DOODSE VERLATENHEID OP F,TT,ANP SCHOUWEN-DUIVELAND Aantal doden tot ongeveer 420 Bang dring e vermoedens en zich op Vliegtocht boven de getroffen gebieden Zware terugslag in de na-oorlogse opgang DORDTSE BIESBOSCH ONDERGELOPEN Eén troosteloze watervlakte 500.000 oulden Prinses brengt troost Talrijke andere polders verloren De Prins komt ter tiü: Helpen! DINSDAG 3 FEBRUARI 1933 Redactie en Adan. N.Z, Voorburgwal 225, Amsterdam. Bankier: Twentse he Bank, Amsterdam- Telefoon 37900—S3222 (10 lijnen) Postbus 859. Gem.-Giro Amsterdam T500 Postgiro no. 412739. Abonnementsprijs 49 cent per week; 655 per kwartaal Losse nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks, TuuxM" ELFDE JAARGANG No. 2380 IETS KOUDER (Geldig tot Dinsdagavond) Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen en kele sneeuwbuien. Krachtige tot matige Noordoostelijke wind. Iets kouder met in de ochtend plaatselijk lichte vorst. Zon op 8.16 Maan op 23.58 UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Met het uur stijgt liet aantal slachtoffers van de watersnoodramp, die het Zuidwestelijk deel van het land heeft getroffen. Gistermiddag waren reeds ongeveer 400 doden geteld en gevreesd moet worden, dat de lijst nog zal groeien, daar nog talrijke personen worden vermist. Onder hen bevinden zich ook militairen. Gistermorgen zijn ook de eerste berichten uit Schouwen-Duiveland ontvangen, het eiland aan de Ooster-Schelde, dat vrijwel geheel verdwenen is en waarvan sinds het begin van de ramp niets was vernomen. Met behulp van de radio-installatie van een gestrand Fins schip kon de kustwacht seinen, dat de toestand hoogst ernstig is. Verscheidene bewoners zijn verdronken. Uit Yerseke zijn vaartuigen vertrok ken om hulp te bieden. Ook van Tholen is nog weinig hekend. Men vreest, dat het aantal slachtoffers ook hier hoog zal zijn. Door de verbetering in de weersomstandigheden was de toestand in de ge troffen gebieden gisteren overigens minder benard dan Zondag, al worden van enkele plaatsen - o.a. van Voome-Putten - nog nieuwe dijkdoorbraken gemeld. Op andere punten wist men na urenlang zwoegen onheilen af te wenden. Het red dingsapparaat komt meer en meer in werking en de evacuatie van bedreigde gebieden was vandaag in volle gang. Hele gezinnen hebben de narht doorgebracht op de daken van hun huizen in hittere koude: te midden van striemende reeen en hagelbuien. Het aantal stuks vee, dat is verdronken, is niet bij benadering te schatten. Hon derden cadavers spoelen aan. Vele koeien en paarden werden op het nippertje ge red, terwijl zij, verstijfd van de koude, tot aan de rug in het water stonden. (Van onze speciale verslaggever) MAANDAGMIDDAG aan boord van de KLM-Dakota PH. TBZ Er ligt een ragfijne nevelsluier over Zeeland. Het volle zonlicht dringt er gemakkelijk doorheen en zet de barre woes tenij, het verdronken land, in een hard, genadeloos licht. Wij zoeken naar Schouwen en Duiveland, naar het welva rende frisse gebied, één der tuinen van Zeeland. Schouwen lijkt van de aardbodem te zijn verdwenen. Duiveland bezit Zierikzee nog. De stompe toren rijst eenzaam op uit een grijze wereld van nameloze verlatenheid. Men kan dit alles niet zien zonder dat de ogen vochtig worden, het hart ineenkrimpt. ANDERE EILANDEN En ginds aan de andere zijde van het Scheldewater, waar een rij boten op weg' is naar Zierikzee, daar ligt Noord-Beveland. De Noordzijde van het eiland is behouden gebleven, de Zuidzijde deelt het lot van Schouwen. Kortgene, eenzaam en levenloos te midden van een waterveld. Veere, op Walcheren.,.. Omringd door water. Heel het gebied ten Oos ten van het Kanaal door Walcheren biedt het beeld van een immense over stroming. Arnemuiden, de verbindingsdam. Niet te vinden, laat staan te herken nen. Hier heeft de zee heerschappij ge nomen. Het is verbijsterend, zo, op tientallen meters hoogte in het uitbundige zon licht over deze geteisterde provincie te scheren. In een grote sprong naar Hansweert. Dorp in het water, als zovele. En ner gens mensen. De stilte is minstens zo aangrijpend als het desolate beeld. Er gens in de buurt van Krabbendijike zien we de spoorbaan. Scheve seinpa len en dan de rarls. Het lijkt of.de hand van een reus de ijzeren staven terzijde heeft getrokken. De rails zijn van de spoordijk afgegleden en verdwijnen in een poel van grijs water. Tientallen meters verder komt. het baanvak te voorsohijn. En te midden van dit alles hetzelfde catastrophaie beeld: verlaten dorpen, verlaten boerderijen, waaraan het wa ter vreet. Door niemand verjaagd. Zwarte strepen, glanzende dijken in het licht van de zon. We hebben Tholen achter ons, Tho len, welks dijken eveneens overspoeld RADIOREDE MINISTER DREES De fiere dijken van dit trotse eiland, zij vervloeien op tal van plaatsen met het water van de zee-armeh. Er is geen land meer. In het Westen, waar de branding witte strepen trekt, is de duinenrand gebleven, is de duintop van Westerschouwen bewaard gebleven. Maar het land tussen de duinen en de oude stad Zierikzee, het is verzwolgen. De daken van de huizen, zij steken niet meer boven het water uit. De gol ven spoelen over de dakpannen. Het eiland is een stuk van de zee gewor den. Honderden meeuwen, die schijn baar doelloos over de grijze vlakte vliegen, zij vormen de enige levende wezens in dit gebied. Er zijn geen afscheidingen meer. Telegraafpalen staan in rechte rijen. Daar moeten de wegen zijn. Er is geen verschil meer tussen wa ter en land. Ziet men Schouwen, ziet men de Oosterschelde, ziet men het brede GrevelingenWie zal het zeggen? Nu is de vloed tot bedaren gekomen, het water stroomt rustig door de dijk- gaten, die gestaag uitgèhold worden. In de witte kolking drijven plokken hooi. De dorpen.verloren eilandjes in het watervlak, waarop de wind dui zend rimpels trekt. Serooskerke, Kerk- werve.de zee omspoelt de huizen, de kerk. Geen mens is er te bespeuren. Onze laagvliegende Dakota trekt een |chte schaduw over verdronken Schou- zijn en dat ook voor een groot deel verzwolgen is door de waterwolf. BRABANT Brabants Westhoek. Daar is. Halsteren, dorp dat :n één slag in alle huiskamers bekend is ge worden. Halsteren, zün evenbeela Zie verder pag. 4, 3e bol.) De minister-president, dr. W. Drees, heeft gisteravond de volgende radio rede gehouden: „Twee dagen lang heeft een beang stigend aanzwellende stroom van be richten ons doen beseffen, welk een ramp over Nederland is gekomen door liet samentreffen van een springvloed en van een orkaan uit ongunstige rich ting. Ik behoef u de droevige bijzon derheden niet opnieuw te schetsen. Het zal allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze Westkust, van Texel tot Zccuwsch-Vlaanderen, geteisterd is, en dat in het bijzonder de Zeeuwse cn Zuidhollandse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van het vasteland van Zuid-Holland zwaar getroffen zijn. Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle omvang daar van is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden omgekomen. Daaronder velen bij pogingen om anderen te red den. Wij herdenken hen met diepe eer bied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van die slachtoffer werden van het waterge weld. Er is veel geleden, ook door die ont snapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte, hoe- velen alles hebben moeten prijsgeven, die, na uren op zolders of zelfs op de daken te midden van de woedende storm, ten slotte, op Ihet nippertje slechts, het vege lijf hebben kunnen redden. Nog beklemmender is het feit, dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien cf redding komt op dagen. Met alle middelen van de mo derne techniek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebieden weer talloze boerderijen en huizen ver laten, als eens op Walcheren en in de Wieringermeer. Wij weten niet wat er van zal blijven staan. En wij weten nog niet bij bena dering. hoe groot de schade ten slotte zal blijken te zijn. Maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich juist, duidelijker begon af te tekenen. NA 24 UUR: O Het ..Nationaal Rampenfonds", Statenlaan 81, Den Haag, giro 9575, deelt mee, dat nog geen 24 unr nadat de inzameling van gel den ten bate van de slachtoffers was opengesteld, al meer dan een half millioen is binnengekomen. Gisterochtend omstreeks kwart voor twaalf is H. K. H. prinses Wilhelmina in Kloosterzande in Zeeuwsch-Vlaan- deren aangekomen. Negen personen lieten hier het leven in de vloedgolf. Het was een zeer ontroerend ogen blik toen prinses Wilhelmina de ge voelens van deelneming van koningin Juliana overbracht aan mevrouw De Smet, van wie vier familieleden bij Duivenhoek, na de doorbraak van de dijk, de dood vonden in de golven. Engelse „York" met 39 inzittenden vermist Een Engels troepentransportvliegtuig van het type „York" moet tijdens een zware storm nabij New Foundland in de Atlantische Oceaan zijn gestort. Het toestel heeft 33 passagiers, onder wie 13 kinderen en een bemanning van 6 koppen aan boord. Vliegtuigen, die 'na het ontvangen van een SOS-sein waren opgestegen, hebben gisteravond geen spoor van de „York" kunnen ontdekken. Men vreest, dat allen in het ijskoude zeewater zijn omgekomen. De machine was met En gelse militairen en hun gezinnen on derweg van de Azoren naar Jamaica. Tot hun ontzetting hebben de landbouwers van de Dordtse Bies. bosch hun prachtige polder, een gebied van 1400 a 1500 ha, toch nog verloren zien gaan. De naast de Biesbosch gelegen Prinsenpol der is al eerder overstroomd. De scheiding tussen de Prinsenpolder en de Dordtse Biesbosch, een ka de, die de oudé veenveg wordt ge noemd, is nu doorgebroken, zodat het water uit de Prinsenpolder in de Dordtse Biesbosch stroomt. De polder staat blank en de schade is, evenals overal elders op het eiland van Dordrecht, enorm. Alle polders ten Zuiden van de Wiel- drechtsezeedyk zyn nu verloren. De overstromingen op Schou wen-Duiveland hebben het grootste deel van het eiland onzichtbaar gemaakt. Deze huizen vormen nog enkele herkenningspunten van Schouwen-Duiveland. (Luchtopname ANPFOTO) O Prins Bemhard heeft, in ver band met de overstromingen, die Nederland hebben geteisterd, zijn reis door de Verenigde Staten onderbroken. Woensdagmorgen tussen zes en acht uur wordt hij op Schiphol verwacht. De Prins is voornemens onmiddellijk na zijn aankomst de getroffen gebieden te bezoeken. j j ET zal nog wel niemand mogelijk J7T zijn ook maar bij benadering te schatten welk een ramp storm en water sinds Zondag over ons land hebben gebracht. Honderden mensenlevens zijn reeds te betreuren. Enorme financiële schade is er aan gericht. Allereerst voor de duizenden die van huis en haard verdreven wer den en slechts het vege lijf hebben kunnen redden. Maar ook voor ons land en volk als geheel, dat juist met veel moeite en inspanning weer enigszins van de door de oorlog geslagen wonden was hersteld, en nu het hoofd zal moeten bieden aan een nieuwe ramp van nog ongekende omvang. We hebben wel op heel pijnlijke wijze weer eens moeten ervaren hoe zwak het vermogen van de mens js. Ook van de mens van de twintigste eeuw, die met zijn vernuft en tech nische outillage haast alle krachten van de natuur aan zich onderworpen scheen te hebben. Wel een reden om met grote be scheidenheid en ootmoed het werk onzer handen te beschouwen. Maar dit mag geen reden zijn om nu de handen maar in de schoot te leggen. Integendeel. Zo ooit, dan geldt nu dat wij moe ten doen, wat onze hand vindt om te doen. En dat is: helpen in de nood! Het Nederlandse volk heeft vaker zware beproevingen doorstaan. En het heeft dan steeds schouder aan schouder gestaan en met vereen de krachten het nationale huis weer gebouwd. Zo zal het ook nu moeten. De regering 7-al vandaag een ver klaring over de toestand afleggen -en naar wij verwachten met de Kamer hierover van gedachten wisselen. Doeltreffende maatregelen zullen op korte termijn althans de ergste nood moeten lenigen. Maar het particulier initiatief blijve niet achter. Van tal van zijden zijn de blijken 'van medeleven trouwens reeds tast baar. Het voorbeeld van onze Koningin en H.K.H. prinses Wilhelmina die zich naar de geteisterde plaatsen hebben begeven, vervult ons volk met grote dankbaarheid. Wij zien er eens te meer een bevestiging in van de nauwe ver bondenheid van Oranje en Nederland. Laten wij eensgezind en met voort varendheid de schouders onder het hulpverleningswerk zetten. Niemand wachte op de ander. Snelle hulp is dubbele hulp. En wij doen een, misschien over bodig, maar toch dringend beroep op allen om het Nationaal Rampenfonds in Den Haag, Statenlaan 81 (giro 9575) ruim van middelen te voorzien. Hetzij in geld of in de vorm van kleding en dekking. Zoals bekend verleent ons blad hierbij gaarne zijn bemiddeling. T. BIJ STEENBERGEN STIJGT WATER De bevolking van St. Philipsland en van Nieuw Vossemeer in West-Brabant wordt geëvacueerd. Met vaartuigen worden de bewoners van de bedreigde punten gehaald en dan verder per auto vervoerd. Volgens de officiële gegevens is één lijk aangespoeld. Steenbergen is nog van Oud-Gastel en Dintëloord uit be reikbaar. Het water stijgt bij Steen bergen heel langzaam. WERKERS GEVRAAGD Het Rijksarbeidsbureau te s-Graven- hage deelt mede, dat zowel te Goes als te Middelburg onmiddellijk 150 arbei ders nodig zijn uit de omgeving van deze plaatsen. De beschikbare arbeidskrachten die nen zich zo spoedig mogelijk te melden bij de arbeidsbureau's te Goes of te Middelburg, waar ook nadere medede lingen zullen worden gedaan. AL 19 DODEN IN ZIERIKZEE Bij de overstroming van Zierikzee zijn tot dusver 19 personen omgekomen, aldus werd vernomen uit een brief die uit Zierikzee per boot via Yerseke werd gezonden. De „Amateur Nooddienst" onder houdt een aantal verbindingen met de getroffen gebieden. Koninklijke garderobe werd nagekeken Voordat H.M. de Koningin naar de noodgebieden vertrok, heeft zij eerst haar eigen garderobe en die van haar vier kinderen nagegaan om te zien hoeveel zij voor de noodgebieden be schikbaar kon stellen. Een enorm pak is op de intendance van het Neder landse Rode Kruis ontvangen. De goederen worden tussen de an dere ter beschikking gesteld van de Commissarissen van de Koningin in de getroffen gebieden, die als leiders van het hulpverleningswerk in hun gebied de verdeling naar behoefte zul len verzorgen. De secretaris-generaal van het Zweedse Rode Kruis heeft de direc teur van het Nederlandse Rode Kruis opgebeld om te vragen, waarmee Ne derland in deze nood kan werden ge holpen. Voorlopig is alleen om kle ding gevraagd voor de van alles be roofden. Ook het Belgische en het Lu xemburgse gezantschap hebben het Nederlandse Rode Kruis hulp aange boden. Loodsdiensten hervat De loodsdienst HK 13 (Hoek van Holland) is voor alle schepen, even als de loodsdienst IJmuiden, hervat.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1