NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT Stormvloed bracht dood en verwoesting Hevige orkaan teistert Noordwestelijk Europa In Nederland 303 slachtof fers Zeeland ernstig getroffen Veertig doden op Overflakkee Het water heeft genomen Het laatste nieuwspag. 10 Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOY Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de Withstraat 73 Rotterdam Maandag 2 Februari 1953 110e JAARGANG No. 27 Abonnementsprijs per kwart. 7.50. Losse nrs 0.13. Verachijnt das beh. op Zondag. Tel. (K 1800) 11.10.00 (10 lijnen). Na 17 u.: 11.10.09. Telegr.-adr.: N1ROCOUR, Postrek. 40 Ramp en herstel IV IET door 's mensen toedoen dit maal- maar door de elementen alleen, is het lage land aan de Noord zee weer een ramp aangedaan. Storm, springvloed en hoge stand der rivie ren werkten samen: zo braken dijken en duinen en liep het land onder wa ter. leven en goed opeisend water. Men spreekt van een nationale ramp Deze ramp is des te groter nu zij ons treft, juist terwijl v/ij het gevoel hadden, dat wij bezig waren er n'a een ontwrichtende oorlog weer boven op te krabbelen (al is ook deze tijd niet. vrij van economische proble men). Hel geweld, dat Nederland dit week eind onderging, was van een soort, ons niet onbekend uit een langverle den, evenmin uit het laatste oorlogs jaar. Maar nu was hulp mogelijk, ongestoorde hulp, met de modernste middelen. Radio diende waarlijk niet alleen om nieuwsgierigen in de huis kamers te bevredigen. De radio waar schuwde en was in dienst van de hulpverlening. Zo riep de radio de militairen uit hun ,36 uur". Militai ren, die op grote schaal kónden hel pen: een verschil met 1944 toen juist het militaire element dit bedoelden wij met ,,'s mensen toedoen" het water over ons land had gebracht. Huip was er ook van allerlei andere kanten: Rode Kruis, EHBO, organisaties van transportondernemers, padvinderij, studenten en nog veel meer. De water vloed riep een vloed van hulp op. Rampen roepen vaak de beste gevoe lens wakker. Deernis is er met de slachtoffers, die het leven lieten; deernis met hen. die door materieel verlies hun be staan bedreigd zien: deernis met elke landstreek, die getroffen werd. Arm Zeeland, dat wederom zi)n heraldiek svmbool tot werkelijkheid moet ma ken; Texel, dat met zoveel moeite verkregen grond verloor; de polders met hun vee en akkers, de laaggele gen steden met de schade aan hun nijverheid. Wij denken ook aan de gebieden buiten onze grenzen, die door dezelfde storm zijn geteisterd. AT AAR bij het leed, dat deze ramp verwekte mogen wij niet blijven A-laan. Hel volle kracht zal het hc. gel moeten worden aangevat, zo dra weer en waterstand dit toelaten. Herstel van diiken en wegen, van ge bouwen en bedrijven. Nederland is ge wikkeld in een strijd om werkgele genheid en welvaart. Juist die strijd, die ook samenhangt met ons vermo gen om ons tegenover andere ge varen sterk te maken, eist snel her- stol van hetgeen nu verloren ging. Evenwel, herstel kost geld. Geld wordt dan ook bijeengebracht, geld om de nood te leningen. Neder land heeft hiervoor een alle hierbij betrokken instellingen omvattend or gaan, het Nationaal Rampen- o n ds. Wij bevelen dit fonds van harte bij onze" lezers aan. Giften, groot en klein zijn welkom op giro 9575 ten name van dal fonds, of per postwissel, te adresseren Statenlaan 81. Den Haag. Dit Nationaal Rampenfonds en de instellingen die het omvat, zullen prachtig werk kunnen doen. Maar er zal voor een snel herstel meer nodig zijn dan wat zo'n fonds aan nood weet te lenigen. Men denke aan de schade van millioenen aan dijken, duinen en wegen. Dat is de publieke schade, de schade dus die rechtstreeks voor re- ke.'üng van de overheid komt. rp ERWIJL wij denken aan die pu blieke schade, welker herstel van zo ontzaglijk groot belang is, zien wij nok voor ons het bericht over de hulp, van Amerikaanse zijde ter gelegen heid van onze watersnood aangebo den. Als de Amerikanen met groot effect willen helpen niet alleen in de directe nood maar ook bij het her stel, zullen zij dat kunnen doen door onze regering gunstig gezind te zijn, als deze zou komen met het verzoek, uit de tegenwaarde-rekening van de Marshall-dollars te mogen putten voor het herstel van de publieke schade. Van onze regering zou het, dunkt ons. wijs beleid zijn. als zij het in die richting stuurde. Het Tweede Kamerlid mr. Burger, als Dordtenaar midden in de ellende zittend, heeft al stappen gedaan om hel herstel van de schade Dinsdag middag, in de eerste Kamervergade ring na het wmterreces, ter sprake te brengen. Toegezegd is. dat dit zal gebeuren. Dan zal men ook de mo gelijkheid van gebruik van de tegen- wa.irderekening kunnen bezien. Evenzeer zal men dan aandacht moeten schenken aan het private her stel. niet in de laatste plaats het her stel van de schade, die het bedrijfs leven heeft geleden. Het lijkt stellig niet teveel gevraagd, als men tege moetkomingen en grote soepelheid in de fiscale sfeer zou verlangen. Ook ware te denken aan bedrijfscredieten. En bij denken en praten zal het niet mogen blijven. Dc situatie op Texel Indien de weersomstandigheden niet veranderen denkt men op Texel de si tuatie meester te zijn. De dijk van de Eendrachtpolder naar de Waal en ver volgens naar Den Burge, die op enige plaatsen over afstanden van 20 tot 30 meter was opengeslagen heeft men met zeilen en zakken zand voorlopig evei- ligd. De kruin is echter nog zwak en daarom hebben de eilandbewoners een aanbod van burgemeester Thomassen van Zaandam om ruim 50.000 zandzak ken te leveren met beide handen aan vaard. jp^EN ZWARE Nóordwesterslorm, welke tal van uitschieters had, die een orkaan kracht hadden, heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag over ons land gewoed en een groot aantal slachtoffers geëist. Daar hij juisl samenviel met een zgn. springtij heeft vooral hel laag gelegen Westen zeer veel overlast van het bijzonder hoog opgestuwde water ondervonden. Uit tal van plaatsen bereikten ons berichten over ernstige overstromingen: op vele plaatsen werd hel spoorwegverkeer lam gelegd, doordat de rails overspoeld raakten. Ook het wegverkeer raakte gestremd. In verhand met de noodtoestand zijn alle colonnes van het Rode Kruis in Zuid-Holland. Zeeland. Utrecht en Noord-Brabant opgeroepen om zich gereed te houden met materieel uit tc rukken. Het beroeps-, reserve- en dienstplichtig personeel, dat in werkelijke dienst is, heeft opdracht gekregen onmiddellijk naar zijn garnizoenen terug te keren. elc schepen zijn tengevolge van de storm in grote moeilijkheden geraakt; de zeesleper Schelde is hij Hoek van Holland op een strekdam gelopen en vergaan. De opvarenden konden worden gered. Dijkdoorbraken hebben polders onder doen lopen; elders is het abnormaal hoge water o\rr de kruin van de dijken gespoeld, waardoor eveneens grote stukken land klank zijn komen i<- slaan. In vele plaatsen zijn ernstige overstromingen opgetreden. Een en ander heeft een aanzienlijke materiële schade veroorzaakt. Naar werd meegedeeld is het water hij de stormvloed hoger gekomen dan ooit te voren: Uit Maas sluis ontvingen wij bericht, dat het water daar 30 centimeter hoger heeft gestaan dan in 1894. het jaar, waarin de tot nu toe hoogste waterstand werd genoteerd. ONVERMURWBAAR en duidelijk heeft de stormvloed van gisteren getoond, hoe juist het is, dat de Zeeuwse wapenspreuk in de onvoltooid tegenwoordige tijd staat, want nog steeds immers moet Zeeland worstelen 0111 de eeuwige erfvijand, het water dc baas te blijven. Er kunnen decennia voorbijgaan, waarin een kalme rust de schijn wekt, als had de zee zich voor goed gewonnen gegeven, knap en vlijtig werk kan in zulk een periode zelfs nieuwe stukken land op het water doen veroveren, waardoor mede de indruk wordt gegeven, dat men thans de vijand de baas is, één enkele nacht herkrijgen de elementen de oude kracht, beuken de opgezweepte golven tegen de dijken, doen sterke stromen hun sluipend, werk en dan opeens beseft men, dat de vrede slechts schijnbaar was. De erfvijand loert altijd. Hard en meedogenloos is de slag, welke hij ook Zeeland heeft toegebracht: mensenlevens zijn verloren gegaan; dijken zijn doorbro ken: vele vernielingen zijn teweeg gebracht. De omvang van de schade valt nog niet je schaden: Maar de Zeeuwen dn allen met hen zullen kracht putten uit dc zekerheid, dat ook het tweede deel van hun wapenspreuk in het praesens staat: Ik ontkom. als de dijken bij Rammekcns en zijn gaten geslagen, de duinen bij Oran jezon zijn doorbroken, de Westkapelse zeedijk is ernstig beschadigd en voorts is op enkele plaatsen' hel water over de zeeweringen geslagen, zodat Walcheren op vele plaatsen onder water is komen te staan Aangezien ook de verbinding met Zuid-Beveland door het water is onder mijnd en voor zo ver deze uit pas ver worven land beslaat is overvloeid, is het eiland geïsoleerd geraakt. Tengevolge van het feit, dat de telefonische verbin dingen met Zeeland gisteren aanvanke lijk geheel verbroken waren en later op de dag slechts gebrekkig konden lunclionneren is het moeilijk een juist beeld te krijgen van wat er allemaal op hel opnieuw zo zwaar beproefde eiland is geschied. Te Vlissingen is de wandelweg langs zee. de zgn Boulevard op vier plaatsen volkomen vernietigd. Het weg dek is totaal verzakt en de gaten in de dijk hebben een diameter van 30, 50,zelfs nog meer meter Het water is met kracht dc oude stad ingestroomd. Op de laagste plaatsen bereikte het een hoogte van ruim drie meter Hele huizenblokken zijn zwaar beschadigd, het Bellamypark is in een zandvlakte herschapen. De delen van de stad, welke hel meest be dreigd zijn, heeft men met behulp van roeiboten geëvacueerd. Doordat tien bak kerijen zijn uitgevallen heeft men in grijpende maatregelen moeten nemen, om een billijke verdeling van het brood te krijgen. Ernstige schade is toegebracht aan de in aanbouw zijnde sluiswerkcn. De bouw put is geheel ondergelopen. Ook het stalionsemplacement heeft veel schade (.ekregen, Het kantoorgebouw van de veerdienst op Breskens staat op instor ten. De veerdienst is gestaakt. Het water is ook de beroemde Jacobs- kerk binnen gestroomd. Ook het bedrijf van de Prov. Zeeuwse Courant staat on der water. Aangezien de communicatiemiddelen in de stad zeer gebrekkig zijn hebben de burgemeester en de directie van de Schelde zich per radio tot de bevol king van de stad gewend met een op roep om in werkkleding te hulp te ko men. Aan deze oproep is in zeer ruime mate gevolg gegeven. Hieraan is het dan ook te danken, dat men op de werf De Schelde de hoge vloed heeft kunnen weerstaan. Met man en macht is men tevens aan het werk getrokken om de gaten provisorisch zo veel mo gelijk te dichten. Ofschoon de toestand nog zeer kritiek werd geacht bleek evenwel, dal bij het avondtij minder water de stad binnen drong, dan in de vroege morgen liet geval was ge-; weest. De ravage in de stad is zeer groot Voorzover gisteravond laat bekend was is in de stad slechts ééndode te be treuren. Uit M i 3 d el b u r g hadden ons gister avond laat geen berichten bereikt over! ernstige gevolgen van overstromingen Wel vernamen wij. dal men daar met een andere moeilijkheid heeft te kampen. De prise d'eau van de Middelburgse: waterleiding maatschappij cn Oranjezon is onder hel zeewater gekomen, zodat de waterleiding is uitgevallen. Ingrijpen de noodmaatregelen zyn in voorberei ding. Vee re is geheel overstioojnd Twee huizen zijn door het water ondermijnd en ingezakt. Er zijn hier twee doden te betreuren. Op vele plaatsen is de 'ee strating weggespoeld. Do hier gelegerde militairen werken uit alle macht aan het dichten van het ga', in de dijk. De hoogste waterstand tc- Yc-i-re heeft 4'.j meter boven N A.P. bedragen. Onder Rilt hem ,»t i;1 de zeewering -n geëvacueerd. Twee huiiderOt man van het personeel van De Schelde is naar Rit- them gegaan, om te trachten het gat in de dijk te dichten. Uit Domburg wordt gemeld, dat hier veel schade is veroorzaakt door het hoge water. Te Nieuw en SI. Joospolder is de Nieuwlandpolder ingevloeid. Te Vrouwenpolder staat de Kat- tenpolder onder water. Omtrent het aantal gaten in de dijk en de eventuele omvang is nog niets bekend. Zuid-Beveland De omvang van de schade op Zuid- Beveland is zo mogelijk nog grotér. dan op Walcheren. Bij Kruiningen is een groot gat in de dijk geslagen, waar door de Kruininger Perkpoldev is over stroomd. althans wat het laag gelegen gedeelte betreft. De bewoners hebben aldaar opdracht gekregen hun huizen te verlaten waartoe een aantal roeibo ten is gerequireeïd. De grote veerboot 'een der oude Moerdijkponten) is ver hot land opgeschoven en bij een boer derij terecht gekomen. De spoorbaan is vernield. De aanlegsteiger van de pont is weggeslagen W 0 1 p h a e r t s d ij k is geëvacueerd. Het fort bij Ellewouts- d ij k is een meter onder water komen te liggen. Ook de Reigersberg s- polder is volgelopen, waardoor Ril land Bath geïsoleerd is De Rijksweg door Zuid-Beveland is op tal van plaat sen overstroomd. Maatregelen zijn ge nomen om Krabbend ij ke te evacu eren. Ierseke is slechts via een smalle polderdijk te bereiken. Bij Hans- w e e r t stroomde gisternacht het water in grote massa's over de dijk. Bij Wem eldingc zijn gaten in de' dijk geslagen, zowel ter hoogte van de NTieüwedük. de Verderfoolder en de S'eldiik. De gehele bevolking is als één man .meekomen om te helpen de gaten te dichten. De toestand werd ernstig f-v'i niet k^fiek geacht. B-; Hoedekenskerkeis tic vecr- onot Koninein Emma op de wal terecht te kom an. Een pontonknecht is verdron ken. Bii Kattend üke hebben duizend man de gehele Zondag gewerkt om enkele zwakke plekken in de dijk te versterken. Uit diverse berichten bliikl. dal de zgn. „zak van Zu<d-Beveland" het xn-narst is getroffen. Van vele nlaafeen de nnmiddell'ike evacuatie gelast. Per nutn -/iiii vaartuigen naar die plaatsen vervoerd, 'n het overstroomde gehied -"in de bewoners up de daken van hun bniTPn geklommen omdat bet water tot de zolders reikfe. Ve'en hebben uren en uren lang on deze "iize de koude moe ien trotseren, voor zij aan de beurt kon den komen om naar een andere plaats te worden vervoerd. Te Goes is een opvangcentrum in gericht. De evaeué's worden bij de be woners van Goes ondergebracht Om streeks 12 uur gistermiddag wachtten in Op Goeree-OverfJakkee is de toe stand zeer ernstig. Mensen uil Stellendam en Ouddorp zijn met bootjes naar de dijk gebracht. Naar schatting zijn veertig mensen op dit eiland om het leven gekomen. Een gedeelte van Men heeft vooral in Stellendam drin gend behoefte aan voedsel en drinken. De haven van Goerec is niet meer te bereiken en de snelste methode orn hulp te bieden schijnt van Rotterdam uit te kunnen geschieden. Middelharnis, Sommelsdijk enDirks- iand zijn totnutoe droog gebleven. Boven Goeree zijn door vliegtuigen rubberboten uitgeworpen om mensen te redden. De bevolking van Stellendam heett zijn toevlucht gezocht op vissers bootjes. Herkmgen is in de afgelopen nacht geheel geëvacueerd. Hoewel het dorp wel is overspoeld, zijn er geen slacht offers te betreuren. Zowel Oude- als Nieuwe Tonge als Stad aan hel Haringvliet staat onder water, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. Te Middelharnis. dat gedeeltelijk onder water staat, zijn tot nu toe tien personen aan het water ten slachtoffer gevallen. De bevolking op het eiland is rustig. VlJTCDOORE, <?-1 AT GtSTCOROE 5POORLt~HVE/V —5» OUtrvAF5lA6 de buurt van Kruiningen nog circa 2500 mensen om te worden afgehaald. Het reddingswerk wordt zeer bemoeilijkt, omdat er een groot gebrek is aan boten, die stevig genoeg zijn om de zware golfslag te kunnen doorstaan. In de Borsselepolder is met behulp van enige duizenden vrijwilligers uit de omliggende dorpen de zeewering op de verschillende dijkverzakkingen behouden kunnen blijven na de vloed van gistermiddag. Ofschoon de toestand nog critiek is bestaat hoop dat de zee wering het zal houden. Tengevolge van het ontbreken van communicatiemiddelen is het helaas niet mogelijk thans een meer gedetailleerd overzicht van de ramp te geven, welke Zuid-Beveland heeft getroffen. De groot te van het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Zeeu wsch- Vlaanderen Ook Zeeuwsch Vlaanderen heeft zwaar te lijden gehad. Te Ter neuzen stond het water ruim een meter hoog. In West- Zeeuwseh Vlaanderen zijn de Serlippen- nolder en de Othenepolder ondergelopen, "tengevolge van het doorbreken der dijken. Te Hontenisse zijn de dijken van de Hooglandpolder en de Kruispolder bezweken. Een aantal huizen is weg gespoeld. Hier zijn acht doden te be treuren. De Thomaspolderciijk is tussen de dijkpalen 16 en 22 weggeslagen. Tal van kleinere polders zijn onderge lopen. Bij Ossen isse is in de dijk een gat geslagen van 75 meter lengte. De schade is nog niet te overzien Bij Vogelwaard zijn vijf gaten in de zeedijk geslagen. Er is in die omgeving nogal wat vee verdronken. Ten Oosten van Terneuzen is de dijk overspoeld. De nieuwe N euerpold is volgelopen. Onder Cadzand is de' uitwaterings sluis onder water gekomen. De Nieuwe Neuzenpolder ondergelopen. Daarbij is een kind van enkele maanden verdronken. Alle man nen, ouder dan 16 jaar. zijn opgeroepen om te helpen bij het versterken van de zwakke plekken in de dijken, of het dichten van de gaten. In de duinen van de herdijkte Zwarte Polder 1 nabij Cadzand) is een gat van 40 a 50 meter geslagen. Een gedeelte van de polder is volgelopen. Bij Breskens is grote schade aan de haven aangericht. Tal van scheepjes zijn op de havendam geslagen. Het hele stadje is overstroomd. Een hotel, nabij de haven, is dermate ondermijnd, dat groot gevaar bestaat, dat het in zal stor ten. Het is dan ook in grote haast ont ruimd. In Hoofdplaat is de Slaperdijk doorgebroken. Een aantal huizen is weg gespoeld. Bij dc Plassl reekpolder zijn grote gaten in de dijk geslagen; drie hui zen zijn ingestort. Aangezien de catastrophe zich in de nacht heeft voltrokken zijn vele bewo ners in hun slaap verrast. Het gevolg was. dat men geen tijd had meubelen naar hoger gelegen verdiepingen in vei ligheid te brengen, waardoor er zeer veel schade aan huisraad is teweeggebracht. Veel vee is verdronken. Noord-Beveland Toen de veerman van het Katse Veer gistermiddag met zijn veerboot Noord- Beveland kon bereiken, zag hij zo ver het oog reikt, niets dan water De toe stand van de dijk was zeer slecht en brokkelde tengevolge van de druk van hel water nog steeds verder af, Drie huizen, die ten Oosten van Kats in de Annapolder achter de dijk lagen, waren weggeslagen. Van de bewoners was geen spoor te bekennen. Inhel water dreef een deel van de inventaris der boerde rijen en veel dood vee. De veerman ontwaarde enkele vluch telingen. die zich Oostwaarts spoedden. Hij kon evenwel geen contact met hen krijgen. Getracht zal worden met een motorboot Kortgene te bereiken, omdat Kats onbereikbaar is. Omtrent het verder lot van het eiland 'tastte men vannacht nog in het duister. St. Philipsland Van St. Philipsland is alleen oekend, dat het zwaar getroffen is en dat de bewoners naar elders zijn overgebracht. Tengevolge van het ontbreken van enig communicatiemiddel zijn geen nadere bijzonderheden te krijgen. Meer dan 50 doden te 's-Gravendeel Vanmorgen bereikte ons het ont stellende bericht, dat te 's-Graven deel reeds 50 a 55 slachtoffers te be treuren zijn. Zondagochtend is een huis ingestort, waarin twintig mensen een toevlucht hadden gezocht. Allen zijn door het water meegesleurd. Bij de slachtoffers van 's-Gravendeel bevindt zi cheen gezin, waarvan alleen de oudste dochter die niet thuis was, gespaard bleef. Van de familie van der Wulp stortte het huis in. Onder de brok stukken vonden man W. v. Wulp zijn vrouw L, v. d Wulp, de vijf-jari ge Zart en de drie-jarige Jantje v. d. Wulp de dood. Toen het water Zaterdag het plaatsje verraste, verdronken zeven mensen en vielen pas. water en electriciteit uit. Zondagmiddag werd besloten het gehe le dorp te-ëvacuren. Een deel weiger de mee te gaan en is van voedsel voor zien door soldaten van het Dordtse garnizoen, die daartoe met roeiboten de Kil overstaken. Zij. die wel het dorp \Vensten te verlaten, zijn ondergebracht in scholen te Dordrecht. Ongeveer zeshonderd personen zijn thans bijeengebracht op de bovenver dieping van de lagere school, waar zij op elkaar gepakt het zakken van het water afwachten Op het ogenblik slaat er ruim anderhalve meter water in de school. Vannacht omstreeks een uur zijn te -s'Gravendeel wederom twee dij ken doorgebroken. Zolang het hoog wa ter is, is het dorp niet te bereiken. Zo dra het water zou zijn gezakt, zou het Rode Kruis weer met vrachtauto s op weg gaan om de mensen over te bren gen naar de Ahoyhallen te Rotterdam. De pontonniers doen wat zij kunnen te 's-Gravendeel, maar verscheidenen van hen njizreeds bewusteloos geraakt door de koude. De dijkgraaf cn hoogheemraden van het hoogheemraadschap Delfland hebben alle molenaars in dit gebreid, krachtens artikel 60 van het algemene keur van Delfland opdradht gegeven de water molens tot nader order stil te zetten. V Advertentie f. 1.40 «n 1.- GVVR WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, tot Zondag avond (opgemaakt te 10 uur): Guur weer met wisselende bewol king en nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Krachtige tot stormachtige wind tussen West en Noordwest. 1 Febr.: Zon op 8.21, onder 17.27. Maan op 20.28, onder 2 Febr. 9.13. Schouwen en Duiveland Eveneens v^in Schouwen en Duiveland is bij het ter perse gaan van dit nummer nog zo goed sis geen, bericht binnen gekomen. ZieriKzee zou zijn overstroomd, maar bijzonderheden waren niet te krij gen. De plaatsen Haamstede, Burch, Zie- rikzee, Brouwershaven cn Bruinisse op Schouwen-Duiveland, zijn noch telefonisch noch per telegram be reikbaar. Tliolen Hetzelfde geldt ten aanzien van Tho- len, met welk eiland geen verbinding "'as te krijgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1