ournaal Vorstelijks traditie Spoordijkherstel vergt weken Nog 1000 vermisten in Engeland NIEUW GEVAAR: EPIDEMIEËN Ook België zwoegt aan zijn dijken „TERUGSLAG IN OPGANG VAN ONS VOLK" Vele trajecten weer beri jdbaar Vrijwilligers naar arbeidsbureau's Duorijdster gedood Zij waren bijna vergeten Geen commando's omgekomen Bureau Watersnood DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 7 TZ ONINGIN JULIANA heeft een vorstelijke tra ditie voortgezet. Zodra Zon dag bleek hoe enorm de wa tersnood was, vertrok zij naar een der getroffen ge bieden. Gisteren was de Ko ningin weer temidden van het zwaarst getroffen deel van haar volk. Zij volgde daarmede het voor beeld van haar moeder, die nooit ontbrak waar het water het land en de mensen teisterde. In De Telegraaf van Zondag 3 Januari 1926 vond ilc een bijna de gehele voorpagina beslaand verslag van de tocht, die konin gin Wilhelmina en prins Hendrik per vlet door het ondergelopen Land van Maas en Waal maak ten. De Koningin, ..gekleed in don kerbruin gevoerde® regenman tel en vetleeren laarzen", stelde zich aan niet gering gevaar bloot. De matrozen hadden alle moeite om te beletten dat, de vlet door de snelle stroom werd mee gesleept en-op de bomen gewor pen. Meer dan eens raakte het vaartuig vast en sprongen de matrozen in het ijskoude water om de vlet vlot te trekken. Hebben jullie nog brood?" vroeg de Koningin tientallen malen aan mensen, die naar hun zolders waren uitgeweken en voor het zolderraam met hun vorstin spraken. En dan deelde zij uit van het meegenomen brood en sprak een troostend woord. Getroffen vrouwen HET IS bijna symbolisch, dat een vrouw, als draagster van de koninklijke waardigheid, haar getroffen onderdanen be zoekt. Want wellicht wordt de vrouw zwaarder getroffen dan de man. De chroniqueur van De Tele graaf schreef tijdens de wateis- nood van 1926 over een Hol landse huisvrouw, een van de velen, die in haar geteisterde woning terugkeert en zich gelukk.g mag prijzen, dat er nog resten van een woning zijn. Hij schreel: „Een leven lang heeft zij haar meubeltjes gewreven en ge koesterd, elk spatje water ei- angstig van geweerd De kof fiemolen, nog van moeder, nog van grootmoeder, heeft zij in ge dachten aan gestorvenen tus- schen de knieën geklemd, en er de geurige bonen in gemalen de koperen ketel heeft duizen den malen den doek gevoeld, die er glans op wreef. Thans is die weer zwart geroest en kleeft zich klef in tuit en hengsel een laag klei vast. Zoo vinden nu de huismoeders, wien dat vaak ar moedig bezitje zoo dierbaar en heilig was, die een leven be steedden om het op te fleuren en er innigheid aan te brengen, dat heiligdom terug Overdonderd door dodencijfers en schade-millioenen vergeten wij soms de aandacht voor het détail, voor de kleine dingen, die samen een ramp Nu het water grote delen van ons land heeft geteisterd en onze Vorstin, naar het voorbeeld dat haar moeder bij herhaling gaf, bij haar getroffen onderdanen vertoeft., is deze klassieke foto opnieuw actueel. Zij word gemaakt In 1926. Koningin Wilhelmina voer toen met een vlet op het onstuimige water, dat het land van Maas en Waal had overspoeld. Het. Was een tocht met gevaar. I)c Koningin ontzag zich echter niet. Zij stond er op ook onbereikbaar lijkende plaatsen te bezoeken. Daartoe moesten het water dragen. Zie: Vorstelijke Traditie. afgesproken. Geheel onvoorbe reid dus speelde ik die avond Schumann, doch niettemin scheen men met het resultaat van die onvrijwillige improvisatie tevre den te zijn geweest, want men heeft mij direct voor het volgend geëngageerd." het locaal Ti vol i tijdens de ker mis in Den Helder. Henriëtte Davids is zielsgeluk kig met dit portret van haar broer. Er bestaat, behalve deze, slechts één foto van Louis als debuterend artist. „Arabier" naar Londen '"voo? STómS* slaat de heer De Machula heel wat werk te RONINGER STUDENTEN spe- N-J- len met het fantastische plan om met het bekende pierement ,,DE ARABIER" scheep te gaan naar Londen. Zij willen in de straten van Londen Groningse liedjes laten klinken tijdens de kroningsfeesten. „De Arabier" is een mooi. ouderwets draaiorgel, uitgerust met poppetjes, die bij de muziek de maat slaan. De oud-Groninger, mr. Romke de Waard, nu griffier bij de rechtbank in Amsterdam, heeft aan het orgel zijn hart verpand en er allerlei liedjes uit de ope rette „De Lindenborg" van H. G. Bleeker opgezet, zoals „Dei olie, grieze Martinitoren" en ,.Een Grunneger is altied nummer ain". Groningen zal in Londen waardig vertegenwoordigd zijn, Bemoeilijkte Imljp ZOALS het op het Amsterdam se hoofdkwartier van het. Ro de Kruis in de Paulus Potter straat gaat, gaat het op talloze plaatsen in Nederland, waar mannen en vrouwen slaap en maaltijden vergeten om te hel pen de nood in de overstroomde gebieden te lenigen. Er worden bergen werk ver zet. „En toch", zei mi) de voorzit ter. de heer M. NÖLTHENIUS, „zitten wij hier min of meer machteloos". Zondagnacht werden de grote straatcollecte en, in samenwer king met de UVV. de inzameling van kleding voorbereid. Daar tussendoor moesten de honder den, die zich voor hulpverlening kwamen melden worden gediri geerd. Lang niet altijd was dit ge makkelijk. In de overrompeling door de gebeurtenissen was de coördinatie niet steeds soliede en werden er nu en dan tegenstrij dige orders gegeven. Met de mensen die zich meld den. wist men soms geen raad. Dan volstond men maar met het noteren van namen en adressen. Ontmoedigend voor de goedwil- lenden en weinig effectief. MimiatiuMr^lLoiuiïs Davids VROEG, maar uniek verjaar daggeschenk voor Henriëtte Davids (zij is nog tien dagen 64) werd haar gestuurd door een da me uit Den Helder. De Mac3fomi3a verrast EN dezer dagen besloot de m solo-violoncellist van het. L-4 Concertgebouworkest, TIBOR DE MACHULA, zijn nagenoeg jaarlijkse tournée door Scandina vië, welke zich ditmaal uitstrek te van Stockholm tot Bergen, „In Malmö", zo vertelde de heer De Machula mij, „had ik een angstige ervaring. Kort na mijn aankomst las ik in een der plaat selijke kranten, dat men van mij die avond het Violoncelconcert van Schumann verwachtte en dat. terwijl dat van Haydn was wachten: optreden te Kopenha gen, te Berlijn met het orkest van radio Rias-Berlin, en opna men met de Wiener Symphoni- ker van het Violoncelconcert van Dvorsjak. Kunstschilders helpen AELE KUNSTSCHILDERS wil len graag het hunne doen voor de watersnood-slachtoffers, maar beschikken niet altijd over de contanten voor financiële hulp, Toch blijven ze niet ach ter. Mevr. R. NAGTEGAAL, le Jacob van Campenstraat 36, Am sterdam, de vrouw van een hun ner. is met velen gaan praten en vandaag zal er al een verkoops tentoonstelling beginnen: van geschonken doeken. De op brengst is geheel voor het Ram penfonds. Een ander initiatief, dat reeds in een verder stadium van voor bereiding verkeert, is genomen door de Onafhankelijken, Arti, De Brug, de Amsterdamse Kun stenaars Combinatie, en Stu wing. Zij nodigen alle Amsterdamse beeldende kunstenaars uit wer ken te zenden naar de Vrije Aca demie, Barndesteeg 6. Er zijn reeds vijftig werken beschikbaar. Zij zullen vanavond te zien en te koop zijn in de ex positiezaal van Gerzon. EN PASSANT wat men Cherkassky zou willen vragen is breideling, is matiging en dat op het stuk van de klank en op dat van de persoonlijkheids cultus. Zou hij hierin slagen, de muziekwereld ware een groot ar tiest rijker. H. J. M. MULLER. Het is een foto van LOUIS DAVIDS op achtjarige leeftijd. De Helderse dame kreeg de foto in 1894 van Louis Davids Sr. De jonge Louis was toen aan het begin van zijn loopbaan. Kort tevoren had hij gedebuteerd in Tivoli te Rotterdam. Op de achterzijde van de foto schreef de trotse vader: Souve nir van Louis Davids, Hollandsch miniatuur-komiek, werkzaam in Shura Cherkassky Piano-avond door Shura Cher kassky in kleine zaal. Engel se suite in g-mineur van Bach. Paganini-VariatJes van Brahms, genrestukken van Chopin. Can- cion y Danza van Mompou, Petroesjka van Strawinski. HIJ heet Shura Cherkassky en hij speelt piano. Dit laatste is overigens allerminst een bijzon derheid en komt zelfs veel voor, zij het niet in de trant en de geest van Cherkassky. Dit pianospel be tekent de klankwording van een karakter, een zeer eigen karakter. Dermate eigen en dermate typisch, dat er legio momenten zijn waar op men apert weigert er zich in te verdiepen. Dat zijn dan de nare momenten van een naar, zelfzuch tig karakter, maar daarnaast Het begint al direct naar en griezelig. Cherkassky kijkt giftig- woedend onderuit de zaal in. Blijkbaar boos en dan speelt hij een Engelse suite van Bach, ook boos. Beurtelings beukt en fluis tert hij, men hoort accenten en een pedaalgebruik, waarvan men niet droomde en motivische rele veringen en vertekeningen, die even merkwaardig als storend zijn. Van samenhang heeft Cher kassky nooit gehoord, maar als hij fluistert gelijk in de Sarabande, dan weet men deze dans welis waar gespeeld als stamde zij uit een volgende eeuw, maar het was prachtig, nagenoeg Debussiaans van klank. Tegen Brahms schijnt overigens Cherkassky ook al iets te hebben. Wat dat is, kan men niet meer achterhalen het moet al lang geleden zijn.... Maar er bleef wat zitten gelijk dat heet en daar onder kreunden de snaren en dreunden de pedalen. Nooit hoor de men de Paganini-Variatie der mate furieus gespeeld, zo eigen willig en apodictisch ook en diabo lisch van virtuositeit. Laten wij Brahms er buiten! En voor ons tast de pianostemmer Leo Joele al ijverig en nerveus in zijn zak ken op zoek naar snaren, moeren en bouten, om achteraf te triom feren: de vleugel hield het uit. Een kolossale prestatie van èn vleugel èn Cherkassky, daar niet van. Met Chopin breidden de ogen blikken zich uit tot minuten en zulks speciaal in een aantal Etu des van Chopin. Cherkassky speel de ze verend van rhythmiek, mag nifiek van sterke en expressieve klank en hij bleek andermaal een man met artistieke fantasie en zeer muzikaal, dit geheel opgelost in de duizend-en-één mogelijkhe den van aanslag en pedaal, die passen in hel beeld van dit for maat, pianist. Daarom registreert, men con- tre coeur de nare momenten buitenland mogen ondervinden. Ontvluchte S.S.-ers Onderzoek tegen vier helpers (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 Febr. In ver band met dc geconstateerde con tacten met, de buitenwereld van de 7,even uit Breda ontsnapte oor logsmisdadigers, is thans een ge rechtelijk vooronderzoek gaande tegen vier personen. Dit deelde minister mr. L. A Donker mede namens minister mr. J. W. Beyen in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. dr. N. van den Heuvel (KVP). Een definitieve regeling van de builenbevvaking bij de strafge vangenis van Breda zal zo spoe dig mogelijk worden getroffen. Het Tweede-Kamerlid de heer H. Gortzak (CPN), die ook vra gen gesteld heeft over de Bredase affaire, kreeg ten antwoord, dat de minister van Justitie niet alleen nauwkeurig let op de activiteiten van fascistische organisaties, die haar basis hebben in West-Duiis land en haar vertakkingen in ons land. doch ook op die van natio- naal-sociaüstische organisaties in ons land. Wanneer deze in strijd zouden komen met de geldende wetgeving, zal hij niet nalaten een krachtig ingrijpen te bevorderen Of en in hoever verder strekkende maatreglen van wetgevend:' aard wenselijk zijn, is in overweging. Ten slotte vermelden wij, dat volgens de bewindsman tot nog toe niets gebleken is van het ver lenen van medewerking aan de ontsnanten door ambtenaren in justitiële of politionele dienst. Tot hei nemen van disciplinaire maatregelen tegen tekortkomin gen bij de Bredase ontvluchting van ambtelijke zijde heeft mr. Donker geen voldoende gronden aanwezig gevonden. Wel is de be trokkene op zijn tekortkomingen gewezen. UTRECHT, 3 Febr. Maandag s een nauwkeurig onderzoek in gesteld naar de situatie bij de Moerdijkbrug. Daarbij is geble ken, dat tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug, onmiddellijk ten Noorden van de brug, drie kilo meter spoorbaan vrijwel is weg geslagen. Ten Zuiden van de brug is een gat van 700 meter in de spoordijk ontdekt, De spoorwegen verwachten dan ook, dat de herstelwerkzaam heden aan de spoorbaan bij de Moerdijkbrug een kwestie van ten minste weken zal worden. REEDS 350 DODEN GETELD Koningin Elizabeth in het geteisterde gebied (Van onze speciale verslaggever) LONDEN, 2 Febr. Zelfs nu, acht en veertig uur nadat de grootste overstromingsramp sinds 1703 Engeland trof, is niemand in Engeland nog in staat een bij benadering juiste balans op te maken van de geleden verliezen. In haar grimmige zegetocht heeft de Noordzee dijken, huizen en wegen ondermijnd en op tientallen plaatsen de communi catiemiddelen verbroken. De dodenlijst telde vanavond de namen van driehonderd en vijftig personen, maar gevreesd wordt, dat dit aantal de komende uren nog aanzienlijk zal stijgen. Voor het leven van duizend vermisten wordt het ergste gevreesd. VERKLARING VAN CHURCHILL Over de omvang van de natio nale ramp legde premier Chur chill hedenmiddag een verklaring af in het Lagerhuis. Zijm woorden werden onder doodse stilte aan gehoord en de parlementszaal was voor deze gelegenheid volge stroomd. Tientallen parlementa riërs moesten genoegen nemen met een staanplaats, terwijl pers en publieke tribunes tot berstens toe bezet waren. Churchill kondigde aan, dat de lord-mayor van Londen een na tionaal rampenfonds had geopend en dat de Britse regering hiervoor zou inschrijven, zodra de omvang de schade bekend was. Met ontroering in zijn stem betuigde de premier zijn deelneming met de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Over het aantal do den liet hij zioh niet uit noch over het aantal vermisten. Hij noemde in zijn rede ook het zwaar getroffen Nederland. Daar hadden de overstromingen, zo zeide de premier, „minstens even ernstige gevolgen" gehad. Terwijl Churchill deze woorden sprak iii het Lagerhuis, bracht ko ningin Elizabeth II, in gezelschap van de hertog van Edinburg de hertog van Gloucester, een zoek aan 't zwaargetroffen graaf schap Norfolk. De vorstin sprak met vele gedupeerden en inspec teerde in de stromende regen een gedeelte van de kust bij Hunstan ton. waar honderden ..caravans' (rijdende woonhuizen) tegen de TOCH HULP VOOR NEDERLAND BRUSSEL, 2 Febr. Met man en macht werkt ook Noordwest- België aan het dichten van de ga ten in zijn dijken, waardoorheen het kolkende water onweerstaan baar zijn weg zoekt over uitge strekte landerijen en polders. Bij het zwaar bezochte Oostende wis ten militairen en arbeiders van daag de bressen te stoppen, maar ten Noorden van Antw erpen wer den vanmorgen bij hoog tij nieu- e gaten geslagen. Vanavond wa in 22 doden geteld, maar men kan nog lang niet zeggen, of daar mee het eindcijfer is bereikt. Ook de schade valt alleen nog maar bij benadering te schatten, en men noemt een bedrag van 2 milliard francs. Bij alle ellende heeft zich nu, vooral voor Oostende, een nieuwe bedreiging gevoegd: die van epi demieën, omdat de stad volkomen zonder zuiver drinkwater zit. Plet kabinet zou vanavond in spoed- Dr. W. Drees in zijn radio-rede: DEN HAAG, 2 Febr. Twee dagen lang, aldus dr. Drees in een gisteren gehouden radio rede, heeft een beangstigend aanzwellende stroom van be richten ons doen beseffen, welk een ramp over Nederland is ge komen door het samentreffen van een springvloed en een or kaan uit ongunstige richting. Ik behoef u de droevige bij zonderheden niet opnieuw te schetsen. Het zal allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze Westkust, van Texel tot Zeeuwsoh-Vlaanderen, geteis terd is, en dat in het bijzonder de Zeeuwse en Zuidihollandse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van het vasteland van Zuid-Holland, zwaar ge troffen zijn. Mensenlevens Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle omvang daarvan is nog niet be kend, maar zeker zijn honder den omgekomen. Onder- wie velen bij pogingen om anderen te redden. Wij herdenken hen met diepe eerbied en onze ge voelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van hen die slachtoffer werden van het watergeweld' Er is veel geleden, ook door hen, die ontsnapt zijn aan de dood in de golven- Beklemmend is het feit. dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt opdagen. Wij weten nog niet bij bena dering. hoe groot de schade ten slotte zal blijken te zijn Hel gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog, een opgang, die zich luist duidelijker begon af te tekenen. Verheugend te midden van deze ellende is de geste waarmede ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wij van alle zijden ook uit de overzeese rijksdelen en uit het Het ging en gaat. er voor het ogenblik in de eerste plaats om mensen in veiligheid te brengen, onderdak en verdere hulp te ver schaffen. En daarnaast alle krachten in te spannen waar nog afweer van het water mogelijk is en waar vee en voorraden kunnen worden gebor gen. Uit de berichten zult gij, ver trouw ik, hebben begrepen dat ge meentelijke, provinciale en rijks organen zich daarvoor onmiddel lijk ten volle hebben ingezet. Prachtig is daarnaast de geest driftige bereidwilligheid van zeer velen, om zich persoonlijk voor alle arbeid en alle steunverlening beschikbaar te stellen. Fraehtig ook de krachtdadige medewerking van vele organisaties. Van regeringswege is een in terdepartementale commissie in gesteld die de werkzaamheden van de verschillende rijksorganen coördineert en het contact met liet Rampenfonds zal onderhou den. In de Staten.Generaal hoop ik morgen nadere mededelingen te doen over de toestand en over de verdere voornemens ten aan zien van de hulpverlening, de fi nanciering van het herstel en A voor de giften te verlenen be. !n«*facilHeiten enz. Thans moet ik mij bepalen tot een zeer kort algemeen woord. Maar de betrokkenen kunnen re kenen op een krachtige aanpak, waarbij de regering zich gesteund weet ioor u allen, Ons.volle heeft, in de worsteling" met het. water, dat in menig opzicht onze vriend is. maar telkens ook weer een ons bedreigende vijand, voer het ogenblik een ernstige nederlaag geleden. Er is een vaste wil om gezamen- ';>k de slachtoffers te helpen, om "•'•zamenlük weer de dijk te slui ten en wat verwoest werd op. t» herstellen. Blijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewer. -in"- e„ ,n,. offe>'"*a.rdigheid een beroep wordt gedaan. Ofschoon de Amerikaanse am bassade alle mogelijke hulp heeft aangeboden, geloven de Belgische autoriteiten niet, dat zij daarvan gebruik behoeven te maken. Zij hebben er zelfs op gezinspeeld, dat zij zelf meer hulp aan Neder land zullen aanbieden. Van de 3000 man troepen, die bij Ant werpen zijn ingezet, is een deel ter beschikking van ons land ge steld en een afdeling Belgi sche militairen heeft inmiddels reeds 700 mensen uit de geïso leerde Nederlandse gemeente Oostburg weggehaald. Baden verwoest Uit alles bli.'kt, dat de streek rond Oostende wel 't zwaarst ge troffen is. Om het gevaar van ziekten af te wenden zijn reeds 20 ton desinfectiemiddelen naar de stad gedirigeerd. De befaamde baden op het strand zijn door de torenhoge golven bijna geheel verwoest maar merkwaardigerwij ze heeft het nieuwe Casino zelfs geen gebroken ruit. De zonne schijn, die de reddingsploegen vanochtend aanvankelijk bemoe digde, verdween in de loop van de dag achter een dicht wolken dek, waaruit bij vlagen felle sneeuwjachten losbraken even als in Nederland. In Oostende zelf heerst practisch de staat van be leg. Een deel van de stad staat nog onder water, en men vreest, dat daar nog meer slachtoffers ge vonden zullen worden. Niemand mag op straat komen. Binnen de stad houden militairen de wacht tegen plunderaars, en aan de rand staan wachtposten om iedereen het betreden van de stad te belet ten. Een nieuw gevaar wordt ge vormd door opengebroken vaten olie en benzine, zodat, men vreest voor branden en explosies. Koning Boudewijn heeft van daag de streek van Oostende be zocht. Sleents- met de grootste moeite konden hij en zijn gevolg zich een weg banen over de „ko ninklijke weg", die langs de kust loopt en waaruit hele stukken zijn weggeslagen. Antwerpen: iets beter In Antwerpen is de situatie iets beter. Ondanks de verwoestingen in de haven kan morgen toch al weer een schip naar Oost-Afrika uitvaren, en de Scheldetunnel is weer leeggepompt. Ten Noorden /an de stad, waar de vloed nieu we bressen brak, werken nu mili tairen en arbeiders in ijltempo met het aansjouwen van zakken zand, ten einde de laaggelegen landerijen te beveiligen. Heyst is een andere plaats, die door het woedende water in een oord van trieste vernieling is her schapen. Haar bewoners moesten evacueren, evenals in 1944. Noor delijk van Heyst is de zeedijk over een afstand van enige meters ge scheurd. Doch terstond raasden vrachtauto's over de wegen met niet minder dan 100.000 zakken zand om de gaten en holen te stoppen. De totale omvang van het over stroomde gebied en het aantal daklozen zijn niet te schatten Het. Belgische Rode Kruis werkt dag en nacht, daarbij geholpen door duizenden vrijwilligers, om de ergste nood te lenigen. Voedsel, kleding, koffie en gezuiverd drinkwater vloeien in een onon derbroken stroom naar de getrof fen gebieden. Ook Oost-België Dok Oostelijk België Is door de natuur geteisterd. Daar zijn ver schillende plaatsen volkomen ge- diilc werden stukgeslagen. Ir. de morgenuren had orins Philip een vliegtocht gemaakt bo ven de overstroomde gebieden. Massale evacuatie Uit de volgende gebieden, eilanden of plaatsen, zijn in de loop van de dag deze veelzeg gende berichten binnengekomen: Mablethorpe (Lincolnshire): de gehele bevolking van 6000 zielen geëvacueerd, Grote materiële schade. Tilbury: tientallen mensen van daken en uit bomen gered. Londen: Te Westham staat een wijk van 600 huizen onder water, 2000 mensen moesten worden ge- 1 evacueerd. Grote schade aan ha venwerken en kranen. Harwich: de helft van de stad staat onder water: 3000 mensen zijn geëvacueerd. Grote verwoes tingen in de haven. Hunstanton (Norfolk): 15 ir Engeland gestationneerde Ameri kanen verdronken; 40 anderen worden vermist. Veertig- kinderen in Lowestoft werden gisteren op dramatische wijze uit een kerk gered. Red- clingsbote.n voeren het bedehuis binnen nadat politieagenten naai de deur waren gezwommen om de zware klink op te lichten. Het water stond bijna twee meter hoog. toen de kinderen van preekstoel konden worden afge haald. Nederland niet vergeten In deze voor Engeland zo ramp zalige dagen zijn de Britten Ne derland niet vergeten. Een bewijs hiervan wordt geleverd door de honderden telefoontjes, die van daag de Nederlandse ambassade in Londen bereikten. Bezorgd in formeerden de aanvragers naar de welstand van hun Nederland se vrienden, die voor zover hun bekend was, in de getroffen ge bieden woonden. Ook de in Engeland verblijven de Nederlanders hebben vandaag de handen in elkaar geslagen. In Londen is vanmorgen in allerijl een comité gevormd, dat zich tot doel stelt geld en kleren voor de gedupeerden in Nederland te ver zamelen. Het comité, dat onder erevoorzitterschap staat van de Nederlandse ambassadeur in Len den, dr. Stikker, is samengesteld uit vertegenwoordigers van alle Nederlandse verenigingen en in stellingen in de Britse hoofdstad. Het heeft een rekening onder de naam Nationaal Rampen Fonds Londen bij de Londense bank BUi- denstein en Co. geopend, alsook bij de Twentsche Bank in Am-' sterdam. Engeland, zelf zwaar door de storm getroffen, leeft met het kleine Nederland mee. Bewijzen hiervan worden geleverd door de aandacht, die de BBC aan de ramp in Nederland besteedt en de vliegtuigen en militairen die naar Nederland zijn gezonden. (Van onze correspondent). UTRECHT, 3 Febr. In de loop van Maandagmiddag is men er in geslaagd het baanvak Maassluis Hoek van Holland weer berijdbaar le maken en daar Rotterdam Maassluis reeds berijdbaar was, zullen de internationale D-trei- nen, ingaande Dinsdagavond, wee: naar Hoek van Holland rijden. Woensdagmorgen ook van Hoek van Holland. Nadat men Maandagmorgen reeds was begonnen met een pen deldienst van de trein over enkel spoor tussen Rotterdam (D.P.) en Zwijndrecht. is in de namiddag het baanvak ZwijndrechtDor drecht berijdbaar geworden, zelfs over dubbel spoor. Dinsdag wordt de halfuurdienst DordrechtRot terdamAmsterdam dan ook her vat. De tussen Rotterdam-Maas en Gouda gemaakte proefritten vie len zodanig uit., dat Dinsdag ook dit baanvak de d:enst op be scheiden schaal zal worden hervat. Een Maandag in de omgeving van de Moerdijkbrug ingesteld onderzoek heeft aan het licht ge bracht. dat ten Noorden van de brug drie kilometer baan vrijwel geheel is weggespoeld, Ten Zui den van de brug. de kant dus op van Lage Zwaluwe, is een gat yan 700 m in de baan geslagen, -i-i. kan pas aan herstel gedacht wor den als het water weg is en V/a» terstaat de zeeweringen gedicht heeft, waarmede wel enkele we ken gemoeid zullen zijn Zolang zal het verkeer over UtrechtDen Bosch geleid wor den. Deze treinen .zullen zoveel mogelijk worden versterkt. Het. emplacement Lage Zwaluwe staat geheel onder water en ten Zuiden van Woensdrecht, op het baanvak Bergen op ZoomVlissingen. is het- spoor over twee kilometer weggeslagen: bij Rilland-Bath vier kilometer. Zelfs bij eb staat hier alles onder water. Uit Engeland hebben de Ned. Spoorwegen bericht ontvangen, dat Woensdag de lijn Harwich Londen weer geheel in orde zal zijn. Ten slotte kunnen we mede delen, dat Dinsdagmiddag om vier in Venlo een trein uit Duits land aankomt met Amerikaanse gen'et.roepen, terwijl Dinsdag morgen om tien en Dinsdag om drie uur treinen in Roosendaal aankomen met Franse genietroe- oen om steun te verlenen 'bij de hulpverlening. AFSLUITDIJK HIELD HET DEN HAAG, 2 Febr. De Af sluitdijk heeft zich buitengewoon goed gehouden. Er is op drie plaat sen enige schade aan de steen glooiing, die geen gevaar oplevert. De dijk heeft het „maximum" te verwerken gehad, waarvoor hij berekend is. Dat is drie meter vijf en zeventig boven N.A.P. DEN HAAG, 2 Febr. Het is enselijk gebleken voor de mel ding van de vrijwillige arbeids krachten voor hulpverlening in de geteisterde gebieden, die tot nu toe via verschillende adressen erliep. een definitieve regeling te treffen. Het. ministerie van Sociale Zaken heeft thans besloten, dat de arbeiders uit de omgeving van deze gebieden zich bij de arbeids- bureau's kunnen aanmelden. Het zal hierdoor mogelijk worden een overzicht te krijgen van het aan bod van arbeidskrachten, zodat zij, indien nodig, naar die plaat sen kunnen worden gezonden, aar hulp noodzakelijk is. UTRECHT, 3 Febr. Op de C.atharijnesing'sl werd Zondag avond ac 18-jarige wielrijdster A- P., die weifelde bij het linksaf slaan, door een auto aangereden. De 36-jarige mej. S„ die echter op de bagagedrager zat bij het meis je, werd daarbij geschept, kwam eerst tegen de voorruit van da auto en werd toen op het wegdek gesmakt. In zorgwekkende toe stand werd mej. S. naar het zie kenhuis vervoerd, waar zij Maan dagmorgen aan de opgelopen verwondingen is bezweken. VIJF DODEN OP TEXEL DEN BURG, 2 Febr. Het is thans zeker, dat in de Texelse polder „De Eendracht" vijf men sen om het leven zijn gekomen. De stoffelijke resten van twee bewoners van dit eiland zijn reeds geborgen. Hoewel het er in de ochtend uren op leek, dat de dijk bij Oos- tersluis ten Zuiden van de polder „Eendracht" weer gevaar zou op leveren, had men vanmiddag de indruk, dat men de situatie mees ter was. Vanmorgen kwamen nog 185 D.U.W.-arbeiders en 50 ma riniers uit Den Helder naar het eiland om behulpzaam te zijn bij het werk aan de dijk. Tot dusverre zijn geen aangif ten gedaan van verloren gegaan vee. GOEDEREN MET MEER NAAR AH0Y-HALLEN DEN HAAG, 2 Febr. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft meegedeeld, dat geen enkele zending kleding of andere goederen, die per trein, vrachtauto of welk vervoermiddel ook worden vervoerd, nog aan de Rotterdamse Ahoy-h aller. kan worden afgeleverd. Alle ingeza melde goederen moeten thans naar de intendance van het Rode Kruis. Fluwelenburgwal 19, te Haag worden gezonden. Hospitaal van Zierikzee in ernstig gevaar AMSTERDAM?2 Febr. Via de radio heeft het ziekenhuis van Zierikzee dringend een amphibie- vaartuig gevraagd voor evacuatie van de patiënten, die reeds op de zolderverdieping bijeen zijn ge bracht, doch die nu ernstig gevaar lopen. Er werden tevens schepen voor levend vee en voor kadavers gevraagd. Dekens uit Noorwegen OSLO, 3 Fpbr. Vandaas zal een Noors vliegtuig naar Neder land worden gezonden, met als eerste hulp een ton dekens Het Noorse Rode Kruis heeft zich Maandag met het Internatio nale Rode Kruis in verbinding ge steld om te vernemen, waaraan de getroffen gebieden het meeste be hoefte hebben en het Noorse volk opgeroepen goederen en gelden beschikbaar te stellen. isoleerd als gevolg van een onge kend zware sneeuwval. In Bas- togne is geen electriciteit meer, er is gebrek aan drinkwater, en de wegen naar dit plaatsje zijn bedekt met ruim twee meter sneeuw. Duinkerken. in N.-Frankrijk, biedt al evenzeer een oorlogsaan- blik. Uit de laaggelegen stadsde len zijn de burgers geëvacueerd In de zeedijk zijn twee grote ga ten geslagen. De haven is zwaar beschadigd. Honderden ha vrucht baar land staan blank. Van slachtoffers wordt niet gesproken, maar de schade loopt in de mil- lioenen. En dan Zuidelijk Duitsland. Ook daar heeft het natuurgeweld schrikbarend huis gehouden. Tal van dorpen zijn door hevige sneeuwstormen van de buitenwe reld afgesneden. Verkeer, hetzij per rail. hetzij langs de weg, is onmogelijk. Vooral de streek van het Zwarte Woud is bijzonder zwaar geteisterd. Het aantal do den valt echter mee: ln Dussel- dorp kwamen twee mensen om onder de brokstukken van een in stortend huis, en in de Rijn ver dronken vier personen. DE rampspoed, welke over ons land is gekomen heeft de sportgebeurtenis sen op óe achtergrond ge schoven. Zij. d'.e tot voor enkele dagen in het brand punt der belangstelling stonden, zijn bijna vergeten. Terwijl de dijken braken en de stormvloed zich een weg baande over de onbe schermde polders, reden in Hamar, onbekend met alles wat zioh afspeelde, onze schaatsfavorieten om de Europese titel. Terwijl hier dc driekleur halfstok ging steeg dé ar de vlag in de hoogste mast. Nederland triomfeerde, dank zij de energie en het doorzettingsvermogen van onze mensen. Broekman (links) Europees kampioen, Van der Voort (rechts) tweede. In dit schrijnende con trast ligt tevens een sym bool: met hetzelfde doorzet tingsvermogen zullen de verwoeste gebieden weer kunnen worden opgebouwd. ROOSENDAAL, 2 Febr. De commandant van het corps com mandotroepen te Roosendaal heeft meegedeeld, dat de berichten, waarin melding werd gemaakt van het omkomen van leden van zijn onderdeel, beslist onwaar zijn. DEN HAAG. 3 Febr. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft een speciaal bureau „Watersnood" ingesteld, dat geves tigd is op de Prinsessegracht 27, Den Haag. De leiding berust bij de heer J. C. Japikse, oud-directeur van het voormalige centraal dis tributiekantoor, die de diverse ac tiviteiten van het Rode Kruis ten behoeve van de watersnood coör dineert. Telefoonnummers zijn: 184790, 184791 en 184792.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4