRID N 31/1 v. Swansea n. R'dam, NETTIE 31/1 te Ant werpen, NOTTINGHAM 31/1 te Dover, OLIVE 29/1 te Goole, PIETER HUBERT 31/1 te Sables d'Olonne, PONTO 31/1 v. Grangemouth h. Sables d'Olonne, PON- ZA 31/1 te Hull, PRTNSSS WIT.IIELMINA 31/1 te Swansea, RAPID 31/1 te Middles bro, REMA 31/1 te Roscoff. SHAMROCK 31/1 v. Skieve n. Struer. SKAGERRAK 31/1 te Londen, SWALLOW 2,2 te La Pallice verw., TEUNA 1/2 v Cardiff n. Caen, TIDE 31/1 v. Newcastle n. Dublin, TILLY 30/1 v. Rouaan n. Bordeaux. TIM 31/1 v. Svendborg n. Antwerpen, TIMOR 31/1 te CardiTf, TINDA p. 31/1 Brunsb. n, Faxe, TOM v. d. HEIDE p. 2/2 Lissabon n Nantes, TOOS 31/1 te IJmuiden, TUKO 31/1 t.e Brussel. TWEE GEBROEDERS 1/2 te Fedala, UNITAS 1/2 in Downs gean kerd n. R'dam. VIOD p. 31/1. Antwerpen, WESTPOLDER. 2/2 te Oporto, WESTROPA p. 2/2 Ouessant n. Esbierg, WJM (Verm.) '31/1 te Gent. IJSEL 31/J te Pt Talbot, NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Nieuw-Dordrecht (toez.) N, Warns te Wanneperveen. Te Rijssen (vac.-L. Brasser), H. G. Abma te Delf shaven. Bedankt: Voor Utrecht (vac.-J. B. Groenewegen), H. W. Waardenburg te Rotterdam. Benoemd: Tot hulpprediker te En schede, H. J. Nijland. voorheen voor ganger Vereniging „Christendom" al daar. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Winschoten (2e pred- pi.), M. J. Mulder te Sprang. Te Mak.kum en Cornwerd, B. P. Suur- mond te Oppenhuizen. Aangenomen: Naar VleutenDe Meern, cand. J. Banga te Noordbergum, die bedankte voor Woldendorp, Hein- kenszand, Numansdorp, Castricum en Heenhiugowaard. Naar Vleuten, cand. J. Banga te Noordlbengum. Naar Wieringerwerf, H. v. Bentham te Holwerd (Fr.). CHR. GEREF. KERKEN. STUDENTENALMANAK '53 „Fides Quaerit Intellectum" Van de almanak van het studenten corps „Fides Quaerit Intellectum" van de Theol. Hogeschool, Oudestraat 6, te Kampen, is de 61ste jaargang versche nen, De almanak, die weer van een steenrood-kleurige omslag voorzien is, bevat alle bijzonderheden van de School der Gerei. Kerken. Er staan 104 leerlingen ingeschreven. Voor doc torale studie zijn bij de Johannes Cal- vynstichting 19 predikanten en 2 oan- ■didaten ingeschreven. Van dr. J. J. Koopmans te Arnhem, lector in de Se- mietische talen aan de Johannes Cal- vïjnstichting, is een bijdrage opgeno men, waarin de vraag „Wanneer leef de Abraham?" uitvoerig behandeld wordt. Van deze almanak zijn nog exemplaren te bekomen bij de admi nistratie van de Almaniakcommissie, Oudestraat 6, Kampen. Bondsdagen Chr. Zang- en Oraloriinnvereni gingen De bondsdagen van de Kon. Bond van Christelijke Zang- en Oratorium verenigingen zullen dit jaar op 6 en 7 April in Amsterdam gehouden worden. De eex'ste dag is bestemd voor ont vangsten, rondvaart door de Amster damse grachten, een concert in de Westerkerk en een ontspanningsavond in Bellevue. De tweede dag wordt de algemene vergadering in het A.M.V.J.-gebouJW gehouden. WEEKEND CHR. ONDERWIJZERS Vanwege de Vereniging van Christe lijke Onderwijzers in Nederland zal van 7 tot 9 Maart op „De Pietersberg" te Oosterbeek een weekend worden georga niseerd. 's Zaterdagsmiddags om 5 uur hoopt de heer J, W, yan Hulst, directeur van de Hervormde Kweekschool te Amster dam, te spreken over „Schaduw en schoon heid in Rljbelse landen" 's Zondags Is er gelegenheid tot. kerkbezoek, zowel 's mor gens ais 's middags, 's Zondagsavonds om half acht hoopt de heer A. Weiss, inspec teur bij het lager onderwijs t.e Rotterdam, een causerie te houden over het geeste lijk lied op de christelijke school. De leiding van de conferentie zal berusten bij de voorzitter van „De Groote", de heer J A van Bennekom. INAUGURATIE PROF. H. J. DOEDENS De heer H. J. Doedens, benoemd tot hoogleraar in de faculteit, der rechtsge leerdheid en dpr economische wetenschap pen aan de Rijksuniversiteit te Groningen, stelt zich voor op Zaterdag 7 Februari te drie uur zijn ambt te aanvaarden met het uitspreken van een rede in de aula der universiteit. INAUGURATIE PROF. MR. N. E. H. VAN ESVELD Mr N. E H, van Esveld zal op Donder dag 12 Februari a.s. het ambt van huiten- gewoon hoogleraar in het arbeidsrecht, het sociaal recht en de sociaal-politieke ver houdingen aanvaarden met een inaugurele rede in de aula der Ned. F.conomische Hoogeschnol te Rotterdam, ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, Geslaagd voor: doet. ex. Indonesisch recht: H. C. Dubbelman te Dordrecht. H. L. C. Schuttevaer te Den Haag, Liauw Sian Tek te Lelden; doet, ex. klassieke taal- en letterkunde1 H W. Ple- ket te Rotterdam: doet. ex. geneeskunde: mej P A. de Kiefte te Den Kaag. W. A. Eneelbrecht te Wassenaar. H. P. .Teremiasse tcum laude) te Den Haag, A. M Kaptljn te Beiden. I-I. J. S. Kayser te Amsterdam, C. M Koning te Vlnardlngen, A. W Peuchen te Den Haag en A. Th. Schweizer t.e Lei den; semi-arts ex: J. W v. d. Heydt te Voorburg, F. J. Holland te Vriezenveen, R. Vernie te Voorburg en R G 3. WilHg- hngen te Den Haag; arts ex1 P. de Baan en H. v Houten te Den Haag en A P. Olie- mans te Leiden. Ger. Vrouwenvereniging BAARN. De Gcrefoxrmeerde Vrou wenvereniging „Met Vaste Schreden" houdt haar 6e jaarvergadering a.s. Don derdag 's avonds kwart voor acht in 't gebouw van Chr. Belangen. Ds, J, Kamphuis, Geref. pred. te Bunschoten, hoopt dan te spreken over: „Slavinnendienst". Voorts vermeldt het programma zang en declamatie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2